Image Hosted by ImageShack.us

31.05.2007., četvrtak

Sveto Brdo i Vlaški Grad - Velebit

Protekli vikend smo odlučili opet provesti na Velebitu, točnije u NP "Paklenica", s naumom da napravimo turu na vršni greben istog. Na ovom prostoru se nalaze i svi najviši vrhovi Velebita, pa tako i dvije kontrolne točke HPO-a: Vaganski vrh (1757 m) i Sveto Brdo (1753 m). Zbog nepredvidljivosti vremena tipičnog za ovo doba godine, prognostičke karte su se počele pratiti već od ponedjeljka. Prve naznake su govorile da od ture neće biti ništa, jer je prognoza najavljivala kišoviti vikend. Kako se približavao petak, prognoza je postajala sve naklonjenija našem polasku prema Paklenici. Tako su dan prije polaska oborine bile moguće još samo u nedjelju. Stoga smo morali u određenoj mjeri izmijeniti prvotni plan i odbaciti nedjeljni polazak s Vlaškog Grada prema Vaganskom vrhu. Ali ni to nije ni najmanje pokvarilo naše raspoloženje i oduševljenje pred skorašnji izlet.


Vršni greben Velebita

1. dan

Iz Splita smo tako krenuli nakon posla u petak poslijepodne i po dolasku u Starigrad-Paklenicu, popivši našu posljednju kavicu za sljedećih par dana, uputili se teških naprtnjača klancem Velike Paklenice prema pl. domu "Paklenica". Ovo nam je inače prva višednevna tura s noćenjem u skloništu, te se sa sobom moralo ponijeti puno toga. Od vreća za spavanje, karimata, te posebice hrane i pića za taj period. Iako ovo područje baš i ne oskudijeva vodom. Srećom imamo dovoljno izvora vode na putu da se ne moramo baš prekrcavati tekućinom. Ali usprkos tomu, naprtnjače su teške, a s njima i naši koraci. Zato nam je ova dionica od ulaska u NP do pl. doma svojevrsna provjera mogućnosti nošenja tih otežanih naprtnjača. U tim trenucima sam požalio što prije polaska iz Splita nismo izvagali naprtnjače. Plativši planinarske trodnevne ulaznice po cijeni od 60,00 kn po osobi, krenuli smo prvo asfaltom, a zatim pješačkom stazom od tucanog kamena, prolazeći kroz špalir penjača, prema našem prenoćištu. Kako smo se sve više približavali pl. domu, tako smo sve rjeđe viđali ljudska lica, a sparina mi otežavala korake još više od naprtnjača, pa sam učestalo tražio osvježenje u hladnoj vodi obližnjih brzaka.


Kroz Veliku Paklenicu

Nakon nešto više od 1.30 h hoda stigli smo pred pl. dom, koji je u biti jednokatnica s ukupno 45 ležaja u višekrevetnim sobama. Prvo nam je lavežom dobrodošlicu zaželjela jedna mala crna lajavica, a zatim smo se upoznali s dvojicom domaćina pred domom. Domar gosp. Valter Morović je u tim trenucima spavao, ali ga je očito lavež razbudio, pa se pridigao. Javivši mu se smjestili smo se u sobi br. 3, a u našoj sobi su tako bila ukupno 4 kreveta na kat. Od njih je samo jedan bio zauzet i to od strane Australca naših korijena, koji se slabo služi hrvatskim, pa smo komunicirali isključivo na engleskom. Tako smo od njega saznali da mu je otac došao u Australiju s otoka Murtera, a sad upoznaje ljepote domovine svog oca. Njegov naum za sljedeći dan je bio da se uspenje na najviši vrh, dakle na Vaganski vrh. Izgledao mi je malo razočarano kad sam mu rekao da bi mu za to trebalo cca. 5 h hoda od doma, ali je rekao da će ipak pokušati. Moram priznati da mi je drago da ga ipak nisam obeshrabrio, a pri tom ga upoznao s dužinom dionice. Nakon objeda u vidu ribljih konzervi koje smo ponijeli sa sobom, odlučili smo da je vrijeme za "ubiti oko", jer nas je sutradan očekivao naporan dan. I tako sam uz zvuke obližnjeg potoka utonuo u san s mislima na ono što nas sutra iščekuje. Nadao sam se samo tome da nas vrijeme ne iznevjeri.

2. dan

Nakon mirne noći, digli smo se iz naše tople postelje ujutro nešto prije 6 i dok smo se još rastezali na verandi, pridigao se i naš susjed. Uskoro je pred dom pristigao i dvojac mladih planinara, te su nakon kraće okrijepe i razgovora s našim Australcem nastavili naprijed. Od njega smo kasnije saznali da oni također idu prema Svetom Brdu, a nakon što sam mu na karti pokazao smjer kojim ćemo se kretati, i nas dvoje smo u 06.25 h krenuli ususret našem cilju. Valteru smo u međuvremenu ostavili novce za noćenje (65 kn po osobi).


Jutro u planinarskom domu

Prvo smo prešli potok preko onog istog mostića kojim smo i došli na plato pred domom, te skrenuli lijevo stazom prema Sv. Brdu. Prema putokazu, do njega će nam trebati 5 h hoda. Staza prvim dijelom prati potok, koji nam je cijelo to vrijeme s lijeve strane, a onda se nakon 15-tak minuta hoda odvaja od potoka i kreće desno uzbrdo. To napominjem zbog toga što smo nas dvoje predvidjeli taj odvojak i nastavili naprijed, ništa ne sumnjajući, do mjesta gdje je staza jednostavno prestala. Pred nama se pojavio kameni zid i nije bilo izbora nego krenuti oštro desno uzbrdo u potragu za stazom. Nakon kraćeg pentranja strmom padinom, izašli smo opet na markiranu stazu. Očito smo u tim trenucima još uvijek bili pospani, pa smo promašili taj odvojak, jer smo na povratku jasno vidjeli da postoji putokaz ukucan u deblo bukve, koji upućuje prema "Ivinim Vodicama". Nakon 1 h hoda od doma stigli smo na prvo križanje staza. Desno ide na Velika Močila i navedeno je da do njih treba 1 h hoda, dok naprijed ima 1.30 h hoda do Ivinih Vodica. Tu smo napravili prvu 15 minutnu pauzu i stvarno mi je dobro došla.


Jedino mjesto na dionici do Ivinih Vodica gdje smo izašli iz šume

Usprkos sjeni koju smo imali cijelom ovom dionicom puta, pod utjecajem sparine sam osjećao kako mi polako kopni snaga. Vjerojatno je za to zaslužna i činjenica što do tog trenutka još uvijek nisam ništa pojeo i napunio baterije, ali jednostavno se nisam u stanju prisiliti nešto pojesti tako rano izjutro. A kad smo prvo čuli šuškanje granja na padini poviše nas, a onda i ugledali divlju svinju na nekih 30-tak metara od nas, nisam imao snage ni za izvući video-kameru iz futrole. Doduše vjerojatno je za to bio zaslužan i strah da ne razbjesnim beštiju, pa se sruči prema nama. Ovo mi je inače bio prvi puta da je vidim u divljini. Jednom smo za uspona na Sutvid imali samo audio doživljaj lomljave granja, dok je bježala od nas. Ali doživljaj je bio takav kao da trči baš ususret nama. Kad je lagano se udaljavajući nestala iz vidokruga, nastavili smo dalje s usponom. Kasnije smo napravili još dvije podjednako duge pauze. Prvu kod novog odvojka za Velika Močila (1 h hoda). Inače na tom mjestu je navedeno da do Ivinih Vodica ima 30 min. hoda, ali je netko nadopisao x2 i ostavio nas u velikoj dilemi, jer mi se u tom trenutku tih pola sata hoda više činilo i previše. U 8.45 h smo nastavili dalje s usponom kroz šumu, te u 9.35 h stigli pred pl. sklonište na Ivinim Vodicama. Zadnju pauzu smo napravili neposredno pod samim skloništem, nesvjesni njegove blizine, tako da je za ovu dionicu ipak potrebno pola sata hoda. Siguran sam da nikad nisam toliko pauzirao, koliko tijekom ovog uspona od pl. doma do Ivinih Vodica. Od ukupno 3.10 h, 45 min. smo proveli odmarajući se. To je čak previše i za planinarsko pravilo o obaveznih 15 min. pauze na svaki sat hoda. Doduše, i naslućivali smo da će nam zbog težine naprtnjači ovo biti najteža tura dosad.


