MALI SUNCOKRET

30.05.2011., ponedjeljak

VJEŽBAM...







- 23:07 - Komentari (0) - Isprintaj - #

28.05.2011., subota

KOS



Tako se GORAN preziva, a ovako pjeva:
















A kaže:

„Učim se prilagođavati
Al ostajem svoj“













P.S. Mojoj dragoj prijateljici i jednom prijatelju, sretan rođendan! Živjeli! party



- 00:33 - Komentari (0) - Isprintaj - #

25.05.2011., srijeda

TUŽNO

"IZNENADNA SMRT"

Preminula je novinarka Željka Matković (33)


“Nafaka nije karma, iako po islamskom vjerovanju određuje sadašnjost, nije ni sudbina jer uzrečica kaže: “Novi dan – nova nafaka”, a nije niti urok ili zapis, premda se katkad može i tako tumačiti. Ipak, najtočnije je “nafaku” prevesti kao kratkotrajnu, dnevnu sudbinu.”

Željka Matković: Bosna je svačije ogledalo (sjećanje)

Izvor: dovla.net






- 12:17 - Komentari (0) - Isprintaj - #

24.05.2011., utorak

TREND



Šalovi, marame, pašmine, ešarpe uvijek su bili dijelovi naše garderobe, a često i mode, naročito zimi kad nas štite od hladnoće. Ali baš ove godine su se preselili i u tople dane kao nezaobilazan modni detalj oko vrata, ili...

Pune su ih trgovine, a i naše ulice, u što se uvjerih ovih dana i na moru i na kopnu. Vladavina bižuterije je potisnuta.

Postoji puno načina kako ih možete vezati i tako se ukrasiti, i bezbroj materijala, boja i dezena pri tom izboru.

Kako kažu u modnim prilozima: „Svestranost tog detalja prepoznale su i brojne svjetski poznate trendseteri/ce.”

Evo male pomoći pri izboru:




A ovo je moj izbor:





thumbup


- 11:24 - Komentari (0) - Isprintaj - #

19.05.2011., četvrtak

BEBEL


Slavni francuski glumac Jean Paul Belmondo (78) sinoć je u Cannesu dobio Zlatnu palmu za životno djelo:





thumbup





Mislile smo nekad davno da je „ružan“, naravno, samo u usporedbi s Alain Delonom, ali i da je neodoljiv šarmom i glumačkim umijećem.

I sve smo ludovale, zajedno s mamama, na plesnom podiju uz ove zvuke Kvarteta 4 M:






Koncert Kvarteta Gubec u Lisinskom 4.12.2010. - Tribute to 4 M
Originalna verzija:
Bebel (I. Krajač - S. Kalogjera - I. Krajač)


- 12:45 - Komentari (0) - Isprintaj - #

17.05.2011., utorak

SKORO ZABORAVLJEN FILM


Da kraljica Elizabeta II. nije stigla u posjet Irskoj i tim prekinula stogodišnju tradiciju engleske distance, ne ulazeći u poznate povijesne detalje u kojima je „distanca“ stoljećima bila željena u toj otočkoj državi, zemlji rođenja Oscara Wildea, Bernarda Shawa, Jamesa Joycea, Samuela Becketta, ni ja se večeras ne bih sjetila jednog od najljepših filmova koje sam u svom životu pogledala. A bilo ih je...ne zna im se broj.
Film sam gledala prije 39 godina i nekoliko puta iza tog. Kako sam ga u početku prikazivanja iz nepoznatih razloga zaobišla, a postao je jedan od mitskih, bar među nama, tadašnjim djevojkama, „stigle“ smo ga prve beogradske studentske zime u jednom od periferijskih Radničkih univerziteta. Ime ću naknadno dodati, jer će ga se vjerojatno jedna od nas četiri sjetiti, uz zapamćene scene, priču, likove, glumce, i sve ono čemu nas je taj film naučio. Dugo smo ga prepričavale te brucoške zime, a svi oni koji su ga ranije pogledali na atraktivnijim mjestima smijali su nam se zbog puta koji smo prošle samo zbog jednog, tad već starog filma.

A vrijedilo je, zaista.






