Dubai2

nedjelja, 26.03.2006.

Dubai World Cup - zenska strana price

Prosle jeseni sam kupila simpaticni sesiric od nase dizajnerice Mine Petre. I od tada pricam kako cu taj sesir nositi na trke konja. Milivoj je tu moju zelju shvatio doslovno, tako da smo se jucer nasli medju mnostvom od kojih su rijetki bili bez sesira, neki se gledali utrke, a vecina se dosla dobro zabaviti i pokazati urbi et orbi kako znaju iskombinirati sesir s torbicom, haljinom i cipelama. Ni sam ni ja bila bolja. Dan prije sam jurila po shopping centru trazeci haljinu koja ce odgovarati sesiru. Onda sam trazila sal za preko ramena, jelte da mi navecer ne bude hladno, pa nausnice, i nakom svega mi je nedostajala torbica. Ajde, sve sam ja to nekako iskombinirala u rekordnom vremenu (87 minuta!).
Rezultat:
Image Hosted by ImageShack.us Image Hosted by ImageShack.us

Sesiric u dva izdanja tijekom iste veceri..

Nakon prvog kruga po International Villageu, nasli smo se s prijateljima u Bubble Laungeu, nazdravili sampancem i nakon nekog vremena poceli primjecivati sesire. Sve dokumentirano, na zalost, s nasim foticem nije. Bilo je tu svakakvih uradaka, neki su bili toliko veliki su nam jedva u kadar stali....

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

neki su pak bili mali...
Image Hosted by ImageShack.us


neki su bili ponosni na domovinu...
Image Hosted by ImageShack.us

neki dostojanstveni cijelu vecer, bez obzira sto je odabrani konj gubio...
Image Hosted by ImageShack.us

a neki su se odlucili drzati tradicije...
Image Hosted by ImageShack.us

I tako je prosao najbitniji drustveni dogadjaj sezone. Trke? Konji? E da, zbog toga smo i isli u Nad Al Shebu. Utrka je bilo 7, pogledali smo ih 4. Zadnja, najvaznija utrka je bila Dubai World Cup. Dijalog prije zadnje utrke izmedju mene i muza:
On: Ajmo se kladit ja i ti. Sta mislis koji ce pobjedit?
Ja: Electrocutionist!
On: Kako si donjela tu odluku?
Ja: Svidja mi se ime. A za koga ti glasas?
On: Hmmm, svi su dobri, gle koliko svaki ima pobjeda, zestoka je konkurencija...

Image Hosted by ImageShack.us

I PRVI U CILJU JE ELECTROCUTIONIST!

Ostale bitne dogadjaje s utrka, kao koji su konji bili favoriti, kako se zvala koja utrka, sta je vazno gledati na kartici konja, to ce vam napisati Milivoj kad se vrati iz Beiruta, u nastavku Dubai World Cup - muska strana price. Do citanja!

- 21:42 - Komentari (18) - Isprintaj - #

Sretan rođendan blože!

U zadnjih godinu dana na blogu smo napravili sljedeće:

Datum i vrijeme prvog posta: 26.03.2005. (02:01)
Zadnji post napisan: prekjučer
Ukupno postova: 127
Broj postova u zadnjih 30 dana: 8
Broj postova u tekućem mjesecu: 7
Prosjek postova po tjednu: 2.4
Prosjek postova po mjesecu: 9.8
Mjesec s najviše objavljenih postova: travanj, 2005. (25 postova)
Mjesec s najmanje objavljenih postova: ožujak, 2005. (3 postova)
Najveći broj neaktivnih dana između postova: 29
Broj dana bez postova: 250
U koje doba dana najčešće pišete postove: tijekom noći (22 - 7 sati)
i navečer (16 - 22 sata)
Ukupno riječi u svim postovima: 43168
Prosjek riječi po postu: 340
U prosjeku pišete duže postove (više od 250 riječi po postu).
Broj postova sa slikom: 2 (1.6%)
Broj postova bez slike: 125 (98.4%)
Ukupno komentara ostavljenih na vašem blogu: 753
Prosjek komentara po postu: 5.9
Najviše komentara po postu: 63
Broj postova bez komentara: 10
Datum i vrijeme kreiranja bloga: 25.03.2005. (23:05)
Datum i vrijeme zadnje prijave u blogeditor: 26.03.2006. (06:17)
Broj prijava u blogeditor: 218
U ovom trenutku 553 korisnik(a) uređuje svoj blog.
Vaš blog postoji 13 mjesec(i) i 3 dan(a). nut Da mi je znati kako ste ovo izračunali... 13a plaća?
Vaš blog se nalazi na 'Cool' listi.

