Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cocktailbridge

Marketing

EBL sudački tečaj

Sudački ispit za European Bridge League suce održan je od 27.1.2006 do 1.2.2006 u mjestu San Giusto Canavesse u Italiji, nedaleko od Torina. Ukupno je bilo 65 polaznika zajedno sa 20 instruktora i predavača. Iz Hrvatske smo išli Nenad Panić i ja. Na kraju je pisan ispit poslije kojeg su promovirana dva EBL suca i osam međunarodnih sudaca. EBL suci su istovremeno pozvani da sudjeluju na Evropskom timskom prvenstvu u Varšavi.
Predavanja i simulacije su išli svaki dan od 9 ujutro da 10 i 30 navečer sa pauzama za ručak i večeru. Na početku smo pisali blic test koji je težio dvadeset posto od ukupne ocjene. Jedan od kriterija za blic test je znanje brojeva pojedinih članaka napamet, bez gledanja kodeksa! Simulacije su organizirane po grupama, ukupno osam grupa po osam sjednica. Pola grupe bi glumilo situaciju za stolom, dok bi druga polovica presuđivala kao i na pravom turniru.
U nedjelju navečer igrali smo i parski turnir na kojem smo Mr. Panic ("Don't panic Mr. Panic" - glavni štos na tečaju) i ja potaracali konkurenciju sa 58% posto. Postali smo neslužbeni Evropski parski prvaci za TD-ove! Drugi su bili Eanes - Uzumcu a treći Eidt i Probst. To je tata Probst i Sandrin svekar, jako simpa tip koji je svima prepričavao kako je telefonski sudio turnir u Hrvatskoj. Ne bi vjerovali koliko su puta zvali suce na turniru.
U utorak nakon nekoliko napornih dana pisali smo ispit. Trajao je tri sata! Za vrijeme testa morali smo donijeti sedamnaest presuda i riješiti problem na tri obračuna. Iako su se mogli koristiti svi mogući materijali za listanje nije bilo vremena - ili ste znali odmah koji je članak u kodeksu u pitanju ili ste preskakali zadatak. Mnogi suci su uspijeli riješiti manje od dvije trećine testa. Kriterij je bio veoma visok kako nam je i sam organizator poslije priznao rekavši da je 60% rezultat koji se očekuje od kompetentnog EBL suca. Nenad je dohvatio 52% dok sam se ja proslavio sa 40% rezultatom.
Ukupno smo na kraju bili Nenad 28. i ja 39. na poretku. Obojica smo imali visoke ocjene iz simulacija - dobili smo pohvale za pristup i držanje prema igračima (mene je to na kraju i izvuklo na 50% ukupnog rezultata). Daleko smo od traženog znanja, moramo puno raditi na tehničkim odlukama i učiti, učiti, učiti.
Što smo donijeli natrag? Kao prvo naš prijevod kodeksa nije dobar. Svaka čast trudu ali pronašao sam tri pogreške dok sam donosio odluke na simulacijama. Ne želim na taj način opravdati svoj rezultat nego ukazati da bi suci u Hrvatskoj obavezno trebali koristiti izvornu englesku verziju kodeksa. Saznao sam i da se tekst kodeksa mjenjao od 1997 godine, poput članka 71C što mi nismo promijenili u našem kodeksu. Sudac mora pri izricanju presude svaki put reći članak po kojem donosi presudu. Na tome su nas nemilosrdno drilali.
Pokupili smo dosta materijala među ostalim i pravilnik za igranje sa skrinovima. To je jedna od prvih stvari na kojima ćemo inzistirati na budućim HBS turnirima. Iako se pravilnici o skrinovima stalno mjenjaju sve promjene se lako prate na EBL stranicama. Treće je saznanje da žiri na našim takmičenjima mora postojati iako kod nas i u Sloveniji postoji težnja izbacivanja žirija. Idelani sastav žirija bi bio tri člana od kojih su dva igrači jednaki ili malo bolji od igrača koji su tražili žiri, dok je treći član drugi sudac ili netko dobro upoznat sa kodeksom i pravilima suđeja. Sa materijalima kojima smo dobili upoznat ćemo savez i igrače.
Na samom ispitu je bilo osam problema gdje je presuda sadržavala podijeljeni rezultat tipa 50% -590 a 50% -420. Ja se ne sjećam da sam vidio takvu presudu kod nas. Unaprijed se ograđujem, ja nisam nikad tako presudio.
Neke od ovih stvari pokušat ćemo prezentirati u nekom od slobodnih svibanjskih termina u Zagrebu, tako da pozovemo sve aktivne suce i zajedno s njima prođemo dobijene materijale i podijelimo naša iskustva.

Post je objavljen 27.01.2006. u 09:00 sati.