06.04.2008., nedjelja

Kako je posavski kulin stigao do Koreje i natrag, Prvi Dio

INTRO HRVATSKA

I tako. Uzmem novine u rukice, dok me jutronuždje napušta po protokolu… I kaj…
Bush je, također, napustio Hrvatsku. Zagreb. Hrvatski su političari euforični što će sad i klinci njihovih birača (makar bili i listićoprekriživači) smjeti sa hrvatskim grbom na odori bjelosvjetski ginuti za sjevernoatlanske ideale. North Atlantic. Postali smo eto atlantska zemlja, a da mak'li nismo.?Oćemo sad neki atlanski ZERP oplest', te čija je uvala kraj Farskog otočja? Kužim jal Makedonaca. I kužim Busha. Koji veli da je ponosan. Ne kužim jedino, što će tek s prvim lijesovima puk progunđati artikuliranije i početi s prenemaganjem.
Rudanica pak povodom promocije svoje knjige u Rusiji veli kako bi zgodno bilo da pokori „zemlju, kojoj Hitler nije mogao ništa“. Kol'ko se ja mutno sjećam, u SSSR-u je zbog Hitlera poginulo preko dvadeset milijuna ljudi. Ak si Rudanica, to je niš'. Mhm. Go, Vedrana!
Prekonoćni rvacki đeneral konjrade pomakljao par Hrvata. Makar za razliku od Miše K. nije zeznuo samoodstrel u epilogu. Šteta, što nije doživio selekciju u prvi rvacki NATO – konJtingent obrambenih hajkača na Bin Ladena u gudurama Nedođistana. Ovak'… Ni Rudanica me ne tješi kaj nam ode izvoznopotencijalni talent đeneralski.
/Ideju neostvarenog počasnog hajkolova Busha i Sanadera na konjradeta po zagorskim bregima ne razrađujem… Nekad je bilo in./
Niš ne piše u analizi zvjezdanog Big Brothera, zašto Ciganović nije zatrudnio. Jel frka sa silikonskim jajnicima, ili bude objava u „Zvijezdama na Farmi“, uz visokodotiranu nagradu sretnom dalekovidniku, koji pogodi ime oca-u-neznanju?
Fala, tko mi zna javit'; evo rano se budim u neznanju.
Ehhh… Hrvatska, mala, junačka, lucidna, montipajtonovska zemlja sa atlanskog ruba Balkana…
/Ne, sine, nemoj to u školi reć'. I nisi to od mene čuo!/
I eto mene natrag njojzi. Te u.

EXTRO KOREJA

Kad dugogodišnji stanovnik Orašja, pitoreskne sjevernobosanske uspavanke veličine prizemlja seoulskog aerodromskog terminala, proputuje dvadeset i sedam sati u jednom potezu, uz devet sati vremenske razlike, donekle mu je teško sažeti dojmove o zemlji, kojom je putovao, slikao, jeo i pio osam prethodnih dana. Još kad je putovao sa dotad mu posve nepoznatom Katicom iz ToLIse kraj Orašja /ovako napisano zbog autohtonosti naglaska/, čiji se braco Marko u njemačkom Freiburgu zatelebao u (kajjeje, zgodničku) Joo Young Kim – alias Reginu -teR se ide njima na tradicionalnu svadbu na jug Južne Koreje – e, tu postaje zamršeno.
Zbog dakle zamršenosti vremenske razlike, mojih iznutrica te mišljadi i dojmčadi koje sam rad i nakanjen izložiti u slijedećem postovlju, u ovom ću intro-ekstro-uratku stoga biti načelan i ofrljan. Samo ću dati okvir i naznake. Razrade slijede, ali – nema straha! – ovo neće postati blog samo o Koreji. Iako bi komotno mogao, jer zemlja to bezrezervno zaslužuje.
Dakle, uz napomenu da smo Prva Zakonita i ja kao najbitnije suvenire donijeli široke smješke na licima (Katica nije, ali ona je ipak tradicionalna ToLIšanka, kojoj je sve to preveć te oprošteno), krećemo…

