POSLJEDNJA AUDICIJA U SUBOTU



U subotu 8.10. imamo posljednju audiciju. Dobrodošli!






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 6.10. u 20 sati ili subotu 8.10. u 15 sati, u Palmotićevoj 30



Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!

Godisnji broj kandidata (prosjecno): 210
Prolaznost: 83-85%
Dobni razredi: 3-7 godina - djecji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su djecji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje cekanja: oko 15-30 minuta, maksimalno 60 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 2 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odloziti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Sto treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smjesak na licu)
Tko su ispitivaci: licencirani treneri mazoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mazoret plesu
Informacije o prolasku: iduci dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJCESCA PITANJA:

Kakve mjere provodite za Covid-19?
Maksimalne, daleko veće nego što propisuje država. Kako na treninzima, tako i na audiciji. Na audiciji ćemo:
- prije vašeg dolaska sve dezinficirati
- imat ćete mogućnost pranja ruku, korištnja ručnih dezinfikatora
- sve mažoretkinje i komisija će imati vizire i rukavice
- sjedalice u čekaoni će biti razmaknute na 2 metra
- u dvoranu za ispitivanje ulazit će po 2, a ne 4 djevojke, te će imati razmak od 2 metra
- neće biti doticanja ili bilo kakvih kontakata

Da li da donesem štap jer sam vec bila mazoretkinja?
Nije nuzno, no virtuoznost u tehniciranju sa stapom moze vam omoguciti pocetak treninga u 2. sastavu (svi pocinju u pocetnickom tj. 3., koji vi preskacete jer vec imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mazoretkinja pomoci?
U nacelu ne. Kod nekih timova cak i odmaze i potrebno je dugo vremena da se isprave greske. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima moze pomoci u napretku (pocinje se od 2. sastava, te se brze napreduje u vise sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ici na audiciju?
Apsolutno da. U nasem S1A sastavu trenutno plesu 3 djevojke koje su dosle iz drugih timova. No, morale su proci audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojak padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Vec sam bila Zagrebacka mazoretkinja. Hoce li mi to pomoci i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slucaju da. No, ukoliko ste vec jednom prosli audiciju i plesali u timu, svakako cete proci i ovaj puta. Nema straha.

Hoce li mi pomoci plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mazore-ples?
Najcesce da. No, koji puta i to odmaze. U svakom slucaju prepreka nije (ukoliko nesto treba ispraviti brzo cemo to napraviti).

Sto se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na nacin da se trazi da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji ispljesce ispitivac.
2. Osnovna predodzba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mazoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizicke predispozicije za bavljenje mazoret plesom (odredjeni nedostaci poput teske invalidnosti, ozbiljnih poremecaja isl. prijece bavljenje ovom aktivoscu).

Sto ako iz prve ne ponovim ritam ili pogrijesim u koraku?
Nista strasno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljace). Svatko ima drugu sansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo trecu, cak i cetvrtu sansu. No, da bi imali vise sansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlucuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od clanova komisije smatra da netko ne treba proci ili nije siguran konzultira se sa kolega. Odluka se donosi dogovorom clanova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo sanse proci ce na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivaci vide da ste pod stresom pomoci ce vam salama, komunikacijom, ponudit ce vam slatkis. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu sokirati vas, nego olaksati vam dolazak u nas tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivaci mogu pozvati roditelje najmladjih kandidatkinja za djecje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dodje na audiciju nece se moci osloboditi niti na treninzima koji se vrse iskljucivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da sto krace cekaju. U dvorani i ispred nje biti ce 6 mazoretkinja (prepoznati cete ih po uniformama) koje ce vam pomoci u ispunjavanju upitnika, te vam moci dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odluciti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to ce vam i predloziti. No, odluka je koncano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na iducoj audiciji?
To vam nitko ne moze zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previse se posvecuje paznje procjeni, a komisiju sacinjavaju profesionalci koji taj posao rade vec dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva skola i pripremni tecaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizicke sposobnosti ne mogu se nauciti u skoli.

Moj tata ima poduzece i moze biti sponzor, hoce li mi to pomoci?
Nikad, nikako i ni na koji nacin. To kod nas nema sanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osudjuje. Iskreno niti ne pokusavajte!

