Zagrebačke mažoretkinje su u ponedjeljak imale incijaciju za nove razvodnice. Nove razvodnice su Verinika Fulir**. Lea Dodić**, Nera Bencedić** i Lea Koljaja*. Sama inicijacija je tajna i na njoj ne smije sudjelovati javnosti.
Inicijaciji kao i svake godine prethodiO cafnšrajt, procedura prolaska grada sa bakljama koja je bila stara austrougarska tradicija kada su vojnici išli gradom sa bakljama a po dolasku novog zapovjednika.
Nakon incijacije nove razvodnice su platile ceh, tj. počastile su tim (još jedan stari običaj u Zagrebu koji su prolazili svi šegrti kada su postajali majstori). Bilo je super klopa, francuska salata bake Lee Koljaje, sokova, te brdo kolača i torta.
Nema treninga u srijedu 7.6. i u četvrtak 8.6. radi državnog praznika. Treninge ćemo imati do 9.6. prema uobičajnom rasporedu.
- utorak 6.6. u 15:30 Štefanovačke cesta 10, Dubrava (Grohe Hrvatska), o/o Šef
* plesni nastup
- petak 9.6. u 17:30 Donje Svetice 87, stadion HAŠK (Međunarodni turnir Krunoslav Fuš), o/o Šef
* plesni nastup
- subota 10.6. u 15:30 nastup koji nije za javnost
- nedjelja 18.6. u 16:00 1. gimnazija (Godišnji koncert Zagrebačkih mažoretkinja u 19:00 sati), o/o Šef
LEA POSTALA LJEA
Na inicijaciji za razvodnice naša predvodnica Martina Šćuric je Leu Koljaju prozvala Ljea, što je izazvalo salvu smijeha, a tako smo je zvali do kraja dana.
DODACI PREHRANI
U vrijeme natjecateljske sezone, Zagrebačke mažoretkinje daju natjecateljicama (Senioski i Juniorski 1A) dodatke prehrani koje gube intenzivnim treninzima, pa tako potrošimo:
- 400 tableta Kalcija-magnezija-cinka
- 200 tableta B-Kompleksa
- 200 tableta vitamina C
- 200 tableta vitamina D
- 110 litara Vindijinog isotonika Isosport ili Naturel
KAKO SE PRIPREMAJU NASTUPI
Obzirom da Zagrebačke mažoretkinje održe do 250 nastupa godišnje organiziranje nastupa je postalo rutina. Kako smo o protokolima i ceremonijalima već opširno pisali, danas ćemo vam otkriti kako se pripremaju plesni nasupi.
Naši uvjeti za plesne nastupe:
- pozornica najmanje 100 kvadrata, od kojih ni jedna stranica ne smije biti manja od 8 metara (znači 8x13, 9x11, 10x10), iznimo 80 kvadrata (8x10, 9x9)
- visina od najmanje 6 metara
- kvalitetan razglas
- osvjetljenje ne smije biti direktno usmjereno na mažoretkinje (frontalna svjetla, topovi...)
Uz to, ovisno o situaciji imamo i dodatne zahtjeve poput prijevoza, garderobe, osvježenja...
Kad se dogovara nastup uvijek se unaprijed dogovara količina koreografija i toliko ih se spremi. Najgore je ako onda netko ulati i kaže "kasni gradonačelnik, dajte još jednu-dvije". Često kada mi spremimo "jednu više", ali bilo je i slučajeva kad smo morali ponavljat koreografije da izvučemo stvar.
Za neke nastupe radimo program komunikacije sa publikom gdje iz publike izvučemo dvije dragovoljke pa ih nagovorimo da bacaju štap za nagradu. I tu naravno bude smjeha, a publika vidi kako to nije lako.
Koji puta naručioci imaju posebne zahtjeve koje mi onda ostvarimo:
1. Koreografije u posebnom ambijentu. Ovo je najčešće kod Lisinskog gdje plešemo ispred pozornice na prostoru 25x3 metra, ili po stepenicama...
2. Koreografije na posebnu glazbu (pjevači, Filharmonija...)
3. Koreografije sa posebnom simbolikom (sponzori, posebni događaji kada moramo npr. ispisati slova prvenstva...).
4. Koreografije sa posebnim efektima (svjetlosni štapovi, posebni kostimi...)
5. Završetak koreografije na poseban način (npr. štapovi prema orkestru, špalir, oko uglednika...).
U svakom slučaju priprema nastupa je 50% uspješnosti nastupa i zato mi mnogo radimo na upoznavanju prostora, publike, pripremi...
