Nema treninga od 18.2. do 26.2. radi praznika. Treninzi počinju prema uobičajnom rasporedu od 27.2.
Obzirom da idemo u Ljetni kamp jer ima dovoljno prijavljenih, možete se I DALJE PRIJAVLJIVATI!
Poslali smo Vam i podatke za plaćanje osiguranja:
UKOLIKO SE ŽELITE OSIGURATI ZA LJETNI KAMP MOLIMO DA DO 20.12. UPLATITE OSIGURANJE. Ponuđene su Vam dvije vrste osiguranja, Vi možete platiti obije, jedno ili nijedno osiguranje, odluka je Vaša.
1. OSIGURANJE OD OTKAZA PUTOVANJA
- uključen je i Covid-19 i samoizolacija uz potvrdu epidemiologoa
Iznos uplate: 70 kn
Primatelj: Croatia Osiguranje
IBAN na koji uplaćujete: HR9123400091400555110
Model: HR01
Poziv na broj: 62426-382629411073-010
Opis plaćanja: Premija po polici broj 382620411073, ime i prezime mažoretkinje
2. OSIGURANJE OD NEZGODE
Iznos uplate: 20 kn
Primatelj: Croatia Osiguranje
IBAN na koji uplaćujete: HR9123400091400555110
Model: HR01
Poziv na broj: 62427-216620013168-012
Opis plaćanja: Premija po polici broj 216620013168, ime i prezime mažoretkinje
Jednako tako vas molimo da nam pošaljete na mail: Zagreb_majorettes@yahoo.com ime i prezime, OIB, adresu i datum rođenja jednog od roditelja (ili bake, djeda, nekog tko je punoljetan i brine o djetetu jer ugovaratelj ne može biti maloljetna osoba).
- nedjelja 20.2. u 15 h službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Lokomotiva), o/o Šef
- četvrtak 24.2. u 16:45 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Sevilla), o/o Šef
FRANC NAM DOŠLA U POSJET
U posjet našem uredu je došla naša bivša predvodnica Petra Franović Franc. Franc živi u inozemstvu i ovako nas iznenadi dva puta godišnje.
Popili smo kavu, popričali i dogovorili neke poslove u idućih godinu dana.
VOZNI PARK
Zagrebačke mažoretkinje u svom voznom parku imaju tri automobila
- Suzuki Grand Vitara
- Citroen C4
- te bicikl za kraće dostave
Sve aute dobili smo od sponzora i donatora i nismo ih platili. U vrlo skoro vrijeme moramo promijeniti Suzuki Grand Vitaru (što smo planirali ove godine) jer ima 235.000 km. C4 ima 110.000 km.
Automobili i oprema su nam smješteni u garažama za cijeli vozni park (3 parkirne pozicije i police)
Do sada smo u voznom parku imali automobile (koje smo prodali radi starosti)
- Ranault 18
- Nissan Primera 2,0
- Toyota Avensis
- Dva Toyota Yarisa
- dva Daewoo Matiza
- te jedan moped za kraće dostave
ZAŠTO TRENERSKI KOLEGIJ
Glavno tijelo Zagrebačkih mažoretkinja koje se bavi strukovnim pitanjima tima je Trenerski kolegij. On stvara strategiju treninga, plan i program rada tima, raspravlja o strukovnim stvarima tima, ocjenjuje napredak, koreografiju i rezultate, te rješava probleme na treninzima tima zove se Trenerski kolegij. Trenerski kolegij funkcionira u našem timu već skoro 25 godina. Kolegij se sastaje jednom u dva tjedna tijekom sezone i na njemu su svi aktivni treneri Zagrebačkih mažoretkinja, te Šef. Trenutno Trenerski kolegij broji 9 članova, a prijašnjih godina taj je broj znao biti i 14 (ovisno o broju aktivnih trenera).
Na Trenerskom kolegiju sa raspravlja o svim bitnim pitanjima vođenja treninga i timova. Dogovaraju se konkretne akcije, treneri predlažu aktivnosti, načine poboljšanja treninga i moguće izmjene. U rujnu se postavlja novi plan i program rada za iduću sezonu, temeljni dokument za treninge u idućih godinu dana. No, na svakom Kolegiju se raspravlja o možebitnim promjenama i konkretnim aktivnostima, a vrlo bitan segment rasprave je možebitne motivacijske aktivnosti.
