7 'bezopasnih' predmeta koji mogu postati izvor zaraze

31 kolovoz 2015

Obratite pažnju



Mnogi predmeti koji bi trebali unaprijediti kvalitetu vašeg života zapravo mogu imati potpuno suprotan učinak na vas. Da biste te to izbjegli, obratite pažnju na to kako ih pravilno koristiti i tako smanjiti mogućnost štetnog utjecaja na vaše zdravlje


Liječnici ne preporučaju korištenje štapića za uši

Liječnici ne preporučaju korištenje štapića za uši
1. Spužva za tuširanje. Nije tajna da su one idealno okružje za razvoj bakterija i gljivica koje lako mogu izazvati infekciju. Zbog toga birajte spužve napravljene od prirodnih vlakana jer one u sebi sadrže enzime koji kontroliraju razvoj i rast bakterija ili plijesni.

Nakon svake upotrebe dobro ih isperite, temeljito iscijedite vodu iz njih, a kada se osuše držite ih na suhom mjestu. Nakon 30 dana upotrebe promijenite spužvu.

"Nije tajna da su spužve za tuširanje idealno okružje za razvoj bakterija. Zbog toga birajte spužve napravljene od prirodnih vlakana jer one u sebi sadrže enzime koji kontroliraju razvoj i rast bakterija ili plijesni."

2. Ovlaživač zraka. Kada vam se od suhog zraka osuši koža i dišni putevi, ovlaživač zraka donosi veliko olakšanje. Međutim, ako ga pravilno ne održavate, on postaje rasadnik plijesni i raznih patogenih gljivica koje raspršuje u zrak.

Ovisno o modelu ovlaživača koji imate, obavezno mijenjajte filtere i vodu. Nikada nemojte ostaviti stajaću vodu u ovlaživaču nakon upotrebe jer se upravo u njoj akumulira plijesan. Ispraznite aparat potpuno i napunite svježom vodom neposredno prije upotrebe. Svaka tri dana ga očistite i odstranite četkicom eventualni nakupljeni talog.

3. Štapići za uši. Stručnjaci već dugo upozoravaju kako je pomama za čišćenjem voska koji se nakuplja u ušima otišla predaleko. Vosak štiti osjetljive unutarnje strukture uha od prljavštine, prašine i bakterija.

Prema savjetu liječnika, nemojte gurati štapiće u ušni kanal jer tako možete 'potjerati' vosak dublje u uho ili čak oštetiti bubnjić. Umjesto štapića, koristite malo vate i čistite isključivo dio na samom ulazu u ušni kanal.
Blender je također veliki mamac za bakterije

Blender je također veliki mamac za bakterije
4. Blender. Nakon upotrebe uvijek perete svoj blender, ali većina ljudi zaboravlja oprati najvažniji dio gumeni prsten koji drži oštricu na mjestu.

Prema mnogim istraživanjima, upravo je taj mali dio blendera jedan od najprljavijih predmeta u kuhinji i pravi mali rasadnik bakterija poput salmonele ili E. coli . Zapamtite da nakon svake upotrebe morate do kraja rastaviti blender i dobro oprati oštricu i 'prsten'.

"Umjesto štapića za uši, koristite malo vate i čistite isključivo dio na samom ulazu u ušni kanal."

5. 'Alat' za manikuru i pedikuru. Škarice, rašpice, grickalice i sav ostali 'alat' za uređivanje noktiju također skriva malu 'prljavu' tajnu. Bakterije žive na vama i to nije ništa čudno, ali treba biti svjestan toga da ih uvijek prenosite na predmete koje koristite.

Dermatolozi savjetuju da zbog toga redovito perete škarice ili rašpice pod mlazom vode i s dodatkom sapuna, a nakon toga ih dobro osušite.

6. Gumene ili silikonske kuhinjske špatule. Većina špatula koje koristimo kod pripreme kolača imaju 'glavu' koja se može odvojiti od drške. Napravljena je na takav način zato da biste glavu mogli skinuti nakon korištenja.

Tijekom pripreme u nju ulaze namirnice, talože se i stvaraju bakterijski sloj. Zbog toga nakon pravljenja kolača nikako nemojte zaboraviti odvojiti dršku od glave i zasebno ih dobro oprati.

7. Plišane igračke. One su također dom za grinje i bakterije koje kod vaših mališana mogu uzrokovati alergije ili infekcije. Ne dopuštajte djeci da spavaju u krevetu sa svim 'plišanicima' koje posjeduju nego im dajte dvije-tri igračke, a ostale spremite na police.

Svakih nekoliko tjedana izmjenjujte igračke s kojima spavaju jer se tako smanjuje izloženost grinjama koje se nalaze u njima. Povremeno ih zamotajte u plastičnu vrećicu i preko noći ostavite u zamrzivaču jer ćete tako uništiti grinje.
#A


Kako učiti?

Iako tijekom vremena svaki učenik razvije svoj stil učenja mnogo je faktora koji utječu na učenje i koji ga mogu olakšati.

Radno okruženje

Imajte svoje mjesto za učenje koje će biti organizirano prema vašim navikama i potrebama i mjesto gdje ćete držati svoje knjige i bilježnice. Neka to bude mjesto na kojem će biti tišina i gdje vas neće ometati drugi zvukovi ili osobe. S obzirom da vam može smetati i potpuna tišina idealno bi bilo u pozadini pustiti laganu glazbu koja će neutralizirati sve ostale zvukove koji predstavljaju smetnje. Također, dok učite nije loše isključiti zvukove na mobitelu kako vam ne bi stalno odvraćao pažnju.

Napravite plan

Na početku polugodišta napravite plan polaganja testova, raspitajte se kako će ispit izgledati i tome prilagodite učenje. Učite što je više moguće na istom mjestu, a u vrijeme najžešćeg učenja budite fizički aktivni i prošetajte se. Razdijelite si gradivo na manje cjeline, radite svoje bilješke, a ako nešto ne razumijete - pitajte nekoga. Također, ako je moguće nemojte učiti noć uoči polaganja testa, radije se naspavajte.

Učite aktivno

Dok učite potrudite se da to gradivo razumijete i povezujte ga s onim znanjem koje već imate te pokušajte što manje učiti napamet. Učenje napamet je teže, a kasnije to gradivo zaboravite i morat ćete ga učiti ponovno, ako vam zatreba. Kako biste učili aktivno dok učite čitajte poluglasno i ponavljajte male cjeline. Krećite dalje tek kad ste ih naučili. Važne dijelove teksta podcrtajte markerom - te dijelove prođite prilikom ponavljanja. Ukoliko vam taj dio gradiva kod ponavljanja ne bude poznat, čitajte ponovno sve. Pomoći će vam i ako ćete svojim riječima tumačiti gradivo, jedan je od savjeta sa stranice mef.unizg.hr.

Kako se motivirati?

Uvijek je lako napraviti plan učenja, ali on često zna zapeti kada se treba primiti posla. Kako bi izbjegli da vam plan učenja propadne motivirajte se.

Kad naučite određeni dio gradiva, veselite se, nagradite se i 'proslavite' to s društvom. Budite uporni i ne odustajte. Ako vam je gradivo neprivlačno, pronađite u njemu neke zanimljivosti i s njima se motivirajte na daljnje učenje.

Ako se baš ne možete usredotočiti na učenje uzmite pauzu i napravite nešto drugo, nazovite prijatelja ili prijateljicu. No, neka to ne traje predugo kako biste se vratili natrag učenju. Motivaciju može smanjiti i neuspjeh. U takvim situacijama pomoć i podršku potražite kod prijatelja ili obitelji.

Što NE činiti dok učite

Vodite računa kada su vam ispiti i sukladno tome si rasporedite vrijeme. Ne vjerujte kolegama da uče vrlo malo i ne vodite se time koliko je tko od njih odvojio vremena za učenje. Napravite plan sukladan vašim potrebama. Ne brzajte kroz gradivo, već aktivno ponavljajte. Ne odustajte od učenja ako naiđete na dio gradiva koji ne razumijete i ne prekidajte učenje zbog zabave ili drugih poslova.

Kako učiti

Kada se uči matematika, fizika, kemija i slični predmeti, potrebno je razumijevanje gradiva te vježbanje zadataka. Roditeljeva uloga je da djetetu objasni gradivo ako ga dijete ne razumije, pomogne mu da uoči vlastite pogreške te ih samo ispravi. Kod učenja takvih predmeta pomaže ispisivanje formula na zaseban papir ili u bilježnicu.

Kako bi se izbjegla "generacijska razlika" u roditeljskom objašnjavanju gradiva nije loše posavjetovati se s nastavnikom ili proučiti djetetovu knjigu ili bilježnicu.

Kod sadržajnog gradiva potrebno je označiti najvažnije dijelove teksta i sažeti tekst u natuknice koje kasnije služe za ponavljanje gradiva. Kod složenijeg gradiva se može crtati "mentalna mapa" u kojoj se glavni pojmovi povezuju linijama na kojima je objašnjena veza među pojmovima. Pri učenju povijesti korisno je izraditi "lentu vremena", dok je za zemljopis korisno crtati karte, piše portal zdrav-zivot.

Nakon učenja dobro je naučeno gradivo prepričati na glas.
#A

6 navika sretnih ljudi

1. Vježbanje (skoro) svakog jutra. Znamo da je slađe meškoljiti se u toplom krevetu no vježbanje na početku dana višestruko je dobro za vas. Bit ćete smireniji i opušteniji cijelog dana, nećete morati u teretanu nakon stresnog dana na poslu, osjećat ćete se motivirano i ispunjeno i ono najbolje, od početka dana ćete si razinu endorfina dignuti u nebesa!

2. Uzimanje predaha. Rad, rad i samo rad s vremenom će dovesti do fizičkog, ali i psihičkog umora. Priuštite si vikend putovanja i trenutke opuštanja koji će vas napuniti energijom.

3. Tko ne riskira, ne profitira. Usudite se ponekad učiniti nešto što izlazi iz vaše rutine i zone sigurnosti. Prije ili kasnije će upaliti! Najgore je žaliti što nešto uopće niste niti pokušali.

4. Zahvalnost. Umjesto da ste stalno žalite na sve ono čime niste zadovoljni, fokusirajte se na sve ono što imate i što vas čini sretnom. Zapamtite da je u životu najvažnija ispravna perspektiva!

5. Postavljanje ciljeva. Na dnevnoj bazi planirajte što sve želite ostvariti. Kada na kraju svakog dana, tjedna, mjeseca ili godine shvatite koliko ste toga i ostvarili, osjećat ćete se zadovoljnije te ćete imati istinski osjećaj kontrole nad svojim životom.

6. Osmijeh. Smijte se, iskreno, od srca, što je više moguće. Smijeh je najbolja moguća zarazna stvar na svijetu!
#A

7 super načina na koje možeš iskoristiti prozirni lak za nokte

Svi znamo da nam prozirni lak za nokte može pomoći da produljimo rok trajanja manikure i spriječi očicu na čarapama da se razdere do kraja.

No sigurno niste znali da uz pomoć običnog prozirnog laka za nokte možete...

1. učvrstiti šarafiće na naočalama.

2. zagladiti ogrebotinu na drvenom namještaju.

3. zaštititi oznake na ambalaži da ne izblijede.

