Dubai2

subota, 25.02.2006.

Rosa

Nakon trotjedne ture koja je ukljucivala minhenske pivnice, shopping u Becu, trcanje po Zagrebu i odmor pod Biokovom, dosao je trenutak da se vratimo u Dubai. Moram priznati da sam jedva docekao povratak, ali o tome cu drugom prilikom. Sada bih samo htio reci da se povodom naseg povratka i nebo nad Dubaijem rasplakalo sto jer rezultiralo sa 14.6 milimetara kise po kvadratu unutar jednog dana. Moja mama bi na takvu kisu rekla da je malo poroskalo. Medutim, Dubai nema sustav odvoda oborinskih voda, a ni drenazu...

Image Hosted by ImageShack.us

...pa je tih nekoliko sati kise izazvalo prometni kolaps i 513 prometnih nezgoda radi kise. Nocas dok smo se vozili sa aerodroma pale su 2-3 kapi, a pakistanski taksist je rekao da je opet nevrijeme, jer mu se zamaglilo staklo, pa je gledao kroz prozor. Zamislite njegovo ushicenje kad sam mu pokazao kako usmjeriti ventilator na staklo.
Nas kvart je dozivio pravi potop...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Ove slike su iz novina. Bili smo malcice prestravljani dok smo ovo gledali u avionu jer nismo znali sto cemo doma zateci. Kad samo dolazili u Dubai prije 18 mjeseci negdje je pisalo da imaju svega 5-10 kisnih dana godisnje. Onda je dosla moja supruga 8.12.2004. i do Bozica je svaki dan padala kisa. Imali smo poplavu u spavacoj sobi i voda se probila do prizemlja.
Ove godine je ovo prva ili druga kisa u zimskoj sezoni, ali po tragovima smo zakljucili da nam je spavaca soba opet bila bazen, a na stropu prizamlja se opet vide tragovi vode. Barem se osusilo prije naseg povratka.
Neki, poput Shopping Centra Ibn Battuta, su imali vise problema...

Image Hosted by ImageShack.us

A danas vec pece sunce i nema ni oblacka.

- 06:06 - Komentari (10) - Isprintaj - #

subota, 04.02.2006.

Kuala Lumpur - Nocna setnja centrom 2

Samo par koraka od bljestavog sredisnjeg trga nasao sam se u sumarku, kao da me je netko prebacio miljama sjevernije u prasumu. To je bio rub Lake Gardens Parka (Taman Tasik Perdana) koji seze do samog centra, mozda nekih 500 metara od gradskog trga, a u njemu je veliki ornitoloski rezervat, park leptira, park hibiskusa, park jelena, jezera, skuplture i slicno. Na rubovima parka, kao zid prema uzavrelom centu...

Image Hosted by ImageShack.us

...nalaze se Nacionalni muzej, Muzej kraljevske policije, Islamski muzej umjetnina, Memorijalni centar Tun Razak, Nacionalni muzej gume, Azijski muzej umjetnina i slicne reprezentativne gradjevine. Nazalost, sve su obavijene tropskom sumom, a bio je mrak. Imam neke slike, ali stvarno nisu za objavljivanje. Od objekata na ovom potezu od silne sume se vide samo oni koji su uz glavnu cestu Jalan Sultan Hishamuddi, poput Nacionalne dzamije...

Image Hosted by ImageShack.us

...kompleksa koji se proteze na 5 hektara, a moze primiti preko 8000 vjernika. Dzamija sadrzi ima sobe za ceremonije, biblioteku, sobe za sastanke i mauzolej nacionalnih heroja, a najimpresivnija je Velika dvorana u obliku satora kojeg drzi 18 stupova koji simboliziraju 13 federalnih jedinica Malezije i 5 stupova islamske vjere. Juzno od dzamije se nastavlja utakmica dvojice engleskih arhitekata, Normana i Hubbocka u izgradnji sto impresivnijih objekata u orijentalnom stilu. Prvi je 1911. sagradio zeljeznicku stanicu (Stesen Keretapi)...