Na Trenerskom kolegiju se provodi i konkretan plan pojedinih velikih akcija kroz godinu kao što su koncerti, godišnji koncert, klasifikacije, stipendije, generalna proba, novogodišnje aktivnosti… Posebno se raspravlja o aktivnostima 1A sastava kao što su natjecanja, team-buildinzi, intenzivni treninzi idr.
Trenerski kolegij raspravlja i o provođenju redovnih treninga i aktivnosti, kao i možebitnim tekućim problemima na istima, poput tehničkih problema u dvoranama, problemima sustava, prigovorima članica ili njihovih roditelja isl.
Jedan od bitnih segmenata Trenerskog kolegija je rasprava o pojedinim mažoretkinjama, prvenstveno onim vrlo talentiranim i praćenje njihovog napredovanja, ali i rasprava o djevojkama koje nisu napredovale ili imaju nekih problema. U slučaju ekstremnih primjera Trenerski kolegij odlučuje o konkretnim akcijama i eventualnom sankcioniranju članice. Naime, bitno je da treneri postave svoj stav u svakom takvom slučaju i da se kroz „brain storming“ donese najbolja odluka za tim i za pojedinu mažoretkinju. Konačno, to je i prilika da ostali treneri nauče na konkretnom primjeru i primjene isto na eventualnom istom ili sličnom problemu u svojoj grupi.
Trenerski kolegij prati i rezultate napretka grupa, te statističke rezultate klasifikacija, prebacivanja i drugih evaluacija tima. Svaki trener svakog tima na kraju Trenerskog kolegija daje izvješće sa svoje grupe, te ističe probleme na istima.
Na Kolegijima se raspravlja i o trenerskim asistentima i učenicama za buduće trenerice koje se konstantno prati kroz njihovo asistiranje i školovanje, te se razmjenjuju iskustva sa njihovih aktivnosti na treninzima. Trenerski kolegij na kraju školovanja asistenata procjenjuje jesu li asistenti uspješno završili školovanje, neovisno o uspješnom završetku Trenerske škole, pošto Zagrebačke mažoretkinje imaju vlastito dodatno školovanje i daleko teže kriterije za postanak trenerom. Finalna evaluacija asistenata je odluka mogu li asistenti dobiti trenersku licencu, te koje će grupe voditi.
Trenerski kolegij je i mjesto na kojem treneri dobivaju informacije o promjenama zakona (nažalost, ovo je doslovce redovna djelatnost), administrativnim obvezama, tehničkim detaljima, financijskim obvezama, a na istom se predaju dnevni i mjesečni izvještaji, uplatnice i ostali financijski i interni dokumenti tima.
Trenerski kolegij raspravlja i o pitanjima koja nisu direktno vezana uz treninge, ali imaju poveznice sa treninzima, te treninzi ili članstvo utječu na njih. Tako se npr. na temelju feedbacka trenera postavljaju konkretne akcije vezane uz audicije.
Konačno Trenerski kolegij je i mjesto druženja trenera, te međusobnog povezivanja trenera, pa se nerijetko Kolegij obavlja u sjenicu uz kavu, cugu i klopu, ili završava u zajedničkom odlasku na kavu i neformalnim druženjem.
Trenerski kolegij ne treba miješati sa Stručnim stožerom, koji je skup stručnjaka koji se bavi 1A sastavima…
BDP ZAGREBA
BDP (Bruto društveni proizvod) Zagreba 2017. godine bio je 16,8 milijardi EUR
BDP Zagreba per capita 2017. je bio 20.850 EUR
Prema standardu kupovne moći stanovnici grada Zagreba su 108,2 (100 je prosjek 28 država EU).
Najveća dodana vrijednost bila je u trgovini, smještaju i pripremi hrane i to 23,1 milijardu kuna.
KULMEROVI DVORI
Kulmerovi dvori su arhitektonski kompleks podno Sljemena u Šestinama. Prostiru se na 55.000 četvornih metara.
