četvrtak, 20.02.2014.
NHL - Borba za olimpijske medalje
Na Olimpijskom turniru ostale su 4 momčadi koje će između sebe podijeliti 3 medalje.
U oba polufinala sreću se zemljopisni susjedi Švedska i Finska u prvom polufinalu, te Kanada i SAD u drugom.
Zanimljvo je da su zadnje finale Olimpijskih igara u Vancouveru igrale Kanada i SAD, dok su predzadnje finale u Torinu igrale Švedska i Finska.
SAD - Kanada
Ova utakmica biti će prilika Amerikancima za revanš za poraz u finalu zadnjih Olimpijskih igara 2010.,kada je Kanada slavila u produžetku golom Sidneya Crosbya.
Ovaj puta Kanada se provukla protiv Latvije dok su Amerikanci nastavili igrati zanimljivo i uigrano, te su bez većih problema eliminirali Češku.
Kako u ženskom hokejaškom finalu danas igraju reprezentacije Kanade i SADa, a sutra je muško polufinale između reprezentacija istih zemalja, pred fanovima hokeja u Sjevernoj Americi su zabavna dva dana.
Treći puta u zadnjih četiri Olimpijskih igara sreću se Kanada i SAD, a 2002. i 2010. igrali su finale.
Kanada na cijelom turniru nije opravdala očekivanja, bili su bezvoljni, nisu izgledali uigrano, niti su izgledali da im se uopće da biti u Sočiju.
Međutim kako u ekipi Kanade ima toliko individualnog talenta, pobjedili su sve utakmice, neke doduše uz neočekivano puno muke, i došli do polufinala.
Putem su ostali bez važnog igrača, ozljeđenog napadača Johna Tavaresa, iz New York Islandersa.
Kako su Kanađani došli samo po zlato, bitni dio turnira za njih tek počinje, pa ćemo možda u preostale dvije utakmice vidjeti pravu Kanadu.
Istovremeno reprezentacija SADa je bila najbolja momčad na turniru.
Igrali su jako, čvrsto, momčadski, uigrano i sa velikom željom, dok su pritom u svakom trenu izgledali kao ekipa koja se odlično zabavlja.
Ako je suditi po formi na samom Olimpijskom turniru, prije ovog polufinala SAD je favorit.
Amerikanci puno zabijaju, a golman Jonathan Quick, jedan od najboljih golmana na svijetu, je i u odličnoj formi.
Amerikanci su do sada igrali dosta napadački i otvoreno, čak i protiv boljih ekipa kao što su Češka i Rusija.
Braniči imaju dozvolu priključivati se napadu po želji i zbog toga SAD igraju najatraktivniji hokej i imaju prosjek od 5 golova po utakmici.
Iako je u hokeju jasno poznato da napad dobiva utakmice, ali da golmani osvajaju naslove, Amerikanci, ako se prilagode Kanadi, svejedno nebi trebali imati brige s time kad im gol čuvaju Quick i Miller.
Ako odluče nastaviti igrati skroz otvoreno, kanadski talent i najbolja obrana na turniru bi mogli prevagnuti na kanadsku stranu.
Kao i u Vancouveru, kada mu je gol za pobjedu u finalu bio prvi gol na turniru, Crosby je opet dosta "tih" na Olimpijskim igrama.
Međutim Crosby uvijek bude na razini kada su velike utakmice u pitanju i realno je očekivati da će biti važna i jaka karika za Kanadu u utakmica koje slijede.
Paul Stastny, vetaran Colorado Avalanchea biti će zadužen za čuvanje Crosbya, a kako je izbornik SAD Dan Bylsma trener Crosbyevih Pittsburgh Penguinsa, sigurno će imati najbolju ideju kako zaustaviti najboljeg svjetskog igrača.
Nakon već spomenute ozljede Tavaresa će u postavi zamijeniti Matt Duchene i koliko god Tavares bio važan i kvalitetan igrač, vrhunske opcije koje Kanade ima na svakoj poziciji su jednostavno sulude.