Image Hosted by ImageShack.us

...a drugi odmah nasuprot nje zgradu Malajske zeljeznice (Bangunan KTM).

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Kasnije su zgrade povezane tunelom. Ako vam ista moze opisati uljudjenost i urbanu kulturu Malajaca, ovako izgleda tunel izradjen 1968. godine u 10 sati navecer. Ni jednog opuska, ni jednog grafita, nista slomljeno, nista razbijeno. Odmah pored tunela je WC, cist kao i tunel. Svaka usporedba sa tunelom koji povezuje Zaprudje i Dugave je suvisna...

Image Hosted by ImageShack.us

Nakon kolodvora je vec bilo vrijeme da se vratim u malo zivlje djelove grada. Nakon sto sam presao nabujali potok preko mosta koji je napravljen samo radi kablova telekomunikacijske tvrtke, poceli su dolaziti tragovi manjinski kultura. Naprije Sri Mahamariamman, indijski hram, sa tisucama figura na fasadi, od cega je najveca bila ona sa covjekolikim slonom, ili covjekom sa slonovskom surlom. Inace, u prikazima indijske mitologije, koju ja bas i ne razumjem, svaki covjekoliki lik ima 4 ruke. Ono sto nikad necu shvatiti je zasto stotine Indijaca gledaju svakog punog sata u umjetnog radju koji hrani zmije (takodjer umjetne) u shopping centru Ibn Battuta. U svakom slucaju, kuriozitet je da na ulazu u kinesku cetvrt naletite upravo na indijski hram...

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

A onda je na red dosla i Kina. Kad vidite male restorane i kojima se ljudi sluze stapicima...

Image Hosted by ImageShack.us

...a druga polovica je u biti otvorena kuhinja, znajte da ste blizu kineske cetvrti.

Image Hosted by ImageShack.us

A u kineskoj cetvrti je obicno najzanimljivija trznica...

- 23:56 - Komentari (1) - Isprintaj - #

petak, 03.02.2006.

Kuala Lumpur - Nocna setnja centrom

Pljusak je prestao i zivot se ponovo vratio na ulice Kuala Lumpura...

Image Hosted by ImageShack.us

...pa sam se i ja izvukao iz obliznjeg restorana i nastavio sa razgledavanjem. Najblizi put do srca grada je ulica Gombak. Bljestece reklame i novogodisnji ukrasi te njihov odraz na mokrim plocinicima pretvorili su ulicu u festival svjetla i sjaja...

Image Hosted by ImageShack.us

...a ako bi pokusali sakriti pogled od tog bljestavila, zapeli bi na jednoj od nebrojenih prodavaonica svile, po kojima je ulica Gombak poznata.

Image Hosted by ImageShack.us

Polako je poceo padati mrak (odmah se ispricavam na amatrskim nocnim fotografijama, ali jos ne upravljam izmjenom dana i noci) i u daljini su se vidjeli tornjevi "Zlatnog trokuta".

Image Hosted by ImageShack.us

Grad najprije ugrijan na 35 stupnjeva, a potom preliven pljuskom kuhao se kao u loncu. Para je izlazila iz svake lokve, a potoci Kuala Lumpura su "proizvodili" toliko vlage, da su vrhovi visih gradjevina uskoro postali obavijeni maglicom.

Image Hosted by ImageShack.us

Dolaskom na sredisnji gradski trg, prvi zanimljivi objekt je Dewan Bandaraya (Gradska vijecnica). Izgradjena je 1887. godine i od tada nije mjenjala funkciju.

Image Hosted by ImageShack.us

Odmah iza vijecnice se otvara veliki prostor nekadasnjeg Kraljevskog kluba Selangor (Padang Kelab Selangor).

