Zagrebačke mažoretkinje imaju još jednu audiciju ovu subotu 21.9. u 11. sati u Palmotićevoj 20. Dobrodišli.
Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!
Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima
NAJČEŠĆA PITANJA:
Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)
Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).
Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.
Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.
Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).
Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).
Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).
Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.
Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.
Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.
Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...
Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.
Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.
Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.
Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!
Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".
Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 19.9. u 20 sati i subotu 21.9. u 11 sati. Dobrodošli!
- subota 21.9. u 9:30 Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef
- subota 28.9. u 15:00 dvorana Bogumil Toni, Samobor (Međunarodni karate turnir), o/o Šef
- subota 28.9. u 17:00 službeni ulaz Maksimirskog stadona (Dinamo-Lokomotiva), o/o Šef
- srijeda 2.10. u 8:00 Sveta Nedjelja (H&M promocija), o/o Šef
* plesni nastup S1A
- srijeda 2.10. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Monako), o/o Šef
- subota 5.10. u 08:30 Savska 1 (Dani otvorenih vrata Javne vatrogasne postrojbe Zagreb), o/o Šef
* plesni nastup S1A i Drum linea u 9:30 i 11:30
- subota 5.10. u 10:15 Trg bana Jelačića-Tkalčićeva-Ilica-Preradovićeva-Bogovićeva-Gajeva-Trg bana Jelačića (Promotivni nastup za audicije Zagrebačkih mažoretkinja), o/o Šef
- četvrtak 10.10. u 18:30 Palmotičeva 30 (audcije), o/o Šef
- subota 12.10. u 9:30 Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef
- subota 26.10. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef
KOLJAJA RADI
Naša razvodnica Lea Koljaja** je počela raditi u Z-centru u Cinestaru. Idu novčići, čing-čing!
OPREMA ZA NASTUPE
Tim ima i niz tehnike koja je namjenjena nasupima i natjecanjima
- 4 štoperice
- digitalni mjerač udaljenosti (policijski za uviđaje)
- diktofon
- 2 pegle za peglanje kose
- peglu za odječu
- 3 svjetlosna scenska efekta
PROSLAVE ROĐENDANA
Uobičajena je praksa da se na treninzima slave rođendani članica. Na Seniorskom 1A rođendan se slavi pjevanjem svih članica rođendanske pjesme, čestitanjem i tradicionalnim Šefovim povlačenjem za uši (da u idućoj godini naraste). Potom se cijeli tim časti kolačima, čipsevima i grickalicama, te cugom koju je donijela članica. Treneri, naravno, počaste više od toga, a Šef najviše (onda su na treninzima i pizze, torta, kokteli…). I rođendani J1A se isto slave, a ima proslava i na nekim drugim sastavima.
S1A je do sada slavio i zaruke (zadnji puta onu od Viki), te zadnji trening prije vjenačanja (od Kralj), diplome i sve ostale velike događaje u životu naših mažoretkinja.
Uz rođendanske proslave tim organizira darovanje za Božić, kada svaka mažoretkinja donese neki simboličan dar koji se označi brojem, pa onda svaka cura izvlači iz vrećice redni broj i sreća odlučuje tko će dobiti koji poklon. Koji puta se organizira i uskrsno farbanje pisanica pa razmjena istih.
ILIRSKA DVORANA
Narodni dom palača je na Gornjem Gradu u Opatičkoj 18. Na tom prostoru je bio samostan Klarisa, koji je raspušten 1782. Grof Karlo Drašković zemlju je otkupio 1835. i tamo 1838. izgradio palaču za obitelj Drašković. 1846. pod povoljnim uvjetima grof Drašković palaču prodaje Hrvatskom narodnom preporodu koji je nazivaju Narodni dom.
Središnja prostorija Doma nazvana je Ilirska dvorana (Preporodna, Narodana i Zagrebačka dvorana), gdje Ilirci organiziraju proslave, političke skupove, balove, predavanja, koncerte i predstave. Ilirska dvorana tako postaje središnje mjesto života Zagreba i Hrvatske. U Domu je bio smješten Narodni muzej, Gospodarsko društvo, Čitaonica i Kazino. 1868. Dom postaje sjedište JAZU. Od 1878. Dom je otkupila država i tamo smjestila Stol sedmorice, tj. visoki sud. Tu funkciju je imao do kraja II. svjetskog rata kada se vraća Akademiji.
