Umro Franjo Starčević, osnivač "Škole mira"


Franjo Starčević


Dragi prijatelji, suradnici i simpatizeri "Škole mira",

tužna srca javljamo Vam da nas je u 88. godini napustio osnivač, pokretačka snaga i dugogodišnji predsjednik "Škole mira" prof. Franjo Starčević. Umro je 30. travnja 2011. u Rijeci. Oproštaj od trajne inspiracije djelovanja "Škole mira", čovjeka kojeg ćemo pamtiti po vizionarskoj hrabrosti koja je po njegovim riječima vrlo često graničila s ludošću, održat će se 3. svibnja na mjesnom groblju u Mrkoplju.

U skladu sa željama obitelji molimo Vas da ne donosite cvijeće i vijence već da, ukoliko želite, uplatite doprinos radu "Škole mira" na žiro račun 2340009-1110367767.

02.05.2011. u 19:25 | 1 Komentara | Print | # | ^

Škola mira na Facebooku:


Rad i aktivnosti Škole mira možete pratiti i na Facebooku, na sljedećem linku:

Link na Facebook!

14.08.2010. u 16:42 | 0 Komentara | Print | # | ^

Što danas nudi Škola mira?

Poštovani, nakon kratkog razdoblja zatišja, u jeku 1. međunarodnog volonterskog kampa obaviještavam Vas o letku koji je promovirao Školu mira na Danima Gorskog kotara na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


U ovom letku nalaze se sve informacije važne za Školu mira, uključujući i cjenik


Danijel Jedriško

14.08.2010. u 14:30 | 0 Komentara | Print | # | ^

Izvješće o radu

Drage i dragi prijatelji, suradnici i donatori "Škole mira"

ovo javno izvješće o radu i urađenom od članstva i prijatelja ŠM podložno je komentarima, kritikama i prijedlozima svih zainteresiranih za ovaj jedinstven projekt.

Podijelili smo napore na dva kolosjeka fokusirajući se na Kuću i projektne aktivnosti Škole mira u kojima bi posebno istaknuli anganžman projekt menadžera Jelene Djurkin.

Kako bi Kuća što bolje funkcionirala u planu je tiješnje povezivanje s bistroom "Stari Baća" koji bi preuzeo pripremu hrane i objekta za grupe, što bi se definiralo zasebnim ugovorom.

Također, u Kuću ŠM uselila se Poduzetničko - obrtnička zadruga "Gorski kotar" sukladno novom Statutu udruge, koji dozvoljava suradnju sa srodnim institucijama.

Osim ovih poslovno - tehničkih stvari dogovoreno je postavljanje Kuće na novu razinu pravljenjem profesionalnog troškovnika iz kojeg će biti razvidna potrebna daljnja ulaganja koji će biti predstavljen donatorima i javno na ovom blogu.

Pokrenuta je inicijativa za izradu web stranice ŠM i nadamo se da će ona zaživjeti u najskorije vrijeme.

Jelena Djurkin, projekt menadžer ŠM sudjelovala je na međunarodnom seminaru "Cut the ice" u sklopu programa "Mladi na djelu" gdje je ŠM izrazito pozitivno prikazana i prihvaćena.

Također, za vrijeme proštenjskog vikenda u Mrkoplju održano je prikazivanje filma "Neispričane priče" u suradnji sa Nansen dijalog centrom iz Osijeka. Jedna od priča je i priča o ŠM koju možete pogledati ovdje.

No, moramo Vam se pohvaliti kako nismo lijenčarili, te su nam kroz navedeno vrijeme prošla dva projekta. Zahvaljujemo se našim donatorima i idejama koje su "Školu mira" proslavile diljem Hrvatske i svijeta.

Općina Mrkopalj je u svrhu materijalnih troškova ŠM donirala 10 000 kn
Zaklada Tomo Horvatinčić u svrhu održavanja tradicionalnih proljetnih radionica ŠM 5 000 kn
Zaklada za poticanje i razvoj civilnog društva u svrhu uređenja Čitaonice "prof. Franjo Starčević" 10 000 kn


H V A L A IM!


Naravno, da tu ne stajemo, te smo napisali još mnogo projekata koji će, nadamo se, doprinijeti razvoju udruge i njenih programa. Posebne zahvale idu Jeleni Djurkin, a naglašen doprinos opisanim aktivnostima dale su i Svjetlana Kasunić i Tihana Gržanić.

Primili smo i prvu grupu, zagrebačku udrugu "Igra" koji su iz ŠM otišli puni dojmova i s nadom u povratak.

ŠM je predstavljena i u Beogradu, na beogradskom samitu mladih Inicijative mladih za ljudska prava gdje je predsjednik Danijel Jedriško promovirao ideju, ciljeve i postignuća ŠM obnavljajući nekad postojeće kontakte.

Priča o ŠM tu ne staje, nego se i dalje razvija a dobra ideja na plodnom tlu može samo bujati, bez obzira što uvijek postoje oni koji bi ju voljeli sasjeći.

Srdačan, sretan i berićetan pozdrav:

Danijel Jedriško, predsjednik udruge

10.12.2009. u 14:23 | 0 Komentara | Print | # | ^

Promjena maila "Škole mira"

U duhu promjena u mrkopaljskoj "Školi mira" uvedena je još jedna:

skola-mira@ri.t-com.hr

novi je službeni mail "Škole mira"!

Srdačan pozdrav svim zainteresiranima:

Danijel Jedriško, predsjednik udruge

21.07.2009. u 12:48 | 0 Komentara | Print | # | ^

Nove promjene u "Školi mira"

Škola mira nije više uspavana kakva je bila dosad... Škola mira i dalje živi i radi, iako je i dalje pospana i možda joj treba jaka kava, da krene, da se razbudi, da o(p)stane... Krenuli smo ponovno, krenuli iz jednog od novih početaka i možda nam baš te oči što ovo čitaju daju snagu da krenemo, više od Red bulla, kave i ostalih umjetno stvorenih opijata.

Na Skupštini u veljači i Upravnom odboru u lipnju donesene su strateške odluke. Imenovan je novi UO u koji su ušli:

1. DANIJEL JEDRIŠKO, predsjednik
2. NADA GLAD, potpredsjednica
3. JELENA RUŽIĆ, član
4. PETRA STARČEVIĆ, član
5. predstavnik Općine Mrkopalj kojeg delegira Općina

Na prvoj službenoj sjednici UO svih prava i dužnosti razriješen je Saša Arsić, dosadašnji voditelj objekta koji se iz objekta iselio 5. srpnja 2009. U tijeku je konsolidacija aktivnosti, novi strateški i operativni plan i prikupljanje sredstava.

Tradicionalno je od 13. do 18. lipnja održan kamp Crvenog križa gdje su djeca bila iznimno zadovoljna ponuđenim sadržajima, ali ne planiramo tu stati, planiramo krenuti dalje u nove aktivnosti. Jedna od prvih će biti čvršće povezivanje s ostalim organizacijama u nevladinom sektoru i razbuđivanje onog duha koji je ŠM uvijek nosila u srcu. Ili što bi rekao jedan poznati novosadski kantautor:

moj steg na svakom gradu je
gde mi se neko raduje...

Za nove stvari, i nove ideje.

Srdačan pozdrav,


Danijel Jedriško, predsjednik udruge

06.07.2009. u 20:25 | 2 Komentara | Print | # | ^

Kamp mladeži Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije (25.06.-01.07.)

Ljetni kamp mladeži, prema zaključcima Odbora Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, i ove je godine održan u Mrkoplju. Mogućnost sudjelovanja ponuđena je svim gradskim društvima Crvenog križa Primorsko-goranske županije. Odazvala su se četiri: Rijeka, Opatija, Crikvenica i Delnice.

Kamp je održan od 25. lipnja do 1. srpnja 2007. godine u Mrkoplju, u kući «Škole mira» .