Ivine Vodice

Ivine Vodice su inače vrelo, koje je najveći izvor Velike Paklenice. Na livadi poviše vrela je smješteno pl. sklonište, koje je danas nažalost u donekle zapuštenom stanju. U njemu smo zatekli samo jednog puha, koji očito obnaša dužnost dežurnog domara, a Zizi ga je brzo preimenovala u Winettou-a. Nakon malo poziranja pred našom kamerom, napustili smo taj objekt prekriven praznim konzervama. Uokolo njega nažalost slično stanje. Posvuda vrećice sa smećem i sve izgleda nekako otužno. Jedina svijetla točka je velika količina vode u obližnjem spremniku, svega 10-tak metara na stazi prema Vlaškom Gradu. Inače na ovom mjestu je križanje staza, tako da lijevo uzbrdo vodi prema grebenu: Vaganski vrh (3 h), a Sveto Brdo (2 h), dok mi nastavljamo naprijed prema skloništu pod Vlaškim Gradom. Vodom se ne opskrbljujemo, jer je još uvijek imamo dovoljno, a imali smo informaciju da izvor kod Vlaškog Grada ne presuši sve do ljeta. Stoga smo u 9.55 h krenuli naprijed. Na ovoj dionici je staza poprilično valovita. Učestalo dobivanje i gubljenje na visini, dodatno nas je iscrpljivalo. Jedino smo na vidikovcu prema Maloj Paklenici iskoristili malo vremena da se okrijepimo istovremeno uživajući u pogledu na divlji klanac iste, ali i na Vlaški Grad, čija kamena glava se uzdiže iz šumskog prostranstva istočnije od nas.


Pogled na Malu Paklenicu

U 11 h smo napokon stigli do skloništa i pred njim zatekli jedan bračni par iz Zagreba sa svojim vodičem iz Starigrada. U razgovoru sam saznao da radi za Hotel Rajnu, te svojim terenskim vozilima organiziraju jeep-safari ture na Velebit iz pravca Malog Libinja. A koincidencija je da sam baš neki dan o tome razgovarao s jednom članicom planinarskog foruma, koja je prije svega par tjedana bila u prigodi iskusiti takav vid prilaska podnožju Svetog Brda. Od njegovih klijenata sam saznao da im je sin sa djevojkom krenuo klancem Velike Paklenice prema Svetom Brdu, pa su ih obradovale moje vijesti kad sam im priopćio da sam ih još rano izjutro vidio pred pl. domom. To je naravno bio onaj mladi par koji je taman pristigao po našem buđenju. Oni su nakon te informacije krenuli naprijed prema Sv. Brdu, te nas zamolili da njihovom sinu prenesemo poruku da ih pričekaju pred skloništem ukoliko se vrate prije njih. Nas dvoje smo s druge strane procijenili da je najpametnije u ovo doba dana, kad je Sunce na vrhuncu svoje moći, "ubiti oko". Stoga smo ušli u našu prizemnu drvenu baraku, pronašli povoljne položaje za naše vreće i vrlo brzo utonuli u san. Buđenje je uslijedilo negdje oko 14 h, a već desetak minuta kasnije smo se i mi uputili ususret Svetom Brdu. Prvo smo se uspeli na prijevoj poviše skloništa, odakle je staza lijevo u serpentinama vodila uzbrdo. Da smo nastavili naprijed spustili bi se u selo Modrič na Jadranskoj magistrali, dok ona desno vodi na vrh Vlaškog Grada. Tamo ćemo na povratku sa Svetog Brda.


Pogibeljna padina

Nakon 20-tak minuta hoda stigli smo na strmu padinu na kojoj je 14. siječnja prošle godine u snježnim uvjetima smrtno stradalo troje članova Planinarskog kluba "Split": Miro Duplančić, Ivan Milun i Zoran Skračić. Ta padina čak i u ovo doba godine izgleda strašno opasna. O njihovoj pogiblji svjedoči i spomen ploča sa SMS porukom koju je nastradali Zoran noć prije pogiblje poslao supruzi Nataši: "Ako pogledaš u mjesec, vidjet ćeš i nas, ispod Svetog brda, u skloništu, uz malu vatru i toplu peć. Mjesečina, a svugdje snijeg." U tim trenucima suze same kliznu niz lice. Svaki planinar je ljubitelj prirode, a tko voli i živi s prirodom i ne može biti ništa drugo doli dobar čovjek. Zasigurno ću se cijeli život sjećati trenutka kad smo saznali o njihovom nestanku, a kasnije nažalost i pogiblji. Tog dana smo bili na Trtaru, ali sve naše misli su bile isključivo s njima. Stoga na kraju ni taj post o Trtaru nikad nisam napisao.
Nakon prijelaza preko te padine i dolaska na prijevoj pred nama se otvorio potpuno drukčiji prizor. Vegetacija je na ovom vršnom dijelu zbog vremenskih uvjeta tijekom zimskih mjeseci znatno oskudnija. Vrtače i travnate padine su ovdje glavni scenografski detalji. Lako uočavamo križ na vrhu Svetog Brda i usmjeravamo se prema njemu.


Kluzijev encijan ( lat. Gentiana Clusii)

Na prijevoju je i raskrižje staza, gdje odvojak desno vodi prema našem cilju, dok kad bi nastavili naprijed stigli na Vaganski vrh. Tu smo se sreli s troje planinara, koji su se očito upravo spustili s Vaganskog vrha. Kako smo svi bili isuviše umorni za neki razgovor, samo se pozdravivši krenuli smo dalje i njih pustili da malo uhvate zraka. Staza dalje vodi desnim rubom vrtače do samog podnožja Svetog Brda, gdje započinje završni oštri uspon. Tu opet započinje moja borba za svaku sekundu odmora. Iako smo poprilično olakšali naprtnjače, ostavivši sav višak opreme u skloništu, ipak je jutrošnji uspon ostavio osjetnog traga na mojoj snazi. Teškog koraka sam izašao na vršni greben, a tu nas je dočekao snažan udar vjetra, koji nas je inače pratio i ostatak našeg boravka na vrhu. Cijeli ovaj greben je prekriven prekrasnim cvjetovima Kluzijevog encijana i to mi je bar malo uspijevalo odvratiti pozornost od umora. U 15.25 h smo napokon stigli na vrh na kojemu je podignut veliki metalni križ, a nekoliko metara sjevernije od njega je kamena ploča s uklesanih 10 Božjih zapovijedi.


Sveto Brdo (1753 m/nv)

Vidici s vrha nažalost zbog vremenskih uvjeta nisu onakvi kakvima smo se nadali, ali ništa nam u tim trenucima nije moglo pomutiti zadovoljstvo. Tmurni oblaci su prekrili cijeli vršni greben, a time je i pogled prema moru i Lici postao sasvim imaginarna stvar. Uskoro je za nama pristigao bračni par planinara, koje smo susreli dolje na prijevoju. Treći član njihove družine je očito ostao čuvati višak opreme. Nakon fotografiranja, snimanja i nekoliko razmijenjenih rečenica, vjetar nas je primorao da se spustimo nešto niže. Tu smo u metalnoj kutiji pronašli žig za Zizin Dnevnik, ali nam ni tu vjetar nije dopuštao duže zadržavanje, te smo stoga odlučili da je najbolje krenuti natrag prema skloništu. Spuštajući se naišli smo na trojku koja se teškog koraka poput nas svega pola sata ranije lagano uspinjala prema Svetom Brdu. Od njih smo saznali da također poput nas namjeravaju prenoćiti na Vlaškom Gradu, pa smo se pozdravili do skorog viđenja dolje. Kao što smo se teških koraka uspinjali, tako smo se u tim trenucima teška srca rastajali od Svetog Brda, pa sam se učestalo osvrtao za njim. Tad sam primijetio da je i onaj par krenuo za nama.