CHOO-LIN, iliti NIX KULIN IN KOREJA

Ako si iz okolice Orašja, kulen se zove kulin. Što zvuči pomalo kao choo-lin, te bi moglo proći pod azijsko. Pomisli Katica tog jutra vjerojatno, pakujući kile suhomesine u kofere za Koreju. Moje decentno i sugestivno mantrano mišljenje, kako to može postati par kila problema na carini, potkrijepila je čak i plavooko - plavokosa Lufthansina stjuardesa Helga.
Slijedom, Kaća je skrušeno prijavila mesinu u uvoznoj deklaraciji.
Slijedom, stajali smo u redu sa sitnim, čudnim azijskim seljačićima kojima je štrkljasta teta carinica u Seoulu (Incheon, svjetski aerodrom godine 2007.) kidala vrećice i u kontejner bacala kojekakve koo-linove i ine čudne zamotuljke.
Slijedom, Kaća je uprizorila kratki kulturnoumjetnički program pun pi'''kematerine i ku'''ca i je'''enja poštelja i na krnjem Njemačkom zbunjenoj cariničici u solidnoj ariji odurlala da kako je snaja Luja onda lani prenijela na litre rakije i na kile mesa. Cariničica, naravno, nije razumjela performans, niti govori krnji njemački. Sukladno azijskoj kulturi, ljubazno se smješkala. Tek kad je Kaća počela vikati kako „Kulin nije heroin, je'''mu…“, carinica je čula transparentnu riječ. Heroin.
Slijedom, pogledala je i mene i Kaću, uprla prstićem u umotani ovaloid i uz bitno umanjen smješak zapitala „Dis... – helo'jn?“
Deca draga, ak znate elegantno kršit regule, samo dajte. Bez mene. Ak ne znate, ili/i (potonje posebno) ak ste zmenom, nemojte. Ja još iz DDR-a ionako imam problem s uniformama…
/Kaćin zaključak bio je jednostavniji; Koreanci su se samo htjeli dokopati svjeCki poznate rvaCke delicije, bosanskog kulina. Te smo pohlepnim Koreancima iz dišpeta na koncu još ispunjavali formulare za kasniji - povrat -provremeno - oduzete - a - za - uvoz -nedopuštene - prehrambene - namirnice - uz obvezu - plaćanja - ležarine - u - hladnjači. Na Korejskom.
Slijedom, kulin, pardon, Choo-Lin, sretno se na kraju epopeje vratio u Orašje, no o tome drugi put.

DOS MUJERES

Da se u bijelome svijetu ne piše po Karadžiću, doprlo je do većine nas, koji u ovome stoljeću hvatamo flair letenja iz srednjeprošlostoljetnih komercijalnih spotova, kad je takvo putovanje bilo parfimirano, nedostižno skupo i rezervirano za fine ljude. Apropo, ovo sa flerom, eto i mene je malo zateklo; očekivao sam pri ulasku u onaj Lufthansin - al što mi je ćejf bit Švabo rofl - letigrad osjetiti, ne znam, miris „Opiuma“. Kad ono, dominantna nota - izuvena obuća, blago da velim. Putnici vole komociju. Kao u vlaku Jot-Žea nekad. No da. ...

Dakle Karadžić, lingvist:
Kad sav smandrljan i u nevjerici stojiš na busnom terminalu seoulskog (!!!!!!) aerodroma Incheon, treba se sporazumjeti sa prodavačicom karata i kupiti karte za Mokpo, preko Gwangjua; tri, u jednom smjeru. Engleski i ono malo ine jezičadi otpali su u prvoj rundi. Onda jedna od mojih koka suputnica skuži kako oni Gwangju sigurno ne pišu Gwangju, jer su Korejci pa je sve drukčije (??!!??) Nego, recimo, mmm..., moooždaaa... Gwangyon. Na što koka naruči tri karte za Gwangyon. Za osam eura. Na moj prigovor, kako nam za prave karte (veli internet) valja platiti devedeset eura te da onda ovo nije ono niti je Yon onda Ju, koka ratoborno uspravi perje i skupi obrve. Ja ušutim. Druga koka se pak zapita, je li baš & zbilja moguće da je Gwangyon pravi ispis imena Gwangyu.
Dok sam tiho i vrlo decentno uživao u pobjedi na bodove, do nas je došla tankokrivonoga curka širokog osmjeha u minici (ne tim redoslijedom) i upirala prstićem u nas, pa u korejske znakove na papiru. Koke ni da mijauknu. Mene sad tu gledaju. Ja gledam kosooku krivonogu. TeR joj uzmem papir iz ruke, intuitivno ga okrećući. Na poleđini – europsko pismo. Naša imena. Svojim prstićem upirem u nas. Ekstatično.
Mokpo, via Gwangju. Devedeset eura.
/Kaća ljutito trese glavom i na krnjem Njemačkom pita krivonogu simpačicu, misli li ova da će carinici pojesti „ajne tradicionale suvenir aus Bosnia, naš prezent fir bruder Marko, Choo-lin, de, pitaj ju ti.“ /
...