U kampu je sudjelovalo 20 pripadnika mladeži iz četiri gradska društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije. Sedmero iz Rijek, petero iz Opatije, četvero iz Crikvenice i četvero iz Delnica.
Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

U pripremi kampa i provođenju programa sudjelovala su tri voditelja: liječnik, pedagog i apsolvent predškolskog odgoja.

Predviđeni program kampa obuhvaćao je različite sadržaje:

radionice o: Međunarodnom pokretu Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, prvoj pomoći, realističnom prikazu ozljeda;
likovne radionice (oslikavanje majica);
kreativne radionice za izradu nakita;
radionice Gorske službe spašavanja;
posjet vunaricama (obrada vune filcanjem);
izrada sira škripavca;
izlet na Zagmajnu;
sportske i zabavne aktivnosti.
Ovogodišnji kamp bio je izuzetno uspješan i primjer je kampa koji posebno ističe duh i načela Crvenog križa kao Međunarodnog pokreta. Posebna vrijednost ovogodišnjeg kampa mogla se osjetiti u toploj atmosferi druženja i rađanja novih prijateljstava između djece iz različitih dijelova Primorsko-goranske županije, čiji su sastavni dio bili i voditelji bez obzira na generacijske razlike. Zadovoljstvo je bilo obostrano. Iz evaluacija je vidljivo veliko zadovoljstvo kampom u cjelini kao i podudarnost ocjena djece s ocjenama voditelja.

Ovaj kamp bio je još jedan primjer organiziranog druženja mladeži Hrvatskog Crvenog križa koji ubuduće treba samo osvježavati novim sadržajima.

(V.Č. - Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije)


*prenešeno sa službenih stranica HCK - http://www.hck.hr/

29.08.2007. u 23:38 | 0 Komentara | Print | # | ^

Tematski kamp za srednjoškolsku mladež Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije (7-10.06.)

Tematski kamp mladeži, prema zaključcima Odbora Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, ove godine je uveden kao novi program namijenjen srednjoškolskoj mladeži Primorsko-goranske županije.


Seminar je održan od 7. do 10. lipnja 2007. godine u kući "Škole mira" u Mrkoplju. Mogućnost sudjelovanja u kampu ponuđena je svim gradskim društvima Crvenog križa Primorsko-goranske županije. Odazvala su se četiri gradska društva: Rijeka, Opatija, Krk i Novi Vinodolski. Sudjelovalo je dvadeset srednjoškolaca.

Radi se o četverodnevnom programu kojim je obrađen teoretski i praktični dio osnovnih znanja i vještina iz laičke prve pomoći. Također je proveden i dio koji se odnosi na realistični prikaz ozljeda čime su sudionici seminara naučili kako ozljede prikazati u što realnijem obliku i to koristiti kod svake buduće edukacije. Nakon održanog edukacijskog dijela programa provedena je simulacija nekih od ozljeda pri čemu su sudionici morali pokazati naučene vještine te samo snalaženje u nekim situacijama u kojima se mogu svakodnevno naći. Organizacijski dio je odradila stručna služba Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije za zdravstveno-socijalne programe.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Seminar je održala licencirana liječnica uz pomoć stručne suradnice iz Gradskog društva Crvenog križa Rijeka koja je provela realistični prikaz ozljeda. Ovaj seminar je samo prvi korak u ozbiljnijoj edukaciji mladeži. S obzirom da Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije priprema osnivanje Centra za intervencije u katastrofama, ovo je prvi korak u pripremama interventnih ekipa (među inima) za slučaj potrebe.

Opća ocjena nakon provedene evaluacije je da je seminar potpuno pogođen, ali da je potreban veći broj sati za stvarno učenje prve pomoći. Namjerava se nastaviti s ovim programom, vjerojatno uz suradnju i Gorske službe spašavanja Delnice koja je pokazala interes za suradnju na tom polju edukacija mladeži.

(V.Č. - Društvo Crvenog križa Primorsko-goranske županije)


*prenešeno sa službenih stranica HCK - http://www.hck.hr/

15.07.2007. u 23:33 | 0 Komentara | Print | # | ^

Problemi u ostvarivanju suradnje sa Zadrugom branitelja Goranska kuća iz Delnica (09. lipanj, 2007.)

Ugovor o međusobnoj suradnji sa Zadrugom branitelja Goranska kuća iz Delnica potpisan je prije tri mjeseca, ali svi pokušaji da tu suradnju i ostavarimo bili su bezuspješni.
Na pozive za pomoć po pitanju sređivanja doma nisu se odazivali, niti su nas obavještavali o svojim eventualnim nastojanjima da se ta suradnja s njihove strane pokuša ostvariti. Neslužbeno smo doznali da nisu prošli na natječaju za sredstva za koja su se prijavili.

S obzirom na situaciju bili smo primorani službeno ih zamoliti pismenim putem za ispunjenje ugovorenih obaveza (plaćanje računa za struju, telefon i komunalije, te prijavu i plaću za voditeljicu Škole mira) i pozvati ih na sastanak koji se trebao održati u subotu, 26. 05. 2007. u 10 sati, a na kojemu bi se dogovorili oko daljnje strategije zajedničkog rada.
Zadruga branitelja Goranska kuća nije se očitovala, niti su se pojavili na sastanku.

Poslali smo im pismenim putem i drugi službeni dopis uz istu zamolbu za ispunjenje ugovorenih obaveza i zakazali smo novi termin za sastanak koji se trebao održati u subotu 09. 06. 2007. također u 10 sati.
Na sastanak opet nije nitko došao, niti ga odgodio na bilo koji način, ali smo ovoga puta od Zadruge branitelja Goranska kuća iz Delnica dobili slijedeće očitovanje:

Na početku srdačni pozdravi svim upoznatim subjektima koji su nazočili sastancima Zadruge branitelja Goranska kuća i Škole mira.
Primili smo na znanje Vaše upite glede podmirenja obaveza koje proizlaze Vašim zalaganjem da Škola mira funkcionira na način kako to stručno radite već dugi niz godina. Te se ovim putem očitujemo prema problemu.
Svijesni smo činjenice da bi naša međusobno poslovna suradnja kako je zamišljena ostvarivala planirane rezultate. Ali nažalost moram Vas upoznati sa činjenicom da Zadruga branitelja Goranska kuća još nije likvidna za podmirenje takovih obaveza. Razlog tome je stanje na našem žiro računu koje iznosi 0.00 kn. Nažalost birokracija koja nam treba izići u susret sa dobivanjem kredita je spora a Vama se koliko primjećujemo jako žuri ( obzirom na dospjele obveze ) te Vas ovim putem želimo podsjetiti na surovu stvarnost da nitko od zadrugara osobno nije u mogućnosti privatno snositi troškove Vašeg zalaganja pa smo primorani predložiti raskidanje ugovora o suradnji.

Hvala na razumijevanju.
Zadruga branitelja Goranska kuća.


**********************************************************************************************************

Radi daljnje strategije rada Škole mira i uvjeta eventualnog raskida Ugovora o suradnji sa Zadrugom branitelja Goranska kuća iz Delnica biti će sazvan sastanak Upravnog odbora Škole mira.

26.06.2007. u 18:14 | 0 Komentara | Print | # | ^

GRAĐEVINSKI RADOVI NA KUĆI ŠKOLE MIRA

Dana 20. 02. 2007. osnovano je povjerenstvo za izdavanje natječaja za građevinske radove na Kući Škole mira. Sastav Povjerenstva: Tanja Talić (voditeljica povjerenstva), Darko Varljen, Franjo Starčević I Zvonko Matković.

