Ovaj vikend u Elementu je igrana B liga. U daljnje razigravanje plasirali su se ZBK 3, Braco 3, Sarajevo, Samobor, Karlovac i Element. Posebno je bilo zanimljivo u skupini Zagreb Istok gdje je Samobor pobijedio u direktnom meču Braco 1 i prestigli ih te uhvatili drugo mjesto sa 1 VP prednosti. Zanimljiv bord je odigran u meču između ZBK3 i JT6. Kandidati za repku Ivančić i Žepić (NS) izlicitirali su i napravili 1NT u rekontri protiv Ivančića i Bohačeka (EW). Upis od 560 na predzadnjem bordu meča - bolje ne može. North je otvorio 1NT kao 9-12 Hcp, balans. Nakon dva pasa West je kontrirao a North je rekontrirao - vadilica. Međutim South je kazneno spasirao i NS igraju u rekontri.
| A K 5 2 J 3 2 9 7 5 Q 7 5 | |||
Q J 8 K 8 6 K 8 3 A J 4 3 | 9 7 3 Q 10 9 7 5 J 10 6 4 10 | |||
10 6 4 A 4 A Q 2 K 9 8 6 2 |
Još jedan web site koji je vrijedan za posjetiti je http://www.clairebridge.com. Održava ga Claire Martel, Parižanka i učitelj bridža u Pariškom PLM Bridge klubu. Tamo možete naći gomilu tekstova i linkova sa svih područja bridža. Materijali su na engleskom i francuskom. Blago svima koji znaju francuski jer će se načitati.
Drugi zanimljivi web site je http://www.bridgebum.com/ koji vodi Jeff Tang. Nema toliko materijala kao prethodni no svejedno sadrži nekoliko zanimljivih članaka uključujući i jedan zgodnog naslova 'Kad bi se šah igrao kao bridž'.
Paul Bowyer na svojim stranicama je stavio dvadeset bordova koje možete čitati i riješavati korak po korak: http://www.leicsbridge.org.uk/Hands_Menu.htm. Svaki bord ima nekoliko stranica prikaza i stavlja vas u poziciju igrača da donesete odluku u ključnom trenutku. Preporučam svima i ugodno surfanje.
Rođen je u Aleksandriji u Egiptu a u rujnu će napuniti 78 godina. Od '87 živi u SAD-u i od '94 ima američko državljanstvo. Zbog svoje genijalnosti , maštovitosti i postignutih rezultata drže ga za jednog od najboljih igrača svih vremena, ako ne i najboljeg ikad.
Po horoskopu je Djevica, razveden je i ima dvoje djece: Fulvia 43 godine i Silvija 42 godine. Njegova družica je već više od 30 godina Lea Dupont.
Voli sve sportove, a kao mlad se bavio s nekoliko njih (od nogometa do košarke, od odbojke do tenisa i ping ponga), no na njegovu žalost, bez velikih uspjeha.
Danas je posvećen golfu i klađenju na konjske trke, u kojem kao hobiju više uživa zbog svih priprema koje zahtjeva nego zbog samog klađenja.
Njegova nevjerojatna bridge karijera:
10 svjetskih prvenstava
3 olimpijade
5 europskih prvenstava
1 MEC otvoreno parsko prvenstvo
1 MEC prvenstvo u mješanim timovima
12 apsolutnih talijanskih prvenstava u timovima
1 mješane ekipe
1 otvoreni parovi
3 kupa italije
Puno je vrhunskih igrača koji tvrde da si jedan od najvećih....
Vjerojatno sam to bio, no sada je malo drugačije. Nažalost, kad ostariš izgubiš brzinu i uglavnom svi oni briljantni potezi kojima «zaribaš» protivnika ne uspjevaju ti više kao nekada. Bilo bi dobro da je samo to. No činjenica je da postajem i manje strpljiv i zajapurim se i na najmanju partnerovu pogrešku. Nasreću to uspjevam kompenzirati zahvaljujući velikom iskustvu i tehnici koja se, ako je nastavim primjenjivati i dalje učiti, može samo poboljšati.
Među prvima si koji je osjetio potrebu za elaboracijom konvencionalnih sistema licita.
Sve dok nisam '61 postao dio Blue Team-a igrao sam bridge sa grubo izrađenim (accetta) sistemom. Sjećam se da sam bio prisiljen od strane Chiaradia netom prije svog prvog svjetskog prvenstva naučiti sistem «Fiori napoletano», koji sam igrao sa svojim prvim partnerom Piero Forquet-om i dobro se oznojio kako bi uspio. Idući korak bio je oformljivanje «Fiori Blue Team»-a i od tog trenutka moj rad na potručju licitacije se pretvorio u kontinuirano istraživanje.
U talijanskoj momčadi si kao partnere imao jedne od najboljih: Piero Forquet i Giorgio Belladonna, dvojicu bridgeista koji su posve različiti...
Piero bi uvijek igrao po pravilima, nije riskirao (bio je ziheraš ) , no ne bi pogriješio nikad ni kartu. Giorgio je, za razliku od njega, bio je u stanju donijeti bodove, ali ih i izgubiti.
Da li ti je bilo teško prilagoditi se tako različitim partnerima?
Nije mi to nikad bio problem. Bio sam uvijek dosta prilagodljiv i spisak partnera koje sam imao u svojoj dugoj bridge karijeri je poprilično dug.