4. spriječiti gumbe od ispadanja. Samo kapnu malo laka na sredinu gumba kako bi učvrstila konac.

5. olakšati uvlačenje konca u iglu. Umoči konac u malo laka i uvedi ga u iglu bez problema.

6. zapečatiti omotnicu.

7. napraviti šibice koje držiš na balkonu ili u vrtu vodootpornima.Vrhove samo umoči u prozirni lak.
#A wink wink

Ima li što iritantnije od onoga kada pažljivo nalakiramo nokte, sušimo ih 100 godina, a zatim se pola odlomi nakon samo 2 dana?


Da, nekada je riječ o manje kvalitetnom laku, ali svejedno bismo voljeli da naš trud može potrajati dulje od 2 dana. Upravo zbog toga otkrit ćemo vam trik zahvaljujući kojemu se lak neće tako lako skinuti s vaših noktića: prije nanošenja laka obrišite nokte acetonom, čak i ako na njima nemate laka.

Iako zvuči prejednostavno i nelogično jer možda mislite da se lak neće dobro primiti ako to učinite, zapravo je posve suprotno. Acetonom ćete s nokta obrisati sva njegova prirodna ulja što će pridonijeti uspješnijem prianjanju laka na nokat.

Super stvar je što se aceton brzo suši tako da ćete već za nekoliko sekundi moći početi s lakiranjem. Dakle, formula je jasna: aceton i vaticu u ruke!
Ima i zaštitni lak tj. prozirni lak.





#A

Organizacija vremena za učenje

Obaveze u školi se nagomilavaju, dio tvog vremena zauzimaju i izvanškolske aktivnosti, a svakako želiš dio vremena provesti i s prijateljima. Kako sve to uskladiti?

Zvuči neizvedivo, ali ako svladaš umijeće uspješnog upravljanja svojim vremenom zasigurno ćeš si mnogo olakšati. Stoga donosimo savjete o tome kako najbolje organizirati vrijeme. Naravno sve savjete i ideje možeš prilagoditi svom svakodnevnom životu
Kradljivci vremena

Za početak krenimo od kradljivca vremena jer najčešći razlog zašto nemamo vremena za važne stvari je taj što gubimo previše vremena na stvari koje su nevažne. Prema literaturi većina učenika navodi sljedeće kradljivce vremena:

gledanje televzije
čekanje
svakodnevna vožnja u autobusu ili tramvaju
bespotrebno dugi telefonski razgovori
neočekivani posjetitelji
nesposobnost da se kaže ne

Koji su tvoji kradljivci vremena? Kako bi im se uspješno mogao suprotstaviti trebaš ih otkriti i naučiti vladati njima.

Na primjer razmisli koliko se puta dogodilo da si došao iz škole, pogledao svoju najdražu seriju, a onda je na programu slijedilo nešto izuzetno zanimljivo, i nisi se ni snašao, a već je prošlo nekoliko sati. Kako bi izbjegao takve situacije unaprijed odluči što ćeš gledati na televiziji, nemoj sjediti pred ekranom i gledati sve po redu.

Svakodnevne kradljivce vremena kao što su čekanje autobusa ili vrijeme između satova, možeš dobro iskoristiti za čitanje knjige ili bilježaka.
Odredi prioritete

Kad određujemo što ćemo u kojem trenutku raditi rukovodimo se s dva kriterija. To su hitnost i važnost. Uvažavajući oba kriterija odredi si prioritete.

Ako dobro ne isplaniraš svoje vrijeme događati će se da radiš samo ono što je hitno. Međutim, znamo li planirati, pobrinuti ćemo se da dio vremena posvetimo i stvarima koje nisu hitne, ali jesu važne. Veliki test iz matematike koji imaš za mjesec dana uistinu nije hitan zadatak, ali ako uskoro ne kreneš s rješavanjem zadataka može ti se dogoditi da ti mjesec dana prođe u trenu, a da se ne pripremiš za test.
Napravi plan

Možda ti dobro ide i bez plana, ali planiranje ti zasigurno može pomoći da budeš učinkovitiji. Koristi planer ili rokovnik za zapisivanje datuma za domaću zadaću, treninge, školski raspored, rođendane, posebne događaje i praznike.
Možeš si osmisliti mjesečni, tjedni ili dnevni plan. U mjesečnom planu dovoljno je navesti glavne obaveze koje te čekaju tog mjeseca. Na primjer na jedan papirić popiši sve važnije testove i obaveze koje te čekaju ovaj mjesec i stavi ga na vidljivo mjesto. Tako ti se neće dogodit da se u zadnji tren sjetiš da sutra imaš važan test i učiš cijelu noć prije testa i sutra prilikom pisanja testa budeš izmoren i nesiguran u svoje znanje.

Za tjedni plana, koji je detaljniji, možeš napraviti tablicu u koju ćeš napisati što ćeš raditi prije ili poslije škole.

Svakako je koristan i dnevni plan koji možeš sastaviti prije nego odeš spavati. Evo kako može izgledati dnevni plan:

učiti povijest sat vremena
pisati lektiru
nazvati Anu
otići zubaru

Pisanje stvari koje trebamo učiniti potiče nas da planiramo svoje vrijeme, a služi i kako obećanje samome sebi da ćemo to uistinu i učiniti. Slobodno vrijeme bit će još slobodnije ako ne bude nezavršenog posla te ćeš imati više vremena za zabavu.
Drži se plana

Razmisli koliko puta ti se dogodilo da si krenuo učiti, a onda nakon sat vremena si otkrio da još nisi ni počeo. Tražio si knjigu iz koje ćeš učiti, kuhao čaj, a onda si se sjetio da trebaš telefonirati prijateljici…

Iz ovoga primjera je očito da nije dovoljno osmisliti plan i napisati ga, potrebno ga se i držati. No zapamti da je plan samo plan. On se može mijenjati i prilagoditi novonastalim okolnostima.
Nemoj odgađati obaveze

Mnoge obaveze su ti možda preteške ili ti nešto što trebaš naučiti nije pretjerano zanimljivo pa ti je najlakše odgoditi obvezu. No koji god razlog bio, odgađanje može postati loša navika. Prije ili kasnije morati ćeš naučit gradivo koje ti nije posebno zanimljivo ili riješit taj teški zadatak koji već odgađaš tjednima stoga je najbolje prihvatiti se posla i obaviti ga.

Uređivanje radnog kutka

Imamo još desetak dana prije nego se ponovno zaputimo prema školi, a to je sasvim dovoljno vremena da se dobro pripremimo za novu školsku godinu.

Osim knjiga, školskog pribora i bilježnica, korisno je urediti prostor za učenje. Tamo pišemo zadaće, čitamo lektire i usvajamo novo gradivo pa je važno da taj kutak bude istovremeno inspirativan, ali i dobro organiziran.

Ako ste kreativni i nije vam problem zaposliti vlastite ručice, imamo nekoliko fora prijedloga kojima biste mogli osvježiti svoj 'radni kutak' i pripremiti ga za nove izazove!

#Staklenke u kojima možete držati markere, kemijske, spajalice, flomastere ili bilo što drugo super su izbor ako želite riješiti 'nered na stolu'. Staklenke spojite ljepilom, a prije toga ih možete obojiti ili zamotati ukrasnim papirom. Držite ih na stabilnoj polici ili uz rub stola kako ne bi pale (ipak je riječ o staklu).

#Za sve metalne stvari kao što su ukosnice, spajalice ili pribadače, odlično rješenje mogu biti magneti. Ovo su konkretno mali tanjuri obojeni u različite boje, a mogu se smjestiti na metalnu površinu u blizini stola.

#Kako vam knjige, skripte i papiri ne bi bili razbacani po stolu, predlažemo da napravite male police od starih kutija za cipele. Najprije ih dotjerajte slikama ili ukrasnim papirom, oblike prilagodite prostoru na vašem radnom stolu, a kutije spojite većom spajalicom.

#Još jedan način za organizaciju prostora jesu metalne šipke i kukice na koje možete objesiti razne stvari kao što su šestari, škare, selotejp, trake. Osim toga, u Ikei i sličnim dućanima možete za malo novaca kupiti posudice koje bi visile na njima, a u tom slučaju možete ih napuniti markerima, olovkama i svime što vam je potrebno za svakodnevno obavljanje zadataka.

#Ako imate mnogo kabela koji prelaze preko stola, pokušajte spajalicama riješiti situaciju. Stol će biti mnogo uredniji, a kabeli se neće petljati.

#Ploču za zadacima možete staviti iznad stola kako biste uvijek znali koje obaveze vas čekaju, što su prioriteti i što ste već obavili. Nemojte zaboraviti dodati kakvu inspirativnu porukicu kako biste sa smiješkom krenuli u nove radne pobjede. Kako izraditi takvu ploču pogledajte ovdje.

#Kada uredite mjesto na kojem učite, ukrasite još jedan zid svoje sobe šarenim točkicama, fotkicama s posljednjeg putovanja ili ohrabrujućim porukama. Tako ćete, nakon što se obračunate sa zadacima iz matematike, moći baciti pogled na nešto što vas veseli, opušta i motivira.
#A

Što pomaže kod nesanice?

30 kolovoz 2015

Čaj od kamilice
Ponekad prošetam malo
Čaša mlijeka

Prije nego zbog nesanice odlučite posjetiti liječnika, pokušajte si sami pomoći malim savjetima kojih bi se trebali držati svi, a ne samo oni s dijagnosticiranim problemom nesanice.

Ništa vas neće bolje umiriti i pripremiti za ugodnu noć i spavanje od brižno pripremljene tople kupke. Pripremite je s nekoliko kapi eteričnih ulja i pri tome nemojte pretjerivati.

Birajte ona umirujuća koja opuštaju poput mirisa lavande ili kamilice. Nemojte birati ona koja će vas razbuditi primjerice menta ili limun. Pretvorite kupaonicu u svoju oazu mira bar na sat vremena. Za opuštanje se preporučaju i mirisne svijeće koje se mogu nabaviti u svim boljim trgovinama. Obavezno prije spavanja prozračite spavaću sobu. Neka u njoj bude hladnije nego u ostalim prostorijama u kući kako bi spavanje postalo ugodnije i kako bi imali što više svježeg zraka tijekom cijele noći. Posteljina u sobi neka bude pamučna kako bi vam u krevetu bilo što ugodnije.

Za lakši san preporuča se i lagana šetnja pred večer.

Ne odlučujte se na nikave pretjerane sportske aktivnosti ako imate problema s nesanicom. Odlazite u krevet mirne glave i bez briga i problema koji vas muče tijekom dana. Pokušajte zaboraviti na sve barem do idućeg jutra kako bi si osigurali miran san. U večernjim satima bilo bi dobro i da izbjegavate napitke s kofeinom poput kave, ali i gazirana pića. Popijte biljni čak s medom. Birajte majčinu dušicu ili kamilicu. takvi čajevi umiruju, a zagrijat će tijelo i pomoći vam da zaspite. Dobro je rješenje i popiti čašu zagrijanog mlijeka.

Prije spavanja radite nešto što vas opušta poput čitanja dobre knjige ili slušanja umirujuće glazbe. Iz spavaće sobe izbacite televizor - uznemirujuće emisije ili filmovi mogu vas dodatno razbuditi i otjerati vam san s očiju.

