tako su originalni brončani zelenci maro i baro, visoki 1,81 m, a smatra se da su postavljeni 1478., stajali u luži gradskog zvonika više od 400 godina.
samo još mali dodatak o zelencima.
sliveni su iz dva dijela: fiksni donji dio s nogama u raskoraku i pomični dio poprsja s raširenim rukama koje drže bat. povezani su sa satnim mehanizmom i reagiraju otkucajima na puni sat i polusat. zbog stabilnosti u podnožje likova bio je stavljen beton. to je, zbog reakcije betona(njegovo širenje i pucanje), dovelo i do pucanja bronce te ugrozilo originalne statue. skinute su sa zvonika 1906. i postavljene najprije u knežev dvor, a potom u sponzu. prošle godine su maro i baro putovali u pariz na međunarodnu izložbu renesansnih rariteta.
ta 1906. godina, u kojoj su skinuti stari zelenci, donijela je veliku promjenu u unutrašnjem izgledu vitalne žile kucavice - straduna, ali i cjeline povijesnog grada, promijenila je za sva vremena njegovu autentičnost. ono što danas vidimo, promatrajući dubrovački zvonik sa zelencima, nije ono što su gledali naši preci prije točno stotinu godina. današnji zvonik je neorenesansna građevina, koja se eto ipak uklopila izgledom u južni blok gradskog vijeća (velikog vijeća) i teatra, također restauriranih objekata. i premda stilska patvorina, danas je skoro nezamjetljiva, jer okružena izvornim zdanjem sponze, orlanda, barokne crkve sv. vlaha, stražarnice, ..., zaokružila je gradski izgled kojemu ne smeta takva mješavina stilova da bude i ostane jedinstven i lijep.
|