Vlastelin Stjepko Gregorijanec, vlastelin Medvedgrada, nakon velikog potresa 1590. preselio su u novoizgrađenu kuriju na Šestinama. Od 17. stoljeća na imanju su obitavali knezovi Zrinski. Grof Petar Zrinski (oko 1660.) dogradio je dvorac u kasnorenesansnom stilu. Kasnije su u dvorcu živjele razne obitelji. Ivan Elmer Kulmer postao je vlasnik dvoraca ženidbom za groficu Juditu Sermage. SFRJ je nacionalizirala dvorac obitelji Kulmer, a obitelj je u Republici Hrvatskoj pokušala povratiti imanje, no izgubila je spor s Gradom Zagrebom.
Od 1999. zemljište sa dvorcem je kupio Ivica Todorić koji je potpunu ruševinu obnovio i pretvorio u najluksuzniju vilu grada Zagreba sa brojnim sobama i salonima, bazenima, saunama, objektima za smještaj poslovnih partnera, sobama za poslugu, gospodarstvenim objektima, pa čak i priručnim (nelegalnim) heliodromom. Todorić je uselio u Kulmerove dvore 2006. godine. Unutarnji dizajn vile osmislio je elitni dizajner Stephen Ryan koji je dizajnirao niz najluksuznijih vila, hotela i rezidencija. Unutrašnjost je prepuna umjetnina, zlatnih detalja i raskošnih materijala.
2017. godine nakon bankrota Agrokora Ivica Todorić seli iz Kulmerovih dvora, a oni postaju stečajna masa kompanije. Sami Kulmerovi dvori registrirani su kao hotel iako to nikada nisu zapravo bili. Vila je trenutno napuštena.
VANJKUŠ
vanjskuš = jastuk
koperdeka = prekrivač za krevet
iberciger = presvlaka, navlaka
tuhica, perina = pokrivač punjena perjem
štep deka = prkrivač sa punjenjem u obliku balona
„Obrnul sam vanjkuš“ = okrenuo sam jastuk
ŠIBICARI
Šibicari su bili prevaranti koji su varali lakovjerne građane tako što su glumili kockare, uz kakti veliku šansu da građanin zaradi brz i prilično velik novac.
Šibicarenje je igra sa tri kutijice šibica ispod koje je bila kuglica. Te kutijice je šibicar brzo i vrlo umješno pomicao, no dovoljno „sporo“ da ih žrtva zapamti. Čak štoviše „nespretni“ šibicar bi malim prstom digao kutijicu da žrtva vidi gdje je kuglica. Dok su mamili žrtvu partneri šibicara su kakti igrali protiv šibicara i „dobivali“ kako bi žrtvu uvjerili da je lako i da ima šanse pobjediti. Tih parnera je bilo nekoliko i svi su imali neku ulogu. Ili su „igrali protiv šibicara i dobivali“ ili navijali za „igrača“ i „protiv šibicara“, te nagovarali žrtvu da „opelješi nespretnog šibicara“. Drugi partneri su pazili na dolazak policije, te bi upozoritli družinu koja bi se onda naglo razbježala. Svi ti partneri čuvali su leđa šibicaru jer ako bi žrtva otkrila prijevaru partneri su žrtvu fizički napali da šibicar i oni uspiju pobječi sa novcem žrtve. Naime, šibicar je dok je kakti „nespretno“ premještao kutijice, zapravo kuglicu spremio u rukav, pa ni ispod jedne kutijice ne bi bilo kuglice, tako da je žrtva izgubila neovisno o tome koju je kutijuci pokazala (sve su bile prazne). Šibicar bi čak i koji puta za malu lovu dao žrtvi da pobjedi kako bi je navukao da igra za ozbiljniju lovu. Kada bi žrtva odigrala za veliku lovu šibicar bi odigrao svoju prijevaru. Bila je i varijanta igre sa tri polusavinute karte.
Šibicari su ordinirali prvenstveno po sajmovima, ali ih je bilo i po zloglasnijim bircevima, placevima, utakmicama, čak i na gradskim trgovima.
ADVENT ZAGREBAČKOG SVEUČILIŠTA -
fotke: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
|