7. 03. 2007. godine poslan je poziv za nadmetanje na 8 adresa građevinskih firmi. Rok za dostavu ponude bio je do 16. 03. 2007. u 15 sati.
19. 03. 2007. održao se 2. sastanak Povjerenstva. Analizom ponuđenih cijena radova, Povjerenstvo je odabralo ponudu firme «Kamenar graditeljstvo» d.o.o. iz Lovrana čija je cijena od 76.390,60 kn bila najpovoljnija.

Za stručni nadzor nad izvođenjem radova odabran je arhitekt Zoran Anzinović iz Mrkoplja.

Radovi na objektu su započeli 30. 04. 2007. godine, a sastoje se od preuređenja sanitarnog čvora na katu i preuređenja/prilagodbi sanitarnog čvora u prizemlju za osobe s invaliditetom, uređenja stolarije, fasade i okoliša objekta.

09.06.2007. u 13:00 | 0 Komentara | Print | # | ^

RJEŠENJE REGISTRA UDRUGA


Registar udruga donio je Rješenje kojim se Udruzi građana Škola mira Mrkopalj odobrava upis promjena osoba ovlaštenih za zastupanje. Nove osobe ovlaštene za zastupanje su Tanja Talić, u svojstvu predsjednice Upravnog odbora I Marija Naglić, u svojstvu tajnice udruge.
Upis promjena osoba ovlaštenih za zastupanje u Registar udruga Republike Hrvatske izvršen je dana 25. travnja, 2007. godine pod registarskim brojem udruge 00000049.

07.06.2007. u 10:48 | 0 Komentara | Print | # | ^

NOMINACIJA ZA DODJELU OPĆINSKOG PRIZNANJA prof. FRANJI STARČEVIĆU – mirotvorcu, humanisti, intelektualcu, književniku…


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Predlagatelji:
Zora Karlović, predsjednica Ogranka Matice hrvatske Mrkopalj
Tanja Talić, prdsjednica skupštine Škole mira
Nada Glad, predsjednica IFL Grupa Delnice

Obrazloženje: Osnivanjem Društva za nadarenu djecu, a potom I Škole mira u kojoj su prva saznanja o mirnom rješavanju sukoba, ponajprije učila djeca ovdašnjih Hrvata I Srba, organizacijom Svibanjskih dana mira posvećenih zaštiti prirode, aktivnim sudjelovanjem u odavanju počasti žrtvama 2. svjetskog, te Domovinskog rata, pomaganjem siromašnima, kontaktima u Hrvatskoj, te izvan nje prof. Starćević dosegnuo je najvišu razinu ljudske komunikacije. Proširio je glas o mirotvornom goranskom kraju I čovjeku po Austriji, Švicarskoj, Njemačkoj, ugradio je to u viziju pomirene Hrvatske I tako na svojevrstan način učinio prve turističko-promidžbene akcije za Mrkopalj, za Gorski kotar. Kulturu mira iz mrkopaljskog su okruženja primila I širila upravo djeca, njihova svijest ojačana je uparavo tu u raskoši goranskih šuma I suglasju ovdašnjeg življenja.

Iako u svojoj duši pjesnik, intelektualno jak I emocionalno izuzetno zreo, s iskustvom oštrice noža ideološke I drugih dogmi u vlastitom tijelu, postat će borac za neukalupljenost bilo koje vrste, nesputanost, širine. Otvoren za molitve I krikove. Za slobodu riječi I djela, za pravo čovjeka I onda kada ne misli kao – Ja. Zapisavši divan stih o svome zavičaju: …”moja me brda vežu uza se”, iskusio je izgnaničko-izolacijsku sudbinu, bivao premještan I izmještan, ostao bez posla I suradnika, doživio spoznaju kad te napuštaju prijatelji.
U tom vremenu godio mu je poziv da se uklući u rad na knjizi “Monografija Gorski kotar”, hrabrom mladom prijatelju Crniću nikada to nije zaboravio, no dovršen posao iz već spomenutih razloga nije smio supotpisati, a kamoli naplatiti. Samo rijetkima je u vremenu osobne žrtve, pružena mogućnost da između dviju strana osveta-oprost, izabere onu pravu: u Starčevićevoj duši niknula je klica oprosta koja će – zasijana bujati u ljudima, u najsudbonosnijim dolazećim vremenima.

Nakon ’90-ih, već je sav predan velikom djelu na očuvanju zavičaja, u grmljavini rata ističe kako mu nije žao života, /…”ja sam ga odživio”/, pa intenzivno kreće “stvarati mir po Gorskom kotaru”. Ide u susret mogućem ključanju strasti na srpskoj I na hrvatskoj strain, odnosno potencijalnom sukobu otud. Okupio je jezgru mladih ljudi I prosvjetnih djelatnika, osnovao Društvo za nadarenu djecu Gorskog kotara iz kojeg će doći ideja o Školi mira.
Nezaboravan je iz tog vremena prekrasan glasnik - časopis BBC, prerano ugašen na materijalnim poticajima, a s temama koje baš tada toplo I promotivno rastvaraju kako Mrkopalj tako I cijeli Gorski kotar.
Prof. Starčević tada, potpuno okrenut stvaranju uvjeta za rad mladih okrenutih budućnosti, dovršava davno započetu knjigu svoga života, posvećenu pokojnoj supruzi, “U potragu za goranskom dušom”. Nakon toga objavio je dugo odlaganu I za njega bolnu temu: “ 1971. I oko nje”, a ovih dana izašla je “Književna ostavština Alojzija Crnića”. Sretan što je imao snage objaviti bilješke svog tada iznimno darovitog sumještanina, no neposredno prije toga pomogao je što savjetom, što aktivno sudjelujući – izlasku brojnih književnih prvijenaca, kao I oslobađanju stvaralačke energije onih uza se.

Zapravo, čini se, da Franjo Starčević svoj život živi na način da stvara, da bi Mrkopalj, za nekoga tu, radi nekoga nešto dobro učinio. Potvrdio je to na književnom planu, ali I u svom cjelokupnom djelovanju također.

U složenom vremenu pred Domovinski rat bio je predsjednik tadašnje Mjesne zajednice Mrkopalj I prvi čovjek tadašnjeg Kriznog štaba, osluškujući potmule poruke o mogućem srazu dviju nacionalnosti – krenuo je u misiju mira I dao svoj ljudski, svoj kršćanski doprinos u stilu Božje zapovijedi: Ljubi bližnjega svoga. Nakon osnivanja općine bio je njen vijećnik, u nastojanjima novo-starog potiranja čuva, zagovara očuvanje tragova prošlosti u obilježjima I nastavku manifestacija koje koje su tu sačuvale tragične stope jednoga rata: Memorijal 26-orice nije ukinut nego nastavlja postojanje s imenom mira u sebi. Među osnivačima je mrkopaljskog ogranka Matice hrvatske I otud podatak da je brojna – u večini poetska matičina izdanja – prof. Starčević ili pripremio za tisak, ili uredio odnosno napisao im predgovor. Učinio je to I za neke druge drage ljude izvan Gorskog kotara.


Radi svega toga primio je nekoliko vrijednih priznanja, među njima su najčešća ona za mirotvorno djelovanje, pa je prvo takvo primio od Grada Delnica, međunarodno od Zajednice Alpe-Adria, a dobio je I županijsku nagradu.
Ovo obrazloženje ide upravo pravcem potpore prijedlogu da mu se uz Dan Općine Mrkopalj 2007. dodijeli priznanje I oda javna zahvalnost za sve što je učinio za svoje bližnje u susjedstvu, za svoj zavičaj, za goranski kraj uopće. Jer – Franjo Starčević nije običan prolaznik u našim životima. On je mnogo, mnogo više od toga. On je, slažemo se s mišljenjem njegova sudruga I prijatelja u nekim životnim procjepima Aleksandra Flakera koji je, u proslovu knjige “U potragu za goranskom dušom” napisao:

“Postoje (…) ljudi koji postaju dijelom nas samih. (...). Držimo se za njih jer su ujedno naše okomice ili putokazi. Takvom je mojom goranskom okomicom postao Franjo Starčević”

Mislimo, kao njegovi suvremenici I suradnici, da zaslužuje pažnju I dodjelu općinskog priznanja; njega će takav znak pažnje vjerovatno obradovati, no značajnije je pri tom što ćete tim činom javnosti prenijeti jasnu poruku o svojoj percepciji vrijednosti I doprinosa čovjeka koji živi da bi stvarao – u Vašoj sredini.

* tekst sastavila Nada Glad

03. svibnja, 2007. na Dan Općine Mrkopalj, prof. Franjo Starčević je dobio općinsko priznanje “Za promicanje kulture”


05.06.2007. u 09:21 | 0 Komentara | Print | # | ^

Formiran je Upravni odbor Udruge građana Škola mira Mrkopalj


Dana 25. 03. 2007. u 17 sati održala se Sjednica Upravnog odbora Škole mira.
Prisustvovali su svi članovi. Sjednica je sazvana radi raspodjele dužnosti unutar Upravnog odbora kojega je odabrala Skupština I radi određivanja visine članarine za 2007. godinu.
Nakon provedenog glasanja, Upravni odbor uz predsjednicu Tanju Talić I tajnicu Mariju Naglić, sasčinjavaju:

- Danijel Jedriško – dopredsjednik
- Nikola Carević – zamjenik tajnice
- Zvonko Matković – blagajnik
- Darko Varljen – zamjenik blagajnika
- Ana Glaser – član Upravnog odbora


Određena je visina članarine za 2007. godinu od 5 kn/mjesečno, odnosno 60 kn/godišnje.

03.06.2007. u 08:35 | 0 Komentara | Print | # | ^

Izvanredna sjednica Skupštine Udruge građana Škola mira Mrkopalj


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Z A P I S N I K sa Izvanredne sjednice Skupštine Udruge građana Škola mira Mrkopalj, održane u Mrkoplju, dana 10. ožujak 2007. godine s početkom u 11.00 sati

Skupštinu je otvorila voditeljica Udruge građana Škola mira Mrkopalj (u daljnjem tekstu: Udruga) Tanja Talić i uvodno istaknula da je ova Izvanredna sjednica Skupštine Udruge sazvana na inicijativu predsjednika Udruge Franje Starčevića, a temeljem zaključka o potrebi sazivanja Izvanredne sjednice Skupštine Udruge zbog potrebe nastavka djelovanja Udruge u novim smjerovima, nedostatka inventivnosti i želje za ozbiljnijim radom dosadašnjeg Upravnog odbora, te zbog svoje osobne ostavke na mjesto predsjednika Udruge.

Na Skupštini je predložen i jednoglasno usvojen slijedeći dnevni red:

1. Izbor radnih tijela
2. Izvješće verifikacijske komisije
3. Izvještaj o radu
4. Smjer djelovanja i perspektive Udruge
5. Financijski izvještaj
6. Razrješenje i izbor predsjednika i drugih tijela Udruge
7. Donošenje odluke o zastupanju Udruge
8. Izbor počasnog predsjednika Udruge
9. Suradnja sa udrugom studenata s invaliditetom Korak
10. Učlanjenje u Pax Christi


- o -


AD 1. Izbor radnih tijela

a) U radno predsjedništvo izabrani su:
Franjo Starčević – predsjednik
Tanja Talić – član
Marina Grabar – član

b) Za zapisničarku je izabrana:
Marija Naglić

c) Za ovjerovitelja zapisnika izabrane su:
Radmila Kus
Nikolina Kus


AD 2. Izvješće verifikacijske komisije

U ime radnog predsjedništva, u funkciji verifikacijske komisije, predsjednik radnog predsjedništvo je konstatirao da sjednici Skupštine Udruge građana Škola mira Mrkopalj, prisustvuje 19 od ukupno 28 članova, te postoji većina potrebna za donošenje pravovaljanih odluka.

Izvješće je jednoglasno usvojeno.


AD 3. Izvještaj o radu

a) Suradnja sa Zajednicom društava Crvenog križa Primorsko- goranske
županije
b) Suradnja sa Zadrugom branitelja „Goranska kuća“ iz Delnica
c) Suradnja sa Likovnom akademijom iz Zagreba i prof. Nevenkom Arbanas
d) Suradnja sa općinom Mrkopalj.

Izvješće je jednoglasno usvojeno.


AD 4. Smjer djelovanja i perspektive Škole mira

a) Projekt Udruge građana Škola mira Mrkopalj za 2007. godinu
b) Programi Udruge (škole u prirodi, zimovanja, vikend druženja roditelja i djece, sedmodnevne i vikend kreativne radionice i seminari, treninzi kojim svi sudionici postaju svojevrsni ambasadori mira koji će naučeno prenositi u svome okruženju)
c) Stvaranje Info-centra koji će svima zainteresiranima moći pružiti sve potrebne podatke o radu i aktivnostima važnijih svjetskih mirovnih centara i mogućnost da se uključe u te projekte
d) Stvaranje tradicionalnog susreta svih dosadašnjih sudionika Udruge.

Sve točke su jednoglasno usvojene.


AD 5. Financijski izvještaj

Škola mira je u minusu 15.000,00 kn.

Jednoglasno je odlučeno da je vraćanje duga prioritetno.


AD 6. Razrješenje i izbor predsjednika i drugih tijela Udruge

a) S obzirom da je Udruga u posljednjih godinu dana imala jako malo aktivnosti, predsjednik Udruge Franjo Starčević smatra da je razlog tome svojevrstan umor i nedostatak ideja trenutnog Upravnog odbora i shodno tome predlaže da se trenutni Upravni odbor razriješi dužnosti, te da se izvrši izbor novih ljudi u Upravni odbor i time omogući Školi mira novi uzlet, nove snage i nove ideje koje bi u konačnici dovele do njezinih povećanih aktivnosti.
b) Franjo Starčević je dao i svoju usmenu ostavku.

Skupština je jednoglasno prihvatila ostavku predsjednika Udruge Franje Starčevića i zatražila je u pismenom obliku.
Skupština je jednoglasno donijela Odluku o razrješenju predsjednika, tajnika i svih dosadašnjih članova Upravnog odbora.

c) Nakon provedenog kandidacijskog i izbornog postupka u nova tijela Udruge građana Škola mira Mrkopalj izabrani su:

Predsjednica - Tanja Talić
Tajnica - Marija Naglić


Predsjednik i tajnik članovi su Upravnog odbora po funkciji.

Za još pet članova Upravnog odbora izabrani su:
Danijel Jedriško
Nikola Carević
Zvonko Matković
Darko Varljen
Ana Glaser

Nakon izbora predsjednika, tajnika i 5 članova, Upravni odbor Udruge građana Škola mira Mrkopalj za novo mandatno razdoblje od dvije godine je sljedećeg sastava:

1. Tanja Talić - predsjednica
2. Marija Naglić - tajnica
3. Danijel Jedriško - član
4. Nikola Carević - član
5. Zvonko Matković - član
6. Darko Varljen – član
7. Ana Glaser – član

Upravni odbor će na svojoj prvoj sjednici izabrati dopredsjednika i blagajnika Udruge iz svojih redova.


AD 7. Donošenje odluke o zastupanju Udruge
Sukladno članku 8. Statuta Udruge, Skupština je jednoglasno donijela Odluku da će Udrugu građana Škola mira Mrkopalj, u narednom mandatnom razdoblju u trajanju od 2 godine odnosno do 10. ožujka 2009. godine zastupati:

1. Tanja Talić, u svojstvu predsjednice Upravnog odbora i
2. Marija Naglić, u svojstvu tajnice


Ovime prestaje pravo na zastupanje Udruge:
1. Franji Starčeviću, u svojstvu dosadašnjeg predsjednika Upravnog odbora i
2. Damjanu Vasiljeviću, u svojstvu dosadašnjeg tajnika.


