MALI SUNCOKRET

18.11.2012., nedjelja

"HIPOKRAT"


Evo i mene...nadovezujem se na temu posta s naslovnice autora: PODIJELJENA1:

Poznajem liječnika koji je prije nekoliko godina zbog 4kn „prekoračenja“ limita odobrenog za lijekove, kažnjen od strane HZZO-a sa oduzimanjem 10% od ukupne tzv. glavarine kojom se financira rad ordinacije, što je prelazilo 3 000kn. Tad su od obiteljskih liječnika zahtijevali da prepisuju generičke, jeftinije lijekove, što ih je dovodilo u sukob sa pacijentima, a i kolegama specijalistima koji su najčešće bili oni koji predlažu lijek. Bilo je liječnika koji su pokušavali izbjeći tu vrstu pritiska od strane HZZO-a ističući da oni „služe pacijentu“ a ne upravi, što ih je stavljalo na „crnu listu“ i nastavljalo kažnjavati i pojačano kontrolirati. U to vrijeme su „poslušni“ liječnici bili nagrađivani od uprave sa 1 500kn, a to su bili upravo oni koji su kršili prava pacijenta. Tad se i oformila udruga obiteljskih liječnika, tzv. KoHOM, štiteći između ostalog i pravo obiteljskog liječnika na slobodu izbora lijeka i preuzimanje odgovornosti za isto.
Da bi se obnovila licenca za rad kod Liječničke komore svakih 6 godina, potrebno je skupiti 120 bodova, točnije godišnje po 20, edukacijom iz različitih oblasti, težina, značaja i bodovnog vrjednovanja. To znači da se edukacija nije mogla svesti samo na jeftine seminare i predavanja u najbližim bolničkim centrima i restoranima što se boduje sa 4 boda i samofinancira, nego se odlazak na Kongrese podrazumijevao i vrjednovao sa 10 bodova.
Naravno da liječnici niti su mogli, niti bili dužni svaku godinu samofinancirati tu vrstu skupe edukacije koja je u proljetnim mjesecima organizirana u praznim luksuznim hotelima diljem zemlje. Tu već imamo nove „igrače“: od turističkih agencija i vodiča preko farmaceutskih kuća kao sponzora do HLK I HLZ (komora ili zbor) kao stručnih organizatora i znanstvenih „pokrovitelja“. Svim učesnicima, a ne samo obiteljskim liječnicima, ukupne troškove (puta, boravka, izleta, jela i pila, i stručnih predavanja-kotizacija) financiraju farmaceutske kuće.
Prošlogodišnjim Zakonom od strane prethodnog ministra zdravstva, ta vrsta „stručnog poklona“uz novčanu sumu od 1 000kn godišnje od strane farmaceutskih kuća, odobrena je i zakonski regulirana.
Tako da veliki dio afere, u jednom dnevnom listu nazvane čak „zločinačkim pothvatom liječnika i farmaceuta“, ima jeftini senzacionalistički karakter. Uzme li se u obzir da je ovo vrijeme i potpisivanja novih kolektivnih ugovora koje mnogi nezadovoljni obiteljski liječnici odbijaju potpisati, čini mi se da je zastrašivanje osnovni cilj te smišljene anti doktorske kampanje. Ako te mogu pribiti na stup srama zbog poklona u reklamne svrhe: šalica, ručnika, japanki, pokojeg ruksaka, a češće platnene vrećice sa logom sponzora i kongresa, olovčica i blokića, flaše vina, konzumovog ili ininog poklon bona od 100-500kn za velike blagdane, unatoč doista teškom i odgovornom radu sa sve većim brojem pacijenata (zbog tendencije ukidanja broja ordinacija-čemu je razlog vrlo upitan), ti ćeš si u strahu reći: Ne talasaj!
I dok se nešto ružno iza brda valja, novi ministar priča kako plaće liječnika jesu male u odnosu na europski prosjek, ali su veće od mnogih plaća drugih fakultetski obrazovanih zaposlenika, izostavljajući, naravno, napomenuti koliko tisuća eura zarađuje liječnik u Europi, kao i podatak da su i tamo plaće liječnika znatno veće od mnogih fakultetskih profesija.
Unatoč tom što postoje korumpirani liječnici čak i u PZZ (obiteljski), ovaj put, ovom sramnom kampanjom, težak položaj pacijenata se neće ni pedlja popraviti. Gubljenjem vjere u svoje obiteljske liječnike, osiromašeni i bolesni čovjek, izgubit će i zadnje utočište i nadu u boljitak, što sve više traži u liječničkim ordinacijama.
A osramoćeni obiteljski doktor neće riješiti ni velike liste čekanja po bolnicama i klinikama, niti vapijući stvarni nedostatak od nekoliko tisuća liječnika, niti propast dijelova prošlogodišnjeg tzv. „pilot“ projekta, niti još neraspakirane skupe medicinske aparate koji čame po podrumima, niti će motivirati mladost na upis medicinskog fakulteta u trajanju od 6+1 godina.
Ali hoće, dok tlapnje o njima traju, odagnati i zaustaviti, bar na kratko, misli pučanstva o tim nerješivim, rak ranama našeg zdravstva, i društva, općenito.

