30

petak

prosinac

2011

S ulica Berlina

Tjedan dana provedenih u Berlinu dalo mi je uvid u njegovu svakidašnjicu, ljude koji njime prolaze, građevine i znamenitosti koje ondje stoje već godinama, ali i na sve ono što je formiralo Berlin kao velikana uzdignutog iz tragične prošlosti.

Glavni i najveći grad Njemačke, te drugi po velični u Europskoj Uniji, smješten je na rijekama Spree i Havel na sjeveroistoku Njemačke.


Obala rijele Spree

Poznat je i po podijeljenosti za vrijeme Hladnog rata na Istočni i Zapadni Berlin. Pred kraj Drugog svjetskog rata, Berlin je bio uništen 70% zahvaljujući savezničim radarima i uličnim borbama. Zbog toga nazvan je „Vremenskom nulom“ što je značilo novi početak za grad.



Zrake sunca nad oblacima i sivilom Berlina


Simbol podijeljenosti grada - Berlinski zid.

Veći dio zida ili “Antifašističkog bedema”, podlegao je - prvo entuzijastičnim posjetiteljima i lovcima na suvenire, a zatim, razvoju; preostalo je samo nekoliko malih dijelova.
Najbolje mjesto za stjecanje dojma kakav je bio podijeljeni grad je Mauermuseum Haus na Checkpoint Charlie koja se nalazi u blizini nekadašnjeg slavnog graničnog prijelaza.


Dio preostalog Berlinskog zida

Veliki broj trajnih postava izložbi dokumentira povijest zida i stavlja ga u kontekst, kao što i zabilježava slavno slikarstvo na zapadnoj strani zida.
Izložbe na otvorenom fokusirane su oko sačuvanog dijela zida i bivšeg stožera SS-a i Gestapa.


Simbol Berlina - Branderburška vrata


Trijumfalna vrata, smještena su na Pariškom trgu i jedina su preostala vrata od vrata izgrađenih kao ulaz u Berlin. Izgrađena su krajem 18. stoljeća po uzoru na atenska vrata Propileji na atenskoj Akropoli.


Turisti ispred Branderburških vrata noću


Simbol nacističke vladavine i njemačke države - Reichstag

Britanski arhitekt Lord Foster transformirao je Reichstag koji je sagrađen krajem 19. st. i koji je od tada simbolom njemačke države.


Reichstag

Oštećen je u požaru 1933., koji je označio Hitlerovu konsolidaciju moći, a sada je renoviran kao Bundestag (narodni parlament) ponovno ujedinjene Njemačke. Novi parlament trebao bi simbolizirati transparentnost demokratske vlade, a posjetitelji mogu prolaziti njegovim slojevima kako bi svjedočili donošenju odluka državnog vijeća.



Muzejski otok


Na otočiću sred rijeke Spree na kojoj leži Berlin, nalaze se muzeji pa je stoga otočić i nazvan Otokom muzeja ili Muzejskim otokom. Na Otoku muzeja u Berlinu nalaze se Alte Nationalgalerie, Altes Museum, Bode Museum, Neues Museum i Pergamon Museum.



Muzejski otok je 1999.g. uvršten na popis UNESCOve svjetske kulturne baštine.



Charlottenburg palača




Charlottenburg palača

Palača je sagrađena 1699. kao ljetna rezidencija za Sophie Charlotte, suprugu kralja Fredericka XI.Muzeji i galerije u i oko palače uključuju Berggruen kolekciju, nasuprot palači, koja sadrži 100 Picassovih djela, kao i reprezentativnu zbirka njegovih suvremenika.


Katedrala sv. Hedwige

Katedrala je sv. Hedwige jedna od najbolje skrivanih berlinskih tajni, prva je katolička crkva podignuta u Berlinu nakon Reformacije. Sagrađena je uz posebnu dozvolu kralja Friedricha Velikog, koji je za gradnju donirao i zemljište iza Opere. Crkva je dovršena na Sve svete 1773. godine.

Katedrala sv. Hedwige...

Ujedno je ova crkva bila dio nastavka vizije pruskih kraljeva koji su Berlin željeli učiniti novom 'Atenom na rijeci Spree' ('Spreeathen'). Građevina je modelirana po rimskom Panteonu, što je vidljivo po prepoznatljivoj kupoli, ali je cijela građevina ipak manjih dimenzija.

Deutscher Dom


Ispred pročelja Deutscher Doma


Deutscher Dom jedna je od dvije crkve na Gendarmen Marktu, prekrasnom berlinskom trgu, između kojih se smjestila koncertna dvorana . Deutscher Dom nalazi se na južnom kraju trga, a na sjevernoj strani nalazi se slična, ali ne i identična crkva - Französischer Dom. Oba imena su kolokvijalni nazivi nastali zbog materinskih jezika .
Za vrijeme Drugog svjetskog rata građevina je uništena, nakon čega više nije korištena kao crkva. Obnova je započela 1982. godine, a dovršena je 14 godina kasnije.



