SARA POSTALA PREDVODNICA



Sara Ivković**** je postala predvodnica Zagrebačkih mažoretkinja. Na vrlo emotivnoj inicijaciji oprostili smo se od Martine Šćuric Tinane i postavili Saru. U isto vrijeme na inicijaciji Mirna Matić*** je postala zamjenica predvodnice i Paola Sičaja razvodnica.

Predvodnica Zagrebačkih mažoretkinja je najbitnija funkcija u timu, ona je najvažnija za uspjehe Zagrebačkih mažoretkinja. Ona je dirigent sastava tijekom nastupa, ali ona je istinski svakodnevni vođa sastava. Upravo zato Zagrebačke mažoretkinje pomno odabiru i godinama pripremaju predvodnicu. Sara je 14. predvodnica u povijesti Zagrebačkih mažoretkinja. Jedna od 420 djevojaka svakih 4-5 godina može ostvariti ovu ogromnu čast, ali i povjerenje našeg tima.

Po dolasku nove predvodnice Zagrebačke mažoretkinje tradicionalno održavaju inicijaciju koja se sastoji od 3 dijela. Prvi dio se temelji na staroj zagrebačkoj tradiciji iz Austro-Ugarske, Cafnštrajtu, kojom su vojnici zagrebačkih garnizona pri nastupanju novog zapovjednika obilazili centar grada sa bakljama. Tako i Zagrebačke mažoretkinje na dan stupanja nove predvodnice na dužnost prolaze centar grada bakljama.

Drugi dio inicijacije tradicionalno se održava u Starogradskoj vijećnici (Skupština grada Zagreba) odmah nakon Cafnštrajta gdje bivša predvodnica Martina Šćuric predaje funkciju novoj predvodnici. Sama inicijacija je tajni proces i na njemu mogu biti samo i isključivo mažoretkinje Seniorskog 1A sastava.

Zagrebačke mažoretkinje su „čuvarice ključeva grada“, koju funkciju im je dao gradonačelnik Zagreba. Simbolični ključevi grada iz XIX. stoljeća (ključevi Kamenitih vrata, Mesničkih vrata i Poljskih vrata) predavali su se gradonačelniku i sucu grada po stupanju na dužnosti. Ove ključeve čuva upravo predvodnica i na inicijaciji će ih zadužiti.

Nova predvodnica prilikom inicijacije dobiva predvodnički prsten koji će nositi na svim aktivnostima do kraja života (pa i kad ode iz tima). Stoga bivša predvodnica Martina Šćuric, tijekom inicijacije daje ključeve grada i prsten novoj predvodnici.

Treći dio je ceh, kojim nova predvodnica, zamjenica predvodnice i razvodnice prilikom stupanja na dužnost časte svoje kolegice i okupljene, sukladno starim zagrebačkim običajima koji datiraju još iz srednjeg vijeka. Ceh se radi za 100 osoba (seniorski 1A, juniorski 1A, seniorski 2, bivše mažoretkinje, roditelji i prijatelji) odmah po inicijaciji.

O SARI IVKOVIĆ****
- Sara je rođena u Zagrebu i ima 19 godina
- završila je elitnu zagrebačku I. gimnaziju
- trenutno je studentica ekonomije Sveučilišta u Zagrebu
- upisala je Zagrebačke mažoretkinje prije 12 godina (2012. godine) u dječjem sastavu (3-7 godina)
- 2017. je došla u 1A juniorski (natjecateljski) sastav
- 2021. je došla u Seniorski 1A sastav, razvodnica je postala 2023.
- kao mažoretkinja osvojila je kao juniorka dva Državna prvenstva, te je na Europskom prvenstvu bila druga, a kao seniorka je osvojila dva Državna i dva Europska prvenstva.

inicijacija99433407





Posljednje ovogodišnje audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u subotu 16.11. u 15 sati. Dobrodošli!
24-Facebook4

Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJČEŠĆA PITANJA:

Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.

Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).

Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).

Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.

Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!

Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".






- subota 16.11. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- srijeda 20.11. u 17:45 hotel Westin (godišnjice Hrvatskog Paraolimpijskog odbora), o/o Šef

- petak 22.11. u ??? I. gimnazija (170. godišnjica I. gimnazije), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






POPRAVILI SMO C4

Naš Citroen C4 je imao dva sudara i odlučili smo ga ozbiljno popraviti. Na servisu je bio tjedan dana i potpuno je sređen. Dobio je novi branik, nove farove, nove plastike, vezni lim, ratkapu... Popravak je koštao 1100 EUR.






HOTELI KOJE KORISTI TIM

Tim je najčešće u Accorovim hotelima diljem planeta (najveći svjetski lanac hotela), a ovisno o razni nastupa ili službenog putovanja, smješteni smo u:
F1*
Ibis***
Novotel****
Sofitel*****
Pulman***** - u njemu smo bili u Kini
Nakon Acoorovih hotela najčešće smo smješteni u Hiltonu***** u kojem je tim bio dva puta smješten, a uprava ga često koristi posebno preko zime kada imaju vrlo niske cijene i velike popuste. I za Hilton i za Accor imamo kartice lojalnosti.
Uz to često idemo u hotel Splendid***** u Budvi.

U Zagrebu najčešće za naše poslovne partnere koristimo hotel Blue**** i Europa***, te hostel Bureau.






KAKO SE DAJU INTERVJUI

Zagrebačke mažoretkinje bar 50 puta godišnje daju intervjue raznim televizijskim, radijskim i novinskim kućama. Intervjue najčešće daju predvodnica, zamjenica predvodnice, neka razvodnica, trenerica i Šef. Davanje intervjua nije jednostavna stvar i djevojke, posebno kod prvih iskustava, imaju veliku tremu ispred mikrofona, posebno ako je intervju uživo.

Za medije u inozemstvu intervjue daju djevojke koje dobro govore engleski.

Koji puta novinari traže specifične reportaže i intervjue (npr. o prvoj predvodnici) ili nekoj temi o timu. Tada naš ured daje logističku i organizacijsku potporu takvim reportažama. Nemalo puta medijima osiguravamo profesionalne video materijale, fotografije, audio materijale ili podatke iz arhive. Koji puta organiziramo i logistiku za snimanje (kamere, audio snimke, statiste, kostime…).

Do sada smo napravili i nekoliko TV emisija, snimali nekoliko televizijski reklamnih spotova visoke produkcije (Diners, Henkel, Podravka…).








FRANJEVAČKI SAMOSTAN

Franjevački samostan i crkva na Kaptolu od 1900. je sjedište Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda. Franjevci su u Zagreb stigli u 13. stoljeću, kada su prvi sljedbenici Sv.Franje otišli iz Italije diljem Europe. U Zagrebu je boravio i sam sv. Franjo Asiški. Sv. Franjo je stanovao kod obitelji Galović, koji su imanje poklonili franjevcima, te je na mjestu te kuće i sagrađen franjevački samostan, a unutar njega, na mjestu gdje je bila kuća, postoji i kapelica sv.Franji. 1613. u samostalnu radi Škola moralnog bogoslovlja gdje predaj Bartol Kašić. Unutar samostana braća su imala i lječilište sa vlastitim zdravstvenim radnicima. Danas unutar samostana obavljaju pastoralni rad, imaju sjemenište i bogosloviju, upravnu kuću Provincije, uredništvo časopisa Brat Franjo, izdavačku kuću, te pučku kuhinju. 1936. uz samostan je sagrađena Franjevačka dvorana, danas zgrada kazališta Komedija.

Samostan na sjevernoj strani ima crkvu, od koje se protežu dva kraka i treći koji paralelno zatvara četverokutasti oblik samostana. U sredini je park sa spomenikom. Istočno krilo ima prostranu terasu. Središnja prostorija samostana je refektorij (blagovaonica) koja ima funkciju ne samo zajedničkih obroka, nego i okupljanja braće. Crkva sv. Franje podignuta je u 13. stoljeću, obnovljena u 17, te potpuno rekonstruirana nakon potresa 1880. prema nacrtima Hermanna Bollea koji je dodao i novi toranj.

Spomenik Gospe nije se pomakao u bombardiranju 1944. kada su dvije savezničke bombe razorile samostan i potpuno uništile zapadno krilo. Gospa se nije pomakla ni i u potresu 2020. Samostan je toliko stradao da su se fratri morali iseliti, no spomenik Gospe nije se pomakao. U Zagrebu postoji još jedan franjevački samostan, u Sigetu.








