Viki nam je rodila. Više o tome u trač korneru
KRAJ SEZONE I ZADNJI TRENINZI
Treninzi traju do subote 11. lipnja (osim za 1A seniorski sastav koji treninge ima do 7. srpnja i juniorski 1A sastav do 30. lipnja).
POČETAK SEZONE I PRVI TRENINZI
Sezona počinje po početku školske godine u tjednu od ponedjeljka 5. rujna do subote 10. rujna (osim za 1A sastave kojima sezona počinje 16. kolovoza). Tako sastavi počinju sa treninzima prema ustaljenom rasporedu (treninzi će u rujnu biti prema istom rasporedu kao i u lipnju) i to za:
• Sve dječje i juniorske sastave (izuzev 1A juniorskog) u subotu 10. rujna na Maksimirskom stadionu
• 1B seniorski sastav u utorak 6. rujna u 20.00 sati na Maksimirskom stadionu
• 1A juniorski u ponedjeljak 16. kolovoza u 17 sati na Maksimirskom stadionu
• 1A seniorski sastav u ponedjeljak 16. kolovoza u 19:30 sati na Maksimirskom stadionu
Već na drugom treningu jesenske sezone održati ćemo i prebacivanja u više sastave – stoga je izuzetno važno da se sve mažoretkinje pojave na prvom treningu!
ZAVRŠNI ZAJEDNIČKI NASTUP SVIH SASTAVA
u nedjelju 12. lipnja u 19.00 sati
na igralištu Prve gimnazije, Avenija Dubrovnik 36
Dolazak svih mažoretkinja u Prvu gimnaziju je u 17.00 sati kada ćemo održati generalnu probu (tko kasni neće moći nastupati na koncertu). Koncert počinje u 19.00 sati, a ulaz je besplatan.
Tko ne dođe na trening 11. lipnja ili ne dođe na generalnu probu u nedjelju 12. lipnja u 17.00 sati neće ići na nastup, jer je nemoguće postaviti formacije bez prisustva svih mažoretkinja. Isto tako na nastup ne mogu ići one mažoretkinje koje nisu naručile uniforme, jer nemaju u čemu nastupati.
Djevojke ne moraju imati najlon čarape, ali moraju sa sobom imati bijele tenisice, dok seniorke moraju imati vlastitu šminku. Dječji sastav mora imati bijele soknice i bijele tenisice. DJEČJI SASTAV JEDINI DOLAZI U 18:00 SATI NA GENERAL-NU PROBU (ostali dolaze u 17:00h).
Napominjemo da za privatne stvari nismo odgovorni, t.j. molimo roditelje i mažoretkinje da na nastup ne uzimaju novac, mobitele, nakit, i ostale vrijednosti koje bi mogle nestati iz garderobe za vrijeme nastupa.
- utorak 7.6. u 9:30 u Palmotićevoj 30 (Festival jednakih mogućnosti, Trg bana Jelačića u 10:20), o/o Šef
- subota 11.6. ??? Trg dr. Franje Tuđmana (Večernjakova biciklijada), o/o Šef
- nedjelja 12.6. 8:00 Pivnica Medvedgrad u Tkalčevićevoj (maraton), o/o Šef
VIKI NAM JE RODILA
Ekipa, rodila nam je Viki!!! Mjesec dana prerano. Rodila je sina, Gabrijela, 1800 grama, 43 centimetra. Carskim rezom. Gabrijel je u inkubatoru, ali su oboje u potpuno u redu. Ivan nam je jako ponosan!
KOLIKO TOALETNOG PAPIRA POTROŠIMO
Zagrebačke mažoretkinje za dvorane, ured, team-buildinge i ljetni kamp godišnje potroše 310 rola toaletnog papira i 45 rola papirnih ubrusa.
To znači da su do sada Zagrebačke mažoretkinje potrošile oko 8.000 rola toaletnog papira.
