Palac
19.04.2008.Rijetko što može više razgaliti pripadnike srednjih i starijih generacija jačeg spola (navodno!), od prisjećanja na dane koje su proveli u «onoj» vojsci. Obično davimo i sebe sve oko sebe pričama o nekakvim zastavnicima, majorima, atomskim udarima i molekularnim implozijama, forsiranjima «reka», DRNČ-u i pitaj dragog Boga o čemu još sve ne. Naravno, neizostavna tema pritom je i vojnička spiza, pa se onda prisjetimo i kako smo ponedjeljkom jeli pasulj, utorkom grah, srijedom fažol, eventualno četvrtkom za promjenu – SMB kuglice, pa bi se taj magični krug ponavljao do besvijesti. komentiraj
(18) * ispiši * #
Ne morate se bojat, danas vas ipak nemam namjeru upilat sa svojim vojničkim pričama (a ima ih, ima, nije da ih nema...), nego me ovo jugo podsjetilo na taj famozni pasulj/grah/fažol kako vam god bilo drago.
Jugo na Jadranu i dalje puše li ga puše, ali evo- danas je po prvi put iz onog gnjilog, gnjecavog, sivog, evoluiralo u zamislite – suho! Atroke manistra u suvo...
Čuvaj se škure bure i suvoga juga – umna je uzrečica naših starih, nastala vjerojatno na temelju stoljetnih iskustvenih podataka. Uostalom, kad ste na moru, red je čuvat se bilo kakve bure i bilo kakvog juga, a o čuvanju od tramuntane ne moram niti govorit.
E sad, zašto ja ovo sve zborim...
Ako nisto znali, ovo «suvo» jugo ima i svoje ime.
Ne, ne, nije kao što ste najprije pomislili da se zove samo tako – «suvo jugo»
Pihhh....
Dakle, ovo suvo jugo zove se palac. P A L A C!
E!
I to vam nije ni desni ni livi palac, a nije niti nožni ni ručni palac.
I još jedna stvar – ne izgovara se isto ka ovi nožni i ručni palac nego je na prvom slogu dugouzlazni naglasak (ako se ne varam)...
Dakle – paaaalac, kao nešto što pali, razumite!
Ako ne razumite, onda recite – ŽALAC....
E e to to, samo sad umisto Ž recite P i to je to...
Sad kad smo riješili lingvističko-fonetičku problematiku, ajmo se bacit malo i na meteorologiju.
Dakle, ovaj palac je karakterističan po tome da puše samo u ovo doba godine – dakle u proljeće. Njegova najvažnija uloga nije u tome da nam donosi glavobolju, već je drugačije naravi - vrlo uspješno podiže temperaturu zraka.
I to nepovratno.
Barem u dogledno vrime.
Palac je u stvari veliki fen koji nam stiže iz Afrike – eto nadam se da ste skontali.
Nakon palca, temperatura zraka više ne pada. Barem tamo do jeseni, naravno...
Proljetna suva juga se u nekim našim primorskim krajevima nazivaju još i pasionskim ili pašijunskim južinama. Nemaju veze sa pasioniranim skupljačima markica, salveta ili značkica, već se to «pasionska» odnosi samo na juga koja pušu za vrime Velikog Tjedna, a kako je ove godine Uskrs uranija, tako smo ostali bez pašijunskog juga.
Bilo kako bilo, pasijunsko, palčano ili tek obično, danas nisam propustija priliku da iskoristim konačno vedro nebo i ovo neobično meteorološko stanje za ispucavanje nove garniture «fotki s mora». Hoće li ili ne imati terapeutski učinak na moje drage čitetelje koji su trenutno daleko od velikog plavetnila – bumo vid'li.
Aj živili, moram ić ća!