Vratar Kanade Carey Price nije imao puno posla na ovom turniru, ali to će se sve sutra promijeniti, i kako ima većih problema kada mu protivnici blokiraju pogled od drugih golmana, pretpostavka je da će Amerikanci biti posebno koncentirano na šuteve iz vana kroz "screen" ispred golmana.
Amerikanci će zasigurno ipak nastaviti sa svojom igrom, ali neće biti naivni tako da će igrati uz veću dozu obrambene discipline i jaku fizičku borbu sa Kanadskom obranom.
Slabije momčadi kao Norveška i Latvija su pošteno namučile Kanadu baš s tim pristupom, i iako su Kanađani u obje utakmice uvjerljivo vodili u šutevima, dobri golmani su bili razlog za minimalne poraze i samo je nedostatak napadačkog talenta spriječio te dvije momčadi da ne ostavare bolji rezultat.
SAD ima na golu vrhunskog golmana, a napadačkog talenta i želje im ne nedostaje, tako da ako uspiju ne dobiti puno kaznenih minuta, Amerikanci će biti u odličnoj poziciji za prolaz u finale.
Iako je Kanada do sada bila neuigrana i nezainteresirana, reprezentacija SADa je uvijek iz njih uspija izvući strast za pobjedom i najbolje izvedbe na ledu, pa bi bilo nerealno misliti da će ovaj puta biti iznimka.
Vidjeti ćemo sigurno najbolju Kanadu do sada na turniru, punu želje za pobjedom protiv susjeda.
Amerika je bolje oganizirana momčad i ima veće šanse vratiti se u utakmicu ako stvari krenu nizbrdo, dok je lako očekivati da Kanada, iako ima praktički 4 prve napadačke linije, počne izgledati kaotično ako Amerikanci povedu.
Uza sve navedene prednosti i nedostatke obiju momčadi sutrašnju utakmica fanovi hokeja neće propustiti, a oni koji to nisu neće im biti žao ako pogledaju tu utakmicu.
Nakon toga neće više isto gledati na hokej.
Jer kako su Kanađani rekli prije finala u Vancouveru, moraju pobjediti da Amerikanci ne snime film o tome kako su ih pobjedili.
A Amerikancima se baš snima taj film.
Švedska - Finska
Prije nego što će svoju utakmicu odigrati SAD i Kanada, već se znati Skandinavski predstavnik u Olimpijskom finalu.
U četvrtfinalu su Švedi uvjeljivo pobjedili Sloveniju rezultatom 5-0, dok su Finci eliminirali neopravdano favoriziranog domaćina Rusiju 3-1.
Zadnji dvoboj na velikom natjecanju između Finske i Švedske dogodio se na Olimpijadi u Vancouveru, gdje je Švedska u skupinama slavila sa 3-0, da bi potom Švedi u četvrtfinalu izgubili od Slovačke, kojoj su poslije baš Finci uzeli broncu u utakmici za 3. mjesto.
Ove dvije momčadi su 2006. u Torinu igrale olimpijsko finale, u kojem su Švedi slavili 3-2.
Prije ove utakmice jedno od glavnih pitanja je koji će golman donijeti pobjedu svojoj momčadi.
Šveđanin Henrik Lundqvist i Finac Tuukka Rask obojica su vrhunski golmani, ali u ovoj utakmici jedna greška golmana može odlučiti tko će se boriti za zlato, tko za broncu.
Lundqvist je u prednosti u odnosu na Raska jer je bolji golman, koji još uz to nije bio pošteno testiran na cijelom turniru.
Ukoliko Švedska želi ponoviti uspjeh iz Torina od prije 8 godina, Lundqvist će, kao i tada, morati biti u vrhunskoj formi.
Rask je uz mladog branića Ollija Maattu bio najistaknutiji pojedinac Finske u pobjedi protiv Rusije sa 37 obrana, a zbog razlike u stilu igre dojam je da će protiv Švedske biti manje, ali opasnije testiran nego protiv Rusije.
