Image and video hosting by TinyPicINXS - Kick oliti GRTg 05 04 - 20:10 sati,blog,hrvatska,film,fotografija,gastronomija,ljubav,glazba,humor,internet,karijera,književnost,novac,obitelj,obrazovanje,osobno,poezija,politika,priče,putopisi,računala,religija,seks,sex,sport,televizija,umjetnost,zdravlje,znanost,rasprave,diskusije,korisnik,politika,www" /> Image and video hosting by TinyPicINXS - Kick oliti GRTg 05 04 - 20:10 sati,blog.dnevnik.hr/feta" />

ponedjeljak, 04.04.2011.

Image and video hosting by TinyPicINXS - Kick oliti GRTg 05 04 - 20:10 sati


I kao sta najava kaze – "nesto sasvim drugacije", veceras krecemo sa necim sasvim drugacijim od onog sasvim drugacijeg.

Na opce zgrazanje underground populacije, ide prezentacija albuma “Kick”, sestog studio izdanja grupe INXS.

Image and video hosting by TinyPic

INXS su Australski rock band iz Sydneja, proizasao iz “The Farriss Brothers” banda, daleke 1977 godine.

Kljucna figura i karizmaticki lider grupe bija je Michael Hutchence, koji je punih 20 godina uspjesno vodio band kroz sve oluje da bi skoncao samoubistvom 1997 godine.
Iza sebe je ostavio band sa 30 miljona prodanih ploca i nedovrsenu karijeru koja je mogla zavrsiti samo na jednom mjestu - a to je na muzickom Olimpu.

Zagrnuvsi se karizmom Jima Morrisona, decentno cak oponasajuci njegov scenski izgled i nastup, prestavljao je jednu od rijetkih sjajnih zvjezda vremena, u kojem je upravo bio u toku muzicki genocid od strane diskografskih kuca i muzicke industrije opcenito.

Ne treba stvarati 9 simfonija da bi netko bio velik, potrebno je kadikad samo ispremjesati 3 note i 2 akorda. I iz njih stvoriti prepoznatljivi zvuk, i djelo koja ce taj zvuk nostiti.
Upravo to je Michael napravio.

Cinjenica da je stvarao bas tu vrst muzike se jednostavno objasnjava vremenom u kojem je zivio i stvarao. Da je bio savremenik Beethovena sigurno bi pisa simfonije i danas bija postovan i slavljen, da je stvara sezdesetih, vjerovatno bi vrludao tamnih bespucima psihodelije i improvizacije.

Muzkika koju INXS isporucuju u obilnim kolicinama tesko da se moze jednoznacno kategorizirati.
Teme preplecu rastrazni gitarski rifovi, rock’n roll ritmovi, balade protkane zvukom zicanih instrumenta, derivati plesnog pop-funka, duhacim instrumentima pogonjen soul 60tih, korijeni ritam & blues-a 70tih pa cak i tragovi new wave-a.
Kompleksno za opisat, nemoguce kategorizirat a tako lako za slusati

“Kick” se sastoji od 12 tema koje stoje same za sebe. Svaka nosi svoju pricu i svaka moze posluziti kao pilot singlica i bez ikakvih problema se popeti na vrh bilo koje top liste.
U tome i lezi car ovog albuma.

Da se sa par rijeci osvrnemo na dosege pojedinih tema na svjetskim top listama:

"New Sensation” se popeo do treceg mista Billboard Hot 100 u Americi, devetog u Australiji, dvadesetpeto u Britaniji

"Devil Inside" na drugo misto Billboard Hot 100 u Americi, 47mo u Engleskoj, dvadeseto u Francuskoj I 6to u Australiji.

"Need You Tonight" je zasjeo na prva mista top lista

"Never Tear Us Apart"dosegao je do dvadesetcetvrog mista u Engleskoj i tu ostao sedmam sedmica, U Americi je dosao do sedmog mista na Billboardovoj Hot 100 listi.

