Dubai2

petak, 24.03.2006.

Muskatni orascici

Prosli tjedan sam bio u Muskatu. Znam da vam muskat budi asocijacije na cuveno vino koje potjece iz Setubala u Portugalu, a sada se proizvodi po citavom Mediteranu, ili na poznate muskatne orascice, ali ovdje se radi o glavnom gradu susjednog Omana.
Muskat je u srednjem vijeku bio "bog i batina" ovog dijela svijeta. Sultanat Muskat je bila pomorska sila, nesto kao Venecija, i vladali su podrucjima danasnjeg Omana, Jemena i Emirata, dakle djelili su Arabiju sa Turcima. Vladali su takodjer juznim Baluchistanom, povjesnom drzavom ciji teritorij danas dijele Iran i Pakistan, zatim Kenijom, Tanzanijom i Mozambikom. Kako bi osigurao mirno zaledje, muskatski je Sultan bio u uniji sa omanskim Imamom i njegovim plemenima koja su obitavala u unutrasnjosti. S obzirom na ove posjede, jasno je da je glavni business bio trgovina robljem.

Image Hosted by ImageShack.us

Pocetkom 19. stoljeca Muskat je izgubio primat u trgovini i pokleknuo pred Britancima, sto je rezultiralo gubitkom vecine prekomorskog teritorija, a obalni dio unutar zaljeva je prepusten lokalnim emirima i njihovim ugovornim obvezama sa Britancima, zbog cega su se do prije 30 godina UAE zvali Ugovorni Oman (Trucial Oman). Kada je umro seik 1856. godine bez nasljednika, doslo je do sukoba koji su zavrseni kompromisnim rjesenjem, pa se Sultanat Muskat preimenovao u Muskat i Oman, a Sultan i Imam su dijelili suverenitet. Medjutim, kad je otkrivena nafta, Britanci su se potrudili da primat u drzavi daju muskatskom sultanu koji je bio "kooperativniji", pa je silom osvojio bitna omanska podrucja, te je 1957. progleasena jedinstvena drzava Sultanat Oman.

Image Hosted by ImageShack.us

Danas je Oman moderna monarhija otvorena Zapadu. Isto kao i Dubai, Oman je bescarinska zona, ali Sultan Qaboos, koji vlada drzavom vec 37 godina nije sklon nekontroliranom boom-u, vec umjerenom razvoju koji jamci prosperitet Omancima, kojih ima svega oko 3 milijuna, iako je citav Oman oko 5 puta veci od Hrvatske. Oman ima dvije enklave od kojih je Wadi Al Madhah potpuno okruzena teritorijem UAE, a druga enklava, Musandam, se nalazi na vrhi Arapskog poluotoka i time Oman kontrolira promet kroz Hormuz.

Image Hosted by ImageShack.us

Grad Muskat je nastao oko tvrdjave i luke, a danas se siri uz obalu prema zapadu, nesto slicno kao nas Dubrovnik (iako se sa Dubrovnikom ne moze usporediti). Za razliku od Dubaija, Muskat ima stari srednjovjekovni dio koji koze docarati zivot orijentalnog grada. Opet za razliku od Dubaija, Muskat nema poslovni dio grada sa neboderima i arhitektonskim cudima. Svi veci objekti su napravljeni u orjentalnom stilu i ne odudaraju od okoline. Ovo je Sultanova palaca...

Image Hosted by ImageShack.us

Iako mu je najveca muskatska dzamija ispred nosa...

Image Hosted by ImageShack.us

...njegovo velicanstvo ima svoju privatnu.

Image Hosted by ImageShack.us

Sultan Qaboos je inace jako omiljen, drzavu je preuzeo kao siromasnu, razjedinjenu, opustosenu i ispacenu ratovima izmedju muskatskog Sultana i omanskog Imama. Danas je Oman bogata i prosperitetna drzava sa oko 13000 dolara BDP po stanovniku, sto je 3 puta manje nego najbogatiji regionalni igrac - Qatar, oko duplo manje od Emirata i duplo vise od Hrvatske. Zanimljivo, Slovenija ima nesto veci BDP po stanovniku od Omana, a nema nafte. Nazalost, tek u Omanu sam saznao da je cesta do Dubaija sasvim pristojna i da se moze doci za manje od 4 sata. Isao sam avionom koji je bio pun penzionera koji su isli gledati godisnji fenomen gnjezdjenja kornjaca na otoku Ras Al Hadd. Stvarno je zanimljivo da gotovo 13 tisuca kornjaca iz Zaljeva, Arapskog mora, Crvenog mora i citave istocne obale Afrike dolazi bas ovdje ostaviti jaja. Posebno ce biti zanimljivo Barbari i Elviri koje nisu vjerovale da smo Goran i ja vidjeli kornjace i da nam se to samo pricinilo (vidi post od 14.1.2006). Eto, ovima se pricinilo 13 tisuca puta i svake godine opet.
Posto su penzici bili spori i senilni, i trazili su ulaz 23 dulje nego sto madagaskarska kornjaca pliva do Omana, let je kasnio 2 sata (inace citav let traje 38 minuta) i zato nije bilo vremena za fotografiranje, nego ravno na sastanak i sa sastanka u hotel. Stoga su slike koje gledate posudjene...
Kao i svaki drugi arapski grad, Muskat ima zanimljivi souq...

Image Hosted by ImageShack.us

...a posebno se ponose standovima sa zacinima, od kojih je najpoznatiji muskatni orascic u 1001 formi i obliku...

Image Hosted by ImageShack.us

...i kako to prilici pomorskoj sili, ribarnica...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Uskoro je Sunce pobjeglo Muskatu u ocean...

Image Hosted by ImageShack.us

...a grad je zablistao poput dragulja iz 1001 noci.

Image Hosted by ImageShack.us

Nazalost, predivnu muskatsku noc sam mogao gledati samo sa balkona u Radissonu SAS Hotelu. Naporni dan me je prikovao za krevet i dosao sam sebi tek ujutro, uz dorucak na terasi uz bazen. Jos jedan sastanak, koji je trajao krace nego sto smo mislili i trk na aerodrom po let raniji od onog rezerviranog. Dok je sluzbeni Peugeot 607 lagano klizio prema zracnoj luci odlucio sam provesti jedan od sljedecih par vikenda u Muscatu. Tada cemo valjda vidjeti puno vise. Za sat vremena smo bili u Dubaiju gdje je na stolu u uredu vec cekao plan sljedeceg putovanja...

- 22:16 - Komentari (6) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< ožujak, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...