Ivo Kamenjašević, kandidat HDZ BiH za predsjednika RS, ne slaže se s ocjenama nekih političkih krugova da je funkcija dopredsjednika običan fikus.
"Takva funkcija ne postoji, nego postoje samo fikus osobe koje ne žele raditi za dobrobit Hrvata i ostalih naroda u entitetu. Zalagat ću se za promjenu Ustava BiH i skupa sa strankom ćemo tražiti da se Ustavom zajamči i treći - hrvatski entitet u BiH", ističe Kamenjašević.
NN: Mnoge je iznenadila vijest da ste odlučili iz profesionalnih nogometno-menadžerskih voda uplivati u političke sfere i kandidirati se za funkciju predsjednika RS. Što je presudilo tomu?
KAMENJAŠEVIĆ: I sport i politika su pod budnim okom javnosti. Više od tri desetljeća sam u sportu, ali sam dugo i u politici. Nije presudilo ništa što ne bih smio spomenuti. Na prvom mjestu je poštenje, neukaljanost u sportu, ali i u političkim vodama. Moja angažiranost u više sfera društvenog života rezultirala je kandidaturom, dapače na prijedlog stranke čiji sam član.
NN: Smatrate li da je funkcija dopredsjednika RS, kako to tvrde neki politički krugovi iz Sarajeva, obični fikus bez posebnih ovlasti jer za sve se, kako kažu, pita predsjednik RS?
KAMENJAŠEVIĆ: Uopće se ne slažem s time jer funkcija dopredsjednika veoma je bitna. Ona je Ustavom određena i na samom dopredsjedniku ostaje koliko će se njome umjeti služiti. Da je to točno pokazuje i primjer aktualnog dopredsjednika iz reda hrvatskog naroda Davora Čordaša, koji je svojim radom demantirao sarajevske tvrdnje. Njegova angažiranost u političkom, ekonomskom i naravno povratničkom planu najbolje govori da je ta funkcija i te kako uvažavajuća. Fikus funkcija ne postoji, nego postoje samo fikus osobe koje ne žele raditi za dobrobit hrvatskog naroda u entitetu RS. Ukoliko budem izabran, nastavit ću raditi poput Čordaša.
NN: Kako planirate, ukoliko budete izabrani, popraviti položaj Hrvata u RS i koje mehanizme ćete upotrijebiti da bi se njihov status poboljšao?
KAMENJAŠEVIĆ: Jako je važno da se Hrvati što više angažiraju i izraze želju za povratkom u svoje prijeratne domove. Tu prvenstveno mislim da se raseljena hrvatska populacija mora registrirati u biračke popise, uzeti CIPS-ova dokumenta i čvrsto odlučiti da se želi vratiti. Treba uraditi jedinstvenu bazu podataka za povratnike, a ne da se jednom registrirani povratnik mora seljakati iz ureda u ured i ponovno prijavljivati. Treba poraditi na zapošljavanju povratnika jer bez posla i egzistencije povratak je neizdrživ. Osim toga obnova infrastrukture, obiteljskih kuća, vjerskih i kulturnih objekata isto tako je nužan segment kako bi povratak bio masovniji.
NN: Kako vidite položaj Hrvata povratnika i njihovu zastupljenost u institucijama vlasti RS?
KAMENJAŠEVIĆ: Mi Hrvati u ovom entitetu smo u neravnopravnom položaju što se tiče zakonodavne i izvršne vlasti na svim razinama. Razloga je mnogo za to. Prošlo je dosta vremena od tog nesretnog Dejtona i sada nam predstoji ekonomska i politička borba kako bi se razvile općine s većinskim hrvatskim življem u entitetu.
NN: Ako budete izabrani za predsjednika RS, za kakvu BiH ćete se zalagati?
KAMENJAŠEVIĆ: Dapače, za BiH s tri entiteta i tri konstitutivna naroda. Očekujemo revidiranje postojećeg ustava i to ubrzo nakon izbora, a HDZ BiH sigurno će zastupati interese hrvatskog naroda pri izradi novog ustava. Pitanje revidiranja Ustava je i pitanje opstojnosti Hrvata u BiH i ono je i te kako važno za bosanskohercegovačke Hrvate.
NN: Što je Vaša poruka izbjeglim Hrvatima, ali i ostalom pučanstvu u entitetu čiji predsjednik želite biti?
KAMENJAŠEVIĆ: Poruka je jasna. Vi ste naša snaga kojoj vjerujemo i zato izađite na izbore i podržite moju kandidaturu za predsjednika RS, a ja ću dostojanstveno zastupati vaše interese. Hrvate pozivam da se vrate jer ovo je bilo naše i ostat će. Samo tako imat ćete svoje predstavnike u vlasti, u suprotnome - drugi će vladati našim krajevima.
(info-nezavisne novine)