Stastanak NAVIJAČA
za Državno prvenstvo mažoretkinja će se održati
u ponedjeljak 9.5. u 20:30 sati pod Zapadnom tribinom Maksimirskog stadiona
Ekipa, već tri godine su seniorke druge. Ove godine imamo više šanse nego ikad, cure su stvarno mrak, najpravili smo apsolutno sve što smo mogli da ostvare maksimalan rezultat.
No, bez vas naših vjernih navijača, naše motivacije i motora, koji ste uvijek bili za nas i ekstremno nam pomagali na prvenstvima, to sigurno nećemo postići.
Kako smo apsolutno napravili sve da budemo najbolji, ostaje nam samo da dobro organiziramo navijače. I stoga ekipa molimo vas da dođete na sastanak, da se dogovorimo sve oko Klinča Sela, da tamo budemo najbolji i da se super provedemo!!!!
Državno prvenstvo je u nedjelju 15.5. u Klinča Selima, Osnovna škola Klinča Sela.
UVIJEK SMO IMALI DALEKO NAJBOLJE NAVIJAČE - NEKA TO BUDE TAKO I SADA!
Treninzi su prema uobičajnom rasporedu:
S1A ponedjeljak na Maksimiru od 19:30 od 22:30 i srijeda u OŠ Filipović od 19:30 do 22:30
S2 utorak i četvrtak na Maksimirskom stadionu od 20:00 do 22:00 (iznimno ovaj četvrtak u Javnoj vatrogasnoj postojbi Novi Zagreb, Cimmermanova 84)
J1A utorak i četvrtak na Maksimirskom stadionu od 20:00 do 22:00 (iznimno ovaj četvrtak u Javnoj vatrogasnoj postojbi Novi Zagreb, Cimmermanova 84)
J2 subota na Maksimirskom stadionu od 10:30 do 13:00
J3 subota na Maksimirskom stadionu od 9:00 do 11:00
D1 subota na Maksimirskom stadionu od 9:30 od 10:30
D2 subota na Maksimirskom stadionu od 10:45-11:45
Drum line ponedjeljkom na Maksimirskom stadionu od 20:30 do 22:00
- subota 8.5. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef
- subota 14.5. u ???? Krlinča Sela (glavna proba za Državno prvenstvo), o/o Šef
- nedjelja 15.5. u ???? Klinča Sela (Državno prvensto mažoretkinja), o/o Šef
PETRIN MALI BEBAČ
Naša bviša predvodnica Pera Sovulj (sada Wilson) je rodila u SAD-u, kako smo to već napisali u prijašnjem postu. Sada smo nabavili i sliku, Petra, bebača i sretne bake.
ZAHVALNICE I PLAKETE KOJE SMO DOBILI
Zagrebačke mažoretkinje do sada su dobile 338 zahvalnica i plaketa. Najvrjednije su:
- plaketa Predsjednika Republike Hrvatske
- plaketa predsjednika Sabora RH
- 11 zahvalnica gradonačelnika Zagreba
- počasna zastava UEFA-e (koja se vrlo rijetko dodjeljuje)
- plaketa Kineskog ratnog zrakoplovstva
- plakat sa posvetom Janice Kostelić
- fotografija sa potpisima jedne od najpoznatijih svjetskih zrakoplovne akro skupina Frecce Tricolori
- poster sa potpisima Krila Oluje
- nekoliko povelja Hrvatske vojske
- povelja Ministarstva unutarnjih poslova
- nekoliko povelja Policijske uprave Zagrebačke
NAŠ AUTOBUS
Zagrebačke mažoretkinje imaju vozni park koji ima tri automobila. No, Zagrebačke mažoretkinje su imale i brendirani bus koji je posebno uređen samo za nas. Autobus je bio plave boje, sa plavim interijerom, sa brendiranim oznakama tima. Iznutra je uređen za potrebe time, zbog čega smo napravili:
- posebne vješalice za uniforme
- odvojeni prtljažnik za službene torbe
- stol na sredini autobusa (gdje se gotovo cijeli put karta)
- priključak za struju
- kuhalo za kavu i čaj
- brendiranje autobusa i iznutra (natpisi "dobro došli u autobus Zagrebačkih mažoretkinja)
Nakon Covida-19 ponovo ćemo brendirati jedan autobus za naše potrebe
GEOGRAFSKI PODACI O ZAGREBU
641,3 km2 - površina grada
Nadmorske visine:
122 metara - Zrinjevac
158 metara - Grič (kad idete na gornji grad popnete se 36 metara)
1035 metara - Sljeme (Medvjednica)
Položaj
15,59 dužina od Greenwicha
49,45 sjeverna širina
PALAĆA HIDROMETEOROLOŠKOG ZAVODA
Na području današnjeg parka i zgrade Državnog hidrometeorološkog zavoda bio je kapucinski samostan, crkva, groblje i vrt. Nakon ukinuća kapucinskog reda (1788) objekti propadaju, te se početkom 19. stoljeća prodaju. Objekte je uzeo plemić Ludovik Jelačić koji ruši kapelicu i gradi si palaču. Palača je dovršena 1826. te su je suvremenici smatrali ukrasom grada. Jelačić je u prostorijama koje su bile okrenute prema Strossmayerovom šetalištu htio smjestiti kazino.
