I Seniorski 1A je otišao na ljetnu stanku.
Sezona za zaboraviti. Prvo smo dva mjeseca bili na prinudnoj stanci radi Covida-19, potom mjesec i pola treninga, sada odmor.
S1A i J1A imaju ponovo treninge od ponedjeljka 17.8.
Zbog ljetne stanke postovi će biti jednom tjedno, svakog petka. Tako će biti do početka nove sezone.
Postoji mogućnost promjene rasporeda nastupa, o ćemu ćemo Vas blagovremeno izvjestiti.
> nedjelja 19.7. Jarun (Biciklijada), o/o Šef
> 28-30.8. Bela Crkva, Srbija (Karneval cvijeća), o/o Šef
# plesni nastup S1A i Drum linea
> nedjelja 13.9. Glina (Prvenstvo Republike Hrvatske u mažoret plesu), o/o Viki
# plesni nastup S1A i J1A
> 18-19.9. Šabac, Srbija (Šabački karneval), o/o Šef
# plesni nastup S1A i Drum linea
Udala nam se Petra Sovulj Pero, bivša zamjenica predvodnice (od siječnja 1999. do listopada 2003.) i dugogodišnja trenerica tima, a radila je i dugo vremena u uredu.
Petra se u New Yorku (SAD) udala za Roberta Raymonda Wilsona, pilota, kapetana na privatnom business avionu Embraeru E190, kojeg leti za jednu veliku američku kompaniju. Kako je Pero bila perserica na tom avonu upoznali su se na letovima, prohodali, krenuli zajedno živjeti i nakon par godina... Čakali su par mjeseci od odluke da se vjenčaju radi Covida-19, no više im se nije čekalo pa su odlučili to napravit uspkos Covida-19. Inače Robert je završio Southern Ilinois Unversity kao zrakoplovni manager, te je završio i St.John's Vojnu školu.
Na vjenčanju je trebao biti i naš tim, ali zbog žarišta pandemije Covida-19 u New Yorku (212.774 zaražena, 55.045 trenutno u bolnicama, 23.123 umrla) odlučili su to napraviti kod matičara bez prijatelja, rodbine i drugih gostiju. No, crkveno vjenčanje će biti u Samoboru kada koronakriza prođe, a onda će cijeli tim doći u špalir. Pa, dovraga, udaje nam se legendarna Pero!!!!
Pero i Robert još uvijek žive u New Yorku, a uskoro se sele u Chicago gdje Robert kani nastaviti letačku karijeru.
Koliko imamo transportnih kutija
Kako transportiramo veliku količinu opreme na natjecanja, turneje, Ljetni kamp, team-buildinge imamo:
- dvije velike aluminijske kutije veličine 1,20x1,00x0,80 metara (1 m3)
- dvije velike željezne kutije 2x0,6x0,8 metara (1 m3)
- 4 velike plastične kutije za casse (veliki bubanj)
- 5 manjih plastičnih kutija za tenor-bubnjeve
- 2 veče transportne plastične kutije 0,6x0,3x0,3 metra
- 5 manjih transportnih plastičnih kutija
- 33 plastične kutije za transport kapa
- 51 službenu torbu za transport uniformi
Kako se organiziraju turneje u Europi
Zagrebačke mažoretkinje do sada su imale turneje
- u 26 zemlja na tri kontinenta (Azija, Europa i Amerika)
- u 270 različitih gradova
- 330 inozemnih nastupa
Osim inozemnih turneja imamo i turneje diljem Hrvatske. Najkompliciranije turneje su one za velike sponzore po cijeloj Hrvatskoj (Suzuki, Daewoo, Hankel, Toyota, Weisser Riese), a na najvećoj od njih (Suzuki 2) smo obišli 112 gradova i napravili preko 5.000 km.
Najduža turneja je bila na Martinique 2014. koja je trajala 15 dana, a najviše kilometara smo napravili 2019. na turneji u Kini (Peking-Nanchang) kada smo napravili 27.284. Najduži put autobusom je bio za Mablethorpe (Velika Britanija) kada smo napravili 4.285 km.
