Nepoznati Zagreb

12.07.2013., petak

Treće lice Ilice



Ilica, kod Medulićeve ulice, najstariji "model" tabli koje se mogu naći u toj ulici. Snimio: Vanja


Najzapadnija tabla sa imenom Ilice i istodobno i najnovija, jedina sa zaoboljenim rubom, kod ž.st. Vrapče. Snimio: Vanja


Ako ikoja ulica u Zagrebu ima pravo nositi ime zagrebačkog simbola, onda je to Ilica. Ne samo zato što ona "izvire" iz glavnog zagrebačkog trga i najuže gradske jezgre i što se njeno ime može pratiti unatrag sve do 15 stoljeća i što je to jedina zagrebačka ulica koja u jednom potezu spaja centar grada i već poprilično udaljenu periferiju, već i zato što nosi jedinstveno i uvijek lako prepoznatljivo ime. Niti jedan drugi hrvatski grad nema Ilicu, za razliku od Jelačićevih, Starčevićevih, Tuđmanovih i svih drugih često sretanih imena ulica i trgova ... prema mojem kratkom istraživanju weba, osim zagrebačke Ilice isto ime nosi samo još jedan grad u Turskoj!

Ilica kao druga najduža ulica u Zagrebu (najduža je Slavonska avenija, a na diobi drugog mjesta je Radnička cesta) i ulica sa najviše kućnih brojeva (kbr 530 je najveći koji sam uspio pronaći) ima mnogo lica ....

.... njeno prvo lice, povijesno-urbanističko-arhitektonsko je odlično i iznimno detaljno opisao Krešimir Galović u postu na svojem blogu i ja tu nemam više što dodati. Bravo, Krešimire, taj tekst bi trebalo izdati u obliku posebne knjige!

.... njeno drugo lice je ambijentalno, može ga se vidjeti po haustorima, dvorištima, u trgovinama, iza otvorenih, ali i zatvorenih prozora i vrata .... na tu temu je već bilo različitih projekata, evo jednoga o kojem sam svojedobno i ja napisao post:

... a treće lice?

Ajmo ga nazvati trivijalnim, onim kojim se bave marginalci, znatiželjnici ... a to je ono lice koje je i meni blisko jer nudi novi pogled na već poznate stvari odnosno poznatu ulicu. I sa tom idejom, drugog (pardon, trećeg!) pogleda na Ilicu, sam odlučio podići pogled u zrak i obratiti pozornost na ulične table te ulice i prebrojiti ih, uočiti lokacije tabli, vrste, razne druge specifičnosti. Nije mi za to trebalo puno vremena, dovoljna su bila dva posjeta ulici biciklom i sveukupno 3-4 sata "na terenu" sa fotoaparatom i notesom.

Na cijelom toku te ulice se nalaze 42 raskršća (uključeni spoj sa Jelačić placom i prelazak u Aleju grada Bologne), od toga 29 važnijih) i očekivao sam da je većina njih opremljena sa bar po jednom tablom, a neka i sa više njih, kako bi se olakšalo snalaženje posjetiocima te ulice. Očekivao sam da ću pronaći razne vrste tabli, od najstarijih do najnovijih, i da će sigurno neke od njih biti iz raznoraznih razloga postavljene na neobična mjesta ili u neobičnom "društvu".

A što je pokazalo istraživanje?

Sve zajedno sam pronašao samo 32 table!

Dakle, u prosjeku jedva malo više od jedne po važnijem raskršću!



Margaretska/Gundulićeva S/Gundulićeva JZ/Mesnička


Frankopanska S/Frankopanska JZ/Medulićeva S/Medulićeva JI


Medulićeva JZ/Britanski trg S/Britanski trg J/Kačićeva


Primorska JI/Primorska S/Primorska JZ/Krajiška


Republike Austrije/Reljkovićeva/Čanićeva/Čanićeva


Slovenska/Nad Lipom/Vodovodna/Selska


Črnomerec/Kustošijanska/Vatrogasna JZ/Vatrogasna SZ


Roginina/Vrapčanska/Vrapčanska aleja/Aleja Bologne


Najbogatije je raskršće sa Medulićevom koje ima čak tri table, dok niti jednu nemaju npr. sam početak ulice kod Jelačić placa (mislim da je nekad bila jedna na zgradi gdje su nekad bile "Rukotvorine", no sada je zgrada zastrta zbog radova, a ploču nisam uspio uočiti), Domobranska, Szabova, Cankareva, Zagrebačka ...

