Potvrđeno je Zagrebačke mažoretkinje odlaze na turneju u Grčku od 23. do 28.8. Odlazimo u dva grada, jedan ima 150.000, a drugi 250.000 stanovnika i na moru su. Više o turneji za par dana.
Zagrebačke mažoretkinje su dobile poziv za Njemačku, Srbiju i Italiju, a još dvije od te tri turneje ćemo prihvatiti, tako da ćemo ove godine imati ukupno tri turneje.
Ovo je moguće zato što tim neće ići na Državno i Europsko prvenstvo nego će se više posvetiti turnejama. Na turneje će ići juniorke i seniorke.
Krenuli smo sa sezonom, tj. svi trenizi su krenuli po rasporedu iz prvog polugodišta:
- S1A: ponedjeljak 1. gimanzija i srijeda OŠ I.Filipović od 19:30 do 22:30
- S2 (bivši S1B): utorak 1. gimnazija, četvrtak Palmotićeva 30 od 20:00 do 22:00 sata
- J1A: subota 1. gimnazija od 9:00-12:00
- J2 (biši J1B): subota Hercegovačka 111 od 10:30-13:00
- J3: subota Hercegovačka 111 od 9:00-11:00
- D1: subota Palmotićeva 30 od 9:00-10:30
- D2: subota Palmotićeva 30 od 10:45-12:15
- Veteranke: utorkom Palmotićeva 30 od 20:00-22:00
- Drum line ponedjeljkom 1. gimnazija od 20:30-22:00
Obzirom na prealazak na EUR, cijene članarina su:
- S1A: do XII. mjeseca 8,50 EUR, od I. mjeseca 15,00 EUR
- S2 (bivši S1B): do XII. mjeseca 12,00 EUR, od I. mjeseca 19,00 EUR
- J1A: do XII. mjeseca 11,50 EUR, od I. mjeseca 17,00 EUR
- J2 (bivši J1B): do XII. mjeseca 12,00 EUR, od I. mjeseca 19,00 EUR
- J3: do XII. mjeseca 13,50 EUR, od I. mjeseca 20,00 EUR
- D1: do XII. mjeseca 13,00 EUR, od I. mjeseca 19,00 EUR
- D2: do XII. mjeseca 13,50 EUR, od I. mjeseca 20,00 EUR
- Veteranke: od I. mjeseca 19,00 EUR
- Drum line nema članarina
- subota 28.1. u 15:00 h, službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Lokomotiva), o/o Šef
- srijeda 1.2. u 17:00 h, službeni ulaz Doma sportova (Zagreb open Grand Prix, mađunarodni turnir u hrvanju), o/o Šef
- četvrtak 2.2. u 17:00 h, službeni ulaz Doma sportova (Zagreb open Grand Prix, mađunarodni turnir u hrvanju), o/o Šef
- petak 3.2. u 17:00 h, službeni ulaz Doma sportova (Zagreb open Grand Prix, mađunarodni turnir u hrvanju), o/o Šef
- subota 4.2. u 17:00 h, službeni ulaz Doma sportova (Zagreb open Grand Prix, mađunarodni turnir u hrvanju), o/o Šef
- nedjelja 5.2. u 17:00, službeni ulaz Doma sportova (Zagreb open Grand Prix, mađunarodni turnir u hrvanju), o/o Šef
MIKAC IMA DEČKA
Sara Mikac Smeško si je našla dečka. Upoznali smo ga. Macan je istinski mmmmmm.... Bravo malička!
Blog je osnovala naša predvodnica Doroteja Kukolja 27.7.2007.
Do sada je imao:
- 6.955.755 posjetitelja (prosječno 164.640 godišnje ili 451 posjet dnevno)
- 2120 postova (u prošloj godini 101 post)
- 173.279 riječi u postovima (prosječno po postu 92,6)
Postovi se najčešće pišu tijekom noći (između 1 i 2 sata)
MANUALI(podsjetnici)
Zagrebačke mažoretkinje nisu tipična hrvatska institucija obzirom da nam nije osnovni princip improvizacija, za koju su Hrvati doktori znanosti. Naravno da i mi moramo često kada improvizirati, najčešće ne svojom krivicom. Ali 90% naših obveza pokriveno je manualima. Manuali su dokumenti koji definiraju sve obveze tijekom nekog projekta i odgovaraju na pitanje:
- kada
- što
- tko i s kim
- kako
Naši manuali su vrlo precizni i ne ostavljaju prostor improvizaciji. Naravno, za svaki projekt koji se ponavlja manuali se moraju updatati tj. prilagoditi novim okolnostima i konkretnom projektu u realnom vremenu.
