Opet su sezonski prispjele teme i rasprave oko pomicanja kazaljki ili brojki (a ne sata), što i nije čudno, jer malo koga se "ne dotikavle".
Iako su ljudi glede čilosti i poleta binarno podijeljeni na "ševe" i "sove", i jedni i drugi su morali postepeno prilagođavati svoj "unutrašnji sat".
U kronobiologiji se termin cirkadijalni ritam koristi za opisivanje endogenih (unutarnjih) ritmova, koji imaju razdoblje trajanja od oko 24 sata i kod mnogih živih bića imaju veliki utjecaj na funkcije organizma.
Nastale su kao prilagodba promjenjivim uvjetima okoline u svakodnevnom ritmu.
Prelaskom iz produktivne faze života u onu "ne moram ja više ništa", također je zahtijevalo prilagodbu.
Kako je nakon više desetljeća dokazano - pomicanje kazaljki nije donijelo nikakve energetske uštede niti smanjilo ozonsku rupu, ali se isto dovodi u vezu s povećanom BMI, hipertenzijom, problemima u prehrani, spavanju i u konačnici s produktivnosti.
EU se odlučila za ukidanje pomicanja kazaljki, ali je zbog nesuglasja koje vrijeme zadržati rok pomjeren s 2021. na 2025.
Anketa je bila sugestivna upitom: "ljetno" ili "zimsko" vrijeme, trebalo je glasiti "normalno vrijeme + 1 sat" ili "normalno vrijeme", pa bi se velika većina lakše usuglasila.
Osobno, nemam ništa protiv da ostane "normalno" vrijeme.
Pomaže i u borbi protiv Alzheimerove.
UPDATE:
G.G. Márquez: “Amerikanci su izumili jet lag, pojam kojim imenujemo nelagodu u našem tijelu kada prebacimo ogromne interkontinentalne udaljenosti. Čovjek je izumio avion, mehaničko čudovište koje ga od točke A do točke B prebaci začuđujućom, neviđenom brzinom. No jet lag je jezično preslab da opiše ono što se stvarno dogodi. Da, čovjek se u avionu kreće vrlo brzo, njegovo tijelo juri zapanjujuće brzo, međutim, njegova je duša drugačija, bez obzira na tijelo, ona se kreće sporije, ona se kreće”, kaže, “con el paso de mula”, korakom goveda. “I uvijek joj treba neko vrijeme da sustigne svojeg stanodavca...” (via @Vaseljena)
#NetzFund
Oznake: sinkronizacija unutrašnjeg sata
|