I jedna i druga momčad su ostale bez ključnih igrača zbog ozljeda.
Finskoj fale Aleksander Barkov, Valtteri Filppula i Mikko Koivu, dok su Švedi ostali bez Henrika Zetterberga, Henrika Sedina i Johana Franzena.
I usprkos tih velikim nedostacima niti Finci niti Švedi nisu izgubili utakmicu u regularnom dijelu na turniru.
Do sada se na finska prva dva obrambena para gledalo kao na kombinaciju mladosti (Olli Maatta i Sami Vatanen) i iskustva (Kimmo Timonen i Sami Salo).
Na te parove se može gledati tako, ali i kao na kombinaciju neiskustva i starosti.
Kako će se na njih gledati nakon ove utakmice odlučiti će dvoboj sa Švedskim napadom.
U izostanku centara Henrika Zetterberga i Henrika Sedina Švedska će velike nade polagati u Nicklasa Bäckströma iz Washington Capitalsa koji će morati odigrati jako dobru utakmicu da bi Švedska pobjedila Finsku, čija je obrana odlična cijeli turnir.
.
Kada se tome doda da napad počinje sramežljivo pokazivati naznake pronalaska golgeterske forme, Švedska ima razloga za nervozu.
Backstoma i kolege će probati zaustaviti finski branič Olli Maatta, 19-ogodišnjak u finskoj ekipi veterana.
Maatta je cijeli turnir odličan i, kako je već rečeno, posebno se iskazao protiv Rusa kada je odradio ogroman posao, provevši na ledu više vremena od bilo kojeg drugog finskog igrača u polju (19:54).
Finci su dakle odlična obrambena momčad sa odličnim vratarom, a Švedi nisu jednako opasni u napadu kao kad su i Henrik Zetterberg, Henrik Sedin i Johan Franzen u momčadi.
Ako se Finska obrana razračuna sa Švedima kao sa dosadašnjim protivnicima na Olimpijskim igrama, Švedska će biti u velikim problemima.
Ipak ako Švedska na golu ima Lundqvista a finski napad tek pronalazi formu dojam je da će Švedskoj 3 gola biti dosta, ako im odlična finska obrana toliko dopusti da zabiju.
Na kraju ipak Švedska ima bolji napad i ima više opcija u obrani.
To bi ipak, uz sve ozljede u obrani, trebalo biti dosta da se Švedsku proglasi favoritom za ulazak u finale.
Kratke vijesti:
Alba ozljeđen
Barcelona je potvrdila da je lijevi bek Jordi Alba ozljedio istegnuo tetivu protiv Manchester Citya. Zbog te ozljeden je diskutabilan za utakmicu protiv Real Sociedada.
Kuznetsov potpisao za Capitalse
Evgeny Kuznetsov obznanio je nakon Olimpijskih igara napušta Rusiju, gdje je igrao za Traktor Chelyabinsk u KHLu, kako bi se pridružio Washington Capitalsima.
Dolphinsi otpustili Turnera i O'Neilla
U jeku nezavisne NFLove istrage o događajima u svlačionici Miami Dolphinsa, klub iz Miamija je otpustio koordinatora napada Jima Turnera i dugogodišnjeg pomoćnog trenera Kevina O'Neilla, jer su navodno "gledali na drugu stranu" kada se radilo o neizdrživoj radnoj atmosferi u svlačionici koju su drugi igrači stvarali bivšem igraču Jonathanu Martinu i drugima.
Rezultati:
Nogomet
Liga Prvaka
AC Milan 0 - 1 Atletico Madrid
Arsenal 0 - 2 Bayern Munich
Hokej
Olimpijske Igre
Kanada - Latvija 2 : 1
SAD - Češka 5 : 2
Finska - Rusija 3 : 1
Švedska - Slovenija 5 : 0
Oznake: NHL, hokej, Kanada, SAD, Švedska, finska, olimpijada, olimpijske, igre
20.02.2014. u 08:30 •
0
Komentara •
Print •
#
ponedjeljak, 17.02.2014.
