DRUM LINE IMA PROBE U 1. GIMNAZIJI



Drum line ima redovne probe već mjesec dana u 1. gimnaziji u Novom Zagrebu. Zahvaljujući ravnateljici, u školi smo dobili i jednu prostoriju za odlaganje bubnjeva.






Obzirom da idemo u Ljetni kamp jer ima dovoljno prijavljenih, možete se I DALJE PRIJAVLJIVATI!

Poslali smo Vam i podatke za plaćanje osiguranja:

UKOLIKO SE ŽELITE OSIGURATI ZA LJETNI KAMP MOLIMO DA DO 20.12. UPLATITE OSIGURANJE. Ponuđene su Vam dvije vrste osiguranja, Vi možete platiti obije, jedno ili nijedno osiguranje, odluka je Vaša.

1. OSIGURANJE OD OTKAZA PUTOVANJA
- uključen je i Covid-19 i samoizolacija uz potvrdu epidemiologoa
Iznos uplate: 70 kn
Primatelj: Croatia Osiguranje
IBAN na koji uplaćujete: HR9123400091400555110
Model: HR01
Poziv na broj: 62426-382629411073-010
Opis plaćanja: Premija po polici broj 382620411073, ime i prezime mažoretkinje

2. OSIGURANJE OD NEZGODE
Iznos uplate: 20 kn
Primatelj: Croatia Osiguranje
IBAN na koji uplaćujete: HR9123400091400555110
Model: HR01
Poziv na broj: 62427-216620013168-012
Opis plaćanja: Premija po polici broj 216620013168, ime i prezime mažoretkinje

Jednako tako vas molimo da nam pošaljete na mail: Zagreb_majorettes@yahoo.com ime i prezime, OIB, adresu i datum rođenja jednog od roditelja (ili bake, djeda, nekog tko je punoljetan i brine o djetetu jer ugovaratelj ne može biti maloljetna osoba).







- subota 12.2. u 15 h službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Gorica), o/o Šef





ŠEF NAM JE U BIH

Šef nam je na sastancima sa direktorima Aerodroma Tuzla, Aerodroma Sarajevo i FlyBosnie od četvrtka do subote.





KOLIKO ČLANOVA DO SADA

Prije Covida-19 Zagrebačke mažoretkinje su imale 610 članova. Sada je broj članova pao na 310. Naravno broj je veći na početku godine, manji na kraju.

Na audicijama godišnje upištemo 140 do 220 novih članica, osim sada u Covidu-19 kada se upisuje manje novih čalnova

Do sada je sveukupno kroz Zagrebačke mažoretkinje prošlo preko 5.100 članova. 99% članova su žene, 98% starosti 3 do 25 godina.





TRENERI TIMA

KAKO POSTATI TRENEROM ZAGREBAČKIH MAŽORETKINJA
Da bi netko mogao postati trenericom Zagrebačkih mažoretkinja mora biti među najboljim mažoretkinjama, te treba proći selekciju Trenerskog kolegija. Nakon što Trenerski kolegij odabere kandidatkinje uprava obavi preliminarno ispitivanje i razgovor te probrane djevojke pripremi za asistencije. Asistencije traju godinu dana (koji puta i više) i na istima kandidatkinje uče od trenerica tako što im pomažu u treninzima i što ih treneri kao mentori uvode u "tajne zanata".

Paralelno sa asistencijama probrane kandidatkinje odlaze u Trenersku školu gdje slušaju 10 predmeta (Osnove pedagogije, Osnove anatomije i sportskih povreda, Teoriju i metodologiju treninga, Standardne i latino-američke plesove, Komparativne plesne oblike u kojima slušaju balet, folklor i jazz dance, Povijest mažoret plesa, Sudačko pravo i metodologija u mažoret plesu, Elemente mažoret plesa, Tehniciranje sa štapom, te Neplesne djelatnosti mažoretkinja). Školovanje ukupno traje 100 sati sa skriptama od preko 300 stranica.