Imate li jos koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah cemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu nase osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".




- subota 8.10. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- utorak 11.10. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Liga prvaka), o/o Šef

- četvrtak 20.10. u 8:00 hotel Academia (Dignet Dayes Software konferencija), o/o Šef





ČUFTA POČELA RADITI KAO FIZIOTERAPEUT

Naša bivša mažoretkinja Dajana Borovnjak Čufta se zaposlila kao fizioterapetu. Pa ako trebate dobro masažu...






POVIJEST ZAGREBAČKIH MAŽORETKINJA

Za Wikipediju smo napisali povijest Zagrebačkih mažoretkinja. I ispala je istinski interesantna.

Zagrebačke mažoretkinje su osnovane u kolovozu 1993. Prve audicije su bile od 6. do 11.10.1993. u Zagrebu, Velikoj Gorici, Sesvetama i Zaprešiću. Prvi trening je bio 18.10.1993. u dvorani August Cesarec (današnji Exit). Prvi nastup tim je imao 8.12.1993. na Zagrebfestu u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Uniforme su se doslovce šivale još taj dan ujutro. Tijekom prosinca 1993. nastupali smo svakodnevno na Božićnom sajmu Zagrebačkog velesajma. Prvi televizijski nastup je bio na Turbo Limach Showu Hrvatske televizije 29.12.1993. Prvi humanitarni nastup smo imali 31.12.1993. za projekt Hrvatske televizije „Dobro je činiti dobro“. Prvi veliki nastup tim je imao u projektu „Made in Croatia“ Ljudevita Grgurića Grge, u Domu sportova 27.1.1994. gdje smo nasupali sa popularnom hrvatskom pjevačicom Doris. Prvi nastup izvan Zagreba je bio 19.3.1994. u Opatiji na izboru za Porin i Doru, Hrvatske televizije. Prvu nogometnu utakmicu smo obavili na finalu Hrvatskog nogometnog kupa, NK Croatia (Dinamo) – NK Rijeka, 1.6.1994. Samo četiri dana kasnije nastupali smo prvi puta i za Hrvatski nogometni savez na utakmici Hrvatska-Argentina. Od tada Zagrebačke mažoretkinje su više od 1000 puta nastupale za Hrvatski nogometni savez i GNK Dinamo. 14.6.1994. Zagrebačke mažoretkinje su prvi puta nastupale na koncertu godine Olivet-Gibonni, na Maksimirskom stadionu.

12.9.1994. smo nastupali za Svetog Oca Papu Ivana Pavla II na Preradovićevom trgu. Idući dan smo prvi puta otvorili Jesenski zagrebački velesajam. Prvi međunarodni nastup smo imali u Klagenfurtu, Austrija, 13.5.1995. 30.5.1995. Zagrebačke mažoretkinje su predvodile Vojnu paradu koja je bila uvod u „Oluju“. 26.8.1995. Zagrebačke mažoretkinje su sudjelovale u cijelom putu Vlaka Slobode Zagreb-Knin-Split, zajedno sa svim čelnicima Hrvatske. 17.2.1996. Zagrebačke mažoretkinje su prvi puta nastupale na Venecijanskom karnevalu. 8.6.1997. Zagrebačke mažoretkinje su prvi puta postale Prvakinje Hrvatske. 8.6.1998. Zagrebačke mažoretkinje su dočekale Hrvatsku nogometnu reprezentaciju na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Epinalu, Francuska, gdje su osvojili 3. mjesto. 20.8.1998. tim je nastupao na koncertu Rolling Stonesa.

Prva inozemna turneja je bila organizirano od 2. do 4.10.1998. u Lyonu i Montbrisonu, Francuska. Od tada Zagrebačke mažoretkinje su održale više od 340 inozemnih nastupa u 24 zemlje Amerike, Europe i Azije. U kolovozu 1999. Zagrebačke mažoretkinje su odradile preko 10.000 sati na svim borilištima 2. svjetskih vojnih igara. 26.9.1999. Zagrebačke mažoretkinje su prvi puta osvojile Europsko prvenstvo mažoretkinja. U listopadu i studenom 1999. tim je bio na Matiz Road Showu, prvom od nekoliko road showova koje je radio za Daewoo, Toyotu i Suzuki. 20.9.2000. Zagrebačke mažoretkinje su snimale popularni film „Blagajnica hoće ići na mora“ (Matanović).