Pogled na Vlaški grad po silasku sa Svetog Brda

Tijekom silaska smo odlučili prvo se vratiti do skloništa i prokuhati vodu iz kanistra. U takvim okolnostima obavezno prokuhavam vodu, jer nikad nisam siguran u kakvom je higijenskom stanju. A izvor poviše skloništa je "suh kao barut", što nam je u značajnoj mjeri poremetilo planove. Naime, imali smo informaciju da taj izvor ne presuši sve do srpnja, ali je očito ova preblaga zima prouzročila i njegovo ranije presušivanje. Po povratku u sklonište naložio sam vatru u peći, jer je bilo sasvim dovoljno suhog drva unutar objekta, a kasnije sam isto nadoknadio u svojoj doduše nevještoj igri sjekirom i pilom. Ovo je jako bitno, jer budućim posjetiteljima treba ostaviti dovoljno suhog drva u slučaju kišnog vremena. U međuvremenu su se prvo spustila ona trojka iz Zagreba, ali su produžili na noćenje prema Ivinim Vodicama, jer žele biti što niže u slučaju potencijalnog sutrašnjeg nevremena, ali i zbog navodno prekrasnog noćnog pogleda na Zadar s te lokacije. Kasnije je pristigla i trojka iz Kraljevice. Od njih smo saznali da su članovi PD "Dedomir" iz Križišća, te da su sinoć noćili na Strugama u gotovo nevjerojatnim uvjetima. Njih ukupno 23 unutar skloništa i još troje ispred. Bilo je očito da im se to neće dogoditi i noćas. Nakon odmora smo svi zajedno krenuli prema vrhu Vlaškog Grada, u čijem podnožju je i smješteno sklonište. Samo desetak metara od raskrižja staza poviše skloništa u smjeru Modriča smo stigli do putokaza koji nas usmjerava udesno ususret KT (kontrolnoj točki). Relativno smo se brzo uspeli, za samo 20 min. iako je teren zbog klekovine u donjem dijelu i sipara u gornjem nimalo ugodan za hodanje. Pogled s vrha na vršni greben je sad izgledao zastrašujuće. Tmurni oblaci su se u potpunosti nadvili nad njim i sad se Sveto Brdo više ni ne nazire. Sad se samo trebalo nadati da ćemo se ujutro uspjeti vratiti do Starigrada-Paklenice prije kiše.


Vlaški Grad (1383 m/nv)

Na vrhu smo pronašli metalni tuljac s očito nekadašnjom upisnom tekom od koje je ostao samo smotuljak papira. Od žiga ni traga ni glasa. Zizi se morala zadovoljiti samo fotografijom s vrha. Ali se i to pokazalo zahtjevnom zadaćom, jer se poželjno uvijek slikati uz oznake vrha ili markantne objekte, a ovdje ni jednoga, ni drugoga. Slikali smo se uz metalni tuljac uvjereni da to ipak neće predstavljati problem prilikom pregleda fotografija u Komisiji za planinarske putove pri HPS-u. Nakon toga je uslijedio povratak u sklonište, ponovno potpaljivanje vatre i priprema večere. Ja sam svoje prehrambene potrebe zadovoljio tortellinima s gljivama…dvostrukom dozom, naravno. Uskoro nam se društvo povećalo za još jedan dvojac, koji je stigao preko Anića kuka, ali nekim novim smjerom s južne strane. Od njih smo saznali i da je izvrsno osigurana sajlama, te predstavlja pravi izazov i užitak. Sutra su namjeravali na Sveto Brdo, pa preko Vaganskog vrha i Struga na Dom u Paklenici. Naša ekipa iz Kraljevice se s druge strane namjeravala vratiti preko Velikih Močila i Anića kuka. Nakon večere, već svi poprilično umorni od današnjih tura, svi smo zalijegali u svoje vreće za spavanje i utonuli u san.


Vršni greben skriven oblacima

3. dan

Sutradan sam se izvukao iz vreće prebijen kao da sam cijelu noć kopao. Glava mi je bila na rubu eksplozije, a za to je ponajviše bio zaslužan puh, jedan ili više njih, koji je konstantno cijele noći skakutao pola metra poviše moje glave. Naime, uvukao se u izolaciju krovišta, a njemu se vjerojatno uvukli crvi u guzicu, te me izluđivao svojim trčkaranjem i glasanjem. A sa zorom sam napokon i ugledao krivca za svoj loš san. Par puta bi se pojavio u mom vidokrugu, da bi zatim opet poput munje nestao. U maksimalnoj mogućoj tišini smo spremili svoje vreće i karimate, te se izvukli iz skloništa. Vrata nažalost nisu bila toliko tiha, pa sam uvjeren da smo ipak neke od naših sustanara i probudili. Od skloništa smo krenuli točno u 6 h, a mučnina i glavobolja su postajali sve većim opterećenjem. Sad sam već počeo sumnjati i u higijensku ispravnost vode iz kanistra, usprkos prokuhavanju. Da sam ženskog roda bilo bi sigurno i drugih objašnjenja ovoj mojoj mučnini, a ovako… Tek kad sam na jednoj od uzbrdica prije Ivinih Vodica napokon izbacio sve, osjetio sam se kao preporođen. Kod Ivinih Vodica sam izlio svu vodu s Vlaškog Grada i nadopunio je novom. Otad više nije bilo nikakvih problema i gotovo sam skakutao do pl. doma, do kojeg smo stigli u 9.15h. Taman na vrijeme za ispiranje želudca s jednom hladnom pivicom. Inače ne pijem tijekom planinarenja, ali smo sad ionako nadomak kraju ove ture, a kad zdravstveni razlozi nalažu posezanje za pivom… U Starigrad-Paklenicu smo se spustili negdje oko 11 h. Taman na vrijeme za zasluženu kavicu uz more, nakon ovih 45 sati provedenih u Paklenici.


Kratki film o našoj turi Južnim Velebitom

Sreća i beskrajno zadovoljstvo su jedine riječi kojima bi opisao svoje emocije u tim trenucima. Bio sam ponosan na nas oboje što smo sve izdržali, iako sam već po polasku shvatio kako će nam ovo biti krupan zalogaj. Posebice zbog činjenice da po prvi puta noćimo dvaput zaredom u planini i zbog teških naprtnjači koje su izravna posljedica toga. Ali sve nedaće i tegobe brzo blijede, dok samo osjećaj uspjeha preostaje nakon povratka iz planine.

- 20:45 - Komentari (35) - Isprintaj - #

23.05.2007., srijeda

Ozeblin (1657 m) i Vrelo Une

Proteklu nedjelju smo proveli u jednom najzabačenijih kutaka Hrvatske s naumom da se uspenjemo na najviši vrh Ličke Plješivice – Ozeblin (1657 m). Ali prije toga ću se prisjetiti subotnjeg izleta na Mosor i susreta s našim dragim blogerima: Romanticusom i Ericcom, ali i ostalim našim vjernim čitateljima, posebice sa Suzanom. Romanticusa sam upoznao još prošle jeseni na silasku sa Sv. Jure na Biokovu, dok sam ostatak vesele družbe upoznao tek prošle subote. Prvo smo se našli rano izjutro kako bi im dao novu kartu Mosora i time olakšao ovu turu, jer sam nažalost to jutro radio, pa im nisam mogao biti od veće pomoći. Doduše oni su se ipak izvrsno snašli na Mosoru, a dogovor je bio da se nađemo negdje na vršnom grebenu nakon što završim s poslom. O njihovom viđenju izleta će te više informacija moći pronaći naravno na njihovim blogovima, a ja ću vam samo pokazati video-snimku nastalu tog dana na Mosoru na dionici Sitno Gornje – Dom – Vickov stup – Veliki Kabel – Kontejner – Dom – Sitno Gornje. Putem sam inače pod Vickovim stupom naišao na veseli dvojac "Mosoraša", Robi i Kajo, s kojima sam se i spustio do pl. skloništa poznatijeg kao "Kontejner", gdje su nas čekali naši Belišćani. Nakon toga je uslijedila zakuska, tipično slavonska, ali sam uspješno odolio toj napasti i svoju glad zatomio ponuđenom paprikom i krastavcima. Kako je u tim trenucima već poprilično zahladilo, zajedno smo produžili naprijed do Doma, gdje smo se nažalost morali oprostiti uz obećanje da ćemo se uskoro opet naći negdje u planinama.