Kako se organiziraju turneje:
1. Poziv managera za turneje u listopadu i studenom na njihov zahtjev, ili sami pronađemo organizatora
2. Kalkulacija troškova turneje i slanje ponuda
3. Prihvaćanje ponude i potpisivanje ugovora
4. Hodogram za turneju (tko, kada, što, kako, s kim)
5. Priprema programa sa orkestrom ili drum lineom, zajedničke probe
6. Potrebni dokumenti za putovanja (vize, ovlaštenje za maloljetnike, veleposlanstva, ata karneti…)
7. Organizacija turneje:
# ugovaranje autobusa
# osigurnje
# manual mažoretkinjama i glazbenicima sa baš svim detaljima (uključujući tečaj lokalnih deviza, cijene mobilnih operatera, struja, rizik po zdravstvo, ograničenja npr. pitke vode idr.)
# logistika i oprema - priprema i pakiranje
# promo materijali zagrebačke i hrvatske turističke zajednice
# pokloni za domaćine
# precizan intinerer
8. Pranje i priprema uniformi za orkestar ili drum line (samo ovo je nekih 30-tak sati posla)
9. Pakiranje i priprema sve logistike i opreme - slaganje u garažu za utovar
10. Utovarivanje autobusa
11. Ukrcavanje mažoretkinja, pa orkestra
12. 20-tak sati putovanja
13. Sređivanje smještaja, podjela u sobe
14. Organizacija nastupa, tajming, obroci
15. Zabava, tulumi, cuga u hotelu
16. Rješavanje problema (nejestiva hrana, zdravstveni problemi isl.)
17. Utovar busa za povratak
18. Pregledavanje prostorija da netko nije nešto ostavio
19. Putovanje nazad do Zagreba
20. Iskrcaj mažoretkinja i istovar busa
Legenda o imenu Zagreba
Postoje dvije legende o Mandi po kojoj je Manduševac, vrelo na istočnoj strani Trga bana Jelačića dobio ime.
Po prvoj je ispod Medvednice prolazio ban s vojskom koja je klonula od žeđi. Naišli su na Mandu koja je upravo sa izvora uzimala vodu i ban reče „Zagrebi mi Mando vode“. Ban se zaljubio u prekrasnu Mandu, te je osnovao grad ponad Mandina izvora kojeg nazove Zagreb po prvoj riječi „Zagrabi“, a izvor Manduševac po Mandi. Ban je oženio Mandu, no njihova sreća je bila kratkog vijeka jer je bana ubio ljubomoran brat koji je također bio zaljubljen u prekrasnu Mandu. Brat je tada prisilio Mandu da bude sa njime, no ona je umrla od tuge za svojim ubijenim izbornikom. Kažu da još danas možete vidjeti duh tužne Mande kako lebdi iznad kule Lotršćak i traži duh svog ubijenog bana.
Po drugoj legendi kćer kralja Krešimira, koja se zvala Manduša je bila zaljubljena u bana Dobromira. No, ruku Manduše je zaprosio mađarski kraljević Emerik, kojem Krešimir odlući dati Mandušu radi mira. Manduša je tri dana gorko plakala. Krešimir, da bi si malo smirio savjest odluči da ban Dobromir prati Mandušu na putu do budućeg muža. No, na samoj granici Mađarske kod rijeke Drave, par dozna da je Emirik mrtav, pa krenuše kući. No, kako je te godine vladala ogromna suša radi koje su presušile čak i rijeke, Dobromir zamoli Mandu da pronađe izvor, jer je bila poznata po tome da to uspijeva rašljama. Manduša je uzela rašlje i iste su se nakon duže potrage zatresle. Manuša uzvikne „Zagrabite“, a vojnici Dobromira vrlo brzo iskopaše izvor hladne i čiste vode. Dobromir te večer sretan radi toga što mu se izabranica neće udati za Emerika i što mu vojska neće izginuti od žeđi kaže Manduši: „Tu gdje Panonska ravnica utječe u zapadne brda, treba podići grad“. Dobromir pritom odluči da će se izvor zvati Manduševac, a grad će nazvati prema prvoj riječi koji je Manduša rekla kada je pronašla izvor „Zagrabite“.