AD 8. Izbor počasnog predsjednika Udruge

Na prijedlog novoizabrane predsjednice Tanje Talić, jednoglasno je usvojeno da Franjo Starčević postane doživotni počasni predsjednik Udruge građana Škola mira Mrkopalj zbog svojih velikih zasluga za stvaranje, postojanje i rad Udruge građana Škola mira Mrkopalj.
Počasni predsjednik, Franjo Starčević, ovlašćuje se za predstavljanje Udruge građana Škola mira Mrkopalj.


AD 9. Suradnja sa udrugom studenata s invaliditetom „Korak“

Danijel Jedriško, predsjednik udruge Korak upoznao nas je sa radom udruge i budući smo pronašli zajedničke interese i mogućnosti, jednoglasno je usvojena suradnja između Udruge građana Škola mira Mrkopalj i Udruge Korak.


AD 10. Učlanjenje u Pax Christi

Pax christi je udruga čija je djelatnost slična našoj, ali na internacionalnoj i globalnoj razini i ulaskom u njezino članstvo uz još nekoliko sličnih udruga iz Hrvatske, ostvarujemo mogućnost da kroz Pax Christi stvorimo nacionalnu mrežu udruga koje promoviraju mirovni odgoj i kulturu nenasilja, pomirenje, sigurnost i razoružanje, ljudska prava, ekologiju i etnologiju.
Jednoglasno je odlučeno da bi ovakvo članstvo bilo korisno i da što prije treba pokrenuti učlanjenje.


Skupština je završila sa radom u 15.20 sati


01.06.2007. u 10:28 | 0 Komentara | Print | # | ^

Suradnja sa ZADRUGOM BRANITELJA

Dana 27. 02. 2007. godine, Udruga građana Škola mira Mrkopalj potpisala je Ugovor o međusobnoj suradnji sa Zadrugom branitelja Goranska kuća iz Delnica za period od 15 godina.
Suradnja se zasniva na davanju prizemlja Kuće Škole mira u podnajam braniteljima. Oni se obavezuju prizemlje preurediti u restoran, te preuzeti na sebe poslovanje objekta, kao i sve troškove (grijanje, struja, voda, telefon, Internet, čišćenje i održavanje objekta, plaćanje osoblja i voditelja Škole mira,…), a za uzvrat dobivaju svu zaradu objekta (smještaj i prehrana), te 20 % ukupno dogovorenog aranžmana uplaćuju Udruzi građana Škola mira Mrkopalj kao donaciju za održavanje programa.


31.05.2007. u 09:23 | 0 Komentara | Print | # | ^

Suradnja sa CRVENIM KRIŽEM

Udruga građana Škola mira Mrkopalj i Zajednica društava Crvenog križa Primorsko-goranske županije sklopili su dana 08. 01. 2007. godine Ugovor o međusobnoj suradnji na 10 godina.
Osnovna okosnica ugovora su sredstva koja ZD CK PGŽ ulaže u rekonstrukciju našeg objekta, a za uzvrat koristi za svoj rad Kuću Škole mira dva mjeseca godišnje u periodu od 10 godina uz obostranu suradnju u programima koji se zasnivaju na zajedničkim ciljevima promoviranja i zagovaranja mira i kulture nenasilja, ljudskih prava, ekologije i etnologije.

29.05.2007. u 21:16 | 0 Komentara | Print | # | ^

KUĆA ŠKOLE MIRA

Svi predviđeni programi odvijaju se u planinarskom domu „Kuća Škole mira". Dom je izdvojen od mjesta i pogodan za djecu (vrtiće i škole) jer u blizini nema prometa. Smješten je u sredini, između skijališta Čelimbaša, prekrasnih zelenih mrkopaljskih polja i nogometnog igrališta.
Kuća Škole mira sastoji se od prizemlja koje ima ulogu dnevnog boravka i služi za dnevnu i večernju razonodu.
Na prvom katu nalaze se radni prostori u kojima se većina programa odvija i prostor opremljen računalima.
Na 2. katu nalaze se 6, 5 i 2 - krevetne sobe za smještaj sudionika, ukupnog kapaciteta od 26 kreveta.

Ljeti je prostor oko Kuće Škole mira pogodan za kampiranje, a zimi za skijanje i sanjkanje.

Odmah uz Kuću Škole mira je skijalište sa 3 skijaške staze dugačke 1350 m, 1000 m i 500 m i vučara s tanjurićima koja je duga 710 m, a može primiti do 600 skijaša na sat. U podnožju se nalazi i veliko parkiralište, a postavlja se i jedan "baby" lift dužine 250 m.

Prehrana je organizirana u bistrou Stari Baća, koji je smješten nedaleko Kuće Škole mira.
Hrana je tradicionalna i svježe pripremljena. Menu se može unaprijed dogovoriti.


U neposrednoj blizini nalaze se prekrasni biseri Gorskog kotara – Zeleni vir, Vražji prolaz, Bijele i Samarske stijene, Ratkovo sklonište, kanjon Kamačnik, izletište Golubinjak, jezera i špilje u Fužinama i Lokvama, Kupska dolina…


28.05.2007. u 12:51 | 0 Komentara | Print | # | ^

VIZIJE/PERSPEKTIVE

Dosadašnje iskustvo ukazuje na tendenciju proširivanja i unapređivanja Škole mira izvan mrkopaljskih “granica”. Već imamo zapažene uspjehe izvan Hrvatske i treba nastaviti u tom smijeru.
Škola mira se kvalitetno preobražava, prateći potrebe današnjice. Raste potreba za obavljanjem različitih djelatnosti, za proširenjem ciljane grupe sudionika, a time raste i potreba da se rad diferencirano odvija po srodnim programskim cjelinama uz uvažavanje integralne ideje mirovnog odgoja i principa nenasilne komunikacije.
Razvijanjem etnološkog programa i osnivanjem etnoloških zbirki moguće je djelovati na razvoj cijele gorskokotarske regije.
Njegovanjem ideje mira, stvaranjem još većeg iskustva u mirovnom odgoju, proširenjem djelatnosti, sustavnim pračenjem rada, objavljivanjem vijesti i članaka u svrhu popularizacije Škole mira omogućit će se upoznavanje šire društvene javnosti s njezinim radom, ali i potaknuti stručnjake raznih profila na suradnju, što bi trajno utjecalo na regionalni razvitak, a dugoročno gledano omogučilo razvoj Škole mira u okviru koje planiramo razviti i Centar za istraživanje mira.


27.05.2007. u 17:36 | 0 Komentara | Print | # | ^

STRUKTURA RADA

CILJEVI:

- Usaditi u srca djece, mladih i odraslih trajnu želju i potrebu za mirom i nenasilnom komunikacijom;

- U svrhu stvaranja kvalitetnih odnosa s drugima sve polaznike podučiti i naučiti oblicima komunikacije i ponašanja koji im mogu pomoći da u raznim životnim situacijama uoče problem, pristupe mu na konstruktivan način, ponude rješenja i pređu na njegovo rješavanje;

- Ekološkim i etnološkim sadržajima stvoriti ljubav i trajnu želju očuvanja prirodnih ljepota, te razviti poštovanje prema svemu iz čega smo nastali i prema svemu ka čemu idemo – prema prošlosti i budućnosti, prema vlastitome i prema tuđemu;

- Regionalni razvitak i međuetnička komunikacija.


ZADACI:

- razvijanje sposobnosti i vještine komunikacije i kooperacije;

- analiza dinamike nastanka i kreativnog rješenja konflikata;

- ovladavanje postupcima i tehnikama nošenja s vlastitim negativnim emocijama (ljutnja, bijes…);

- razvijanje odgovornosti za vlastite postupke;

- razvijanje autonomnosti u ponašanju, učenju i stvaranju;

- razvijanje pozitivne slike o sebi i osjećaja vlastite vrijednosti i ljudskog dostojanstva.


METODE RADA:

Osnovna koncepcija rada zasniva se na spoju iskustvenog i cjelovitog socijalnog učenja.
- Iskustveno učenje metodom „vlastite kože“ kroz igru, simulaciju i akciju. Ovom metodom kod sudionika potičemo izgrađivanje u životu neposredno upotrebljivih psihosocijalnih znanja nasuprot pasivnom primanju knjiškog znanja.

- Cjelovito učenje podrazumijeva procese koji integriraju sve psihofizičke mogućnosti sudionika: tjelesno izražavanje, osjetilnost, emocije, sjećanja i intelekt. Povezuje razumijevanje svijeta s razumijevanjem sebe i drugih, znanje činjenica s moralno-etičkim i socijalnim svijetom.

- Socijalno učenje podrazumijeva grupnu komunikaciju i interakciju u kojoj se mogu razmijeniti iskustva, razvija se suradnja, suosjećanje i tolerancija.

26.05.2007. u 10:38 | 0 Komentara | Print | # | ^

ČIME SE BAVIMO

U ratno vrijeme radili smo na aktivnom stvaranju mira, a sada u ovo mirnodopsko vrijeme radimo na tome da rata nitko nikada više niti ne poželi i na tome da toliko priželjkivani aktivni mir dovodimo u domove i škole, na ulice, u institucije...
Osim toga, novija prošlost i sadašnjost sve više su obilježene nasiljem među djecom i mladima, maloljetnom delikvencijom i općenito porastom nasilničkog ponašanja u društvu. Upravo radi toga želimo energiju djece i ljudi usmjeriti ka cilju koji je bitan za stvaranje zdravog, humanog socijalno osjetljivog društva, a to je MIR - mir s roditeljima, braćom i sestrama, mir s prijateljima, mir sa svim ljudima koji nas okružuju, sa suradnicima, susjedima, kolegama i mir sa samim sobom...

Želimo povećati sposobnost pojedinaca i pojedinki, skupina i institucija za nenasilan i konstruktivan odnos prema idejnom, verbalnom i fizičkom sukobu i osigurati da svaka jedinka postane temelj za dugoročnu transformaciju međuljudskih, društvenih i kulturalnih odnosa u cilju promicanja ljudskih prava i sveobuhvatne demokracije.


25.05.2007. u 22:41 | 0 Komentara | Print | # | ^

KAKO SMO NASTALI

U rujnu 1992. godine, u Tuku, mjestu blizu Mrkoplja održan je sastanak pod vodstvom prof. Franje Starčevića, na kojem je odlučeno da će se u Gorskom kotaru razvijati aktivan mir. Da bi tu odluku sproveo u djelo, prof. Starčević sam prelazi preko barikada i obilazi kuće u hrvatskim i srpskim selima Gorskoga kotara, pronoseći i agitirajući žitelje na jednoj i na drugoj strani za mir, povjerenje i nenasilje.
Nedugo nakon toga, kao ideja koja proizlazi iz želje za održanjem mira, prof. Franjo Starčević, prof. Josip Butković i …………………….. dolaze na ideju da izgradnju mira započnu stvarati u srcima djece i da preko njih dopru do njihovih roditelja, do očeva koji se bore na ratištu.

Kontradiktornost iz koje izrasta ideja Škole mira ogleda se kroz mir njezina nastanka i mir njezinih manifestacija prije nego je formalno započela.
Pripreme za prvu Školu mira započele su nakon Svibanjskih dana mira, a početak punog rada je 16. kolovoza, 1994. godine. Nastala je kao posljedična kategorija rata.
U njoj se djeca različitih nacionalnosti potiču i usmjeravaju da crtaju i pišu nošeni inspiracijom mira, uviđajući da razlike ne moraju biti negativne, već da je bogatstvo čovječanstva upravo u razlikama. Pretpostavke na kojima počiva mir su: prihvaćanje sebe, prihvaćanje drugih ljudi i prihvaćanje suradnje s njima.

24.05.2007. u 23:50 | 0 Komentara | Print | # | ^

TKO SMO

Škola mira je neprofina, nevladina udruga građana i građanki. Nastala je u Mrkoplju, u Gorskom kotaru, u vrijeme rata kao njegova protuteža.
Svojim radom je neformalno započela još 1994. godine, a službeno se predstavila i oganizirala kao udruga 1996. godine. Ima više od desetljeća iskustva aktivističkog angažmana na procesima izgradnje mira. U 13 godina djelovale su 24 Škole mira i kroz njezine radionice je prošlo više od 4000 djece, mladih i odraslih.
Naš program su ocijenili korisnim i podržali ga svojim sponzorstvom Vijeće Europe, Zajednica Alpe-Adria - Austria, Otvoreno društvo Hrvatska, Pax Christi – Štajerska, Hrvatska vojska, Zajednica društava Crvenog križa Primorsko-goranske županije, Grad Rijeka, Grad Delnice, Općina Mrkopalj i mnogi drugi.
Sjedište Škole mira je u Kući Škole mira (planinarski dom u Mrkoplju), a djeluje na području Hrvatske, Europe i cijeloga svijeta. Po uzoru na našu mrkopaljsku Školu mira oformile su se njezine podružnice pod istim nazivom u Austriji, Švicarskoj, Bosni, Srbiji i Crnoj Gori.
Voditelje čine osobe koje su se u svojoj sredini potvrdile vlastitim ugledom, radom i rezultatima, bilo da se radi o profesorima ili drugim mentorima kao što su književnici, novinari, likovni, glazbeni, filmski umjetnici i koreografi.
Sveukupni rad prati stručni tim psihologa i pedagoga koji po pravilima svoje struke vrši evaluaciju rada sudionika i voditelja, te svojim istraživanjima doprinosi usavršavanju rada Škole mira, te stvaranjem novih spoznaja i metoda doprinose razvoju mirovnog odgoja i principa nenasilne komunikacije.

21.05.2007. u 23:21 | 0 Komentara | Print | # | ^

Članovi

1. Franjo Starčević, prof. - doživotni počasni predsjednik

Upravni odbor
2. Tanja Talić, prof. - predsjednica
3. Danijel Jedriško, student - dopredsjednik
4. Marija Naglić, prof. - tajnica
5. Nikola Carević, zamjenik tajnice
6. Zvonko Matković, trgovac - blagajnik
7. Darko Varljen, dir. ZD CK PGŽ - zamjenik blagajnika
8. Ana Glaser, član

Nadzorni odbor:
9. Helga Tiffinger, član
10. Valter Tiffinger, član
11. Winfred Mann, član

Skupština:
12. Suzana Tomašev, prof. - član
13. Renata Perković, prof. - član
14. Igor Crnković, član
15. Morana Komljenović, član
16. Marin Lukanović, član
17. Martina Lukanović, član
18. Nada Glad, novinar - član
19. Dejan Diklić, član
20. Boris Roce, prof. - član
21. Darko Dožaić, prof. - član
22. Renata Lisac, prof. - član
23. Borislav Božić, prof. - član
24. Marina Grabar, prof. - član
25. Radmila Kus, član
26. Nikolina Kus, član
27. Alenka Tomić, član
28. Marijan Padavić, član
29. Tomislav Cuculić, član
30. Mladen Štefanić, dr. med. - član
31. Mladen Štefanić, student - član
32. Denis Klarić, elektromeh. - član
33. Klaudio Bijelić, komercijalist - član
34. Vedran Tomljanović, ekonomist - član

17.05.2007. u 21:12 | 0 Komentara | Print | # | ^

STATUT Udruge građana Škola mira Mrkopalj


I OPĆE ODREDBE

Čl. 1.
Udruga građana Škola mira Mrkopalj /u nastavku: Udruga/ je neprofitabilno udruženje građana koje je osnovano radi njegovanja i razvijanja multietničke kulture građana Gorskog kotara i Republike Hrvatske, te međunarodne suradnje građana Europe.