Kako i koliko je bridge utjecao na tvoj život?
Puno, jako puno do te mjere da sam se identificirao s njim. Do te mjere da svoju tridesetogodišnju vezu s Leom i svoju definitivnu selidbu u ameriku povezujem s bridge-om.
Da li je dovoljno pobjeđivati da bi postao šampionom u bridge-u?
Mogu reći da da, no za pobjeđivanje nije dovoljno imati volju i biti genijalan igrač. Ako nemaš dobrog partnera i ako si umišljen, što će te dovesti do toga da misliš da si bog zna što napravio i zaustaviti daljnji razvoj, nećeš ništa osvojiti i tako nećeš postati šampion.
Kako ocjenjuješ bridge milje?
Kao i svaki drugi ambijent ima svoje pozitivne i negativne strane. Bitno je družiti se s onima koji ti odgovoraju i izbjegavati one koji ti se ne sviđaju. Možda, za razliku od nekih drugih sportskih ili poslovnih situacija, u bridgeu ima puno više zavisti i umišljenosti.
U čemu se razlikuje « Blue Team» onda i onaj danas?
Mislim da razlika nije u pojedincima koji su nekad bili jednako dobri kao i danas, već u tome što je danas jača konkurencija.
Puno je više timova koji danas konkuriraju za internacionalne titule, što je nekad bilo nezamislivo. Smatram, ukratko, da je razlika u tome što danas puno više njih ima jednaku mogućnost za uspjeh.
Kakve bi karakteristike trebao imati tvoj idealni partner?
Mora igrati bolje od mene i ne raditi mi scene ako je on pogriješio.
Postoje li takvi?
Kako da ne. Forquet je na primjer bio zaista maksimum što se toga tiče, a i Belladonna nije bio ništa lošiji... onaj koji je najviše griješio bio sam baš ja. No s godinama sam se definitivno poboljšao.
Dobro poznaješ i talijansku i američku bridge stvarnost. Što misliš o njima?
Amerikanci se prema bridge-u puno profesionalnije odnose. Npr. oni igraju sa sponzorom i ne diskutiraju, kad partner pogriješi ne mrgode se , ne stavljaju na vidjelo i ne raspravljaju o pogreškama za vrijeme igre, dolaze za stol uvijek na vrijeme.
O svemu tome moramo još puno učiti od njih. No za razliku od toga ako gledamo sam način igre čini mi se, bar što se licitacije tiče, da smo tu puno jači.
Da li je bridge budućnost internet?
Ovaj sport ukoliko se igra putem računala ne može biti natjecateljski jer daje više prostora za manipulaciju, no sigurno je idealan za zabavu i za provođenje slobodnog vremena.
Nadalje je dobro za one koji imaju poteškoća sa izlascima iz kuće (npr. starijim osobama, bolesnim osobama) i za one koji imaju potrebu trenirati a zbog udaljenosti nemaju prilike komentirati s partnerom. U Americi je ovaj način igranja bridge-a jako popularan.
Kad bi se ponovno rodio što ne bi ponovio u životu?
Sigurno bih ponovno igrao bridge..., a što se ostalog tiče nemam baš nešto za čim žalim što sam napravio. No jedno za čime žalim je to što nisam, zbog rata, završio fakultet i postao inžinjer poput moga oca i brata.
Koje su tebi najviše vrijednosti?
Prijateljstvo i ljubav prema djeci
Postoji li netko kome si posebno zahvalan?
Prije svega Svevišnjemu zato što mi je omogućio da doživim 75 godina i da sam još uvijek bistre glave; zatim Chiaradia-u i Forquet-u koji su mi dali šansu...
Ovo je prijevod intervjua koji je Garozzo dao Gazzeti dello sport. Hvala Ivi na prijevodu, stvarno ima strpljenja sa mnom.
Ispravak nepravilnog naslova. Veoma sam sretan odazivom ljudi na pomoć pri prevođenju 'WBF Code of practice', još se traži samo jedan sretni dobrovoljac da prevede tri primjera. Poky će provjeriti pravopis i izbaciti nepotrebno korištenje tuđica i nepravilnih izraza. Posebna pohvala Jasminki koja je prva završila svoj tekst!
Poky je dao prvi komentar na pravilnik za pregrade. Također je ukazao na moju kroničnu nepismenost. Trebam spell checker hitno, ne samo za pravilnike nego i za blog. Upute, linkovi, a može i sam fajl u mailu. Vjerujem da znam pravilnije pisati, ali blog kao tekst uređujem na živo i nema drugog čitanja - inače članak nikad ne izađe.
Prema jednom engleskom zakonu iz 1867. svim osobama "koje žive na manje od kilometar i pol udaljenosti od arsenala i skladišta oružja" zabranjeno je... kartati. - Večernji List.
Pregrade se na takmičenjima HBS-a koriste kad god je to moguće.
1. Opis igre
North i East cijelo vrijeme sjede s iste strane pregrade. Postavljanje borda na tacnu i skidanje odigranog borda s tacne odgovornost je Northa. Otvaranje i zatvaranje pregrade Westova je odgovornost. Pravilni je redoslijed: North stavlja bord na tacnu. Pregrada je zatvorena (i ostaje zatvorena do kraja licitacije) tako da samo bord i tacna mogu taman prolaziti ispod nje. Igrači uzimaju karte iz borda. Liciti se izvode karticama iz biding boksa. Igrač stavlja odabrani govor na tacnu tako da je vidljiv isključivo na njegovoj strani pregrade. Prvi govor se stavlja tako da dodiruje lijevi rub igračevog dijela tacne, a sljedeći govori se uredno i podjednako slažu prema desno.
Nakon što su oba igrača s iste strane pregrade licitirali svoje govore, North ili South (ovisno o strani pregrade) guraju tacnu ispod sredine pregrade tako da su vidljivi samo igračima na drugoj strani. Oni nakon toga na isti način licitiraju svoje govore i guraju tacnu natrag. Procedura se ponavlja dok licitacija ne završi.
Nakon što su sva četiri igrača imala priliku ispitati licitaciju (imali su mogućnost tražiti ponavljanje licitacije) igrači vraćaju vlastite licitacijske kartice natrag u svoje biding boksove. Nakon ispravne zatvorene atake, otvor pregrade minimalno se otvara tako da dopusti svim igračima vidjeti mrtvačeve karte i sve karte odigrane u trenutni štih.
2. Alerti i objašnjenja
a) Igrač koji izvodi alertirani govor mora alertirati govor svom protivniku s iste strane pregrade. Njegov partner isti govor mora alertirati na drugoj strani pregrade kada tacna pređe na njegovu stranu. Alert kartica stavlja se na alertirani govor na njegovom dijelu pregrade, protivnik prihvaća objašnjenje te mora vratiti Alert karticu protivniku. Igrač smije pitati za objašnjenje alertiranog govora pismenim putem, protivnik s iste strane pregrade također odgovara pismenim putem.
b) Igrač smije zahtijevati pismenim putem potpuno objašnjenje protivničkog govora u bilo kojem trenutku tijekom licitacije. Odgovor se također piše.
c) Od početka licitacije pa do kraja igre svaki igrač dobiva informacije isključivo od protivnika s iste strane pregrade o značenjima govora i dobivenim objašnjenjima. Pitanja tijekom igre trebaju biti napisana uz zatvoreni otvor pregrade. Otvor pregrade ponovo se otvara nakon dobivenog odgovora.
3. Promjene pravila dok su u upotrebi pregrade
The Laws of Duplicate Contract Bridge 1997 su u upotrebi osim:
• Law 9A2(b)(1); Law 42B(3); Law 43A(1)(b) – Mrtvac smije ukazati na prerano odigranu kartu obrane.
• Law 13 – Umjetni prilagođeni rezultat i kazne opisane u prvom paragrafu vrijede samo ako je tacna otišla na drugu stranu pregrade.
• Law 16 – Za vrijeme licitacije, dok su u upotrebi pregrade, promjena tempa može se primijetiti samo po sporosti ili brzini povrata tacne. Samo igrači koji primaju tacnu mogu ukazati na moguću nepravilnost. Dakle, prekršaj je ako igrač na strani pregrade gdje je došlo do promjene tempa ukaže na nepravilnost. Na taj način igrač dopušta da njegova strana izgubi nedužni status. Smatra se da je stanka od najmanje dvadesetak sekundi dovoljna da prenese neovlaštenu informaciju.
• Law 20 – Pregled licitacije. Igrač može pregledati licitaciju pregledom licitacijskih kartica na tacni sve dok ih igrači ne sklone natrag u biding boksove. Tijekom prvog štiha, dok igrač još uvijek smije pregledati tijek licitacije, ali kartice više nisu na tacni, pregled licitacije daje mu protivnik s iste strane pregrade pismenim putem.
• Law 25 do 32; Law 34; Law 36 do 39 – Za prekršaje pokrivene ovim člancima primjenjuje se:
a) Tacna nije otišla na drugu stranu. Prije nego što tacna pređe na drugu stranu, prekršiteljev protivnik s njegove strane pregrade mora ukazati na prekršaj i pozvati direktora. Direktor će se pobrinuti da se prekršaj ispravi bez kazne. Takav govor u prekršaju ne mora biti prihvaćen.
b) Obje strane su krive. Kada je govor u prekršaju napravljen i tacna je prešla na drugu stranu pregrade obje strane su u krivu (kao kad jedan igrač počini prekršaj u licitaciji a pravi igrač, North ili South, gurne tacnu s druge strane prije ispravka), a oba igrača s druge strane pregrade su odgovorni za ukazivanje prekršaja i pozivanje direktora. Direktor će vratiti tacnu igračima u prekršaju za ispravak nepravilnosti bez kazne. Takav govor u prekršaju ne mora biti prihvaćen.
c) Samo jedna strana je kriva. Kada je govor u prekršaju napravljen i tacna je prešla na drugu stranu pregrade oba igrača s druge strane pregrade odgovorna su za ukazivanje prekršaja i pozivanje direktora. Ako se ne može primijeniti stavak b) i ako nije drukčije navedeno u pravilniku natjecanja tako napravljen i prebačen govor u prekršaju na drugu stranu podložan je normalnim tumačenjima članaka kodeksa.
d) Nije obraćena pažnja na nepravilnost. Kada je govor u prekršaju napravljen i tacna je prešla na drugu stranu, a nijedan igrač nije obratio pažnju na nepravilnost te je na kraju tacna vraćena natrag, licitacija ostaje bez ispravaka ili kazne. U slučaju nedozvoljenog govora primjenjuje se članak 35.
e) Informacija – dozvoljena ili ne. Informacija iz povučenih govora je nedozvoljena za stranu koja je počinila prekršaj, ali dozvoljena za nedužnu stranu. Ako direktor smatra da nedozvoljena informacija iz povučenog govora sprečava normalni nastavak licitacije dodijelit će umjetni prilagođeni rezultat.
