28.11.2010., nedjelja

Rupa

Navodno je kalendar bio poklon kućnih prijatelja za moje rođenje.
Kasnije sam imao fazu vjerovanja da je moj stari mrljao sa kućnom prijateljicom, ali to sad nije bitno, kao što ništa ne mijenja niti da je baš nju zvao telefonom prije smrti, ali ona nije razumjela poziv u pomoć i sklopila je slušalicu.
Uglavnom, na poleđini kalendara pomalo ukočeno vitičastim slovima bilo je napisano, kako će moj dan jednom sigurno doći, ako samo dovoljno vjerujem. Nemuštije sljubljen koktel neutemeljenosti i nepozvane utjehe dobijat ću i kasnije u životu, ali tada sam tek primijetio blagi luk, kojeg su riječi činile oko na prvo pogled neprimjetne rupe u papiru.
Kako god bih kalendar okretao i naginjao, rupa je šetala, poput mistične slagalice.
Nisam tada niti pomislio, kako baš ta rupa uvijek poništava baš taj datum Mog Dana, koji će sigurno doći. Poput svih spoznaja, i ova će ispasti neverbalna u postanku, i tek kasnije oskrnavljena bjelančevinastim nitima riječi, isto groteskno suvišnih poput one mantre na poleđini kalendara.

Jesu li rupe zapravo nužne, kako bismo definirali materiju, prostor, vrijeme, ne znam. Možda bismo i sjećanje u nesvijesti podrazumijevali, da nije rupičasto, da zaborav i potiskivanje materiju sjećanja, na uštrb rupa, ne koncentriraju, stvarajući potencijale, kojima bauljamo između lucidnosti i alshajmera, između nacionalne nonšalantnosti i kolektivne paranoje.
Svakako, šetajuće rupe obilježavaju moj život.
Zapravo sam neke uspio pripitomiti, i uvijek mi se vraćaju, poput ptica selica. Poput roda, zapravo. Zbog vjernosti, mislim.

Rupa se prvi put pojavila u cijevi od grijanja, i spreman na sve odradio sam cijelu proceduru, zvao hitne intervencije, oni došli, štemali, švasali, zabljeskivali me polugolim runjavim dupetima.
Dok djecu koja packaju po zidu hranimo špinatom ili/i im ne damo gledati televiziju, ja sam slijedio proceduru i majstorima zahvalio, pa prao, čistio, žbukao, farbao.
Rupa se vratila odmah početkom iduće sezone grijanja – molim ponovno pročitati prethodna dva retka.
Rupa se vratila odmah početkom iduće sezone grijanja – molim ponovno sad pročitati prethodna tri retka.
(Između, kronologije i kroničarske istine radi, valja mi natuknuti slomljenu policu i spaljen parket, koje je Stambeno pripisalo meni, a ne majstorima.)

Rupa se dakle vratila.
Ne bih niti znao, zapravo.
Pomalo umoran, pomalo frustriran stalnim vukljanjem kofera, seljakanjem, raznim svežnjevima raznih ključeva, poluodsutno sam na izlasku iz stana preko slike hrđave packe na zidu uz zavar cijevi od radijatora misaonim flomasterom napisao kako sam zbilja tukac, svaki popravak napraviti ofrlje, pa eto niti nakon svih tih rupa nisam zid sanirao kako spada, već ofrlje, flekavo. Kao da se osjetio prozvan, moj je kažiprst krenuo prema fleki. Vlažnoj. Pa prema zavaru. Mokrom.
Obzirom da mi supruga govori kako sam živčan a majka mantra da sam isti ćaća, zadržao sam psovku i odložio jednu torbu sa ramena, dok mi je druga upravo sama skliznula.
Paranoik u meni počeo se otimati kontroli.
Ruka je ušla u kadar i dlanom pipala cijev prema dolje. Suho.
Idući zavar... Boja se ljušti... Mokro... kapljica... mlazić, tanušan, smiješan, ali – mlazić.
Obzirom da mi supruga govori kako sam živčan a majka mantra da sam isti ćaća, zadržao sam psovku, skinuo ruksak sa leđa, skinuo jaknu i uputio pogled pun ufanja prema nebesima, gdje je, znao sam, postojao sigurnosni ventil.
Koji je, čim sam posegnuo za njim, prokapao. Na dva mjesta.
Ubrzavajuća frekvencija kapljica u mojoj je glavi izazivala zvuk limenog bubnja, planiranih pet sati noćne vožnje počelo se magliti, srce je ubrzavalo.
Rorcange. Negdje su rorcange.