PREVOZNA SREDSTVA

Cuk = vlak
Cukmašina = lokomotiva
Bus = autobus
Tram, trem = tramvaj
Eroplan, ajroplan = avion, zrakoplov
Helić = helikopter
Tutač = automobil
Bajs, biciklin, bic = bicikl
Bajk = motor
Đir = krug, vožnja motorom, biciklom ili autom
Otpelati = odvesti
Peljati, pelati = voziti
Šofer = vozač
Bajker = motociklist
Štreka = pruga
Mašinovođa = strojovođa (vozač vlaka)
Rinzol, renzol = rub trotoara
Kartodrapec = kondukter

„Cuk ti bu pobegel“ = Pobjeći će ti vlak
„Buš me otpelal“ = Hočeš li me odvesti







TELEFON

Do telefona se sve do sredine osamdesetih jako teško dolazilo i tek neka kućanstva su imali telefon. Svi mi ostali morali smo odlaziti kod susjeda, rodbine ili na poštu da bi nazvali one sa kojima smo se nalazili ili morali čuti.

A i kad ste dobili telefon, najčešće ste imali dvojnika. To je značilo da je na vašoj liniji bio još jedan priključak, pa kad je vaš dvojnih razgovarao vi niste mogli razgovarati. Nemalo puta ste mogli i čuti što su dvojnik i njegov sugovornik razgovarali.

Prvi telefoni su bili crni i teški, a imali su brojčanik koji je bio u krug i morali ste brojeve okretati u smjeru kazaljke na satu do gornjeg desnog kuta da bi mogli nazvati broj. Potom su došli manji plastični telefoni, a nakon toga i brojčanici koji su se pritiskali umjesto da su se vrtili. Krajem osamdesetih su bile vrlo popularne „kefe“ manji telefoni koji su u slušalici imali brojčanik, a stajali su našerafani na zidu, pa ste ih imali obično kod kreveta, radnog stola ili u kuhinji. Kefe su imale ekstremno duge žice, pa ste sa telefonom mogli i hodati po prostoriji, a žica se mogla rastezati i do 4 metra.




SA UTAKMICE DINAMO-OSIJEK -

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja

IMG-6657

IMG-6668

IMG-6679
hd hosting tv


IMG-6687

IMG-6691
picture of 8


IMG-6698

IMG-6699
english share photo


IMG-6754
website image generator


SA UTAKMICE DINAMO-VELIKA GORICA

dingorica62390011
photo info viewer


dingorica62390022

dingorica62390028

dingorica62390032

dingorica62390034
ru jpg


dingorica62390040

dingorica62390046

dingorica62390048

SA 100. GODIŠNJICE NK TRNJA
trnjedin77366020
google image server


trnjedin77366026

trnjedin77366030

trnjedin77366040

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

(objavljeno: subota, 16.11.2024. u 02:19) komentiraj (0)

U UTORAK NOVA PREDVODNICA



Danas, u utorak 12.11. imamo inicijaciju za novu predvodnicu Saru Ivković***. Naša dosadašnja predvodnica Martina Šćuric**** nam nakon tri godine što je bila predvodnica odlazi. Šmrc-šmrc. Sara preuzima tim. Na inicijaciji će biti više od 80 mažoretinja S1A, J1A i S2 sastava, mnogo bivšim mažoretkinja S1A, roditelji i drugi uzvanici, te mediji. Na inicijaciji ćemo proglasiti i razvodnicu Marnu Matić** za novu zamjenicu predvodnice, te mažoretkinju Paulu Sičaju* za razvodnicu.

Inicijacija se, kao i uvijek dešava u Starogradskoj viječnici. O incijaciji više u idućem postu.






Posljednje ovogodišnje audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 14.11. u 20 sati i subotu 16.11. u 15 sati. Dobrodošli!
24-Facebook4

Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJČEŠĆA PITANJA:

Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.

Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).

Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).

Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.

Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!

Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".






- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- četvrtak 14.11. u 18:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- subota 16.11. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- srijeda 20.11. u 17:45 hotel Westin (godišnjice Hrvatskog Paraolimpijskog odbora), o/o Šef

- srijeda 20.11. u ???? HNK

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






ZVAO NAS LJUDEVIT GRGURIĆ GRGA

Ljudevit Grgurić Grga je bio najpopularniji TV voditelj 1991-1994. godine. Tada je radio megashow Sedma noć koji je gledalo i preko dva milijuna gledatelja. Show je imao brdo pjevača, plesača, superbogatih nagradnih igara, a Zagrebačke mažoretkinje su na njemu často plesale.

I sa Grgom se nismo čuli bar 30 godina. I onda nas je prije par dana nazvao, radi jednog simpatičnog projekta u kojem traži našu pomoć. Ako me nije strefio infarkt neće me nikada.






REDOVNI BIRCEVI TIMA

Tim vrlo često ide na cuge, kako u grupama, tako i čoporativno (cijeli S1A bar jednom mjesečno). Stoga su nam redovni bircevi u koje idemo vezani uz dvorane:
Elite (Črnomerec)
Maxi Pub (Borongaj)
Wave (Borongaj)
Galaxy (Borongaj)
CUP 98 (Petrinjska)
Medeni (Jarun)
Exellente (Rudeš)
Legero (diljem grada)
Kraš slastičarnica - gdje vodimo cure na kolaće kad su depresivne






VIDEO-MATERIJALI

Tim izrađuje video-materijale na dva načina
- amaterski koji obično snimaju same cure (najčešće Tinana i Viki), te najčešće montira Tinana ili bratić od Leris
- profesionalni koji se snima, montira, sinkronizira i postproducira sa profesionalnim osobljem i u profesionalnim studijima

Videa na Youtube attachira Viki.

Tim ima oko 150 analognih (beta) i digitalni snimki u arhivi.

Spot povodom 20. godišnjice (profesionalni)


Spot sa turneje u Shanghai (amaterski)


Spot za Dinamo iz Shanghaia







CIBONA

Košarkaški centar Dražena Petrovića je višenamjenska sportska dvorana u Zagrebu, kapaciteta gledatelja 5.400 sjedala. Dvorana je sagrađena za Univerzijadu i otvorena je 30.6.1987. kada se zvala Sportski centar Cibona. od 1993. nosi naziv Dražena Petrovića, najvećeg hrvatskog košarkaša. 7.6.2006. uz dvoranu je i Muzej Dražena Petrovića.

Osim dvorane u kompleksu su svlačionice, velika teretana i press prostor (prizemlje), kompleks hodnika za navijače (1. kat), uprava (2. kat), VIP prostori sa barom (3 dvorane koje se mogu spojiti) i dva ureda na 3. katu, te razglas i tehnika (4. kat). Dvorana na 4. katu ima i izlaz na terasu što je manje poznato jer nije u uporabi, a po prstenu krova dvorane može ju se cijelu obići. Sa 3. kata se izlazi u VIP ložu koja ima 3 djela (VVIP sa tapiciranim stolicama, VIP i gornja platforma za tehničko osoblje). Ispod dvorane je velika garaža sa par stotina parkirnih mjesta. Uz dvoranu je kompleks trgovina i ugostiteljskih objekata (pasaž) koji je nekada pripadao Ciboni, poslovni neboder, te veliko parkiralište za više stotina vozila.

U dvorani svoje sjedište ima KK Cibona koja je najtrofejniji klub Zagreba. Cibona je osvojila Prvenstvo Hrvatske 19 puta, te Jugoslavije 3 puta. Osvojili su i više puta kup Hrvatske i Jugoslavije. Klub je dva puta osvojio kup prvaka Europe (1985. i 1986.), dva puta kup pobjednika kupova (1982. i 1987.), te niz drugih međunarodnih turnira.








IZLASCI VAN
Izlasci van = provod
Birc, bircuz = kafić
Birtija = krčma, kavana niske kvalitete u kojoj se okupljaju lokalni pijanci
Birtijetina = ekstremno loša i sumnjiva kavana
Pajzl = jednostavno uređen restoran sa odličnim i jeftinim gablecima
Restač = restoran
Diskač = disko klub, noćni klub
Cukerpeker = slastičar
Cukerpekeraj = slastičarnica
Komendija = komedija
Špica = prostor između Cvjetnog trga (Preradovićeve), Bogovićeve i početka Gajeva, u kojem bitno biti viđen u subotu ujutro
Fajrunt, fajront, šlus = kraj
Cuga = piće
Cugati = piti
Nacugati se, naroljati se, oblokati se = opiti se, napiti se
Klopati, hasati = jesti
Žderanje, žderačina, prežderati se = prejadati se
Slatkač = sladoled


"Nađemo se v bircu" = Hoćemo li se naći u kafiću
"Idemo na kavu" = Hoćemo li na piće (u Zagrebu čak i kad se ne planira piti kave svejedno se "ide na kavu")
"Koja je to rupa ta birtijetina" = Ta krčma je vrlo loš objekt
"Idemo na klopu u restač" = Idemo na obrok u restoran
„Ajmo ekipa, fajront. Šlus!“ = Hajmo momci, kraj! Zatvaramo!
"Cugali smo celu noć, kaj sam se naroljal" = Pili smo cijelu noć i jako sam se napio
"Nažderal sam se ko svinja" = Prejeo sam se