Ako i nakon svega ovoga ne možete zaspati nakon što ste legli u krevet, ustanite i radite nešto. Kada osjetite umor, krenite u krevet. Posljednje rješenje neka vam bude uzimanje lijekova za nesanicu.

Na tržištu postoji zavidan broj biljnih ljekova koji pomažu uspavljivanje, ali ni njih nije mudro koristiti bez konzultacije s liječnikom ili ljekarnikom.

Vjerujte li u narodnu medicinu prije spavanja popijte šalicu toplog mlijek au kojoj ste razmutili žličicu meda - naše bake kunu se da je to metoda koja pomaže!

#A

Dr Oz Kako najlakše smršaviti?

Dr Oz Kako najlakše smršaviti?

Koliko god se trudili nikako se ne uspijevate da se riješite viška kilograma? Ako vam je već dosta propalih dijeta i frustracija zbog toga, možda popularni dr Mehmet Oz... (koji je svoju medijsku karijeru započeo u emisiji kod Opre Vinfri da bi sada imao vlastitu emisiju koja ruši rekorde gledanosti) ima rješenje za vas!
Kroz godine iskustva on je skupio jednostavne savjete koji zaista pomažu u mršavljenju. I što je najbolje – tu nema stroge dijete.

Za neke već svi dobro znamo pa ih ne treba šire objašnjavati:

pobrinite se da dovoljno spavate (barem 7 sati dnevno)

kad ste gladni popijte malo vode, jer je moguće da ste zapravo žedni

nemojte se izgladnjivati

ne odustajte od dijete ako ste jednom pokleknuli

nemojte istovremeno jesti i gledati televiziju ili čitati

koristite manje tanjire

svakodnevno se krećite što je više moguće

Ovo su savjeti koji zaista rade, a evo i nekih za koje možda niste znali:

Naseckajte hranu

Tako možete smanjiti količinu hrane koju pojedete i prevariti vlastiti mozak da jedete više – sve samo uz pomoć hrane koja je sitnije naseckana. Kad narežete hranu na tanjiru, ona prividno zauzima više prostora pa porcija izgleda veće. Pogled na ovakav tanjir vašem mozgu šalje signale da morate usporiti s hranjenjem i da ste već pomalo siti. Naučnici su ustanovili da kada je obrok naseckan – većina ljudi pojede i do 25 odsto manje hrane.

Ječam za doručak

Prestanite da jedete paštete ili salame na hljebu i prebacite se na ječam. Ovo je namirnica od koje ćete se brže zasititi i koja uravnotežuje šećer u krvi. Jedna porcija ječma sadrži 5 grama vlakana, što znači da ćete biti i duže siti, pa nećete imati potrebu da prejedate za ručak. Ječam je odličan, jer se može kombinovati s raznovrsnim drugim namirnicama – voćem ili povrćem i proteinima. Što se samog ječma tiče, radije birajte neoljušteni jer ima više vlakana i hranjivih materija.

Kiselo prije obroka

Ukiseljeno povrće sadrži tajno oružje: sirće. Ovaj sastojak daje razrijeđenu dozu sirćetne kiselina, koji stvara opor ukus na vašem jeziku i pomaže da se uravnoteži nivo šećera u krvi. To je presudno, posebno ako jedete nezdravu hranu nakon koje nivo insulina brzo raste, ali uskoro i jako pada pa ste ponovo brzo gladni. Sirćetna kiselina u ukiseljenoj hrani pomaže održavanju nivoa šećera i insulina stabilnim. Ipak ne pretjerujte s ukiseljenim povrćem, jer ono ili sadrži dosta šećera ili soli (ili oboje). Dovoljni će biti krastavčić ili dva prije obroka (ili malo ukiseljene paprike, šargarepe, karfiola...).

Pojedite vruću supu

Jedna šoljica vruće supe prije ručka i večere pomoći će da smanjite unos kalorija. Kako? Jedući ili pijuckajući sporo vruću supu – dajete mozgu vremena da shvati da postajete siti, pa ćete manje pojesti za vrijeme glavnog obroka. Kad su u pitanju supe, izbjegavajte guste supe iz kesice, jer imaju puno masnoća i kalorija.

Sir za međuobrok

Nedavno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kornel pokazalo je da se zamjenom nezdravih grickalica, kao što je čips, kombinacijom sira manje masnoće i povrća, konzumacija hrane u međuobrocima može smanjiti za 72 odsto. Kombinacija sira i povrća pruža dovoljno kalcijuma i proteina, pa nećete morati toliko da pojedete kako biste se osjećali sitim. Većina nas ne obraća pažnju na usputne zalogaje koje pojedemo u toku dana, a oni prema istraživanjima iznose oko 600 dodatnih kalorija dnevno. Jedenjem sira i povrća u međuobrocima taj broj se može upola smanjiti.

Naručite dječji meni

Ako baš dobijete neodoljivu želju za brzom hranom, kojoj se nikako ne možete oduprijeti – onda barem odaberite manje porcije. Tako ćete zadovoljiti svoju želju, a nećete se utopiti u suvišnim kalorijama. U lancima brze hrane prosječni veliki hamburger ima oko 710 kalorija, dok onaj u dječjem meniju ima 290 kalorija – što je razlika od značajnih 420 kalorija! Isto važi i za pice – naručite malu picu i nemojte pojesti sve.

Ugljeni hidrati za doručak

Spomenuli smo ječam, a kao druge opcije odaberite i druge zdrave žitarice ili integralne proizvode. Istraživanja pokazuju kako ova vrsta doručka (s naglaskom na zdravim i kompleksnim ugljenim hidratima) pomaže u mršavljenju, jer zadovoljava želju za ugljenim hidratima početkom dana kada imate još dovoljno vremena da potrošite te kalorije. Uostalom iz ovih ugljenih hidrata dobićete dovoljno energije potrebne za ostatak aktivnog dana.

Rooibos čaj

Ovaj prirodno slatki čaj bez kofeina pomoći će da smanjite želju za hranom i slatkim. Uz to, bogat je antioksidansima koji su višestruko korisni za vaše zdravlje i ljepotu. Popijte šoljicu ovog čaja kad god osjetite želju za slatkim ili nekontrolisanu glad (kad znate da ne bi trebalo da je osjećate).

Udahnite vanilu

Dobro je poznato da različite arome i mirisi imaju veliki uticaj na ljudski mozak, a miris vanile može pomoći u sprečavanju želje za slatkim. Nabavite svjećice s mirisom vanile ili se ujutru namažite losionom s mirisom vanile – i to će pomoći da se oduprete svojoj želji za slatkim.

Perite zube

Trik je u pasti od peperminta. Ovaj ukus dokazano suzbija apetit. Uz to pranje zuba šalje vašem mozgu signal da ste gotovi s jelom, pa nećete toliko osjećati glad.

Ljuto za doručak

Kaže se da je doručak najvažniji obrok u danu, pa evo još jednog savjeta: kad jedete ljuto za doručak, apetit će vam biti manji za ručak, tvrdi dr Oz. Ukus ljutih papričica utiče na centar sitosti u mozgu, pa kasnije nećete biti toliko gladni. Koji je savjet dr Oza? Naseckajte crvenu ljutu papriku u omlet ili je pojedite u salati.

Jedite prije glavnog jela

Mama je bila u pravu, jedenje prije ručka će vam zaista pokvariti apetit. Međutim, kada je u pitanju mršavljenje, to vam može ići u korist. Kao predjelo pojedite nešto malo, recimo petnaestak badema, lješnika ili malo voća, pola sata prije ručka. To vam može pomoći da se osjećate sitijim i ne pojedete toliko za ručak ili večeru. Ovo jelo prije glavnog jela može vam pomoći i na još jedan način, kaže dr Oz, jer pomaže regulisati hormon ghrelin. Ghrelin je uzrok zbog kog želudac počinje da krči . Što više ghrelina proizvode želudac i crijeva, to ćete biti gladniji i skloniji prejedanju. Nivo ghrelina počinje da opada kada počnete da jedete i vraća se na normalu oko pola sata nakon što se najedete. Vidite li logiku ovdje? Počnite da snižavate nivo ghrelina prije obroka, pa ćete se osjećati sitijima mnogo prije i pojesti manje.
#A

Kako pobijediti nesanicu?


Na ovom mjestu obično dobivamo savjete kako ne bismo smjeli jesti, piti kavu i brinuti se prije spavanja. Kako na to ponekad jako teško možemo utjecati, pogotovo na brige koje nas znaju izjedati, predlažemo četiri praktična trika za bolji san:

1. Spavalica - ujutro imamo budilicu da nas istjera iz kreveta, a navečer možemo imati 'spavalicu' koja nas podsjeća da je vrijeme za 'krpe'. Ako planirate u krevet otići oko 22 sata, navijte alarm na 21.30, a za spavanje se počnite pripremati čim se alarm oglasi.

2. Svjetla - prigušena svjetla u večernjim satima mogu olakšati tijelu put prema krevetu. Prilikom razbuđivanja nam pomaže svjetlo, a prije spavanja nam može pomoći mrak. Pokušajte oprati zube u mračnoj kupaonici i posljednji sat prije spavanja provesti u prostoriji s prigušenim svjetlom.

3. Kupanje - sat i pol prije vremena za spavanje, topla mirisna kupka umiruje duh i tijelo.

4. Pet osjeta - ravnoteža između onoga što vidimo, čujemo, dodirujemo, mirišimo i kušamo može nam pomoći da lakše zaspimo i čvršće spavamo. Uz već spomenuto svjetlo, pomoći mogu lagana, tiha glazba, dobar jastuk i svježa posteljina, prozračena prostorija i večera koja nije previše aromatična.

Ključni faktori koji dovode do nesanice:

Vrijeme
Većina ljudi loše upravlja svojim vremenom te ne prepoznaje kada je vrijeme za spavanje. "Ljudi zaborave na vrijeme pred računalom ili televizorom. Kratko, desetominutno surfanje tako se vrlo lako može odužiti što automatski skraćuje vrijeme raspoloživo za spavanje", kaže dr. Michael Breus, autor knjige 'Good Night'.

Stres
Probleme s kojima smo se susreli tijekom dana često sa sobom nosimo u krevet. Umjesto da se odmorimo i iskoristimo sate u kojima nas nitko neće tražiti da nešto učinimo, razmišljamo o poslu, financijama i obitelji pa duže ostajemo budni.

Vanjski čimbenici
Kućni ljubimci u krevetu, djeca koja ulaze u spavaću sobu usred noći, ulična rasvjeta, buka koja dolazi izvana, loš madrac... Svi navedeni faktori uzrokuju nesanicu.

Elektronika
"Savjetujem ljudima da uvedu tzv. elektronički policijski sat, odnosno da isključe sve uređaje, od mobitela do računala sat vremena prije odlaska na spavanje", kaže dr. Breus.

#A

Moja šminka




Ima ih u Dm-u po 10 kn



Kombiracijom dvaju ruževa dobijete treću nijansu .Pomješala sam tamnocrveni ruž Dior s Golden rose boja bijele kave,
u ovom slučaju dobijete svijetlo rozu nijansu ruža.Prelijepo izgleda Zadovoljna sam jako Golden rose.
i za kraj svijetlo plavo sijenilo Golden rose.
#A

Oufit za školu,faks i posao



#A

Prvi izlazak sa curom/dečkom

<3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 kiss kiss


Prvi romantični izlazak sa nekim , može izazvati osjećaj nesigurnosti i tjeskobe. Evo savjeta kako se pripremiti najbolje za prvi izlazak, date, spoj.