Image Hosted by ImageShack.us

- 19:34 - Komentari (8) - Isprintaj - #

petak, 24.03.2006.

Muskatni orascici

Prosli tjedan sam bio u Muskatu. Znam da vam muskat budi asocijacije na cuveno vino koje potjece iz Setubala u Portugalu, a sada se proizvodi po citavom Mediteranu, ili na poznate muskatne orascice, ali ovdje se radi o glavnom gradu susjednog Omana.
Muskat je u srednjem vijeku bio "bog i batina" ovog dijela svijeta. Sultanat Muskat je bila pomorska sila, nesto kao Venecija, i vladali su podrucjima danasnjeg Omana, Jemena i Emirata, dakle djelili su Arabiju sa Turcima. Vladali su takodjer juznim Baluchistanom, povjesnom drzavom ciji teritorij danas dijele Iran i Pakistan, zatim Kenijom, Tanzanijom i Mozambikom. Kako bi osigurao mirno zaledje, muskatski je Sultan bio u uniji sa omanskim Imamom i njegovim plemenima koja su obitavala u unutrasnjosti. S obzirom na ove posjede, jasno je da je glavni business bio trgovina robljem.

Image Hosted by ImageShack.us

Pocetkom 19. stoljeca Muskat je izgubio primat u trgovini i pokleknuo pred Britancima, sto je rezultiralo gubitkom vecine prekomorskog teritorija, a obalni dio unutar zaljeva je prepusten lokalnim emirima i njihovim ugovornim obvezama sa Britancima, zbog cega su se do prije 30 godina UAE zvali Ugovorni Oman (Trucial Oman). Kada je umro seik 1856. godine bez nasljednika, doslo je do sukoba koji su zavrseni kompromisnim rjesenjem, pa se Sultanat Muskat preimenovao u Muskat i Oman, a Sultan i Imam su dijelili suverenitet. Medjutim, kad je otkrivena nafta, Britanci su se potrudili da primat u drzavi daju muskatskom sultanu koji je bio "kooperativniji", pa je silom osvojio bitna omanska podrucja, te je 1957. progleasena jedinstvena drzava Sultanat Oman.

Image Hosted by ImageShack.us

Danas je Oman moderna monarhija otvorena Zapadu. Isto kao i Dubai, Oman je bescarinska zona, ali Sultan Qaboos, koji vlada drzavom vec 37 godina nije sklon nekontroliranom boom-u, vec umjerenom razvoju koji jamci prosperitet Omancima, kojih ima svega oko 3 milijuna, iako je citav Oman oko 5 puta veci od Hrvatske. Oman ima dvije enklave od kojih je Wadi Al Madhah potpuno okruzena teritorijem UAE, a druga enklava, Musandam, se nalazi na vrhi Arapskog poluotoka i time Oman kontrolira promet kroz Hormuz.

Image Hosted by ImageShack.us

Grad Muskat je nastao oko tvrdjave i luke, a danas se siri uz obalu prema zapadu, nesto slicno kao nas Dubrovnik (iako se sa Dubrovnikom ne moze usporediti). Za razliku od Dubaija, Muskat ima stari srednjovjekovni dio koji koze docarati zivot orijentalnog grada. Opet za razliku od Dubaija, Muskat nema poslovni dio grada sa neboderima i arhitektonskim cudima. Svi veci objekti su napravljeni u orjentalnom stilu i ne odudaraju od okoline. Ovo je Sultanova palaca...

Image Hosted by ImageShack.us

Iako mu je najveca muskatska dzamija ispred nosa...