RYANOVA KĆI
(Ryan's Daughter)

romantična drama, Engleska, 1970, 187 minuta

reditelj: David Lean
scenarista: Robert Bolt
kompozitor: Maurice Jarre
snimatelj: Freddie Young
kostimograf: Jocelyn Rickards
producent: Anthony Havelock-Allan
dizajner scene: Stephen B. Grimes
montažer: Norman Savage

uloge:

Robert Mitchum (Charles Shaughnessy)
Sarah Miles (Rosy Ryanová)
Trevor Howard (Collins)
Christopher Jones (Randolph Doryan)
John Mills (Michael)
Leo McKern (Thomas Ryan)



„Ryanova kći djelo je jednoga od najvećih redatelja filmske umjetnosti, Davida Leana koji je bio jedan od rijetkih filmskih stvaraoca koji su u čitavom svom periodu djelovanja bili konstantno na vrhu, a čije filmove danas gledajući s odmakom doživljavamo kao istinska remek djela. Scenario je napisao Leanov bliski suradnik Robert Bolt s kojim je Lean u tandemu stvorio Lawrenca od Arabije i i Doktora Živaga. Upravo ovaj posljednji, skupa s Ryanovom kći (kćeri), filmovi su kojima je Lean uspio na nevjerovatan način balansirati melodramsku priču sa snažnim političkim zaleđem unutar kojih se vrti priča. Pogrešno bi bilo reći da je Lean bio sklon ovoj vrsti filmske naracije, pogotovo ako sagledamo ostale njegove uspješnice kao što su In Which We Serve (1942), Lawrence of Arabia (1962), The Bridge on the River Kwai (1957), no neosporno je da mu je bez problema pošlo za rukom ukomponirati melodramske elemente sa setingom zabranjenih veza i povijesno-političku kulisu ispred koje nastaje priča, kako u Živagu, tako i u Ryanovoj kći (kćeri).
Izniman film raskošne scenografije i predivne kamere s otvorenim pejzažima zahvaljujući čemu je film bio nagrađen Oscarom, a govoreći o nagradama, red je spomenuti i Johna Millsa koji je dobio Oscara za sporednu ulogu, ne progovorivši u filmu niti riječi...

**********
Simpatična i samoživa Rosy koja živi u zabačenom Irskom seocetu na morskoj hridi, ne uspjeva zatomiti osjećaje prema naočitim engleskom časniku koji sa svojom jedinicom dolazi u njihovo ribarsko mjesto. Upustivši se bezglavo u romansu, Rosy biva osuđena od okoline, gdje zahvaljujući političkom zaleđu tog vremena, njezin preljub biva obojan izdajom. No nausprot svim očekivanjima njezin suprug, seoski učitelj Charles, onda kad čitavo selo osudi Rosy kao preljubnicu i izdajnika, staje uz svoju mladu i nepromišljenu suprugu, dajući joj potporu i svoju ljubav."

(Zoran Žmirić)


A ovo...zujo...koja „nepromišljenost“!






- 22:05 - Komentari (0) - Isprintaj - #

10.05.2011., utorak

SLAVILO SE...


Dane ovog proljetnog vikenda obilježila su slavlja, kod nas i u svijetu.

Naši Romi su 6.svibnja obilježili Ederlezi, svoj najveći praznik kojim se slavi povratak proljeća.
U Zagrebu, na livadi ispod Domovinskog mosta, svečano, uz vodu, romsku glazbu i cvijeće, proslavljen je praznik koji po predaji ovom tradicionalno nomadskom narodu znači ponovno pokretanje čerge i polazak na put nakon zimovanja.

"Na taj dan domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Ovim povodom donosi se izvorska voda u koju se potapaju jaja, cvijeće, grančice mlade vrbe koje služe za jutarnje kupanje i umivanje."





Rusi su glomaznom vojnom paradom 9. svibnja u Moskvi proslavili 66.- ti Dan pobjede nad fašizmom,





a sljedbenici škole budizma Mahayana obilježili su Budin rođendan uz molitvu, kontemplaciju i proslave, uključujući i Festival fenjera u Južnoj Koreji.
Zvanični datum Budinog rođendana ove je godine 10. svibanj, a vjeruje se da je Buda rođen prije 2.555 godina.





