Da ne ispadne kako lutamo samo po brdima i mjestima gdje nema ni "c" od civilizacije, potrudili smo se jedan dan našeg boravka u CG odvojiti za posjet lokalnim znamenitostima.
Prvi na redu je bio Plav, Gusinju najbliži grad.
Plav je mjesto neobičnih čarolija, koje krase izuzetno lijepa i prirodna jezera: Plavsko, Hridsko i Visitorsko, a kroz sam grad protiču dvije rijeke, Plavska i Komaračka. Pitomost ovog kraja zaokružuju vijenci visokih planina: Visitor, Prokletije, Maja Karanfil, Memina Planina, Kofiljača, te Meteški vrhovi, Hridski krši i Čakor.
Grad je smješten na Plavskom jezeru na 910 mnv, drugom po redu najvećem ledenjačkom jezeru na prostorima exYu. Dužina jezera je 3,5 km a širina više od 2 km. Kao pravi turisti
odmah smo prionuli foto sessionu na jezeru.
orly i ja, u pozadini Visitor
Sljedeća destinacija, također istaknuta kao znamenitost je stara, drvena ili čaršijska džamija. Smatra se najznačajnijim vjerskim i povijesnim sakralnim objektom koji se ubraja u objekte nulte kategorije i kao takav je zakonski zastićen od strane države. Sagrađena je 1471.godine.
No najveća znamenitost ovdje je Kula Redžepagica.Nalazi se u samom centru grada i datira iz cca 15. stoljeća.
Sagrađena je na pet nivoa, pola od kamena a pola od kvalitetnog drveta i predstavlja biser bošnjačke arhitekture uopće.
Dolazak u Plav bio nam je i posebno zanimljiv zbog prethodno zakazanog dogovora sa članovima
PD Prokletije
Dobili smo pregršt korisnih informacija, pogledali hrpu prekrasnih slika i, što je najvažnije, dogovorili sljedeću zajedničku o kojoj će biti riječi u slijedećem postu.
Nakon obilaska kule Redžepagice, naši ljubazni domaćini su nam ukazali i na druge kule takve vrste, no one, na žalost, nisu uvrštene u zavičajne znamenitosti
.
Nakon šetnje gradom, vraćamo se u naše malo selo, Gusinje
. Ovdje smo obavljali svu opskbu, osim gorivom, za koje se ipak mora otići u Plav.
Gusinjski kraj cini jedna varosica sa desetak sela u jugoistocnom dijelu Republike Crne Gore. Gusinje se nalazi u podnozju Prokletija i razvilo se na temeljima srednjovjekovnih naselja.
Posjet Gusinju ne može proći bez posjete Ali-Pašinim izvorima.
Alipašini izvori kod Gusinja su jedno od najizdašnijih vrela i predstavljaju specifičnu, nedovoljno iskorištenu turističku atrakciju.
Vrelo čini niz od 25 izvora u podnožju brda Vezirova brada na nadmorskoj visini 925 metara. Temperatura vode je gotovo konstantna i kreće se od 5,6 do 6,6 stupnjeva.
Prema pričama koje smo čuli od mještana, ova voda bi se u budućnosti trebala flaširati, pošto je voda sa izvora iznimne kvalitete i čistoće.
Kad smo stigli na izvore, uz svu tu vodu koja onuda protiče, otvorilo se i nebo, tako da je doživljaj obilja vode bio potpun
. No nas to, naravno, nije spriječilo da sve obiđemo
.
Stanovništvo cijelog ovog kraja iznimno je ljubazno i otvoreno i uvijek će rado popričati sa novim licima u gradu.
Uza svu ovu idilu, bitna je i ova stijena u pozadini
. Naime, naknadno smo saznali da ista predstavlja penjalište, i to novo i dobro
Za sve koje zanima,
ovdje se nalazi vodič za smjerove u ovoj regiji.
Naravno, ovo nije sve
. Idemo mi dalje u inspekciju. U prvom postu spomenula sam još jedan planinarski dom u dolini Grbaja. Inspekcija je bila jedini logični ishod
.
Dakle, od našeg doma, samo se vozi cesticom dalje tj dublje u dolinu. Nakon par km stvarno dolazimo i do drugog doma koji je u vlasništvu
PD-a Karanfili iz Gusinja
Ispred doma su sagrađene mini kućice za spavanje. Više o ovom domu saznat ćete na
Vincijevom blogu koji je tamo boravio.
Toliko o znamenitostima. Vraćamo se opet u divljinu
.
Next: Uspon na Visitor