Image Hosted by ImageShack.us

...njegovo velicanstvo ima svoju privatnu.

Image Hosted by ImageShack.us

Sultan Qaboos je inace jako omiljen, drzavu je preuzeo kao siromasnu, razjedinjenu, opustosenu i ispacenu ratovima izmedju muskatskog Sultana i omanskog Imama. Danas je Oman bogata i prosperitetna drzava sa oko 13000 dolara BDP po stanovniku, sto je 3 puta manje nego najbogatiji regionalni igrac - Qatar, oko duplo manje od Emirata i duplo vise od Hrvatske. Zanimljivo, Slovenija ima nesto veci BDP po stanovniku od Omana, a nema nafte. Nazalost, tek u Omanu sam saznao da je cesta do Dubaija sasvim pristojna i da se moze doci za manje od 4 sata. Isao sam avionom koji je bio pun penzionera koji su isli gledati godisnji fenomen gnjezdjenja kornjaca na otoku Ras Al Hadd. Stvarno je zanimljivo da gotovo 13 tisuca kornjaca iz Zaljeva, Arapskog mora, Crvenog mora i citave istocne obale Afrike dolazi bas ovdje ostaviti jaja. Posebno ce biti zanimljivo Barbari i Elviri koje nisu vjerovale da smo Goran i ja vidjeli kornjace i da nam se to samo pricinilo (vidi post od 14.1.2006). Eto, ovima se pricinilo 13 tisuca puta i svake godine opet.
Posto su penzici bili spori i senilni, i trazili su ulaz 23 dulje nego sto madagaskarska kornjaca pliva do Omana, let je kasnio 2 sata (inace citav let traje 38 minuta) i zato nije bilo vremena za fotografiranje, nego ravno na sastanak i sa sastanka u hotel. Stoga su slike koje gledate posudjene...
Kao i svaki drugi arapski grad, Muskat ima zanimljivi souq...

Image Hosted by ImageShack.us

...a posebno se ponose standovima sa zacinima, od kojih je najpoznatiji muskatni orascic u 1001 formi i obliku...

Image Hosted by ImageShack.us

...i kako to prilici pomorskoj sili, ribarnica...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Uskoro je Sunce pobjeglo Muskatu u ocean...

Image Hosted by ImageShack.us

...a grad je zablistao poput dragulja iz 1001 noci.

Image Hosted by ImageShack.us

Nazalost, predivnu muskatsku noc sam mogao gledati samo sa balkona u Radissonu SAS Hotelu. Naporni dan me je prikovao za krevet i dosao sam sebi tek ujutro, uz dorucak na terasi uz bazen. Jos jedan sastanak, koji je trajao krace nego sto smo mislili i trk na aerodrom po let raniji od onog rezerviranog. Dok je sluzbeni Peugeot 607 lagano klizio prema zracnoj luci odlucio sam provesti jedan od sljedecih par vikenda u Muscatu. Tada cemo valjda vidjeti puno vise. Za sat vremena smo bili u Dubaiju gdje je na stolu u uredu vec cekao plan sljedeceg putovanja...

- 22:16 - Komentari (6) - Isprintaj - #

subota, 18.03.2006.

Zene, djeca, pocetnici i idioti

Ovaj post bi se mogao zvati i sezdesetosmi put na Fossil Rock, ali je dobio ovakvo ime zato sto smo odlucili da volane u ruke uzmu zene i pocetnici, odlucili smo sa sobom po prvi put uzeti i maloljetnu osobu, a sto se tice idiota, to nismo odlucili mi, nego je Gernot takav sam po sebi.
Moram priznati da sam se malo bojao zenske voznje, posebno kad se sjetim puta za Shwaib (jos neobjavljeno) i veselja koje nam je moja draga priredila nakon nekoliko metera voznje...

Image Hosted by ImageShack.us

Srecom, ovaj put je bilo drukcije. Bitno drukcije.
Dakle, kao sto rekoh, ovaj put smo imali zene, pa onda ljudi koji nikad nisu vozili po pijesku, poput Volkera...

Image Hosted by ImageShack.us

...i onda na kraju bebu.