NHL – Rusija protiv SAD-a
“T.J. Oshie u raspucavanju je zabio pobjednički gol!”
Tu rečenicu su fanovi hokeja čuli i pročitali već puno puta.
A i ponavljati će se tu istu rečenicu i u budućnosti.
T.J. Oshie, napadač St.Louis Bluesa i reprezentacije SAD-a, jasno je svima, odlično izvodi kaznene udarce.
Ove sezone u NHL-u Oshie je iz deset pokušaja zabio sedam golova iz kaznenih udaraca i sa postotkom 70% među igračima koji su imali više od 5 pokušaja iz kaznenih udarca zaostaje samo za Joffreyem Lupulom iz Toronto Maple Leafsa, koji je iz 7 pokušaja zabio 6 golova sa postotkom 85,7%.
Utakmica između Rusije i SAD-a bila je najiščekivanija utakmica razigravanja po skupinama, dijelom zbog visokih kvaliteta momčadi, ali dijelom i zbog sportskog i političkog rivalsta iz prošlosti.
Političko rivalstvo iz prošlosti nikome ne treba objašnjavati.
A za sportsko rivalstvo iz prošlosti se trebamo vratiti unatrag 34 godine.
Usred doba "Hladnog rata".
Najpoznatija utakmica hokeja na svim Olimpijskim turnirima odigrana je 22.2.1980. između reprezentacija SAD-a i Sovjetskog Saveza u Lake Placidu u saveznoj državi New York.
U finalnu skupinu su se kvalificirale su reprezentacije Švedske, Finske, SAD-a i Sovjetskog Saveza.
Sovjetsku reprezentaciju svi su smatrali apsolutnim favoritom za naslov.
Kako su iz prijašnjih skupina Švedska i SAD donijele po bod zbog međusobnog remija, a SSSR je pobjedom protiv Finske donio 2 boda, svaka je momčad igrala samo 2 utakmice u finalnoj skupini.
Prva utakmice te finalne skupine bio je susret reprezentacija SSSRa i SADa.
Važno je napomenuti da su reprezentaciju SADa činili neprofesionalni igrači zbog propisa Olimpijskog odbora, dok je SSSR poslao najjaču momčad jer, s obzirom na ustrojstvo zajednice država, njihovi igrači teoretski ni nisu bili profesionalci.
Nedugo prije Olimpijskog turnira te su se dvije momčadi srele u pripremnoj utakmici 9.2.1980. u Madison Square Gardenu u New Yorku.
SSSR je u toj utakmici pobjedio 10-3 i sa još više samopouzdanja ušao u završni turnir.
Utakmica u finalnoj skupini počela je slično, ranim golom SSSR.
Međutim reprezentativci SAD, pod strogim vodstvom trenera Herba Brooksa, su se uspjeli snaći i na prvu pauzu otići sa rezultatom 2-2.
Trener SSSRa Tikhonov je u toj pauzi zamijenio veliku zvijezdu momčadi, golmana Tretiaka, jer je bio nezadovoljan njegovom igrom i 2 primljena gola.
Ta odluka je šokirala igrače obje momčadi.
Ipak reprezentativci SSSRa u drugoj trećini nisu primili gol, pa su u zadnju trećinu otišli s prednosti 3-2.
Sredinom te zadnje trećine Amerikanci su izjednačili golom Marka Johnsona sa igračem više .
Nedugo nakon toga, Mark Pavelich (podrijetlom Hrvat) je dodao pak kapetanu Mikeu Eruzioneu koji je zabio za vodstvo SADa 4-3.
Vrataru Myshkinu pogled je ometao njegov suigrač Vasili Pervuhkin.
Bilo je to prvo vodstvo SADa na utakmici.
