petak, 27.01.2006.

EBL sudački tečaj

Sudački ispit za European Bridge League suce održan je od 27.1.2006 do 1.2.2006 u mjestu San Giusto Canavesse u Italiji, nedaleko od Torina. Ukupno je bilo 65 polaznika zajedno sa 20 instruktora i predavača. Iz Hrvatske smo išli Nenad Panić i ja. Na kraju je pisan ispit poslije kojeg su promovirana dva EBL suca i osam međunarodnih sudaca. EBL suci su istovremeno pozvani da sudjeluju na Evropskom timskom prvenstvu u Varšavi.
Predavanja i simulacije su išli svaki dan od 9 ujutro da 10 i 30 navečer sa pauzama za ručak i večeru. Na početku smo pisali blic test koji je težio dvadeset posto od ukupne ocjene. Jedan od kriterija za blic test je znanje brojeva pojedinih članaka napamet, bez gledanja kodeksa! Simulacije su organizirane po grupama, ukupno osam grupa po osam sjednica. Pola grupe bi glumilo situaciju za stolom, dok bi druga polovica presuđivala kao i na pravom turniru.
U nedjelju navečer igrali smo i parski turnir na kojem smo Mr. Panic ("Don't panic Mr. Panic" - glavni štos na tečaju) i ja potaracali konkurenciju sa 58% posto. Postali smo neslužbeni Evropski parski prvaci za TD-ove! Drugi su bili Eanes - Uzumcu a treći Eidt i Probst. To je tata Probst i Sandrin svekar, jako simpa tip koji je svima prepričavao kako je telefonski sudio turnir u Hrvatskoj. Ne bi vjerovali koliko su puta zvali suce na turniru.
U utorak nakon nekoliko napornih dana pisali smo ispit. Trajao je tri sata! Za vrijeme testa morali smo donijeti sedamnaest presuda i riješiti problem na tri obračuna. Iako su se mogli koristiti svi mogući materijali za listanje nije bilo vremena - ili ste znali odmah koji je članak u kodeksu u pitanju ili ste preskakali zadatak. Mnogi suci su uspijeli riješiti manje od dvije trećine testa. Kriterij je bio veoma visok kako nam je i sam organizator poslije priznao rekavši da je 60% rezultat koji se očekuje od kompetentnog EBL suca. Nenad je dohvatio 52% dok sam se ja proslavio sa 40% rezultatom.
Ukupno smo na kraju bili Nenad 28. i ja 39. na poretku. Obojica smo imali visoke ocjene iz simulacija - dobili smo pohvale za pristup i držanje prema igračima (mene je to na kraju i izvuklo na 50% ukupnog rezultata). Daleko smo od traženog znanja, moramo puno raditi na tehničkim odlukama i učiti, učiti, učiti.
Što smo donijeli natrag? Kao prvo naš prijevod kodeksa nije dobar. Svaka čast trudu ali pronašao sam tri pogreške dok sam donosio odluke na simulacijama. Ne želim na taj način opravdati svoj rezultat nego ukazati da bi suci u Hrvatskoj obavezno trebali koristiti izvornu englesku verziju kodeksa. Saznao sam i da se tekst kodeksa mjenjao od 1997 godine, poput članka 71C što mi nismo promijenili u našem kodeksu. Sudac mora pri izricanju presude svaki put reći članak po kojem donosi presudu. Na tome su nas nemilosrdno drilali.
Pokupili smo dosta materijala među ostalim i pravilnik za igranje sa skrinovima. To je jedna od prvih stvari na kojima ćemo inzistirati na budućim HBS turnirima. Iako se pravilnici o skrinovima stalno mjenjaju sve promjene se lako prate na EBL stranicama. Treće je saznanje da žiri na našim takmičenjima mora postojati iako kod nas i u Sloveniji postoji težnja izbacivanja žirija. Idelani sastav žirija bi bio tri člana od kojih su dva igrači jednaki ili malo bolji od igrača koji su tražili žiri, dok je treći član drugi sudac ili netko dobro upoznat sa kodeksom i pravilima suđeja. Sa materijalima kojima smo dobili upoznat ćemo savez i igrače.
Na samom ispitu je bilo osam problema gdje je presuda sadržavala podijeljeni rezultat tipa 50% -590 a 50% -420. Ja se ne sjećam da sam vidio takvu presudu kod nas. Unaprijed se ograđujem, ja nisam nikad tako presudio.
Neke od ovih stvari pokušat ćemo prezentirati u nekom od slobodnih svibanjskih termina u Zagrebu, tako da pozovemo sve aktivne suce i zajedno s njima prođemo dobijene materijale i podijelimo naša iskustva.

27.01.2006. u 09:00 • 4 KomentaraPrint#

srijeda, 25.01.2006.