EMISIJE NA TV KOJE SU SE OBAVEZNO GLEDALE

U to vrijeme na ta dva TV programa imali smo neke emisije koje su svi gledali. Obavezno se gledalo:
- crtić na 1. u 19:15, nije bilo šanse da svi klinci ne gledaju crtić
- onda su klinci u nedjelju išli na kupanje nakon crtića, a starci su gledali Dnevnik u 19:30
- nakon Dnevnika nedjeljom gledala se obavezno domaća serija u 20:00
- gledalo se i Nedjeljno popodne (sa Sašom Zalepuginom) ako niste bili na izletu izvan kuće
- radnim danom u 10:30 svi klinci su obavezno gledali Branka Kockicu (interaktivna serija o klincima), ili u isto vrijeme drugim danima Kolariću Paniću
- u 11:00 se obavezno gledao „Opstanak“ (dokumentarci o životinjama)
- obavezno se gledao i kviz Kviskoteka, te Brojke i slova
- radnim danom navečer svi su gledali „Male tajne velikih majstora kuhinje“ (Vegetina kuhinja) Olivera Mlakara, gdje je dugo godina kuhao megakuhar Stevo Karapanđa
- u devedesetima gledala se Malavizija koju su vodili Bucka, Darko Janeš i Ivica Zadro, te Turbo Limach Show Siniše Cvrka
- u devedesetima se gledala i Sedma noć Ljudevita Grgurića Grge, a kasnije Sunčani show Mirka Fodora
- neki su gledali i emisiju za vojnike „Drugovi vojnici zdravo“ i poljoprivrednu emisiju „Plodovi zemlje“




SA VEČERNJAKOVE BICIKLIJADE -

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja

biciklijada62320001

biciklijada62320004

biciklijada62320007

biciklijada62320010

biciklijada62320011

biciklijada62320014

biciklijada62320016

biciklijada62320028
post a picture


biciklijada62320033

biciklijada62320035

biciklijada62320035

biciklijada62320054

biciklijada62320060
russian image hosting


biciklijada62320071

(objavljeno: utorak, 12.11.2024. u 10:00) komentiraj (0)

U SUBOTU NASTUP NA 55 GODINA NOVIH FOSILA



U subotu, 9.11. imamo nastup na koncertu za 55. godišnjicu Novih Fosila. Dvorana je rasprodana i na koncertu će biti nekih 25.000 ljudi. Novi Fosili su inzistirali da mi moramo nastupati.

Zagrebačke mažoretkinje će imati koreografiju na prvoj točci i to sa čak 50 mažoretkinja. Prva formacija pleše na glavnoj pozornici, a mažoretkinje 2. formacija Seniorskog 1A, juniorskog 1A i seniorskog 2. će raditi defile po stepenicama iz gledališta pa kroz dvoranu do backstagea.






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 14.11. u 20 sati i subotu 16.11. u 15 sati. Dobrodošli!
24plakat4
upload image online free





- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 15:30 Ksaver (Svadba Nine Halapir), o/o Šef
*nastup S1A

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- četvrtak 14.11. u 18:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- subota 16.11. u 13:30 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






SUZA I ŠEF BILI U CRNOJ GORI

Šef i Suzana su bili u srijedu i četvrtak u Crnoj Gori. Napravili su 2000 km. Imali su sve zajedno 8 sastanaka dio sa direktorima Aerodroma Crne Gore i Air Montenegra, a dio sa mažoretkinjama iz Kotora, Tivta i Herceg Novog, te sa organizatorima Europskog prvenstva u Baru. Svih osam sastanaka je bilo mega-uspješno! Nikad uspješniji put!






RESTORANI KOJE KORISTI TIM

Tim koristi jako puno restorana, kako za klopu tijekom dužih nastupa, tako i za sastanke sa poslovnim partnerima, sponzorima, naručiocima, prehranu timova koji dolaze na nastupe i smotre u Zagreb... Stoga evo spiska restorana koje koristimo na redovnoj bazi, a koje istinski možemo preporučiti radi izvrsne kuhinje:

- Šuman (Vrapče) - domaća kuhinja
- Stari Fijaker (Mesnička) - zagrebački specijaliteti
- Stari Puntijar (Gračani) - stari zagrebački specijaliteti iz 18. i 19. stoljeća
- R&B (Trešnjevka) - nevjerojatna plata rebrica i krilca sa roštilja sa prilozima
- Grašo (Zabok) - vrhunski zagorski specijaliteti, ogromne porcije
- Melin (Borčec) - lovačka kuhinja, ambijent mlina iz 19. stoljeća
- Sofra (Point Vrbani, Green Gold, Borovje) - bosanski specijaliteti
- NK Rudeš (Rudeš) - roštilj i vrhunski bifteci
- Batak Grill (Rudeš, Golf tereni, Savski Most, Savica) - leskovački roštilj
- Gladne oči (Trnje i Savska) - roštilj i jednostavnija jela
- Pivnica Medvedgrad (Tkalča) - pivski specijaliteti
- Potkova (hipodrom) - internacionalna kuhinja
- Šestinski Lagvić (Šestine) - zagrebačka kuhinja
- Maxi Pub (Maksimirski stadion) - originalne i neuobičajene modifikacije jela
- El Bull (Dubrava) - bifteci i steakovi
- Didov San (Kajzerica) - specijaliteti neretvljanskog kraja
- Pri Zvoncu (Trnje) - internacionalna kuhinja
- Petar Rauch (Podsused) - vrhunske pizze i gableci
- Mek Per's (Rudeš) - ludilo od nestandardiziranih hamurgera i zagrebačkih jednostavnih jela
- Čuki (Kvatrić) - fast food, catering
- Merak (Trešnjevka) - ćevabčinica, najbolji ćevapi u Zagrebu






RECIKLAŽA

Apsolutni prioritet Zagrebačkih mažoretkinja je zaštita okoliša
- slobodno možemo reći da je to Šefova opsesija

Stoga u dvorištu Zagrebačkih mažoretkinja imamo kante za:
- papir od 240 litara (plava)
- plastiku i metal od 120 litara (žuta)
- organski otpad od 120 litara (smeđa)
- mješoviti otpad od 120 litara (crna)
- ambalažu koju vraćamo u trgovine od 120 litara (zelena)
- staklenu ambalažu koju odnosimo na deponij od 120 litara (crvena)
- dva kompostišta

Kako maksimlano recikliramo otpad smanjili smo količinu mješovitog otpada sa 550 litara tjedno na samo 10 litara tjedno (umjesto 3 velike kante sada punimo 1/10 male kante), no zato tjedno odvojimo:
- 200 litara papira
- 100 litara plastike i metala
- 60 litara organskog otpada koji odvoze
- 140 litara organskog otpada koji kompostiramo (koristimo za dvorište)
- 40 litara povratnih boca
- 10 litara nepovratnih staklenih boca
- 10 litara mješovitog otpada

Osim toga provodimo slijedeće mjere:
- trošimo bitno više struje nego nafte (kupili smo elektirčne kosilice, električne pile, električne trimere idr.)
- kupujemo aparate koji imaju specifikaciju manje potrošnje energije iako su skuplji u nabavi
- isključivo koristimo štedne žarulje (LCD) iako su puno skuplje
- promijenili smo stolariju u uredu na plastičnu da nema gubitka energije
- zimi se grijanje gasi na kraju radnog vremena i uredi se ne griju izvan radnog vremena i vikendom
- ljeti su otvoreni prozori i vrata kako bi manje koristili ventilatore i klime
- sve grane koje otpilimo sa drva koristimo za roštilj (da ne kupujemo drva koja se moraju rušiti)

Iduće godine planiramo postaviti solarne panele na krov kako bi dio električne energije skupljali kroz obnovljivu sunčanu energiju.






BOTANIČKI VRT

Botanički vrt je 1889. osnovao prof.dr. Bohuslav Jiruš, prvi profesor botanike na Zagrebačkom sveučilištu. Vrt je otvoren 1892. godine. Najveći dio vrta izgrađen je u englekom pejsažnom stilu, sa skupinama drveća i grmlja sađenim na nepravilnim poljima arboretuma. Jedino je cvjetni parter izgrađen u formalnom francuskom stilu.

Vrt ima vrtlarsku kuću (sagrađena 1890.), staklenik (iz 1891.), izložbeni poviljon (1891.), javni WC (1892.), dva umjetna jezerca, bazen s fontanom... Vrt je ozbljno stradao u oba svjetska rata kada je bio i zatvoren za pučanstvo. 1971. Botanički vrt je zakonom zaštićen kao spomenik parkovne arhitekture. Vrt je nekoliko puta obnavljan, velika obnova je bila za 100. rođendan (1989), a posljednja obnova se upravo dešava.

U vrtu danas raste preko 5000 različitih vrsta biljaka, na 4,7 hektara površine. Vrt je podjeljen u 53 polja.







