Veliki koncert i mažoret bajku imamo za dva tjedna. Karte se mogu kupiti još tjedan dana, do iduće subote!
Krenula je prodaja karate za našu veliku MAŽORET BAJKU. Nakon stanke od 3 godine radi Covida-19 ponovo krećemo sa mažoret bajkom, ovaj puta
MAŽORETKINJE U ZEMLJI BAJKI
19.3.2023. U STUDENTSKOM CENTRU U 19:00 SATI
Imat ćemo puno kostima, profesionalnu produkciju, svjetla, razglas, scenu, inspicijenta... Nastupa če svi sastavi!
Cijena ulaznice je 10 EUR i ulaznice se mogu kupiti od ove subote do 11.3. na svim treninzima ili u uredu (radnim danom od 9:00 do 16:30 sati).
za povećanje pritisnite na plakat
- nedjelja 5.3. u 15:30, službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef
- srijeda 8.3. u 18:00 hotel Westin (Naj žena Hrvatske), o/o Šef
- nedjelja 12.3. od 10:00 do 14:00 1. generalna proba za Mažoret-bajku, Hercegovačka 111
* D1 i D2 10:00-11:00
* svi juniorski sastavi 12:00-14:00
* svi seniorski sastavi 11:00-12:00
ERIKA BILA NA UTAKMICI
Juniorska predvodnica Erika Radić je izrazila želju da bude dio tima na utakmici Dinamo-Hajduk. A kad predvodnica nešto zaželi to se i ostvari. Pa je bila dio tima na terenu utakmice.
MASKOTA TIMA
Maskota Zagrebačkih mažoretkinja je plava vjeverica, a metar veliku maskotu sa prvih 50-tak medalja čuvamo u uredu.
No, živa maskota tima je naš pas Vili, koji je istinski suvenir našeg ureda, a kojeg je tim udomio iz Doma za napuštene životinje Dumovec.
Prije Vilija imali smo Bonney, koja je sa timom bila 16 godina.
Na natjecanja i druge najvažnije nastupe sa nama ide Plavko, službena maskota GNK Dinama.
ZAŠTO SE TRAŽE OCJENE
Jedina važnija aktivnost naših mažoretkinja su njihove školske ili studentske obveze. Škola i fakultet su prioritet svih prioriteta. I to je jedan od najvažnijih principa Zagrebačkih mažoretkinja.
Upravo radi toga Zagrebačke mažoretkinje imaju stalni nadzora nad ocjenama svojih članica. Ocjene na uvid se traže najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češče. Locira li se problem razgovara se sa roditeljima, razrednicima, pedgozima, ravnateljima. U slučaju ozbiljnih problema sa ocjenama tim postupa na slijedeći način:
1. upozorava članicu i daje joj rok
2. osigurava pomoć druge mažoretkinje, a koji puta i profesionalne instrukcije, nemalo puta i Šef uči sa mažoretkinjom
3. privremeno degradira i/ili suspendira mažoretkinju
4. trajno suspendira mažoretkinu, tj. isključuje je iz sastava.
U nekoliko slučajeva bili smo prisiljeni na ovu najstrožu mjeru, no ponosni smo na to da smo velik broj djevojaka ostalim mjerama uspjeli "vratiti na pravi put". Iskerno, uz sve uspjehe Zagrebačkih mažoretkinja, daleko sam najponosniji upravo na ove postignuča.
ZGRADA REKTORATA
Zgrada Rektorata je građena od 1856. do 1859. i u to vrijeme je bila na samom rubu grada. Zgrada je projektirana (arhitekt Ludwig Zettl) kao južno krilo Bolnice samostana Sestara milosrdnica koje je trebalo primiti 200 bolesnika zbog tadašnje zaraze kolere i Školu za primalje. Iako je zgrada rađena kao bolnica ista se u nju nije uselila.
Zagrepčani su (kao i danas) smatrali da je ta novotarija preružna i nitko nije htio useliti u nju. 1863. tu je privremeno useljena Zagrebačka realna gimnazija, a 1864. je u njoj održan prvi Zagrebački Zbor (Velesajam). 1866. privremeno je u njoj bila vojna bolnica. 1869. u nju se useljava Tvornica duhana Zagreb koja dobiva pravo korištenja na 10 godina.
Na koncu se 1882. odlukom Vlade zgrada dodjeljuje Sveučilištu koje seli sa Katarininog trga (današnje Gornjogradske gimnazije). Prva predavanja su bila 6.11.1882. Danas je u zgradi Rektorat Sveučilišta i Pravni fakultet.
Ispred zgrade se nalazi poznata skulptura Ivana Meštrovića „Povijest Hrvata“ koja je originalno izrađena 1932. za zgradu Starohrvatskog muzeja u Kninu. 1970. na 300. godišnjicu Sveučilišta brončani odljev Povijesti Hrvata se postavlja ispred Rektorata.
VERKCAJG
Verkcajg = alat
Šrafinciger, šerafinciger, šerafciger = odvijač
Šeraf = vijak
Šerafiti = zavrtati
Cange = kliješta
Cvikcange = kliješta za rezanje drota
Precvikati = prerezati
Drot = žica
Štemajzer, štemajzl = dijeto za beton
Štemerica = pneumatski čekić
Štemati = dubiti ili razbijati kamen, beton isl.
Rašpa = turpija
Majzl = sjekač
Colštok = drveni metar na sklapanje
Forhaltati = pružati otpor, npr. pri zabijanju čavla na dasku
Šmirgl papir = brusni papir
Šmirglati = brusiti, dosađivati
Šrafštok = škripac
Špahtl = zidarska lopatica
Vaservaga = labela
Švasaparat = stroj za zavarivanje
Švasati = zavarivati
"Daj s šrafincigerom odšerafi šeraf" =Odvijačem odvini vijak
„Zemi cvikcange i precvikaj drot“ = Uzmi kliješta za rezanje žice i prereži žicu
„Daj mi to zašmirglaj“ = Možeš li mi pobrusiti to
„Trebam to zašvasati“ = Moram to zavariti
SOKOVI S TETRAPAKA
Ko klinci smo znali samo za sokove u tetrapaku. OK, bilo je cole, kokte, Pipi, Inke i drugih sokova u bočicama, ali ipak se u školi, na izletima i drugdje pilo sokove iz tetrapaka. Bili su praktičniji. Ti sokovi su dolje bili zadebljani, a gore vrlo tanki, tako da su zapravo išli u trokut. I uz njih ste obavezno dobili slamku. Kad bi popili sok, frajerčići bi napuhali tetrapak do krajnje granice i onda nagazili na njega, a on bi eksplodirao vrlo bučno, što je plašilo curice. A mi smo si bili face. U piramidalnom tetrapaku ste kupovali i čokoladno mlijeko. To je bila baš ultimativna delicija.
Obično mlijeko smo kupovali u plastičnim vrećicama od litre koje su se onda stavljale u plave plastične držače kako bi mogle stajati u frižideru. I na koncu jogurti. Nije bilo ovih tekućih današnjih, nego ste ih kupovali u čašicama koje ste onda bar minutu-dvije morali tresti (dok vam ne otpadne ruke) da postanu iole tekući i da ih možete popiti. Nije bilo tada kefira, kiselog mlijeka, acidofila, AB-kulture, proteina… Jogurt uz sendvič i fajront!
SA BOŽIĆNOG KONCERTA ZAGREBAKIH MAŽORETKINJA - 4. dio
fotke: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
...kraj!
|