Diljem svijeta se obilježavao još jedan značajan dan posvećen pticama selicama čija je svrha podići svijest o potrebi zaštite ptica selica i njihovih staništa. Od 2006. kada je utemeljen Međunarodni dan ptica selica, inicijativi se pridružio i zagrebački Zoološki vrt koji je i ovog, drugog vikenda u svibnju, prigodno obilježio taj dan.





Ja nisam ništa slavila, ali sam se nekako slavljenički osjećala proteklog vikenda bazajući shopping centrima sa svojim dragim gostima uz želju da mojoj rođakinji odaberemo što ljepšu maturalnu haljinu i sve što uz to ide. Nadam se da sam svojim proljetnim raspoloženjem bar mrvicu sreće dodala zadovoljstvu maturantice i njene majke. kiss


- 13:53 - Komentari (0) - Isprintaj - #

02.05.2011., ponedjeljak

"72 SATA"


Povijest se u protekla 72 sata kretala munjevitom brzinom. Vikend, koji nam je trebao poslužiti za relaksaciju, s obzirom na jedan od najljepših proljetnih praznika međunarodnog značaja sadržanog u njemu, umorio me vijestima o događajima na koje se skoro desetljeće, a i više, čekalo.
Slavilo se, radovalo, pjevalo, putovalo, rušilo, bombardiralo i ubijalo.
I, jelo se.
Teško mi je razvrstati svu tu masu događaja prema njihovoj važnosti, pa ću ih poredati tematski i recimo, kronološki; baš onako kako su me zasipale i zamorile vijesti, te zbunile u danima ovog dugog i, za povijest Velikog vikenda.

Pa, krenimo s „posuđenim“ naslovima iz tiska:

1. KRALJEVSKO VJENČANJE

- Čekala ga je osam godina. Od danas je njegova princeza... i buduća kraljica

- Harry: Kate, žao mi je što si se
udala za ćelavog muškarca, ali, s druge
strane, on odlično izgleda u tangama!
Princ Harry ostao je vjeran reputaciji nepopravljivog zafrkanta

2. Papa Benedikt XVI. proglasio Ivana Pavla II. blaženim pred više od milijun okupljenih vjernika

- Beatifikaciju će pratiti 2 milijuna vjernika, brojna izaslanstva stranih država te više od 60 šefova vlada među kojima i Jadranka Kosor

3. Saveznici u žestokom napadu ubili Gadafijeva sina i troje unučadi

4. Radnici diljem svijeta obilježili su Dan rada

5.Praznik rada u Maksimiru: Građani tradicionalno jeli grah iz ruku Milana Bandića. Dobili su i karanfile

- Hrvati proslavili Dan rada uz grah, kupanje i bez većih prosvjeda

6.Obama spustio Trumpu: Trump bi Bijelu kuću pretvorio u kičastu kockarnicu

7.Ubijen je najtraženiji terorist Osama Bin Laden! Obama: Pravda je zadovoljena

-Osama Bin Laden pokopan na moru, Amerikanci poštovali islamske običaje
-Pogledajte kako su Amerikanci na ulicama gradova proslavili smrt Osame Bin Ladena

ITD..
.



- 13:08 - Komentari (0) - Isprintaj - #

01.05.2011., nedjelja

UZ PRVOMAJSKU ČESTITKU




U stotoj godini je umro Ernesto Sabato, književnik kojem su se divili Albert Camus i Thomas Mann

Neumorni borac za pravdu i ljudska prava, autor legendarnog romana 'Tunel', argentinski književnik Ernesto Sabato, umro je u stotoj godini života . Njegova je ostavština nemjerljiva. ( J.L.)





******************


Teleskopska usamljenost Ernesta Sabata

******************

Petnaest godina kasnije stajao sam na merdevinama i listao Tunel, u potrazi za rečenicama koje će me konačno privoleti da čitam Sabata. Nije trebalo dugo listati, pogled mi je pao na dno nasumice otvorene strane:

'Moja glava je jedan mračni lavirint. Pokadkad kao da sine munja i osvetli nekoliko hodnika. Nikad ne mogu da saznam zašto činim neke stvari.'