• Law 33 – Govori izvan redoslijeda poništeni su bez kazne.
• Law 40 – Alerti. Ako je izveden alertirani govor, igrač alertira svom protivniku s iste strane pregrade. Kad se tacna preda drugoj strani oba protivnika moraju odmah alertirati partnerove govore.
• Law 41A – Otvorena ataka izvan reda. Prekršiteljev protivnik s njegove strane pregrade mora pokušati spriječiti svaku otvorenu ataku prije reda. Zatvorena ataka izvan reda vraća se bez kazne u list. Otvorena ataka izvan reda vraća se bez kazne u list ako pregrada nije bila otvorena. Ako je pregrada otvorena nakon otvorene ataka izvan reda, ali ne krivicom izvođačeve strane (a) i druga strana pregrade nema otvorenu ataku, smatramo da je počinjena otvorena ataka izvan reda i članak 54. se primjenjuje; (b) druga strana pregrade ima otvorenu ataku, prerano atakirana karta postaje visoka kaznena karta. Ako je izvođačeva strana nepravilno otvorila otvor pregrade, ataka je prihvaćena. Direktor će dodijeliti prilagođeni rezultat ako utvrdi da je igrač koji je otvorio pregradu mogao znati da će prihvaćanje atake biti u njegovu korist.
• Law 73D – Ako je za vrijeme licitacije protivnik izveo svoj govor brzo, prikladno je prilagoditi tempo licitacije na normalnu brzinu odgađanjem svog govora (stavljanjem licitacijskih kartica ispred sebe, ali ne i na tacnu) ili čekanjem prije guranja tacne na drugu stranu.
• Law 76 – Gledatelji ne smiju sjediti tako da vide obje strane pregrade.
Vratili smo se iz Torina i što sad ? Neke stvari treba primjeniti u životu.
Kao prvo tu je pravilnik za igru sa skrinovima. Počeo sam ga prevoditi i za par dana ga očekujte na čitanje i popravak. Nije veliki, par strana pa ga sam radim.
Zatim imamo pravilnik za rad žirija kao i primjere iz prakse. To je jedno tridesetak strana engleskog teksta pa tražim suradnike za prevod. Podijelili bi svakome po dvije-tri stranice teksta za prevest, uzeli petnaest dana i nakon toga bi imali prvu verziju. Mislim da bi je za mjesec dana mogli lijepo pročistiti i imali bi korisnu sudačku pomoć.
Jučer sam razgovarao sa Sekom Ivančić i Dragecom Diklićem. Oni pokušavaju ponovo osnovati sudačku komisiju. Prijedlozi? Panić, Oliva i ja. Ne znam samo da li Zdenek ima volje za to, on je nekad sudio i izgleda da se štufao od svega. Nadam se da će pristati. HBS bi htio još sudaca, dakle zainteresirani javite se i na jesen će biti neki ispit za klupske suce.
Završio je 11. NEC festival u Yokohami, jaki turnir sa najboljim izvještajima na svijetu. Skinite bulletine sa stranice festivala: http://bridge.cplaza.ne.jp/necfest.html.
Upravo je u toku četrdeseti međunarodni Bridž festival u Tel Avivu. Igra se sedam dana, više turnira sa nekoliko sjednica dnevno. Tamo nas predstavljaju Sandra Probst i Slavica Martinović.
Mix tim sa 84 tima završio je pobjedom tima Campanile, a Sandrin i Slavičin tim je sedmi!
1 Campanile FRA-ISR-BUL 161 1038 14.500 23 Varenne Mi - Campanile - Georgiev S - Georgieva
2 Frank Jossi ISR 158 1030 2.824 33 Frank Joss - Moran Orit - Marziano M - Meiri Han - Confino Jo
3 Segev Ron ISR 155 1028 1.944 84 Segev Ron - Bar Yossef - Schwartz S - Tal Dana
4 Tarnovski ISR 155 1000 2.021 39 Tarnovski - Argalazi E - Asulin Adi - Levi Hilla
5 Sagiv Yud ISR 153 1118 2.433 81 Poplilov M - Poplilov L - Sagiv Yud - Sagiv Ste
6 Hertzka Ron ISR 151 1045 3.030 37 Mark Soni - Mark Micha - Comisioner - Hertzka Ro
7 Probst Sandra ISR-CRO 150 1101 5.286 77 Reshef Oph - Birman Alo - Probst Sandra - Martinović
Završen je mix par u tri sjednice sa sljedećim rezultatima. Ukupno je sudjelovalo 261 natjecatelja.