Manuali se rade za pojedine službe na prvenstvu, koncertu, turnejama, ali i kao podsjetnici za opremu koju se treba uzeti na putovanje, za pakiranje, za letove avionom, za audicije, za bolove u koljenu, za gripu, za nogometne utakmice... Rade se i manuali za neke specifične aktivnosti pa tako postoji manual za mažoretkinje koje individualno putuju avionom (što i kako da naprave na aerodromu).
Iskreno smatram manuale najvećom vrijednosti Zagrebačkih mažoretkinja na koje smo potrošili sate rada, ali sada nam štede užasno mnogo vremena, povećavaju profesionalizam i bitno smanjuju broj pogrešaka.
TAXI
- ukupno u Zagrebu ima oko 1500 taxija
- najveći taksi prijevoznici su Radio Taxi Zagreb, Cammeo, Eko Taxi, Bolt, Uber i Ride2.
ZAGREBAČKE ZIDINE I VRATA
Dok je ugarski kralj Bela IV bježao pred Tatarima kratkotrajni spas je pronašao i u Zagrebu (Gradecu). Stoga je kao zahvalnost gradu 1242. dodijelio "Zlatnu bulu", status slobodnog kraljevskog grada koji je bio pod osobnom zaštitom kralja, nije ga smio napasti ni jedan vlastelin ili plemenitaš, a grad je smio organizirati sajmove i obrtnike, imao je slobodnu trgovinu, svog suca i direktno je potpadao pod kralja. No, grad je imao obvezu da se opaše zidinama, kulama i drugim fortifikacijskim objektima. Ipak prvi gradski zidovi datiraju još iz 7. stoljeća, a ostaci se nalaze ispod Muzeja grada Zagreba gdje se mogu i razgledati.
Gradec se za ono vrijeme utvrdio vrlo brzo, za samo 15 godina. Gradski bedemi su bili debeli 2 metra i visoki 5 do 6 metara. Grad je imao 13 kula, no o njima u idućem nastavku ovog serijala.
Kroz gradske zidine se moglo ući na petora velika vrata i jedna mala vrata (Mesnička vrata, Gradec, Nova vrata Frauentor, Surovo dverce, Kamenita vrata i Poljska vratašca ili Dverce). Frauentor ili "ženska vrata" tako su se zvala jer je uz njih bio samostan Klarisa. Vrata su čuvali čuvari koje je na godinu dana odabirala gradska četvrt. Sva vrata i sam grad za vrijeme opsade su branili gradski stražari na čijem je čelu bio kapetan.
Kod Dverci ili Poljskih vratašca bilo je zvonce koje je pozivalo građanstvo da se vrati sa polja u grad jer se vrata zatvaraju. Vrata su se ljeti zatvarala u 22 sata, a zimi u 21 sat. To zvonce zvalo se Campana Latronculorum ili zvono pljačkaša, iskrivljeno zagrebački "lotrijaša", a po njemu je i kula Lotrščak dobila ime.
Nakon što su se zatvorila gradska vrata, a do jutra, kroz grad je hodao noćobdija, gradski redarstvenik koji je pazio da na ulicama nema lopova i pljačkaša dok građani spavaju, te da nečija vatra u peći ili svijeća nije izazvala požar dok spava. Noćobdija je u 22 sata vikao ulicama "Deset je sati, pošteni ljudi ideju spati, a ne cesti ostaju samo tati (lopovi)".
Tijekom kuge u Zagrebu otvorena su bila samo Kamenita vrata jer se tamo jedino moglo kontrolirati ulazak u grad i spriječiti ulazak onima koji su imali simptome. Kamenita vrata su i najšira gradska vrata.