DUGE
duge = karte kupljene na crno
tapkaroš = preprodavač karata
na crnjaka = kupiti nešto nelegalno

„A kupil sam duhan od kumice na crnjaka“ = kupio sam duhan nelegalno na tržnici
„Tapkaroš mi je prodal duge“ = preprodvač karata mi je prodao karte na crno







TV S DVA PROGRAMA
Ni to bilo ko danas. Milijun programa, maxtv, sportski paketi, Netflix... imali smo dva programa, 1. i 2. Na prvom su bile vijesti, utakmice, obrazovni program, emisije, šahovski komentari, politički program, sve skupa ozbiljniji sadržaj. I taj je program išao od 6 ujutro do 1 ili čak 2 iza ponoći. Na 2. su bili filmovi, serije, showovi isl. Ovaj program je radio od 14 (koji puta i od 16 sati) do ponoći. Dok nije bilo programa bila je test slika na ekranu. Programe smo prebacivali mi klinci kad bi tata reko da se dignemo i prebacima na onaj drugi program.

Televizori su bili crno-bijeli. Nije bilo boje, a kamoli plazme, LCD-a... Onda su osamdesetih došli TV u boji. Ti vrabac koja je to bila revolucija. A onda su došli i daljinci, prvo na žicu, pa si moral pazit da ti netko ne padne prek žice između TV-a i kauča. A kad je došao daljinac bez žice. Ihaaaa... istina bio je velik ko prosječan ormar, no koji je to luksuz bio!




SA ZAGREB MAŽORET FESTA -1. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja

mazfest62360001

mazfest62360016

mazfest62360017

mazfest62360018

mazfest62360022

mazfest62360024
post picture


mazfest62360039

mazfest62360043

mazfest62360067

mazfest62360116

mazfest62360117

mazfest62360124

mazfest62360139

mazfest62360148

mazfest62360156

mazfest62360167

mazfest62360173

mazfest62360178

mazfest62360182

mazfest62360183

mazfest62360187
photo hosting sites


mazfest62360191

mazfest62360195
upload png


mazfest62360214

mazfest62360216

mazfest62360221
image hosting free


mazfest62360231

mazfest62360235

mazfest62360243
imghost


mazfest62360247

...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: petak, 08.11.2024. u 09:23) komentiraj (0)

U PETAK GENERALKA ZA FOSILE



U petak imamo generalnu probu za koncert povodom 55 godina Novih Fosila. Generalka je u 20:30 sati. Na nastupu će biti 50 mažoretkinja, a plešemo na 1. i posljednjoj točci.






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 14.11. u 20 sati i subotu 16.11. u 15 sati. Dobrodošli!
24plakat4
upload image online free





- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 15:30 Ksaver (Svadba Nine Halapir), o/o Šef
*nastup S1A

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






JERKO KUPILA AUTO

Naša bivša predvodnica Iva Jerković Jerko je kupila auto. I to ni više ni manje nego bijeli Peugeot 508. Svaka čast malička! Respect!






KOLIKO TISKAMO

Zagrebačke mažoretkinje svake godine otisnu:
- 3000 plakata veličine B2 u boji
- 30.000 letaka veličine A5
- 15-20 jumbo plakata
- niz posebnih tiskovina poput naljepnica za automobile, magneta, pingvina, banera…
- 2000 ocjenjivačkih listića za HMS
- 1000 priznanja za HMS
- 100 formi za natjecanja za HMS






AUDICIJE

Audicije za Zagrebačke mažoretkinje provode se jednom godišnje i to sredinom rujna i sredinom listopada. Ukupno imamo 4 audicije (dvije subotom i dvije četvrtkom ili utorkom)

Audicije se oglašavaju od lipnja, ali je većina oglašavanja od sredine kolovoza.

Ove godine smo audicije objavili:
- na displejima svih tramvaja i autobusa
- 30.000 flajera koji se podjele diljem Zagreba
- 3.000 plakata koji se izljepe na svim školama i nizu institucija
- 15 jumbo plakata 4x3 metra diljem grada
- 11 velikih banera raznih dimenzija od 4x2 do 1,5x 1 metar
- naljepnica na 40 automobila (Cammeo, taxiji roditelja mažoretkinja, službeni auti, transportni kombiji...) koji se mnogo voze kroz grad
- objava u svim tiskanim medijima
- polminutne reklame u vrijednosti preko 100.000 kn na Narodnom radiju, Anteni Zagreb, Enteru, te drugim radio stanicama
- distribucija letaka preko velikih sustava (info centri, ZOO, bazeni, trgovine, frizeraji, kafići...)
- instagram, facebook, e-mail, blog...
- plaćene reklame na instagramu i facebooku

Audicije provodi tim komisija koja se sastoji od direktora, obije predvodnice ili trenerice. Na audiciji se ispituje smisao za ritam, te se ocjenjuje držanje, jednostavan mažoret-korak te psiho-fizičke predispozicije. Obzirom da je audicija vrlo jednostavna nema potrebe za strahom i nervozom.

Prosječni broj kandidata: 180
Prolaznost: 85%
Dobni uzrast: 3-25 godina

Što se ispituje na audiciji:
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje. Jedna od metoda koju koristimo je da se kandidatkinji zada ritam pljeskanjem koji ona mora ponoviti. Ovaj ritam je prilagođen dobnom uzrastu, a u slučaju da kandidatkinja ne ponovi ritam zadaje joj se prilagođeni ritam da se vidi jel problem nedostatak smisla za ritam, memorija, koncentracija ili nešto drugo. Ukoliko se ritam ne ponovi od prve nije ništa strašno jer audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali vise šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

2. Osnovna predođba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mazoretkinja ispred kandidatkinja).

3. Psiho-fizicke predispozicije za bavljenje mazoret plesom (odredjeni nedostaci poput teske invalidnosti, ozbiljnih poremecaja isl. prijece bavljenje ovom aktivoscu).






TKALČA
Tkalčićeva ulica ili popularnije Tkalča, duša je starog Zagreba. Ulica je nastala u dolini između zidina dva grada Gradeca i Kaptila. Ovdje je nekada tekao potok Medveščak (prije se zvao Cirkvenica, Cirkvenik, Stari Potok). Kaptol i Gradec sporili su se, pa i ratovali, radi vode, te mlinica sa Medveščaka. Od 1392. sklopljen je mir i grade se mlinovi koji su zadovoljavali potrebe Zagreba sve do polovice 19. stoljeća. U 18. stoljeću kreće izgradnja manufaktura tvornica uz potok, te se isti zagađuje, posebno od tvornice kože. Stoga potok postaje najvećom smetnjom uređenju i razvoju grada. 1898. Zagreb gradi kanalizaciju, a Medveščak se preusmjerava na Ribnjak, tj. današnjom ulicom Medveščak, pa dalje prema Savi.

Ulica je stoljećima bila naseljena od zagrebačke sirotinje koja je radila u manufakturama. 1913. ulica dobiva ime po Ivanu Krstitelju Tkalčiću. 1953. Tkalčićeva je zaštićen kao urbanistička cjelina.

Danas je Tkalča turistički najposjećenija zagrebačka ulica u kojoj se skupljaju sve generacije, ona nikada ne spava. Ulica ima brojne kafiće, restorane, slastičarnice i klubove svih kategorija i za sve generacije. Svatko ima neki omiljeni lokal u koji zalazi. Najveći restoran u Tkalči ima i naš sponzor Pivnica Medvedgrad, koja nam drži i banere za audicije skoro 2 mjeseca.








PRDONJA
prdonja = čangrizavi starac (stari prdonja)
poluprdonja = osoba koja je pred starost i postaje čangrizac
rista = stari prijatelj
stari = otac, dobar prijatelj
stara = majka

„Je lik je fakat poluprdonja“ = Čovjek postaje čangrizavi starček
„Bok rista, kak si“ = Zdravo stari prijatelju, kako si
„Stari, nemoj me tlačit“ = tata nemoj me mrcvariti







RUBIKOVA KOCKA
Rubikova kocka je trodimenzionalna mehanička igračka koju je 1974. izumio mađarski kipar i profesor Erno Rubik. Igra je doživjela nezapamćen uspjeh. Do 2005. godine prodano je 300 milijuna primjerka ove igračke.

Postoji nekoliko inačica Rubikove kocke. Klasična ima šest strana sa 9 kvadratića na svakoj strani (bijela, crvena, narančasta, plava, žuta i zelena), a cilj je da se kocka složi da svaka strana bude jednobojna. Postoji 43 trilijuna kombinacija kocke. Kocku je moguće složiti u 20 poteza. Rekord u slaganju kocke je 3,47 sekundi.




SA INA DELTA RELLYA -

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
inadelta62340008

inadelta62340009

inadelta62340010

inadelta62340023

inadelta62340044

inadelta62340046

inadelta62340061
free image share


inadelta62340073
bbcode for images


inadelta62340087

inadelta62340094

inadelta62340096
photo sharing sites no sign up


inadelta62340100

inadelta62340109

inadelta62340111
post a picture online


inadelta62340121
upload pictures free


inadelta62340122
upload and share pictures


inadelta62340123

inadelta62340129

inadelta62340130

inadelta62340160

inadelta62340161

inadelta62340162

inadelta62340164

inadelta62340165

inadelta62340167
free picture upload website


inadelta62340172

(objavljeno: utorak, 05.11.2024. u 17:55) komentiraj (0)

POSLJEDNJE AUDICIJE U ČETVRTAK I SUBOTU



U četvrtak i subotu su posljednje audicije. Dobrodošli! I bez panike na audicijama!

Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJČEŠĆA PITANJA:

Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.

Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).

Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).

Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.

Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!

Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 31.10. u 20 sati i subotu 2.11. u 15 sati. Dobrodošli!

24plakat3





- četvrtak 31.10. u 20:00 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- subota 2.11. u 15:00 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 15:30 Ksaver (Svadba Nine Halapir), o/o Šef
*nastup S1A

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






ŠEF PROSLAVIO ROĐENDAN

Šef je proslavio 18 rođendan i konačno je punoljetan. Na tulumu je bilo 25 prijatelja, tamburaši, kotlovina od 10 kg mesa na dva kotla, meza, torta (Suza napravila Ledeni vjetar), kolači, tona cuge... A i na timu je bio parti za S1A i Drum line. Šef nam je dobio poklon simulator leta sat vremena od cura, a od Suze je dobio model Airbusa A380, pola metra dug i preko kilu težak.






KOLIKO SMO NOVACA POTROŠILI DO SADA

Zagrebačke mažoretkinje godišnje su potrošile i do 300.000 EUR. Naravno u prvim godinama snalazili smo se sa manje od 7.000 EUR, a u Covidu-19 smo trošili daleko manje, negdje oko 140.000 EUR.

U 30 godina postojanja tima potrošili smo sveukupno 4,5 milijuna EUR.






RAČUNOVODSTVO

Osnovno knjigovodstvo: Suzana Proroković
- izrada ponuda i računa
- uvođenje ulaznih i izlaznih računa u knjige
- priprema svih računa za knjiženje
- prirema svih knjiga za računovodstvo
- briga o rokovima i računovodstvenim prijavama
- evidencije članarina, trenerskih izvještaja
- evidencija radnog vremena, službenih automobila, spiskova idr.
- ugovori sa studentskim servisima
- uplate i isplate po računima

Dio knjigovodstva radi i Andreja Ačkar

Izvještaji Suzana Proroković
- svi izvještaji prema gradu, Turističkoj zajednici i GNK Dinamo
- izvještaji prema Poreznoj upravi i državnoj reviziji

Računovodstvo: Biro Kvaka i Finsport
- vođenje računovodstva
- PDV i drugi porezi
- mjesečni, kvartalni, polugodišnji i godišnji izvještaji
- komunikacija sa poreznim i financijskim organima







MAMUTICA

Mamutica je najveća stambena zgrada (neboder) u Zagrebu i Hrvatskoj, a ubraja se među najveće stambene zgrade u Europi. Nalazi se u novozagrebačkom naselju Travno.

Izgradila ju je Industrogradnja 1974. godine prema projektu prof. Đure Mirkovića i Nevenke Postružnik. Zgrada je dugačka 240 metara, visine 60 metara sa 19 katova. U Mamutici stanuje 5000 ljudi u 1169 stanova. Zgrada ima ukupno 9 ulaza. U sklopu zgrade je 256 garaža, 30 lokala. Ukupna vrijednost zgrade je 135,7 milijuna EUR. Predsjednik vijeća stanara ima više stanovnika nego niz gradonačelnika gradova diljem Hrvatske.

Unutar zgrade nalaze se četiri banke, pošta, ispostava FINA-e, ured mjesnog odbora, kulturni centar, knjižnica, te velik broj ugostiteljskih objekata i trgovina. Neposredno uz mamuticu nalazi se osnovna škola, dječji vrtić, crkva i teniski tereni. Mamutica ima svoje taxi stajalište, te dvije stanice autobusa.







ŽICANJE
Žicat, fefta = molit uslugu, novac ili robu (posebno sendviče, cugu, kaugume isl.)
Bezec = zatražiti griz sendviča, pizze ili nekog drugog brzog jela ili pića
Gešenk = besplatno
Bogec = siromah
Bokci = siromasi
Bogečija = sirotinja
Bogec bistički = veliki siromah
Prositi = moliti
Vrnul, vrnut = vratio, vratiti
Čučekovi želučeki = kada nešto radite sa jako malim resursima

"Sorry, kaj te žicam, ali fakat mi treba lova" = oprosti što te molim posudbu, ali stvarno mi treba novac
"Stari daj bezec" = prijatelju pokloni mi griz sendviča
„Bemti on je fakat bogec bistrički“ = Bože moj, on je stvarno velika sirotinja
„Prosim te daj mi posudi lovu, bum ti vrnul za keden“ = molim te daj mi posudi novac, vratit ću ti za tjedan dana






KARTAŠKE IGRE

Prije se puno više kartalo. Danas se još karta bela (iako i toga ima sve manje), te remi i poker (poglavito texas holdem). Rijetko tko igra još preferans i bridž. Prije je kartaških igara bilo neusporedivo više.

Kartao se šnaps (pojednostavljena bela), preferans (puno kompliciranije od bele), zibnerica (sedmica), ajnc (danas je black jack izmijenjeni ajnc u kazinima), kanasta (slično remiju), osnovni poker (to više nitko ne igra) i lora (zabavna igra u 8 krugova). Klinci su kartali magarca, zahoda i crnog petra.




SA PROSLAVE TITULA DRŽAVNOG PRVENSTVA -

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
IMG-20240522-203344
image upload


IMG-20240522-203350

IMG-20240522-203354

IMG-20240522-203406

IMG-20240522-203434

IMG-20240522-203437

IMG-20240522-203457

IMG-20240522-205420

IMG-20240522-205541
free image hosting


IMG-20240522-205621

IMG-20240522-210816
free image hosting


IMG-20240522-210842

IMG-20240522-210904
upload


IMG-20240522-211059
upload pic


IMG-20240522-211115

IMG-20240522-211249
image hosting


IMG-20240522-212621

IMG-20240522-212635

IMG-20240522-212748

IMG-20240522-212818

IMG-20240522-214039
IMG-20240522-214107

SA MARATONA PIVNICE MEDVEDGRAD

medvedgrad62350001

medvedgrad62350006

medvedgrad62350017

medvedgrad62350029
image hosting


medvedgrad62350034

medvedgrad62350036

medvedgrad62350067

medvedgrad62350068

medvedgrad62350071
upload images


medvedgrad62350079
upload image


medvedgrad62350083
upload

(objavljeno: utorak, 29.10.2024. u 11:06) komentiraj (0)

PROBA ZA KONCERT NOVIH FOSILA



Prije nekih tri mjeseca smo dobili poziv za koncert Novih Fosila. Novi Fosili baš žele nas na svojoj 55. godišnjici u Areni Zagreb.

Prije tri tjedna smo sa Sanjom Doležal i njenom managericom dogovorili sve detalje oko nastupa. Na prvoj točci će biti preko 60 mažoretkinja, od čega će S1A plesati na glavnoj pozornici. Na zadnjoj točci će S1A plesati na glavnoj pozornici završni broj.

Stoga smo u srijedu imali prvu probu. Konstruirali smo stage i sve isprobali. U petak 8.11. imat ćemo generalnu probu sa Novim Fosilima, a u subotu je koncert.






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 31.10. u 20 sati i subotu 2.11. u 15 sati. Dobrodošli!

24plakat3





- subota 26.10. u 11:30 Park Maksimir (promotivni nastup), o/o Šef
*nastup J1A

- nedjelja 27.10. u 13:30 VIP i 14:45 teren, službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef

- četvrtak 31.10. u 20:00 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- subota 2.11. u 15:00 Palmotićeva 30 (audicija), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 15:30 Ksaver (Svadba Nine Halapir), o/o Šef
*nastup S1A

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






AČKAR IDE NA VOZAČKI

Naša mažoretkinja S1A Andreja Ačkar je krenula na vozački.






NAJVEĆI PROJEKTI TIMA DO SADA

Od 5000 nastupa do sada izdvojili smo 10 najboljih
1. Vlak Slobode, 26.8.1995.
- ponosan put 15 mažoretkinja vlakom sa svim najvišim uglednicima Država od Zagreba preko Knina do Splita
- u povratku tim je prvi puta letio avionom



2. Doček srebnih nogometaša, 16.7.2018.
- prvi smo ih dočekali kod aviona
- imali svoj vlastiti kabrio-bus isti kao i od repke
- stotine tisuća navijača klicalo i našim curama koje su bile "prethodnica"
- Šef bio glavni i odgovorni za Zračnu luku i put od Trga
- ceremonijal na Trgu bana Jelačića



3. II. Svjetske vojne igre, 3-8.8.1999.
- preko 10.000 sati
- 8 neovisnih ekipa na 20 borilišta u Zagrebu i okolici
- svi ceremonijali i protokoli



4. Turneja u Nanchang i Peking, Kina, 29.10-10.11.2019.
- 250.000 gledatelja
- 100.000.000 gledatelja pred TV ekranima
- ogromna državni projekt
- hotel sa 5*****, vlastiti autobus, zatvaranje prometa zbog našeg busa...

5. Europsko prvenstvo u rukometu, 7-28.1.2018.
- 5 neovisnih ekipa koje su 5 dana "živjele" u Splitu i Poreču, te u Varaždinu, Areni Zagreb i Zračnoj luci Zagreb
- ogromna organizacija i logistika

6. Sa hrvatskom reprezentacijom na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Vittelu, Francuska, 7.8.6.1998.
- službeni doček u Francuskoj
- nastup u Vittelu
- povratak avionom reprezentacije
- brdo svjetskih medija

7. Turneja na Tajvan, 26.6-5.7.2012.
- najduži put do sada
- 200.000 gledatelja
- vrhunska organizacija, hotel sa jacuzijima u sobi

8. Doček Janice Kostelić na Trgu bana Jelačića kao Olimpijske pobjednice, 25.2.2002.
- 100.000 ljudi
- Janice uči vrtiti štap

9. Turneja Martinik, 4-18.2.2024.
- Karibi su poseban doživljaj
- prezakon lokalni bend sa kojim smo nastupali

10. Suzuki road show, 23.10-7.11.2010.
- 140 gradova Hrvatske
- 4.000 km sa 6 auta
- nezaboravan provod







KAKO RADIMO GRAFIKU

Svu grafičku pripremu (plakati, baneri, transparent, naljepnice, knjige, publikacije, akreditacije…) radimo sami. Zaisto imamo na raspolaganju

- grafički program Corel Draw X6 na tri kompjutera
- niz drugih grafičkih programa i podprograma
- kolorski printer na kojem možemo ispisivati na foto papiru fotografskom kvalitetom
- dva laserska printera
- rezače, bušilice, plastifikatore idr.

Zavšni grafički mastering radi jedna od naše dvije tiskare. Plakate i slične tikovine radimo u Tiskari Kurevija, a veće formate (pingvine, video zidove, jumbo plakate, bilborde...) radimo u Varius grafici.






ESPLANADE
Hotel Esplanade nije najstariji luksuzan hotel Zagreba, ali je od postojećih hotela sa 5***** najstariji živući.

Hotel je sagrađen 1925. sa ciljem pružanja smještaja putnicima glasovitog superluksuznog vlaka Orient Express (Paris-Istanbul) kako bi se putnici na pola puta mogli odmoriti, naspavati, prošetati i provesti. Zato hotel i je u neposrednoj blizini Glavnog kolodvora.

Hotel je projektirao njemački arhitekt Otto Rehnig koji je pobijedio tada slavnog Adolfa Loosa. Projekt je djelomično preradio zagrebački arhitekt Dionis Sunko, koji mu je dao i ime, a što znači „polje“.

Esplanade je bio središte društvenog života Zagreba posebno 1920-ih godina. U njemu je održan i prvi hrvatski striptiz na oproštaljki jednog grofa. Hotel je bio i poprište skandala sa kazinom i prostitucijom zbog čega je zatvoren. U 2. svjetskom ratu hotel je bio centar okupljanja visokih njemačkih časnika i neformalno sjedište Gestapoa u Zagrebu.

U Esplanadi su odjele vrlo važne osobe: Charles Lindberg, Leonid Brežnjev, princ Charles idr. Središnje mjesto hotela je Smaragdna dvorana. Zagrebačke mažoretkinje su održale više desetaka nastupa u Esplanade.

Esplanade je dio lanca The Regent, prvi koji je postao dio ovog ekskluzivnog lanca u Europi.







LEKTRIKA

Lektrika = elektrika
Štrom = struja
Šteker = utičnica
Štek-doza = kutija sa više utičnica
T-štek = T-utičnica koja se gurne u utičnicu da bi se u nju mogla utaknuti dva potrošača
Uštekati = priključiti potrošač
Šalter = prekidač
Zavužgiti = upaliti
Ziherung = strujni osigurač
Probirštift = ispitivač napona
Izolirband = izolir-traka
Drot = žica
Cvikcange = klješta za žicu

"Metni probirštift v šteker" = Stavi ispitivač napona u utičnicu
"Zavužgi svetlo na šalter" = Upali svjetlo prekidačem
"Zgorel je ziherung" = Pregorio je osigurač






DRUŠTVENE IGRE

Prije kompjutera igrali smo se daleko više društvenih igara. Prve društvene igre bile su dama, koja se igrala na šahovskoj ploči, čovječe ne ljuti se (vrlo zabavna jednostavna igra sa pločom, četiri figure i kockom), te mlin (igra na ploči u kojoj se pokušavaju spojiti tri pločice okomito ili vodoravno). Igrali smo se još i potapanja brodova, te križić-kružić (obije na papiru, najčešće u školi)

Najpoznatija igra tog vremena je bila Monopoli. Prvi su bili njemački, pa smo prevodili, a kasnije su došla i hrvatska izdanja. Monopoli su igrale cijele obitelji ili čak više obitelji zajedno. Igrali su ga klinci, starci sa svojim prijateljima, ekipe iz kvarta... Barem dva puta tjedno igrao se Monopoli. U to vrijeme masovno smo igrali i Jamb (igru sa 5 kockica).

Krajem osamdesetih došao je Mikado (igra sa štapićima), a u ranim devedesetima su došli Pictionary, malo kasnije i Riziko, Jenga (igra sa drvenim prutićima), da bi sredinom devedesetih krenula najezda razno-raznih igara. Sve je rapidno stalo početkom tisućljeća kada su se krenule razvijati kompjuterske igre.




SA DRŽAVNOG PRVENSTVA - 5. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
drzavnovz66555254

drzavnovz66555260

drzavnovz66555264

drzavnovz66555266

drzavnovz66555272

drzavnovz66555273

drzavnovz66555274

drzavnovz66555277

drzavnovz66555282

drzavnovz66555292

drzavnovz66555293

drzavnovz66555305

drzavnovz66555306

drzavnovz66555307

drzavnovz66555309
image upload service


drzavnovz66555315

drzavnovz66555316

drzavnovz66555324

drzavnovz66555335

drzavnovz66555336

drzavnovz66555338

drzavnovz66555340
upload your photos online


drzavnovz66555341

drzavnovz66555343

drzavnovz66555351

drzavnovz66555359

drzavnovz66555365

drzavnovz66555376

drzavnovz66555382

drzavnovz66555394

drzavnovz66555410

drzavnovz66555414

...kraj!

(objavljeno: petak, 25.10.2024. u 00:16) komentiraj (0)

BILI SMO U GRADSKOJ UPRAVI



Bili smo u gradskoj Upravi. Sastanak nije prošao loše. Mislim da ćemo neka sredstva ipak dobiti. Vidjet ćemo.






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 31.10. u 20 sati i subotu 2.11. u 15 sati. Dobrodošli!

24plakat3





- nedjelja 27.10. u 13:30 VIP i 14:45 teren, službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






JANA DOBILA ŠTENE

Naša razvodnica Jana Križić** je dobila novog peseka. Cura jazavčara ima tek 10 tjedana i prepreprepreslatka je. Miš naš mali!






PIVNICA MADVEDGRAD

Sa Pivnicom Medvedgrad imamo izuzetnu suradnju. Radimo im niz događaja poput maratona, utakmica reprezentacije, godišnjica idr.

Oni nama zato daju pivu i klopu kada imamo nastupe u Tkalči. U Pivnici Medvedgrad istim popijemo preko 200 litara piva svake godine, te pojedemo preko 150 obroka, a nemalo puta nam daju par stotina litara pive za naše događaje.






GODIŠNJI ODMORI

Ured Zagrebačkih mažoretkinja ima slijedeće slobodne dane
- godišnji odmor po svakom djelatniku od najmanje 20 radnih dana (što sa subotama i nedjeljama, te praznicima ispadne mjesec dana)
- godišnji odmor je uvijek između 10.7 i 15.8. (30 dana ovisno o sezoni)
- sve državne praznike + slobodne dane 24.12. i 31.12.
- uvijek kada je praznik u neki dan koji nije petak ili ponedjeljak, "spajamo" si praznike (koristimo dio godišnjeg odmora) da si napravimo mini-godišnji
- djelatnici imaju pravo na slobodne dane za udaju, rođenje djeteta, preseljenje, smrt u obitelji idr. i to do 5 radnih dana

- S1A je uvijek slobodan od 5.7. do 15.8. +/- 7 dana, J1A od 22.6. do 15.8. (+/- 7 dana u povratku), te oba tima od 31.12. do kraja zimskih praznika, te na Uskrs i Uskrsni ponedjeljak.






PALAČA U VISOKOJ ULICI
Palača Pongratz jedna je od najljepših zagrebačkih palača koja se nalazi u Visokoj ulici 22, na Gradecu, i državna je rezidencijalna zgrada Republike Hrvatske. Palača datira iz 16. stoljeća, no vremenom je nadograđivana i preuređivana, dok je u 19. stoljeću dobila reprezentativni park.

Palaču je izgradila obitelj Pongratz, jedna od najmoćnijih zagrebačkih obitelji, a koliko su bili moćni pokazuje i činjenica da su nakon velikog potresa 1880. upravo oni bili jamac Zagrebu za kredit za obnovu.

Pongratzi su u palači imali vrlo bogat stilski namještaj i niz vrhunskih slika, a kako su bili mecene Vlahi Bokovcu gotovo svaka soba je imala Bukovčevu sliku. Obzirom na niz projekta koje su radili u Zagrebu, poglavito u lokalnoj politici (u državnoj nikad nisu htjeli sudjelovati), na niz crkava i drugih objekata koje su restaurirali i niz umjetnika koje su pomagali, slobodno ih možemo nazvati hrvatskom „obitelji Medici“ (firentinske mecene).

Od 1929. palača postaje rezidencijalne palača za prijem državnika koji dođu u Zagreb. Od tada je u njoj spavao i boravio velik broj državnika.







CUGA

Cuga = piće
Cugati = piti
Našvasati, nacvrcati, naliti, nacugati = napiti se
Spiti =popiti
Spi = popi, spavaj
Žestica = žestoki alkohol
Pivkan, bira = piva
Žuja = Ožujsko pivo
Betonirana piva = koktel pive i žestokog pića
Gembač = gemišt, 2 mjerice mineralne vode na 7 mjerica vina
Škropec = decilitar vina sa malo sode ili kisele vode
Žganje, brlja = rakija
Šljiva = šljivovica
Loza = lozovača
Višnja = višnjevac
Babi, bambus = crno vino sa kolom
Musolini = Bijelo vino sa malinovcem
Votka C = koktel od votke i soka od naranče
Špeci = koktel Coca-cole i Fante
Dum-dum tekila = sprite i tekila koji su udare prije posluživanja
Himpersaft = malinovac (sok od malina)
Aplsaft = jabučni sok
Radajner = Radenska voda
Jamnica = Jamnička kiselica
Kola = Coca Cola
Tringlt = napojnica
Kod Hudolina = sinonim za liječene alkoholičare

„Kaj se je nacugal“ = napio se
„Bum si presekel to s žesticom“ = popit ću jedno žestoko piće
„Bumo si spili žuju“ = hoćemo li popiti Ožujsko pivo
„Daj mi dva deci radajnera“ = daj mi dva decilitra Radenske vode






KLINCI SPIKA

Klinci su uvijek imali neke svoje riječi jer nisu mogli izgovoriti ove naše „komplicirane“ riječi za odrasle, a nama su uvijek bile simpatične. Tako su klinci izvrtali riječi, a dobar koriste i danas: Zabreg (Zagreb), tratkor (traktor), trajvan (tramvaj), nančoale (naočale), lopatica (opatica), dotkor (doktor), papati (jesti), kokrodil (krokodil) a jedna riječ se danas više ne koristi jer ne postoji, a mi smo je masovno koristili: Samoideborček (Samoborček).




SA DRŽAVNOG PRVENSTVA - 4. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
drzavnovz66555049

drzavnovz66555055

drzavnovz66555056

drzavnovz66555057

drzavnovz66555069
typewriter font copy and paste


drzavnovz66555076

drzavnovz66555088
complicated math equation copy and paste


drzavnovz66555092

drzavnovz66555094

drzavnovz66555122

drzavnovz66555128

drzavnovz66555129

drzavnovz66555137

drzavnovz66555162

drzavnovz66555166

drzavnovz66555178

drzavnovz66555200

drzavnovz66555208

drzavnovz66555217

drzavnovz66555225

drzavnovz66555227

drzavnovz66555232

drzavnovz66555237

drzavnovz66555238

drzavnovz66555239

drzavnovz66555240

drzavnovz66555243

drzavnovz66555244

drzavnovz66555246

drzavnovz66555250

drzavnovz66555252

...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: utorak, 22.10.2024. u 01:23) komentiraj (0)

SASTANAK SA GRADSKOM UPRAVOM



U utorak ujutro imamo sastanak u Gradskoj upravi vezano uz financiranje Zagrebačkih mažoretkinja. Podječamo da Zagrebačke mažoretkinje već dvije godine nisu dobile ni centa od Grada.






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 31.10. u 20 sati i subotu 2.11. u 15 sati. Dobrodošli!

24plakat3





- subota 26.10. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






ŠEF I SUZA BILI U BIH

Šef i Suza su u četvrtak i petak bili na sastancima sa direktorima aerodroma Mostar, Sarajevo, Tuzla i Banja Luka. Sastanci su bili vrlo produktivni i korisni, a dogovirli smo sa sva četiri sastanka i nastavak ugovora.





KOLIKO CUGE POTROŠIMO

Osim brda kave i Hellovih napitaka tim potroši vrlo mnogo ostale cuge koju nabavlja tim, najčešće na prvenstvima (voda i izotonici), tulumima, proslavama, tematskim treninzima, uredu (za poslovne partnere)… većinu toga kupi tim, a nešto donesu i same mažoretkinje. Godišnje trošimo:
- preko 110 litara Vindijinog ISO sporta
- preko 250 litara flaširane vode
- oko 150 litara sokova
- oko 50 litara ostalih napitaka






OKOLIŠ TIMSKIH PROSTORIJA

Zagrebačke mažoretkinje jako paze na okoliš svojih prostora, kojeg posebno i redovno uređuju.

URED
- travnate površine od 250 m2 koji se kosi svaki tjedan, zaljeva i posedno uzgaja (dohranjivanje, obnova, sjeme...)
- zelena ograda (živica) koja se šiša i modelira jednom mjesečno
- kamenjar (kamenje iz cijelog svijeta gdje smo bili od sjevernog pola do Kube) i cvjetna traka uz garaže na kojem je ukupno 115 komada raznog cvijeća i ukrasnog bilja
- 9 drva (javor, tri ukrasne trešnje, kruška, ukrasna japanska jabuka, jorgovan, hibiskus i jedno nedefinirano)

BAZA U ZAGORJU
- travnate površine od 2.100 m2 koje se kose četiri puta godišnje
- ukrasno bilje
- 22 drveta među kojima i 15 metara visoki borovi
- našodrane površine koje se obnavljaju jednom godišnje (2 kamiona šodra) za parkiranje automobila i autobusa






ZOO
Zoološki vrt grada Zagreba osnovan je 27.6.1925. i najstariji je zoološki vrt jugoistočne Europe. Na dan otvaranja u vrtu su bile samo 3 lisice i 2 sove. Od 1990. započinje velika obnova i moderniziranje vrta. Tako su lavovi 2014. dobili novu nastambu od 1800 kvadrata (stara je imala tek 200 kvadrata).

ZOO se prostire na površini od 7 hektara, u južnom dijelu parka Maksimir. ZOO ima 8089 životinja i 377 vrsta. Godišnje ga posjeti 428.121 posjetitelj, a ima 65 djelatnika.








FLAŠE

Flaša = boca
Fraklec, fraklić = mala flašica za oštro piće
Demižonka = opletena boca za čuvanje rakije
Štefan = baca širokog grla za vino
Štoprl, štoprlin = čep
Štamprl, štampl = mala čašica od 0,5 dl za rakiju
Tokanče = izdužena mala bočica od oko 0,5 dl za ispijanje rakije
Kupica = velika ovalna čaša od 2 dl za gemišt
Štingl = visoka vinska čaša na stalku
Traktur = lijevak
Džezva = lončić za kuhanje kave

„Zvelči štoprl s te demižonke“ = Izvuci čep ili opletene boce
„Svako jutro si gotnem štamprl rakije“ = Svako jutro popijem čašicu rakije
„Si spijemo kupicu“ = Hoćemo li popiti jedan gemišt
„Daj mi kupicu gembača“ = Molim jednu čašu gemišta






JUGOTON

Legendarna prodavaonica Jugotona (od 1990. Croatia Recordsa) je bila u Bogovićevoj 5 od 1964. godine. Tamo su se kupovale ploče, potpisivale ploče, radile promocije, čak i manji koncerti. Ona je bila središnja diskografska institucija cijele bivše države. 2015. na prostoru je napravljen i kafić „Nova ploča“. Prodavaonica je 2021. preseljena na adresu Gundulićeva 3, te je time Zagrebu napravljena još jedna velika kulturološka šteta.

