Danas ću post počet s dobrom viješću, bar za ljubitelje kulture. U Umjetničkoj galeriji u Dubrovniku 8. srpnja otvara se izložba grafika Pabla Picassa iz kolekcije Suite Vollard. Sponzor izložbe dubrovačka je gradska uprava, a voditelj je projekta ravnatelj Umjetničke galerije Antun Maračić. Dubrovnik će tako, nakon izložbe Fabergeovih ruskih carskih Jaja prošle godine, biti domaćin još jedne velike kulturne primjedbe, to će sigurno, uz 59. Dubrovačke ljtne igre, bit još jedan dodatak ka promoviranju Dubrovnika u grad kulture i dokazat orijentaciju grada ka većem razvoju kulturnog turizma i proširenju turističke ponude uopće.
Il presidente Mesić je ovih dana u posjetu Libiji i svom prijatelju Libijskom diktatoru i nazovi vođi Moameru Gadafiju, lijepo je to kako il presidente pazi na svoje drugove diljem svijeta, sve redom mrzitelje demokracije i građanskih prava, a pobornike cenzure tiska, korupcije i miješanja politike i novca u sudstvo- Putina, Ahmadinedžada, Gadafija…
Čini se da je dosad neizvjesna utrka za predsjedničkog kandidata američke demokratske stranke postala vrlo izvjesna, i kako će se prvi put u „finalu“ utrke za predsjednika SAD-a naći jedan afroamerikanac-Barack Husein Obama, koji će se, nakon vrlo vjerojatne pobjede nad Hillary Clinton, suprostavit kandidatu republikanske stranke(kojoj pripada i sadašnji predsjednik Bush) 71.godišnjem Johnu McCainu. A ankete predviđaju, kako će upravo taj „djedica“ postati novi „predsjednik svijeta“ i „svjetski policajac“, bez obzira koji će mu se demokrat suprostavit.
Ma eto, toliko za ovaj put, stvarno nemam više vremena za pisanje, o svemu opširnije drugi put…..
Republiku Kosovo su zasad priznale Afganistan, Australija, Turska, SAD, Francuska i Velika Britanija. Priznanja ovih zemalja će sigurno ojačati međunarodnu poziciju Prištine, pogotovo jer su neke od ovih zemalja i svjetske velesile. Svake minute se očekuju i nova priznanja neovisnosti Kosova iako su se srpski političari, diplomati i lobisti „razletili“ svijetom pokušavajući prije vratit nego zadržat Kosovo, povukli su svoje veleposlanike iz zemalja koje su priznale Kosovo, predsjednik Tadić je održao govor u UN-u, srpski veleposlanici su razgovarali sa visokim dužnosnicima zemalja domaćina objašnjavajući stavove Republike Srbije, Srbija je optužila kosovskog premijera Thacija i predsjednika Sejdioua za nelegalno stvaranje paralelne države unutar granica Srbije,a šuška se i o optužbama koje je Srbija spremna podići protiv zemalja koje su priznale Kosovo, čak i o prekidanju diplomatskih odnosa sa istima, održani su prosvjedi u svim većim srpskim gradovima i srpskim gradovima u BiH,napadnuta su neka strana veleposlanstva, prije svega SAD-a i Slovenije, napadani su i objekti u vlasništvu stranaca(Amerikanaca, Kosovara), najveći prosvjed u Beogradu su dogovorili predsjednik Tadić, premijer Koštunica i vođe oporbe Nikolić za četvrtak,a očekuje se oko 2 milijuna ljudi. Srbija je također najavila provođenje nekakvog tajnog diplomatskog akcijskog plana, ali ako im Putin i Kremlj ne daju snažniju potporu neće se moć zauvijek opirat neizbježnom… Ne treba zaboravit niti da je Srbija posljednja proruska zemlja na širem području Balkana i da je nedavno većinski udio u srpskoj nacionalnoj naftnoj kompaniji prodan Moskvi u bescjenje kao akontaciju(polog, predujam) za branjenje srpskih interesa.