Odmah nakon vodstva Amerikanaca, reprezentativci SSSRa su navalili na gol američkog vratara Craiga.
Gađali su i stative i tjerali Craiga na čudesne obrane i iako je trener Brooks stalno morao smirivati nervozu svojih igrača govoreći im "Igrajte svoju igru!", rezultat se više nije mijenjao.
Utakmica je dobila nadimak "čudo na ledu" ( engl. "Miracle on ice" ).
Ruski trener Tikhonov je kasnije izjavio da mu je zamjena vratara Tretiaka bila najveća pogreška u karijeri i da je taj trenutak okrenuo utakmicu u američku korist.
Također je priznao da su se i on i njegovi igrači opustili nakon pobjede 10-3 u pripremnoj utakmici i podcijenili reprezentaciju SADa.
SADu to nije bilo dovoljno za zlato, morali su još pobjediti Finsku u posljednoj utakmici.
Nakon dvije trećine Finska je vodila 2-1, što je natjeralo strogog i čvrstog trenera Brooksa da u zadnjoj pauzi samo strogo pogleda svoje igrače i kaže im:
"Ako izgubite ovu utakmicu, to ćete nositi sa sobom u je**ni grob! ........ JE**NI GROB!"
I ostavio ih same...
Tri gola kasnije Amerikanci su pobjedili 4-2 i osvojili zlato!
Utakmica ove subote nije imala toliki značaj.
Iako se radilo o dvoboju domaće reprezentacije koja ima imperativ zlata na turniru i reprezentacije koja mora dokazati da je dovoljno kvalitetna za zlato, radilo se o utakmici u kojoj se određuje bolja pozicija u daljnjem natjecanju, tako da eventualni poraz nije bio eliminacijski.
Sredinom druge trećine Rusija je povela golom kapetana Datsyuka, da bi to kraja trećine Fowler izjednačio rezultat sa igračem više, dok je kaznu odrađivao Radulov.
U zadnjoj trećini, kada je opet Radulov isključen na dvije minute, Pavelski je zabio za vodstvo SADa.
Rusi su krenuli na sve ili ništa i izjenačili ponovno golom Datsyuka.
Nedugo nakon izjednačenja Tyutin je zabio fenomenalan gol za 3-2 koji je poništen jer je gol vratara Quicka bio pomaknut u toj akciji.
Utakmica je otišla u produžetke i na kraju i u raspucavanje kaznenim udarcima.
Niti nakon tri serije kaznenih udaraca pobjednika nije bilo.
Prvi udarac za SAD realizirao je Oshie, dok je zadnjim udarcem za Rusiju izjednačio Kovalchuk.
Nakon toga je slijedilo raspucavanje sa po jednim kaznenim udarcem za svaku momčad.
Kako po pravilima bilo koji igrač može pucati neograničeno puta, Amerikanci su 5 puta slali Oshie-a, dok su Rusi izmjenjivali Datsyuka i Kovalchuka kao svoje pucače.
Oshie je dva puta dramatično održavao reprezentaciju SAD u utakmici, da bi u 8. seriji Quick obranio udarac Kovalchuka omogučivši tako Oshie-ju da golom donese pobjedu Amerikancima.
Oshie nije zakazao i Amerikanci su pobijedili.
Od 6 pokušaja Oshie je zabio 4 gola, od kojih su 2 bila za održavanje u igri i jedan za pobjedu.
Oshie je nakon pobjede izjavio:
"Pokušavao sam smisliti nešto novo što mogu izvesti da držim golmana Bobrovskog u neizvjesnoti. Morao sam ponoviti isti potez nekoliko puta, ali drago mi je da završilo kad je. Ostajao sam bez trikova."
Pomelike koje su se vodile u medijima oko izbora Oshie-ja u momčadi sada izgledaju smješno.
Amerikanci su ovom pobjedom podigli samopouzdanje i kreću u borbu za zlato.
U borbu put koje će vrlo izgledno, kao i u Lake Placidu, voditi preko izrazitog favorita.