1. Izgledajte najbolje što možete. Svaka osoba se osjeća samopouzdano kad se osjeća atraktivno. Odaberite izgled koji se uklapa u dogovoreni plan, večernji izlazak ili možda izlet u prirodu. Ako ste u nedoumici, pitajte svog partnera za izlazak ima li neki posebni dress code koji morate poštovani za izlazak. Budite suzdržani pri izboru šminke, nakita. Klasični izgled je uvijek najsigurniji.

2. Naspavajte se i budite odmorni, osigurajte si barem osam sati sna, izbjegavajte stresne situacije. zadržite ugodne misli, nemojte piti puno kave ili alkoholna pića.

3. Budite točni i precizni, budite spremni u točno dogovoreno vrijeme. Nitko ne voli čekati, tada se ljudi osjećaju zanemareno i omalovaženo. Ako budete točni steći ćete poštovanje partnera.

4. Dajte sve od sebe da to bude odličan spoj. Zadržite pozivan stav i poštujte interese druge osobe. Poštujte ograničenja, što se tiče vremena osobe s kojom izlazite ( nemojte očekivati da budete zajedno do 5 ujutro ako radi ujutro i sl.) ali novčanog stanja ( ne inzisitrajte na skupim stvarima, hrani i sl.)

5. Budite ono što zaista i jeste, ne glumite te se ne farbajte lažnim fasadama ili nemojte se predstavljati za nekog tko uistinu niste. Ako ste po prirodi otvoreni nemojte se ustručavati od razgovora, smijeha pa čak i preuzimanja inicijative. Iskreno govorite o stvarima koje volite i o onima koje vam smetaju. Iako ne morate pričati o svojoj prošlosti i iznositi detalje iz privatnog života, budite slobodni u izražavanju svojih stavova.

6. Pokažite zahvalnost, čak i ako vam je dosadno budite pristojni. Ne zaboravite na 4. magične riječi: molim, hvala, izvoli i oprosti. Budite ugodan sugovornik iako unaprijed znate da to nije osoba za vas.

7. Jasno istaknite granice, nemojte davati obećanja koja ne možete i ne želite ispuniti. Ako je osoba u nekom trenutku romantična a vama to ne paše jednostavno i iskreno to recite. Ako vam je totalno jasno iz tog prvog spoja da drugi ne želite nađite način da to pristojno i kažete. Iako je teškom nekome reći da ga više ne želite vidjeti no to je jedino i najispravnije rješenje.

Izlasci vam omogućuju da upoznate mnogo zanimljivih ljudi, no to ne podrazumijeva predanost, ako nekoga više ne želite viđati to mu i recite. Budite vjerni sebi a ostalo će doći prirodno.


#A

7 pravila prvog spoja

A

ko je mnogima teško,od muškaraca se očekuje da naprave taj prvi korak. Najvažnija stvar koju nikako ne smijete zaboraviti pri pozivanju djevojke na spoj je - povjerenje. Zapamtite, najvažniji arsenal oružja je

POVJERENJE!

Muškarac bi trebao “zračiti povjerenjem” dakle ne paničarite i ne pokazujte nervozu pri tom famoznom prvom koraku. Isto tako, pazite da se ne ponašate hladno I nezainteresirano.

Samopouzdanje, povjerenje i požuda natjerati će one koji vam se sviđaju da kažu “DA”.
2. Gdje otići na prvi spoj?

Kada biramo mjesto za prvi spoj najbolje je savjetovati se sa drugom stranom. Naravno želimo upoznati tu osobu što bolje možemo. Dakle glasna i prenapučena mjesta, poput noćnih klubova i nisu baš najbolji odabir.

Mirniji barovi gdje možete lagano čavrljati, najbolji su odabir.
Dobra alternativa umjesto bara može biti šetnja po lijepom vremenu ili čak rano proljetni piknik na nekom od mnogobrojnih izletišta.

3. Kako djelovati na spoju
Budite svoji

Ako niste iskreni na svom prvom spoju, osuđeni ste na pretvaranje svo vrijeme koje ćete provesti u vezi sa tom osobom, a to nije nikako lako niti poželjno.
4. Poklon za vašu najdražu
Ne pretjerujte sa poklonima

Kupnjom preskupog poklona vaša draga neče se osječati baš ugodno. Važno je da pokažete kreativnost, poklonite orginalan poklon.
Prije nego li otiđete u kupovinu, saznajte što ona uistinu voli.

5. Pravila kojih se moramo pridržavati na prvom spoju

Komplimenti su važan dio prvoga spoja. Svatko od nas voli kada se osjeća posebno. Zato udijelite i pokoji kompliment.
Ne lažite. Ako sve prođe dobro,računajte na to da će vaš izabranik kad tad upoznati vaše prave osobine. Dakle ne lažite i ne zaboravite istinu o vama samima.
Izlazak bi trebao biti zabavan. Ako radite nešto što volite i u čemu uživate, biti ćete puno opušteniji na spoju. Ali ne zaboravite na drugu stranu, i ona bi se trebala zabavljati.

6. Kreativnost

Ako je prvih par izlazaka prošlo dobro, tada se morate pobrinuti da se previše ne ponavljate jer biste mogli postati dosadni. Prvih par puta možete ići u šetnje i na kave no kasnije ćete morati pokazati više kreativnosti.

Povedite ga/ju na putovanje da biste učinili nešto drugačije. Ili možda kuglanje, koncert….izbor je jako velik.

7. Slušajte

Trebali bi pričati dosta o sebi, no u isto vrijeme biti zainteresirani i za to što nam druga strana ima reći o sebi.
Ne pričajte samo o sebi. Isto tako trudite se saznati što više i o drugoj strani jer ako ćete pričati samo o sebi mogli bi ispasti arogantna osoba.
Slušajte. Ljudi vole da ih se sluša.


#A

5 situacija u kojima su upale i otekline dobre za vas

1. Ubola vas je pčela.
Nakon uboda osjetit ćete bol i trenutno stvaranje otekline. 'Upala je kao truba koja najavljuje bitku, odnosno poručuje vašem imunitetu da se nešto dogodilo s čime bi se trebalo pozabaviti,' objašnjava dr. John Higgins s Medicinskog sveučilišta u Houstonu. Oteklina pomaže zaštititi područje, a tekućina koja kreće prema njemu razrjeđuje otrov koji je ispustio žalac pčele.

"Kratkotrajne upale tijela uslijed uganuća zgloba ili uboda pčele dobre su vas. Na taj način tijelo štiti samo sebe od daljnjih ozlijeda. "

2. Uganuli ste gležanj
'Nastanak otekline je poput gipsa,' kaže dr. Higgins, 'ona nadraženo područje čini tijesnim i nepokretnim kako bi spriječilo daljnje ozlijede.' Bol u zglobu vas sprečava da prebacujete težinu na ovaj dio tijela i tako dodatno ugrožavate zdravlje. Čak i kod ozbiljnijih uganuća zglobova, oteklina bi trebala nestati u roku od 7 dana. Ako potraje dulje od toga, obavezno posjetite liječnika.

3. Imate povišenu temperaturu tijela
Bolovi u cijelom tijelu i bunilo nisu ugodna pojava, no povišena temperatura je svojevrsna upala cijelog tijela koja ima svoju svrhu. 'Vrućica je rezultat interleukina koje izlučuju bijele krvne stanice kako bi se borile protiv bakterije,' ističe dr. Camelia Davtyan sa sveučilišta UCLA u Kaliforniji. Bakterije i drugi opasni mikroorganizmi vole život u normalnoj tjelesnoj temperaturi, dok im je u visokoj temperaturi iznimno neugodno, i većinom umiru.

4. Upravo ste završili s vježbanjem
Nakon trčanja ili vježbanja u teretani mišići će vam biti osjetljivi. 'Ta osjetljivost potječe od posve prirodne i uobičajene štete. Upala koja prati tu osjetljivost zapravo je reakcija imunitetnih stanica kojima šalje pomoć kako bi se oštećeno tkivo oporavilo što prije,' ističe dr. Higgins. Rezultat su zdraviji i elastičniji mišići nego što je to bilo prije.

5. Izložili ste se nečemu pokvarenom.
Upalni proces u tijelu može biti reakcija na izlaganje bakteriji, virusu ili nekom toksinu. 'Tijelo se pokušava samo obraniti kroz otpremanje bijelih krvnih stanica,' poručuje dr. Davtyan. Ovi heroji imuniteta napadaju zaražena područja i zaustavljaju nametnika od širenja u druge dijelove tijela.


#A

Kako osvježiti kosu nakon tjelesnog bez pranja?

Nakon tjelesnog u školi ili napornog vježbanja sve cure će odlučiti prati kosu ili ju svezati u punđu. Glava se znoji, žlijezde luče svoje i kosa postaje masnija i prljavija. Ipak, postoje trikovi koji će osvježiti kosu.

Često nam se ne da odmah prati kosu nakon tjelesnog i nakon toga ju još sušiti. Osobito ako imamo gustu kosu kojoj trebaju sati za sušenje.

Evo kako osvježiti kosu nakon tjelesnog bez pranja:

Šampon za suho pranje kose uvijek pomogne
Nakon tjelesnog bi se najradije svi bacili pod tuš, ali hrvatske škole nisu najbolje opremljene tuševima u svlačionicama. Zato je najbolje iskoristiti čaroliju šampona za suho pranje. Našpricaj šampon po tjemenu, glavu trebaš spustiti prema dolje da možeš obuhvatiti cijelo kosu. Ispod,iznad i sa strane.


Nakon tjelesnog u školi ili napornog vježbanja sve cure će odlučiti prati kosu ili ju svezati u punđu. Glava se znoji, žlijezde luče svoje i kosa postaje masnija i prljavija. Ipak, postoje trikovi koji će osvježiti kosu.





#A fino

3 nevjerojatne stvari koje se događaju kada prestanete piti gazirano

Pojačat će vam se osjetilo okusa

Gazirani sokovi imaju snažnu aromu, a mjehurići iz napitka nagrizaju usnu šupljinu. Upravo zbog toga osjetila u usnoj šupljini postaju slabija.

Nakon što izbacite gazirana pića iz svakodnevne rutine, posebno njihovu konzumaciju tijekom obroka, primijetiti ćete kako će hrana postati ukusnija, a okusi puno jasniji.

Bubrezi će lakše raditi
Bubrezi imaju vrlo važnu ulogu u našem organizmu. Osim što čiste tijelo od toksina, zaduženi su za regulaciju krvnog tlaka i razgradnju minerala.

No brojni umjetni sastojci i aditivi koji se nalaze u gaziranim, slatkim napicima teško su probavljivi te time opterećuju rad organa zbog čega se mogu javiti brojni negativni simptomi poput nervoze, glavobolja i migrena te umora i razdražljivosti.

Masne naslage će se početi topiti, a tijelo izliječiti
Iako je rijeć samo o napicima, ovi gutljaji mogu biti itekako kalorični i odgovorni za masne naslaga na vašem tijelu. Gazirana pića, bez obzira na etikete koje nose poput dijetalno ili niskokalorično, prava su kalorijska bomba.