Hashim Thaci i Fatmir Sejdiu
Na jednoj drugoj strani svijeta, u Pakistanu, u jedinoj muslimanskoj nuklearnoj sili su se održali parlamentarni izbori u kojim je pobijedila oporbena stranka ubijene bivše pakistanske premijerke Benazir Bhutto, a u kojoj danas vršitelj dužnosti predsjednika njen preko glave korumpirani muž Ali Zardani, druga stranka po broju zastupnika u parlamentu je stranka bivšeg premijera Nawaza Sharifa, također nekoliko puta optuženog za korupciju. Očekuju se kako će te dvije stranke sastaviti novu vladu. Izborni debakl doživjela je stranka predsjednika Perveza Musharrafa, saveznika SAD-a i zapada, ali donedavno i anti-demokratskog diktatora i vojnog zapovjednika. Brinem se što će se događat u slijedećim mjesecima i godinama s tom zemljom, jer sigurno ne bi bilo kada bi zbog nezadovoljstva naroda teškim materijalnim stanjem, oskudicom, bijedom i siromaštvom na vlast došli muslimanski ekstremisti koji bi onda bez dvojbe prijetili nukleranim oružjem i vojskom od nekoliko milijuna dobro-opremljenih obrazovanih vojnika, to bi mogao biti velik udarac na stanje u svijetu i svjetski mir. Ekstremisti bi onda, pogođeni siromaštvom i oskudicom bili spremni na sve…..
Bože čuvaj Hrvatsku!!
Kosovo je danas proglasilo neovisnost, u 16.00. sati zastupnici Skupštine Kosova su usvojili deklaraciji o proglašenju neovisnosti. "Od ovog trenutka Kosovo je neovisna i suverena država", izjavio je Hashim Thaqi na izvanrednoj sjednici. Mnoge su države najavile skoro priznavanje Kosova kao samostalne države, a kosovski mediji nagađaju kako bi to mogla prva učiniti Republika Irska. Repubilka Hrvatska će to napraviti vjerojatno u dogovoru sa zemljama članicama EU. Srbijanski dužnosnici izjavljuju kako nikad neće pristat na Kosovsku neovisnost, a svoj protest Vijeću Sigurnosti UN-a će poslati Rusija, kao srpski saveznik, ali više zbog sličnih pitanja unutar svoje zemlje. Diljem Srbije i Republike Srpske se održavaju prosvjedi, a u Beogradu su čak napadnute zgrade veleposlanstava koje su podupirale Kosovo u borbi za neovisnost. Srbi diljem svijeta prosvjeduju, dok Albanci slave, svoj dolazak na Kosovo u večernjim satima je najavio i Albanski premijer Berisha. Kosovo je također predstavilo izgled svoje nove zastave…
Ovim putem upućujem čestitku svim Kosovarima i Albancima i izražavam sreću i zadovoljstvo zbog toga što se njihova dugotrajna diplomatska mirna borba za neovisnost pomalo, ali sigurno privodi kraju i čini se bez vojnih incidenata i sukoba, e da je bar to bio slučaj sa svim zemljama bivše Jugoslavije…. ŽIVJELA REPUBLIKA KOSOVO!!
PREDGOVOR
Na ponovno objavljivanje posta od 9.12.2007. godine su me potakle riječi cijenjenog kolege blogera CRNI BLOG KOMUNIZMA koji je u mini-razgovoru u komentarima mojeg prošlog posta napisao: „Za prvu ruku ne bi bilo loše da ne zaboravimo koji nam je uopće povijesni teritorij, i da većina stanovništva postane nacionalno svjesna“ Cijenjeni čitatelji, zapamtite ovu rečenicu, i pridržavajte je se....
KAKO JE UKRADEN DIO DALMACIJE?
Kada nema aktualnih zanimljivih tema, uvijek inspiraciju, motiv i temu za pisanje možete naći u povijesti. Tako sam danas odlučio pisati o jednoj velikoj nepravdi koja se dogodila Hrvatskoj i Hrvatima, a često je prešućivana, prikrivana, zanemarivana i namjerno krivo prikazivana od strane nekih lijevih hrvatskih piskarala, novinara i urednika.
Govorim o krađi hrvatskog nacionalnog teritorija na krajnjem jugu Hrvatske od strane velikosrpskih zagovaratelja i ideologa za vrijeme Prve Jugoslavije. To je prostor obale današnje Crne Gore. Krenut ću ispočetka. Povjesničari i kroničari koji su pisali o doseljenju Hrvata na ove prostore navode kako se Hrvatska obala (dakle prostor koji je naseljen uglavnom Hrvatima) proteže od Istre pa do Drača u Albaniji. Ali prisutnost Hrvata kroz povijest u Albaniji je kratkotrajna, i zaista zanemariva, ali je povijest Hrvata u Crnoj Gori itekako važna. Taj teritorij je,Vidovdanskim Ustavom Jugoslavije, iz godine 1921.g koji je donesen po naputku srpskog dvora i kralja iz dinastije Karađorđević oduzet matici zemlji Hrvatskoj i priključen tadašnjoj Zetskoj oblasti. Dakle, tek je 1921.g. današnja crnogorska obala pripala Crnoj Gori, i preko nje, Srbiji.
Do tada je taj teritorij, kroz povijest dijelio i sudbinu ostatka matične Hrvatske obale, dijelio je sudbinu Dalmacije, do 11.st. su bili sastavni dio hrvatskih kneževina i Kraljevine Hrvatske, zatim je, kao i ostatak Hrvatske pristupio Ugarskoj i nastala je Hrvatsko-ugarska Država. Zatim je bio u okupiran i u sastavu Mletačke Dalmacije, kratko je bio pod nadzorom i bosanskih hrvatskih vladara, kao i Dalamcija, u 19.st. pripada Francuskoj pokrajini Iliriji sa glavnim gradom Zadrom, nakon poraza Francuza dolazi pod vlast Austrije, kao i Dalmacija. Nakon raspada Austro-Ugarske, južnoslavenski teritoriji koji su bili u toj staroj Monarhiji su osnovali vlastitu državu, Državu Slovenca, Hrvata i Srba sa glavnim gradom Zagrebom, a obuhvaćala je prostore današnje Slovenije, Hrvatske, BiH, Vojvodine i crnogorske obale. Kasnije, nakon što se ta Država SHS ujedinila bez uvjeta, na prevaru sa kraljevinom Srbijom(i tome bi se moglo pisat) i nakon donošenja spomenutog Ustava iz 1921.g. oduzeta je matici zemlji. Do 1921. godine crnogorska obala je očito bila sastavni dio Dalmacije, a više od 70% stanovništva su bili Hrvati-katolici. Te godine je počeo i sustavan progon Hrvata iz Crne Gore od strane ljudi bliskih Srpskom Dvoru i ideji o Velikoj Srbiji. Hrvati su, koji su bili većina u svim gradovima (Boki preko 60%, Kotoru preko 65%, Tivatu preko 95% stanovništva), su bili svakodnevno terorizirani pa su bili primorani ili otići, napustiti područje u kojima su njihovi preci živjeli stoljećima, ili uzet srpsku-crnogorsku nacionalnost i postat pravoslavci. Beograd je, istovremeno poticao naseljavanje Srba na te prostore, pa se potpuno izmijenila dotadašnja etnička slika današnje Crnogorske obale, a taj, najjužniji dio Dalmacije više nikad neće biti priključen matici zemlji-Hrvatskoj.
Sličnu sudbinu je doživjela i Vojvodina, koja je također, kao dio Hrvatske pristupila ujedinjenju sa Kraljevinom Srbijom 1918.g. Također je oduzeta, prema odredbama iz Beograda oduzeta Hrvatskoj i priključena Srbiji, i također je odmah počeo progon najbrojnijeg stanovništva (Mađari 35%, Hrvati 30%), a prostor je naseljavan Srbima.
Ali vratimo se mi crnogorskoj obali. Posebno očito istjerivanje Hrvata s tih prostora i kulturocida i genocida nad njima je proveo Slobodan Milošević za vrijeme rata u Hrvatskoj, čiji su suradnici vršili pritisak na Hrvate. Tako su tih dana mnoge hrvatske obitelji dobili prijeteća pisma u kojima, među ostalim stoji:
"Ne odete li sami na vrijeme, noć ce gutati vašu djecu i vaše obitelji. Pohrlite po pozivu gospodina Tuđmana u Hrvatsku, jer srpskih vjekovnih ognjišta tamo ima vise nego sto ima vas."
Velik dokaz kako je današnja crnogorska obala hrvatski povijesni teritorij jest i slijedeće: Mnogi ljudi ne znaju kako se Boka Kotorska naziva zaljev hrvatskih svetaca jer čak tri hrvatska sveca i blaženika su iz Boke, a odatle je porijeklom i jedini Hrvat koji je postao Papa-Siksto V (16.st.), kojeg također lijevo-orijentirani hrvatski povjesničari skrivaju od hrvatske javnosti.
SV. Leopold Mandić
Za početak, ispričavam se svim čitateljima (, ako takvih uopće ima) ovog bloga jer u zadnje vrijeme nisam pisao nove postove, bio sam zauzet nekim drugim obavezama, ali uvijek se može naći vrjemena kad imate temu, volju i inspiraciju za pisanje, ja je ovih dana nisam imao. Ovim putem vas pozivam da mi predložite temu o kojoj želite da vam pišem.
Danas ću samo napisati par sentenca o nekim aktualnim događajima.
Proteklih dana smo sa neizvjesnošću pratili vijesti o havariji turskog broda kraj Istarske obale. I čini se kako se, hvala Bogu, sve mirno privodi kraju bez većih posljedica. I drago mi je što je Hrvatska pokazala kako se može nositi sa ovakvim događajima i kako su sve potrebne, društva,organizacije, uredi i institucije pravodobno reagirali. A zamislite samo što bi se dogodilo da se dogodi neka velika ekološka katastrofa u lijepom našem Jadranu, (a to ne bi bilo čudno, jer tisuće zastarjelih brodova svake godine ovuda prođe noseći opasan teret.) Jadran je malo i zatvoreno more, lako bi se u potpunosti zagadilo, ne bi bilo više u njemu ni biljnog ni životinjskog svijeta(propast ribarstva, marikulture, proizvodnje soli), a više se u njemu ne bi moglo kupati, niti ga „s gustom“ pogledat. To bi pak dovelo do potpunog sloma turizma, a time i do potpunog sloma Hrvatskog gospodarstva, jer turizam je daleko najvažnija gospodarska djelatnost u RH.Ukratko, cijela država bi "propala", jer jedan problem, unatoč riješenju, uvijek za sobom vuče i drugi, ovaj za sobom vuče slijedeći, i tako unedogled…..
Nazovi demokrat Tadić je pobijedio na predsjedničkim izborima u Srbiji radikala Nikolića, i svi su se obradovali jer je Nikolić ipak šešeljevac, četnik i zagovaratelj Velike Srbije. Iskreno i ja sam donedavno smatrao kako ja Tadić prozapadni, proeuropski, prodemokratski nastrojen, a i svidile su mi se neke njegove riječi te Isprika u emisiji Nedjeljom u 2 prošle godine, ali u zadnje vrijeme mi se čini kako i on mijenja retoriku koja se sve više počinje sličiti onoj retorici radikala. Takvu retoriku i skrivenu bliskost radikalima u zadnje vrijeme održava i aktualni premijer Srbije Vojislav Koštunica. Ipak, od sve trojice srpskih lidera(Tadić, Koštunica, Nikolić) Tadić mi se ipak čini najboljim izborom. Čini se i kako se samo očekuje i služben formalan raspad srpske vlade zbog neslaganja premijera i većine ministara u vladi koji su iz Tadićeve demokratske stranke…..
Ovih dana svjetski mediji navode 17. veljače kao datum osamostaljenja Kosova i njegovog međunarodnog priznanja, i moja malenkost apsolutno podržava slobodu te male albancima ukradene pokrajine i njegovih stanovnika. Smatram kako bi RH trebala pomoći Kosovarima u njihovim nastojanjima, jer i mi itekako dobro znamo kako je biti tlačen i kako je živjeti pod srbo-četničkom čizmom. Hrvatska bi u ovom slučaju mogla i morala iskoristit svoj, usudit ću se reći, vrlo dobar položaj u međunarodnoj zajednici (kandidat za punopravno članstvo u EU, članica Vijeća sigurnosti UN-a, skorašnji ulazak na u NATO savez, status zemlje koja se smatra liderom i lokomotivom cijele regije). No naši diplomati i dalje se ne žele isticati u raspravama o Kosovu, i dalje ponavljaju rečenicu kako će slijediti vanjsku politiku EU-a…….
A možda to i jest bolje jer je sigurno važnije i pametnije da se Vlada više posveti unutarnjim problemima, pritom mislim i na one aktualne(visoke cijene, pogotovo hrane), ali i na one stalne(loše stanje u gospodarstvu, visok vanjski dug, mito i korupcija, nedovoljno brzo i učinkovito pravosuđe).
Ovih dana su dionice na Zagrebačkoj burzi(ZSE) doživjele velik pad, ali gledajte to sa bolje strane, ekonomski i financijski stručnjaci i analitičari naglašavaju kako je sad pravo vrijeme za kupnju dionica, kako su one podcijenjene i kako će ubrzo opet početi ići prema gore, u svoje realne vrijednosti, pogotovo dionice najvrjednijih tvrtki kao što su Hrvatski telekom(HT), Atlantska Plovidba(ATPL) i Institut Građevinarstva Hrvatske(IGH). Zato ako imate novca na raspolaganju, poslušajte savjet stručnjaka i nemojte propustit priliku za „brzu zaradu“….
Dubrovački kapetan Kristo Laptalo hrabro je podnio odluku grčkog suda kojim je umjesto odlaska kući i obrane sa slobode njegov boravak u zatvoru produžen do daljnjega. Možda čak i na jedanaest mjeseci koliko je krajnji rok za podizanje optužnice.
Laptalo nije jadikovao nad svojom sudbinom iako ima problema sa zdravljem. Nije mu palo na pamet da primjerice štrajkom glađu čini pritisak na sud, što se barem u hrvatskoj praksi zna pokazati čarobnom formulom. Laptalo je kazao da će izdržati uzničke dane, za koje je kćeri Kristini kazao da su svedeni na puko preživljavanje bez tople vode ili grijanja, ali da se brine kako će te dane podnijeti njegova supruga i kći.
Laptalo je pritvoren prije gotovo sedam mjeseci zajedno s dvojicom kolega, Konstantinom Metelevom i Narcisom Garcijom, s kojima je brodom “Coral Sea” belgijske kompanije Trireme Vessel Management iz Ekvadora prevozio voće u Rijeku. Na brodu zaustavljenom u grčkim teritorijalnim vodama među teretom je pronađen 51 kilogram kokaina.
Iako Laptalo, njegovi odvjetnici, ali i sindikat pomoraca tvrde da nema nikakvih dokaza koji bi Laptala i njegove kolege doveli u vezu sa švercom kokaina, tročlano grčko sudsko vijeće u Egionu odlučilo se na određivanje pritvora.
Grčki sud do sada nije govorio gotovo ništa o argumentima i dokazima protiv pomoraca, pa nije jasno na čemu temelji uvjerenje o njihovoj krivici. Nakon što ga je tijekom jednog od saslušanja posjetila ekipa hrvatskih novinara Laptalo im je u prolazu dobacio “Još ćete vi meni ovamo dolaziti”. Time je sam Laptalo, nekoliko tjedana prije nego što mu je sud odredio pritvor, kazao što misli o svojoj bliskoj budućnosti.
Ni potpora Sindikata pomoraca, potpora nekoliko tisuća Dubrovčana koji su mu dali podršku potpisujući peticiju da mu se omogući obrana sa slobode, pisma gardonačelnice Dubravke Šuice tamošnjim vlastima, ali ni jamstva hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića nisu nimalo pokolebala grčke suce.
Jednako kao što ni sudska odluka nije pokolebala Laptala u stoičkom podnošenju nemile sudbine. Kako je jasno da Laptalu suđenje može početi – sutra, ali da ne mora idućih 11 mjeseci, očito je da bi se i premijer Ivo Sanader trebao pridružiti Mesiću u ovom slučaju.
Diplomatskim aktivnostima obojica mogu pridonijeti da se Laptalova agonija završi što prije, odnosno da suđenje počne u što skorije vrijeme. Njihova zainteresiranost za slučaj i iskreno nastojanje da se pomogne ojačat će i samog dubrovačkog kapetana koji čami u zatvorskoj ćeliji.
(izvor-večernjak)
< | veljača, 2008 | > | ||||
P | U | S | Č | P | S | N |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
moj osvrt na..........
Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV
Blog.hr
Blog servis
Forum.hr
Monitor.hr