Čl. 2.
Udruga djeluje na teritoriju Gorskog kotara, Republike Hrvatske i Europe.

Čl. 3.
Udruga ima status pravne osobe.

Čl. 4.
Udruga ima sjedište u Mrkoplju, u Kući Škole mira, Novi varoš 83.
Čl. 5.
Udruga može po potrebi osnivati svoje ustrojstvene oblike/podružnice/ogranke/klubove u skladu sa Statutom, koji nemaju svojstvo pravne osobe.
Čl. 6.
Rad Udruge je javan za sve njene članove, građane i sredstva javnih medija.
Čl. 7.
Udruga ima pečat okruglog oblika promjera tri centimetra sa natpisom Udruga građana Škola mira Mrkopalj.
Čl. 8.
Udrugu zastupaju predsjednik Upravnog odbora i tajnik.

II CILJEVI I NJIHOVO PROGRAMSKO OSTVARIVANJE

Čl. 9.
Udruga se utemeljuje s ciljem da okuplja učenike osnovnih i srednjih škola, te građane Gorskog kotara i Republike Hrvatske, koji žele pomoći djeci i mladeži da ustraju živjeti u međusobnom poštovanju i suradnji, da stvaraju svijet bez mržnje i da granice nacionalne i religijske pripadnosti pretaču u dodirne crte zajedništva. U njezinom je interesu da učvršćuje veze među ljudima i potiče na stvaranje vlastitih kulturnih bogatstava neophodnih za zajednički život, u stvaralačkoj brizi za očuvanje mira i nepovredive sloge goranskih Hrvata i Srba i drugih nacionalnih zajednica. Njezin je interes također da promiče međunarodnu, posebno interregionalnu suradnju u okviru Radne zajednice Alpe Jadran.

Čl. 10.
Udruga organizira različite oblike umjetničkog, intelektualnog i društvenog stvaralaštva kroz učeničke radionice, seminare i predavanja za mladež i odrasle.
Udruga sudjeluje u Memorijalu mira, Svibanjskim danima mira, u humanitarnim akcijama, u kooperativnim i simulacijskim igrama, u međunarodnim konferencijama o Miru, u zajedničkom boravku u prirodi, obnovi zapuštenih škola Gorskog kotara u kojima će djelovati, u razvijanju interkulturalne suradnje Hrvata i Srba, te drugih Europskih naroda, u upoznavanju različitosti i jedinstvenosti povijesnog podrijetla, narječja, običaja ljudi Gorskog kotara, u poticanju seoskog turizma, obrade vune i perma kulture radi regionalnog razvitka, a po potrebi i u ostalim djelatnostima.

III ČLANSTVO

Čl. 11.
Članom može postati svaki građanin Republike Hrvatske i drugih država koji prihvaćaju Statut i Program rada, a njegov prijem verificira Skupština.

Čl. 12.
Članovi Udruge plaćaju godišnju članarinu, čiju visinu određuje Upravni odbor.

Čl. 13.
Članovi Udruge punopravno sudjeluju u radu i odlučivanju Skupštine, mogu birati i biti birani u tijela upravljanja. Oni sudjeluju u svim aktivnostima iz Programa rada i imaju mogućnost uvida u cjelokupni rad Udruge. Članovi su dužni poštivati Statut i redovno plaćati članarinu.

Čl. 14.
Članstvo u Udruzi prestaje svojevoljnim istupanjem na osnovi pisane izjave, brisanjem iz članstva. Za povrede svojih obaveza, članovi odgovaraju stegovno pred posebnim Stegovnim vijećem.
Stegovne mjere su: opomena, javna opomena i isključenje. Mjeru isključenja donosi Upravni odbor Udruge.

IV FINANCIRANJE

Čl. 15.
Udruga se financira iz članarine, dotacija, poklona, prihoda ostvarenih prodajom publikacijskog materijala/časopisa, umjetničkih radova, literarnih zbirki i dobiti ostvarene obavljanjem trgovačke djelatnosti trgovačkog društva „Škola mira d.o.o. – Mrkopalj“ i iz drugih prihoda sukladno zakonu. Ona sav svoj prihod troši isključivo na unapređivanje vlastitih aktivnosti.

V TIJELA UDRUGE

Čl. 16.
Tijela upravljanja Udrugom su: Skupština, Upravni odbor, predsjednik Upravnog odbora.

Čl. 17.
Skupština je najviši organ upravljanja, a čine je svi članovi Udruge. Skupština se može održati ako joj prisustvuje najmanje polovina svih članova, a pravovaljane odluke se donose većinom glasova prisutnih članova.
Skupština se saziva najmanje jednom godišnje kao radna skupština, a svake druge kao izborna, uz obavezu da se održi najmanje dva tjedna prije isteka dvogodišnjeg mandata Upravnog odbora.
Skupštinu saziva i njom rukovodi predsjednik Upravnog odbora.
Predsjednik saziva Skupštinu ako ocijeni da je za rad Udruge nužna određena skupštinska odluka. Predsjednik je dužan sazvati Skupštinu na inicijativu Upravnog odbora ili više od jedne četvrtine članova Skupštine.
Na početku rada skupštine bira se zapisničar i dva ovjerovitelja zapisnika, a po potrebi i druga radna tijela.
Rad skupštine je javan.

Čl. 18.
Funkcije Skupštine:
- utvrđuje politiku rada Udruge
- donosi Statut i druge akte i njihove izmjene i dopune
- donosi načelne odluke o načinu upravljanja imovinom Udruge
- odlučuje o suradnji, povezivanju, udruživanju sa srodnim udrugama
- odlučuje o osnivanju ustrojstvenih oblika Udruge
- usvaja financijski plan i godišnji računovodstveni izvještaj
- raspravlja o radu Udruge u razdoblju između dva zasjedanja, te ocjenjuje uspješnost rada
- bira i razrješava članove Upravnog odbora
- bira i razrješava predsjednika Upravnog odbora, te njegove zamjenike
- bira tajnika Udruge

Čl. 19.
Upravni odbor ima sedam članova koje bira Skupština na vrijeme od dvije godine, čiji izbor Skupština može i opozvati.
Upravni se odbor sastaje najmanje jednom u tri mjeseca.
Odluke Upravnog odbora su pravovaljane, ako je za njih glasala većina od nazočnih članova.
Sjednice saziva predsjednik Upravnog odbora. On je dužan sazvati Sjednicu na prijedlog trećine članova Upravnog odbora.
Upravni odbor kontrolira financijsko poslovanje Udruge, kao i godišnji računovodstveni izvještaj koji se podnosi FINI.
Predsjedavajući svake Sjednice određuje se dogovorno.
Sjednici Upravnog odbora mogu prisustvovati članovi Udruge, ali bez prava glasa.

Čl. 20.
Prava i dužnosti Upravnog odbora:
- kao izvršno tijelo Skupštine, organizira rad Udruge i donosi odluke o unapređivanju njene djelatnosti
- predlaže Skupštini izmjene i dopune Statuta i Programa rada
- izrađuje prijedlog godišnjeg proračuna i financijskog plana
- donosi odluke o eventualnom primanju u radni odnos djelatnika
- bira i opoziva blagajnika Udruge
- donosi odluke o isplatama većim od 20 % godišnjeg proračuna

Čl. 21.
Prava i dužnosti predsjednika Upravnog odbora:
- predstavlja i zastupa Udrugu bez ograničenja
- saziva Sjednice Skupštine i Upravnog odbora
- prema dogovoru članova Upravnog odbora predsjedava Sjednicom Upravnog odbora
- odgovara nadležnim dtžavnim tijelima za financijsko poslovanje
- odgovoran je Skupštini za ostvarivanje programa aktivnosti
- on je nalogodavac za materijalno i financijsko poslovanje
- svojim potpisom odobrava isplatu novčanih sredstava Udruge
- potpisuje sve akte Udruge
- u slučaju njegove odsutnosti mijenja ga izabrani zamjenik

Čl. 22.
Tajnika Udruge bira Skupština.
Za svoj je rad tajnik odgovoran Skupštini.