Image Hosted by ImageShack.us

Sve u svemu, netipicno za pustinjski rally. Osim toga, osam auta od kojih su cetiri pocetnika, sve je upucivalo na cjelodnevno druzenje sa lopatom. Vrijeme je bilo odvratno. Jak vjetar, sunce pece, tridesetak stupnjeva...

Image Hosted by ImageShack.us

I konacno smo se poslagali u Al Aweeru, mislim da ovaj dio ceste svi vec poznajete.

Image Hosted by ImageShack.us

Valerie je dovela neke prijatelje koji se profesionalno bave snimanjem. I to ne bilo kakve snimatelje, poput onih koji snimaju nogomet u HNL-u pa im "brzi" hrvatski nogometasi pobjegnu i ne snime gol. Prema ovima, HRT-ovci bi mogli snimat samo rast traticnice...

Image Hosted by ImageShack.us

Dok sam se zanimao za tehnicke detalje njihove opreme...

Image Hosted by ImageShack.us

...jos je bio mir. Ali cim sam pitao za cijenu i mogucnost nabave, sa komandnog mosta je privremeni kapetan zarezao da ulazim u auto.

Image Hosted by ImageShack.us

Praznjenje guma je bilo brzo zavrseno i krenula je voznja...

Image Hosted by ImageShack.us

Najprije Gernot, koji je ovaj put isao kao predvodnik, a onda mi ostali. Nakon pola sata napravili smo prvu pauzu. Do tada nije bilo nikakvih problema. Moja draga je vozila izvrsno (nos mi je u nebesima).

Image Hosted by ImageShack.us

Kad je prva tura zavrsila bez problema vozaci su izasli izmjeniti dojmove, neki sa vidnim olaksanjem...

Image Hosted by ImageShack.us

...a neki su prolazak prvih 10 kilometara bez problema shvatili kako iznimno zivotno postignuce...

Image Hosted by ImageShack.us

Vjetar je bio sve jaci i jaci i tragovi prethodnog auta, stari tek nekoliko sekundi su se brisali, pa je trebalo svima dosta inventivnosti u trazenju rute...

Image Hosted by ImageShack.us

Onda je krenulo malo atraktivnije, sa vecim usponima i spustevima...

Image Hosted by ImageShack.us

...koje su manje-vise svi savladali bez vecih problema...

Image Hosted by ImageShack.us

...osim sto su neki trebali kopilota i instruktora.

Image Hosted by ImageShack.us

Samo jedan mali incident, nije cak ni vrijedno spomena, tek da se vidi da se i Wrangler moze nasukati...

Image Hosted by ImageShack.us

...i osim toga vise nista spektakularno nismo mogli ponuditi znatizeljnoj publici...

Image Hosted by ImageShack.us

...ali smo zato napravili par arhivskih snimaka: Volkerov prvi spust...

Image Hosted by ImageShack.us

ili Gernotov razbijeni branik. Rekao sam vam da smo osim zena, djece i pocetnika imali i idiota. Na onom istom mjestu na kojem je dobio batine i na kojem se najeo pijeska (vidi post od 6.1.) se zaletio na dinu i na vrhu upao u rupu...

Image Hosted by ImageShack.us

...i onda je opet okrivio novinare (mlada dama, Eva, je samo kolateralna zrtva njegove bezgranicne gluposti)...

Image Hosted by ImageShack.us

...a tako mu i treba kad navija za Werder.

Image Hosted by ImageShack.us

Onda smo se jos malo vozili kroz wadi, prema Fossil Rocku...

Image Hosted by ImageShack.us

...da bi onda shvatili da dalje nema smisla, jer je kasno i vrijeme je ruzno, a neki su friski za volanom. I stvarno, dok smo se vracali doma imali smo kombinaciju kise...

Image Hosted by ImageShack.us

...pjescanih zapuha...

Image Hosted by ImageShack.us

...i predivno ociscenih emiratskih cesta...

Image Hosted by ImageShack.us

Bilo je i boljih izleta, zar ne?

- 01:15 - Komentari (9) - Isprintaj - #

srijeda, 15.03.2006.