1. Leibovitz Gadi - Pelossof S. 65.59% (65.75 65.43)
2. Mendelson - Zack Yaniv 4281 63.87% (64.41 63.33)
3. Barr-Benin Ronnie - Herbst Ilan 61.81% (61.69 61.92)
44. Bessis Thomas - Martinovic Slavica 55.28% (52.13 58.43)
51. Pachtmann Ron - Probst Sandra 54.76% (53.09 56.44)
Thomas Bessis je francuski junior koji je postigao nekoliko zapaženih rezultata: bio je član brončanog tima na evropskom školskom prvenstvu 2000 godine i također član trećeplasiranog tima na prvenstvu Evrope za juniore prošle godine! Na svjetskom prvenstvu njegov tim je završio četvrti, za dlaku izgubivši medalju. U izvještajima sa turnira ima i njegov interview.
Dan je započeo predavanjem o skoriranju. Ukazali su nam na standardne probleme svih programa za automatsko skoriranje, kako na paru treba izračunati podijeljeni rezultat, kako računati podijeljeni rezultat na knockout timskom meču. Standardan problem je kad donesete na paru 60% - 40% vi praktično izvučete jedan par iz obračuna tako da svi parovi imaju štetu od jednog uspoređenog rezultata manje. Svi koji su imali top imaju dva boda manje u obračunu.
Portugalski sudac Rui Marques je dao zanimljivo predavanje o kretanjima na turnirima i kako postupati u slučaju da dođe do pogreške. Postoji EBL Orange Book of movements veličine omanje enciklopedije u kojoj su sva dosad dokumentirana kretanja i načini kako se primjenjuju. Predavanje mi je pokazalo da postoji još nešto osim Mitchell i Skip Mitchell kretanja. Ukratko za svaki broj parova postoji preporučeno kretanje, koje ponekad zna biti jako komplicirano.
Na simulacijama smo radili sa skrinovima. Upozorili su nas da kod suđenja potičemo igrače da koriste papir i olovku te da budemo što tiši kod razgovora kako se ne bi slala UI na drugu stranu pregrade. Ovdje imate direktan link na portugalske stranice koje održava Rui Marques, neka vrsta portubridge.com-a
Unauthorised information
Playing with screens
Pravilnici o skrinu se redovito mjenjaju od godine do godine i nalaze se u turnirskim pravilnicima koje primaju svi učesnici velikih takmičenja poput evropskih ili svjetskih prvenstava. Pretpostavljam da i naši timovi koji su išli u Istanbul ili Salsomaggiore imaju primjerak pravilnika u kojemu je tri stranice teksta o igri sa skrinovima. Trenutno najsvježiji primjerci su za Estoril 2005.
Poglavlje 25: General Conditions of contest
Zanimljivo je kako se rade promjene zakona između pojedinih izdanja kodeksa. Na većim takmičenjima se nađu sudačke glavonje i održe sastanak tzv. TD komitet. Napišu izvještaj sa tog sastanka (minutes of meeting) i ne obavijeste nikoga živog o tome. Izvještaj stave na WBL stranicu i to bi bilo otprilike to. Samo da znate da WBL nije još promijenio članke kodeksa na svojim stranicama u skladu sa odlukama TD komiteta!
Svatko može napraviti svoj dealer program. Na kraju krajeva algoritam postoji već više od pedesetih godina. Uzmete generator slučajnih brojeva, malo promješate brojeve do 52 i to je to. Zatim ga zgodno upakirate i prodate. Uz malo sreće i dobrim marketingom svi ga koriste. Onda se dogodi zgodna situacija: 1997 godine u roku sedam dana isti bordovi su se pojavili na ruskom nacionalnom prvenstvu i u Walesu na juniorskom svjetskom prvenstvu.
Dorothy Hayden Truscott je poznata po incidentu gdje je igrala dva puta iste bordove. Krajem šezdesetih ACBL je koristio IBM mainframe računala jedne osiguravajuće tvrtke vikendima za generiranje bordova. Greškom programa su na dva turnira u razmaku godinu dana poslali iste bordove. Dorothy je prepoznala bordove i prijavila je problem sucu. Sudac joj nije povjerovao i sva uzrujana napravila je oko 50%. Prije početka sljedeće sjednice glavni sudac joj je donio kuvertu sa bordovima sljedeće sjednice na provjeru. Pobunila se da je to nekorektno prema protivnicima no sudac je odvratio da su to protivnici zatražili da se malo podsjeti.
Za vrijeme 11. olimpijade u Maastrichtu sudac je zabunom podijelio nakon druge sjednice bordove treće sjednice takmičarima. Tokom noći je trebalo promiješati i postaviti oko 20000 bordova. Bilo bi to gotovo nemoguće da ne postoje automatske mješalice i dealer programi.
http://www.xs4all.nl/~sater/
http://www.icl.com.pl/romanski/tdc.html
Program je besplatan i može se skinuti sa gornje adrese, uključivo source i dokumentaciju. Windows sučelje možete skinuti sa poljske stranice. Može se odjednom generirati do 100 dijeljenja. Postavljena je blokada kako bi za velike turnire smanjili rizik ponavljanja određenih segmenata dijeljenja. Autor programa je Hans van Staveren, Nizozemac. Po zanimanju je softwerski konzultant za IT sustave bazirane na UNIX mašinama, trenutno zaposlen u CISCO Nizozemska. Nekad je radio na fakultetu a uz to je službeni EBL sudac.
