Krenuli smo sa sezonom. Sve grupe od ponedjeljka kreću sa treninzima. Nadam se da ste se odmorili i dobro nam došli nazad!
Svi treninzi su na Maksimirskom stadionu:
S1A: ponedjeljak od 19:30 do 22:30 i srijeda u Filipovićevoj 1 od 19:30 do 22:30
S2: utorak od 20:00 i 22:00 i četvrtak od 20:00 do 22:00
J1A: subota od 9:00 do 12:00
J2: subota od 10:30 do 13:00
J3: subota od 9:00 do 11:00
D1: subota od 9:00 do 10:30
D2: subota od 10:45 do 12:15
drum line: ponedjeljkom od 20:00 do 22:00
- petak 8.9. u 15:00 Palmotićeva 30 (Trg bana Jelačića, Hanžekovićev memorijal), o/o Šef
- subota 8.9. u 10:00 Palmotićeva 30 (nastup za audicije centrom grada), o/o Šef
* plesni nastup sa drum lineom
- subota 9.9. u 15:00 Nacionalna i sveučilišna knjižnica (Hanžekovićev memorijal), o/o Šef
- nedjelja 10.9. u 16:00 Atletski stadion Mladost (Hanžekovićev memorijal), o/o Šef
- subota 16.9. u ???? Službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Slaven Belupo), o/o Šef
- četvrtak 21.9. u ???? Službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Astana), o/o Šef
DVIJE CURE NAM IMAJU COVID
Dvije mažoretkinje Seniorskog 1A sastava su se vratile iz maturalca sa Covidom i sad su i samoizolaciji. Eto, Covida još uvijek ima!
ŠTO SVE IMAMO U SKLADIŠTIMA
Zagrebačke mažoretkinje imaju
- 6 skladišta
- veliku garažu
- ukupno 131 m2 skladišno-garažnog prostora
U dva podrumska skladišta imamo (44 m2):
- sav alat
- veće logističke objekte kao što su podiji za dodjelu medalja, montažne ograde, koplja i stative za zastave, trim bicikl, manji jarbol za zastave...
- vrlo tešku bazu za veliki jarbol od 2 m2
- transportne kutije raznih veličina (plastične i metalne)
- potrošni materijal kao što su boje, okovi, hulahopke
- opremu za održavanje vrta
- ograde HMS-a i EMA-e
- niz specifične logistike, kofere za put, opremu za roštiljadu isl.
U vanjskom skladištu imamo (5 m2):
- montažne stolove
- banere i sve propagandne zidove
- jarbol za dizanje zastava
- staru maskotu
Manje unutarnje skladište (5 m2):
- štapove
- suvenire
- majce, kape isl.
- potrošni uredski materijal, zdravstveni materijal, materijal za treninge
- vrjedniju opremu tima
- razglas, audio i komunikacijsku opremu
Srednje unutarnje skladište (8 m2)
- promotivne materijale o Zagrebu i Hrvatskoj
- maskotu
- materijale za čišćenje i osobnu higijenu
- jeftiniji potrošni materijal
- stariju arhivu
Veliko unutarnje skladište (12 m2):
- sve zastave svijeta
- ploče sa natpisima zemalja
- jastuke za dodjelu medalja
- stare uniforme
- uniforme orkestra
- kostime za Mažoret bajku
- ostatke tkanina od šivanja
- nešto od logistike
U garaži imamo (37 m2):
- parkirana 3 službena auta
- opremu i logistiku za aute (gume, ulja, antifriz, čišćenje…)
- 6 metarski jarbol za dizanje zastava i sva pripadajuća oprema
- baneri HMS-a i EMA-e
- nešto logistike
Izdvojeno skladište (20 m2):
- bubnjeve
- okove
- metalne ormare za audio opremu
KAKO SE RADI KOREOGRAFIJA ILI DEFILE
Izrada koreografije i defilea je vrlo složem posao koji se sastoji od više faza:
1. Prezentiranje osnovne koreografske ideje (koja je umjetnička ideja cjelokupne koreografije/defilea)
2. Traženje glazbe (koreograf, Šef, ali i ostali traže potencijalnu muziku za tu koreografsku ideju)
3. Preslušavanje glazbe i odbacivanje glazbenih brojeva koji nisu prihvatljivi (neprimjereni, nemogu se montirati, protiv pravilnka...)
4. Montiranje glazbe (50-100 sati rada) od probranih glazbenih brojeva (iskoristi se 3 do 6 glazbenih brojeva među probranim brojevima).
5. Koreograf tada preslušava glazbu mnogo puta (kod kuće, u autu...) i postavlja grafički koreografske zamisli.
6. Potom se koreografija postavlja na koreografskom treningu. Neki elementi (koraci, promjene formacija, formacijske figure, tehniciranje sa štapom) se mogu praktično izvesti, negi pak ne, jer nešto što se postavi na papiru nije uvijek izvedivo u praksi. Neki elementi se zbog toga prilagođavaju na konkretnom koreografskom treningu, a neki se moraju u potpunosti odbaciti i rade se novi. To je dugotrajan i frustrirajući posao.