Menara

Svaka cast Petronas Towersima, ali onaj tko zeli stvarno pogledati Kuala Lumpur iz pticje prespektive treba se popeti na Menaru, takodjer poznatu i pod imenom KL Tower. Iako je kao gradjevina nesto niza od Towersa, Menara pruza ljepsi pogled na grad zbog toga sto je smjestena na brdu, a u samom podnozju joj raste prasuma. Inace, toranj je visok 421 metar, sto ga cini cetvrtim najvisim na svijetu, poslije CN Towera u Kanadi (553m), tornja Ostankino u Rusiji (537m) i Shanghai Towera (468m). Toranj je sirok od 13 do 25 metara, a temelji su ukopani 17 metara u zemlju. Do vrha voze 4 lifta, a oni zeljni fizicke torture mogu zamoliti da ih se pusti i stubistem, uz uvjet na ne placu nakon 205 stuba, jer ih ima jos 9 puta toliko. Na vrhu je sestokatna glava promjera 50 metara sa 7700 kvadratnih metara. Toranj je izgradjen od 1991 do 1995, u vrijeme kad smo mi uglavnom rusili, a ne gradili i "pojeo" je 45000 kubika betona i preko 6500 tona armature.
U svakom slucaju, tesko je odoljeti posjetu kugli koja dominira gradom...

Image Hosted by ImageShack.us

Ovo je pogled prema vrhu preko hotela "Shangri La". A ovako izgleda kad se od gore pogleda dolje preko hotela "Shangri La"...

Image Hosted by ImageShack.us

Kako je toranj na brdu u sumi, setnja do njega je ugodna kao setnja Maksimirom, osim sto se zbog velike vlage osjecate kao preliveni vrelom vodom. Ali definitivno je lijepo otici na par koraka od poslovnog centra u ovo zelenilo...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Kad se prodje obavezna suvenirnica i restorani u prizemlju, brzi liftovi vas odvedu do vrha, gdje vam daju slusalice i daljinski i posalju da kruzite po platformi od prve do trinaeste tocke, dok vam ugodni glas na desetak svjetskih jezika (ukljucijuci i bugarski) govori sto vidite ispred sebe. A najblize sto vidite gusta suma u podnozju i malo dalje park ispred Petronas Towersa...

Image Hosted by ImageShack.us

...a onda se pogled dize prema poslovnom centru grada...

Image Hosted by ImageShack.us

...i dalje prema gradskom sredistu. Na ovoj slici se vidi sami centar sa Royal Selangor Clubom i velikim jarbolom za zastavu u sredini. U pozadini je Nacionalna dzamija i veliki gradski park...

Image Hosted by ImageShack.us

Evo, sami centar uvecan, za one koji ne vjeruju...

Image Hosted by ImageShack.us

Za kraj, jos velika gradjevina parlamenta....

Image Hosted by ImageShack.us

...smjestena je u sumi, kako se parlamentarcima ne bi smetalo dok donose odluke, koje kasnije mora potvrditi kralj. A ni njemu ne mozete smetati, i on je debelo osiguran jer zivi u Istan Negari...

Image Hosted by ImageShack.us

Kralj inace nema tu funkciju dozivotno. Malezija ima dosta nepraktican kompromisni Ustav koji ju dijeli u devet regija od kojih nemaju sve isti status. Neke (Penang, Malacca, Sabah i Sarawak) su samo "regije", koji imaju postavljenog guvernera, a ostalih pet su sultanati kojima je vladar stalan iz nasljedne loze. Ovi sultani iz tih 5 regija medjusobno biraju tko ce biti Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong, odnosno kralj. Jednom kad ga izaberu, on postavlja guvernere u ove preostale regije koje nisu sultanati. Trenutno je na vlasti dvanaesti kralj od stjecanja nezavisnosti, Tuanku Syed Sirajuddin ibni Almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail, veliki radja od Perlisa, medjutim, njegova uloga je ceremonijalne prirode, posto je vlast u rukama premijera koji je odgovoran parlamentu.

Toliko o Maleziji, vracamo se na pijesak...