Daje nam svima BigDeal na upotrebu pod uslovom da ga ne koristimo u komercijalne svrhe. U takvom slučaju želi dio kolača i za sebe, kako bi napravio još neki korisni bridge programčić. Kako ovaj program radi? Direktno iz odabranog broja stvara bord. Odabrani broj ima 96 bita - dakle 6 bajtova. Najveći mogući broj u tom rasponu je 2 na 96, dosta veliko ako mene pitate. To je pojednostavljeni prikaz, zapravo ima ugrađenu zaštitu da generira brojeve od 1 do 2 na 160 kako bi izbjegao rođendanski sindrom. Poslije odbacuje dijelove kako broj ne bi bio preveliki. Generirani broj se dobija mjereći vrijeme tipkanja slučajnih znakova na tastaturi. Vrijeme je karakteristično za svakog čovjeka kao otisak prsta i nemoguće za ponoviti. To daje samo dio informacije, drugi dio su dva 32 bitna brojača a treći dio je dobijen MD5 algoritmom (http://www.faqs.org/rfcs/rfc1321) .
BigDeal koristi jake sigurnosne sustave koji su razvijeni pod GPL licencom. Isti sigurnosni sustavi su u upotrebi za međunarodni transfer bankovnih doznaka tako da ako vas je strah da bi netko mogao probiti algoritam i dobiti unaprijed bordove (recimo u četvrtak ujutro prije turnira u Cassandri) vjerojatno neće. Prvo ćete pročitati o golemoj krađi međunarodnih transfera i kolapsu međunarodnog bankarskog prometa. Softver je overengineered - jedini razlog je da se autor zaigrao. Kao i svaki računalni stručnjak u stvari je veliko dijete.
Staveren je godinama kritizirao random generatore koje je EBL bridž savez koristio na svojim takmičenjima. Normalno da im je svima dosadio te su mu jednog dana rekli:
"Put your money in place of your mouth!"
Omogućili su mu odličnu provjeru za sistem. Matematički profesor i student na sveučilištu u Utrechtu su napravili test i prvu verziju zajedno sa Herbom. Postoji čak i matematički dokaz da je njegov program ispravni generator slučajnih bordova. Vjerojatno je točan jer u njemu nema niti jedne razumljive riječi, samo integrali i matematičke cvrčke.
Prva verzija programa u upotrebi je u roku četiri dana izbacila identične verzije bordova. Herba je to doslovno paraliziralo. Tako dobra teorija, toliko truda a sad? Bacio se na analizu programa i otkrio kvaku. Koristeći ulaz iz slučajnog tipkanja na tastaturi previdio je funkcijske tipke. Računalo kad pritisnete funkcijsku tipku generira dva ulaza a ne jedno kao kod normalne tipke. To bi zbunilo program i on bi izašao iz algoritma generiranja slučajnog broja sa vrijednošću 0. Normalno, organizator je nekoliko puta tokom turnira pritisnuo F1...
Igrači se stalno bune da su generirane distribucije divlje. To je kriva tvrdnja koja zvuči poput pitanja kolika je brzina širenja mraka. Nesavršeno je ručno miješanje bordova. Da bi mješanje bilo kvalitetno morali bi najmanje sedam puta temeljito promješati jedan špil. Devet i više puta je matematički preporučen broj. A što mi na turniru napravimo? Tri do pet puta u vrh glave. To znači da su ručno mješani bordovi nesavršeni i na njima je teže očekivati da boja kod protivnika bude 5-0 ili 6-0. Manje i od matematičkih 4 posto. Dakle na turniru u Elementu možete zaboraviti da je 3-2 distribucija 68%, prije 70%. Bacite sve bridž knjige u smeće, a prije računalno generiranih bordova čitati knjige o safety playu! Kao da to nije dovoljno, klupski organizatori često ponavljaju mješanje ako su distribucije predivlje. Bune se da takvi bordovi tjeraju starije igrače iz kluba.
Inače na webu postoji nemoguća knjiga - svi mogući bordovi koji se mogu namješati. Probajte naći svoj omiljeni bord na stranici: http://bridge.thomasoandrews.com/impossible/
Zasad se kod nas koristi Duplimate program. On ima svoje probleme. Duplimate nije u stanju generirati sve moguće bordove! Kako ima ograničeni broj generiranih brojeva ne pokriva sva moguća dijeljenja. Ima neke dokumentirane bugove, tzv nulta ruka sa svih trinaest karata jedne boje u svakoj ruci. To je posljedica buga sličnog pritiskanju F1 u prvoj verziji BigDeala.
Nedjelja je započela sa diskusijom o promjenama kodeksa. Novi kodeks vjerojatno izlazi tokom 2007 godine. U njega žele unijeti neke promjene na koje igrači imaju jako mnogo prigovora. Najčešći predmet žalbi su UI, kazne za renons i zahtjev za štihove. Postoji više različitih prijedloga – uvođenje više različitih situacija sa posebnim kaznama, da se gleda na koji način je renons uticao na daljnju igru. Glavni razlog protiv takve promjene je što bi svaki renons bio predmet procjene rezultata za suca turnira umjesto da kao sada ocjeni prekršaj i daje automatsku kaznu. Za usporednu pročitajte kodeks Portland kluba iz 1914. Tamo je renons smatran varanjem i automatski kažnjavan sa tri štiha.
Zahtjevi za štihove (Claims) poslijednih godina su postali predmet velike kontroverze. Sve se više uvodi klasa igrača kao jedan od parametara u procjeni valjanosti zahtjeva. Na evropskom prvenstvu u Maastrichtu bio je poznati slučaj na meču između Belgije i Engleske. Engleski igrač je klejmirao veliki slem na dupli skviz. Protivnici nisu pristali i naveli su ga da igra. Dupli skviz je u glavu ali izvođač je ipak pao pogrešno protumačivši odbace obrane. Nakon žalbe i žirija veliki slem je priznat. Razlog? Izvođač je izbačen iz ravnoteže nepravilnim zahtjevom za nastavak igre a igrač njegovog ranga zna napraviti dupli skviz.
Nakon ovog trebalo bi očekivati da u našim klubovima svi igrači počnu klejmirati 3NT sa osam visokih štihova na dupli kris kros skviz sa ubacom. Jednom u godinu dana Deep Finesse će pokazati da je claim u redu. Nažalost tada nećemo priznati zahtjev jer po EBL tumačenju klupski igrači ne znaju izvesti egzotični skviz.
Treći segment rasprave je kako prilagoditi rezultat nakon što je korištenje nedozvoljene informacije gurnulo izvođača sa nesigurni nivo. Svi igraju 4 herc što je deset ili jedananest štihova nakon jako precizne igre. Zbog UI gurnu vas na 5 herc i sad vi morate napraviti nešto što drugi mogu i ne moraju. Nervozni ste i možete lakše pogriješiti jer dok drugi igraju za 1 IMP vi igrate za 13 IMPa.
Na simulacijama smo imali slučajeve sa klejmovima i procjenama rezultata. Tu smo Nenad i ja bili jako dobri. Kako naša praksa ne donosi puno podijeljenih rezultata u mnogim slučajevima razmišljamo kao igrači i gledamo što je na bordu očekivani rezultat. To iskustvo nam je donijelo veliku sigurnost kod zahtjeva i procjene rezultata. Usput prvi krš sa našim kodeksom, članak 71C je izmjenjen i ima samo prvu rečenicu, nema isteka vremena za povlačenje ustupka.
Navečer smo igrali sa skrinovima. Atmosfera je bila veoma opuštena, ipak ste u sali sa 61 sucem i vjerujete da neće biti problema. U stvari svi smo bili umorni i jedva smo dočekali opuštanje uz karte. Prije turnira smo u razgovoru ocijenili da kako je gomila neobičnih parova treba igrati polako i uz maksimum pasiranja. Neka drugi divljaju. Već na prvom bordu sam igrao četiri herc u kontri. Samo sam otvorio jedan herc i pasirao, pasirao... Nenad je rekao dva herc pa tri herc i konačno su ga pozdravili na četiri herc. Gemaht. Drugi stol i imam krasnu ruku sa petnaest poena i KQ109 tref. Otvorim jedan herc, dva tref prelicit, negativna kontra pass pass pass. 500 u zelenoj protiv crvene, na našoj liniji 6 herc u glavu jedanaest štihova. Kasnije nije sve išlo tako lako ali ipak nakon dva derbija dobili smo sve direktne protivnike na liniji. 58% za prvo mjesto.
Sudački tečaj je počeo sa mnogo problema. Zbog lošeg vremena mnogi gosti i predavači su kasnili i prva dva dana se stalno mjenjao raspored. Na registraciji smo dobili poveću količinu materijala i upozorenje da je proučimo tokom večeri. Izgledalo je kao dobra šala...
Ulazni ispit je počeo u 9 i 30 ujutro sa dvadesetominutnim blic testom. Bez kodeksa pri ruci morali smo odgovarati na DA/NE pitalice i pisati broj članka po kojem donosimo presudu. Evo primjera:
Samo lijevi protivnik, nikako desni protivnik, ima mogućnost tražiti povlačenje karte koju izvođač igra izvan reda (LHO prema POOT)?
U kompetitivnoj licitaciji North koji je na redu zastaje dugo i pasira. TD je pozvan. Objašnjavajući Southu kako treba nastaviti reći će mu da zanemari otezanje i da licitira kao da nije bilo otezanja?
Točno / Krivo ? Broj Članka
Poslije toga smo imali sat vremena za deset problema iz prakse. Sad smo smijeli koristiti kodeks - nije mnogo pomoglo. Na kraju testa imao sam jedan točan od deset, Nenad jedan više.