Ovoga puta to je jaka Kanada.
Kratke vijesti:
Ždrijeb 1/4 finala FA Cupa
Arsenal - Everton
Brighton & Hove Albion/Hull City - Sunderland
Sheffield United - Sheffield Wednesday/Charlton Athletic
Manchester City - Wigan Athletic
Grabner vodeći strijelac Olimpijskih igara
Nakon razigravanja po skupinama reprezentativac Austrije i igrač New York Islandersa Michael Grabner vodeći je strijelac turnira sa 5 golova. Grabner se nada da će tu golgetersku formu prenijeti i u NHL i time pomoći svojim Islandersima.
Oher vjerojatno napušte Ravense
Offensive tackle Baltimore Ravensa Michael Oher vjerojatno neće ostati u Ravensima. Ove godine ostao je bez ugovora i prema vrijestima iz kluba nije im prioritet ponuditi Oheru novi ugovor.
Rezultati:
Nogomet
Engleska FA Cup
Sunderland 1 - 0 Southampton
Cardiff City 1 - 2 Wigan Athletic
Manchester City 2 - 0 Chelsea
Everton 3 - 1 Swansea City
Sheffield United 3 - 1 Nottingham Forest
Arsenal 2 - 1 Liverpool
Italija Serie A
AC Milan 1 - 0 Bologna
Fiorentina 1 - 2 Inter
Catania 3 - 1 Lazio
Atalanta 0 - 4 Parma
Cagliari 1 - 2 Livorno
Genoa 3 - 3 Udinese
Juventus 3 - 1 ChievoVerona
Sassuolo 0 - 2 SSC Napoli
Roma 3 - 0 Sampdoria
Španjolska Liga BBVA
Elche 0 - 0 Osasuna
Atletico Madrid 3 - 0 Valladolid
Levante 1 - 0 Almeria
Barcelona 6 - 0 Rayo Vallecano
Villarreal 0 - 2 Celta Vigo
Granada 1 - 0 Real Betis
Getafe 0 - 3 Real Madrid
Athletic Bilbao 1 - 2 Espanyol
Sevilla 0 - 0 Valencia
Njemačka Bundesliga
Mainz 05 2 - 0 Hannover 96
Bayern Munich 4 - 0 Freiburg
Borussia Dortmund 4 - 0 Eintracht Frankfurt
Braunschweig 4 - 2 Hamburger SV
Hoffenheim 4 - 1 VfB Stuttgart
Werder Bremen 1 - 1 Borussia Monchengladbach
Bayer Leverkusen 1 - 2 Schalke 04
Augsburg 0 - 1 Nurnberg
Hertha Berlin 1 - 2 Wolfsburg
Francuska Ligue 1
Paris Saint Germain 3 - 0 Valenciennes
Bastia 0 - 2 Monaco
Lorient 1 - 3 Toulouse
Nice 0 - 0 Nantes
Reims 1 - 0 Bordeaux
Rennes 2 - 2 Montpellier
Sochaux 1 - 0 Guingamp
Lyon 3 - 1 Ajaccio
Evian Thonon Gaillard 2 - 2 Lille
Saint Etienne 1 - 1 Marseille
Hokej
Olimpijske Igre
Kanada - Austrija 6 : 0
Norveška - Finska 1 : 6
Švedska - Švicarska 1 : 0
Češka - Latvija 4 : 2
Švedska - Latvija 5 : 3
Švicarska - Češka 1 : 0
SAD - Rusija 3 : 2
Slovačka - Slovenija 1 : 3
Finska - Kanada 1 : 2
Rusija - Slovačka 1 : 0
Slovenija - SAD 1 : 5
Austrija - Norveška 3 : 1
Oznake: NHL, hokej, olimpijske, igre, olimpijada, Soči, rusija, SAD, lake placid, oshie, kovalchuk, quick, datsyuk
17.02.2014. u 08:49 •
0
Komentara •
Print •
#