Čl. 23.
Tajnik se brine o provođenju svih odluka i zaključaka Upravnog odbora i vodi sve administrativne poslove i knjige Udruge. On priprema sve administrativne, organizacijske i materijalne prijedloge o kojima izvještava Upravni odbor. Vodi evidenciju članova i rješava tekuću poštu.
Tajnik pomaže predsjedniku u pripremanju godišnje analize i izvještaja o radu Udruge u cjelini, te o radu Upravnog odbora, koji se podnose na usvajanje Skupštini.
Čl. 24.
Upravni odbor na svojoj Sjednici bira blagajnika Udruge. On vodi financijsko poslovanje, sastavlja prijedlog financijskog plana, vrši uplatu članarine i ostalih obaveza Udruge. Sastavlja i podnosi godišnji računovodstveni izvještaj FINI.

VI PRESTANAK RADA UDRUGE

Čl. 25.

Udruga prestaje postojati po odluci Skupštine, za koju se odluku izjasnila natpolovična većina svih članova Skupštine.
Prestankom rada, sva njezina imovina pripada instituciji koju odredi Skupština, u protivnom, imovina pripada općini Mrkopalj.

VII PRIJELAZNE I ZAKLJUČNE ODREDBE

Čl. 26.
Statut ima tri originalna primjerka potpisana po predsjedniku Upravnog odbora. Dva se primjerka čuvaju u nadležnom upravnom tijelu Republike Hrvatske kao dio dokumentacije uz registraciju Udruge, a treći je pohranjen u arhivu Udruge.

Čl. 27.
Izmjene i dopune Statuta donose se kao i sam Statut.
Statut stupa na snagu i primjenjuje se danom registracije Udruge kod nadležnog tijela.



U Mrkoplju, 23. kolovoza, 2003. godine


16.05.2007. u 16:33 | 0 Komentara | Print | # | ^

<< Arhiva >>

Svibanj 2011 (1)
Kolovoz 2010 (2)
Prosinac 2009 (1)
Srpanj 2009 (2)
Kolovoz 2007 (1)
Srpanj 2007 (1)
Lipanj 2007 (6)
Svibanj 2007 (10)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje - Bez prerada


REZERVACIJE:
Škola mira Mrkopalj
Novi varoš 83
51315 Mrkopalj

e-mail: skola-mira@ri.t-com.hr
Kontakt: 098/1773-664

Škola mira se bavi mirovnim odgojem i nenasilnom komunikacijom.

S obzirom na sve veću pojavu maloljetničke delikvencije i kriminala, svojim radom želimo doprijeti do ljudi i želimo energiju djece i ljudi usmjeriti ka cilju koji je bitan za stvaranje zdravog, humanog socijalno osjetljivog društva.

Radimo sa djecom, mladeži i odraslima i želja nam je što više osoba podučiti kako na konstruktivan i nenasilan način rješavati svakodnevne probleme, naučiti ljude slušati i komunicirati, te ih uputiti u blagodati koje donose dogovor i suradnja.

Želimo da svaka osoba koja prođe kroz naše programe postane ambasador mira koji će željeti mir u svome i u tuđem životu i koji će aktivno raditi na njegovom stvaranju.



Counters



Image Hosted by ImageShack.us
Čelimbaša - staza

Image Hosted by ImageShack.us
Čelimbaša - vučara

Image Hosted by ImageShack.us
Početak "radova"

Image Hosted by ImageShack.us
I kraj...Bunar koji su sudionici Škole mira "obukli" u mozaik

Image Hosted by ImageShack.us
Bez snijega


Korisni linkovi

The Peace school in Mrkopalj - CIS
CK o Školi mira
Općina Mrkopalj
Gorski kotar com.
Gorski kotar - informacije
G. kotar - infoatrakcije
********************************
URED ZA UDRUGE
SMART
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava, Osijek
ZamirNet, Zagreb
Pax Christi
Koordinacija udruga za djecu
Fade In
*********************************
NARODNE NOVINE
ImageShack

Dosadašnji donatori i sponzori

Vijeće Europe
Alpe-Adria Alternative, Graz
Hrvatska vojska
Otvoreno društvo Hrvatska - Soros
Primorsko-goranska županija
Općina Mrkopalj
Grad Rijeka
Grad Delnice
INA - Industrija nafte d.d.
Muzej I. G. Kovačić, Lukovdol

mah HIMNA ŠKOLE MIRA
(naravno, djeca su je osmislila i uglazbila)
......fino
Donijeli smo našu volju
Našu radost, naše snove
Mi sanjamo mladost bolju
Kolu ptice srca love
..........yesfino
Posijasmo sjeme mira
Ljubav nam korake broji
I dok crta, piše i svira
Ovdje se uspravno stoji
.................sretan
ŽELIMO TAKNUT NEBESA
ŽELIMO CVIJEĆE SVIJETA
MI MRŽNJU ŽELIMO MAKNUT
NEK' MAŠTA SLOBODNO ŠETA

..........................mah

Kako doći do nas?

Škola mira i skijalište Čelimbaša nalaze se u mjestu Mrkopalj udaljenom 15 – ak km od izlaza Delnice s poluautoceste Rijeka – Zagreb.
Kada siđete s poluautoceste, nastavite starom cestom u smjeru Rijeke. Nakon 5km jasno je označeno mjesto Mrkopalj. Također je u samom mjestu tablom označen smjer skijališta Čelimbaša. Mjesto se nalazi na 832m nadmorske visine, a Kuća Škole mira nalazi se podno Čelimbaše.

Početna staza nalazi se na visini od 825 m. Skijalište se sastoji od 3 staze, Turističke, crvene - duljine 1350m, crne - duljine 500m, Sunčane staze, također crvene - duljine 1000m, te od vučare s tanjurićima koja je duga 710 m, a može primiti do 600 skijaša na sat.
Turistička staza je široka i dovoljno duga za rekreatvino skijanje. Ima 3 prijelomnice i crvenu oznaku težine. Preostale 2 staze su kraće i zato strmije. U podnožju se nalazi i veliko parkiralište, a postavlja se i jedan "baby" lift dužine 250m.
U Kuću Škole mira uvijek ste dobrodošli (kako pojedinci, tako i grupe). Kod nas možete prespavati (polupansion, puni pansion), možete se uključiti u programe Škole mira ili se opredjeliti za aktivni odmor zujo
Dobrodošli su i oni koji žele potpuno neaktivni odmor thumbup


Osim "Čelimbaše" tu je i biatlonska staza "Zagmajna" za treniranje i rekreacijsko trčanje ukupne dužine 4,5 km, širine 8 m, za rekreativno trčanje i hodanje na skijama s mogućnošću pucanja u pripadajuća strelišta..

Izletnicima preporučujemo da posjete zanimljivosti koje su blizu Kuće Škole mira, a to su Lokvarska i Fužinska špilja, Golubinjak, Zeleni vir, Vražji prolaz i Muževa hižica, planinarima interesantne Samarske i Bijele stijene, Ratkovo sklonište, kanjon Kamačnik i naravno malo adrenalina uz rafting na Kupi, te prekrasnu Kupsku dolinu.











Number of online users in last 3 minutes
online casino