Istraživanje provedeno na velikom broju osoba koje svakodnevno konzumiraju gazirane sokove otkrilo je kako je ova navika usko povezana s pretilošću i gomilanjem masnih naslaga napodručju struka i trbuha, ali i opasnošću od visokog krvnog tlaka i triglicerida koji mogu dovesti do srčanih oboljenja i dijabetesa.


#A

5 opasnosti po zdravlje ako spavate 5 sati dnevno ili kraće

1. Pretilost
Osobe koje spavaju neredovito ili pak prekratko sklonije su debljanju. Razlog je taj što mozak koji se nije dovoljno odmorio šalje signale organizmu da sakupi čim više energije za normalan rad.

Ta energija zapravo je hrana te kada smo kronično umorni osjećaj gladi je konstantno prisutan. Isto tako, dokazano je kako, ako ste spavali premalo, idući dan ćete u organizam unijeti prosječno 330 kalorija više.

2. Visoki krvni tlak
Tijelo se tijekom sna resetira i vraća izgubljenu energiju, za što mu je potrebno 6 do 8 sati. Osobe koje spavaju 5 sati ili kraće vrlo brzo će primijetiti promjene. Jedna od njih je i povišen krvni tlak koji s vremenom može dovesti i do srčanih oboljenja.

3. Opasnost od dijabetesa
Naš organizam je stroj koji treba redovito održavati. Ako spavate neredovito i prekratko u tijelo se počinju događati brojne promjene. Jedna od njih je i premećena probava.

Iscrpljen organizam ne može pravilno regulirati količinu šećera u krvi zbog čega postoji opasnost od pojave dijabetesa tipa 2.

4. Pad imuniteta
Kako bi bio otporan na vanjske utjecaje organizam je potrebno njegovati i pružiti mu potrebno oružje u borbi protiv virusa i bakterija koji se nalaze svugdje oko nas, ali i u našem tijelu.

Ako spavate 5 sati dnevno ili kraće od toga, postoji veća opasnost od oboljevanja od infekcija ili viroza.

5. Mentalni poremećaji
Jeste li primijetili kako ste nakon lošeg, isprekidanog ili kratkog sna najčešće mrzovoljni i neraspoloženi? Često gubljenje sna će takve simptome dodatno pojačati.

Ako ste već stekli naviku spavati svega 5 sati ili kraće, takvo ponašanje može dovesti i do depresije, napadaja tjeskobe brojnih drugih mentalnih poremećaja.
#A

Proizvodi od Aloe vere


Ovo je gel od Aloe vere namjenljen je za piće onim osobama koje trebaju smršaviti




Ovo je također čaj za mršavljenje 18.60 eura
Možete kupiti zeleni ili indijski čaj za mršavljenje košta 8 kn


Možete mi javiti rezultate preko aska




8,59€
#A

Triagle :)

Kupila sam Triagle i ljepo mi stoji.Košta 160 kn a ja sam ga kupila za 100 kn.Također možete naći za 100 kn na Moje krpice. hr.
Bio je zadnji pa sam ga kupila po nižoj cijeni.Kvalitetan je.To mi je bilo važno,nije mi bilo bitno što će možda iduće godine biti out.
Možete skinuti naramenice i nositi ga bez naramenica da vam se osučaju ramena.Ako želite brže plivati u moru možete vratiti naramenice.


#A thumbup :fino

Vosak za muške

28 kolovoz 2015


#A

Osvježavajući muški gel za kosu


#A

Posljednji

329,99 dinara
http://online.idea.rs/images/products/522/522021089l.gif



Čula sam da je idealan
#A

Muški gelovi i parfemi

Divno miriše! Znala sam se otuširati sa Fa active sport gelom za tuširanje 250 ml.Jednostavno ga obožavam i na sebi a kamoli na dečkima.Mljac! Malo se šalim.

javascript:%20void(0);
#A :3 kiss kiss

Fizičko ili sport

Trebaju vam trenirke i kratke majice po zimi.Za proljeće uzmite kraće tajce ili hlaće.
Muški ili ženski dezodorans.
Ako nešto ne možete napraviti recite profesoru.
Preporučujem da ne zaboravite uzet vlažne maramice da se možete prebrisati ili još bolje ako imate sve možete se otuširati.
(Higijena je najvažnija nemojte da vas bude sram).Ako postoji ples, gimnastika, košarka , bagmiton kao izvanškolska aktivnost upišite se.

Za one koje ne idu u školu
Možete se upisati na pilates, zumbu,ples, teretanu.Obožavam ples.

https://youtu.be/SWTLRqoNtfs

#A

Uređivanje sveski

Možete izrezivati slike iz časopisa Ok, Teen i Cool.
Ako znate lijepo crtati potražite boje koje se ne brišu i crtajte.
Možete iskoristiti slike sa We <3 it.Pustite maštu na volju.
Ako imate kvalitetan pisać.Možete izrezati Selenu&Ari,koje god popularne zvijezde ili nogometaše volite.
Možete naći sliku zgodnog momka i djevojke posebno, možete nać sliku djevojke i momka zajedno.








Također možete napraviti više malih sličica i spojiti u jednu.Možete neki natpis staviti u sredini. Možete rombove raditi i lijepiti ih ukoso.


Ovo če vam trebati za osnovnu i kao hobi kasnije.Puno sreće i uspjeha vam želim

#A

Back to school :D

Osnovna i srednja

Sveske ili bilježnice

Treba vam večinom sveske sa ravnim linijama.Možete uzeti male sveske da vam bude lakše za nositi u torbi.
Neka vam bude za svaki predmet jedna sveska da vam se ne pobrka sve dok učite.
Nama su govorili da uzmemo jednu s tvrdim koricama i deblju za hrvatski.

Sveske za matematiku i fiziku
Jedna sveska za matematiku na satu( za 1. dvije pitajte prof.što je najbolje)
Jedna sveska za domaći rad
Jedna sveska za vježbanje zadataka
Geometrijska sveska(ako je potrebna)

Za fiziku uzmite svesku s tvrdim koricama i deblju.

Možete kupiti omote za sveske i knjige.

Nosite u torbi samo sveske i knjige potrebne za taj dan.

#A

U čemu je tajna Hrono prehrane?

26 kolovoz 2015

Za ručak bi trebali jesti jači protein kao što je junetina, svinjetina, teletina ili janjetina, ali bez ugljikohidrata, odnosno kruha. Ako jedete ugljikohidrate onda uz njih jesti povrće. Također, treba jesti što iše svježeg povrća u vidu salate.


Za večeru se također jede protein, ali lakši, kao što je bijelo meso ili riba. Ponekad možete uz salatu pojesti i mlad sir, ali to tek kada izađete iz faze mršavljenja. I zavečeru se kombinira samo bijelo ili zeleno povrće.
Slatko, pa i voće, se jede isključivo u popodnevnim satima, između ručka i večere, nikako ujutro. Najbolji izbor je crna čokolada sa minimum 70 posto kakaa, kao i suho voće poput somkvi ili šljiva.
Ovo su neka osnovna pravila koja bi trebalo pratiti cijeli život, jer ovo nije klasična dijeta. Međutim, ako imate problem s kilogramima i morate smršaviti dosta, onda bi trebalo da prođete restriktivan razdoblje koje je smislila dr Ana Gifing, kao najveći promotor ove prehrane u našoj zemlji.
U ograničenim razdoblju se potpuno izbacuje užina, uključujući i voće jer je puno šećera. Također iz prehrane se privremeno izbacuju i sva škrobna povrća, kao i ugljikohidrati za ručak.

#A

5 velikih grešaka koje uništavaju kosu

1. Sušite kosu ručnikom. Ručnici su dovoljno mekani za našu kožu, ali previše grubi za kosu. Zbog toga ju nemojte trljati ručnikom nego ju samo lagano stišćite i 'tapkajte' dok ne izvučete iz nje višak vode.

"Zaboravite stari mit o tome kako prije spavanja treba četkom 100 puta proći kroz kosu i rasčešljajte ju u što manje poteza. "

2. Koristite plastičnu četku. Birajte one 'prirodne' napravljene od čekinja ili životinjske dlake jer takve četke štite kosu. Također izglađuju kosu i raspetljavaju je, dok se za plastične četke vlasi zapetljaju i tako lakše lome.

3. Ne kontrolirate jačinu sušila za kosu. Stručnjaci kažu da bi za našu kosu bilo idealno da je prije sušenja fenom prvo djelomično osušimo na zraku. Zatim fen treba staviti na najmanju jačinu i tijekom sušenja ga držati 15 centimetara dalje od kose. Tako dobivamo lijepu i zdravu kosu bez vrućine.

4. Slijedite pravilo o '100 poteza četkom'. Zaboravite stari mit o tome kako prije spavanja treba četkom 100 puta proći kroz kosu jer ćete tako po njoj rasprostraniti prirodna ulja i učiniti je sjajnijom. Ako je izložite ovom 'tretmanu', uzrokovat ćete njezino lomljenje. Rasčešljajte ju u što manje poteza.

5. Previše stežete kosu kada vežete rep. Kada radite ovu popularnu frizuru, obavezno malo 'opustite' kosu i nemojte ju previše stezati gumicom. Upravo je ona jedan od velikih krivaca za lomljenje kose, a suučesnik su i sve frizure zbog kojih vam kosa dulje vrijeme mora biti zategnuta, poput pletenica ili punđi.

#A

Šest stvari koje se događaju vašem tijelu ako preskačete obroke

Svi smo tu i tamo preskočili obrok, ali ako to činite svaki dan čekaju vas ozbiljne posljedice. Preskakanje obroka je loša ideja, a takvo ponašanje tijelo itekako pamti.



Gubitak koncentracije

Čak i ako propustite samo jedan obrok, vaše tijelo odmah kreće u protest. Šećer u krvi strmoglavo pada, a s njim gubite i sposobnost koncentracije. Vaš mozak prvenstveno radi na glukozi te kad je šećer u krvi nizak gubite mogućnost fokusiranja. Ako vam je navika preskakanje obroka, ovaj problem će postati sve gori.

Promjena raspoloženja

Jeste primjetili da uz glad ide i nuspojava razdražljivosti? Vaše raspoloženje ovisi o uravnoteženoj prehrani i normalnoj razini šećera u krvi. Kad se ti procesi u tijelu poremete, dolazi do izlučivanja hormona stresa, što rezultira nervozom i anksioznošću.



Kasnije ćete se prejesti

Kad si uskratite obrok, vaše tijelo želi hranu još više. Održavajte svoj organizam sretnim tako da redovito jedete. Studije pokazuju da doručak bogat proteinima pomaže u reguliranju apetita i manje je vjerojatno da ćete se kasnije prejedati.



Vjerojatno ćete dobiti na težini

Preskakanjem obroka nećete smršaviti, nego upravo suprotno. Naša tijela su programirana da opstanu pod svaku cijenu. Kad se izgladnjujemo, tijelo usporava metabolizam i čuva zalihe kalorija što je recept za dobivanje kilograma.



Izgledate loše

Izgladnjivanje uvelike utječe i na vaš fizički izgled. Svaki put kad značajno smanjimo unos kalorija, ograničavamo i unos bitnih hranjivih tvari koje osiguravaju sjajnu i blistavu kožu i kosu.