Lista čekanja oboljelih od „mirnodopskog PTSP-a od institucija“ kako nedavno reče cijenjena gospođa Sanja Sarnavka, kojoj želim što lakši oporavak i svako dobro, biti će sve dulja, pa čak i ako uspijemo riješiti problem korupcije tih 600, 500 ili 350 ili...pitanje je sad...broja liječnika obiteljske medicine.



DODATAK (23.11.)


Stop korupciji
OBJAVA: 16.11.2012 / 17:00

DORH istražuje rad svih 2500 obiteljskih liječnika

Radnici zavoda morat će “pješice” analizirati propisivanje recepata, a provjeravat će se oni koji su izdani od kolovoza do listopada 2012.

*
HZZO je na analizi podataka iz svog centralnog (sustava, iz kojeg će se iščitati koje lijekove propisuju pojedini liječnici, a onda podatke dostaviti DORH-u, ovih dana zaposlio puno ljudi.
S obzirom na to da je elektronička baza podataka koju još ima HZZO stara dvadeset godina i nema sustav koji bi analizirao “navike liječnika u propisivanju lijekova”, istraga se provodi “pješice”, pa bi mogla potrajati i desetak dana.
Radnici zavoda sljedećih će dana analizirati koje su lijekove, iz svih terapijskih skupina, liječnici najčešće propisivali te jesu li to radili u skladu s cijenama i smjernicama, a što je najvažnije, ovakvom analitikom za svakog liječnika vidjet će se odstupanja od prosjeka te je li i koji lijek favorizirao.
Neslužbeno doznajemo i da će se analizirati propisivanje lijekova od kolovoza do listopada ove godine. Već prvi rezultati pokazuju odstupanja koja su u nekih liječnika jasno vidljiva.
No, ni tu istraga neće stati, jer jednom kada se pročešljaju navike propisivanja lijekova primaraca, na red dolaze bolnički liječnici.

*
Izvor: Večernji list

Komentari:

16.11.2012. u 23:49h vjerni.čitatelj je napisao/la:
Varga imaj muda i poštenja pa pojasni neprosvjećenom puku kako se to prepisuju recepti u obiteljkoj medicini. Kojom ugovornom odredbom je obiteljski liječnik vezan da vodi računa o ravnomjernoji zastupljenosti pojedinih proizvođača kod paralela. I zašto bi on to uopće radio kad je listu lijekova stvorilo povjerenstvo za lijekove ne poštujući Zakon o javnoj nabavi jer da ga je poštovalo onda se pored Farmalovog azitromicina koji je jeftiniji za dvadeetak kuna ne bi na njojoj našao i Plivin summamed već bi bio na dopunskkoj listi. Tko tu bere kajmak i za čiji inters bi to trebali raditi obiteljski liječnici? Novinari, dajte progledajte i zagrebite malo dublje u problem, nemojte slušati samo zdravstvenu birokraciju nego istražite suštinu kod "neposrednih proizvođača." Sramotno je da se bez ikakvih dokaza, čak i bez kriterija što je tu marketing i poklon, a što korupcija svi pripadnici jedne struke u Hrvatskoj stave pod istragu pa zar smo ponovno u Orwelovoj 1984? Tko će sutra biti pod istragom svi učitelji ili sve tete u vrtićima?

_________________________________________________


Trebaju li obiteljski liječnici potpisati ugovor za plaću od nula kuna?