Sišao sam sa merdevina i, za nekoliko dana, pročitao sam ne samo oba Sabatova romana, već sam se dao u potragu i za ostalim njegovim prevedenim delima. U to vreme objavljene su i dvije knjige eseja Ernesta Sabata. Jedino mi je još izmicao njegov treći roman, Abadon – anđeo uništenja. Ne znajući zašto to činim, dao sam se u potragu za Abadonom, da bih uskoro kod svemogućeg beogradskog antikvara Džoa napokon došao do svog primerka.

Četiri decenije čitalačkog staža snabdele su me zavidnim iskustvom. Poput princeze iz bajke koja oseti zrno graška i kroz brojne slojeve jastuka, već posle nekoliko pročitanih rečenica naslućujem ton autentičnog pisca. Okean svetske literature iznova nas iznenađuje novootkrivenim svetovima. Na mapi se upisuju nova ostrva koja u času otkrića izgledaju i velika, i magična.

*****************

'Vreme se uvek pobrine da kasnije postavi događaje u odgovarajuće ravni i stvari koje u početku izgledaju beznačajne, kasnije otkrivaju svoju punu važnost', beleži Sabato.
'I tako, prošlost nije nešto kristalizovano, kako je neki predstavljaju, nego je to konfiguracija koja se menja u onoj meri u kojoj naš život ide napred, a istinski smisao dobija tek u trenutku kada umiremo – kada se zauvek okameni. Ako bismo se u tom trenutku mogli osvrnuti na svoj život, a samrtnik to verovatno i čini, najzad bismo ugledali stvarni pejsaž u kome je pripremana naša sudbina. I najsitnije pojedinosti koje tokom života potcenjujemo tada bi se pokazale kao ozbiljna upozorenja ili setni neopozivi oproštaji. Pa i ono za šta smo verovali da je obična šala ili mistifikacija, iz perspektive smrti može se pretvoriti u zlokobno proročanstvo.'


******************

Jer, kako kaže Sabato na kraju Abadona,

'čitav život je neprestano mimoilaženje, i neko koga sretnemo na putu ne voli nas kada ga mi volimo, ili nas voli kada ga mi više ne volimo, ili tek posle smrti, kada je ljubav već izlišna;
i zato što ništa što je bilo neće ponovo biti.'


(2003)



Dragan Velikić, O piscima i gradovima, 2010.






SRETAN VAM PRAZNIK RADA!


- 14:49 - Komentari (0) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< svibanj, 2011 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Prosinac 2024 (1)
Kolovoz 2024 (1)
Srpanj 2023 (1)
Ožujak 2023 (1)
Prosinac 2021 (1)
Travanj 2021 (1)
Prosinac 2020 (1)
Studeni 2020 (1)
Rujan 2020 (1)
Kolovoz 2020 (2)
Svibanj 2020 (1)
Travanj 2020 (4)
Ožujak 2020 (5)
Siječanj 2020 (2)
Prosinac 2019 (4)
Studeni 2019 (2)
Listopad 2019 (1)
Rujan 2019 (3)
Kolovoz 2019 (2)
Srpanj 2019 (2)
Lipanj 2019 (2)
Travanj 2019 (1)
Ožujak 2019 (1)
Veljača 2019 (2)
Siječanj 2019 (1)
Prosinac 2018 (2)
Listopad 2018 (8)
Rujan 2018 (1)
Kolovoz 2018 (1)
Srpanj 2018 (1)
Lipanj 2018 (3)
Travanj 2018 (3)
Ožujak 2018 (1)
Siječanj 2018 (2)
Prosinac 2017 (2)
Studeni 2017 (1)
Listopad 2017 (3)
Rujan 2017 (3)
Kolovoz 2017 (3)
Srpanj 2017 (2)
Lipanj 2017 (1)
Svibanj 2017 (1)
Travanj 2017 (3)
Ožujak 2017 (4)
Veljača 2017 (5)
Siječanj 2017 (5)
Prosinac 2016 (6)
Studeni 2016 (6)