Naduti ste

Redovito preskakanje obroka dovodi do kronične opstipacije. Zdrava i balansirana prehrana je uvjet za normalnu probavu, jer u suprotnom vas čeka mučenje.
#A

Makrobiotička prehrana

Makrobiotička prehrana mnogo je više od samog plana prehrane. To je način života, koji, uz balansiranu prehranu i jednostavnost pri jelu, uključuje i brigu o duhovnoj ravnoteži i harmoniji s prirodom.

U osnovi, riječ je o ljudskom putu usklađenom s prirodom i kozmosom, koji vodi unutrašnjoj ravnoteži, ali i postizanju optimalnog ljudskog zdravlja.

Pojam makrobiotika prvi put se spominje još u zapisima iz Hipokratovog vremena, a u novije vrijeme prihvaćena je širom svijeta, najčešće od strane osoba kojima su dijagnosticirane bolesti za koje konvencionalna medicina nema rješenje, poput karcinoma.
Osnovni principi makrobiotike

Osnove makrobiotičke prehrane nalaze se u principima yina i yanga, drevne istočnjačke filozofije, koja spajanjem međusobno suprotnih energetskih sistema postiže jedinstvo.

Yang predstavlja pozitivni, muški princip, i odgovara slanoj, prženoj i mesnoj hrani, dok yin, koji simbolizira negativni, ženski princip, odgovara slatkoj, kuhanoj i mliječnoj hrani.

Makrobiotika uključuje konzumiranje namirnica koje imaju izrazito uravnotežen odnos ovih suprotnosti, dok se navedeni ekstremi trebaju izbjegavati.

Osim principa koji se tiču prehrane, makrobiotika uključuje i neka druga pravila:

Redovita fizička aktivnosti i opuštanje te slobodno vrijeme na suncu i zraku trebali bi biti vaša svakodnevica.
Osim toga, posebna pažnja posvećuje se čistoći doma, odabiru kozmetike i odjeće iz prirodnih materijala te održavanje ravnoteže kože (tuširanje mlakom vodom, koje ne smije trajati predugo).

Makrobiotička prehrana

U makrobiotici, preporučljiva je primjena organskih i bio uzgojenih cjelovitih namirnica bez pesticida, umjetnih gnojiva, konzervansa, hormona ili genetski modificiranih namirnica. Pri tome se prednost daje lokalnim i sezonskim namirnicama.

Uz navedeno, principi makrobiotičke prehrane uzimaju u obzir i način na koji se hrana konzumira (hranu je potrebno dobro prožvakati kako bi se bolje probavila, a hranjive tvari apsorbirale), ali i priprema (samo tradicionalne metode: kuhanje, pečenje i pirjanje).

Poželjna ishrana, prema makrobiotičkim mjerilima, uključuje:

Cjelovite žitarice (uključujući smeđu rižu, ječam, zob, raž, kukuruz i puno zrno pšenice), koje trebaju činiti 50-60% dnevnog unosa hrane. Prednost se daje integralnim žitaricama, no mogu se konzumirati i male količine rafiniranih žitarica.
Svježe povrće, kuhano, pirjano, a povremeno i sirovo, predstavlja 25-30% dnevnog unosa hrane. Poželjan je dnevni unos kupusa, prokule, cvjetače, kelja, blitve, luka i bundeve.
Otprilike 5-10% dnevnog unosa hrane čine mahunarke, te proizvodi od soje, kao što su tofu, tempeh i natto. Od povrća iz mora, preporučuju se: wakame, hiziki, kombu i nori.
Poželjno je obrok započinjati juhom, u količini od jedne do dvije šalice dnevno, koja se može pripremiti od svih gore navedenih sastojaka. Najčešće se preporučuju juhe koje sadrže miso (pasta od sojinog zrna), povrće i grah.
Riba i morski plodovi koriste se iznimno, ne više od jednom tjedno.
Upotrebljavaju se biljna ulja, a osobito maslinovo, sezamovo i sojino. Hranu je povremeno prihvatljivo zasladiti sirupom od smeđe riže ili sladom, a može se koristiti i prirodno prerađena morska sol. Tamari sojin umak dozvoljeno je koristiti kao začin.

Kod makrobiotičke prehrane potrebno je izbjegavati:

Meso, osobito masno meso
Mliječne proizvode
Sol i šećer
Gazirana pića, alkohol i kofein
Rafinirano brašno, ulja i sladila, sintetičke arome, hormone i konzervanse
Genetski modificirane namirnice
Perad, krumpir i tikvice

Prednosti i nedostaci makrobiotičke prehrane

Makrobiotička prehrana bogata je vitaminima, mineralima i vlaknima, a siromašna kolesterolom i zasićenim masnim kiselinama. Ovakav način prehrane povezuje se s manjim rizikom od dobivanja bolesti srca, raka, dijabetesa i hipertenzije

Zbog ograničavanja nekih namirnica, ovakav način prehrane može biti manjkav, te može dovesti do nedostatka kalcija, vitamina D, vitamina B12 i željeza. Iz ovog razloga, ne preporučuje se djeci, adolescentima, trudnicama i dojiljama.

#A

Šest riješenja za bezbolnije nošenje štikli

25 kolovoz 2015

1. Zalijepite prste flasterom
Kako biste smanjili pritisak s dijela tabana ispod prstiju, treći i četvrti prst zajedno zalijepite flasterom. Ovaj trik djeluje zato jer se između ta dva nožna prsta nalazi živac, a flaster minimalizira bilo kakav napor pri hodanju u visokim potpeticama.

2. Nasprejajte noge dezodoransom
I najmanja količina znoja može nošenje štikli učiniti nesnosnim pa kako biste spriječili znojenje stopala, prije nego obujete cipele posprejajte noge dezodoransom, odnosno antiperspirantom.

"Treći i četvrti prst zajedno zalijepite flasterom što će znatno umanjiti pritisak na dio tabana ispod nožnih prstiju"

3. Lagano prijeđite po đonu šmirgl papirom
Đon novih cipela vam se skliže? Kako biste stvorili lažnu 'izraubanost' po đonu lagano prijeđite šmirgl papirom.

4. Koristite vrećice čaja
Protiv neugodnog mirisa cipela koristite iskorištene vrećice čaja. Osušite ih i stavite da odstoje u cipelama 24 sata.

5. Proširite cipele s ledom ili sušilom za kosu
Stišću li vas cipele možete si pomoći s dva rješenja. Prvi je da plastične vrećice za zamrzavanje napunite vodom i ugurate ih u prednji dio cipela. Cipele stavite u zamrzivač da odstoje preko noći. Kako se voda smrzava tako će se cipele proširiti.

Drugo rješenje je da obujete dva, tri para čarapa ili jedan par debelih, vunenih čarapa, obujete cipelu te sušilom za kosu pušete u dio cipela gdje vas stišće. Pri tome savijajte i mičite nogu kako bi se cipela što više oblikovala po stopalu.

6. Koristite jastučiće na prednjem dijelu tabana
Djelu stopala koji pri nošenju štikli najviše boli, dio tabana ispod prstiju, olakšajte tako da u cipele stavite mekane jastučiće.
#A

Pet promjena na koži

1. Uzdignute crvene mrlje s 'ljuskicama'. One su prvi znak psorijaze, kronične imunološke bolesti kože koja uzrokuje upalne procese zbog kojih naposljetku dolazi do iritacije i stvaranja mrlja. Stres je jedan od velikih 'okidača' psorijaze.

"Uzdignute crvene mrlje s 'ljuskicama' prvi su znak psorijaze, kronične imunološke bolesti kože koja uzrokuje upalne procese zbog kojih naposljetku dolazi do iritacije i stvaranja mrlja."

2. Suha koža popraćena osjećajem svrbeža. Kada primijetite ovakve pojave na koži tijekom zime, vjerojatno je u pitanju samo stanje uzrokovano hladnoćom i suhim zrakom. Međutim, ako vam je koža konstantno suha i popraćena svrbežom koji ne nestaje, osjećajem umora ili gubitkom težine, onda postoji velika vjerojatnost da vam probleme stvara štitnjača.

3. Crvene kvržice. Negativne emocije loše djeluju na naše zdravlje, a ovakve promjene na koži mogu biti manifestacija stresa i anksioznosti. U svakom slučaju, posjetite dermatologa ili svog liječnika opće prakse kako biste ustanovili koji je korijen problema.

4. Akne i pojačan rast dlačica. Kada ove dvije kožne promjene dolaze u 'paketu, obično su znak hormonalnog disbalansa. Akne na bradi, obrazima i leđima te dlačice na licu, trbuhu ili prsima prvi su simptomi sindroma policističnih jajnika.

5. Žute kvržice na rukama i nogama ili tamne 'baršunaste' mrlje. Osobe koje imaju problema s razinom šećera u krvi ili prekomjernom težinom moraju obratiti pažnju na svoju kožu. Žute kvržice pojavljuju se zbog visoke razine triglicerida u krvi i dijabetesa. Tamne baršunaste mrlje na vratu ili rukama također su jedan od znakova dijabetesa.
#A

Savršena fotografija

Možda zvuči kao kliše, ali jedino pravilo u fotografiji je da nema pravila. Ipak, postoji nekoliko osnovnih smernica koje se mogu primeniti u skoro svakoj situaciji, a koje mogu znatno popraviti kvalitet fotografije. Ove smernice će pomoći da vaše fotografije budu kompletnije, prirodno izbalansirane, da pažnja bude pravilno usmerena na bitne objekte i da verno prenose doživljaj predela, objekta, lika… Jednom kada naučite ove trikove u vezi kompozicije, bićete iznenađeni koliko je većina njih univerzalna i primenjiva gotovo na svaku fotografiju. Naučićete kako da uz par korisnih saveta pređete sa običnog, nasumičnog škljocanja foto-aparatom, do stvaranja umetničkih fotografija.