Filmić nastao tijekom subotnjeg boravka na Mosoru

U nedjelju smo po planu krenuli Ličkom magistralom prema Udbini, gdje smo trebali skrenuti prema Donjem Lapcu i prijevoju Kuk odakle se odvaja šumska cesta prema Ozeblinu. Ulaskom u Udbinu po običaju imam većih problema u cestovnoj orijentaciji od one u planinama. Tako i ovog puta iz prvog pokušaja promašujem ulaz u središte mjesta. Naime, putokaz postoji samo iz smjera Zagreba, a očito se pretpostavlja da nitko tko dolazi iz smjera Splita neće nikad skrenuti u središte mjesta. Gradić mi se čini poprilično zapušteno, ali ionako se nismo imali namjeru zadržavati u njemu, već smo odmah po pronalasku putokaza prema Donjem Lapcu, skrenuli lijevo i uputili se prema izlazu iz mjesta. Moram pripomenuti da je na tom putokazu odlomljena ili iskrivljena strelica, pa neka vas to ne zbuni ukoliko krenete prema Ozeblinu. Nakon toga je uslijedila kraća vožnja do lijevog odvojka za selo Podkuk, gdje završava asfalt, te tu krećemo desno naprijed makadamom.


Makadamom prema vrhu

Putem su nam se nad glave nadvile tmurne misli. Tmurne poput crnih oblaka koji su u potpunosti prekrili okolne vrhove, pa tako i naš Ozeblin. Nada je ipak bila u tome što se relativno visoko može prići samom vrhu, pa možda i ne pokisnemo. Problem kod ovako udaljenijih odredišta je u tome što nam se teško pomiriti s mogućnošću da se nećemo popeti na neki od vrhova, iako smo prevalili veliki put iz Splita. Doduše već duže vrijeme imamo sreće s vremenom, pa čak i kad je nebo potpuno crno od oblaka, prijeđemo stazu a da nas pri tom kiša poštedi uvijek neugodnog osjećaja mokre odjeće na koži. Uskoro smo prošli i pored sela Trnava Poljana, te stigli na prvo križanje gdje se spominje naziv našeg vrha. Naime na jednoj od stijena je crvenom bojom postavljena strelica s nazivom vrha, koja nas usmjerava da nastavimo ravno naprijed. Odvojak desno vodi prema Kremenu i gotovo sigurno je dio one ceste kojom smo ne tako davno lutali po onom kaljužištu. Kako je makadam na ovom dijelu na pojedinim mjestima izrazito loš, znatno sam smanjio brzinu svoj limenog ljubimca, ali sam se nećkajući ipak odlučio nastaviti još naprijed. Oblaci su još uvijek bili isuviše prijeteći da bi ih olako shvatio.


Šuma pod Ozeblinom

Nekako smo se dovukli do sljedećeg križanja, lijevo prema Ozeblinu, dok se desno cesta spušta prema Donjem Lapcu. Na tom mi se mjestu makadam činio u nešto boljem stanju, pa smo ipak nastavili naprijed, ali smo ubrzo nakon prolaska pored razrušenih kućica u Podjaslama odlučili napokon ostaviti automobil na miru, te ga parkirali na jednom proširenju desno. Od tog mjesta nastavljamo dalje pješke prateći makadam, a svako malo na nekom od stabala uz cestu pronalazimo i markacijske oznake. Mislim da smo prve primijetili još dolje na onom križanju, gdje se odvajala cesta prema Kremenu. Šetnja ovim okruženjem mi je još jednom potvrdila zašto ponajviše volim ovo godišnje doba. Šuma se zeleni, a pokrov pod krošnjama se žuti, crveni i plavi od bezbrojnih vrsta cvijeća. Prizor je to koji mami uzdahe, a opojni miris prirode baca u zanos. Potaknuti tim i nogice su znatno lakše i gotovo da lebde prema cilju. Za dionicu do lijevog odvojka staze kroz šumu prema Ozeblinu trebalo nam je pola sata hoda, iako smo prema gruboj pretpostavci mislili da će nam za to trebati negdje oko sat hoda.


Odvojak prema vrhu

Na tom odvojku, koji je lijepo označen, te nema izgleda da će se previdjeti, staza napokon napušta šumsku cestu i kreće strmo uzbrdo kroz gustu bukovu šumu. Na samom početku staze je na jednom deblu crvenom bojom napisano da do vrha ima 45 min. hoda. Gotovo cijela ova padina je obrasla gustom niskom vegetacijom, koja joj daje neku posebnu draž. Imao sam osjećaj da će svakog trenutka ispod tih ogromnih listova iskočiti neko čudno stvorenje. Staza je također na par mjesta prepriječena porušenim deblima, koje treba ili preskočiti ili se provući ispod njih. S obzirom na klizavost istih, izbor je pao na provlačenje. Sve to utječe na posebnost ove staze. Nakon pola sata hoda izašli smo iz šume i prvo što smo ugledali je natpis "ŽIG HPS-a" na stijeni, a gotovo trenutno i sami žig ubetoniran u istu stijenu. Izlaskom poviše stijene ugledali smo i relejni toranj na samom vrhu. Do njega nam nije preostalo više od minute hoda, ali prije toga smo Zizin Dnevnik ukrasili novim žigom. Ovaj je utoliko posebniji jer je ovdje postavljen prije svega par tjedana, te su mu ovo bili još uvijek prvi radni dani. Nakon toga smo produžili do vrha, ali se Zizi zadržala tek toliko da obavimo fotografiranje, te se odmah uputila natrag u zavjetrinu šume. Vjetar je u tim trenucima doista bio jak i nadasve prohladan. Ja sam se usprkos tomu na vrhu zadržao dovoljno da obavim panoramsku snimku vrha, te da nas upišem u upisnu teku smještenu u metalni tuljac pričvršćen za stražnju stranu tornja.


Ozeblin

Vrh je travnati stožac, pa se s njega otvaraju pogledi na sve strane svijeta, ali su mi užitak u tome spriječili oblaci koji su se nadvili uokolo mene. Stoga nisam imao drugog izbora, nego se ubrzo zaputiti za Zizi, koja me u međuvremenu sačekala na ulasku u šumu. Tu sam je obradovao informacijom da su mi rukavice u naprtnjači, te je ubrzo ugrijala svoje promrzle ručice. Zadovoljni još jednim uspjehom, a još više time što nismo pokisli, krenuli smo natrag prema automobilu. Putem sam ponajviše razmišljao o onom nastavku ceste prema Donjem Lapcu. Ponajviše zbog toga što je po mom mišljenju taj pristup puno prikladniji za sve koji dolaze iz smjera Dalmacije, pa sam smatrao da je red da provjerim i mogućnost dolaska na vrh i iz ovog smjera. Zizi se složila s mojim prijedlogom, te smo dolaskom na to križanje krenuli lijevo prema Donjem Lapcu. I kako često biva u takvim slučajevima, pogodili s odlukom. Cesta je u znatno boljem stanju od one iz smjera Udbine, te se u zavojima kroz šumu spušta u Lapačko polje. Prvih 8,5 km ceste je makadam, dok je završnih 3,5 km asfaltirano. Dolaskom u mjesto, skrenuli smo prema Srbu, odnosno Kninu. Sam gradić mi se poput Udbine doimlje poprilično pusto, s brojnim razrušenim kućama. Strašan podsjetnik na ne tako davni rat. Vožnjom prema Srbu, stigao sam pred most na Uni i ostao zatečen svojim neznanjem. Oduvijek sam smatrao da Una ima veze isključivo s Bosnom, a prolaskom preko mosta još u retrovizoru ugledam natpis «Vrelo Une».