Torba laptopa naravno nije imala dovoljno kućnog odgoja, ne zapetljati svoj remen oko moje noge, kad sam krenuo prema špajzi.
Obzirom da mi supruga govori kako sam živčan a majka mantra da sam isti ćaća, zadržao sam psovku, i jaknu sa vješalice u letu, dočekujući sebe na ruke a dovratkom laptop.
U kadar su ušla velika kliješta – rorcange, u ime Ilirskog preporoda – i ponovno mi se posložilo Božansko. Poput nagovještenja, njihovo crvenilo sljubilo se sa crvenilom ventila.
Obuhvatio sam, isprva nježno, a onda čvrsto, i osjećajno ali rastućom silom na krak stvorio zakretni moment na prirubnici spoja silom i oblikom.
I onda se crveno jedinstvo uz glasan udarac razletilo; rorcange su udarile u zid, ja sam posrnuo i odlučio u tom trenu prisjetiti se predivnog vjenčanja prijatelja na nekom bezimenom grčkom škoju, kad smo se svi ponapijali i budili se tko pod kime i kako ali nitko nije izgovarao zašto, a sve to, kako ne bih otvorio oči i živčan i isti ćaća uvidio da je ventil pukao i da voda šiklja a da ja zapravpo moram na put.
Čvrsto stisnutih očiju uperio sam ušesa prema posljednjem evidentiranom položaju ventila.
Ništa.
Osim crvene mrlje na zidu, sve je djelovalo miroljubivo koegzistentno.
Iz ventila je povirila tek jedna kap, kao snimana ultrausporenom kamerom; predivan makro-snimak (pogotovo obzirom na moj trenutno mutan periferni vid); zrcaljeno svjetlo sa stropa, iskrivljen odraz hodnika i mene, neproporcionalnijeg nego inače.

Ljepljivom trakom malu sam posudu zalijepio ispod putanje kapljica.
Uvidjevši kako je traka slaba a gravitacija kučka, ispod male posude instalirao sam veću, ćuteći rupu u memoriji na mjestu u kojem se u kontekstu nekog svjetskog čuda govorilo o nekim vrtovima i kaskadama, na što me moja instalacija taman natrušno podsjetila.
Paranojom oca pokojnog, pod ovaj redundantno sigurni sustav podgurao sam stoličicu i na nju stavio oveću tacnu, koja bi trebala prihvatiti onu nemoguću marginu greške, ako stvari krenu po zlu.
Donekle uspokojen činjenjem mogućeg, obukao sam jaknu, vratio rorcange u špajzu, nabacio ruksak i dvije torbe i vrećicu sa smećem, ugasio svjetlo i izišao.

Tri dogovora sa majstorima iz Hitnih intervencija kasnije, morao sam kapitulirati.
Spužvicom vadeći par kapi iz svoje kaskadne instalacije, čuo sam svoj glas, kako majstoru priznaje da cijev očito više ne curi.
„Nema curenja, nema rupe; nema rupe, nema nas!“ reče on, dok je moje srednje oko kliznulo prema starom, požutjelom kalendaru sa rupom.