Image Hosted by ImageShack.us

Na ovoj velikoj livadi su godinama engleski kolonijalisti igrali kriket. U ponoc 31.8.1957. godine britanska zastava je spustena i na ovom mjestu je proglasena nezavisnost Malezije. U sijecnju 1990. godine, tadasnji premijer Yang Amat Berhormat Datuk Seri Mahatir Mohamed odlucio je primjereno obiljeziti koljevku malezijske nezavisnosti, pa je trg preuredjen u predivni park, ispod njega su parkiralista i servisne prostorije, a pored trga se nalazi 100 metara visoki jarbol sa malezijskom zastavom. U skladu s tim, trg je dobio novo ime: Dataran Merdeka (Trg slobode). Na slici sasvim desno mozete vidjeti i anglikansku crkvu, jednu od najstarijih u Maleziji, koja je podignuta 1887. godine.
Sa druge strane trga se nalazi zgrada Sultana Abdula Samada. Izgradjena je 1894. godine kao britanski federalni sekretarijat, a danas su u njoj visoki malezijski sudovi.

Image Hosted by ImageShack.us

Sredisnji toranj sa satom, visok 40 metara, neodoljivo podsjeca na Big Ben. Juznu stranu trga zauzimaju Nacionalni povijesni muzej i Memorijalna knjiznica Kuala Lumpura...

Image Hosted by ImageShack.us

...a nize se nalazi i Glavna posta (Pejabat Pos Besar).

Image Hosted by ImageShack.us

Poslje ovoga sam zasao u neku sumu. Sta je sa druge strane, citajte sutra...

- 11:03 - Komentari (1) - Isprintaj - #

srijeda, 01.02.2006.

Kulala Lumpur - Zrce na Spici

Odmah po zavrsenom poslu odjurio sam taksijem u "Zlatni trokut", poslovni dio Kuala Lumpura, malo sjevernije od samog centra. Vidjevsi moje zacudjeno lice, posto okolina nije izgledala nimalo poslovno, taksist mi je objasnio da je ovaj dio grada pun beach-barova.

Image Hosted by ImageShack.us

Kakvi sada beach-barovi? Pa zar nismo trebali doci u super-moderni urbani centar grada, odmah podno Petronas Towersa, najvecih blizanaca na svijetu?

Image Hosted by ImageShack.us

Onda mi je sve postalo jasno. Iako s samom centru grada, sve sto nije neboder je prasuma, i kako bi se barem malo kultivirao krajolik, i ocuvao sarm i urbani zivot grada, u podnozju poslovnih nebodera su stvarno lezerni beach barovi.

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Kao da je netko pomaknuo barove sa Zrca u Bogovicevu. Svaka zgrada ima svoj pripadajuci sumarak sa svojom oazom uzitka.

Image Hosted by ImageShack.us

Posto sam poljubio zatvorena vrata "Petronas Towersa" (radi do 17:00 i ne radi ponedjeljkom) malo sam se prosetao kvartom. Stvarno je uredan i miran i nicim ne podsjeca na poslovno srce Malezije.

Image Hosted by ImageShack.us

Zapravo, bio je toliko miran da sam odlucio pjeske krenuti prema povjesnom sredistu Kuala Lumpura. Nije bilo tesko naci put, glavna ulica je bila vise nego napadno uredjena povodom kineske Nove Godine.

Image Hosted by ImageShack.us

Mislio sam da kao turist mogu vise vidjeti pjeske i da mi ne treba njihov vise nego efikasni lebdeci metro...

Image Hosted by ImageShack.us

... a samo dvadestak minuta nakon toga bio sam skriven u kucici autobusne stanice jer je ulicama grada divljao tropski pljusak, pretvorivsi ceste u rijeke. Metro je odjednom postao privlacan, ali nedostizan...

Image Hosted by ImageShack.us

Posto sa ostatkom svijeta komuniciramo samo blogom, zelio bih ovim putem cestitati rodjendane svima koji prate ovaj blog, a rodjeni su prvog dana u veljaci.

- 22:57 - Komentari (8) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

< veljača, 2006 >
P U S Č P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...