Izletište kod izvora Une

Nije bilo druge nego da naglo zakočim i u rikverc se vratim do najbližeg mjesta gdje bi mogao ostaviti automobil. U tom trenutku se i Zizi budi iz polusna i zajedno krećemo ispraviti svoje neznanje. Na tom mjestu je očito nekad bilo izletište, a danas je u poprilično zapuštenom stanju. I sama kuća pored njega je napuštena, prozora zakovanih daskama. To nas ipak ne obeshrabruje, te krećemo u potragu za samim izvorom. Prvo nekoliko minuta hodamo neasfaltiranom cestom iza kuće do mjesta gdje staza pored putokaza skreće lijevo uzbrdo. Navedeno je da nam do izvora treba 15 min. hoda. S druge strane rijeke vidimo par kuća, koje su naizgled obnovljene, ali nikoga ne vidimo uokolo. Proći će izgleda još puno vremena dok se život napokon ne vrati u ovaj jedan od najzabačenijih krajeva Hrvatske. Staza je na nekoliko mjesta osigurana i užetom, a gotovo cijelim tim putem se pod nama otvara pogled na brzace Une na svom putu prema Bosni. A dolaskom na samo vrelo, našem oduševljenju nema kraja. Tirkizna mrzla voda koja izvire niotkud pod visokim okolnim liticama, te se zatim prelijeva u kaskadama i kreće na svoj put dugačak 212 km, od čega je prvih 12 km kroz Hrvatsku. A to je podatak koji sam morao pronaći na internetu, jer sam očito markirao kad je nastavi zemljopisa bilo riječi o ovoj prekrasnoj rijeci. Tu smo se zadržali nešto duže nego sam planirao, pa smo se u Split vratili nešto iza 21 h.


Filmić s Ozeblina i Vrela Une

I kad sad gledam s distance na ovaj izlet, posebnost mu je dao baš ovaj faktor iznenađenja. Vrelo Une je u potpunosti zasjenilo Ozeblin. Možda je za to zaslužno i loše vrijeme na vrhu, ali mislim da bi i s lijepim pogledom teško parirao zamamnom prizoru kojeg smo zatekli na izvoru Une.

- 06:54 - Komentari (26) - Isprintaj - #

18.05.2007., petak

Debeli kuk (1269 m) - Velebit

Ovaj post je svojevrsni nastavak onoga napisanog krajem prosinca o Stapu. Stoga molim da se svi koji su u međuvremenu zaboravili detalje tog izleta posavjetuju s arhivom ovdje. Naime, u kratkim crtama ću vas podsjetiti da tad nismo stigli do vrha zbog kratkog dana i gubitka vremena u potrazi za markacijom pod vrhom, za koju se ispostavilo da je bila pod snijegom. Ove nedjelje je napokon kucnuo čas da odradimo do kraja tu turu s krajnjim ciljem na Debelom kuku. Nakon noćenja u Starigrad-Paklenici, u Ljubotić smo stigli negdje oko 6.45 h, te se, nakon podužeg maženja s razigranom ženkom tornjaka, koja nam je prišla automobilu čim smo se parkirali pred kampom "Vrata Velebita", uputili također stazom preko Zagona prema Stapu.


Zizi i Maza

Cijelim putem smo mogli uživati u procvjetaloj i raspjevanoj prirodi, koja je bila sušta suprotnost onom ambijentu koji smo na tom mjestu doživjeli krajem prošle godine. Bezbrojne vrste cvijeća u svim mogućim bojama i nijansama uzduž staze davale su posebno opuštajući ugođaj ovom usponu. Čak i kasniji umor zbog poprilično visoke temperature zraka nije zatomio osjećaj zadovoljstva. Sad neću posebno opisivati detalje ove dionice sve do mjesta poviše Donjih Njivica, gdje smo prošlog puta i izgubili markaciju, već ću samo navesti da nam je do njega trebalo cca. 3 h hoda.


Proljeće na Stapu

U međuvremenu se ispred pl. skloništa zbog velike grupe planinara nismo zadržavali, već malo pod Ćućavcem, gdje je Zizi u hladovini uspjela i ubiti oko jedno sat vremena. Za to vrijeme njenog drijemuckanja, pored nas je prošao trojac s psom, koji se očito također uputio prema Debelom kuku. Nakon Zizinog razbuđivanja krenuli smo naprijed prema našem cilju. Dolaskom na Donje Njivice započinju isti problemi kao i prošlog puta. Markacija vodi preko livadice s putokazima za Visovaču, ali se Debeli kuk nigdje ne spominje. Opet započinje naše lutanje uokolo u potrazi za odvojkom, da bi tek povratkom na Donje Njivice našli traženi odvojak.


Sporni odvojak na Donjim Njivicama

Naime, putokaz postoji na deblu bukve, ali je u potpunosti zaklonjen granama mukinje ispred njega. Na livadici postoji i štap naboden u nakupinu kamenja i lagano nakošen u smjeru odvojka. Tek mi tad postaje jasno da to i nije slučajno, ali je ipak za jedan odvojak katastrofalno loše označeno. Nakon 10 min. hoda uzbrdo bukovom šumom, stižemo na raskrižje staza. Desno vodi prema Jelovoj Ruji, dok lijevo ide u smjeru Debelog kuka. Raskrižje je izvrsno označeno za sve koji se penju i nema šanse da promakne. Nakon daljnjih 10 min. hoda izlazimo iz šume i pred nama se otvara pogled na oble stijene ovih magičnih kukova.


Kukovi

Zatim slijedi uspon strmom padinom, koja u donjem dijelu završava siparom, od 20 min. do vrha. Uspinjući se shvaćamo da se u biti sastoji od tri kuka od kojih je najviši zadnji, dok prvi koji je samo naizgled najviši u biti najniži. I to srećom, jer mi se doimao nepristupačnim sa svojim savršeno oblim stijenama. Za završni dio uspona se na jednom mjestu doduše ipak potrebno poslužiti i rukama., ali ništa zahtjevno. A pogled s vrha na gotovo cijeli Južni Velebit je nešto nezaboravno. Ma neću se uopće ni truditi pronaći riječi da opišem tu ljepotu, već ću vas samo pustiti da se u to uvjerite vlastitim očima na filmiću kojeg možete pogledati na kraju posta. Na vrhu smo pronašli metalni tuljac sa žigom iznutra, ali bez upisne teke. Stoga se nadam da će sljedeći posjetitelji sa sobom donijeti jednu.


Zizi na vrhu

A dok smo se izležavali na glatkim stijenama kuka, odnekud su svako malo dopirali ljudski glasovi. Pretpostavljao sam da dolaze iz smjera Čučula, a nakon desetak minuta se moja pretpostavka i potvrdila kao ispravna. Iz tog smjera nas je ugledao jedan od planinara, pa se smo pozdravili mahanjem. A uskoro su se na stijeni u šumi pojavili i ostali, te smo shvatili da je u pitanju onaj trojac kojeg sam vidio pod Ćućavcem. Pretpostavljam da su također predvidjeli odvojak prema Debelom kuku, ali možda su i namjerno odabrali ovu težu stazu. Iako bi mi bilo teško shvatljiva ta odluka, zbog toga što su u pratnji imali i psa. Čekali smo ih još gotovo sat vremena, u nadi da ćemo od njih dobiti odgovor na ovu dilemu, ali nisu stigli do nas. Nakon objeda, teška srca smo se odvojili od ovog prekrasnog mjesta i krenuli natrag.