Olympia stadion



Ulaz na Oliympia stadion

Izgrađen je za potrebe Ljetnih Olimpijskih igara u Berlinu 1936., na kojima po prvi puta Olimpijski plamen štafetno su prenosili športaši i to iz Grčke pa sve do stadiona u Berlinu. Štafetno prenošenje baklje je od tog trenutka uobičajena praksa na svim OI. To su bile i prve Igre koje su se prenosile uživo putem televizije. Kako u to vrijeme gotovo da nije bilo televizijskih aparata u privatnom vlasništvu, gledatelji su mogli pratiti Igre na ekranima postavljenim po gradu Berlinu.




Unutrašnjost stadiona

Danas je Olympia stadion službeni stadion nogometnog kluba Hertha BSC, te se na njemu održavaju mnoge bitne utakmice europskog značaja.

Izlet u berlin


Novogodišnje rasprodaje u luksuznom trgovačkom centru u Berlinu


Berlin, kao jedan od najvećih gradova Europe nemoguće je upoznati u tjedan dana, ali ono što nam pruža je bogat pregleda najviše moderne političke povijesti, bogat je kulturno, a uz to nudi mnoštvo restorana, luksuznih trgovačkih centara i šetališta. Definitivno grad koji vrijedi posjetiti.

24

subota

prosinac

2011

Božićna rapsodija

U božićno vrijeme održavaju se različiti koncerti, priredbe i događanja. Mnogi zborovi baš u to vrijeme pripremaju nešto svečaniji program kako bi uljepšali baš te dane, u kojima smo tradicionalno okupljeni i imamo više slobodnog vremena.

Zbor Blažene Djevice Marije Kraljice Mira iz Granešinskih Novaka tako je održao sad već tradicionalni božićni koncert. Svake godine uz neke nove članove zbor se posebno priprema i smišlja novi program pod vodstvom zborovođe Stjepana Vugdelije.


Voditelj zbora Stjepan i flautistica Ana


Višeglasno pjevanje malog zbora od jedanaest pjevačica, upotpunili su zvuci flaute i klavijatura,a koncert je održan u prekrasnoj crkvi i posebnoj atmosferi. Crkva je bila osvjetljena svijećama, s kojima su u mraku i uz prvu pjesmu, "Poslušajte svi sada", zborašice ušle u crkvu.



Ulazna pjesma sa svijećama

Koncert su nastavili s nekoliko tradicionalnih hrvatskih božićnih pjesama iz različitih krajeva Hrvatske, od Dalmacije do Podravine. Pjesme su upotpunile mlade solistice.

Na koncertu je gostovao đakon Ratko, otpjevavši uz gitaru tri autorske pjesme. Nadahnut krunicom i Sv. Josipom, pokazao je sve svoje vokalne sposobnosti.


Zaneseni glazbenik


Badnju večer nagovjestili su tihom i betlehemskom svetom noći. Na flauti se zboru pridružila nova župljanka, koja je svoje dionice odradila bez greške.



Pjesma "Veseli se Majko Božja"


Zbor je otpjevao i pjesmu kojom svake nedjelje veličaju Svetu misu, ta pjesma mnogima se uvukla u srce i koncert bez nje nije mogao proći. Na programu se našao i božnićni duet Ivana pl. Zajca, tradicionalna francuska božićna uklopljena u Hark!The Herold angel sing, pripjevom In exellsis deo.




Božić bijeli, poznat po obradi Olivera Dragojevića, priveo je koncert kraju


Za kraj zbor je izveo Merry Christmas ( War is over) J. Lennona, te tako svima okupljenima prvi poželio sretan Božić!



Zbor mladih nakon koncerta


Ovim koncertom mladi su okupljenu publiku pozvali da se sjete onih kojima je najpotrebnije, te tako daruju novac za župni caritas, zvona crkve i za razglas zbora mladih.

Iza ovog mladog zbora još je jedan uspješan koncert i tako s još više iskustva ulaze u 2012. godinu.

11

nedjelja

prosinac

2011

Nakon prostakluka, bezobrazluka, seljakluka i lopovluka - "Spektakluk"

Već sam trojac Rene Bitorajac, Tarik Filipović i Zoran Lazić, nagovješta kakav nas spektakl očekuje. Pozornica satiričkog kazališta Kerepuh, nakon godina i godina izvođenja Magic Act Showa, ove godine predstavila nam je novi uradak Tarika i Renea.



Plakat predstave Spektakluk

Predstava je vrlo popularna i do dobrih karata se teško dolazi, pa ne čudi brojna publika i red u garderobi kazališta. Pravo osvježenje na zagrebačkim ulicama. Publika je bila glasna, vjerojatno jer ju čini mlađa populacija, ali dolaskom Tarika i Renea na scenu, sve je utihnulo.