savrsena fotografija
Kako da napravite savršenu fotografiju

Pravilo trećina – Zamislite sliku koja je podeljena na devet jednakih delova (sa 2 paralelne horizontalne linije i dve vertikalne). Pravilo trećina govori da biste trebali da smestite najznačajnije elemente vaše scene duž tih linija ili u mestu gde se presecaju. Na ovaj način ćete pravilno izbalansirati vašu fotografiju i bitni elementi će biti istaknuti u prvi plan. Ovo pravilo se najviše koristi u fotografisanju pejzaža, ali je primenjivo gotovo u svakoj prilici. Neki aparati čak imaju opciju koju možete uključiti po potrebi, da vam se na ekranu pojave linije koje ga dele na trećine kako bi vam bilo lakše da ispoštujete to pravilo.
Pravilno izbalansirajte fotografiju – Postavljanje glavnog objekta van centra, po pravilu trećina doprinosi stvaranju zanimljivih fotografija, ali može nastati drugi problem, da na ostatku fotografije ostane velika praznina. Zato morate voditi računa da u takvoj situaciji napravite ravnotežu, tako što ćete u fotografiju uključiti još jedan objekat, koji će biti od manjeg značaja i manje će privlačiti pažnju pogleda, ali će popuniti prazninu i fino izbalansirati fotografiju.
Vodeće linije – Kada pogledamo u neku fotografiju, naše oko prirodno prati linije na njoj. Razmišljanjem o tome kako ćete smestiti linije u vašu kompoziciju možete uticati na način na koji ćemo mi ostali kao posmatrači doživeti tu fotografiju. Linijama možete posmatrača uvući u fotografiju, približiti mu subjekat posmatranja, ili napraviti malo putovanje kroz scenu. Postoje različiti tipovi linija – prava, dijagonalna, krivudava, cik—cak, radijalna, i svaka od njih se može upotrebiti za povećanje kvaliteta kompozicije fotografije.
Simetrija i šabloni – Okruženi smo simetrijom i šablonima, kako prirodnim, tako i onim koji su napravljeni ljudskom rukom. Ukoliko uspete da napravite kompiziciju sa simetrijom ili šablonom, dobićete odličnu fotografiju koja trenutno privlači pogled posmatrača, naročito ako uhvatite tako nešto tamo gde se najmanje očekuje. Još jedan odličan način za dobru fotografiju je razbijanje očigledne simetrije i šablona na bilo koji način, uvođenje tenzije i fokusne tačke na scenu.
Perspektiva – Pre nego što ćete fotografisati određeni subjekat, dobro razmislite odakle ćete to učiniti. Tačka sa koje posmatramo ono što fotografišemo ima ogroman uticaj na kompoziciju fotografije, a rezultat toga je ogroman uticaj na poruku koju fotgrafija šalje posmatraču. Umesto da jednostavno fotografišete u visini svojih očiju, pokušajte da se popnete negde i slikate sa visine, ili da se spustite i slikate sa zemlje, sa strane, iza scene (od nazad), sa velike udaljenosti (za ovo morate imati kvalitetniji aparat), iz velike blizine i tako dalje. Ponekad je dovoljno da samo malo promenite perspektivu, pa da napravite neverovatno zanimljivu i neobičnu fotografiju koja će privući svačiju pažnju.
Pozadina – Koliko puta ste bili ubeđeni da ste uslikali odličnu fotografiju, a onda se ispostavi da joj fali jačina i efekat, jer se glavni subjekat utapa u zbrkanu pozadinu? Ljudsko oko je vično u uočavanju detalja i različitih objekata na sceni, dok objektiv foto-aparata ima tendenciju da poravna i izjednači pozadinu sa prednjim delom scene koja se fotografiše, što često može upropastiti inače odličnu fotografiju. Srećom, ovaj problem se lako može rešiti na licu mesta. Potražite jednostavnu, nenametljivu pozadinu, koja neće skretati pažnju sa glavnog subjekta, već će ga znatno istaknuti u prvi plan.
Dubina – S obzirom na to da je fotografija dvodimenzionalna, moramo pažljivo izabrati kompoziciju da bismo uspeli da prenesemo osećaj dubine koji je prisutan na posmatranoj sceni. Dubinu možete stvoriti tako što ćete u fotografiju uključiti objekte koji su u veoma udaljenoj pozadini, pa one koji su u bližoj pozadini i na kraju one koji su u prvom planu. Još jedna korisna tehnika je preklapanje, gde namerno jedan objekat bude delimično prikriven, zaklonjen drugim. Ljudsko oko prirodno prepoznaje ove slojeve, mentalno ih razdvaja i stvara sliku sa većom dubinom.
Okvir – Priroda je puna objekata koji stvaraju savršen, prirodan okvir fotografiji: drveće, svodovi, otvori. Postavljanje ovih prirodnih okvira na ivicu vaše fotografije će pomoći da se glavni objekat izoluje i istakne od ostatka okoline. Kao rezultat dobićete odlično fokusiranu fotografiju koja privlači pogled direktno na glavni objekat na kompoziciji.
Kroping (isecanje) – Često se dešava da fotografija izgubi efekat zato što je glavni subjekat previše mali, ili se izgubi u prenatrpanom okruženju. Kropingom ili isecanjem oko subjekta ćete eliminisati „buku“ pozadine i osigurati se da vaš glavni subjekat dobije nepodeljenu pažnju posmatrača, istaknućete ga u prvi plan.
Eksperimentišite – Živimo u digitalnom dobu, pa samim tim i u fotografiji ne moramo više da brinemo o ceni razvijanja filmova, o tome da nam se film može potrošiti na licu mesta. Kao rezultat toga, eksperimentisanje sa kompozicijom fotografije je postalo realna mogućnost, možemo škljocati aparatom koliko god hoćemo, nema više ograničenja, a možemo i na licu mesta obrisati sve neuspele snimke. Iskoristite prednost ove činjenice i eksperimentišite sa kompozicijom, nikad se ne zna kakva vam ideja može pasti na pamet dok to radite.
#A



Naući kako izgledati savršeno na fotografijama

Nekog fotografski objektiv jednostavno voli više, a drugog manje, no kada na svakoj fotografiji s namještanjem ili bez njega izgledate poput vanzemaljca u odnosu na druge osobe s kojima ste na fotografiji, možda je vrijeme da poduzmete određene mjere kako vam se to ne bi tako često događalo.

Poznate ličnosti, zvijezde i zvjezdice, a posebno osobe koje rade kao fotomodeli vrlo dobro znaju kako se namjestiti kako bi izgledali što je bolje moguće. Možda se vama to sve čini vrlo jednostavno, ali postoje određeni trikovi koje ne možete znati ako se ne bavite tim zanimanjem.

Zato smo za vas otkrili nekoliko zanimljivih trikova kojima se možete poslužiti kako biste na kraju na fotografijama izgledali ne samo ljudski nego i lijepo.

1. Kako izbjeći duplu bradu

Nitko na fotografiji neće izgledati dobro s duplom bradom, a kako biste ju izbjegli, glavu držite lagano prema dolje dok vam kamera mora biti u razini očiju ili više. Nemojte dopustiti da vas fotografira osoba niža od vas.

2. Bez sjajnog lica

Ako ne želite na slici izgledati kao da ste se premazali uljem, prije fotografiranja kožu potapkajte čistom papirnom maramicom. S njom ćete pokupiti višak znoja i nakupljene prirodne masnoće, a koža će vam izgledati prirodnije i matirano. Druga mogućnost je nanošenje novog sloja pudera u prahu ili kamena koji će spriječiti preveliki sjaj kože.

3. Klonite se sjena

Osobe koje znaju kako se trebaju namjestiti, znaju da moraju stajati licem u sunce, jer sjene na licu i tijelu mogu u potpunosti promijeniti dojam i izraz lica, istaknuti podočnjake, stvoriti čudne sjene na području nosa, brade...

4. Vježbajte, vježbajte, vježbajte

Možda će vam se to činiti ludo i glupo, ali ako želite izgledati dobro na fotografijama, morate vježbati poze i izraze lica i to pred ogledalom. Želite li se prirodno smijati, a ne usiljeno ili umjetno, stanite pred ogledalom i otkrijte svoj najljepši i najprirodniji smiješak. Vježbanjem ćete moći postići smiješak kada će vas fotografirati.

5. Izaberite odjeću koja vam pristaje

Naravno, odjeća je stvar ukusa, ali imajte na umu da u onoj odjeći koja bolje pristaje vašoj figuri bolje ćete i izgledati na slici. Također, ako se u nekoj odjeći ne osjećate udobno to će se sigurno vidjeti na fotografiji - primjerice kada prejako uvlačite trbuh ili kada se meškoljite pokušavajući sakriti nedostatke na tijelu koje vaša odjeća ističe.

6. Dobra šminka

Kada kažemo dobra šminka, ne mislimo toliko na kvalitetu, koliko na način na koji je ona nanesena. Profesionalna šminka za fotografiju razlikuje se od šminke u svakodnevnoj upotrebi, ali pravilnim odabirom stila i jačine šminke koja odgovara okruženju u kojem se fotografirate, sigurno ćete postići bolji efekt.

U pravilu fotografija voli jaču šminku, jer ona slabija postaje gotovo neprimjetna. No, potrebno je te tvrdnje uzeti s rezervom jer svaka je osoba drugačija, ukusi u šminkanju su drugačiji, pa i spretnost u nanošenju šminke. Naš je savjet da se našminkate nešto jače nego što to inače činite, a da vam i dalje bude ugodno u vlastitoj koži.



Pozama protiv debljine

Nepobitna činjenica je da fotoaparat, kao i kamera uvijek dodaju nekoliko kilograma, što znači da i osobe prosječne tjelesne težine često izgledaju nešto deblje. Zato se prilikom fotografiranja često postavlja pitanje kako prevariti kameru i ispasti mršavije.

Kao i za sve ostalo, postoje određeni trikovi. Jedan od najosnovnijih je da postavite svoje tijelo pod kutom od 45ş u odnosu na kameru, te od struka prema gore tijelo usmjerite prema kameri. Gledajte samo poznate holivudske glumice kada poziraju na crvenom tepihu. Sve su u toj pozi. Na sreću to nije jedini način da prevarite fotoaparat.

Fotoaparat neka bude iznad vas - Fotoaparat ne treba biti mnogo iznad vas, dovoljno je samo malo iznad glave. Primjerice, možete sami isprobati trik s fotoaparatom da ga stavite na policu koja je malo viša od vas. Zbog kuta, morat ćete pogledati gore, što će vam izdužiti vrat, a vi ćete izgledati mnogo mršavije.

Pazite na položaj glave - Pozicija glave vrlo je važna i može igrati veliku ulogu kako ćete ispasti na fotografiji. Primjerice, nemojte naginjati glavu prema natrag, pa iako ste mršavi, vaše će lice izgledati mnogo veće. Umjesto toga, pozicionirajte svoju glavu prema naprijed, pa makar imali podbradak, on će biti minimiziran i stvoriti iluziju mršavosti.

Još malo poziranja - Već smo rekli da pravilno pozicioniranje tijela vrlo važno kada je u pitanju debljina. Nikada nemojte tijelom stajati ravno prema fotoaparatu, jer ćete uvijek ispasti deblje. Kada se fotografirate, uspravite se, isprsite, stanite u stranu i stavite jednu nogu ispred druge, tako da vam nožni palac te noge bude uperen prema kameri, dok je u biti težina noge prebačena na drugu nogu.

Uvucite trbuh, ali pažljivo - Vjerujemo da nema niti jedne osobe koja barem jednom nije malo uvukla trbuh prilikom fotografiranja. Naravno, to je vrlo dobra stvar, ako ne pretjerate i ako se to se ne vidi na fotografiji. Tada to može ispasti glupo i smiješno.
Dakle, uvucite trbuh samo malo, jer u protivnom vaš prvi koš će biti neprirodno izbačeni prema van, a vjerojatno će vas i vaše lice odavati da držite dah. Tom prilikom vrlo je važno ravno držanje i prema iza zabačena ramena.

Mršave ruke - Za mršavije ruke na fotografiji možete birati dvije opcije. Ili ih možete držati malo udaljene od tijela, tako da se gornji dio ruke ne spljošti i izgleda deblje ili pak možete cijelo tijelo staviti pod kut od 45ş, te ruke podbočiti na bokovima.

Nosite tamnu odjeću - Tamna odjeća pravog modela ne samo da će vas u realnosti učiniti mršavijima, nego će to biti slučaj i na fotografiji. Što tamnija to bolji rezultat.