U idućem nastavku, o ponosnom puncu – bolnicovlasniku, o koreanskoj percepciji Koreje, o četiri dana putovanja uzduž i poprijeko, o brodogradilištima i keramici, o hrani i piću, o Kimchi - revoluciji, o veceu koji pere i suši riticu, o vjenčanjima i, naravno, o nastavku putešestvija toLIŠkog Choo-lina. Uglavnom dakle o našoj zadivljenosti nedovoljno nam poznatom, jakom, toplom, slojevitom, kontradiktornom zemljom između azijske kulture i zapadne industrije…

Slike? Slike... :

Image Hosted by ImageShack.us

/Mokpo, naša "baza", jugozapad Južne Koreje, 230 000 stanovnika/

Image Hosted by ImageShack.us

/tipični scenarij ručka/

Image Hosted by ImageShack.us

/Chunhyang Theme Park/

Image Hosted by ImageShack.us

/Praznik trešnjinog cvata - mnoge ceste oivičene su trešnjevim drvećem/

Image Hosted by ImageShack.us

/LG. Kemija, strojarstvo, turizam; unatoč eko-standardima i državnim stimulacijama na plaću, deficit radne snage zbog steriliteta od toksina; cjevovodi u tvornici ukupne dužine 7,5 x oko Zemlje/

Image Hosted by ImageShack.us

/Suncheon Bay - rezervat na jugoistoku Koreje, na čijem prostoru prezimljuju sibirske ptice; dvjestotinjak vrsta; državnim subvencijama, lokalnim poljoprivrednicima de daje motiv da ne pale šaš radi dobijanja poljoprivredne površine za nasade riže./

Image Hosted by ImageShack.us

/kovačnica u "tradicionalnom selu" - Naganeupseong Folk Village - država subvencionira stalni život u selu radi turizma i očuvanja tradicije/

Image Hosted by ImageShack.us

/Hyundai brodogradilište; dva poludovršena komandna mosta brodova u izgradnji - sori, slikano s autoputa... Od deset vodećih škverova u svjetu, sedam je korejskih, od tih sedam, tri su prva u kategoriji "visokooplemenjujuće" brodogradnje. Pozdrav kolegi Trogiraninu! wink /

Image Hosted by ImageShack.us

/Tradicionalno sušenje ribe, ovdje u lučici Wan-do na jugu. Iako ne glavna hrana, riba je - uz ljuskare i mekušce, morsku travu i alge - vrlo zastupljena./

Image Hosted by ImageShack.us

/Goryo Celadon. Upitani za porijeklo keramike koju su donijeli iz Azije u 11. stoljeću, arapski su trgovci poistovjetili ime korejske dinastije GORYO
sa pojmom porijekla - time je nastalo "zapadno" ime "Koreja" (Goryo). Korejci svoju zemlju zovu "Velika zemlja". Po njima, tek odlaskom velikog majstora keramike u Japan, počinje japanska keramička proizvodnja. Suvremeni primjerci rađeni tadašnjom tehnologijom - tri mjeseca po komadu - koštaju do milijun dolara. Tipičnost "celadona" u odnosu na keramiku je povećan udio željeza u osnovnom materijalu i glazuri, time povišena čvrstoća i trajnost. /

I eto...
Do idućeg traktata wink- KAMSAMIDA, Koreja...
- 10:47 - Stisni pa pisni (11) - Papirni istisak - #

