21

utorak

svibanj

2013

Spolni sustav pčele medarice

U pčelinjoj zajednici u razmnožavanju glavnu ulogu imaju matica i trut. Same radilice ne sudjeluju u razmnožavanju, jer im je spolni sustav zakržljao, ali su neophodne za sve segmente u zajednici kako bi ona normalno funkcionirala.
Spolni sustav matice je smješten u zatku, a građen je iz nekoliko dijelova: jajnika, jajvovoda i sjemenske vrećice.
Jajnici su parni organi, kruškolikog oblika. Funkcija im je proizvodnja jaja. Jajnici kod oplođene matice su duži i širi za razliku od jajnika neoplođene matice. Dužina im je između 5 i 6 mm, a na najširem mjestu su 3 – 4 mm široki. Oba jajnika sadrže oko 200 cjevčica u kojima se stvaraju jaja. Na jajnike se nastavlja jajovod.


Slika 1.A-jajnici u oplođene matice B-jajnici u neoplođene matice

Jajovod u matice služi kao kanal za odvodnju jaja. Na izlazu iz jajnika su uži, a zatim se proširuju.
Sjemenska vrećica (spermatoteka) služi kao spremište sperme tj. muških spolnih stanica nakon parenja matice s trutovima. Ima oblik šuplje kugle čiji je promjer 1 mm. Stijenka sjemenske vrećice je obavijena malim dušnicama.
Spolni otvor u matice nalazi se u šupljini koju zatvaraju leđna i trbušna ljuščica zadnjeg kolutića zatka.

Spolni organ truta sastoji se od: sjemenika, sjemenovoda i cijevi za parenje.
Sjemenici su parni organi, grahastog oblika i bijele boje. Nalaze se u zatku u kojem su obavijeni vezivnim i masnim tkivom. Dužina im je do 6 mm, a širina 1,6 mm. U njima se nalaze sjemenske cjevčice u kojima se stvaraju spermatozoidi ili muške spolne stanice. Na sjemenike se nastavljaju sjemenovodi.
Sjemenovodi - uži završni dijelovi sjemenovoda su povezani tj. ulaze u stražnji odvodni dio sluzne žlijezde. Razlikuju se parni i neparni sjemenovod. Parni sjemenovodi se spajaju u neparni sjemenovod koji se dalje nastavlja u cijev za parenje koja predstavlja završni dio spolnog organa truta.
Trut spolno dozrijeva u dobi od deset dana.

16

četvrtak

svibanj

2013

Parenje pčela medarica



13

ponedjeljak

svibanj

2013

Stvaranje i oplodnja jajašaca

Oplodnja jajašca se ne događa u isto vijeme kada se matica pari s trutom. Najprije, spermatozoidi ili muške spolne stanice trutova se smještaju u oba jajovoda (parni i neparni). Zatim iz jajovoda spermatozoidi gibanjem ulaze u sjemensku vrećicu ili spermatoteku koju ispunjavaju do kraja. Sjemenska vrećica može primiti šest do sedam milijuna muških spolnih stanica koji ostaju u sjemenskoj vrećici matice do kraja njezinog života. Kod mlade i nesparene matice, sparmatoteka je ispunjena tekućinom. Kada se takva matica spari, spermatozoidi ulazeći u sjemensku vrećicu polako istiskuju tekućinu iz sjemenske vrećice zauzimajući njezino mjesto. Ponekad na ulazu u sjemensku vrećicu ostane male količine tekućine, pa prva jajašca znaju ostati neoplođena. Matica koja je oplođena nekoliko dana poslije počinje nesti jajašca i u pravilu takva oplođena matica više ne izlazi iz košnice. Ona matica koja se ne uspije spariti i ne bude oplođena, za otprilike šest do osam tjedana počinje nesti neoplođena jajašca. Iz takvih neoplođenih jajašaca se stvaraju trutovi.
Nakon parenja s trutovima i ispunjavanja spermatoteke s muškim spolnim stanicama, dolazi do stvaranja jajašaca u jajnicima matice. Osim prisutnih jajnih stanica, stvaraju se i hranidbene stanice. Broj hranidbenih stanica u početku nadmašuje broj jajnih stanica, ali s vremenom se hranidbene stanice smanjuju, jer hranjive tvari iz tih stanica osmotskim putem prelaze u jajne stanice koje postaju veće. Transformacija jajne stanice u jajašce se dešava u cjevčicama jajnika, a kada jaje sazrije, prelazi u jajovod. Ovaj način proizvodnje jajašaca ide nesmetano i svako jajašce je uvijek spremno te gotovo nikad ne dolazi do začepljenja odvodnih kanala u matice. Produkcija ili proizvodnja jaja u matice se odvija cijeli njezin život. Kada prestane proizvoditi jaja primjerice zbog bolesti ili starosti, pčele radilice ju zamjene s novom maticom.


Slika 1. Jajašca u stanicama saća

Što se tiče oplodnje jajašaca u pčela medarica kao i kod velikog broja drugih vrsta kukaca karakteristična je pojava partenogeneze. Naime, sve ženske jedinke ili članovi pčelinje zajednice (matice i radilice) nastaju iz oplođenih jajašaca dok muški pripadnici zajednice (trutovi) nastaju iz neoplođenih jajašaca. S obzirom da postoje tri vrste stanica (radiličke, trutovske i matičnjaci) u koje se polažu jajašca, spol je unaprijed određen. Kada matica izleže jajašca u manje radiličke stanice, iz tih stanica razviti će se radilice, a kada matica izleže jajašca u veće trutovske stanice, iz njih će se razviti trutovi.
Sam tijek oplodnje ide na slijedeći način: svako jajašce iz kojeg će nastati ženska jedinka prolaskom se kroz neparni jajavod oplodi ili spoji s muškim spolnim stanicama koje se istisnu iz sjemenske vrećice, dok jajašce iz kojeg će nastati trut ne dolazi u kontakt s muškim spolnim stanicama tj. ne oplodi se.

05

nedjelja

svibanj

2013

Matica i nesenje jajašaca

Mlada matica u dobi od 5 do 10 dana će se u pravilu pariti s trutovima, a započinje s leženjem jajašaca obično 48 – 96 h (2 – 4 dana) nakon parenja s trutovima tj. nakon oplodnje. U praksi se pokazalo da neke matice i u dobi od 8 dana mogu već nesti jajašca. Ako matica i nakon 15 dana ne počne nesti, to je znak da će u uzgoju biti znatno lošija ili da uopće neće nesti jajašca. Takva matica će kasnije nesti samo neoplođena jajašca iz kojih će se leći samo trutovi (partenogeneza).
Zdrava i oplođena matica nese jajašca u pravilno izgrađene i čiste stanice saća. Stanice namijenjene za polaganje jajašaca prvo očiste pčele radilice. U svaku stanicu, matica snese u pravilu po jedno jajašce, samo u iznimnim prilikama, a to je najčešće kada više nema dovoljno prostora (dovoljno stanica na raspolaganju) snese u jednu stanicu i više jajašaca. Sam tijek nesenja jajašaca je brz i traje do 12 sekundi. Matica prije samog polaganja jajašca stavlja glavu u stanicu, nakon toga izvlači glavu i stavlja zadak u stanicu s podignutim krilima i s nožicama koje se prihvaćaju za stijenke – rubove susjednih stanica. U ovakvom položaju matica ispruži žalac i snese jajašce u stanicu. Isti postupak ponavlja, odnosno nastavlja leći jajašca u druge pravilno izgrađene i čiste stanice.

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.