Kolko se albuma moze pohvaliti slicnim skorom pojedinacnih tema na top listama.
Ka normalna posljedica, sam album se parkira na prvo misto u Australiji, trece misto u Americi, deveto u Engleskoj…………

Image and video hosting by TinyPic

I sam je gitarista grupe, Kirk Pengilly, izjavija da in je bija cilj napravit album na kojem ce svaka tema bit izdana kao singlica, a Bilboard je samo potvrdio njegovu izjavu napisavsi na kraju recenzije veoma kratko – Inxs su uspjeli ostvariti sve sta su naumili!

Album je inace snimljen u Sydneyu i Parizu. Producirao ga je njihov kucni producent Chris Thomas, ali Atlantic Records, maticna disko kuca, nije bila niti malo zadovoljna sa rezultatom.

Po ko zna koji put diskografska industrija je pokazala totalno sljepilo pri odlucivanju.

Manager grupe u jednom intervjuu izjavljuje da ih je diskografska kuca otovreno mrzila i sikanirala.
Od uvjeravanja da nikada nece doci na niti jedno rock radio, do onoga na kraju, da ponude grupi 1 000 000 dolara da album ne izdaju i da se vrate u Australiju i naprave neki novi album.

Usprkos Atlatisovom suprostavljanju grupa je uspjela izdati album, pod cudnim okolnostima i istog trena zasjesti na svim top listama.

Smrt Michael Hutchencea 1997 je gurnila band u sjenu i usprkos nastojanjima da ponovo uhvate svoj vrh iz 80tih godina, grupa se vise nikada nije uspila viniti u visine.
Ipak je Michael bija dusa, srce I pokretacka snaga grupe.

I sta reci na kraju.

Grupa INXS je bila velika grupa.
Lider i idejni vodja Michael Hutchence je bija mjesavina Jimija Morrisona i Mick Jaggera.
Njegov privatni zivot – “otmica” zene Boba Gedoffa i burna veza sa Kylie Minogue, je punila novinske stupce sirom svjeta.

Planetarnu popularnost koju su stekli donjela im je pregrst priznanja i nagrada.

Stvorivsi autenticni izraz u sumraku rock ere uspili su se vinuti visoko i slobodno mozemo reci da je njihovim nestankom zavrsila era kreativnog rocka.
I tu je znacaj Inxs-a

Nove grupe nisu imale nikakve sanse izraziti ikakvu krativnost pod strogo kontroliranim uvjetima koje su nametnule diskografske kuce.
Da stavar bude jos gora, cak im se i forma ogranicila jer su MTV i slicne mediske institucije diktirale, ponovo, trominutne kompozicije.
U kombinaciji ovih restrikcija lezi totalno odsustvo novih kreativnih grupa koje su eventualno mogle zauzeti prazna mjesta supergrupa iz proslosti.

Malobrojni velikani koji su ostali na sceni nisu donosili nista novoga.
Punili su stadione po inerciji dok in se kreativnost polako pretvarala u manirizam a ovaj u besmisao.

Muzicku scenu su zauzeli “projekti” tipa Ricky Martin ili Spice Girls, donoseci sa sobom sav kretenizam nametnute muzicke artikulacije, koji se pakovao u glamurozni omot i servirao preko video spotova i novinskih stupaca mladim narastajima.

Muzicki izraz je postao paravan videu.
A video, od prvobitne poruke koju je nosio u ime muzike, pretvorio se u prezentaciju starleta, kojima je kranji umjetnicki domet bilo zavijanje kukova i drmanje silikonskin cicama.
I na toj tocki, video je postao sam sebi svrha.
Muzika je nestala.

Gusenje kreativnosti i samim time nestanak progresivne scene, cemo obraditi u jednoj od nasih sljedecih emisija.


feta




- 15:10 - Komentari(0) - Isprintaj

<< Arhiva >>