Od 6. do 13.2.2001. su imale prvu turneju izvan Europe, na Martiniku u Središnjoj Americi. 20.3.2005. tim je po prvi puta izveo mažoret-bajku „Carstvo začaranog štapa“. Od tada svakog ožujka izvodi se novi nastavak ove bajke u nazočnosti nekoliko stotina gledatelja. 22.6.2005. Zagrebačke mažoretkinje su nastupale na velikom koncertu Bijelog Dugmeta (70.000 gledatelja). 26.6.2005. tim je nastupao na povijesnom otvaranju autoputa Zagreb-Split. U siječnju 2008. tim je radio na UEFA Kongresu. Zagrebačke mažoretkinje su radile na više od 100 svjetskih i europskih prvenstava u različitim sportovima, no najveće je bilo Svjetsko rukometno prvenstvo, koje se održalo u siječnju 2009. 26. i 27.6.2009. Zagrebačke mažoretkinje su nastupale na AirPower Zeltewe Air Showu sa akro-skupinom Krila Oluje.
Od 26.6. do 5.7.2011. Zagrebačke mažoretkinje su bile na turneji na Tajvanu. 15.8.2012. tim je nastupao na 100. godišnjici Hrvatskog nogometno saveza, na stadionu Poljud u Splitu. Od 23.7. do 5.8.2014. tim je po drugi puta bio na Martiniku. 16.7.2018. Zagrebačke mažoretkinje su bile glavni i odgovorni organizator dočeka u zračnoj luci i povorke do Trga bana Jelačića (500.000 gledatelja) Hrvatske nogometne reprezentacije sa Svjetskog nogometnog prvenstva, gdje je osvojila 2. mjesto. U listopadu 2018. Zagrebačke mažoretkinje su imale turneju u Shanghai, Kina, a u studenom 2019. u Peking i Nanchang, Kina.






TEHNICIRANJE SA ŠTAPOM

Ponavljanje elemenata tehniciranje sa štapom JE OVEZA i nakon zagrijavanja NAJBITNIJI SEGMENT TRENINGA.

Važno je posvetiti se od prvog dana tehniciranju i krenuti ozbiljno i kvalitetno učiti mažoretkinje osmici i kuhanju. Naime, ukoliko zanemarite učenje abecede, ne možete očekivati savršeno čitanje engleskog jezika u budućnosti. No, isto tako savršeno izvježbana abeceda ne znači da ćete automatski savršeno čitati engleski. To znači da sa mažoretkinjama treba raditi konstantno na tehniciranju, u svim fazama njihovog razvoja u Zagrebačkim mažoretkinjama.

KRAJNJI CILJ programa je da pad štapa bude iznimka.

Ispitivanja tehniciranja sa štapom se vrše jednom tjedno, a S1A, S1B i J1A imaju i dodatni trening tehniciranja za svaku mažoretkinju koja ne odradi zadani standard.





FIZIKALNA TERAPIJA ZAGREBA

Poliklinika za reumatske bolesti, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ima:
- 5 ambulanti
- 56 djelatnika od čega 5 liječnika i 40 medicinskih sestara
- 19.052 posjeta
- 317.528 fizioterapeutskih procedura

Ove usluge često kada koriste i naše mažoretkinje ikako 1A timovi fizikalnu terapiju obavljaju u GNK Dinamo.