Mirila poviše Ljubotića

Za povratak smo se za promjenu odlučili koristiti stazu preko Livadica, umjesto one preko Zagona. Nešto je duža, ali je bolje upoznati što više staza i smjerova. Nikad se ne zna kad biti mogli biti od pomoći. Ali razlog ovoj promjeni je i u tome što smo na ovaj način prošli preko drevnih mirila, o kojima sam također već pisao u onom postu, pa se sad neću ponavljati. Do automobila smo stigli u 17.30 h poprilično iscrpljeni zbog vrućine, ali kao kompenzaciju smo zato dobili bezbrojne lijepe uspomene na Stap.
A sad vas prepuštam da dijelić toga okusite bar putem ovog filmića:



- 13:21 - Komentari (22) - Isprintaj - #

13.05.2007., nedjelja

Veliki Kozjak (1629 m) - Velebit

Po silasku sa Zečjaka nebo nad nama je postajalo sve tmurnije. Teški sivi oblaci su se nadvili nad našim sljedećim ciljem – Velikim Kozjakom, a do njega nam je preostalo cca. 4 h hoda, te smo vrijeme silaska do Velikog Alana iskoristili za razmišljanje o tome što i kako dalje. Iako je Zizi naginjala odluci da dođemo do automobila i u njemu pričekamo razvoj vremenske situacije, ipak se složila sa mnom da se pokušamo uspeti na Veliki Kozjak, ali s tom promjenom što ćemo pokušati automobilom doći do Velikog Lubenovca i otamo započeti s usponom. Tim bi vrijeme skratili za pola i sveli na cca. 2 h u svakom smjeru. Veliki Lubenovac je inače velika livada (promjera 1 km) okružena gustom jelovom šumom u podnožju Velikog Kozjaka, Hajdučkih i Rožanskih kukova, te time predstavlja jedno od najromantičnijih mjesta na cijelom Velebitu.


Šumska prostranstva Štirovače

Silaskom na cestu što od Štirovače vodi prema Alanu, uputili smo se natrag prema automobilu i krenuli nekoliko kilometara u smjeru istoka do prvog lijevog odvojka. Križanje je dobro označeno putokazima, pa nije bilo šanse da nam promakne. Putem naprijed preko livada na Tudorevu, cesta je postojala sve lošija, pa je proporcionalno time kopnila i naša volja da nastavimo s vožnjom po ovoj smrtnoj presudi amortizerima našeg limenog ljubimca. Stoga smo konačno nakon 2 km vožnje od odvojka prema Velikom Lubenovcu izgubili volju za nastavkom vožnje, te se parkirali na jednom proširenju s desne strane. Tu smo kraće vrijeme vijećali i odlučili da ipak nastavimo dalje, ali pješice. Zizi je opet zagovarala ideju ostanka u automobilu u nadi da će se vrijeme ili proljepšati ili konačno započeti padaline. I opet je poslušala moj savjet da krenemo dalje, a kabanice su nam za svaki slučaj ionako uvijek u naprtnjačama. Valjda nećemo biti predaleko od automobila ako počne kiša.


Cestom prema podnožju

Nastavak puta je protekao u sve češćim pogledima u nebo u nadi da će se čudesno razbiti tmurni oblaci poviše nas. Imao sam čak i dojam da su posebno crni baš poviše naših glava, ali nada ipak nije nestajala iz mojih misli. Nakon 15 min. hoda smo stigli na odvojak ceste lijevo prema Velikom Lubenovcu, dok je naprijed nastavljala prema Velikom Kozjaku. Na putokazu je bilo označeno da do vrha ima 2 h hoda. Nakon daljnjih 15-tak min. hoda smo stigli i na novi odvojak prema Velikom Lubenovcu, ovog puta je u pitanju bila staza nizbrdo kroz bukovu šumu, a neposredno nakon toga i na odvojak staze prema Velikom Kozjaku, također lijevi. Od tog mjesta napuštamo makadamsku cestu, te krećemo uzbrdo u bukovu šumu. Na samom početku su markacije poprilično rijetke, neke su čak i prebojane, ali je srećom odvojak lijepo označen. Nije mi baš jasan razlog ovom pokušaju prikrivanja markacija, ali neki čudni vjetrovi pušu na ovim prostorima, pa tako i planinarsko sklonište na Velikom Lubenovcu, stradalo u požaru, još uvijek stoji neobnovljena. Sad se samo treba nadati da će se ti vjetrovi okrenuti u pravom smjeru, smjeru obnove ovog krucijalnog objekta za planinare. Tim više, što se nalazi unutar granica NP "Sjevernog Velebita", te je kampiranje najstrože zabranjeno.


Staza kroz bukovu šumu

Ostavljajući te misli za nama, nastavili smo s usponom kroz šumu. Većinom je u pitanju bukova šuma s pokojim stablom jele i smreke, tipični pretplaninski vegetacijski pojas, bar mislim da sam toliko zapamtio iz Zizinih dendroloških predavanja tijekom svakog izleta. Staza je putem postajala sve strmija, ali ni uz otpalo bukovo lišće po njoj, nije nam predstavljala osobiti problem. Posebice zbog činjenice da se koristimo uslugama naših teleskopskih štapova, koji nam značajno pojačavaju osjećaj ravnoteže i olakšavaju uspone, a osobito silaske niz strme padine kad su koljena uvijek na iskušenjima. Kroz šumu se uspinjemo kojih 20 min., ali sa svakim novim korakom jača naše uvjerenje da smo donijeli pravu odluku i da će nas kiša ovog puta poštediti. Još otkad smo dan prije po nevremenu prolazili preko Baških Oštarija, jedno drugoga ohrabrujemo s onom: "Sreća prati hrabre!". I doista sam počeo vjerovati u to. U gornjim dijelovima staze prolazimo tik uz litice s naše lijeve strane, a zatim izlaskom na prijevoj pred nama se napokon otvara pogled na sami vrh Velikog Kozjaka.


Najviši vrh Velikog Kozjaka, lijevo

U pitanju je kameni div, što izrasta iz duboke ponikve kojoj s našeg položaja ne naziremo dno. Zatim se staza počinje malo spuštati, ali ubrzo opet vraćamo izgubljenu nadmorsku visinu dok se uspinjemo prema šumovitom prijevoju između stijena Velikog Kozjaka. S naše lijeve strane se nalazi najviši vrh, te stoga krećemo prema njemu strmom kozjom stazom. Tu nam štapovi više nisu od nikakve pomoći, pa ih odlažemo na jednoj od stijena i krećemo naprijed uspeti se ovim zadnjim metrima naše staze. Na vrhu zatječemo natpis s imenom vrha i nadmorskom visinom, te metalni tuljac sa žigom i upisni listovima koje su iz svojih džepova iskopali i ostavili naši prethodnici. Stoga ne bi bilo naodmet da sljedeći posjetitelji sa sobom donesu novu upisnu teku. Tu smo se pored natpisa obavezno fotografirali i sad ću uz posebne pozdrave našem prijatelju Brodu u boci, koji me "optužuje" da uvijek u postove stavljam slike Zizi tijekom uspona, a sebe na samom vrhu, opet učiniti to isto.


Vinci na vrhu

A pogled s vrha je teško i opisati riječima. Beskrajne šume Štirovače prema jugu, bijele stijene Rožanskih i Hajdučkih kukova prema sjeveru, sve to i puno više, čini ovo mjesto jedinstvenim. I sama njegova pozicija u središtu Velebita, podjednako udaljen i od mora i od Like, na samoj granici Sjevernog i Srednjeg Velebita unaprijed jamči poglede za pamćenje. A i oblaci nad nama su svojom igrom svjetlošću odigrale bitnu ulogu u našem doživljaju ovog dijela Velebita, kojemu ćemo se srećom brzo vratiti. U trenucima naše opčinjenosti ovim prizorom gotovo da mi je promakao i metalni žig na jednoj od stijena na vrhu, pa sam Zizin Dnevnik nadopunio i njegovim otiskom.


Pogled s vrha na Obli kuk i Rožanske kukove

Nakon svega je uslijedio težak rastanak od ovom prekrasnog mjesta i povratak istim putem natrag do automobila, kojim smo se zatim preko Štirovače spustili u Krasno, te u Otočcu izašli na "Dalmatinu" koja nas je vratila doma. Posebnost tom povratku je dao trenutak kad smo negdje malo iza Gospića sa Zizinim automobilom prešli jubilarnih 300 000 km. Puno je kilometraže napravljeno posebice u ove zadnje dvije godine otkad zajedno intezivno planinarimo i obilazimo planine i vrhove diljem Lijepe naše. A naš najvjerniji drug u tim lutanjima je baš on.