7. Nakon što se cijela koreogafija postavi, testira se u realnom prostoru (konkretna staza za defile, koreografski prostor), te se eventualno modificira zbog vremena trajanja. Ovdje se daje naputak predvodnici na koji način mora obaviti pojedine pozicije (centriranje ili pozicija na borilištu, brži ili sporiji prolazak na defileu, pojedini elementi u zavojima...).
8. Potom trener uvježbava koreogafiju i čisti pojedine elemente (čišćenje je definiranje dijelova tijela za pojedini element, te ispravljanje devijacija u plesanju cjelokupnog tima ili pojedine mažoretkinje).
9. Nakon što se koreografija isčisti još jednom koreogaf pregledava cjeloklupnu sliku, te eventulano daje zadnje naputke ili izmjene.
10. U ovoj fazi angažiraju se i vanjski stručnjaci (show dance, društveni plesovi, balet, bivši koreografi) koji daju svoje sugestije, a trener ih potom koristi (ili ne) te dorađuje koreografiju.
11. Nakon toga dolazi revizija jednog od sudaca koji daje svoje opservacije sa gledišta suca. Naime, koreogaf koji puta u svojoj koreogafskoj viziji zanemari pogled sa strane, pa neke stvari u njegovoj opservaciji izgledaju potpuno drugačije nego sa pozicije suca. Ako neki element nije definiran ili ga strano oko vidi kao kakofoniju, raspad, pogrešku, korograf isto mijenja. Naime, dok se radi koreogafija koreogafu je sve jasno. To ne znači da taj elementu u stvari i jest jasan, nego ga on, koji je to stvarao, takvim vidi.
12. Kad se sve to definira ponovo se isčišćava koreogafija (definira, ispravlja), te se uvježbava, da velikim brojem ponavljanja uđe u rutinu (isplesavanje)
Cjelokpni posao koreografiranja i uvježbavanja koreogafije traje nekoliko stotina sati, a samo postavljanje koreogafije bar 50 sati, za koreogafiju/defile od 2 minute.
Koreogaf može biti i trener, ali često kada trener i koreograf nisu iste osobe. Koreogafiju može raditi i više osoba, no tada je jedna od njih glavni koreogaf, a ostali su stručnjaci za pojedini segment koreografiranja i sudjeluju u svom segmentu (npr. za tehniciranje, dizajn tijela, pojedine plesne oblike, formacije...).
KLOVIĆEVI DVORI
Galerija Klovićevi dvori specijalizirana je muzejska ustanova s državnim djelokrugom specijalizirana uz područje likovnih umjetnosti. Galerija je osnovana 1980, a prostor na Jezuitskom trgu je otvoren 1982.
Zgrada Klovićevih dvora je isusovački samostan koji su Isusovci počeli graditi sredinom 17. stoljeća. Vrlo brzo su podigli i crkvu Sv.Katarine. Zgrada i crkva su stradali u velikom požaru 1674.
Galerija ima 6 zbirki eminentnih umjetnika. Galerija organizira niz značajnih izložbi, no ni izbliza nije na razini organizacije izložbi krajem 80-tih kada je organizirala svjetski jake izložbe (Drevna kineska kultura, Riznica Zagrebačka nadbiskupija, Kyoto cvijet kulture Japana, Zlatno doba Dubrovnika, Svjetski majstori iz riznice Ermitaža, Sjaj Ukrajinskih riznica, Pompeji, Vincent Van Gogh, Tizijan, Pablo Picasso…) kada su izložbe posjećivale stotine tisuća ljudi.
Isusovci su u Zagrebu od 1606. godine, 1607. su osnovali gimnaziju, 1662. su osnovali Akademiju za filozofiju i teologiju koja je 1669. dobila sveučilišne privilegije. Danas u Zagrebu imaju Fakultet filozofije i religijskih znanosti (Sveučilište u Zagrebu), Filozofsko-teološki institut i Znanstvenu knjižnicu „Juraj Habdelić“.
FALA
fala – hvala
prosim = molim
serbus, servus, bok = zdravo
'm ruke, kizdihant = ljubim ruke
gezunhajt = nazdravlje
„Joj baš ti fala“ = puno ti hvala
„Prosim lepo“ = molim lijepo
SLIČICE
Svi smo skupljali sličice. Curice one barbika, letećih medvjedića, crića, mi onih nogometa, automobila, akcijskih filmova... I svi smo skupljali „životinjsko carstvo“. Onda smo se mijenjali, lijepili ih u albume i bili jako ponosni ako bi ih sve skupili.
No, dečki su se sa sličicama i kokali. Kokanje se radilo tako da je sličica bila stavljana naopako, pa bi za poluzatvorenom i ispupčenom šakom udarili po sličici u nadi da će se okrenuti za 180 stupnjeva tj. na stranu sa slikom. Ako se to desilo osvojili ste sličicu, ako nije izgubili ste sličicu.
SA INCIJACIJE - 1. dio
foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačih mažoretkinja
Cafnšrajt
image uploader
image hosting
image uploader
image uploader
|