Potom kandidatkinje imaju 8 pismenih ispita, 1 usmeni i 2 praktična, te na kraju završni ispit koji polažu na nekom sastavu mažoretkinja gdje vrše pokazni trening i koriste svo stečeno znanje Trenerske škole. Po dobivenoj licenci Saveza još moraju proći i posebno testiranje Zagrebačkih mažoretkinja. Do sada je bilo 5 slučajeva gdje trenerice koje su dobile trenersku licencu Saveza nisu prošle završno testiranje Zagrebačkih mažoretkinja i nisu trenirale grupe.

NAPREDOVANJE TRENERA
Neovisno o trenerskoj licenci u Zagrebačkim mažoretkinjama treneri su podijeljeni u tri kategorije. III kategorije su treneri početnici, II kategorije su stariji treneri, a I kategorije su instruktori tima. Napredovanje se vrši prema rezultatima i analizama, te pravilima tima.

PLAN I PROGRAM RADA
Treneri imaju detaljan Plan i program rada, te Trenerski kolegij, no o tome u idućim postovima

TRENERI VIŠIH SASTAVA
Bolji treneri treniraju više sastave (1B juniorski, 2. i 1B seniorski). Iako je za očekivati da je ove timove lakše trenirati jer su u njima djevojke članice već više godine, zapravo to je daleko teže. Ne radi se ovdje samo o daleko težim programima, koreografijama i standardima tehniciranja, već o osobama koje su pozicionirane u time što je često više prepreka nego motivacija. Ovi treneri prvenstveni cilj imaju spremiti djevojke za dolazak u 1A. timove, ali i za povremene nastupe ovih timova kada su 1. timovi zauzeti.

TRENERI VANJSKIH GRUPA
Naši treneri treniraju i neke druge grupe mažoretkinja sa kojima Zagrebačke mažoretkinje imaju ugovore. Do sada smo trenirali preko 50 mažoret sastava iz Hrvatske, BiH, Crne Gore, Srbije, Slovenije i Austrije. Naši treneri redovno vode i seminare za mažoretkinje u Francuskoj, BiH, Crnoj Gori, Češkoj, Sloveniji, Rumunjskoj i Slovačkoj.

TRENERI 1A SASTAVA
No, daleko najveći i najodgovorniji posao imaju treneri 1A sastava. Oni se potpuno predaju timu, žive sa njim 24 sata, potpuno poznaju svaku svoju članicu, sve njene probleme, dobre i loše strane, imaju sa njima gotovo svakodnevni kontakt. Ove trenerice bave se i glazbom, i daleko većom administracijom, istovremeno su i "mame" svojih mažoretkinja, treninzi su daleko kompliciraniji, ima ih daleko više, odlaze na pripreme, nastupe, turneje... Tijekom zimskih, proljetnih i ljetnih praznika, te pred natjecanja treninge imaju svaki dan. One su angažirane i u pripremama nastupa, turneja, zdravstvenim problemima, nabavi opreme, izradi glazbe, pripremi natjecanja...

RAZLIKA IZMEĐU TRENERA I KOREOGRAFA
Koji puta je trener i koreograf ista osoba, no to nije uvijek slučaj. Koreografu je posao postaviti koreografiju i postaviti je u timu, dok ju trener izvježbava, isplesava i čisti.

ANGAŽIRANJE TRENERA IZVAN TIMA
Zagrebačke mažoretkinje povremeno angažiraju trenere za specifične plesne oblike kao i za pojedine elemente mažoret-plesa. Osim domaćih stručnjaka angažiramo i strance. Do sada smo imali različite klasove od klasičnog baleta, preko suvremenog plesa, jazz dance i aerobika, do standardnih i latino-američkih plesova. Imali smo i klasove tehniciranja sa štapom, držanja, kondicijskih treninga, zagrijavanja, ali i specifične sate šminke, zdravstvene zaštite...

HONORARNI I STALNO ZAPOSLENI TRENERI
Zagrebačke mažoretkinje uvijek imaju barem jednog trenera koji je stalno zaposlen u timu (u ovom momentu imaju dva) i koji profesionalno trenira dobar dio sastava, te grupe izvan Zagreba. Ostali treneri kod nas rade honorarno.