Manduševac je originalno malo više od današnjeg vrela, pri kraju Bakačeve, no 1852. je potok zakopan, a cijevima je vrelo pomaknuto na današnju lokaciju da bi služilo za napajanje konje putnika namjernika u grad Zagreb i trgovaca koji su prodavali na tržnici na Trgu bana Jelačića. Potom je vrelo okruženo željeznom ogradom, a u sredini je postavljen kandelaber sa pet svjetiljki. 1878. izvor je usmjeren prema kanalizaciji, a 1895. je i zatrpan. 1898. Trg bana Jelačića je rekonstruiran i popločen pa je i samo vrelo potpuno zatvoreno, a zagrepčani su zaboravili da isto postoji.
1986. rekonstruktori Trga bana Jelačića nemalo su se iznenadili kad su otkrili zdenac. Odmah su se povjesničari prisjetili starog zdenca i legendi, pa su arhitekti na inzistiranje javnosti promijenili planove obnove Trga i ponovo sagradili Manduševac.
Postoji i vjerovanje da tko baci novčić u Manduševac sigurno će ponovo doći u Zagreb. U sam zdenac maturanti skaču na svojoj Norijadi, kada razuzdano obilaze grad nakon dovršetka posljednjeg razreda srednje škole.
Lova
Lova = novac
Soma kuna = 1000 kuna
Cener =10 kuna
Sića = sitan novac
Gertašlin = novčanik
Kreda = kredit
Spizdit = uzalud potrošit veliku količinu novaca
„Spizdil sam soma kuna“ = Uzaludno sam potrošio tisuću kuna
„Digel sam kredu za tutač“ = Uzeo sam kredit za automobil
Filozof na Cvjetnom
Na Cvjetnom trgu se sredinom osamdesetih muvao vrlo neugledan lik, puno pretio, neokupan, zarastao, u ofucanoj trenirci. Ponašao se vrlo vulgarno, priprosto i bez imalo manira (pljuvao po podu, vrijeđao prolaznike, puno psovao…) Iskreno, čovjek bi mu dobacivao par dinara jer je izgledao kao prosjak i lutalica.
No, pričalo se da je bio sveučilišni profesor filozofije koji je „prošvicao“, a svima nam je to bio dokaz da je mala granica između genijalnosti i ludila. U svakom slučaju čim bi ga obični prolaznici potakli na raspravu o nekoj temi iz društvenih znanosti, ne bi stao izbacivati podatke i filozofske teze. Mogao je satima pričati.
U svakom slučaju mi bi nakon škole, kad su nam dali zadaću iz filozofije, marksizma ili sociologije dolazili na Cvjetni i nabacili bi mu temu iz zadaće, a lik bi u beskraj mljeo o tome. Mi bi lovili njegove misli i tako bez puno muke napisali zadaću. I pritom nije htio za „uslugu“ primiti nikakve nadoknade, niti cugu, niti lovu.
Prvi treninzi nakon korona-izolacije
Fotke: Željko Bakšaj Žac (službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja), Tinana i Šef
Sve treninge smo imali na Maksimirskom stadionu, na otvorenom. Prvo smo dva dana sve dezinficirali, ucrtavali pozicije, reorganizirali sav prostor...
čelična mreža za zaštitu od potresa
dr.Beganović drži predavanja o novom ponašanju na treninzima
I na koncu je 1. trening imao Seniorski 1A u srijedu 13.5.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŽELITE LI KOMENTIRATI OVAJ POST UČINITE TO OVDJE:
1. pritisnite natpis "komentiraj"
2. kada vam se otvori novi prozor pritisnite kružić pokraj "anonimac"
3. upišite svoj nadimak
4. napišite komentar
5. pritisnite tipku "POŠALJI"
Ovaj blog će bez izuzetka brisat sve komentare koji sadrže uvrjedljive riječi, nekulturnu komunikaciju, laži ili klevete bez obzira na ostatak sadržaja komentara. Osnove kućnog odgoja i osnovni bonton je minimum komunikacije na ovom blogu. Demokracija nije anarhija, a uvrede ili klevete ne mogu se „opravdati“ slobodom izražavanja!
|