< travanj, 2008 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Travanj 2018 (1)
Ožujak 2018 (1)
Studeni 2017 (1)
Listopad 2017 (1)
Srpanj 2017 (1)
Ožujak 2017 (2)
Veljača 2017 (1)
Siječanj 2017 (3)
Studeni 2016 (1)
Listopad 2016 (4)
Kolovoz 2016 (2)
Srpanj 2016 (1)
Lipanj 2016 (4)
Svibanj 2016 (2)
Travanj 2016 (4)
Ožujak 2016 (5)
Veljača 2016 (2)
Siječanj 2016 (4)
Prosinac 2015 (1)
Studeni 2015 (2)
Listopad 2015 (2)
Rujan 2015 (5)
Kolovoz 2015 (1)
Srpanj 2015 (3)
Lipanj 2015 (2)
Svibanj 2015 (5)
Travanj 2015 (2)
Ožujak 2015 (6)
Veljača 2015 (4)
Siječanj 2015 (2)
Prosinac 2014 (5)
Studeni 2014 (4)
Listopad 2014 (6)
Srpanj 2014 (1)
Lipanj 2014 (1)
Svibanj 2014 (5)
Travanj 2014 (4)
Ožujak 2014 (7)
Veljača 2014 (3)
Siječanj 2014 (4)
Studeni 2013 (2)
Listopad 2013 (2)
Rujan 2013 (3)
Kolovoz 2013 (3)
Srpanj 2013 (4)
Lipanj 2013 (1)
Svibanj 2013 (5)
Travanj 2013 (7)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Potaknut monotonijom provincije u kojoj privremeno živim deset godina, znatiželjan na oca Dalmatinca, introvertiran na majku Njemicu, ponekad u čudu na suprugu Tuzlanku, u životu svugdje pomalo, ovog pljuštećeg popodneva udovoljavam Vodenjaku u sebi i nekim dobronamjernicima koji me gurkahu na blogojavljanje, i ... kreće općeobrazovni blog introspektivnog snatrenja...

... a zašto baš Shelly Kelly?
Isključivo hommage imenu.
Interes za zrakoplovstvom odveo me u vrlo slojevitu priču o mogućoj kolateralnoj žrtvi interesa politike, o raznim licima istine i slučaju trenutka, o nafaki i sićušnosti svih nas na nekoj apstraktnoj, univerzalnoj šahovskoj ploči - privilegija je, moći pričati ...
(Šlagvort za zainteresirane - let IFOR-21, Ćilipi 1996. ...)


O bloženju načelno i konkretno:
"Da većina ljudi ne zna pisati, kompenzira činjenica što ionako nemaju što reći."
(Harald Schmidt)

"Nikad ne treba očajavati, kad se nešto izgubi, osoba ili radost ili sreća; sve se još divnije vraća. Što otpasti mora, otpada, što nama pripada, uz nas ostaje, jer sve se po zakonima odvija, koji su veći od naše spoznaje i s kojima smo samo naočigled u suprotnosti. Treba u sebi živjeti i na cijeli život misliti, na sve svoje milijune mogućnosti, širine i budućnosti, naspram kojih ne postoji ni prošlo niti izgubljeno.-"
(Rainer Maria Rilke, Rim, 29.4. 1904.)

"Inženjeri su deve, koje jašu ekonomi."

"Pametan čovjek nema vremena za demokratske većine."
(prof. Branko Katalinić)

"Malo ljudi vlada umjetnošću, plašiti se pravih stvari."
(Juli Zeh)

"Niemand lasse den Glauben daran fahren, dass Gott mit ihm eine grosse Tat will!"
(Dr. Martin Luther)

"Što manje ljudi znaju o tome, kako se prave kobasice i zakoni, to bolje spavaju."
(Otto von Bismarck)


Dnevnik.hr
Blog.hr

Napomena:
Za sadržaj linkova objavljenih ili preuzetih na svom blogu ne odgovaram.

... a ako netko želi mene linknut', u diskreciji, vlastitom prostoru, bez obaveza, ne svojom krivnjom, djeca ne smetaju itd ...:

grapskovrilo@gmail.com




Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic



...Godišnjem dobu sukladno...

Image and video hosting by TinyPic





... Uvijek ću se nakloniti imenima ...

Ernest Hemingway, Jacques Prevert, Peter Ustinov, Willy Brandt, Hans Dietrich Genscher, Brunolf Baade, Hugo Junkers, Ferry Porsche, Ruth Westheimer, Leni Riefenstahl, Dean Reed, Astor Piazzolla, Amalia Rodriguez, Ana Rukavina, Dieter Hildebrandt, Ivica Račan, Nela Sršen, Boris Dežulović, Ayrton Senna, Niki Lauda, Al Pacino, pater Stjepan Kušan ... i ima ih još mnogo, Bogu hvala ...

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic