Sramotno i grozno, uistinu, jest. Osmislimo blog kojem bi naglasak trebao biti na recenzijama, a onda ih nema ni za lijek, više od 2 tjedna. Toliko mi je neugodno da se crvenim i po kosi, a pepelom se neću posipati obzirom na nedostatak istoga, žao mi je.
Danas vam predstavljam izložbu otvorenu prije 2 tjedna (i još nešto sitno) u Gliptoteci HAZU. Riječ je o izložbi češkog fotografa Jana Saudeka „U vrtlogu strasti“, u organizaciji veleposlanstva Republike Češke.
Ispričavam se na kvaliteti fotografija, obzirom da je za fotografski dio zaslužan onaj dio tandema koji nije bio u RH u danom trenutku, te sam okinula svega par fotki mobitelom, a isti se ne diči nekom kvalitetom fotografija. U svakom slučaju, krivite Miroslava, ja nemam nikakve veze s tim.
Otvorenje je bilo vrlo posjećeno, i teklo je prilično glatko, a moram naglasiti da mi je bilo veliko zadovoljstvo upoznati blogokolegu GP-Zagrebancije i gospodina Mladena. Nadam se da će biti još prilika za razgovor ugodni.
Neću previše filozofirati, ionako nemam previše inspiracije. Ukratko, ako ste neskloni prikazu golotinje ili tijela čije granice debelo prelaze granicu idealnog, te niste skloni podnijeti i pokoji šokantan prizor...pa moja vam je preporuka da preskočite ovu izložbu. No, bolje da fotke govore same za sebe:
Ako sam vas, pak, barem malo zaintrigirala, šibajte u Gliptoteku, izložba je otvorena do 9.lipnja!
Ne dopustimo da nam sveopće sivilo pokvari dan, i to divan dan, rođendan omiljene nam metropole.
Za divno čudo, naći će se i poneko događanje večeras na repertoaru.
Od 17 do 21:30 na 5 će se različitih lokacija u gradu odvijati plesni projekt "penso positivo/MISLITE POZITIVNO/think positive!" koreografkinje i plesačice Petre Hrašćanec i redatelja Hrvoja Juvančića. Mjesta i vremena održavanja:
- Savska 77, ispred učiteljske akademije (strijeljanje 300 ljudi koje su izvršili partizani 1945), 17.00 sati
- Trg žrtava fašizma (ustaška mučilišta na trgu i okolnim ulicama), 18.00 sati
- Ugao Draškovićeve i Vlaške (3 slučajne žrtve Domovinskog rata poginule u bombardiranju Zagreba 2. 5. 1995.) 18.45 sati
- Trg Sv. Marka (pogubljenje Matije Gupca), 19.30 sati
- Krvavi most (trgovački sukobi između stanovnika Gradeca i Kaptola), 20.00 sati
U 19 sati u Greti (Ilica 92) otvara se humanitarna izložba studenata ALU za pomoć beskućnicima, pod nazivom "Umjetnici za umjetnike preživljavanja"
Također u 19 sati u studiju "Josip Račić" (Margaretska 3), otvara se izložba radova autora Josipa Škerlje. Moći će se razgledati izložba "Potopljeni gradovi" te ciklus novih radova "Gole igre". Izložba će se moći razgledati do 16. lipnja.
U Zbirci Richter (Vrhovec 38) u 21 sat otvara se druženje uz glazbu ciklusom koncerata "Jazz na vrhu". Uz to, bit će u istom prostoru otvorena izložba "Sinturbanizam", prva u nizu izložbi "Iz arhiva arhitekta", a temelji se na arhivskoj građi iz ostavštine Vjenceslava Richtera.
Glazbeni gost je Borna Šercar, perkusionist, skladatelj, klasični i jazz glazbenik širokog raspona djelovanja. Tako kažu.
Inače, u Tvornici kulture večeras je također jedno otvorenje, no samo uz ulaznice, koje su već razgrabljene. Ako je netko od vas uspio uloviti, očekujemo izvještaj!
Pomozite mi otpuhati oblake...i ostanite kul, naravno!
Ukoliko još niste usavršili sposobnost egzistiranja na više mjesta istovremeno, e pa, danas je krajnje vrijeme da se potrudite. Nakon mrtvila zadnjih dana, stigao je i dan kad zaista ne postoji ni teoretska šansa da stignemo posjetiti sva otvorenja. Krenimo!
U 19 sati:
U galeriji Klovićevi dvori (Jezuitski trg 4) otvara se izložba "Mirila/nematerijalna kulturna baština". Napomenut ću samo da ima veze s pogrebnim običajima u južnoj Hrvatskoj, a želite li saznati što su točno mirila, gdje ih nalazimo i još pokoj(n)u zanimljivost vezanu uz njih, najbolje bi bilo da se ukažete večeras u Klovićevima. Ovo je naš izbor za večeras. Izložba ostaje otvorena do 7. srpnja.
U Goethe-Institutu Kroatien (Ulica grada Vukovara 64) otvara se izložba "Krugovi u vrtu" autorice Tonke Maleković. Riječ je o fotografijama, audio i video zapisima umjetničkih akcija na mjestu nekadašnjih divljih vrtova u Novom Zagrebu. Uz otvorenje će biti predstavljena i instalacija "Vertikalni vrt" ispred instituta. Isti ste mogli vidjeti na GP-Zagrebancije. I izložba i instalacija dio su projekta "Jestivi grad" u organizaciji Goethe-Instituta. Izložba je otvorena do 21. lipnja.
U galeriji Nova (Teslina 7) otvara se izložba "Izgledi Arkzina". Arkzin je inače hrvatski pop-magazin pokrenut početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, koji se često nalazio na meti kritičara raznih. Zanima li vas više o tome, posjetite Novu. Imate vremena do 12. lipnja.
U muzeju Mimara (Trg F. Roosevelta 5) otvara se izložba "Boje japanskih grafika" na kojoj će biti izložena djela autora Ikua Hirayame i Fumia Kitaoke (nažalost, obojica su pokojni). Organizator izložbe je Veleposlanstvo Japana u Hrvatskoj. Izložba traje do 9. lipnja.
U galeriji Modulor (Park stara Trešnjevka 1) otvara se izložba fotografija Nikole Šerventića "Pregažena mjesta". Fotografije prikazuju propale lokale u širem središtu Zagreba. Tužni motivi... Izložba ostaje otvorena do 9. lipnja.
U 20 sati u HDD Galeriji (Boškovićeva 18) otvara se izložba "Future artefacts" dizajnerice i umjetnice Line Kovačević. Izložba je zamišljena kao prikaz bliske budućnosti. Bit će izloženi fiktivni artefakti zamišljeni za interakciju u bliskoj budućnosti, izvedeni u 3D printu. U sklopu otvorenja bit će izveden i performans online romantične večere. Zvuči neobično i šušnuto, hm. Izložba je otvorena do 11. lipnja.
I posljednje događanje za danas, u 21 sat u kinu Tuškanac, bit će predstavljeno 7 kratkih filmova Jeana Painlevéa, jednog od najosebujnijih dokumentarista u povijesti filma. Ulaz je besplatan.
I...stigla do kraja! Kao što rekoh, mi smo večeras u Klovićevima. Samo tražite veliku crvenokosu i velikog smeđe-riđokosog kovrčavog (vjerojatno uz nekoliko priljepaka) i svakako se javite. Bilo bi nam drago
Nedelja je opčenito prilično mrtav dan što se tiče kulturnih događanja, no iskoristit ću ovaj post da predstavim tjedan izraelske kulture u Zagrebu koji je otvoren sinoć, a trajat će do . Događanja su raznovrsna i nadasve zanimljiva, pa tako ćete u utorak imati priliku čuti gudački kvartet izraelske filharmonije te usput i razgledati preporodnu dvoranu u Opatičkoj ulici budući da se tamo i održava. A u ponedeljak i četvrtak na Trgu ćete priliku vidjeti plesne predstave. Ulaz na spomenuta događanja je naravno besplatan, a koga zanima više neka klikne na http://embassies.gov.il/zagreb/NewsAndEvents/Documents/Program_tisak.pdf
Danas zbog obaveza prilično kasnimo, no na događanja koja najavljujemo za danas, još uvijek stignete.
U 20 sati u salonu Laval Nugent u Vodnikovoj vas očekuje otvorenje izložbe mlade slikarice Gorane Težak. Osim da slikarica samu sebe smatra intelektualkom te da slika apstraktne slike, o samoj izložbi iz najave nisam uspio puno doznati. Izložba je otvorena do 8. svibnja.
U galeriji Moderna također u 20 sati, Momčilo Golub otvara izložbu "Instalacije i lirika". U seriji radova "studije draperije" prikazuje tekstilne predmete uz koje prikazuje i račune za kupnju te njihovu ambalažu kako bi dokumentirao njihovo podrijetelo, dok u seriji "lirika", lirske pjesme izlaže u trodimenzionalnom obliku. Za ovo zadnje moram priznati da neznam kako je to moguće, stoga se čini kao jako zanimljiva izložba koja se može pogledati do 7. srpnja.
Žao mi je, danas nemam mnogo događaja s kojima vas mogu obradovati, ali evo, nadam se da će nekome odgovarati barem ovo što sam pronašla.
Danas i sutra su Dani otvorenih vrata Instituta za povijest umjetnosti (Ulica grada Vukovara 68/3). Možete ih posjetiti između 10 i 17 sati, te iskoristiti priliku za kupnju knjiga i časopisa po promotivnim cijenama.
Osim toga, u 17 sati u Muzeju suvremene umjetnosti (Avenija Dubrovnik 17) bit će predavanje Ješe Denegrija o Josipu Vaništi.
To je, nažalost, to za danas, nadajmo se boljem sutra!
Otvaraju se Dani zagrebačke arhitekture , čiji će se program održavati na više lokacija najdražeg nam grada. Kažu, u svrhu popularizacije arhitekture kao takve. Ovogodišnja tema je Zagreb kao europski grad, u skladu sa skorim ulaskom Lijepe naše Hrvatske u EU. Traju do kraja tjedna, a program možete škicnuti na DAZ.
Također, počinje Tjedan Afrike, uz bogat program koji uključuje projekcije filmova u kinu Tuškanac, izložbe, predavanja, koncerte... Zaljubljenici u ovaj kontinent svakako će doći na svoje, a ostali smrtnici mogli bi naučiti nešto novo, a možda se i preobratiti u onu prvu skupinu . Program možete naći na Tjedan Afrike. Traje do kraja tjedna. Logično, obzirom da je u pitanju TJEDAN Afrike.
U 19 sati u Studiju kabineta grafike HAZU (Hebrangova 1) otvara se izložba Celestine Vičević. I ne biste vjerovali, izlagat će se njene grafike. Inače, ova je umjetnica poznata po tome što radi instalacije od svojih radova, povezujući i ulančavajući grafičke listove. Pa, ako ste zainteresirani, zaletite se do HAZU večeras. Izložba je otvorena do 15. lipnja.
U 20 sati u Greti (Ilica 92) se otvara izložba Borisa Greinera, pod nazivom "U očima drugih". To je ujedno i jedina informacija koju imamo o istoj, pa ako želite provjeriti o čemu je riječ, pravac Greta! Izložba će biti otvorena do 26.svibnja.
Nadam se da ćete pronaći nešto za sebe, i da vas putem neće zaliti pljusak.
Bez uvoda odmah drito u glavu:
Danas se obilježava europski dan muzeja u sklopu kojeg se obilježava i europska noč muzeja. U hrvatskoj ove godine sudjeluje stotinjak muzeja, a ovdje je link za sva događanja: http://www.mdc.hr/UserFiles/Image/MDM/Pregled_MDM_2013.pdf
Kao što vidite, program je izuzetno bogat, stoga da ne biste gubili vrijeme na skrolanje, izdvojili smo samo za vas nekoliko događaja koji su nam se učinili zanimljivi, i koji su naravno, potpuno besplatni.
U arheološkom muzeju skroz do ponoči možete razgledati stalni postav te aktualnu izložbu "I palača i muzej" o povijesti muzeja uz besplatna vodstva. U dvorištu muzeja, tj. lapidariju, održava se centralni dernek za međunarodni dan muzeja, te se dosta toga već danas izdogađalo. No ono na što još uvijek stignete je koncert irske glazbe u 8 koju izvodi vokalno instrumentalni sastav "Tri Fir".
U muzeju za umjetnost i obrt možete do 10 sati razgledati stalni postav te izložbu "akvizicije 2003.-2013." uz besplatna vodstva svakih sat vremena.
A u Muzeju grada Zagreba možete za isto tako 0 novaca razgedati izložbu "Ja Jacobus apothecarius" o povijesti ljekarništva u Zagrebu. Osim toga možete razgledati i stalni postav, a kome ni to nije dovoljno, tu je i izložba "U službi arheologije".
Lovački muzej, koji inače ima dosta čudno radno vrijeme, također je danas otvoren do ponoći, pa vam je ovo idealna prilika da ga posjetite, ako dosad niste.
Ovo je samo osobni odabir, no vjerujem da će svatko nači nešto za sebe.
Pozdrav,
Miroslav (eto da se i ja ovdje potpišem nakon nekog vremena :) )
U borbi protiv atmosferskog sivila, predlažem preventivnu dozu kulture :
U 19 sati u Europskom domu (Jurišićeva 1/1) otvara se izložba "Planetarni dialozi" autora Hanibala Salvara. Bit će izložene slike nastale u zadnjih nekoliko mjeseci, a tema izložbe je planetarna komunikacija. Međuplanetarna? Valjda. Valja provjeriti. Izložba će ostati otvorena do 4. lipnja.
U 21 sat u Laubi održat će se audiovizualni performans autora Petera Burra, ako sam dobro shvatila, pod nazivom "Special effect". Inspiracija za performans je film "Stalker", a performans uključuje uporabu lasera, kostima, web kamera, i sličnog, pa ako ste zainteresirani, svratite večeras. Inače, otvorenja u Laubi nisu besplatna, mislim da je ulaz 15ak kn, a nažalost, najavu sam počela pisati prekasno da bih vam linkala FB stranicu eventa, kako bi se našli na listi za besplatni upad. Drugi put!
Nadam se da ćete naći neku zabavu u ovom sivom danu!
Večeras se u 19 sati u Gliptoteci HAZU (Medvedgradska 2) otvara izložba češkog fotografa Jana Saudeka pod nazivom "U vrtlogu strasti". Organizator izložbe je Veleposlanstvo Republike Češke. Obično me u Gliptoteci, koja mi je sama po sebi monumentalna, prekrasna i posebna, izložbe budu jako dobre, pa vjerujem da će ova biti samo potvrda te moje teze. Ako ništa drugo, dođite i pogledajte predivan prostor stare kožare.
Izložba je otvorena do 9. lipnja.
U 20 sati u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju otvara se izložba "Čarobni svijet fosila". Izložba je organizirana u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna. Učenici grafičkog, kiparskog, te odjela za oblikovanje metala, te keramike, u muzeju su imali niz radionica tijekom kojih su izrađivali ove predmete inspirirane fosilima. Zvuči i izgleda obećavajuće, a ako ništa drugo, tu bi izložbu valjalo posjetiti barem kao podršku mladim nadama. Izložba će ostati otvorena do listopada.
I dalje traje Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma, te, ako niste, svakako provjerite što vam se nudi. Ne zaboravite se predbilježiti!
Znam da poprilično kasnimo s recenzijama, ali, kao što rekoh, polovica vašeg omiljenog kul tandema trenutno nije u Hrvatskoj, dok ona druga muku muči s pisanjem diplomskog. Ah, studentske muke...
Danas recenziram izložbu "SEE New Perspectives: Iz ugla fotografa s Balkana", otvorenu u galeriji Karas 3.svibnja.
Riječ je o skupnoj izložbi 16 autora, gle čuda, s Balkana. Koliko mi je ostalo u sjećanju, niti jedan autor nije bio iz Hrvatske (znači li to da nismo na Balkanu ili…?), no čak je jedna fotografija okinuta u Lijepoj našoj, u Dubrovniku. Koliko se sjećam, najzastupljenija je bila Bugarska, zatim Srbija, Kosovo, Makedonija, Rumunjska, BiH. Neka me netko ispravi ako sam zaboravila koju zemlju.
Iako sama galerija nije premala (rekla bih zapravo da je baš neke taman veličine), začudilo me kako će uspjeti strpati tamo 16 autora. Osobno, ne ljubim vidjeti samo po jedno djelo od svakoga, već ipak malo vise, te na temelju viđenog zaključiti o tome sviđa li mi se rad pojedinog umjetnika ili ne. Mislila sam da se ovdje neću usrećiti, no srećom, prevarila sam se.
Izložba je organizirana tako što je na zid stavljen plakat s jednom fotografijom i nazivom određene teme, a ispred njega stoji stalak (sličan onom za note) s čitavim katalogom fotografija na danu temu. Moram priznati da sam bila izuzetno zadovoljna kada sam to shvatila.
Teme uglavnom nisu baš optimistične i lijepe, npr, serija fotografija o zatvaranju rudnika (i gomili nezaposlenih radnika kao posljedica toga), život u gradu u Srbiji gdje kao da je stalo vrijeme,zagađeni okoliš koji truje pola zemlje i slično; no ima i nekih pomalo šaljivih, primjerice, gastarbajteri koji u rodnom kraju grade palace od stakla i betona, živa parada kiča…
Trebalo mi je poprilično vremena da pogledam čitavu izložbu, obzirom da uz kataloge dolazi i relativno kratka priča o temi, no vrijedilo je. Ako imate vremena, svakako se zaletite do galerije Karas (Praška 4) i pogledajte izložbu, zaista vrijedi. Imate vremena do 24. svibnja.
I mali sneak peek:
Nadam se da ipak ne pišem ovo skroz prekasno, i da ćete stići uloviti barem nešto od današnjih događanja.
Danas opet kratko:
U 19 sati u Muzeju za umjetnost i obrt (Trg maršala Tita 10) otvara se izložba fotografa i snimatelja HRT-a, pod nazivom "Svjetlo". Bit će izloženo 60 fotografija. Izložbu možete pogledati do 22.svibnja.
U 20 sati u Galeriji SC otvara se izložba dvoje autora - Ane Hušman i Marka Tadića. Riječ je o nekoliko videofragmenata koje je pripremila spomenuta dama, te o filmu spomenutog gospodina. Autori se zapitkuju o sadržaju razglednice, tako kažu.
Izložbu možete pogledati do 28. svibnja.
Još uvijek traje i Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatske, te, ako već niste, krenite i uživajte u sadržajima koji se nude - izložbe i radionice čekaju na vas, no svakako se prije predbilježite.
Uživajte mi u ostatku ovog lijepog proljetnog dana...i ostanite kul!
Ponovno isprike na nedostatku postova, jedna polovica kulturnog tandema trenutno nije u Lijepoj Našoj, dok druga muku muči s pisanjem diplomskog, pa sve ostale obveze (iako je ovo više zadovoljstvo nego obveza) pate.
Danas nema mnogo događanja u gradu, te će ovo biti vrlo kratka najava.
Večeras u 21 sat u Greti (Ilica 92) se otvara izložba fotografija autora Krunislava Stojanovskog pod nazivom "Portreti". Vjerovali ili ne, fotografije su zaista portreti različitih osoba. :D
Izložbu stignete posjetiti do 19. svibnja.
Osim toga, danas je počeo Tjedan botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatske. Sva su događanja povodom toga besplatna (znaju biti različite radionice i izložbe),no bilo bi zgodno predbilježiti se.
To je to za danas.
Jeste li vi u zadnje vrijeme posjetili kakvu dobru izložbu? Impresije? :)
Pardoniramo zbog nedostatka jučerašnjih najava, dan nam je oboma bio ludnica. Danas vam nudimo izložbe, komada 3.
U 20 sati, u Galeriji Miroslav Kraljević (Šubićeva 29) otvara se izložba "Posljednja koju smo imali nedavno". Izlaže 13 autora, sa zagrebačke ALU i londonskog Metropolitan Universityja. Koliko sam uspjela shvatiti, riječ je o izložbi fotografija i video uradaka u kombinaciji s ogledalima instaliranima u galeriju povodom ove izložbe. Zvuči psihodelično i nadasve zanimljivo.
Vraćam se pola sata unazad, 19:30. U galeriji Laval Nugent (Opatička 2) otvara se izložba kalifornijskog slikara Marca Dalessia pod nazivom "Zagrebačke impresije". Bit će izloženo 20 veduta Zagreba i jedan portret. Mislim da nema sumnje gdje bi se večeras trebali naći svi zaljubljenici u najdražu nam metropolu.
I još pola sata unazad, u 19 sati. Danas sam išla obrnutim redoslijedom jer eto, volim ostaviti šećer za kraj.
U redu, barem s moje točke gledišta. U Galeriji Klovićevi dvori (Jezuitski trg 4) večeras se otvara putujuća izložba "Depeche Mode fan exhibition". Vjerovali ili ne, izložba je o popularnoj (meni najdražoj) britanskoj grupi Depeche Mode, a popratni je sadržaj njihove svjetske turneje. Inače, Zagreb je odabran kao jedan od samo 3 grada u kojem će izložba biti postavljena (osim Zagreba, moći će se u neko doba vidjeti u Berlinu, te u Budimpešti). Izlošci su dio privatne zbirke Depeche Modea. Inače, izložba traje do dana koncerta, 23. svibnja, a ulaz je besplatan.
Nažalost, nećemo stići posjetiti sve 3 večeras, ali nećemo se buniti ako nam javite da ste bili na kojoj od njih i podijelite s nama svoje impresije :)
I za kraj, glazba, u 21 sat u teatru ITD samo za vas besplatno svira jedan osebujan vokalno instrumentalni sastav po nazivu "Narikače". Osim klasičnih pank uzora, prema riječima izvođača, tu je i utjecaj glazbe sa bugarskih i rumunjskih sprovoda. Stoga ne sumnjamo da bi moglo biti zanimljivo.
Izložba "Ampelmann" novosadske umjetnice Mirjane Blagojev bila je povod da posjetim galeriju Idealni grad Centra za kulturu Susedgrad u Gajnicama, u koje, moram priznati, ne zalazim često. Ulaz u galeriju nije baš lako bogoditi budući da je stisnut između ulaza u mnogobrojne birceve, no dočekala nas je jedna nadasve simpatična galerija sa još simpatičnijim djelatnicima. A i sama autorica izložbe nam je također objasnila ovu zanimljivu izložbu.
Dakle, tko ili što je uopče Ampelmann? U doslovnom prijevodu čovjek-semafor, to vam je onaj čovječuljak kojeg gledate do očekujete da se upali zeleno svjetlo na semaforu. No u istočnoj Njemačkoj dizajn tog čovječuljka je bio prilično specifičan, nepropocionalan i pomalo groteskan. Nakon ponovnog prisjedinjenja Istočne Njemačke Zapadnoj, krenulo se u egzekuciju istočnonjemačkih Ampelmanna u svrhu standardizacije. No narod se pobunio, dosta je Ampelmanna uspjelo opstati, te je danas to jedna od ikona i turističkih atrakcija. Navodno da se čak dan danas može zaklučiti u kojem se djelu Berilna nalazite prema čovječuljku na semaforu.
E pa zato je autorica izložbe napravila seriju fotografija nastalih u Berlinu i Beogradu a kroz koje ispituje odnos ljudi prema prošlosti. Naime u Beogradu je sota ulica promjenilo naziv (kao uostalom i u Zagrebu), a i pismo, tako da je latinica zamjenjena čirilicom. Fotografije su prikazane u paru, jedna iz Berilna a druga iz Beograda, te se u prvom planu pojavljuje ili spomenuti Amplemann, ili tabla sa starim imenom ulice.
Lijeva fotografija je slikana na mjestu nekadašnjeg berlinskog zida, a desna ispred hrvatske ambasade u Beogradu, te zajedno istražuju pitanje granica.
Mojoj već dosta puta spominjanoj averiziji prema suvremenoj umjetnosti unatoč, izložba mi se prilično svidjela jer ipak daje neku konkretnu poruku i potiče na razmišljanje o našem odnosu prema nasljeđu prošlosti. A i naučio sam nekaj novoga.
Danas sam već uspjela propustiti 2 otvorenja, koja su počela u podne. To mi je neko standardno vrijeme buđenja, pa i ne čudi. Ipak, Miroslav je uspio uloviti barem jedno od njih.
U Tehničkom muzeju otvorena je izložba "Život s automobilom". Riječ je o 60ak fotografija autora Milana Ratkajeca kroz koje se može vidjeti što se promijenilo u domaćem cestovnom promet u zadnjih 40ak godina. Izložba je otvorena do 9.lipnja.
Druga izložba koju nismo uspjeli uloviti jest izložba radova studenata kiparskog odsjeka ALU, pod nazivom "Mala bronca iz ljevaonice Ujević". Adresa je Ilica 85, i imate (tj.imamo) je vremena pogledati do 20.svibnja.
A sad ono na kaj još stignete danas!
U Galeriji VN (iliti ogranku knjižnice Vladimira Nazora) u Ilici 163a otvara se u 19 sati izložba novosadske umjetnice Jelene Jureše pod imenom "Bilješke o PMS-u". Riječ je o videoinstalaciji koja prati dvije žene u različitim danima menstrualnog ciklusa, i prati njihove promjene raspoloženja i psihološka stanja. Zvuči zanimljivo, to svakako :)
Izložba je otvorena do 24.svibnja.
U Muzeju suvremene umjetnosti (Avenija Dubrovnik 17),u 19 i 30, otvara se izložba "Desiring the Real / Žudnja za stvarnim". Riječ je o putujućoj izložbi austrijskih suvremenih umjetnika (njih dvadeset i dvoje), i iako uglavnom ne ljubim pretjerano suvremenu umjetnost, na takvoj masovki se obično nađe nešto što mi se baš svidi. Inače, izložbu otvara ministrica kulture, pa ak vam je do druženja s političkom elitom, svakako se ukažite tamo, hehe.
Večeras imamo prilično bogati kulturni program u našem gradu, pa krenimo redom:
U galeriji Zvonimir u 17 sati je otvorenje izložbe "Romi svijeta kroz fotografiju", gdje će kroz fotografije biti moguće vidjeti način života Roma kroz povijest. Izložba je otvorena do 22. svibnja.
A u domu HDLU-a poznatijem kao đamija, otvara se izložba slovenskog umjetnika Tadeja Pogačara pod nazivom "Velika arhiva". Ovaj umjetnik je između ostalog osnivač muzeja suvremene umjetnosti P.A.R.A.S.I.T.E. u Ljubljani te kroz svoja djela izražava kritiku društva. Izložba se može pogledati do 19. svibnja.
U centru za kulturu Dubrava večeras se otvaraju čak dvije izložbe. Zapravo, može se reći 4 izložbe budući da u 18 sati u predvorju male dvorane se otvaraju 3 izložbe spojene u jednu. To su "Svijet boja i oblika" Višnje Đukić, "Oda dalmatinskom krajoliku" Slavice Krmić te "Impresije" Ivanke Pavlic. Izlozbu, tj. izložbe možete pogledati do 22. svibnja. A u galeriji Vladimir Filakovac u 19 sati vas očekuje otvorenje izložbe "Ex tempore" na kojoj će biti izložene fotografije čak 30 fotografa iz cjeloga svijeta na teme "Ribarstvo u Novigradu" te "Srednjovjekovne scene života u Svetvinčentu". Izložba je otvorena do 22. svibnja.
U galeriji Prozori u sklopu knjižnice Silvija Strahimira Kranjčevića u 19.30 otvara se izložba "Kako sv. Josip radnik živi u prvomajskom naselju" autora Ane Janjatović Zorice, Željka Zorice i grupe Škart. Izložba na neki način istrazuje povijest propale tvornice Prvomajska i okolnog naselja a možete je pogledati do 21. svibnja.
Tu je i glazba, te u 19 sati u muzeju Mimara vas očekuje besplatan koncert "Zvuci Istre".
Kao što znate ovih dana traje Festival subverzivnog filma, no iz principa neću puno trošiti riječi tj. slova na njegovu najavu. Nije da mi se njegov program ne sviđa, baš naprotiv, no smatram da je pomalo u najmanju ruku licemjerno na festivalu filmova sa takvom tematikom naplačivati 25 kuna po projekciji što baš i nije simboličan iznos. No to je samo moje viđenje, onaj kojeg zanima lako će si proguglati.
Dan prije ove izložbe, izložba koju smo posjetili nosila je klasičan naziv retrospektiva. No težnje ove izložbe je, kako sam naslov kaže, bio da se ne prikaže klasično kronološki poredan stvaralaćki opus, nego slojevitost umjetnika koji stvara ta djela. Zato je izložba umjesto kronološki složena u poglavlja kao što su Gorgona, Ukidanje perspektive, Izvolite prisustvovati itd. Riječ je o Josipu Vaništi, prilično osebujnom, ali i dalje vrlo aktivnom umjetniku, još uvjek stvara umjetnička djela, a 89 godina mu je tek.
No krenimo na izložbu,za početak sa nekoliko njegovih ranih radova, koji su mi se naravno na jviše svidjeli.
No najveći opus ovoga umjetnika vezan je za grupu "Gorgona", neformalnu skupinu umjetnika osnovanu 1961, a koje je vezala ljubav prema apstrakciji.
Jedno remek djelo iz te faze:
S obzirom na to da sam umjetnički primitivac i nazadnjak te gajim posebnu averziju prema apstrakciji i opčenito suvremenoj umjetnosti, vjerojatno očekujete da arsenal pljuvanja po ovim uratcima. No upravo suprotno, ova djela su mi se na neki način i svidjela. No ne zbog toga što vidim u njima neko posebno umječe (što je najbolje od svega, ove crte su izrađene ravnalom). Ne znam dali je to bila i autorova namjera, no ja u tim slikama vidim totalno sprdanje sa suvremenom umjetnošču, a možda i sa umjetnosti opčenito. A to bi moglo pretstavljati i kraj umjetnosti, jer veće apstrakcije od povlačenja ravne crte mislim da nema.
Posebno su zanimljive i slike tekstom. Slike naime nisu naslikane nego opisane riječima.
Umjetnička akcija "Povrtak prirodi":
Priča ide tako da je gorespomenuta grupa umjetnika odnjela sliku u šumu na Jelenovcu te je ostavila na par dana u šumi, da bi kad su se vratili, našli neke klince kako se sanjkaju na njoj.
Još neki uradci:
Knjiga u prvom planu je Vaniština zbirka pjesama, a djevojče u pozadini pazi da se netko ne popikne na instalaciju.
Ovo djelo ispod se zove posveta Manetu. Ne znam što točno predstavlja, ali stolica mi se sviđa:
ISve u svemu, mogu reći da mi se ova izložba čak i sprilično vidjela. Ne šalim se. No ne smatram ove izloške kao umjetnička djela, prije kao kritiku umjetnosti, kao neku vrstu kontre, A inače volem stvari koje su kontra i koje su "posebne" tj, lagano uvrnute..
SIguran sam da ima i dijametralno suprotnih mišljenja od mojeg, no svakako vrijedi pogledati izložbu. Ovo što sam prikazao ovdje je samo jedan mali dio od onoga što možete vidjeti do 16. lipnja.
U modernoj galeriji je prošle srijede otvorena retrospektivna izložba jednog od naših najpoznatijih kipara Kuzme Kovačića. Sa njegovim djelima se i oni koji nisu čuli za njega svakodnevno susreću, dapače, čak ih i koriste, budući da je on i autor svih onih kukuruza, duhana, slavuja, medvjeda i ostalih biljka i životinja na kunama i lipama. Osim toga poznat je i kao tvorac Oltara domovine na Medvedgradu. Često je zbog toga bio kritiziran kao državni kipar, no budući da ovo nije blog o politici, zadržat ću se samo na umjetničkom aspektu ove izložbe. Inače moram priznati da nisam znao puno o radu ovog poznatog kipara, ova izložba je dobra prilika za vidjeti što je umjetnik još radio tjekom svoje karijere.
Već na početku izložbe shvatili smo da je Kuzma Kovačić apstraktan umjetnik. Prilično apstraktan umjetnik. A kao što znate, prema takvoj vrsti umjetnosti imam blagu averziju. No ipak moram priznati da sam uspio pomalo i shvatiti djela ovog autora, ukoliko je poanta u oblicima. Jer većina djela koja su tamo izložena, pogotov ona u staklu, estetski čak, barem meni, izgledaju lijepo. No nad nekima smo ostali blago rečeno zabezeknuti.
Predstavlja li ovo djelo balvan na akupunturi ili divovsku bananu na kojoj je izvršen voodoo, nisam uspio dokučiti.
Većina djela ima imena religiozne tematike, kao na primjer "Život svetog Franje Asiškog"
Ili "Zahvala benediktincima"
Nisam uspio shvatiti kakve veze imaju ove skulpture sa tematikom o kojoj govore, ali ako netko zna neka me slobodno prosvjetli. Iako mi se ova prva skulptura čak i svidjela.
Djelo sa pomalo bizarnim nazivom, "Dolazak poznate maloljetnice":
Još neka djela koja su me ostavila blago zabezeknutim:
(Inače na ovaj sam izložak skoro nagazio)
No kao što spomenuh već, skulpture od stakla su mi se prilično svidjele, ovo bi čak držao doma na regalu:
I jedna od rijetkih figuralnih djela koja su tamo izložena, a koja pokazuju da se ipak radi o iznimno vještom kiparu:
Sve u svemu, mogu reći da iako su me neka djela šokirala, s druge strane iznenadilo me je kako mi neka djela mogu izgledati čak i lijepo.
Otvorenje je ove izlobe je bila i prilika da se pogleda balkon moderne galerije iz sasvim drugog kuta:
Nakon zatišja u dane oko 1. maja, za večeras opet možemo najavit nekoliko događaja.
U 19 sati u galeriji Karas u Praškoj otvara se izložba pod nazivom "SEE New Perspectives: Iz ugla fotografa s Balkana". Riječ je o skupnoj izložbi 16 autora iz "regiona" koji svojim fotografijama žele pokazati život na Balkanu, gdje je sve vezanu uz neke predrasude i stereotipe, iz sasvim drugog kuta. Izložba se može pogledati do 24. svibnja.
U 20 sati u galeriji SC otvara se izložba slika Vanje Trobić "Mjesta moći / S onu strane zbilje". Čitajući najavu izložbe, osim izraza kao što su "kozmogonija arhetipskih oblika", "sjecište energetskih polja" i "povratka u primordijalno jedinstvo", nisam baš uspio shvatiti o čemu se izložba zapravo radi. No da bi se to shvatilo valja posjetiti izložbu koja traje do 11. svibnja.
A oni koje film zanima više od izložbi, mogu se večeras zaputiti u kino Metropolis u sklopu MSU-a gdje će večeras u 19.30 biti otvoreni dani europskog filma uz projekciju njemačko-srpsko-hrvatskog filma "Najeljepša je zemlja moja". Koga zanima više, ovdje je link za program: Program
Valja napomenuri da je ulaz na sve projekcije slobodan.
A u 19 sati se sa taxi stajališta na remizi, u sklopu projekta mapiranja Trešnjevke, kreče u obilazak Rudeša. Vodić će biti već svima poznati Vanja, autor bloga nepoznatizagreb, stoga ne sumnjam da ćete, ukoliko se pridružite ovom događaju, saznati pregršt informacija o povijesti Rudeša.
24. travnja bio je zaista bogat dan što se kulturne ponude tiče. Te smo večeri posjetili 3 otvorenja izložbi, i Izlog suvremenog zvuka u SC-u. Krenuli smo s retrospektivom Kuzme Kovačića, nastavili s brzo okinutim fotografijama Slavice Subotić – MacCormick, pa izložbom djela Marijana Jevšovara, a završili oprugama.
Krenut ću od kraja.
U SC-u je tu večer otvoren Izlog suvremenog zvuka, niz događanja prema kojima sam od samog početka bila izrazito skeptična obzirom da „suvremeno“ i „eksperimentalno“ nisu baš na listi omiljenih mi pridjeva kad je riječ o opisu umjetnosti. Obzirom da smo stigli relativno kasno, većina događanja je već završila, pa smo posjetili izložbu koja je otvorena u MM centru nešto ranije tu večer. Riječ je o izložbi grafičkih partitura i šahtofona Damira Bartola Indoša. Nije mi bio poznat, pa sam ga guglala i saznala da je riječ o profesoru filozofije koji je čitav život posvetio umjetnosti, suvremenoj, u svim oblicima. Obzirom na moju averziju prema istoj, nije ni čudo da mi nije bio poznat.
Kako izgledaju grafičke partiture? Raznobojni jednakostranični trokutići okrenuti jednim vrhom prema gore ili prema dolje, s upisanim brojevima unutar svakoga. Šahtofoni su metalni kosturi, olupine starih peći ili čega već, unutar kojih se nalaze opruge različitih konstanta elastičnosti (profesionalna deformacija, pardon) koje posjetitelji trebaju zatitrati, i sami proizvoditi zvukove. Okušali smo se u stvaranju glazbe, no sumnjam da nas čeka neka blistava glazbena karijera. Doduše, možda ima veze i s činjenicom da šahtofoni vrlo uspješno proizvode samo buku. Što se partitura tiče, pitali smo djevojku koja je čuvala tu izložbu, može li nam objasniti kako to funkcionira, rekla je da nema pojma. Vjerujem da taj koncept ima nekakvog smisla,no mi ga nismo uspjeli dokučiti. Ponovno djelo suvremene umjetnosti bez objašnjenja. Mislim da smo mogli i bolje iskoristiti vrijeme.
Nekoliko šahtofona
Prije toga posjetili smo izložbu “15 godina poslije” u galeriji Forum. Izložena su bila djela Marijana Jevšovara, umjetnika koji je prije 15 godina preminuo, a iste je godine i imao posljednju izložbu, također u galeriji Forum. Izložene su slike (uglavnom apstraktne) i nekoliko crteža.Unatoč činjenici da mi apstrakcija nije baš mila, slika koja me se najviše dojmila s te izložbe bila je baš apstraktna, pod nazivom “More”. Ne znam zašto, al eto, jednostavno mi je sjela. Što se ne bi moglo reći za većinu izloženih djela. Primjerice, 3 poteza flomasterom (znate ono kad vam olovka prestane pisati, a znate da ima još tinte, pa šarate njome po papiru dok ne propiše opet?), ili crno platno sa slojem boje ili čega već, ali što podsjeća u najboljem slučaju na grumen blata zalijepljen na platno. Mene je, doduše, asociralo na nešto drugo, no mislim da ne bi bilo baš pristojno tako opisivati nečije djelo. Onih par realističnih slika u moru apstrakcije nije me se baš dojmilo, iako je Miroslav, frik za željeznicu, bio oduševljen slikom teretnih vagona. Sve u svemu, meni izložba nije sjela, no ukoliko volite apstrakciju, moglo bi vam se svidjeti. Imate vremena do 25. svibnja. Galerija Forum nalazi se u Teslinoj 16.
U Galeriji Klovićevi dvori u sklopu serije “Snapshot” otvorena je izložba brzo okinutih fotografija Slavice Subotić – MacCormick, pod nazivom “Šuma”. Obzirom da smo nekoliko dana prije ove izložbe posjetili otvorenje jedne druge izložbe iste autorice, koja me oduševila, imala sam velika očekivanja. I razočarala se. Izložene fotografije bile su mutne (shvatljivo), no čak se i našlo nekoliko interesantnih, zbog boja i obrisa. Ali zaista ništa spektakularno niti pamtljivo. No, u usporedbi s onim što je uslijedilo nakon (a ja sam vam opisala iznad), ova izložba nije bila baš tako loša. Samo je moglo biti i bolje. Izložba je otvorena do 5. svibnja, pa ju još stignete pogledati.
Evo, nažalost, danas nisam baš puno pozitivnog napisala, no to je samo moje mišljenje. Najbolje da sami provjerite slažete li se sa mnom ili ne.
Kuzma stiže u nekom od idućih postova.