Predstava

Već prva scena prikazuje spektakluk, točnije Tarik i Rene utjelovljuje dvije bebe koje se žele natjecati u talent showu, po uzoru na svoje roditelje. Oni izvode svoju točku, pjesmu s plesnom koreografijom i tu započinju valovi smijeha u publici. Nakon talent showa, bave se drugim fenomenima 20. i posebno 21. stoljeća, kao što su facebook, mobiteli, vječna mladost, instant zvijezde. Osim fenomena modernog doba, u predstavi su se poigrali hrvatskim stereotipnim odnosima i likovima. Tako su publiku zabavljali Zagrepčanin i Hercegovac, sponzoruše, srednjovječni parovi u bračnom nezadovoljstvu.



Scena iz predstave s plakata ispred kazališta


Predstava iako vrlo smiješna i zanimljiva, potiče nas da preispitamo društvo u kojem živimo i vlastite vrijednosti za kojima se povodimo. Vjerojatno smo scene iz predstave već osobno doživjeli u svom životu ili životu ljudi oko nas, pa tako ovo nije samo zabava društvu, nego i društvena kritika.


Rene i Tarik kao dvije srednjoškolke


Sam naziv predstave- Spektakluk nastao je od dvije riječi. Spektakl označava javni događaj, kazališnu predstava u kojoj sudjeluje veliki broj izvođača s naglašenim vanjskim efektima u koje je utrošeno mnogo novca, luk je dodatak riječima koji pojačava njihovo negativno značenje (prostakluk, bezobrazluk, seljakluk, lopovluk).
Tako ovaj Spektakluk podsjeća na prve predstave koje su organizirale putujuće kazališne družine i u isto vrijeme zabavljale i ismijavale društvo u kojem se nalaze.



Glumači dvojac u punoj dvorani


Najveći dojam ostavili su glumci koji su odigrali po 11 uloga, te su predstavu režirali uz Zorana Lazića. Najviše su me zadivili u sceni u kojoj se predstavlja daljinski upravljač na kojem se mogu mijenjati jezici kojima glumci govore na televiziji. Dvojac scenu izvodi na hrvatskom, srpskom, slovenskom i makedonskom i u svaki put postižu isti efekt- oduševljavaju publiku.

04

nedjelja

prosinac

2011

Što nudi Advent u Zagrebu?

Prosinac je počeo. Centrom grada svjetlucaju one iste lapice kao i prošlih godina. Što nam novog nudi Advent u Zagrebu?


Adventski vijenac oko Manduševca, na kojem gore već dvije svijeće. Božić se bliži!


Na Trgu je postavljen tradicionalni veliki šator, s unutarnjom pozornicom i bogatom ponudom vina. Velika pozornica služi za predstavljanja brojih kulturnih društava, zborova i raznih drugih izvođača koje očekujemo ovog prosinca. Nakon nastupa mnogi ostaju u središtu grada i nastavljaju se zabavljati.


KUD Mala Mlaka okupio Zagrebčane


Program Adventa u Zagrebu nudi izbor svim generacijama. Također nudi priliku da u gužvi na ulicama, mladi glazbenici pokažu što znaju i zarade nešto.


Trojac- dvije violine i violončelo, oduševili svirajući Viva la Vida , grupe Coldplay



Na glavnim ulicama koje okružuju Trg, nalazimo puno štandova sa domaćom hranom, najčešće kobasicama i fritulama. Neizbježno je kuhano vino, rakija. Osim hrane i pića štandovi su puni suvenira, prigodnih božićnih poklona i ukrasa, lampica, unikatnog nakita.



Štand hrvatske vinarije, s domaćim proizvodima


Advent na Zrinjevcu


Atmosfera s Trga širi se dalje do Zrinjevca. Posebno je okićen i do njegovog središta vodi niz štanova.Subotnje večeri gužva je bila velika. Najviše je bilo obitelji s malom djecom koja su trčala uokolo dok su stariji razgledavali štandove.



Gužva na Zrinjevcu

Nude se palačinke, fritule, kobasice, rakije, vina, kave.


Unikatni ukrasi i adventski vijenci na štandu



Štand obitelji koja proizvodi domaće proizvode od lavande


Licitari, autentični suveniri Zagreba, kao božićni ukrasi

Zrinjevac djeluje bajkovito, a za taj dojam zaslužna je i kočija s dva bijela konja, jedino što mu fali je snijeg.


Bijele sanjke čekaju na snijeg

Što je Božić bliže, program je raznovrsniji i Zagreb posjećuje sve više i više ljudi. Detaljan program možete vidjeti na službenoj stranici Adventa.
http://www.adventzagreb.com/

Možda najveselije raspoloženje može nam prenijeti dječji zbor s veselim Zvončićima.


Uz veselu pjesmu zapjevali su i zaplesali svi okupljeni




<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.