tko je sve sudjelovao u nepobjedivoj armadi i zašto?
prije sam napisala kako treba neke vrijednosti uzeti s rezervom, jer su uistinu podaci o sastavu španjolske armade šturi.
iz meni dostupne literature oni su i različiti, tako da ih i pravi stručnjaci za ratnu povijest uzimaju samo ilustrativno i uz neophodno ograđivanje.
za primjer šarenila u podacima ovdje navodim jedan prije spomenuti podatak koji se odnosio na najveću tonažu broda. izvor spominje 1550 t nosivosti. ovo se, dakako, odnosilo na brodove nazivom galijuni, koji su spadali u onodobne najveće i najsnažnije brodove trgovačke mornarice.
iz drugog izvora, primjerice, poznat mi je podatak da su se najvećim brodovima armade smatrala tri rekvirirana trgovačka galijuna, svaki od 1000 tona nosivosti (izvor navodi izraz tonelados ili španjolske tone). ove brodove su španjolci 'posudili' od potugalaca.
ovo je samo jedan primjer koji pokazuje da armadu nije činilo isključivo španjolsko brodovlje. iako je tu konkretno riječ o portugalu, koji je bio pod španjolskom osvajačkom vlašću, u armadi su sudjelovale dragovoljno i druge države sa svojom flotom. te druge države bile su gotovo sve mediteranske državice i pomorski gradovi kraja 16. stoljeća .
jednostavan je odgovor na pitanje iz podnaslova i to iz prostog razloga što treba znati kako se je ovaj pomorski ratni sukob događao u vrijeme nakon novih otkrića, novih svjetova i novih tržišta. armada je bila i izraz borbe španjolske za prevlast nad engleskom, bez obzira na formalni ratni cilj, ili ratni povod. dakle, okršaj se je događao u vrijeme otvaranja novih plovidbenih putova, a oni su vodili u 'novi svijet'.
|