Posted by admin On November - 22 - 2012

* *
Za ovaj dnevnik „inspirirao“ me CikaVelja koji je napisao:
“A politička pozadina toga svega je jednako bitna. Liječnici obiteljske medicine su sada pred obnovom ugovora o koncesijama i ponuđeni su im ugovori po kojima (u najboljem slučaju) za istu količinu posla mogu dobiti 40% manje novaca. (CikaVelja@) http://pollitika.com/kad-su-dosli-po-seoske-lijecnike-sutio-sam-jer-nisa…

* *


Pranje mozga i ušiju

Ministri Vlade dobili su zadatke da naprave uštede. Za uštede u zdravstvu, kao što se odlučio i bivši ministar, odabrani su baš obiteljski liječnici tako da “za istu količinu posla mogu dobiti 40% manje novaca”, a koje bi oni navodno mogli nadomjestiti-zaraditi šivanjem rana, pranjem ušiju i sl. (što oni sada i rade, ali je takvim poslovima moguće zaraditi do 1.000 kn mjesečno).
Plaća obiteljskog – nula kuna
Neće vam škoditi malo matematike da se vidi zašto liječnici nisu prihvatili isti prijedlog bivšeg ministra i nisu potpisali ponuđeni ugovor, jer ostaju bez svojih prihoda-plaće! Tih 40% manje novaca uzrokuje da novčana sredstva liječnika namijenjena njihovoj plaći bude NULA KUNA.
Obiteljski liječnici dobijaju “glavarinu” koja iznosi oko 20 kn po pacijentu mjesečno (za mlađe osobe dobijaju manje, a za starije više) i na prosječnih 1.500 pacijenata dobiju oko 30.000 kn na svoj žiro račun. Budući da liječnik iz glavarine plaća medicinsku sestru (čiji je dohodak zaštićen kolektivnim ugovorom i ne može se smanjivati) i plaća sve doprinose i troškove, počevši od zakupa prostorija u kojima radi, knjigovođe, poreza, medicinskog materijala, osiguranja, struje, čišćenja, zamjena, bolovanja, telefona i interneta, prijevoza … do lista papira, što otprilike iznosi 18.000 kn.

* *
Ako se od 30.000 kn glavarine odbije 40% to je 12.000 kn, što je otprilike bruto iznos (zajedno sa doprinosima) mjesečnog prihoda liječnika. Dakle, ako se glavarina obiteljskog liječnika smanji 40%, UKIDA im se plaća. Trenutno ne poznajem nekoga i iz drugih profesija, tko bi, ako ne želi realizirati samoubistvo, potpisao takav ugovor. A obiteljskima takav ugovor pripremaju na potpis krajem godine …
Primamljivo je, igrajući se velikim brojevima, uzeti desetak tisuća kuna svakom od 2.400 obiteljskog liječnika jer to iznosi 24 milijuna kuna mjesečno ili skoro 300 milijuna godišnje.

* *

Administrativnim poslovima protiv pacijenta

Pored prenatrpanosti poslom zbog dnevne posjećenosti pacijenata, a koja je više od duplo veća od europske norme od tridesetak pacijenata dnevno, svake godine obiteljski se zatrpavaju novim administrativnim poslovima i obvezama za istu količinu novaca, smanjujući tako vrijeme koje liječnik može posvetiti pacijentu.
Je li na pomolu “otkriće” od još veće “od najveće afere u zdravstvu”?

Izvor: KoHOM






- 16:58 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< studeni, 2012 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kolovoz 2024 (1)
Srpanj 2023 (1)
Ožujak 2023 (1)
Prosinac 2021 (1)
Travanj 2021 (1)
Prosinac 2020 (1)
Studeni 2020 (1)
Rujan 2020 (1)
Kolovoz 2020 (2)
Svibanj 2020 (1)
Travanj 2020 (4)
Ožujak 2020 (5)
Siječanj 2020 (2)
Prosinac 2019 (4)
Studeni 2019 (2)
Listopad 2019 (1)
Rujan 2019 (3)
Kolovoz 2019 (2)
Srpanj 2019 (2)
Lipanj 2019 (2)
Travanj 2019 (1)
Ožujak 2019 (1)
Veljača 2019 (2)
Siječanj 2019 (1)
Prosinac 2018 (2)
Listopad 2018 (8)
Rujan 2018 (1)
Kolovoz 2018 (1)
Srpanj 2018 (1)
Lipanj 2018 (3)
Travanj 2018 (3)
Ožujak 2018 (1)
Siječanj 2018 (2)
Prosinac 2017 (2)
Studeni 2017 (1)
Listopad 2017 (3)
Rujan 2017 (3)
Kolovoz 2017 (3)
Srpanj 2017 (2)
Lipanj 2017 (1)
Svibanj 2017 (1)
Travanj 2017 (3)
Ožujak 2017 (4)
Veljača 2017 (5)
Siječanj 2017 (5)
Prosinac 2016 (6)
Studeni 2016 (6)
Listopad 2016 (5)