- 21:24 - Komentari (15) - Isprintaj - #

petak, 10.03.2006.

Petronas


Unatoc zeljama iz devetog komentara u prethodnom postu, nisam probao kakvog je okusa "voskovana piletina". U potrazi za necim sofisticiranim uskoro sam se nasao ispod ponosa malezijskog uspjeha - Petronas Towersa.

Image Hosted by ImageShack.us

Iako je velicina zgrade ono sto ju je ucinilo poznatom, a most koji spaja dva tornja...

Image Hosted by ImageShack.us

...je jedna od atrakcija koja je neizostavna u Kuala Lumpuru (posebno djelatnicima Siemensa ciji su uredi samo tri kata iznad mosta, pa joj ni ja nisam mogao odoljeti)...

Image Hosted by ImageShack.us

...vecina posjetitelja zapravo ne napusta prva tri kata zgrade na kojima se nalazi Shopping Centar Suria...

Image Hosted by ImageShack.us

Treba li uopce napominjati da nema marke koja je ne moze nabaviti ovdje, a o iznosima radje ne bih. Osim trgovina, u podnozju tornjeva nalazi se i koncertna dvorana Petronas Opere, banke, restorani, barovi... Postoji cak i mali muzej o povijesti i gradnji tornjeva. U pravilu se u njemu ceka na pocetak ture po zgradi. Vrhovi Petronas Towersa mogu inicirati onu fizicku pojavu (oprostite na neznanju, ali pojma nemam kako se to zove u fizici) koja rezultira munjom izmedju dva vrha tornjeva. U muzeju je jedna soba posvecena tome, a na ulazu je i spomen na "americko-srpskog" fizicara Nikolu Teslu koji je otkrio ovu pojavu.

Image Hosted by ImageShack.us

Uz tornjeve se nalaze i dva dodatka, do visine 40-og kata. Na vrhu istocnog dodatka je Petroleum Club, najekskluzivnije mjesto u Maleziji.

Image Hosted by ImageShack.us

Na zapadnom tornju su radnici brisali prasinu i glancali prozore...

Image Hosted by ImageShack.us

...u nadi da ce jenom dobiti unapredjenje, barem na funkciju lift-boya, iako ni njegov posao nije bas lagan.

Image Hosted by ImageShack.us

Nastavlja se...


- 21:39 - Komentari (11) - Isprintaj - #

srijeda, 08.03.2006.

Pile u vosku

Ok, stavimo li pticju gripu na stranu, bilo je tu i zanimljivije hrane. Primjerice, kako je jako vlazno i ima dosta kise, ne nedostaje tropskog voca...

Image Hosted by ImageShack.us

...uspio sam prepoznati i ljesnjake, kestene i slicne stvari, isti su kao i kod nas...

Image Hosted by ImageShack.us

...ali sta im je ovo????

Image Hosted by ImageShack.us

Ovdje sam dobio malu lekciju, nekoliko puta prekidanu napadnim prodavacima CD-ova i laznim dojavama da stize policija. Dakle, ovo lijevo je njihova suhomesnata delicija, omanje tanke kobasice sa nekoliko razlicitih okusa.

Image Hosted by ImageShack.us

Moram priznati da mene, certificiranog testera suhomesnatih proizvoda, ovjerenog kusaca drniskog prsuta i arbitra izmedju posavskog i podravskog kulena, ove stvari nisu pretjerano zainteresirale. Probao sam tek tako, reda radi, suhomesnato je, a "bolje je da propadne selo nego obicaj..."
E, ali ovo desno, e to je tako zanimljivo da mi nije palo na pamet da dodirnem. To je pile kojemu su uzvadjene uznutrice i polomljene kosti kao da je presano, pa zato izgleda ovako okruglo, sa ove dvije izbocine koje su zapravo bataci. I kako bi zadrzalo formu, oblik svjezinu i sta ja znam sta jos, oblozeno je voskom. Inace su meso oblagali voskom...