- 19:51 - Stisni pa pisni (9) - Papirni istisak - #

26.11.2010., petak

O strojevima i ljudima

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic
- 12:27 - Stisni pa pisni (9) - Papirni istisak - #

19.11.2010., petak

Pljunuti ja (povratnički blues, uz svirku na češlju)

Ako ima imalo istine u onoj figuri, po kojoj se rađamo pod zvijezdom ovakvom ili onakvom, ja sam se sigurno rodio pod ludim grahom.
Stvar je počela samim time, da su mog pokojnog starog tapšali po ramenu i čestitali na lijepom unuku. Uz pokoju drugu frustraciju, koju to mora da je izazivalo kod njega, ludi me grah slijedom rastave roditelja odveo u emigraciju u – Istočnu Njemačku. Gdje sam posve pošvapčen – preko granice samoisticanja, poput svih genetskih polutana – sve do trena bijega iz DDRa. Koji se nešto kasnije ujedinio. A meni potom zasvirale uzbune Balkana.
Položivši prijemni na faksu, nije mi se u višestrukom djevičanstvu niti nametnula sumnja o okončanju studija u roku; o sigurnom poslu kao konstruktor aviona i trkaćih auta.
Tri i pol jutarnje erekcije kasnije, od sedmog stupnja nastao je šesti, u svojstvu surogata za podstanara ukazala se današnja Prvozakonita. Moja mantra o ponovnom odlasku – ovaj put na Zapad – zazvučala je bizarno onog dana, kad sam, i dalje nesvjestan ludog graha, stajao na savskoj skeli između Županje i Orašja, kako bih nešto južnije upoznao punicu i punca, samo na sat - dva.
I zaglavio u Bosni, privremeno, evo dvanaest godina.

Moj je ludi grah vrlo agilan stvor, i kako god ja trznem lijevo ili cimnem desno, on me vjerno prati.
Bilo je iskoraka; selidbi, raznih poslova, tragikomičnog povratka studiju, kojeg sam nakon devetnaest godina tijekom dva stoljeća okončao „odličnim“. Svakako, kud ja, tud i moj grah.
Onda se malo zakompliciralo.
Sraz recesije i mene, koji sam kao nadobudni firciger sa printer-toplom diplomicom krenuo tražiti posao, superponirao se u nezgodno dinamičko opterećenje nervnog sustava (tlak – vlak), a ja nikako nisam pronalazio trajnije učinkovit lijek protiv nesanice, niti kvalitetan omjer pive, Persena i Vranca, koji, budi rečeno, isto nije što je nekad bio.
Godinu i pol kasnije, ludi se grah probudio i pomogao odmah triput. Tri ponude za posao u tri dana; jedna bolja od druge.
(Ezopa slavimo radi basne o magaretu između dva stoga sijena. Naravno; nije bio lud staviti magu među tri plasta; ispalo bi nebulozan, redundantan stilistički višak.)

Poskakujući od piruete do lupinga, moj se ludi grah baš angažirao oko ispravnog odabira posla – pretposljednja scena zadnjeg Hajre Pottera inspirirana je tim prizorom – i tako sam zahvalio dvama poslodavcima i pao u naručje trećem, onom, koji je značio promjenu države, jezika, bračne rutine.
Njemu sam, ponavljao je, idealan spoj jezičnog znanja, edukacijice i regionalne upućenosti.
U skakutavoj sjeni graha svoga, nekoliko sam puta prostodušnošću Ivice Kičmanovića propitivao njegovu odluku; je li siguran, je li zbilja siguran; je li uopće čitao moj si-vi.
Da da; da i da.
Da skratim, da smo negdje na pacifičkom otočju ili grenlandskom ledu, vjerojatno bi mi moj šef, učinkoviti, dugogodišnje uspješni biznismen, ponudio i kćer i ženu u znak dobrodošlice; ovako, dobio sam torbak sa mističnim rekvizitima i sav onaj novodobni šminkeraj; laptop, Routex – karticu i pripadni auto i sve to.
I osjećaj je bio dobar; novi dan, nova nafaka i sve to, novi gradovi i ljudi, putuje se, spava se po hotelima, u furki se je; nema više onog gadljivog "TRENUTNO tražim posao" ili "inbetween jobs"; bajbaj "MojPosao.Hr".
Kegod, e, eto me usred Beča u gužvi; imam termine, frke, kuiš.
(Dapače, ludi grah postao je prebrzo nezahvalan; topla peciva, mirisno voće, sto vrsta nareska i kava na stolu za doručak nakon par tjedana gubili su draž i postajali amorfni, bezdušni sinonim hotelskog jutra namjenskog, preranog k tome. Tek kad je valjalo krenuti na put debelo prije doručka, ludi grah bi se posuo pepelom i žalno žudio makar za šalicom kave...)