Neobični bezadut

Jedna od najčešće zloupotrebljavanih konvencija u bridžu je Unusual NT. Čest primjer je kad igrači koriste neobični bezadut sa dva ili tri defanzivna štiha pa se partneri žrtvuju protiv manše koja se ne može napraviti. Ako s druge strane imate dogovor da koristite konvenciju samo sa rukama koje nemaju nikakav defanzivni potencijal pazite: ne uspijete li kupiti konačni kontrakt izvođač može bord igrati skoro pa double dummy (u stvari triple ako računam i njega).

6
K
10 6 4
K 8
A K 9 7 3
A J 7
 
5
5 2
Q J 8 6 4
K Q 10 8 5
  J 9 8 7
Q J 9 7 3
10 2
4 2
  A K Q 3 2
A 10 6 4
5
9 6 3
 


East je djelitelj dok su NS par u zoni. Tri tref govor je pokazao forsing ruku i NS su bez problema izlicitirali 6 pik. Istina mogli su se omrsiti i kontrom, ali procijenili su da je slem veći dobitak.

WestNorthEastSouth
---1
2 NT3pass3
pass3pass4
pass5pass6
passpasspass


Protiv šest pika West je atakirao tref kralja. Pogledajte kako je lako igrati slem nakon bikolornog prelicita: South vidi da ako su aduti 3-2 herc nije dobro raspoređen. Zato je odlučio igrati na adute 4-1 a da West ima herc dubl. Uzeo je tref asa na stolu i povukao jednu rundu aduta. Nakon toga je slijedilo herc kralj, herc as i šnaper. Na dva visoka karona izvođač je odbacio tref iz ruke te je treći karo porezao. Još jedan herc porez i mali karo sa stola ubija Easta. Ako ne reže izvođač reže malom i radi dva visoka pika za dvanaesti štih. Ako reže pik osmicom izvođač odbacuje zadnji tref, reže slijedeći povrat malim adutom i ima zadnja tri štiha.

25.01.2006. u 09:00 • 1 KomentaraPrint#

utorak, 24.01.2006.

Kvaka 57

Pripremajući se za sudački tečaj naletio sam na zanimljivi članak o famoznom članku 57 ili kvaka 22 kodeksa. Meni je taj način rješavanja problema izrazito nelogičan pa sam pitao par igrača sa lige. Svi su smatrali da je krivi igrač u prekršaju. Članak je objavljen u Bridge World-u a imam ga prevedenog u nekom od sudačkih materijala koji su još valjda od pokojnog Freda.

Pisati zakone (ili kodekse) je zamršen i škakljiv posao, što dokazuje stalna potreba za izmjenama i dopunama. Igrači nisu svjesni činjenice da je poznavanje kodeksa bitno sve dok im se isti ne odbije o glavu. Na primjer, pretpostavimo da ste vi East u ovom djelenju:

5 X
J
A 9
7 4
K J 10 9 4
Q 10 9 2
 
K J 10 8
J 10 2
A Q 7 3
K J
  7 5 4 3
A K 8 6 5 3
6 5
6
  Q 6 2
Q 9
8 2
A 8 7 5 4 3
 


Stigli ste do nesigurnog contracta 4 herca; ako obrana igra dobro, pasti će dva puta. Na sreću, South se brani s 5 trefa, i vaš partner, West, kontrira i atakira herc dečka do vašeg kralja, izvođač reže i odmah se ispričava i dodaje herc; kazne nema! Sada se vi zamislite, pitajući se dali da nastavite malim pikom ili da inkasirate još jedan herc. Konačno ste odlučili igrati herc asa, ali stoj!, što se tu događa?!. Dok ste vi razmišljali, pospani izvođač je, misleći da je on osvojio prethodni štih, odigrao tref asa - izvan reda - tref as je aterirao na stol prije vašeg herc asa. Direktor!!!

Aha!, pomislili ste, sada će pasti kakva sočna kazna! Sasvim suprotno tome. Direktor presuđuje da izlaz tref as ostaje, jer ste ga vi prihvatili, dodajući kartu u taj štih. Nadalje, vi ste taj koji je prekršio pravila, budući da ste igrali prije svog partnera, pa sada izvođač može tražiti da West igra svoj najviši ili najniži tref. Nadalje, vi ste i renonsirali; dopušta vam se da dodate tref, ali herc as ostaje na stolu kao velika kaznena karta. Ne možete vjerovati, snebivate se, ali Direktor vam pokazuje Članove 53 i 57 međunarodnog kodeksa takmičarskog bridža; savršeno je jasno da je njegova presuda na mjestu.

Sada se izvođač sasvim probudio. Traži od Westa da u štih doda svoj najveći tref; partner stenje, škrguče zubima i bijesnim pokretom spušta na stol tref kralja. Izvođač nastavlja malim trefom do dame, dok vi morate dodati vašeg izloženog herc asa (kaznena karta). Sada igra herc do dame i nastavlja s karo osmicom; uspijeva etablirati karo za dva pik odbaca iz ruke i osvaja svoj contract s jednim prekoštihom, umjesto tri pada i sve to zbog toga što je ON!!!, da ON!!! ... igrao izvan reda.

Od tada ste se počeli baviti proučavanjem kodeksa, kako vas u buduće ništa ne bi iznenadilo.

P.S. Ovaj humoristički članak je bio objavljen pred mnogo godina, u mjesečniku The Bridge World, uoči izlaska novog Kodeksa, verzije 1975.

24.01.2006. u 22:43 • 1 KomentaraPrint#

nedjelja, 22.01.2006.

Rušiti ili ne?

Da li ste parski igrač ili samo igrate par? Znate li prepoznati u kojim situacijama treba igrati parski i protiv logike? South, igrajući slabi bezadut pokazao je ruku vrijednosti 15-16 honera.

WestNorthEastSouth
---1
pass1pass1NT
pass3NTpasspass
pass


3NT
3
Q 8
Q J 4
K J 10 7 2
Q 10 7
A 5 3
10 9 3 2
A 6 3
7 5 4
 


Imate Westove karte i atakirate mali herc. Partner uzima asem i vraća herc do izvođačeva kralja. South igra damu karo. Uzmete asem i brzo igrate treću rundu herc da promovirate četvrti herc dok još imate pik asa kao ulaz u ruku zar ne?

U stvari ne. Svoj herc štih čekat ćete barem do sljedećeg borda ili četrnaestog štiha. Izvođač će sigurno uzeti četiri trefa, četiri karona i dva herca. Sve zajedno deset štihova tako da morate odmah kešnuti pik asa. Inače ako izvođač ima pet trefova što je moguće po licitaciji napravit će +460 i jedanaest štihova a vi imate krumpir. Ovaj tip problema postaje jednostavan kad malo razmišljate parski...

22.01.2006. u 20:19 • 0 KomentaraPrint#

subota, 14.01.2006.

Male karte

Mnogo igrača ne shvaća koliko je važno dobro igrati male karte. Naučili su da na primjer sa A92 u boji koju atakira partner treba uzeti asem i vratiti devetku. Najčešće je tako no ponekad skupo košta. Recimo da je distribucija:

  J 4



 
K 10 6 3



  A 9 2



  Q 8 7 5



 


Svejedno da li je West uzeo ili ne drugu rundu, samo East smije sljedeći put igrati pikove. Da je igrao u drugoj rundi dvojku, partner bi smio vratiti pik. Jednako tako znamo da je iz dubla pravilna igra veći pa manji. No onda dođe sljedeći bord protiv dobrog izvođača i nadrapaš.
West je otvorio tri herc u zelenoj protiv zelene a North je prelicitirao četiri karo. South je zatvorio 6NT s namjerom da zaštiti svoj as dama u hercu u ataci iako ima podršku za partnera. West je iznenađujuće atakirao pik devetku...

6 NT
9
A 5
4 3
K Q J 10 9 7
A 6 4
 
9 2
K J 10 9 8 7 6

10 9 3 2
  K J 10 7 6 4 3
5 2
5 2
J 7
  Q 8
A Q
A 8 6 4 3
K Q 8 5
 


Mala sa stola i East je uzeo sa kraljem. Nema nikakav problem, za ne? Vratio je herc peticu. Svima je jasno da impas herc ne leži. As herc i slijedilo je šest rundi karona. Možete li vidjeti što se dogodilo? West mora ili odbaciti herc kralja ili škartati trefove Partnerova herc dvojka sigurno nije puno pomogla protiv prijetnje na stolu - herc četvrtice! Da je u drugom štihu umjesto herc petice igrao duju mogao je štititi herc i nikakav skviz ne bi bio moguć.
Bob Hamman je igrač koji najbolje na svijetu igra sa malim kartama. Njemu ovakav bord ne predstavlja problem, da li ste i vi na njegovom nivou?

14.01.2006. u 17:47 • 0 KomentaraPrint#

četvrtak, 12.01.2006.

Pazite se ove dvojice!

Volim vidjeti dobru obranu na bordu svaki put kad nisam izvođač. Prošli četvrtak u Cassandri na bordu 19 su Ch i Dario srušili su tri herc tri puta, prava šteta što nisu kontrirali. no nema veze, za potrebe pristranog izvješčivanja stavićemo i kontricu. Pravi primjer dobre partnership obrane.

WestNorthEastSouth
12NTX3
Xpasspasspass


Kontrakt je tri herc (u kontri) nakon što je North prelicitirao crveni bikolor. Iz jake ruke sa poenima na sve strane atakirate pasivno mali herc. Izvođač je pustio do partnerove adutske dame. Dečko tref povrat je porezan na stolu i igran je karo sa stola kojeg ste uzeli sa damom.

3X
??
8 7 3
K J 8 4 2
A 8 7 4 2
-
A 9 4
A 9 6
K Q 5
A Q 7 5


Kako je izvođač kratak u karonu sad ga je West skratio u adutu igrajući as herc i herc. Izvođač je uzeo na stolu i igrao as karo te mali karo do kralja. Stol je visok i ima zadnji adut za ulaz. Da bi srušili kontrakt West mora preći pikom u partnerovu ruku da ovaj odigra još jedan tref kroz izvođača. Partner mora imati kralja pik za ulaz, a East kao pravi partner drug i starješina ga je donio. Igrao je desetku tref za kralja, asa i šnaper na stolu. Dva visoka karona i sad West uzima pik asa i visoki tref za tri puta ne.

3X
X
8 7 3
K J 8 4 2
A 8 7 4 2
-
 
A 9 4
A 9 6
K Q 5
A Q 7 5
  K 6 5
Q 5
10 6 3
J 10 8 6 3
  Q J 10 2
10 7 3
J 9
K 9 4 2
 


Nakon duble dummy analize vidi se da izvođač ima šansu za dva puta ne samo ako na prvi štih stavi kralja herc i odma igra karone. East nakon uzimanja dame herc ne može nastaviti s trećim hercom pa izvođač stigne porezati karo. Nije lako vidjeti ni da je za tri ne potrebno napraviti tref damu ili asa, a kamoli tek odigrati pravilnim redoslijedom...

12.01.2006. u 10:14 • 1 KomentaraPrint#

utorak, 10.01.2006.

Razgovor sa Justinom zwei

Imaš neku zgodnu priču sa turnira?
Naučio sam DONT kad mi je bilo jedanaest godina. Rekli su mi da je najvažnije na paru odmah prijaviti svoje majorske boje pa kad sam dobio ruku sa četiri herca i devet trefova na jedan bez aduta sam odmah prelicitirao dva tref DONT! Lijevi me je kazneno kontrirao a partner je licitirao dva karo pitanje za moju drugu boju. Sad kad su već kazneno žbuknuli dva tref sigurno će žbuknuti i tri tref te sam ponovio tref. Lijevi je kontirao, pass, pass do mene - rekontra! Svi su passirali i napravio sam 5! Lijevi protivnik je optužio prtnera za davanje krivog objašnjenja nakon odigranog borda. 'O čemu pričate, pa imao sam četiri herca...' lol.

Kako se pripremaš za turnire, imaš li svog trenera?
Najčešće igram online pred turnire da se uigram sa svojim partnerima. Ne volim užurbanost prije turnira pa uvijek gledam doći dovoljno rano na početak. Tada se koncentriram i pokušavam vizualizirati uspjeh na turniru: pobjedu i nadigravanje protivnika. Prije sjednice uvijek pijem Coca-Colu, kofein me drži spremnim. Prije odlaska na važne turnire rješavam probleme iz knjiga, za zagrijavanje.

Za vrijeme turnira da li analiziraš bordove?
Obično prolazim kroz bordove na kraju sjednice ako nisam previše umoran. i analiziram kako ono što je bilo loše tako i ono što je bilo dobro. Ako je bila koja teška odluka konzultiram bolje igrače i tražim savjet. Ponekad su to jako složene ruke koje se ne stignu odmah u potpunosti analizirati ali svejedno pokušat ću ući što dublje odmah na licu mjesta. Kad god je loš rezultat (gubitak impića ili niski postotak) gledam je li bila moja loša odluka, partnerova greška ili samo nesreća na radu. Ako sam zabrljao pitam se zašto se to dogodilo i pokušat ću to ispraviti za ubuduće.

Kako se nosiš sa stresom na turniru? Kako podnosiš sudačke odluke?
Odigravši mnogo bridža došao sam do zaključka da se loši bordovi događaju. Ono što se ne smije dogoditi je da loš bord utiče na tvoju igru na sljedećim djeljenjima. To je jedna od mojih najvećih prednosti - lako se oporavljam od takvih katastrofa. Mogu pasti -1700 i svejedno odigrati dobro na sljedećem bordu jer zanm da to moram i da je to nužno. Loš rezultat treba odmah samo zaboraviti. To je veoma važno za uspješnog turnirskog igrača. Upamti da će se loš bord dogoditi svakome i da nisi sam. Što se tče sudaca, njih rijetko tražim. Mislim da se previše pozivaju suci a generalno igrači bi trebali samo igrati. Ako dođe do presude uglavno se složim sa njom. Direktori turnira uglavnom znaju što rade, a ako je presuda loša znam da uvijek mogu tražiti žiri pa nije nikakva šteta.

Opiši nam svoju dnevnu rutinu za trajanja dugih i napornih turnira poput San Antonio Nationalsa i Sidneya.
Turnirski život je nekako nestvaran. Sjednice u USA najčešće se igraju od jedan popodne do sedam navečer. Tako obično ustanem oko podne (lol), tuširam se i odem u salu. Igram, pojedem nešto između sjednica dok prolazim kroz boordove sa prijateljima i suigračima. Možda malo i ubijem oko u sobi ako ima vremena. Nakon što sjednica završi kao pravi devetnaestogodišnjak i noćna sova volim noćni provod. Često igramo poker ili barbu a ako smo u nekom uzbudljivom gradu idemo vanka. Idem spavati obično u tri ujutro ali ionako se dižem u podne :). Tako sam na kraju turnira uvijek iscrpljen.

Zanima me tvoje mišljenje o sistemima, imaš neki savjet? Kako pripremaš sa partnerom svoj sistem?
Moj savjet vezan za sisteme mladim igračima je da ne brinu u njima! Razvijte dobru procjenu lista i osjećaj za prirodnu licitažu a najviše radite na svojoj tehnici izvođenja. Egzotične konvencije na duge stazu nisu jako važne. Postižem dobre rezultate sa svojim partnerima licitirajući prirodnim metodama i zadovoljan sam s njima. Sa ocem igram jaki tref koji je bolji sistem ali samo ako ste spremni mnogo raditi na licitaciji. Sa povremenim partnerima - keep it simple.

Kako se vidiš za pet i za petnaest godina?
Tko zna što nosi budućnost no nadam se da ću pobijediti na nekom od ACBL National turnira. Bio sam u top 10 već pet šest puta ali nisam još nijednom pobijedio. Također se nadam dobroj juniorskoj karijeri da mogu biti dobar primjer kad za pet godina budem stariji član tima. Nadam se biti jedan od vodećih svjetskih igrača za petnaest godina

Hvala Justine na odgovorima!

10.01.2006. u 09:00 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 09.01.2006.

Razgovor sa Justinom

Justin Lall and Patricia Lozano

Justin Lall je 19-godišnji juniorski reprezentativac USA, svjetski timski prvak iz Sidneya 2005. Autor je odličnih tekstova na blogu Squeezing the dummy te pravi pravcati bridge profesionalac. Pred njim je još dug put, ali početak mu je pravi! Neki su ga već upoznali u Tati prije dvije godine na parskom juniorskom svjetskom prvenstvu gdje je bio oko dvadesetog mjesta sa svojim partnerom Arijem Greenbergom.

Justin predstavi nam se.
Imam 19 godina i bridge profesionalac sam. Jako volim našu igru i većina mojih prijatelja je iz bridge kruga. Najčešće sam opušten, dobar timdžija i partner. Imam nezgodnu narav i ponekad eksplodiram što baš i nije nešto za pohvaliti se :(. Izraziti sam natjecatelj i postavljam pred sebe teške ciljeve. Sve osim pobjede za mene je razočarenje, a nažalost u bridgu obično ne pobjeđuješ.

Svi u tvojoj obitelji uspješno igraju bridge. Da li ti pomažu u karijeri ?
Moji majka i otac su oboje odlični igrači. Otac je osvojio nekoliko nacionalnih prvenstava te igrao u finalu Spingolda ili Vanderbuilta (nisam siguran kojeg). Majka je također odlična igračica i svojevremeno bila je drugoplasirana na nacionalnom Mix parskom prvenstvu. Nekad sam molio majku da igra sa mnom u klubu za školske večeri. Dozvolila bi mi jednom tjedno pod uslovom da joj obećam da čemo zajedno proći kroz sve bordove nakon sjednice. To mi je jako puno pomoglo da naučim. Kako sam napredovao otac mi je počeo dosta pokazivati. Naučio me je 'naprednije' gradivo poput zavaravanja protivnika. I sada često raspravljam sa njima bridge teme te sam im zahvalan jer znaju mnogo i što su uvijek tu da mi pomognu.

Koji ti je dosad najdraži uspjeh?
Pobjeda u Sidneyu mi je daleko najdraža stvar koja mi se desila u Bridžu. Stajati na postolju sa medaljama oko vrata i slušati himnu je najljepši osjećaj koji sam ikad iskusio. Finale smo igrali protiv odličnog tima i pobijedili smo na produžetke. Teško da može biti od toga bolje.

Kakve uspjehe si dosad postigao sa juniorskim USA timom? Kako si prošao selekciju?
Juniorski tim obično se odabire na timskom trialu gdje je svima dozvoljen ulaz. Ipak na zadnja dva takmičenja pobjednicima je dozvoljeno da brane titulu i mogli su birati treći par. Joe Grue, John Kranyak, Joel Wooldridge i John Hurd odabrali su Ari Greenberga i mene kao treći par za Australiju tako da u stvari nisam morao pobijediti na trialima. S obzirom da smo ponovo pobijedili, automatski smo se kvalificirali za Tajland. Nemam mnogo iskustva sa juniorskim bridžom osim što sam igrao na juniorskom parskom svjetskom prvenstvu u Tati u Madžarskoj 2003 godine. Završili smo respektabilnom ali jadnom 22. mjestu. U Sidneyu smo osvojili zlato! Kako imam još sedam godina igranja kao junior nadam se još mnogim uspjesima u juniorskom bridžu!

Kako ti se sad čine protivnički timovi sa prvenstva? Tko od tvojih protivnika iz Sidneya bi jednog dana mogao harati takmičenjima?
Poljski tim protiv kojeg smo igrali finale je strašno dobar. Uopće ne sumnjam da će svi jednog dana biti zvijezde bridža. Kanađani imaju odličnu trojku: Gavin Wolpert, Vince Demuy i David Grainger. Sva trojica su redovni gosti na US nacionalnim događajima i postaju sve bolji. Francuzi imaju također nekoliko jako dobrih igrača no ipak su me Poljaci najviše impresionirali.

Veoma je zanimljiva odluka da se baciš u profesionalne vode. Kako ti ide?
Znam da sam htio igrati kao profi još sa petnaest godina. Mislio sam da imam talent i karakter potreban za to i nije mi se dalo sjediti u kancelariji po cijeli dan i grijati stolicu. Bridž volim i sretan sam da se s njim mogu profesionalno baviti. Zasad ide dobro ali moram naći još sponzora (a koji profesionalac ne mora?). Volim ovo što radim.

Što misliš o Evropskim turnirima? Da li bi došao igrati u Pulu u rujnu ove godine?
Skupo mi je doći u evropu bez sponzora, a tamo dolazi jako malo sponzora odavde. Možda odem u Veronu ove godine. Volim Evropu i pokušavam ići koliko god često mogu.

Sutra slijedi nastavak. Stay tuned for more...

09.01.2006. u 09:00 • 0 KomentaraPrint#

nedjelja, 08.01.2006.

World Wide Bridge Contest

Na službenom kalendaru Svjeske bridž federacije nalazi se i World Wide Bridge Contest od petka 2.lipnja do subote 3.lipnja. To je simultani parski turnir koji ima jako dugu tradiciju. Klubovi se moraju prijaviti unaprijed za dusjelovanje na turniru. Organizatoru se pošalju dijagrami bordova, bordovi se namješaju i po završetku turnira rezultati se obračunavaju klupski i zbirno za cijeli svijet.

Sve informacije o turniru nalaze se na ECatsBridge stranici (http://www.ecatsbridge.com/sims/wwbc/default.asp). Nemojte propustiti priliku boriti se sa parovima iz cijelog svijeta. Neka svaki klub pošalje prijavu za turnir putem maila na stranici. Prošlogodišnji pobjednici bili su:

Petak 3.6. 2005

1. Viale Mario & Vellani Renato ( Bridge Club SanremoSect.A , Italy )75.13
2. Joan Gillespie & Frans Koeleveld ( Outer Banks Duplicate , USA )73.37
3. M. Cabessa Robert & M. Hejjaj Karim ( Cerlce de la Cité , Switzerland )72.81
4. Guarino Mario & Carpentieri Carlo ( BRIDGE EUR S.S.D.Sect.A , Italy )72.33

Subota 4.6.2005

1. Hermanto & Rukma Hardi ( Mataram , Indonesia ) 74.68
2. Noubert Geru & Robby Lembong ( Balikpapan , Indonesia ) 74.18
3. Shirley Anne Webster & Sandy Webster ( Tillsonburg DBC , Canada ) 73.99
4. Vera Petty & Roman Smolski ( Bermuda Bridge Club , Bermuda ) 73.51

Po završetku turnira dobijaju se i komentari bordova. Komentari su odlični i veoma detaljni jer autor im je Kanadski ekspert Eric Kokish. Prošlogodišnji komentari se nalaze na: Petak i Subota .Download bordova u PBN formatu za igranje sa nekim od bridge programa: http://www.ecatsbridge.com/sims/wwbc/2005results.asp. Prihodi od turnira idu u dobrotvorne svrhe. Na stranicama turnira možete naći popis korisnika prikupljenih novčanih sredstava.
Ove godine se igra 20. po redu simultani parski turnir. Počelo je sve u Engleskoj gdje je nacionalni savez vodio dva puta godišnje nacionalno simultano prvenstvo. Organizator događaja bio je Charlie Bowman koji je radeći u osiguravajućoj firmi imao pristup mainframe računalu koje je obrađivalo program po Charlijevom programu. Tokom godina se mjenjao format da bi konačno sadašnji oblik turnir dobio 1995 godine sa dva turnirska dana i različitim rukama u obje sjednice. Paralelno sa ovim turnirima i WBF je imao svoje simultane turnire. Turniri su s vremenom gubili na popularnosti jer su se obračunavali sa unaprijed pripremljenim frekvenc listama. Obračun preko interneta uzimao je jako puno vremena zbog prikupljanja podataka iz cijelog svijeta. Od 1999 pa naovamo ECatsBridge je ponudio svoj program za računanje i prijavu rezultata i ustupio svoje servere za prijavu putem interneta. To je značajno ubrzalo vrijeme obrade podataka. Prvi program za rad je završen 1999 nedugo prije očetka samog turnira i autori programa morali su cijelu noć nadgledati servere za unos podataka i reagirati na pojave grešaka. S vremenom je sustav sazrio a takmičenje je ponovno postalo jako popularno.
Odlično bi bilo kada bi se i naši klubovi uključili u ovu akciju jer bi dobili priliku natjecati se sa velikim brojem natjecatelja iz cijelog svijeta. To bi bilo sigurno dobro rješenje za klubove koji inače imaju mali broj stolova da organiziraju veći turnir koji bi se mogao bodovati i na nivou Hrvatske. U kalendaru saveza stoji u to vrijeme Parsko Mix prvenstvo Hrvatske koje bi moglo koristiti iste bordove te time dati dodatni poticaj cijeloj akciji. Bio bi to lijepi pothvat organizirati turnir u pet šest sala u Hrvatskoj, obračunati ga za Mix prvenstvo i zajednički državni turnir i usporediti rezultate sa svjetskim klubovima, a još dobijemo vrhunski analizirane bordove po završetku turnira.

08.01.2006. u 16:00 • 0 KomentaraPrint#

četvrtak, 05.01.2006.

InterCity liga

Večeras se igra veliko finale InterCity lige Sarajevo - Cologne na BBO u 21h. Dakle BBO Arena, prenos na drugom programu TVZ iz studija TVS sa voditeljem Mirkom Kamenjaševićem. Za 1.FC Koeln nastupaju Tony Schumacher, Bernd Schuster, Klaus Alofs, Pierre Littbarski, Rainer Bonhof, Thomas Hassler, Tony Woodcock pod trenerskom palicom Rinusa Michelsa. FK Sarajevo nastupa u sastavu Đurković; Radeljaš, Kapetanović, Jozić, Hadžibegić; Merdanović, Janjoš, Vukičević, Jakovljević; Musemić, Pašić sa trenerom Boškom Antićem.

Sve rezultate možete vidjeti na InterCity Liga stranici koju održava Tonči Radelja.

Rezultati polufinala:

Sarajevo-Dublin1 +7
Cologne-Zagreb +29

Rezultati četvrtfinala:

Sarajevo 1 – Jagodina +64
Cologne – Split +13
Glasgow - Dublin1 -31
Zagreb - Sarajevo2 +2

Evo jednog borda koji mi je poslao Dražen Martinović, pouzdani bek Glasgow (Celtica?) iz meča protiv Bugojna (Iskra?). Kao dealer na Eastu otvorio je jedan tref. 'Volim otvarati bezadut, možda sam trebao, no mislim da mogu reci na 1 tref 1pik 2 karo' Došao je prelicit 4 pik. Partner iz topa 5 herc, North 5 pik. Da li je sad nastala forcing pass situacija? Licitirao je 6 herc prepostavivši da partner ne bi rekao 5 herc sa praznim KQJXXX u hercu. 6 pik South! Kontra i gotovo. Kad nisi siguran licitiraj dva nivoa previše. Westov govor 5 herc, pogotovo izveden u tempu, u stanju je jako zamutiti vodu nakon čega se više ne zna tko napada a tko brani.



Na drugom stolu su uspjeli doći čak do sedam herc u kontri! Navodno su NS par ušli u tim jer su standardni igrači nedostajali. Odbili su nastaviti igrati nakon borda jer im je bilo dosta tamburanja.

05.01.2006. u 09:00 • 0 KomentaraPrint#

srijeda, 04.01.2006.

Alan Stout je osvajač McKinney Trophy

McKinney Trophy je finale lige prvaka za američki bridge. Pobjednik mora odigrati ogroman broj turnira sa mnogo partnera i putovati gotovo cijelu godinu i igrati većinu velikih turnira kako bi se domogao prvog mjesta. Kao i kod nas dobijaju se bodovi za prvih nekoliko mjesta na turniru a godišnja ljestvica svih rezultata je McKinney Trophy. Alan Stout odlučio je osvojiti trofej pa je putovao i igrao cijelu godinu kako bi na kraju bio prvi na McKinney ljestvici.

Ukupne rezultate možete vidjeti na McKinney stranici. Stranicu održava njegov partner Don Stacker koji je trećeplasirani. Posljedni turnir u godini bio je Kansas City gdje je Stout proglšen pobjednikom. Na početku godine je izračunao da mu za pobjjedu treba 3000 poena. Prije Kansas City turnira imao ih je 3059.

Image Hosted by ImageShack.us


"I drive to the tournaments," he said. "I think I only took seven flights this year." The tournaments last a full week, with three sessions a day, lasting up to 10 hours a day. A player may play more than 90 hands in one day. According to Stout, the tourneys are a test of physical and mental toughness. "You get ground-in tired," he said. "The kind of tired that 12 hours of sleep won't cure." Stout said to stay fresh, he doesn't think or talk about bridge when he is away from the table.

Sam Stout je 35 godina sudjelovao u utrci kao zec drugima i sad je skoristio svoj status i poznanstva da bi se dokopao prvog mjesta. Igrači su se odazivali na njegove pozive za igru i bodovi su dolzili kao na traci. Svoje troškove tokom godine je procijenio na 1000$ tjedno. To ga je financijski iscrpilo i nema namjeru ponovo se natjecati za trofej. Nakon pola godine počeo je bježati konkurenciji za nekih 500 bodova. Tada su drugi kandidati 'potegli' ručnu i uljudno mu prepustili da osvoji trofej. Kako je nagrada samo jedna a igrači teško dolaze do novaca to je postalo standardna praksa. Ako bi netko i pokušao na kraju godine stizati prvoplasiranog, bridge legende bi ga prvo upozorile, a nakon upozorenja i igrale protiv 'nepoćudnog' igrača. U Americi se zbog toga ne diže puno prašine

04.01.2006. u 14:42 • 0 KomentaraPrint#

utorak, 03.01.2006.

Novitade iz svijeta

EBL je donio odluku i obavijestio sve članove saveze da je par Buratti - Lanzarotti kažnjen sa 30 mjeseci neigranja na svim EBL takmičenjima. Uzmite u obzir ako ih mislite pozvati da igraju ligu za vaš tim. EBL je potvrdio originalnu odluku FIGB - talijanskog bridge saveza. Vidjet ćemo ih opet tek 7/7/2008 godine.

Odluka o suspenzijama

Nakon pauze od šest mjeseci vratio se Justin Lall sa svojim blogom: Squeezing the dummy. Od nove godine je već stavio četiri članka od kojih je svaki pravi mali biser. Justin je član američkog juniorskog tima koji je osvojio svjetsko prvenstvo u Sidneyu lani. Na slici je Justin sa svojom partnericom Patriciom Lozano.



Još jedan blog se pojavio prije par mjeseci. Kanadske bridž reprezentacije ostavljajale su dnevne izvještaje na blogu o svojoj igri u estorilu. Ime bloga je Canada Bridge Worlds 05.

Najstariji bridž mjesečnik na svijetu otvorio je vrata svima za sudjelovanje na njihovom licitacijskom panelu. Master's Solver's Club je sigurno najpoznatiji panel na koji redovno odgovara tridesetak američkih eksperata (stvarni, ne BBO eXperti). Po novim pravilima zadaci se mogu vidjeti i rješenja poslati do desetog u mjesecu na stranici http://www.bridgeworld.com/MSC/MSCMonthly.asp. Za rješenja ćete ipak morati potražiti mjesečnik, raspitajte se kod kolega igrača vjerojatno neko ima pretplatu na Bridge World.

U međuvremenu je na Pavlicekovoj strani izašao novi mjesečni licitacijski panel Island of the Coconuts. Ugodno rješavanje.

03.01.2006. u 17:50 • 0 KomentaraPrint#

ponedjeljak, 02.01.2006.

Igranje pod skrinovima

Bridge kodeks je napravljen za upotrebu pri normalnoj igri za stolom. WBF je s godinama uveo praksu igranja sa skrinovima na svim takmičenjima i kodeks u velikom broju takvih slučajeva ne regulira nastale situacije. Našao sam dva zgodna članka za objašnjenje kako se igra i presuđuje na turnirima sa skrinovima.

Nedozvoljena informacija kod igre sa skrinovima

Igranje sa skrinovima

Autori su ugledni evropski suci Rui Marques i Maurizio di Sacco. Materijali su nastali za potrebe redovitog sudačkog tečaja kojeg EBL organizira krajem siječnja svake godine u Torinu. Nadam se da ćemo ove godine uz angažman našeg saveza i mi sudjelovati i učiti na ovom tečaju.

02.01.2006. u 14:08 • 0 KomentaraPrint#

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari da/ne?

Welcome

This blog presents interesting points from the world of Croatian bridge. Enjoy a cocktail of news, funny tales and interesting boards. Please bring some good board with you to share with us!

English Texts:

How to impress world class player by Srdjan Katusic
TD Corner - Croatia
Interview: Justin Lall
Rui Marques TD presentation part 1
Rui Marques TD presentation part 2
How Nick Nickell won the 2007 Spingold by John Schuler

Bridge Players:

Astronaut Gregory H. Johnson
Nogometaš Paolo Wanchope

Image Hosted by ImageShack.us


Klupske majice - 150 kn



TD Kutak

WBF kodeks
EBU White Book
WBF 2005 General Condition of Contest
Hesitation and UI
UI and screens
Screens
Igra sa pregradama
Pravilnik rada žirija
Ispiti i materijali sa EBU tečajeva

Posjete od 1. travnja 2005 :


Druge igre
Erepublik

Play online chess