Sveukupno je zastupljeno pet vrsta tabli - i tu nema niti jedne one najstarije, sive, kakve se mogu naći u strožem dijelu grada.

- pet je najstarijeg tipa, emajlirane, sa dvostrukim obrubom i naznakom općine/rajona (Medulićeva, Britanski trg, Kačićeva), potiču iz kasnih 50-tih ili ranih 60-tih godina 20. stoljeća
- dvanaest je nešto mlađih (iz 60-tih godina), emajlirane, sa dvostrukim obrubom, ali bez naznake općine
- četiri su još nešto mlađe (iz 70-tih), također emajlirane, ali samo sa jednom crtom obruba
- jedanaest je novijih tabli (postavljenih od 2000. godine do danas), od kojih su dvije karakteristične, jedna (kod ulice Črnomerec) je starija, većih slova no što je to uobičajeno, dok je druga najnovija (postavljena tokom 2012. godine), isto tako velikih slova, ali i zaobljenih rubova.





Zanimljivo je i pogledati s čime se sve table bore na svojim lokacijama - kablovi, reklame, cijevi, oluci, čak su tu i rešetke dućanskih vrata!

Također je zanimljivo i da se sve iličke ulične table osim jedne, posljednje, nalaze na kućnim fasadama, a posljednja se nalazi na uobičajenom metalnom stupu (štangi). Još do nedavna običnom prolazniku nije baš bilo jasno gdje zapravo prestaje Ilica, a počinje Aleja Bologne, ovom najnovijom tablom je to jasno definirano.

Zanimljivo je pogledati i kućne brojeve - njih nisam analizirao tako detaljno, no svejedno sam zabilježio neke tipične ... stari sivi brojevi se mogu naći isključivo do Črnomerca, pretpostavljam da su bili vezani uz teritorij grada Zagreba (koji se nekad prostirao samo do mitnice na Črnomercu).

Nakon toga, u Kustošiji i dalje, se može naći zbirka nešto novijih standardnih kućnih brojeva, iz 50-tih pa sve do 70-tih. Novije zgrade i kuće imaju često neke svoje vlastite kreacije, čini se da je na tome polju s vremenom sve veća raznolikost. najveći kučni broj koji sam uspio pronaći je 530, zaogrnut žbunjem na obiteljskoj kući pored knjižnice u Vrapču.




Prve sada vidljive neparna i parna ploča sa kućnim brojem. Snimio: Vanja






Sve snimio: Vanja


Kućni broj 500, malo iza Vrapčanske, na caffe baru Zebra te posljednji ilički broj. Snimio: Vanja


A za kraj - znate li zašto Ilica završava baš tamo gdje završava?
O tome će više biti riječi u slijedećem postu!

Oznake: ilica, table, ploče


- 08:11 - Komentari (10) - Isprintaj - #
  • sad sam se sjetila kak me jedna čovjek u zadru, kad sam bila klinka, pital dal ja znam di je ilica, pa sam htjela ispast jako važna i odgovorila da mi živimo kraj ilice, a živjeli smo u bolničkoj. a sad vidim da one stanove iznad bile reklamiraju kao jako dobru lokaciju u ilici. da, ovo s brojevima je zanimljivo. (durica 12.07.2013. 12:03)
  • Živjela raznolikost, ona je naše bogatstvo. Dolj s unifomiranošću, jer da je dobra čovjek bi se i u vojsci dobro osjećal. Dakako da mislim na ovu novu uravnilovku s tablama po Zagrebu.
    Iako ima dijelova gdje su te tablice takve da ih treba koliko toliko srediti, nikako se ne slažem da treba skidati sve one koje su tu već i do sto godina. One su naše kulturno naslijeđe, povijesna baština. Konačno, povijest nam ne traje od ovih dana nego od puno ranije. A te stare tablice to itekako zorno prikazuju.
    Mislim da bi promjena tablica trebala uzeti u obzir kakve su, a ne gdje su, jer ima i po rubnim (starim) naseljima kuča sa starim tablicama. Tak barem znamo da su tu od prekjučer, a ne od danas. Možda nisam komentiral sasvim u skladu s temom, ali povuklo me je...... (ghost 12.07.2013. 14:16)
  • Slažem se s tobom u potpunosti, ghost! I meni je super kad dođem recimo u Graz ili Beč pa nađem poneku staru kitnjastu tablu sa onim vitičastim "scharfes s", pa što ne bi u Zagrebu vidjeli i naše stare table ... po mogućnosti malo očišćene, izglancane! ;o) (nepoznatizagreb 12.07.2013. 16:47)
  • Kad već govorimo o starim tablama, na nekim kućama u centru postoje još i stari brojevi oblikovani u žbuki iz vremena kad nije bilo ulica nego je Zagreb kao cjelina imao brojeve. Znam da jedan postoji u Teslinoj blizu Zrinjevca.
    Nadam se da ne budu i te stucali s fasada u reformatskom žaru. (ghost 12.07.2013. 18:37)
  • Ali, nijedna nije baš lijepa. Možda 229 :-)). (ZlicaOdOpaka 12.07.2013. 18:56)
  • Joj, meni su prekrasne one stare emajlirane, sa dvostrukim rubom i imenom općine/rajona! Pa čak i kad su već malo zahrđale ili ofucane ..... (nepoznatizagreb 12.07.2013. 21:43)
  • He he, koja analiza!
    Kao zanimljivost napominjem da su neke table Ilice u centru, kod Margaretske, Gundulićeve i Medulićeve (sve sjeverne) bile nekoć presprejane crnom bojom kada su se snimali "koprodukcijski" filmovi u kojima je Zagreb "glumio" neki drugi grad pa im nije pasalo da se u kadru nađe neželjeno ime ulice.
    Kako to kod nas biva, na nekima je ta presprejanost trajala i nakon odlaska filmskih ekipa... a i sada se na spomenutim tablama mogu naslutiti tragovi crne boje... (Bergaz 13.07.2013. 00:11)
  • E, GP, to je trebalo imati snimljeno ... imaš li možda?

    Meni je zanimljivo to što se, bar koliko ja znam, nitko nikad nije šalio sa imenom ulice na tablama iako je ime kao stvoreno za igre riječima ("Vilica", "milica" itd) ... vjerojatno su razlozi ipak čisto praktične naravi, em su gotovo sve table vrlo visoko, na fasadama, em je ulica uvijek prometna pa nije baš sigurno prčkat po tablama ... ;o) (nepoznatizagreb 13.07.2013. 10:22)
  • Još detalja na koje trebam obratiti pažnju :-)). (ZlicaOdOpaka 13.07.2013. 14:09)
  • Hi, Nepoznati!
    Vidim da se spominje Ćanićeva ulica. Zanimljivo je da prve kuće u njoj imaju "duple" kućne brojeve. I one od Ilice i one iz Ćanićeve. A imaju samo po jedan ulaz (John Doe 22.07.2013. 12:37)
  • << Arhiva >>

    < srpanj, 2013 >
    P U S Č P S N
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30 31        

    Travanj 2025 (4)
    Ožujak 2025 (1)
    Veljača 2025 (1)
    Prosinac 2024 (1)
    Rujan 2024 (2)
    Srpanj 2024 (1)
    Lipanj 2024 (4)
    Travanj 2024 (1)
    Ožujak 2024 (6)
    Veljača 2024 (6)
    Siječanj 2024 (5)
    Prosinac 2023 (2)
    Studeni 2023 (7)
    Listopad 2023 (5)
    Rujan 2023 (2)
    Kolovoz 2023 (6)
    Srpanj 2023 (8)
    Lipanj 2023 (11)
    Travanj 2023 (1)
    Ožujak 2023 (5)
    Veljača 2023 (6)
    Siječanj 2023 (3)
    Prosinac 2022 (7)
    Studeni 2022 (8)
    Listopad 2022 (3)
    Rujan 2022 (2)
    Kolovoz 2022 (3)
    Srpanj 2022 (14)
    Lipanj 2022 (2)
    Svibanj 2022 (2)
    Travanj 2022 (11)
    Ožujak 2022 (10)
    Veljača 2022 (6)
    Siječanj 2022 (9)
    Prosinac 2021 (8)
    Studeni 2021 (3)
    Listopad 2021 (4)
    Rujan 2021 (9)
    Kolovoz 2021 (6)
    Srpanj 2021 (9)
    Lipanj 2021 (1)
    Svibanj 2021 (8)
    Travanj 2021 (6)
    Ožujak 2021 (10)
    Veljača 2021 (4)
    Siječanj 2021 (1)
    Listopad 2020 (2)
    Rujan 2020 (6)

    Tema bloga:

    Linkovi

    DNEVNIK.hr10Nakon prijave pratite svoje najdraže blogere i kreirajte vlastite liste blogera!Naslovnica