Dobra frizura - Frizura vas može učiniti debljima ili mršavijima. Naravno, vrlo je teško generalizirati kome kakva frizura odgovara, ali jedno od osnovnih pravila je da visoki konjski repić najčešće podebljava, dok raspuštena kosa koja ublažava linije vaše glave, vrata i ramena (ako je dulja) daje dojam mršavosti.
#Amah

Portreti


Snimka jednoga trenutka, dok je model zaokupljen nekom aktivnošću ili nije svjestan da ga se snima, živo može prikazati suštinu njegova karaktera.





Takvu prirodnost teško je postići kad model pozira. Pred fotografskom kamerom mnogi ljudi postanu ukočeni i nespretni s usiljenim izrazima. Slijedi nekoliko savjeta kako postići živahan i prirodan izgled modela:



1. Opustite »osobu koja pozira« — ako je moguće, fotografirajte je kod kuće ili u njezinu vrtu — možda u udobnu naslonjaču ili naslonjenu na drvo ili zid. U svakom slučaju, pokušajte model fotografirati u poznatom okruženju.

2. Većini lica pristaje tročetvrtinski ili poluprofil. Puni profil naglašava linije čela, nosa i čeljusti. Pogled sprijeda ublažava naglašena obilježja.

3. Izbjegavajte portrete čitave figure gdje model stoji ukočeno jer se većina ljudi osjeća nelagodno dok stoje mirno, a onda tako i izgledaju na fotografiji. Bolje je kad se model nasloni na nešto.

4. Snimajte portrete čitave figure tako da kameru držite u ravnini gornjeg dijela torza modela, a kod portreta krupnoga plana te glave i ramena kamera treba biti u ravnini očiju. Izoštrite sliku prema očima modela ili gornjem dijelu nosa i uz takvo izoštren je, s malim otvorom zaslona (visoki »f« broj), cijelo će lice biti oštro.

5. Kad snimate formalan portret modela u sjedećem položaju i ako je zauzeo nespretan položaj ili je namjestio izraz, zatražite od njega neka odvrati pogled od kamere pa pritisnite okidač tek kada se njegova glava okrene natrag prema vama.

6. Najbolji rezultati obično se postižu s udaljenosti od 2 - 3 m. Fotografije snimljene kamerama fiksnog žarišta i automatskim kamerama obično su mutne na udaljenosti manjoj od 1,2 m

Da biste napravili »skriveni snimak« unaprijed namjestite otvor zaslona, brzinu zatvarača i žarište, a zatim promatrajte i čekajte pogodan trenutak.

#A


#A

Kako fotografirati?

1. Pokušajte si unaprijed predočiti kompoziciju fotografije i točno gdje i kada će pokret biti na vrhuncu, na primjer, kad trkač ulazi u cilj i dotiče ciljnu vrpcu. Kamerom pratite pokret i podešavajte žarište sve do trenutka kad ćete pritisnuti okidač.

2. Kako biste minimalizirali neizoštrenost snimaka »zamrznutih pokreta«, upotrijebite veliku brzinu zatvarača.

3. Imate li kameru na kojoj možete podesiti željene postavke, najprije odaberite i podesite otvor zaslona. Ako vaša kamera nema ugrađen svjetlomjer, upute koje dobijete uz film reći će vam koji je »f« broj najbolji za različite svjetlosne uvjete.

4. Što je objekt bliži kameri, tim brzina zatvarača mora biti veća kako bi »uhvatila« objekt u jednome položaju bez vremena za snimanje pokreta. Slično tomu, što se objekt brže kreće, potrebna je veća brzina zatvarača.



Fotografiranje pokreta na otvorenome

1. Na primjer, recimo kako želite snimiti čovjeka koji žurno hoda preko vašega vidnog polja, paralelno s kamerom ili dijagonalno preko slike. Ako se nalazi na srednjoj udaljenosti, tako da njegova visina zauzima otprilike polovicu visine tražila, brzina zatvarača od '/us sekunde zamrznut će njegov pokret. No ako se kreće prema ili od kamere, potrebna brzina zatvarača bit će samo sekunde.

2. Kad netko trči ili vozi bicikl preko slike ili blizu kamere u trenutku kad pritisnete okidač, da biste »zamrznuli« pokret, potrebna je brzina zatvarača od m.


3. Da biste »zaustavili« pokret točno ispred sebe, usredotočite se na objekt dok vam se približava i sve vrijeme ga držite u središtu tražila te ga pratite lučnim pokretom. Pritisnite okidač kad objekt bude točno ispred vas i nemojte usporiti niti zaustaviti praćenje kamerom. V250 sekunde ili više.

Za fotografiranje automobila ili plovila u pokretu, vjerojatno će biti potrebna brzina zatvarača od V500.



Film

1. Uz uporabu filma srednje osjetljivosti (ISO 100 - 200), »magično oko« većine automatskih kamera oštro će snimiti osobu u hodu umjerenim korakom ili životinju koja se sporo kreće.

2. Za brže kretanje ili snimke »zamrznutih« trenutaka pri indirektnom svjetlu, kupite osjetljiv film (ISO 400 - 1000) - što će vam omogućiti primjenu velike brzine zatvarača s umjereno visokim »f« brojem. Najbolje rezultate dobit ćete s jednookom refleksnom kamerom, no automatskom kamerom također se mogu snimiti dobre fotografije.

3. Uporaba jednostavne kamere s fiksnim žarištem ili kamere s fiksnim postavkama vjerojatno će dati pomalo mutne fotografije, čak i za jasna, sunčana dana ili uz uporabu osjetljivoga filma.



»Zamrzavanje« pokreta bljeskalicom

1. U zatvorenome prostoru, elektronska bljeskalica, koja obično daje bljesak svjetlosti u trajanju od V500 sekunde, »zamrznut« će pokret zbog svog kratkog trajanja. No prosječna elektronska bljeskalica osvijetlit će samo objekt na udaljenosti do otprilike 4,5 m.

2. Ponekad možete »kontrolirati« kretanje. Na primjer, na rođendanskoj zabavi podesite svoju kameru na bljeskalicu, a potom recite: »1, 2, 3, puši!« i pritisnite okidač čim svijeće počnu treperiti.



Naglašavanje brzine

1. Da biste stvorili dojam brzine na fotografiji, recimo, trkaćega automobila ili skijaša, pokušajte »pratiti pokret«. Podesite brzinu zatvarača na ne više od '/m sekunde i izoštrite na točku gdje će kretanje biti najspektakularnije — na primjer, na brzome zavoju.

2. Potom pratite objekt kamerom i neprestano ga držite u središtu tražila. To je lakše izvesti služite li se stativom. Pritisnite okidač kad automobil ili skijaš dođu u odabranu točku i nemojte prekidati ravnomjerno praćenje objekta kamerom te ga kratko nastavite pratiti njegovom putanjom.

3. Budući da kod fotografiranja pokreta u djeliću sekunde postoji element sreće, možda ćete morati ponoviti snimak više puta i iskušati različite brzine zatvarača kako biste snimili idealnu fotografiju s objektom izoštrenim u odnosu na pozadinu s prošaranim »linijama brzine«.
#A
thumbup

Frizura i kombinacija

24 kolovoz 2015


#A fino

Kombinacije za ljeto

Ova kombinacija mi je preslatka



#A

Lilien- mlijeko nakon sunčanja

23 kolovoz 2015

Sadrži vitamin E,allantonin i panthenol koji pomažu da koža postane nježna i da dobije izgubljenu vlažnost








Sun dance je također odličan
#A

Oznake: plaža

Znojenje

Super je znati da znojenje...

1. ...potiče lučenje hormona sreća
Znojite li se puno, i puno su veće šanse da vaš mozak proizvodi veće količine enzima endorfina, odgovornog za osjećaj sreće. Oznojite li se dobro to će povećati proizvodnju ovog 'sretnog' neurotransmitera zbog čega ćete se osjećati dobro, zadovoljno i sretno.

"Znoj detoksicira tijelo od soli, kolesterola i alkohola te odstranjuje toksine koji začepljuju pore i uzrokuju nastajanje prištića"

2. ...ublažava bol
Endorfini nas ne čine samo sretnijima, već djeluju i kao prirodni analgetici te mogu biti snažni poput morfina. Dakle znojite li se dovoljno vaš mozak drugačije će percipirati bol, odnosno učiniti je manje intenzivnom i tako neugodne osjećaje učiniti podnošljivijima.

3. ...ispire toksine i čisti kožu
Naše tijelo je sofisticirani 'stroj' sposoban sam isprati razne toksine, a u tome mu pomaže znoj. Znoj detoksicira tijelo od raznih štetnih supstanca, soli, kolesterola i alkohola. Također odstranjuje toksine koji začepljuju pore i uzrokuju nastajanje prištića.

4. ...štiti tijelo od prehlade i drugih bolesti
U znoju se nalaze antimikrobni peptidi koji uništavaju loše bakterije, gljivice i viruse. Neki znanstvenici čak tvrde da te kemikalije na duže staze mogu biti učinkovitije od antibiotika jer bakterije koje uzrokuju bolesti nisu sposobne brzo razviti otpornost na njih.

5. ...smanjuje rizik od bubrežnog kamenca
Znojite li se redovito rješavate se viška soli te zadržavate kalcij u kostima. Tako znoj pomaže u sprečavanju da sol i kalcij dospiju u bubrege gdje se mogu nakupiti i stvoriti kamence.
#A

Zašto ne smijete spavati s mokrom kosom?

Odlazak na spavanje s mokrom kosom zamotanom u ručnik nije nimalo bezazleno. Iako su stručnjaci dokazali kako je mit da ćete zbog toga navući upalu pluća ili prehladu neistinit, ova navika ipak ostavlja posljedice na vaše zdravlje.

"Glava zamotana u ručnik podiže temperaturu i vlaga što može izazvati glavobolje"

1. Uzrokuje glavobolje. Za razliku od non-REM faze sna, u REM fazi temperatura tijela raste. Tada se zagrijava i glava zamotana u ručnik pa porast temperature i vlaga mogu izazvati glavobolju.

2. Stvara gljivice. Nije tajna da su jastuci 'dom' za grinje i bakterije jer upijaju znoj, odumrle stanice kože i ulja s tijela. Mokra kosa navlažit će ručnik, a on će vlagu prenijeti na jastučnicu i jastuk i tada, u kombinaciji s toplinom, jastuci postaju plodno tlo za razvoj gljivica.

Često ih ne stignemo ujutro iznijeti na zrak kako bi se provjetrili i osušili, pogotovo tijekom zimskih mjeseci zbog povećanih padalina i sve to pogoduje razvoju bakterija.

3. Lomi kosu. Tijekom noći se uvijek gnijezdimo i 'zaležimo', a upravo to ne odgovara kosi koja je u takvim uvjetima lako puca, pogotovo kada je mokra.

Savjet: Oprezni morate biti samo ako spavate s glavom zamotanom u ručnik. U svakodnevnim prilikama njegovo nošenje je bezopasno i on može biti sjajan pomoćnik u 'friziranju', kao što je slučaj s ovom jednostavnom metodom kovrčanja kose.
#A thumbupwave

Najbolji šampon

Preporučam ga svim djevojkama



Slobodno mi možete reć o čemu želite da pišem
<3 <3 <3 <3
Potpisivat ću se # A
Hvala
# A

Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.