NUSPROSTORIJE
Nusprostorije = prostorije u kući koje nisu sobe ili kuhinja
Forcimer = predvorje, prostor koji je bio između svih ostalih prostorija u kući često kada je bio bez prozora, a iz koje se bila vrata za sve prostorije (sobe, kuhinju, špajzu, badicimer…); forcimer treba razlikovati od hodnika jer je isti bio bitno širi, te od verande koja je ulazni prostor obično ispred forcimera; forcimer je služio za gledanje televizije (kasnije se televizija preselila u kuhinju ili dnevni boravak), telefoniranje (tamo je stajao telefon sa kojeg se razgovaralo stojeći) ili svečane ručkove i večere kada se okupila cijela obitelj, a u njemu je obično bio stol na kojem se posluživala hrana za takve događaje sa udobnijim stolicama, a obavezni ukras forcimera je bio preparirani fazan, gobleni poput posljednje večere, pokoja slika ili reprodukcija, te tabletići (ispod telefona, na stolu i na televizoru); naš ured je prije bio stan šefovog djeda i bake, a forcimer je danas pretvoren u dolazni ured iz kojeg se ide u sve urede, skladišta i toalet, dok je ispred forcimera veranda koja sada služi kao arhiva
Špajza = ostava, dio kuće u kojoj se čuva zimnica i drugo odlagalište hrane, te u kojoj je bio frižider i duboko smrzavanje
Frižider = hladnjak
Duboko smrzavanje = ledenica
Badecimer = kupaonica, koja je često kada u sebi imala i šekret (v. dolje), a u njoj se čuvala i kahlica ili noćna posuda (u koju se vršila nužda da se ne mora u hladan badicimer)
Šekret, WC = zahod, toalet, često kada dio kupaonice
Šekret kefa = četka za zahod
Lavabo = umivaonik
Špigl = ogledalo
Tariguz = toaletni papir
Kahlica = noćna posuda
„Daj si obleči šuze vu forcimeru“ = obuci cipele u predvorju
„Donesi grifik brašno s police vu špajzi“ = donesi oštro brašno sa police u ostavi
„Šekret ti je v badicimeru tam levo“ = toalet ti je u kupaonici tamo lijevo
„Fali mi tariguza“ = nedostaje toaletnog papira
KARTODRAPEC
Kartodrapec ili kondukter u tramvaju je imao četiri funkcije: regulirao je red u tramvaju (i pritom urlao „stisnite se u sredinu“), prodavao karte („za presjedanje prosim“), otvarao i zatvarao vrata na tramvaju, te davao znak zvoncem vozaču da krene (jedno zvono) ili da zakoči kad je bila neka opasnost (tada je puno puta brzo stisnuo zvono).
Kondukter je obično bio vrlo autoritativan, pa je smirivao fakine ili ih natjerao da se ustanu starijoj osobi. On bi klince koji bi se švercali na pulferu na starim tramvajima (kojima su se spuštala stakla) lupao kartama po glavi. Pravi kondukter je pomogao starijoj i invalidnoj osobi, ili trudnici da uđe u tramvaj.
Kondukter je sjedio kod zadnjih vrata. Prvo je nestao iz prvih kola (koja su postala „S“ tj. bez prodaje karata), par godina kasnije i iz drugih (ostao samo u zadnjima), da bi ga na koncu potpuno zamijenili automati.
Uz vozača i konduktera sastavni dio tramvaja je bio i kontrolor, osoba koja je provjeravala valjanost karata, a njih je bilo sve više, što je konduktera bilo manje.
I jedna zgodna napomena, još sredinom sedamdesetih dok su Zagrebom vozili oni kockasti, prvi tramvaji (današnji turistički tramvaji) putnici su sami otvarali vrata pomicanjem štange, a ne kao danas vozač. Tako se često dešavalo da su putnici otvarali vrata i iskakali na raskrižjima, semoforima i zastojima, a i dok je tramvaj sporije vozio.
SA MAŽORET BAJKE - 3. dio
foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
size up picture
do pictures
view your photos online
clothing optional tumblr
...nastavak u idućem postu...
|