South je izvođač u 3NT sa pik situacijom na dijagramu. South igra pik četvorku iz ruke i West dugo oklijeva prije igranja sedmice pik. Uzeo je asem na stolu i odigrao pik do kralja u ruci nadajući se dubl dami kod Westa. Nakon što je East pokazao treću pik damu zvao je suca. Tvrdi da je navučen na takvu igru nakon duge Westove pauze. (West nema razloga oklijevati jer ne može blokirati boju sa npr. Q7)
A 6 5 2 | ||
10 7 | Q 9 3 | |
K J 8 4 |
Veljača 6-12 11th NEC Festival Yokohama, Japan www.jcbl.or.jp
Veljača 6-13 EBU Overseas Congress Luxor, Egypt www.ebu.co.uk
Veljača 9-19 40th International Israel Festival Tel Aviv, Israel daganbridge@hotmail.com
Veljača 10-12 12th Southern Regional Port-of-Spain, Trinidad, WI www.cacbf.com
Veljača 15-19 Festival d’Hiver Biarritz, France www.ffbridge.fr
Veljača 17-20 25th Icelandair Open Bridge Festival Rejkyavik, Iceland www.bridge.is
Veljača 18-25 Gold Coast Congress Surfer’s Paradise, Australia gcc@abf.com.au
Veljača 25-26 White House Top Teams Amsterdam, Netherlands jvcleeff@xs4all.nl
Ožujak 7-12 Commonwealth Games Melbourne, Australia a.halmos@rmit.edu.au
Ožujak 16-19 Yeh Brothers Cup Taipei, Taiwan www.ywt.com.tw
Ožujak 26-Travanj 4 5th Spring Festival Eilat, Israel daganbridge@hotmail.com
Ožujak 28-Travanj 2 Kitzbühler Bridgewoche Kitzbühel, Austria fritz.babsch@tele2.at
Ožujak 30-Travanj 9 ACBL Spring NABC Dallas, TX www.acbl.org
Travanj 11-16 111th Canadian Nationals Toronto, ON www.toronto-bridge.com
Travanj 13-17 36th International Festival Jyväskyla, Finland www.bridge-verband.de
Travanj 18-23 21st Estoril International Open Estoril, Portugal www.fpbridge.pt
Travanj 24-Svibanj 2 Games Festival Halkadiki, Greece www.gamesfestival.com
Svibanj 10-14 Cavendish Invitational Las Vegas, NV www.thecavendish.com
Svibanj 13-20 SABF National Congress Durban, RSA cpay@3i.co.za
Svibanj 18-21 19th OECS Championship St. Kitts, WI www.cacbf.com
Svibanj 24-25 Bonn Nations Cup Bonn, Germany g.mattsson@t-online.de
Svibanj 24-19 Festival Palavas, France www.ffbridge.fr
Lipanj 2-3 Worldwide Bridge Contest Clubs Everywhere anna@ecats.co.uk
Lipanj 9-24 8th World Championships Verona, Italy www.worldbridge.org
Lipanj 23-25 Carti Mundi Festival Ostend, Belgium chris_leysen@cartamundi.com
Lipanj 30-Srpanj 2 6th World Youth Pairs Champs Piesztany Slovakia www.worldbridge.org
Lipanj 30-Srpanj 12 21st International Festival Biarritz, France www.biarritz-bridge.com
Srpanj 1-8 New Zealand Nationals Hamilton, NZ fran@nzcba.co.nz
Srpanj 3-10 7th World Junior Camp Piesztany, Slovakia www.worldbridge.org
Srpanj 8-16 Danish Bridge Festival Vejle, Denmark www.bridge.dk
Srpanj 13-23 ACBL Summer NABC Chicago, IL www.acbl.org
Srpanj 29-Kolovoz 8 11th World Youth Teams Bangkok, Thailand www.worldbridge.org
Kolovoz 6-12 International Festival Loiben, Austria fritz.babsch@tele2.at
Kolovoz 11-20 Brighton Summer Congress Brighton, England www.ebu.co.uk
Kolovoz 12-26 48th European Team Championships Warsaw, Poland www.eurobridge.org
Listopad 6-11 EBU Autumn Overseas Congress Çesme, Turkey www.ebu.co.uk
Listopad 21-27 3rd World University Championship Tianjin, China www.unibridge.org
Listopad 27&28 European Simultaneous Pairs Clubs in Europe www.eurobridge.org
Studeni 23-Dec 3 ACBL Fall NABC Honolulu, HI www.acbl.org
Prosinac 15-17 Junior Channel Trophy France www.ebu.co.uk
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
This blog presents interesting points from the world of Croatian bridge. Enjoy a cocktail of news, funny tales and interesting boards. Please bring some good board with you to share with us!
English Texts:
How to impress world class player by Srdjan Katusic
TD Corner - Croatia
Interview: Justin Lall
Rui Marques TD presentation part 1
Rui Marques TD presentation part 2
How Nick Nickell won the 2007 Spingold by John Schuler
Bridge Players:
Astronaut Gregory H. Johnson
Nogometaš Paolo Wanchope
Klupske majice - 150 kn
Hrvatski bridge
Forum
Bridge Base online
Dubrovnik
Bidding Panel
Bridge sistemi
Beckerove arhive
Squeezing the dummy
Richard Pavlicek paneli - svaki mjesec
New York Times - četiri puta tjedno
Andrew Robson in Times - svaki dan osim nedjelje
Daily Bridge Club by Frank Stewart
Bridge newsgoup - rec.games.bridge
Bridge World
BigDeal - službeni WBL/EBL dealer program
BigDeal Windows instaler
JACK - Bridge računalni program za igru
Popunjene konvencijske karte
Tko zna ruski?
Suit Play - freeware za računanje linija igre
DEAL - dealer za vježbanje
Pretraživanje BBO arhiva po pojedinim igračima
Novosadska Biblioteka
Bridge riječnik
ClaireBridge
Bridge Hands Interviews
WBF kodeks
EBU White Book
WBF 2005 General Condition of Contest
Hesitation and UI
UI and screens
Screens
Igra sa pregradama
Pravilnik rada žirija
Ispiti i materijali sa EBU tečajeva
Posjete od 1. travnja 2005 :
Druge igre
Erepublik