Jutro ničim nije nagovještavalo različitost dana od ostalih.
Budan prije budilice; pet minuta klimavog rastezanja; banana, tuširanje, kava, oblačenje (vispreno čitateljstvo redoslijed će intuitivno pripisati privatnom smještaju /u nenamještenoj garsonjerici/, čime je tuširanje moglo biti pozicionirano između gologuzih banane i kave, a prije oblačenja).
I da, u garsonjerici je jedini full HD, surround entertainment bio ritmično kapajući bojler. Ostatak inventara činili su stolić, stolica, ormar i krevet.
Kako god, jutro kao svako; u autu kolega priča kako mu je zadnji dan; mijenja firmu, zabrinut; ja pentam nekakve ekspresije ufanja; mislim si, hebiga, stari, taf tajmz...
Nešto kasnije, po dogovoru zovem mentora radi dogovora, u koji grad da dođem idući tjedan u sklopu svog plana obuke. Mrgudno bezdaho, uputi me na šefa (onog, koji bi mi drugdje ponudio i međugeneracijsku ženčad u iskazu afirmativnog gostoprimstva).
U svojoj đambo-kancelariji, šef zvijera za nečujnom, ali sigurno posve sluđeno cik-cak letećom muhom; gleda u mene, u pod. Onda, poput fratra kojeg je iznenada stisla opako velika nužda, u stakatu izgovori dugu rečenicu o meni dosadašnjem, o ipak nepostojećem segmentu tržišta, koje bi pravdalo moju poziciju te o, na žalost, nepostojanju alternativne privremene pozicije. Ponavljajući kako sam potvrdio njegov dojam sa razgovora i kako su to eto sve okolnosti i kako on situaciju smatra tek privremenim zamrzavanjem odnosa /na tren mi se učinilo da je krajičkom pogleda uhvatio moj pozelenjeli ludi grah iznad nas/, nudi mi honorarni ugovor sa par amorfnih fraza opisa prava i dužnosti, po tarifi koja će biti naknadno određena.
Zumzum, plingplong; moj ludi grah baulja...
Te, naravno, veli moj šef umjesto amena, posve je neupitno da smijem službenim autom o trošku firme svoje stvari preseliti „kući“, pa auto razdužiti naknadno; ma, nikakav problem. Smijem odmah.

Postavši tako žrtva vlastitog dobrog dojma i tuđe pogrešne procjene, pomalo rezignirano sam, stotinjak kilometara južnije, u nekoj selendri koja bi se na Balkanu pošteno zvala Tojšići ili Previle, a ne Rasthof am Königssee, sa tekućim sapunom na rukama mlatarao i mahao ispred mjesta senzora slavine.
Vode niotkud.
Androgeni, prosijedi lik blago iskolačenih očiju, tamnih podočnjaka i ostatka face na tankoj crti između smijeha i plača iritantno me gledao iz ogledala, dok sam papirom brisao sapun sa ruku.
Grüssgott-50-Cent-bitte-danke, glasno mi u leđa huknu gospođa Živković, prekaljena i nezakopulativljiva čuvarica ćenife (barem je to prezime bilo izvezeno na njezinom monstruoznom nadsisju).
E moj graše, pomislih...