ZRAČNO PRISTANIŠTE LUČKO

Aerodrom Lučko bio je glavni zagrebački aerodrom od 1946. godina nakon što je iseljen Borongaj. Nakon što se aerodrom seli na Pleso 1959. upravljanja Lučkom preuzima Aeroklub Zagreb.
Na Lučkom je do 2000. bila 94. zrakoplovna baza Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Nakon toga je 28. eskadrila transportnih helikoptera ušla u sastav 91. zrakoplovne baze Pleso. I danas su na Lučkom transportni helikopteri Mil Mi-171Sh. Na Lučkom je i sjedište Zrakoplovne jedinice specijalne policije MUP-a.
Sa Lučkog lete mali sportski i poslovni avioni, jedrilice, zmajevi sa motorima, skaču padobranci, na aerodromu je i Zrakoplovni studij Prometnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu sa kojeg lete njihovi polaznici. Na aerodromu operira i nekoliko kompanija koje pružaju školovanje pilota i aviotaxi.

Aerodrom ima dvije travnate pistu od 850x30 metara, hangar za avione, nekoliko manjih zgrada od kojih je dobar dio napušten, dva parkirališta, dvije betonske stajanke (apron), manji kontrolni toranj i opskrbu gorivom. Na aerodrom mogu slijetati avioni težine do 5700 kg.







KUŠNUTI

Kizdihant, kizdihand, m'ruke = vrlo kulturan ili intimni pozdrav, „ljubim ruke“
Kušlec, kušenec = poljubac
Kušnuti = poljubiti
Žvaliti = ljubiti u usta
Šmajhlanje = maženje
Prišmajhlavanje = umiljavanje
Šlatanje = pipanje
Špreha = razgovor
Zašprehati = nagovoriti
Hofirati = udvarati se

„Kizdihant milostiva“ = Ljubim ruke gospođo
„Daj se malo pošmajhlaj s menom“ = Dođi se malo pomaziti samnom
„Ništ mi se nemoj prišmajhlavati“ = Ništa mi se nemoj umiljavati
„Znaš kak me je zašlatal“ = Baš me je prepipao
„Full me zašprehal“ = Nagovorio me je






IGLA I KONAC U VOJNIČKOJ KAPI

U vojsci (JNA) je bilo zatupljujuće, osnovni sistem je bio ubijanje svake kreativnosti, volje, inteligencije i osobnosti, kako bi se u vojniku stvorilo robota koji ispunjava zapovijedi starješina bez pogovora. Stoga je ta vojska imala brdo modaliteta koji su to činili, od dizanja u neljudskih 5 sati, preko jutarnje higijene u ledenoj vodi, zajedničkog tuširanja sa kipućom ili ledenom vodom, šišanje skoro na nulericu, jutarnja tjelovježba, jelo u samo 2-3 minute, drnč i ostali napoji za obroke, nelogične i zatupljujuće zapovijedi i rutine, nedjeljna trešnje deka, tjedni pregled opreme, uzbune usred noći, zabrana držanja karata u kazetama, kockanje i slaganje kreveta više puta na dan, izlazak u grad i odlazak kući kao ogromna povlastica, preglupe kazne…

Prve dvije rečenice koje su vam odmah na početku jasno pokazale o kakvom se sustavu radi bile su: „Kad uđeš kroz kapiju prestani razmišljati, ja razmišljam za tebe“. No, druga je bila istinski vrh: „U vojsci je bitno samo JEDNO, a to su DVIJE SVARI: rad, red i disciplina“. Uvijek se našao netko zelen i neiskusan tko bi rekao: „Oprostite ali to su tri stvari“ i dobio 5 dana pritvora ili neku drugu drakonsku kaznu.

No, najgluplji oblik zatupljivanja je bila igla i konac u unutarnjem obodu kape. Igla i konac su navodno služili da si možeš na terenu ili u gradu prišiti gumb koji je olabavio. No, to nitko nije radio dok nije došao u sobu u kasarni (vojarni). Ali zato, ako niste imali iglu i konac i to baš u unutarnjem obodu kape (u đepu se nije računalo, tj. bilo je kao da nemaš) bili bi ozbiljno kažnjeni, pa bi to bio i razlog da vas ne puste u grad ako vam ju nisu našli prilikom pregledavanja prije izlaska. Kako ste u grad smjeli jednom u 2-3 tjedna to je bila najopakija kazna.






SA VJENČANJA PETRE FRANOVIĆ FRANC U BEOGRADU -

fotke: Suzana Proroković










































(objavljeno: petak, 07.10.2022. u 23:56) komentiraj (0)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.