Kaptol je imao bitno slabije zidine, a jedino su oko Katedrale bile ozbiljne zidine i kule koji je dio sačuvan i danas. Dio zidina oko Gradeca također je sačuvan, no veći dio je pretvoren u gradske palače nakon što je minula opasnost od Turaka.
CUGA
Cuga = piće
Cugati = piti
Našvasati, nacvrcati, naliti, nacugati = napiti se
Spiti =popiti
Spi = popi, spavaj
Žestica = žestoki alkohol
Pivkan, bira = piva
Žuja = Ožujsko pivo
Betonirana piva = koktel pive i žestokog pića
Gembač = gemišt, 2 mjerice mineralne vode na 7 mjerica vina
Škropec = decilitar vina sa malo sode ili kisele vode
Babi, bambus = crno vino sa kolom
Musolini = Bijelo vino sa malinovcem
Votka C = koktel od votke i soka od naranče
Špeci = koktel Coca-cole i Fante
Dum-dum tekila = sprite i tekila koji su udare prije posluživanja
Himpersaft = malinovac (sok od malina)
Aplsaft = jabučni sok
Tringlt = napojnica
Kod Hudolina = sinonim za liječene alkoholičare
„Kaj se je nacugal“ = napio se
„Bum si presekel to s žesticom“ = popit ću jedno žestoko piće
„Bumo si spili žuju“ = hoćemo li popiti Ožujsko pivo
PRVI MOBITELI
Jedna moja simpatična životna priča. Bio Vam ja tako u ljeto 1991. u Hong Kongu. Uđem u podzemnu željeznicu i začujem zvuk telefona. Kažem, pobogu, pa kako ovi imaju telefonsku govornicu u podzemnoj, kako su to spojili žicom? Kad čovjek vadi iz torbe ogromnu grdosiju, izvlači metar dugu antenu i krene razgovarat. U tih mjesec dana u Hong Kongu svaki dan sam nailazio na te ogromne mobitele kod raznih ljudi. Vratim se ja tako u Hrvatsku i kažem ljudima da tamo ekipa nosi telefone sa sobom u torbama, a oni će mi: „Kaj god, izmišljaš, to nije moguće“.
Samo godinu i pola kasnije (negdje 1993.) i kod nas su došli prvi mobiteli. Duncall. Da bi imali taj mobitel imali ste plastičnu kutiju veličine 40x30x10 cm u prtljažniku auta, pa je ta kutija bila spojena na struju i antenu koja je bila na krovu, a vi ste nosili još jednu manju kutiju tako nekih 30x15x5 cm na kojoj je bila slušalica. Vremenom se prvo izgubila kutija u autu, pa je i kutija koju ste nosili nestala, ali je mobitel bio ogroman, a morali ste i izvlačiti antenu dužine nekih 40 cm.
Ja sam prvi mobitel nabavio 1996, Motorola. Nakon što sam podnio zahtjev u Krapini (tamo sam imao vezu, jer bez nje se nije mogao dobiti mobitel), platio sam 1000 DEM (današnja vrijednost 718 EUR), i morao čekati mjesec dana da mi država odobri frekvenciju (da nisam državni neprijatelj). Mobitel je bio debel i velik, imao je antenu koja se vadila cca 15 cm i još jednu koju sam imao na autu radi boljeg prijema na putu. Signala u Zagrebu nije bilo na dobrom dijelu grada, čak ni na Trgu Austrijske Republike (centar). Mi u Vrapču nismo imali signal, pa sam i u uredu imao jednu antenu na krovu koja je lovila signali iz Gajnica. Na putu do Zadra, signala ste imali u Zagrebu, Karlovcu, Slunju i slijedeći puta u Zadru. 1997. na Državnom prvenstvu nije bilo signala u Pakoštanima, pa ste jedino mogli loviti jako slab signal u Clubu Med ako ste stali na plažu i okrenuli se prema 6 km udaljenom Biogradu. I niste se smjeli micati.
Kasnije su mobiteli postajali sve manji i manji, na kraju su bili tek nekih 8x 5 cm, i 1,5 cm debeli, glavni model je bila Nokia. Da bi došli današnji pametni telefoni pa su mobiteli ponovo počeli rasti i biti sve veći i veći.
SA EUROPSKOG PRVENSTVA MAŽORETKINJA - 5. dio
fotke: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
...kraj...
|