- 08:24 - Stisni pa pisni (12) - Papirni istisak - #

< studeni, 2010 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Travanj 2018 (1)
Ožujak 2018 (1)
Studeni 2017 (1)
Listopad 2017 (1)
Srpanj 2017 (1)
Ožujak 2017 (2)
Veljača 2017 (1)
Siječanj 2017 (3)
Studeni 2016 (1)
Listopad 2016 (4)
Kolovoz 2016 (2)
Srpanj 2016 (1)
Lipanj 2016 (4)
Svibanj 2016 (2)
Travanj 2016 (4)
Ožujak 2016 (5)
Veljača 2016 (2)
Siječanj 2016 (4)
Prosinac 2015 (1)
Studeni 2015 (2)
Listopad 2015 (2)
Rujan 2015 (5)
Kolovoz 2015 (1)
Srpanj 2015 (3)
Lipanj 2015 (2)
Svibanj 2015 (5)
Travanj 2015 (2)
Ožujak 2015 (6)
Veljača 2015 (4)
Siječanj 2015 (2)
Prosinac 2014 (5)
Studeni 2014 (4)
Listopad 2014 (6)
Srpanj 2014 (1)
Lipanj 2014 (1)
Svibanj 2014 (5)
Travanj 2014 (4)
Ožujak 2014 (7)
Veljača 2014 (3)
Siječanj 2014 (4)
Studeni 2013 (2)
Listopad 2013 (2)
Rujan 2013 (3)
Kolovoz 2013 (3)
Srpanj 2013 (4)
Lipanj 2013 (1)
Svibanj 2013 (5)
Travanj 2013 (7)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Potaknut monotonijom provincije u kojoj privremeno živim deset godina, znatiželjan na oca Dalmatinca, introvertiran na majku Njemicu, ponekad u čudu na suprugu Tuzlanku, u životu svugdje pomalo, ovog pljuštećeg popodneva udovoljavam Vodenjaku u sebi i nekim dobronamjernicima koji me gurkahu na blogojavljanje, i ... kreće općeobrazovni blog introspektivnog snatrenja...

... a zašto baš Shelly Kelly?
Isključivo hommage imenu.
Interes za zrakoplovstvom odveo me u vrlo slojevitu priču o mogućoj kolateralnoj žrtvi interesa politike, o raznim licima istine i slučaju trenutka, o nafaki i sićušnosti svih nas na nekoj apstraktnoj, univerzalnoj šahovskoj ploči - privilegija je, moći pričati ...
(Šlagvort za zainteresirane - let IFOR-21, Ćilipi 1996. ...)


O bloženju načelno i konkretno:
"Da većina ljudi ne zna pisati, kompenzira činjenica što ionako nemaju što reći."
(Harald Schmidt)

"Nikad ne treba očajavati, kad se nešto izgubi, osoba ili radost ili sreća; sve se još divnije vraća. Što otpasti mora, otpada, što nama pripada, uz nas ostaje, jer sve se po zakonima odvija, koji su veći od naše spoznaje i s kojima smo samo naočigled u suprotnosti. Treba u sebi živjeti i na cijeli život misliti, na sve svoje milijune mogućnosti, širine i budućnosti, naspram kojih ne postoji ni prošlo niti izgubljeno.-"
(Rainer Maria Rilke, Rim, 29.4. 1904.)

"Inženjeri su deve, koje jašu ekonomi."

"Pametan čovjek nema vremena za demokratske većine."
(prof. Branko Katalinić)

"Malo ljudi vlada umjetnošću, plašiti se pravih stvari."
(Juli Zeh)

"Niemand lasse den Glauben daran fahren, dass Gott mit ihm eine grosse Tat will!"
(Dr. Martin Luther)

"Što manje ljudi znaju o tome, kako se prave kobasice i zakoni, to bolje spavaju."
(Otto von Bismarck)


Dnevnik.hr
Blog.hr

Napomena:
Za sadržaj linkova objavljenih ili preuzetih na svom blogu ne odgovaram.

... a ako netko želi mene linknut', u diskreciji, vlastitom prostoru, bez obaveza, ne svojom krivnjom, djeca ne smetaju itd ...:

grapskovrilo@gmail.com




Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic



...Godišnjem dobu sukladno...

Image and video hosting by TinyPic





... Uvijek ću se nakloniti imenima ...

Ernest Hemingway, Jacques Prevert, Peter Ustinov, Willy Brandt, Hans Dietrich Genscher, Brunolf Baade, Hugo Junkers, Ferry Porsche, Ruth Westheimer, Leni Riefenstahl, Dean Reed, Astor Piazzolla, Amalia Rodriguez, Ana Rukavina, Dieter Hildebrandt, Ivica Račan, Nela Sršen, Boris Dežulović, Ayrton Senna, Niki Lauda, Al Pacino, pater Stjepan Kušan ... i ima ih još mnogo, Bogu hvala ...

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic