Kužinavanje oli šumprešavanje

subota, 14.03.2009.

Kardinalove šnite

Izgleda da nekako u ovoj korizmi, kad ja večinom ne pijem alkohol, sve više me vuče želja za slatkišima, tako da ih stvarno puno pravim, a i u njima uživamo. Jedan fenomenalan desert sam probao davno negdje kad sam došao u Beč, ali naravno ja kakav sam pomalo ludi inovator, veoma često kad mi se nešto svidi, ne tražim te recepture po netovima, nego se potrudim i pokušam to napravit i izvest na neki svoj način. Evo pokušat čemo danas sa Kardinalove šnite ... Uh naravno nedavno su me neki pitali što mi je sa „malom od kužine“ ma uvijek je ona tu negdje.. ko pravi špijun, pa istražuje što se radi i pripravlja ...
Uh naravno nedavno su me neki pitali što mi je sa „malom od kužine“??? ma uvijek je ona tu negdje, ta zelenooka repatica, koja se zove Baki, ali u principu je nemoraš ni zvat dođe sama... ko pravi špijun, pa istražuje što se radi i pripravlja ...


Za ovaj desert nam je potrebno:
10 svježih jaja
500 grama šečera u prahu
2 kesice vanilija cukara
Jedna kesica vanilija cukara sa okusom burbona
150 grama glatkog brašna
Pola praška za pecivo
4 deca mlijeka
Kesica pudinga od vanilije za kuhanje
1 jušna kašika gustina
250 grama rama margarina za kreme
5 listića želatina
250 grama Mascarpone (sir za tiramisu)
Dec ukuhane malo jače kave bez šećera
2 jušne žlice ruma
3 deca slatkog vrhnja
100 grama đema od bobičastog šumskog voća.

Ovo nam je sve potrebno da bi od toga napravili dvije različite smjese za peč i kremu, pa idemo lagano iz početka. Ja obično ovaj desert radim sa dva miksera onaj jedan statični i drugi normalni ručni, ali može se sve postepeno raditi i sa jednim mikserom.
Prvo stavimo našu rernu da se zagrije na 170 stupnjeva.


Prva masa: izmiksamo 7 bjelanjaka pa pred kraj postepeno dodamo 200 grama šećera u prahu i miksamo dok ne dobijemo čvrstu snijeg masu.
Druga masa: izmiksamo 5 žutanjaka, tri cijela jaja, 150 grama šećera u prahu, vanilija cukar sa okusom burbona, te kada dobijemo lijepu pjenastu masu umiksamo lagano 150 grama glatkog brašna pomiješanog sa pola kesice praška za pecivo i miksamo dok ne dobijemo lijepu homogenu masu.


Sad bi trebalo raditi sa onom kesom za filovanje ali s obzirom da imamo dvije mase različite, ja sam to odradio sa dvije kese najlonske kojima sam na jednom dnu napravio rupu otprilike dva centimentra. Pleh za pečenje prekrijemo papirom za pečenje. Uzmemo kesu punjenu sa prvom snjižnom masom i našpricamo masu na lim za pečenje, štrafte otprilike dva centimetra pa napravimo isto toliki razmak i onda opet štrafta snijega i sve tako do kraja. Drugom kesom u kojoj nam je druga masa popunimo štrafte koje su nam ostale izmešu prvih sve dok nedobijemo dvobojni pleh za pečenje, te ga stavimo peć u zagrijanu rernu pola sata.


Krema: Vanilija prah za puding pomješamo za kašikom gustina, te u malo hladnog mlijeka izmješamo u masu bez grudica, dok ostatak mlijeka stavimo kuhati… kada nam provri skinemo sa vatre i dodamo smjesu od pudinga, mješajuči kuhamo još minutu a onda sve skupa lagano izmiksamo, te u smjesu dodamo kuhanu kavu i listiće želatina. Poznato je da se listići želatina u toplome odmah tope bez pretkodnog potapljanja u hladnu vodu. Sve skupa nježno izmiksamo i ostavimo sa strane. Margarin izmiksamo sa 150 grama šećera u prahu dvije kesice vanilija cukara, preostala 2 žumanjka te dodamo 250 grama Mascarpone, dalje miksamo dodavajuči postepeno slatko vrhnje. Kad dobijemo lijepu masu, nastavimo miksati puding sa želatinom u koji postepeno dodajemo masu od šlaga. Veoma je bitno da se uvijek u toplu krmu dodaje hladna da bi se miksajuči lijepo povezala.


Pečenu masu podijelimo u dva jednaka dijela, prvi stavimo u posudu u kojoj čemo završiti kolač te u udubljene dijelove od pečenog snijega lagano ušpricamo đem od šumskog voće, sve skupa prekrijemo kremom, a nju prekrijemo sa drugom polovicom pečene mase, koju nježno pospemo šećerom u prahu.


Sve skupa stavimo u hladnjak da se lijepo stisne i poveže.
Režemo na šnite i serviramo.


i to je to....Dobar tek....

- 17:36 - Komentari (1) - Isprintaj - #

petak, 13.03.2009.

Dalmatinski objed

Tradicija je nešto do čega sam ja uvijek držao jer ipak nisu đabe stari ljudi govorili da je čovjek bez tradicije i povjesti, nekako praza i bez nekih običaja starih i kulture... Dalmatinski objed petkom je isto tako neka tradicija koja čak u starim gradovima i nema neke velike veze ma čak ni sa vjerom, ona je jednostavno takva kakva jest i možemo je prihvatit ili ne... ja se uvijek sjetim kad je u seriji pokonjega Barba Smoje „Naše malo misto“, Roko kao nekakav veliki komunista došao doma na Badnji dan, a Anđa ga dočekala bez bakalara, pa on poludija, a ona mu veli: ma diš bakalar, a sekretar partije..e.. ma on joj je odma rekao da bakalar nije vjera bakalar je tradicija, a nje se treba držati ...

Za ovaj naš današnji objed nam je potrebno:
Kilo liganja
Kilo velikih kozica (ili škampa) kompletnih sa glavom
Dvije mrkve malo veće,
Glavica kapule (luka)
Četiri pice češnjaka,
Korjen celera
250 grama brokula
200 grama rukula salate
ca. kilo krumpira,
jedna jušna žlica konserve (tomaten markt),
malo svježeg petrusimena
malo svježeg bosiljka,
jedno jaje
malo pive,
oštro brašno,
jedna jušna žlica griza,
dec prošeka,
dec suncokretovog
i dec maslinovog ulja,
aceto balsamico (osto sa balsamom),
maslinovo ulje,
malo vegete,
sol i papar.

Lignje očistimo, te stavimo na papirnu foliju da se prosuše, kozicama izvadimo meso iz repa a glave i oklope stavimo sa strane. Najlakše je napraviti ovako, stavimo kozice pola sata u dubinski, a onda ih izvadimo prelomimo glave, stisnemo na kraj repa i meso nam izađe samo i neoštečeno. Krumpir stavimo kuhati u kori za salatu.


Na malo maslinovog ulja propržimo glave i oklope kozica te sve to prelijemo prošekom i kuhamo pet minuta… sadržaj procijedimo u jednu teču i na to dodamo očišćenu mrkvu, kapulu, češnjak i korjen celera podlijemo vodom i stavimo kuhati… kad nam juha uzavri dodamo brokule, jušnu žlicu konserve, svježi petrusimen i bosiljak malo vegete, sol i papar, smanjimo na manju temperaturu i kuhamo jedno 35 minuta.


U međuvremenu kuhani krompir oljuštimo i narežemo za salatu dodamo opranu i očišćenu rukulu, sol i papar, te začinimo maslinovim uljem i aceto balsamikom.
Lignje narežemo na kolutiće, uvaljamo u brašno i pržimo na mješavini sojinog i maslinovog ulja. Jaje izmiksamo dodamo malo pive i malo brašna da dobijemo finu smjesu za pohovanje repove kozica uvaljamo u smjesu i pržimo, da dobije lijepu boju sa obje strane.


Juhu izmiksamo, dodamo žlicu griza i prokuhamo još pet minuta. Serviramo je sa listićem svježeg bosiljka, a lignje i pohovane kozice zu već napravljenu salatu od krumpira i rukule, sa kriškicama linuna.


i to je to....Dobar tek....

- 20:37 - Komentari (1) - Isprintaj - #

subota, 07.03.2009.

Zapečene palačinke alla Gospar


Palačinke imamo različitih vrsta i raznolikog sadržaja, čak ovdje u Austriji imamo i juhu u kojoj su umjesto pašte ili riže, sitno sjeckani rezanci od palačinka... Ja volim sve vrste palačinka, ali ipak ovaj moj recept mi je nekako najdraži Zapečene palačinke na Gosparov način.

Za ovo ukusno jelo nam je potrebno:

Za palačinke:
2 jaja
Prstohvat soli
200 g brašna glatkog
3 deca mlijeka
Malo mineralne ili sode
Korica limuna
Ulje za prženje

Za nadijev:

100 grama mljevenih oraha
100 grama mljevenih mjendula (badema)
2 jušne žlice šečera
1 vanilija cukar
Konzerva ca. 400 grama mješanog voća

Za prelijev:

4 deca slatkog vrhnja
250 grama Mascarpone (sir za tiramisu)
2 jušne žlice šećera
2 žutanjka
2 vanilija cukara
Malo ruma

Dva jaja, mlijeko, sol, mineralnu i koricu limuna miksamo, postepeno dodavajući brašno, dok ne dobijemo ljepu smjesu za palačinke. Palačinke pržimo na zagrijanoj i zamašćenoj tavi i slažemo na pijat. Izmješamo mljevene orahe i mjendule, sa vanilija cukarom i šečerom. Voće ocijedimo od soka i ostavimo sa strane. Mikserom napravimo prelijev od svih navedenih sastojaka.


Vatrostalnu posudu lagano zalijemo sa pripremljenim preljevom od vrhnja i stavimo prvi red palačinka, koji pospemo sa smjesom od mljevenih oraha, na koje složimo malo voća. Sve skupa pokrijemo sa drugim redom palačinka koje pospemo sa smjesom mljevenih oraha i zalijemo sa malo preljeva od vrhnja, a na to stavimo treči red palačinka, pospemo orasima rasporedimo voće i sve skupa zalijemo sa prelijevom od vrhnja.


Pečemo u rerni prethodno zagrijanoj na 150 stupnjeva pola sata. Izvadimo iz rerne i serviramo na pijate.


Najveća draž i odlika ovog deserta je što je bogat a uopče nije presladak može se dekorirati sa malo šlaga ili sladoleda, ali meni ipak najbolji okus ima baš ovako.


Poželjno je poslužiti toplo.
I to je to...DOBAR TEK!!!

- 11:27 - Komentari (1) - Isprintaj - #

utorak, 03.03.2009.

Kineska Tjestenina

Ja u principu stvarno obožavam kužinavati u Woku, kineskoj teči za spravljanje spize i ne samo kinesku kuhinju nego često u njemu radim i rižote, te ostale delicije. Ipak Wok mora biti kvalitetan i velik jer onda se u njemu veoma lagano mogu raditi recepture. Danas smo malo radili kinesku kuhinju, piletinu sa kineskom tjesteninom.

Za ovo ukusno jelo nam je potrebno:

Tri fileta pilećih prsiju ca.300 grama
100 grama pečenog svinjskog lungića
Dva struka mladog luka ili poriluka
Jedna kapula
Dvije mrkve
Komad korjena od celera
200 grama bambusa (iz konzerve)
100 grama kikirikija (u kori natur)
Soja sos
Žličica đema od brusnice (ribizla)
Dec crnog vina
Dec sosa od pomadora (rajčica)
Vegeta
Crvena paprika u prahu
Kapar
Sjeckani petrusimen
Sol i papar po želji
200 grama kineska tjestenine
Dec maslinovog ulja
Malo maslaca
Malo temeljca ili juhe od povrča


Kikiriki očistimo i stavimo sa strane. Povrče očistimo i narežemo na rezance jedino mladi luk na kolutiće. Meso narežemo na rezance i blago posolimo i onda nam je priprema gotova.


U Wok stavimo kikiriki i lagano mješajuči ga blago zapržimo te izvadimo iz Woka u koji dodamo maslac da pokupi aromu kikirikija. Kikiriki u grubo isitnimo i ostavimo sa strane.


Na maslac dodamo maslinovo ulje i povrče te sve skupa lagano dinstamo i žutimo. Veoma je bitno da se čitavo vrijeme radi na srednjoj jačini ili temperaturi špahera te da se svako malo promješa.


Kad nam je povrče dobilo lijepu boju dodamo rezance od mesa, vegetu i crvenu papriku te uz stalno mješanje dinstamo dok nam meso ne dobije lijepu žućkastu boju. Prelijemo sa crnim vinom i soja sosom dodamo sjeckani kapar i dinstamo dalje jedno desetak minuta.


Dodamo sjeckani petrusimen, sos od pomadora i žličicu đema od brusnice, kikiriki, sol i papar po želji, te podlijemo sa malo temeljca dinstamo pet minuta nježno mješajuči te dodamo bambus.


Nakon pet minuta dinstanja dodamo kinesku tjesteninu, podlijemo sa još malo temeljca i bez mješanja kuhamo dvije minute jer toliko je potrebno da nam se tjestenina skuha u sosu, sve skupa promješamo da se sve spoji u jedno i serviramo.


I to je to... DOBAR TEK!!!

- 23:32 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< ožujak, 2009 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Studeni 2009 (1)
Listopad 2009 (1)
Rujan 2009 (1)
Lipanj 2009 (1)
Svibanj 2009 (2)
Ožujak 2009 (4)
Veljača 2009 (3)
Siječanj 2009 (2)
Ožujak 2008 (5)
Veljača 2008 (9)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Ništa bez glazbe

Uz Blog

  • Eto pokušat ću na ovom svom blogu prezentirati nekoliko recepata i receptura iz moje male kužine, koju strašno volim... Kuhanje je umjetnost, a uopče nije teško samo je ponekad potrebno obratiti malo više pažnje...uzeti malo više vremena, jer kužinavanje zahtjeva tri osnovne stvari od nas:
    Ljubav i nježnost prema spizi, Kreativnost i Domišljatost
    Dobar tek!!!

Meni dragi...e..

Volin dicu...