s jednog znanstvenog skupa koji je 2002. u organizaciji mh na temu iz filozofije "nikola vito gučetić i renesansna misao", o cvijeti, mari gundulić-gučetić i nikoli vitu gučetiću, tom prilikom izneseno:
" I druga dva dijaloga Dialogo d'amore, detto Antos i Dialogo della bellezza, detto Antos (Razgovor o ljubavi, nazvan cvijet i Razgovor o ljepoti, nazvan cvijet) tiskana su u jednoj knjizi godinu poslije (1581) kod Zilettija u Mlecima, doduse kao novo izdanje, iako zasad nije poznato da je postojalo i prvo. Djelo je posvećeno Niki Zuzorićevoj, Cvijetinoj sestri, koja je zivjela u Anconi (Jakinu). Isti je izdavač tiskao i dva izdanja Discorsi sopra le Metheore d'Aristotele (Razgovori o Aristotelovoj Meteorologici) (1584. i 1585). Naime, Mara Gundulić i Cvijeta Zuzorić bile su velike prijateljice, pa je Marusa Gundulićeva u posveti Razgovorima o Aristotelovoj Meteorologici, napala "medvjede, vukove i tigrove" rodnoga Dubrovnika koji su kaljali čast lijepe i kreposne plemkinje Cvijete Zuzorić. Reakcije u Dubrovniku bile su na taj, jedan od najstarijih i u to doba vrlo rijetkih tekstova koje su napisale zene, po svemu sudeći, vrlo zestoke, pa je Gučetić skratio posvetu, izbacio sporne atribute i sljedeće godine objavio novo izdanje, koje se, osim u tom dijelu, ni u čemu drugome nije razlikovalo od prethodnoga. "
iz drugog izvora:
"Da bismo onda mogli razumijeti zašto je Mara spominjala "odjek tamnih i sumornih mjesta", a mislila pritom na Grad.
Ako je Mara "Vukovima, Medvjedima i Tigrovima" nazivala tadašnje gradske moćnike koji "prepuni zavisti i pakosti.... daju glupim riječima oduška nemiru svoje žalosne strasti", pokušavajući klevetama umanjiti vrijednost jedne vrlo obrazovane žene koja se s lakoćom kretala najvišim firentinskim kulturnim krugovima, moguće je da tu leži rješenje enigme Cvijete Zuzorić i njezinih stihova.
Ako je bilo tako, onda su joj "zlobnici" njenog vremena napravili uslugu. Nijedna pjesnikinja nije u minulim stoljećima budila toliku pažnju".( preneseno iz: mit ili legenda - cvijeta zuzorić – pet stoljeća enigme)
|