PLAVO-BIJELI TRENING
Jedan od oblika team-builtinga tima je plavo-bijeli trening koji se dešava jednom u dva-tri mjeseca. Kada je plavo-bijeli trening nema štapova, zagrijavanja, formacijskog ili drugog treninga, nego se tim podijeli u dvije grupe: plave (1. formacija) i bijele (fazani).
Na plavo-bijelim treningu se igraju sportske i druge igre radi zabave tima. Nekoliko je vrsta plavo-bijelih treninga:
- sportske igre kada se igra graničar, odbojka, nogomet, košarka i ragbi, no sa vrlo rastegnutim pravilima da isto bude zabavno (ne želite znati na što taj nogomet liči)
- zabavne igre (gumi-gumi, poligon, igra boje, igra brojeva, igra marame)
- luda olimpijada (trčanje sa zavezanim nogama, trčanje sa jajem na žlici, stolice, prenošenje vode u čaši sa rupom…)
- igre na snijegu
- potraga za blagom (grupe moraju ispuniti zadatke koji im se zadaju po cijelom kvartu)
- oponašanje svojih roditelja (sve cure dođu u odjeći u kojoj im roditelji rade, ako što su radnički kombinezoni, uniforme, liječnička odjeća… te dobivaju zadatke vezano uz taj posao)
Na plavo-bijelom treningu uvijek ima i klope i cuge. U svakom slučaju plavo-bijeli trening je vrlo zabavan.
Do sada su na plavo-bijelom treningu uvijek pobijedile cure 1. formacije, a samo jednom su pobijedile fazanke.
ZAGREBAČKA JEZERA
Stajačice (jezera):
- ukupno 141 stajačica
- 6 umjetnih jezera
- 10 napuštenih šljunčara
- 3 rukavca Save
- 126 jama i ostalo
- 264,5 ha stajačica
Jarun, najveće jezero
- 70 ha jezera (usporebe radi Bundek ima 5 ha)
- 2000 metarna veslačka staza
- 6 otoka na jezeru
- 6 km ceste oko jezera
- 4 mosta koji povezuju otoke
- brojni rekreativni i ugostiteljski sadržaji
ZRAČNA LUKA ZAGREB
Letenje u Zagrebu započelo je 1909. godine sa uzletišta u Črnomercu. 1927. Zagreb gradi prvi aerodrom u Borongaju, gdje su 1928. krenuli prvi letovi Aeroputa. 1947. aerodrom se seli na Lučko, a 1962. na današnju lokaciju na Pleso.
U osamdesetima iz Zagreba se letjelo prema svim destinacijama bivše države, velikom broju destinacija u Europi, te prema New Yorku, Chicagu, Torontu i Montrealu. 1990. aerodrom postaje UN-ova baza. 1990. hub u Zagrebu dobiva Croatia Airlines, a 1994. i Trade Air. 2021. bazu u Zagrebu postavlja Ryanair.
2017. Zagreb dobiva novi terminal veličine 65.800 četvornih metara. Novi terminal ima 3 kata, 8 zračnih mostova i 6 autobusnih gateova, 4 linije za prtljagu, 32 check-in šaltera, 23 pozicije za provjeru putovnica, velik broj ugostiteljskih i turističkih objekata (600 kvadrata duty-freea, nekoliko manjih trgovina i 16 barova, restorana i snack barova), novu business ložu, VIP prostore, te 1100 parkirališnih mjesta. Uzletno-sletna staza MZL Zagreb je 3252 metra. Zagreb ima dvije stajanke, istočnu (novu, sa 11 pozicija) i staru zapadnu (23 pozicije) na kojoj su cargo avioni, avioni sa dužim stajanjem, te poneki redovni let. Terminal ima kapacitet 5 milijuna putnika, a vrlo jednostavno se može dodati još 30 check-in šaltera i 1 linija za prtljagu. Terminal se planira proširiti na 8 milijuna putnika.