Image Hosted by ImageShack.us

Osim Jalan Petalinga, i susjedne ulice imaju funkciju trznice i u njima su najcesce grupirane pojedine vrste trgovina. Jedna od prometnijih pokrajnih ulica je bila Jalan Hang Lekir...

Image Hosted by ImageShack.us

Razlog je opet pragmatican: Jalan Hang Lekir je namjenjena cvjecarima, a u Novu Godinu sa ulazi sa ovim...

Image Hosted by ImageShack.us

Ne pitajte me za ime jer ne znam, to je ono voce slicno mandarini, koje je veliko kao tresnja i jede se sa korom. Citav grad je bio pun toga, obicaj je imati ga ukrasenog i na vidljivom mjestu za Novu Godinu. Ja bi ipak radje sarme s pireom...

- 22:55 - Komentari (11) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 06.03.2006.

Kineska trznica

Neki ljudi prve dojmove o zivotu u gradi stjecnu na trznici. Uostalom, i Barosso je isao na Dolac probati sir i vrhnje. Tako sam i ja za vrijeme posjeta Kuala Lumpuru obisao Jalan Petaling, ulicu koja sa svojim odvojcima cini kinesku trznicu.

Image Hosted by ImageShack.us

Kako je bilo samo nekoliko dana do kineske Nove Godine, ne trebam vam govoriti sto su bili udarni artikli...

Image Hosted by ImageShack.us

...ali naslo se tu i svega drugoga, jeftine garderobe, laznih parfema, kopija satova i zenskih trendy torbica, piratskih CD-ova...

Image Hosted by ImageShack.us

...a i kuhaju na licu mjesta. Moram priznati da ovo bas i nije zadovoljilo moje higijenske minimume...

Image Hosted by ImageShack.us

...medjutim, sutradan sam nakon rucka u luksuznom restoranu u poslovnom sredistu Kuala Lumpura zavirio u straznje dvoriste restorana i vidio ovo...

Image Hosted by ImageShack.us

...a ispod njih je lezao debeli macak. Pa se vi cudite kako je nastala pticja gripa.

- 05:32 - Komentari (1) - Isprintaj - #

srijeda, 01.03.2006.

Tko nas cita?

Kako je svijet blogova rastao i rastao konacno se netko sjetio okrenuti unazad i proanalizirati ovu zadnju godinu. Tako je i meni palo na pamet pitanje: tko ovo cita (osim moje azurne mame i jos azurnije punice)?
Jutarnji list analizira bizarne blogove, Makarska Kronika nase lokalne (sa manjim geo-faktografskim pogreskama, ali oprosteno im je), a sam Blog.hr se osvrnuo na statistiku pristupa hrvatskim blogovima. Podaci za veljacu su vecini ljudi samo bezvezna hrpa brojeva iz koje rijetki nesto razabiru, ali pomna analiza je pokazala neke zadivljujuce rezultate. Velika vecina pristupa blogovima je iz Hrvatske, cak 84% (tko bi to rekao), onda ide BiH sa 2.5%, pa SAD itd... Sljedeci sokantni podatak: Najvise pristupa iz Hrvatske je iz - Zagreba. Kako? Pa tamo zivi samo 30% stanovnika! Sljiede nesto manje sokantne vijesti da je glavni provider T-com sa 54% pristupa, da vecina prometa dolazi za Blog.hr naslovnice, da cak 72% korisnika koristi Explorer, a cak 98% Windowse (jadna im majka!), a ono sto je zbilja bilo za ocekivati je i to da cak 60% korisnika koristi kabelsku ili ADSL vezu. Kako? Pa kad surfaju sa posla. Naime, moja dublja analiza ovih nepotrebnih podataka je otkrila odakle se ljudi najcesce zaljecu na blog:

Image Hosted by ImageShack.us

Nakon nekoliko hosting servisa idu studentski domovi, Sava pa Cvjetno, a onda primat medju hrvatskim tvrtkama, Zlatnu Kunu za izbjegavanje rada i surfanje po blogovima u radno vrijeme, na visokoj 15. i 16. poziciji sa preko 300000 hitova u veljaci drzi Siemens.
Svaka cast.

- 05:55 - Komentari (14) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< ožujak, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...