Filmić nastao tijekom uspona i na vrhu Velikog Kozjaka

- 21:45 - Komentari (21) - Isprintaj - #

08.05.2007., utorak

Zečjak (1622 m) - Velebit

Protekli vikend smo namjeravali provesti na Velebitu, te sam se prema Gospiću uputio u cik zore kako bi stigao na zborno mjesto susreta sa Zizi koja je stizala iz Zagreba. Po susretu smo krenuli preko Velebita na primorsku stranu i već je prije Baških Oštarija započela lagana kiša, koja je putem postajala sve jača, da bi do Šušnja prerasla u krupu i jasno nam dala do znanja da u subotu neće biti ništa od lutanja Velebitom. Tad je trebalo razmišljati o alternativnim planovima, pa smo se dogovorili taj dan provesti na Rabu, a sljedećeg vidjeti hoće li se promijeniti ove vremenske neprilike. Stoga sad u ovom postu neću pisati o našem izletu na Rab i njegov najviši vrh, već ću se prvo posvetiti sljedećem danu, dakle nedjelji.


Isječak iz filma nastalog tijekom uspona na Zečjak

Noć smo proveli u planinarskom domu "Miroslav Hirtz" u Jablancu. U pitanju je jedan prekrasan ljetnikovac iz 30-tih godina prošlog stoljeća, koji je smješten na liticama iznad mora i sa svojom nadmorskom visinom od samo 20 m se zasigurno zasluženo smatra najnižim planinarskim domom na svijetu. Ljubazni domar nam je pokazao našu sobu, te smo se nakon kraćeg razgovora, tijekom kojeg smo saznali da nećemo biti jedini gosti doma jer je s Alana nekolicinu planinara koji su markirali okolne staze potjerala kiša, brzo raspremili i zalegli kao pokošeni. Umorni, ne od planinarenja, već od ranog buđenja tog dana i dugotrajne vožnje automobilom.


Jablanac

Probudili smo se dosta rano, te iščekivali zoru u nadi da će nam pogled na nebo popraviti gorak okus proteklog dana. Kad sam kroz grilje ugledali prve tragove razdanjivanja, izjurio sam vani i ugledao ono čemu smo se nadali. Vedro nebo, gotovo bez oblačka na njemu. Tek poneki tamo negdje u daljini na zapadu, ali iznad Velebita su prve zrake Sunca otkrivale da ćemo imati prigodu uživati u velebitskom jutru. Sad je samo trebalo pričekati buđenje domara, koje je uslijedilo za svega desetak minuta, plaćanja noćenja po cijeni od 40,00 kn po planinaru, te oproštaja i polaska prema Alanu. Do Alana smo stigli tako što smo se iz Jablanca uspeli na magistralu, te odmah na istom mjestu produžili oštro uzbrdo u smjeru Štirovače. Ta 17 km duga cesta nam je cijelim putem pružala prekrasne poglede na naše morske bisere (Rab, Pag, Lošinj, a u daljini je bila vidljiva i Učka) obasjane Suncem. Čak nam je izgledala nadnaravnom vremenska prognoza u tim trenucima na radiju o naoblaci s mogućim pljuskovima i grmljavinom u većem dijelu države.


Rab

Zadnjih par km do planinarske kuće na Alanu smo napustili asfalt i odvezeli ih makadamom. Dolaskom pred pl. dom (1340 m) parkirao sam automobil iza jedinog automobila ispred objekta, te ušao unutar lijepe drvene jednokatnice. Pokucavši prvo na zaključana lijeva vrata sobe dežurnog, a zatim i ušavši kroz desna vrata u dnevni boravak uviđam da nikoga nema te se tako neplaćenih ulaznica u Nacionalni park "Sjeverni Velebit", koje su inače 15 kn po planinaru, vraćam u automobil neobavljena posla i nastavljamo našu vožnju još par minuta dalje do predjela Kosica, gdje smo i ostavili automobil na jednom lijevom proširenju u 07.30 h. Moram priznati da se nikad nikad nisam švercao ni u busu, pa mi je stanovitu nelagodu stvarala ta neplaćena ulaznica. Za moje opuštanje je donekle bilo zaslužno razmišljanje da za to ipak nisam odgovoran, ali ipak ponajviše pogled na livade na Mirovu i brojne ostatke nekadašnjih planinarskih nastambi (ljetnih stanova) kamo su pastiri tijekom ljetnih mjeseci dovodili svoje blago na ispašu.


Mirovo

Danas su te nastambe napuštene, ali se zato uz rub livade niknule nove nastambe i očito se život vratio u ovaj predio Velebita. Iako sumnjam da se i današnji stanovnici bave stočarstvom, kao njihovi preci. Mjesto na kojem smo ostavili automobil je i sjecište čuvene Premužićeve staze s ovom cestom koja dijeli Sjeverni od Srednjeg Velebita. Tu se s desne strane ceste nalazi i spomenik postavljen 1981. god. u spomen na oko tisuću hrabrih Podgoraca, Pažana i Rabljana koji su 1943. god. osnovali partizanski odred "Alan", te se na ovom lokalitetu sredinom iste godine nalazilo sjedište njihove postrojbe, a na istom mjestu je sljedeće godine održana i kotarska konferencija. Od spomenika smo krenuli Premužičkom dublje u Srednji Velebit, te nakon 15 min. hoda bukovom šumom povrh Mirova izašli na livadu, koje se ovdje nazivaju padežima. Tu je staza izašla i na jedan prijevoj s kojeg smo iznova mogli uživati u pogledu na otoke pod nama. Scenografija je dakle bila ista, ali prizor potpuno drukčiji. Svaki nov kut bacanja svjetlosti je u potpunosti mijenjao i nijansu boje stijena na sjevernim stranama otoka.


Hrbatom prema vrhu

Nakon toga smo se uputili preko livade u smjeru istoka prema gustoj bukovoj šumi. U biti je gušći sami ulazak u šumu, nego što je gusta unutrašnjost šume. Ona je bila naše okruženje sljedećih 15 min. uspona do izlaska na novi prijevoj od kojeg smo krenuli desno hrbatom obraslim planinskim borom – krivuljom. Ta dionica je bila nešto nezgodnija zbog guste vegetacije uslijed čega smo cijelim putem svojom odjećom brisali grane i iglice vlažne što od sinoćnje kiše, što od jutarnje rose. Ali to je s obzirom na poglede s hrbata bila zanemariva pokora, a kad smo svako toliko izašli i na travnate dijelove hrbata posute intezivno plavim laticama proljetnog encijana (lat. Gentiana Verna) trenutno smo smetnuli s uma sve "probleme" s vlažnim granama.


Proljetni encijan

Cvjetovi su u tim trenucima nakon sna upravo pred nama otkrivali svoju ljepotu otvarajući latice prema Suncu što se uzdizalo nad istokom. S tako lijepim prizorom izašli smo na vrh u 08.45 h. Vrh je inače travnata glavica s kamenim stošcem u sredini. Tu je na jednom od kamenja crvenom bojom napisano ime vrha, ali i postavljen metalni žig. Po visini je sa svojih 1622 m drugi vrh Srednjeg Velebita, iza samo 2 m više Šatorine, te zbog svoje oskudnije vegetacije predstavlja jedan od najljepših vidikovaca na cijelom Velebitu. A idealne vremenske prilike kakve smo mi imali u nedjelju samo još povećavaju ukupan lijep dojam koji je na nas ostavio Zečjak.


Pogled s vrha

Nakon poduže stanke krenuli smo prema prijevoju na V. Alanu. Putem su se poviše Hajdučkih kukova i našeg sljedećeg odredišta – Velikog Kozjaka, počele skupljati prijeteće oblačne mase i tek je u tom trenutku ona vremenska prognoza koju smo čuli u automobilu na putu do Alana počela dobivati svoje uporište. Sad je već trebalo ozbiljno razmisliti o nastavku našeg puta prema Velikom Kozjaku, ali o tome više u sljedećem postu.