Zagreb je 2019. imao 3,4 milijuna putnika, a među brojnim kompanijama koje lete na aerodrom letjeli su i širokotrupni avioni Emiratesa (Dubai), Air Transata i Air Canade (Toronto), te Koreana (Seoul), čak 17 interkontinentalnih letova tjedno. Sve ove kompanije nisu obnovile promet u 2020. i 2021. radi Covida-19, a Air Transat je obnovio promet 2022.
SLATKO
Cuker, cukar = šećer
Cukerpeker, cukeraj = slastičarnica
Slatkač = sladoled
Štrudl = savijača
Aplštrudl = savijača od jabuka
Himperštrudl = savijača od malina
Kitnkez = desert od dunja u šećernom preljevu
Zlevka, zlevaka = u pečnici zapečen desert od kukuruznog brašna, sira i jaja
Šnenokle, šnernokrli = žličnjaci od tučenih jaja s mlijekom
Cvičiknedli = knedli od krumpirovog tijesta u kojima je šljiva, a posuti su prezlima i šećerom (u današnje vrijeme se umjesto šljiva stavljaju marelice, jagode, jabuke, vanilija, pa čak i čokolada - no, originalni cvičiknedli su sa šljivama)
“Otpelal sam decu u cukerpekeraj“ = odveo sam djecu u slastičarnicu
GRUPNE IGRE ZA KLINCE
Klinci su se igrali brojne grupne igre koje su im ispunjavale vrijeme.
Skrivača: cilj igre je da se svi igrači sakriju dok onaj koji čuva pik žmiri, tj. broji do 20 (ili više). Nakon toga čuvar pika pokušava otkriti gdje je netko, te ako ga otkrije otrči do pika i izdere se njegovo ime. Taj igrač je izgubio. Ako pak igrač dođe do pika prvi, spasi se i on je pobjednik, te neće žmiriti idući krug.
Ledene babe: jedan ili dva igrača pokušavaju uloviti igrače i kad to učine zamrznu ih. No, ako drugi igrač dođe do zamrznutog igrača prije nego onaj koji lovi sve zamrzne odmrznuo ga je i igrač dalje bježi i odmrzava ostale. Varijacija igre je bila da se za odmrzavanje mora proći kroz noge (puzati).
Crna kraljica: jedan igrač okrenut je prema zidu i leđima prema ostalim igračima te govori „Crna kraljica, jen-dva-tri“, brže ili sporije (po nahođenju). Ostali igrači pritom trče, ali kada kaže „tri“ i okrene se moraju zamrznuto stajati. Ako ne stoje, već se i malo miću idu na start. Pobjednik je onaj koji prvi dotakne igrača koji viče.
Lanca probijanca: dva tabora se drže u liniji za ruke. Igrač protivničkog tabora pokušava se probiti kroz lanac (spojene ruke) suprotnog tabora.
Lopova i murjaka (sa varijantama indijanaca i kauboja, nijemaca i partizana) zapravo je bila borba „dobra i zla“ u kojem oni dobri (murjaci, kauboji, partizani) love one loše. Pritom koriste oružje, taktike, strategije… Oni dobri su uvijek bili oni popularniji a šef dobrih je bio najpopularnija osoba u društvu.
Marame: Igrači se podjele u dvije jednake grupe, u svakoj se dogovore tko je koji broj (svaki igrač različit). Sudac na sredini drži u ispruženoj ruci maramu. Kada igrač kaže broj iz svake grupe isrči osoba sa tim brojem (dakle njih dvije konfrontirane). Pobjednik je onaj koji uzme maramu i otrči do svoje grupe. No, ako ga protivnički igrač pritom dotakne prije nego je došao do svoje grupe, onda je bod za protivnike. Igrač koji uzme maramu gubi broj i ako pređe na polovicu protivnika nakon što uzme maramu.
SA UTAKMICE DINAMO-OSIJEK - 1. dio
...nastavak u idućem postu...
|