1857. grad otkupljuje palaču i u nju smješta gradsku realnu gimnaziju. 1864. zgrada dobiva katove na južnom dijelu. U prizemlju južnog dijela bila je kavana. Kasnije u zgradu ulaze sudovi Banskog stola, a između dva rata i Apelacioni sud.
Od 1861. u zgradi su počela meteorološka mjerenja zahvaljujući entuzijazmu dva profesora zagrebačke realke. Iz tog entuzijazma razvio se Geofizički zavod. 27.8.1947. oformljen je Državni hidrometeorološki zavod. Zgrada je u zagrebačkom potresu ozbiljno stradala i nije pogodna za rad, pa se Hidrometeorološki zavod planira preseliti na drugu lokaciju (planira se zgrada na Borongaju), a u zgradu se planira useliti Povijesni muzej Hrvatske.
FAJRUNT
fajrunt, fjaront = kraj, zatvaramo
konac = svršetak
otprto = otvoreno
otpremo = otvorimo
zaptro = zatvoreno
zapremo = zatvorimo
„Dečki ajmo doma, fajrunt je“ = momci, idemo kući, zatvaramo
„Kaj je pumpa zaprta“ = što je benzinska stanica zatvorena
KVARTOVSKI DUĆANI
Je je, prije nije bilo Superkonzuma, Interspara, City centra, Avenue Malla, Arena centra i drugih mega trgovina. Najveći kvartovi su imali samoposluge koje su danas manji kvartovski supermarketi, a jedine naznake shoping centara je imala NAMA.
No, zato smo u gotovo svakoj ulici imali mali kvartovski dućan. Kvartovi bi tih dućana imali bar 3-4. Bili su veličine 20-30 kvadratnih metara, za pultom je bio jedan, najviše dva prodavača, koji nakon što bi vas uslužili (oni su davali proizvode sa polica) bi to i naplatili. Dućani su imali kvartovska imena prema vlasnicima ili trgovcima, pa su se zvali „kod Marka“ ili „kod Miška“, „Sertić“ ili bi imali specifičan naziv „Mljekarstvo“, „na placu“, „kod babe“… Na tri-četiri dućana je dolazila jedna kvartovska mesnica, koja je funkcionirala po istom principu. Pekarnica nije bilo, a voćarnice su bile rijetkost (za to je postojao plac).
Prodavač je znao svakog kupca i njegove navike, svakodnevni odlazak u dućan je bio dio društvenog života i socijalnog kontakta. Većina kupaca je mogla kupovati na dug, tj. „na tekicu“ gdje je prodavač zapisivao što ste uzeli, a naplaćivao kada je došla penzija ili plaća. I tu je bilo obostrano povjerenje, on nije ništa nadopisivao, vi ste jednom mjesečno redovno plaćali. U protivnom vi bi promijenili dućan ako vas je varao ili vam prodavač više nije dao „na tekicu“ ako bi ostali dužni više od mjesec dana.
Takvi dućani su imali mala skladišta, a ispred ili iza dućana su bile naslagane gajbe sa cugom koje nitko nije dirao ili ukrao. Koji puta dućan je bio zatvoren jel bi trgovac otišao na WC, na gablec ili istovarivao robu. I nitko se nije živcirao, pričekali bi ga da obavi „posao“ ili bi si sami uzeli nešto i ostavili novac. I nitko nije radio u subotu popodne ili tijekom nedjelje. To se jednostavno znalo i tako se prilagodilo kupovine. Kruha je obično bilo, ali ne i popodne ili predvečer, a u nekim dućanima se kruh morao naručiti za idući dan da bi bili ziher da će vas čekat vaša štruca.
U dućan se išlo sa cekerom i uz unaprijed definiran spisak, točno se znalo što moraš kupit. Nije se išlo bezglavo, kao danas, pa što staviš u kolica, staviš. Ni izbor nije bio baš neki. Jedan proizvod, eventualno dva ili tri za one koji su se više koristili (prašak, sapuni, kobasice…).
SA UTAKMICE DINAMO-ŠIBENIK = 1000. NASUP DINAMA U PRVENSTVU RH - 1. dio
fotke: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
...nastavak u idućem postu...
|