- 07:20 - Komentari (32) - Isprintaj - #

01.05.2007., utorak

Velinac (965 m) - Velebit

Po nastavku našeg puta Jadranskom magistralom prema Lukovom Šugarju uviđamo da ćemo prerano stići tamo, a pretpostavljajući da nam naše odredište neće biti u stanju ponuditi zanimljiv društveni život, odlučujemo se prije mraka uspeti se na još jedan vrh. S obzirom da nam je najpristupačniji Velinac, smješten poviše Karlobaga, koji je svega 20-tak km udaljen od Lukova Šugarja, brzo smo donijeli odluku i nastavili vožnju prema njemu. Velinac je istureni vrh nad gradom, koji ima veliku vrijednost za lokalno stanovništvo tako da je i jedan od dva hotela u gradu dobio po njemu ime, kao i brojni drugi objekti u mjestu. Do podnožja Velinca smo došli tako što smo u Karlobagu skrenuli prema Baškim Oštarijama, a prije dolaska u selo Sušanj skrenuli lijevo na usku asfaltiranu cestu za putokazima prema Ledeniku i Ravnom Dabru. S desne strane ove ceste se nalazi pilana koja može poslužiti kao dobar orijentir. Ubrzo smo stigli na sljedeće križanje. Desno se odvajao makadamski put prema Ravnom Dabru, a mi smo nastavili lijevo asfaltom prema Ledeniku i zaseoku Budaci u kojima i završava ova cesta.


Velinac

Cijelim putem je pred nama bio vidljiv kameni vrh Velinca što se uzdizao iz okolnog zelenila, ali usprkos tome su me brojni kraci ove ceste dovodili u nedoumicu. Srećom ni na jednom od njih nismo krivo skrenuli. Iznenada je pred jednom kućom nestala naša cesta, pa sam stao sa strane i priupitao domaćina hoće li mu smetati ako na par sati ostavimo automobil pred njegovom kućom. Dobivši potvrdni odgovor počeli smo spremati naše naprtnjače i nadopunjavati zalihe tekućine, a taj trenutak je iskoristio jedan šarplaninac koji mi je s oprezom prišao. Vidjevši ga onako velika, Zizi je odbila izaći iz automobila, pa sam ga zabavljao dok se ona nije išuljala iz automobila i skrenula između kuća. Doduše ni tu je nije dočekao mir od pasa, jer ju je tamo čekao jedan lajavac koji je srećom po nju bio vezan.


Planinar Medo

U međuvremenu se šarplaninac toliko opustio da mi nije dao mira ni da na sebe stavim naprtnjaču i krenem za Zizi. Jedva sam ga skinuo sa sebe i uputio se prema prvoj markaciji. Domaćin me uputio prema staroj lipi ispod koje započinje staza prema Velincu. I doista, tek dolaskom pod nju postaje vidljiva markacija, pa je prava sreća da smo njega zatekli pred kućom. Ostavljajući lavež za sobom krenuo sam naprijed u potragu za Zizi koja mi je već nestala iz vidokruga. Uskoro sam je ipak sustigao i zajedno smo krenuli kroz šumu crnog graba prema našem vrhu.


Kroz šumu crnog graba prema vrhu

Markacija je putem na pojedinim mjestima poprilično blijeda, ali je orijentacija iznimno laka, jer nam je cilj gotovo cijelim putem bio pred očima. Tijekom jedne pauze primijetili smo da nas oprezno prati onaj naš šarplaninac iz zaseoka. Sad se već i Zizi opustila shvativši da nam od njega ne prijeti nikakva opasnost, pa ga je počela dozivati, ali se usprkos tome šarplaninac držao na distanci. Uspinjući se pred nama se uzdizao kameni zid, a moj pogled je većinom bio usmjeren prema jednom prijevoju koji se nametao kao jedino logično rješenja prolaska kroz njega, što se kasnije i pokazalo točnim. Ostatak vremena sam posvetio pogledu na strme litice pod samim vrhom, koji je izranjao iz bezdana s naše lijeve strane. Staza se inače cijelom ovom dionicom lagano uspinje, a tek pod prijevojem kojim smo izašli na greben postaje malo strmija.


Sipar pod vrhom

Izlaskom na šumoviti greben staza postaje znatno ravnije položena, da bi se tek nakon jednog lijevog odvojka počinjala iznova uspinjati. U međuvremenu je nebo već poprimilo crvenkasto ruho, ali smo ipak bili uvjereni u to da ćemo se prije mraka spustiti do Budaka. A ako se kojim slučajem i izjalove naši planovi, u naprtnjačama su za svaki slučaj pripravne čeone lampe. Ovu dionicu smo dosta brzo prošli, te smo izašli na vršni greben na kojem smo lijevo po kamenim gromadama krenuli ususret vrhu pred nama. Na vrh smo izašli u 17.45 h i pred nama se otvorio prekrasan pogled na Velebitski kanal pod nama, Karlobag i Pag. Prizor od kojeg zastaje dah i ne dopušta da ga se olako odreknemo, usprkos približavanju noći.


Na vrhu

Šarplaninac koji nas je cijelim putem pratio je u međuvremenu odlučio pričekati kod izlaska na vršni greben i otamo nas promatrati. Očito je ovdje često, jer dobro zna da je to jedini pristup vrhu. Pred nama su sad samo strme litice što se ruše prema moru. Na vrhu smo se okrijepili, Zizi u Dnevnik lupili novi žig i nastavili s našim hedonističkim užicima. Ali nažalost, kao i svemu lijepome, i tome dođe kraj, pa smo morali krenuti natrag u podnožje. S vrha smo se javili vlasniku apartmana, koji nas je već iščekivao u svom domu, da ga izvijestimo gdje smo trenutno i da ubrzo stižemo u Lukovo Šugarje. Naš novi planinarski ljubimac nas je strpljivo pričekao da se spustimo do njega, a zatim smo se svo troje zajedno spustili natrag do sela.


Velebitski kanal i otok Pag

Dolje nas je sačekao njegov vlasnik od kojeg smo saznali da se pas zove "Medo" i da često zna otpratiti planinare do vrha. Kad je ugledao svog drugog četvronožnog prijatelja brzo se oprostio s nama i ostavio nas da u miru porazgovaramo s njegovim vlasnikom. Šarplaninca je prije godinu dana dobio od jednog ovčara, vjerovali ili ne, s "mog" Biokova. Vidjelo se otpočetka da postoji neka tajna veza među nama. Današnjeg vlasnika su najviše zaintrigirale naše dubrovačke registarske oznake, jer je kao časnik 9. brigade ratovao na tom području, a danas se eto poput vuka samotnjaka povukao u ovaj zaseok, jer ga kaže učestalo optužuju pojedini članovi obitelji poginulih branitelja da ih je on odveo u smrt. Siguran sam da se s tim teško nositi, pa mi je sasvim razumljiva njegova odluka da se odmakne od ljudi. Pozvao nas je i u svoj dom da nas počasti rakijom, ali vrijeme nam nije dopuštalo duže zadržavanje, te smo se nakon pozdrava uputili natrag prema Lukovom Šugarju.


Isječak iz filma nastalog tijekom uspona na Velinac

Dolaskom u mjesto lako smo pronašli kuću, jer je ispred bio lako uočljiv natpis objekta Apartmani "Niko". Domaćin, prof. Nikola Tomljenović nas je lijepo dočekao, ugostio i počastio. Iako izbjegavam piti alkohol tijekom ili neposredno nakon planinarenje, pao sam pod utjecaj ponuđene pive te je srdačno prihvatio. Nakon toga nam je domaćin donio i pašku delikatesu skutu, za koju pretpostavljam da je to bilo prvo druženje nje i mog nepca, a nakon ovoga sam siguran da neće biti i zadnje. Usput smo popričali o Velebitu i ljekovitom bilju, našim dodirnim točkama, ali nas je umor primorao da prekinemo to ugodno druženje i uputimo se u našu lijepo uređenu sobu na spavanje, okruženi brojnim izvrsnim pejzažima s motivom mora čiji autor je naš domaćin. Sljedećeg dana nas je očekivao Ravni Dabar, a o tome ste već mogli čitati u jednom od naših prijašnjih postova. Onome o Bačića kuku i Budakovom brdu.

- 18:28 - Komentari (31) - Isprintaj - #

< svibanj, 2007 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.