Obilje Apsoluta

srijeda , 21.02.2018.

maharsinam bhrgur aham
giram asmy ekam aksaram
yajnanam japa-yajno 'smi
sthavaranam himalayah


BG, 10.25.

Među velikim mudracima sam Bhrgu, među vibracijama transcedentalni om, među žrtvovanjima mantranje svetih imena (japa), a među nepokretnim stvarima Himalayi.

Oznake: Bhagavad Gita

Odvojenost

subota , 26.11.2016.

duhkham ity eva yat karma
kya-kleśa-bhayt tyajet
sa k[tv rjasaA tygaA
naiva tyga-phalaA labhet


Bhagavad Gita 18.8.

Prijevod:

Za svakog tko se odrekne svojih propisanih dužnosti zato što su mukotrpne ili iz straha od tjelesne neudobnosti kaže se da se odrekao u guni strasti. Takvi postupci nikada ne vode ka uzdizanju do odvojenosti.


U četvrtak sam bila na lekciji Bhagavad Gite i jako me se dojmio ovaj stih. Najviše zato što sam prepoznala svoj strah od neudobnosti i želju za odricanjem od mukotrpne dužnosti u kojoj sam se našla. Pošto ništa nije slučajno i pošto je sve za naš osobni razvoj, tako je i ta određena mukotrpna dužnost tu upravo zbog našeg razvoja. Mi ju, doduše, često ne želimo priznati kao dužnost, a hrvanje s njenom težinom najčešće prijeđe u frustraciju i jadikovku. Odgovor je predanost, no predanost se čini kao preveliki zalogoj. Je li uistinu?

Kako se čovjek u današnje vrijeme suočava sa svojim dužnostima? I ako je sve već predodređeno i njemu namijenjeno, koliko je njegov bunt na određenu dužnost dozvoljen? Je li to onda nezahvalnost za situaciju koja mu je dana za razvoj? Ili je to samo trenutak slabosti? Nekada je teško razlučiti što je. Ali da, želimo li biti odvojeni, i od bola, i od sreće, moramo se predati dužnostima, kakve god one bile.

A ja sam još u nekom svijetu mašte, prisjećam se paralelnih svjetova punih ljubavi. Razmišljam o dušama koje su prolazile kroz moj život. Jednu koja mi je bila bitna sanjala sam sinoć, a s kojom sam se razišla još ljetos. I nemam ni tuge ni faljenja, samo su ostala lijepa sjećanja. Primjećujem kako se sve rjeđe vežem. Je li to moja odvojenost? Ako je, zahvalna sam jer to je težak proces, a meni kao društvenom biću koje voli sklapati odnose i veze teško je bilo kada bih ih morala rezati. Možda sada napokon znam što hoću pa se ne zadržavam na krivim obalama.

Nekada se ipak zaželim one ideje da s nekim prolazim kroz život. Uistinu je lakše koračati sa suputnikom. Taj netko je oslonac i pomagač. Umiri svojim bićem. No, onda se sjetim da sam izabrala izgraditi sebe i da teško da ću naći pratnju sa svim onim što bi meni u ovom trenutku trebalo. Odlučiti se za svoj put koji je sam po sebi put odvojenosti, a istovremeno imati suputnika, zvuči kontradiktorno. I je i nije zapravo. Svi smo nekako odvojeni, na svojim putovima, ali opet smo jedni s drugima. Isprepleteni su ti svjetovi naših vlastitih mikrokozmosa i našeg druženja u ovoj dimenziji. Dosta sam o tome danas razmišljala. Zimska osamljenost ili dublje poniranje u sebe? Ne znam još, no saznat ću, kontemplirajući na žalu svog oceana.

Oznake: Bhagavad Gita, odvojenost

Gdje je Apsolutna Istina? Ja sam tumač svojih snova.

srijeda , 25.11.2015.

Već dugo nisam sanjala, tj. svjesno upijala slike i sjećala ih se. Kada sanjam uglavnom vidim živahne boje, izmijenjene dimenzije i prostore za koje sam vezana bilo u ovom, bilo u nekom drugom životu. Sinoć sam opet sanjala. More.
More je moja frekvencija, moja dimenzija, moja povezanost s nutrinom i Kreacijom, sa sobom i s Izvorom. More je spajanje s dubinom, portal u slobodu. Sve je to meni more. A sada bih možda mogla pogledati u online sanjaricu da vidim što će ona reći? Ne budem, vjerujem svom iskustvu.

Snove su proučavali svi, a neki su čak došli do određenih ključeva za odgonetavanje raznih podsvjesnih enigmi. Kolektivno podsvjesnih enigmi. Jesmo li uistinu toliko uvjetovani, a provodimo živote boreći se za različitosti? Zanimljivo je kako određeni simboli imaju smisla kod velikog broja ljudi: zmije, zubi, lift. Pogledate li interpretaciju tih simbola, uglavnom ćete se s njom složiti. No, niste li onda zapravo na krivom tragu? Jeste li pokušali sami dokučiti što bi taj simbol bio za vas?
Jesu li simboli uopće univerzalni? Mogu li oni biti Apsolutna Istina ili se ravnaju prema našim osobnim istinama? Mislim da ne mogu, a evo i zašto.

Mi smo u svijetu u kojem ne postoji Apsolutna Istina. Čitam određenu verziju Bhagavad Gite* u kojoj se autor, tj. komentator stalno vraća na to da je to Bhagavad Gita kakva jest** i da ne smije biti vlastitih interpretacija jer je to put u neznanje. A ja se stalno pitam- otkud njemu da je to BG kakva jest? On je samo jedan od predstavnika niza tradicija koje su nude za pomoć nama izgubljenim dušicama koje žudimo za znanjem. Čitala sam i druge Gite, te su pak interpretacijom bile posve suprotne ovoj. Pa vi recite. Evo neki dan sam čitala Yoganandu o Bhagavad Giti i on je rekao: "The true way to understand scripture is through intuition, attuning oneself to the inner realization of truth". I to mi imam jedini "univerzalni" smisao, jer, možemo li mi ikako doći do Istine, a da zaobiđemo intuiciju? Možemo li mi apsolutno vjerovati interpretatorima, guruima, svecima? Njih deset ima svoju vezu s duhovnom dimenzijom. Njih deset vidi deset različitih verzija. Svatko ima svoje iskustvo i mišljenja sam da nas jedino to iskustvo, i to baš naše vlastito, može približiti Apsolutnoj Istini jer će nas postaviti u putanju-našu putanju, koja će se zavrtiti u smjeru te Apsolutne Istine. A ono čemu služe interpretatori i gurui je to da nam pomognu ukoliko su na istoj frekvenciji s nama.
Smatram da su sve ostalo neutemeljene pretpostavke, a mi žudimo za znanjem. Znanje je Istina. Znanje je ono što jest i kako jest. Znanje egzistira i vječno je jer je ono Apsolutna Istina. Mi ga na momente mirišimo svatko iz svog samotnog kuta, kada se dovoljno izoliramo od drugih da bismo bili u sebi.

*Bhagavad Gita- sveta knjiga hindusa, dio poznatog epa Mahabharata
**Bhagavad Gita kakva jest- BG koja se čita u vaishnavskoj tradiciji, a koju je preveo i interpretirao poznati acarya A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada, osnivač Međunarodnog društva za Svjesnost Krišne (kod nas poznatog kao Hare Krišna)

Oznake: Bhagavad Gita, snovi

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.