PRAVNE OSOBE U ZAGREBU

- 51.385 pravnih osoba
- od toga 33.568 d.o.o i 9.791 j.d.o.o.
- 85,2% pravnih osoba je u privatnom vlasništvu

Najviše pravnih osoba ima u:
1. Trgovina i popravak motornih vozila 10.357
2. Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti 9.381
3. Građevinarstvo 9.381
4. Prerađivačka industrija 3.699
5. Informacije i komunikacije 3.615

Mikropoduzeća 40.877
Malih poduzeća 3.997
Srednjih poduzeća 567
Velikih poduzeća 167





GRKOKATOLIČKA KONKATEDRALA
Konkatedrala Sv. Ćirila i Metoda u istoimenoj ulici Gornjeg Grada, drugostolna je crkva Križevačke biskupije i crkva grkokatoličke župe Sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu. Projektirao ju je Hermann Bolle.

Grkokatolička crkva i sjemenište na Gornjem gradu se nalazi od 1681. Sadašnja crkva je izgrađena 1886. na mjestu nekadašnje crkve Sv.Vasilija. Crkva ima velik broj umjetnina i tri zvona, od kojih je najteže 782 kg.

Križevačka eparhija (biskupija) ima sjedište u Križevcima, no konkatedralu i sjemenište u Zagrebu. Epahija ima jurisdikciju nad 3 vikarijata i župama u Hrvatskoj, BiH i Sloveniji. U liturgiji se rabi bizantinski istočni obred, tj. mise se služe na crkvenoslavenskom jeziku, ali ova crkva priznaje subordinaciju Sv.Oca Pape. Vjernici su Hrvati, Ukrajinci i Rusini. Križevački vladika (biskup) je od 17.10.2020. mons. Milan Stipić. Biskupija spada pod jurisdikciju Zagrebačke nadbiskupije. U Zagrebu postoje dvije župa, ova na Gornjem Gradu i druga u Gajnicama.








PRIPOVEDATI
pripovedati = pričati
pripovedaš = govoriš
špreha = razgovor
čkomiti = šutiti
preneveduješ = što se praviš
pripetilo = desilo
spelava = izvodi
potonji = zadnji

„Kaj to pripovedaš“ = šta to pričaš
„Kakva ti je to špreha“ = kako se to razgovaraš
„Daj čkomi“ = zašuti
„Nej se prenevedovati“ = nemoj se praviti
„Kaj se je pripetilo“ = što se desilo
„Joj kaj on spelava“ = što to on izvodi






MUZIČKA OMLADINA U MESNIČKOJ
Na početku Mesničke ulice sa lijeve strane bila je trgovina socrealističkog naziva "Muzička omladina". Ne, tamo se nisu održavali kružooci i nije bio dom kulture za mlade bendove. Tamo se prodavala glazbena oprema, gitare, klavijature, bubnjevi, palice, partiture.

No, najbitnije tamo su se mogle kupiti ili naručiti "nevjerojatne" tehničke novotarije, kao što je veza između dva kaziča koja je omogućavala presnimavanje s kazete na kazetu. Na jednu kazetu bi snimli "Top listu Radio Velike Gorice" (koja je bila the best of the best), a onda bi na drugom isto presnimili bez upadica urednika i reklama, pa ste na tulumu bili glavni faca jer ste imali najnovije hitove za malo love (ploće i originalne kazete su opako puno koštale). Za to su se koristile crom-dioxid kazete, a ko je bio baš faca imao je i metalku za najveće hitove. Glavne firme su bile TDK, BASF, Maxwell. Da bi to mogli napravit, trebali ste imati dvostruki peteropolni din, a to ste kupovali u Muzičkoj omladini. I to ste naručili i platili, a onda čekali danima, pa čak i tjednima da se napravi. Danas 1000 vrsta i kvaliteta činčeva kupite u svakoj osrednjoj trgovini u Zagrebu. I napomena, kad ste presnimavali morali ste imati drugi kazič, a kako je to bilo skupo, imali ste samo jedan. I onda ste otišli kod bake, te posudil njen, uz kvocanje "kaj to uštekavaš, buju se lampe pregorile". :-)

Muzička omladina je imala trgovine i drugdje, ali ova u Mesničkoj je bila najveća, najskrbljenija i tamo se moglo naručiti "baš sve".





JASTREB OPEN - 1. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja




































...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: petak, 11.02.2022. u 02:27) komentiraj (2)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.