Konkretan postupak u samoj realizaciji nastupa je:
1. Mažoretkinje dolaze sat vremena prije, šminkanje, oblačenje, eventualno brzinska proba pozicije
2. Šef brifira predvodnicu oko posebnih zahtjeva, načina početka koreografije (najava, muzika...), kako se mijenjaju formacije tzv. "pretumbavanje" (na glazbu ili "na suho").
3. Predvodnica daje raspored koreografija i Šef to piše na postit
4. Šef brifira tim ako postoje posebne okolnosti (publika, kamere, VIP osobe, osobe kojima se salutira, kraj u špaliru...)
5. Izvježbavaju se specifičnosti (npr. postavljaju pozicije parova u špaliru).
6. Pola sata prije odlazi se na nastup
7. Predvodnica se upoznaje sa pozicijom i pozornicom
8. Šef za to vrijeme spaja laptop na razglas i provjerava jel sve OK sa izlazom na liniju.
- u "koferu za nastup" uz laptom i sve moguće kablove za spajanje na miksete, imamo još i backup na dva MP3, te još dva CD-a
9. Predaje se najava voditelju (imamo ih razlilčitih dužina i na raznim jezicima)
10. Postavlja se početna pozicija. Posljednje brifiranje i provjera jel sve OK (eventulane posljednje izmjene, improvizacije je, nažalost, način funkcioniranja u Hrvatskoj).
11. I konačno nakon najave kreće....
Tijekom nastupa potrebna je stalna neverbalna komunikacija sa predvodnicom, ukoliko treba smanjiti program, prekinuti ga zbog dolaska VIP-ovca, promijeniti redosljed...
LEKSIKOGRAFSKI ZAVOD
Leksikografski zavod Miroslava Krleže središnja je nacionalna leksikografska ustanova. Ona je glavna ustanova sustavnog prikupljanja, selektiranja i obrade znanja o i u Hrvatskoj. Zavod je osnovan 1950. na poticaj Miroslava Krleže, koji je okupio najbolje stručnjake. Zavod je javna ustanova od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku. Zavod je do sada izdao više od 250 različitih enciklopedija, rječnika, leksikona, atlasa i drugih izdanja.
Palača Leksikografskog zavoda je sagrađena 1891. kao Palača Narodnih novina po projektu Kune Weidmanna. Zgrada je renesansnog stila sa istaknutom kupolom na kutu položenom na osmerokutno podnožje. U unutrašnjosti dominira dvokrako stubište sa kamenim ogradama.
KEDEN
Keden = tjedan
Pondelek = ponedjeljak
Torek = utorak
Ftorek = u utorak
Sreda = srijeda
Četrtek = četvrtak
Petek = petak
Dopoldan = prije podne
Poldan = Podne
Popoldan = poslije podne
Zvečer = navečer
„Šteri je to keden“ = koji je to tjedan
„To se je pripetilo ftorek“ = to se desilo u utorak
„Bum to zdelal popoldan“ = napravit ću to popodne
„Zvečeraj sem prišel“ = došao sam navečer
MEL BROOX
Mel Broox je bio kralj parodije. Njegove urnebesne parodije ismijavale su povijest i aktualne događaje kroz povijesnu prizmu. 1968. osvojio je Oskara. Osim kao režiser bio je i vrhunski glumac, imao kazališne predstave, tv-showove...
Najpoznatiji filmovi su mu bili:
• Mladi Frankestein (1974.)
• Vruća sedla (1974.)
• Smiješna strana povijesti (1981.)
• Biti ili ne biti (1983.)
• Svemirske loptice (1987.)
• Robin Hood, muškarci u tajicama (1993.)
• Drakula veseli mrtvac (1995.)
U „Drakula veseli mrtvac“ glumio je i Leslie Nielsen drugih velikan parodija. Među više desetaka filmova najviše ćemo ga pamtiti po filmovima „Ima li pilota u avionu“, „Police squad“, „Egzorcist“ i serijala „Goli pištolj“.
SA OTVARANJA TERENA NA DINAMU - 2. dio
fotke: Alen Šćuric
Klopica nakon team buildinga
SA UTAKMICA DINAMO-VARAŽDIN
SA DRŽAVNOG PRVENSTVA MAŽORETKINJA
|