Uz ovu prodavaonicu Jugoton je imao još nekoliko prodavaonica poput NAMA-e, pa i onu veliku u prizemlju NAMA-e na Trgu, a imao je prodavaonice i diljem bivše države. Uz Jugoton prodavaonice su devedesetih imali i Orfej (HRT) u Bogovićevoj i Dallas (kod kina Zagreb).




SA DRŽAVNOG PRVENSTVA - 3. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
drzavnovz66554751

drzavnovz66554759

drzavnovz66554796
facebook mobile site url


drzavnovz66554820
cheap hosting forum


drzavnovz66554832

drzavnovz66554843

drzavnovz66554850

drzavnovz66554860

drzavnovz66554866

drzavnovz66554877

drzavnovz66554883

drzavnovz66554890

drzavnovz66554883

drzavnovz66554898

drzavnovz66554911

drzavnovz66554924

drzavnovz66554939

drzavnovz66554952

drzavnovz66554960
image uploader


drzavnovz66554976

drzavnovz66554977

drzavnovz66554981

drzavnovz66554991

drzavnovz66554994

drzavnovz66555008
upload image


drzavnovz66555036

drzavnovz66555041
upload


drzavnovz66555045

drzavnovz66555046

drzavnovz66555047
upload images


...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: petak, 18.10.2024. u 23:23) komentiraj (0)

JOŠ DVIJE AUDICIJE ZA DVA TJEDNA



Danas smo poplaćali račune koje radi Europskog prvenstva i Audicija nismo stigli platiti dva mjeseca. I platili smo preko 12.000 EUR. Ajoj!






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 31.10. u 20 sati i subotu 2.11. u 15 sati. Dobrodošli!

24plakat3





- subota 26.10. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






MIRNA DRUGA PREDVODNICA, PAOLA RAZVODNICA

Uprava je odlučila da će Mirna Matić biti 2. predvodnica, a Savjet da će Paola Sičaja biti razvodnica tima.






KOLIKO KAVE POTROŠIMO
Zagrebačke mažoretkinje kavu troše svakodnevno u uredu (svi djelatnici i gosti imaju besplatnu kavu), ali se kava nosi na turneje, team buildinge i druge aktivnosti tima. Godišnje potrošimo
- 21 kg kave
- 81 litre mlijeka (za kavu)
- 110 litara ledenih kava (Hell i dr.)







Kako radimo u Ljetnom kampu

Ljetni kamp se priprema više mjeseci, a intenzivno bar 30 dana. Ogromna je količina logistike koju moramo nabaviti i pripremiti za put. Priprema teče na slijedeći način:
1. Studeni - promocija Ljetnog kampa preko flejera, interneta i video prezentacije
2. Prosinac - prve rate
3. Siječanj - dogovor sa smještajem i prijevoznim poduzećem potpisivanje ugovora
4. Ožujak - drugi krug promocije
5. Svibanj - dogovor oko hrane, pribavljanje majici, sponzorirana oprema, tiskara
6. Lipanj - kupovina sve logistike, definiranje svih ugovornih obveza, osiguranje
7. 10 dana prije puta - manual i hodogram
8. 7 dana prije puta - prikupljanje sve logistike, selektiranje, pakiranje, bilteni
9. 3 dana prije puta - slaganje sve logistike u garažu, definiranje svih spiskova, svi dokumenti za put
10. Dan puta - slaganje autobusa, provjera, spiskovi djevojaka, treneri...

U Ljetnom kampu svaki dan imamo
8:30 ustajanje
9:00 doručak
9:45 trening
13:30 ručak
14:15 plaža + nagradne igre
17:15 trening
19:30 večera
20:15 zumba
21:00 grupna igra
22:30 zagrebačka špreha (natjecanje sa starim zagrebačkim riječima + pitanja o timu)
22:45 priča o timu
23:00 ponoćni film

Grupne igre po danima su:
1. WELCOME PARTY (klađenje na umješnost trenera)
2. RETRO GAMES (stare igre poput gumi-gumija, školice, ledene babe...)
3. POTRAGA ZA BLAGOM (maskirani likovi i zadaci za koje treba malo razmisliti i razbježati se okolo)
4. GRANIČAR
5. KARAOKE + DISKO VEĆER
6. IGRE BEZ GRANICA
7. LUDA OLIMPIJADA (prezabavne igre i poligoni) + GOODBY PARTY

Hrana u Ljetnom kampu je presavršena i donosimo je iz restorana koji nam ju sprema baš prema našim željama, a poznat je po domaćoj kuhinji.






STROSSMAYEROVA GALERIJA I AKADEMIJA

- biskup Josip Juraj Strossmayer bio je velik kolekcionar starih majstora
- 1868. zbirku od 256 vrhunskih dijela od XIV do XIX stoljeća. predao je hrvatskom narodu i smjestio je u Akademiji znanosti i umjetnosti
- danas Galerija ima preko 4.000 umjetnina

- Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (tada Jugoslavenska) inicirana je 1836, no akte osnivanja, carsku potvrdu i prvih 14 akademika dobila je 1866. godine.
- osnovao ju je Josip Juraj Strossmayer
- prvi predsjednik bio je povjesničar i kanonik Franjo Rački
- Akademija ima 9 razreda, te velik broj znanostvenoistraživačkih i drugih jedinica
- Knjižnica HAZU je osnovana 1867. i danas je jedna od najvećih institucija Hrvatske

- Zgrada Akademije i galerije otvorena je 1884. godine
- projektirao ju je bečki arhitekt Friedrich Schmidt

>






BEŠTEK

Beštek, escajg = pribor za jelo (žlica, nož, vilica, šeflja, male vilice i žlice…)
Šeflja = kutljača
Ruler, valer, njudvaler = valjak
Hakmeser = sjekirica dugačke oštrice za sječenje kostiju na mesu
Šrajer = oštrilo za noževe
Posuda = posuđe
Rajgla = zdjela
Protvanj = tepsija
Vandl, vangl = limeno korito
Tacna = oval
Cediljka = cjelilo
Trajbačica = pjenjačica ili mutilica (naprava za ručno miksanje)
Trajbanje = umučivanje
Perilek, perilak = krpica za pranje suđa
Zubotrebec, canšteher = čačkalica

„Daj mi šeflju da si zemem juhu“ = Dodaj mi kutljaču da zagrabim juhu
„Ak te opalim s tim hakmeserom, mam te hmorim“ = Ako te udarim ovom sjekiricom, ubit ću te
„Napravila mi je celi protvanj štrudlih“ = Skuhala mi je punu tepsiju štrudla
„Metni nareske na tacnu“ = Stavi nareske na oval







ŠPICNAMENI

Špicnameni ili nadimci su uvijek bili i danas još jesu odlika zagrebačkog života. Iako danas su oni više vezani uz imena, a gotovo da nema ovih „standardnih“ nadimaka. Najčešći nadimci bili su Dugi (za jako visoke ljude), Kepec ili Mini (niske osobe), Lima (mlada osoba), Buco ili Bucko (debeljuckasti), Medo, Špeksi i Mrvica (za debele), Žule (za plave ili žute), Crni (za jako tamno crne), Zagi (za zagorce, koji puta zagrepčane), Dalmoš (dalmatinci), Ćoro ili Škiljo (onaj koji nosi naočale), Krpa, Cigla, Šonjo, Đoni, Faca, Špica, Puška, Brzi…

Nadimci proizašli iz imena su Miki (Mirko), Tina (Martina, Kristina), Kika (Kristina), Kiki (Kristijan), Bara i Barica (Barbara), Štef (Stjepan), Štefa (Štefanija), Milka (Elizabeta), Pepa (Josipa), Pep (Josip), Ivo (Ivan), Iva (Ivanka), Mara (Marija), Ana (Anica), Luce (Lucija), Mimi (Mirjana), Kata ili Keti (Katarina), Nela (Mirela, Danijela), Goga (Gordana), Gogi (Goran), Viki (Viktorija), Franc (Franjo), Francika, Franca (Franciska), Moni (Monika), Pero (Petra, Petar), Tomo ili Tom (Tomislav)…

Od milja svoje druge polovice zovemo Ljubavi, Ljube, Mala/Mali, Beba, Šećeru, Bombončić, Draga/Dragi, Miško, Mišiću, Maco, Zlato, Dušo, Zeko, Ribica, Buba… Za rodbinu koristimo šogi (šogor) i šogica (šogorica), buraz (brat), sister (sestra), stari i stara (tata i mama), teči (tetak), striko (stric), ujo, vujec (ujak), vujnica (ujna)…

Najoriginalniji nadimci u timu su bili Čufta (Dajana Borovnjak), Klompa (Valentina Kontek), Ban Jan (Petra Banjanin), Brundo (Ivana Branilović), Franc (Petra Franović), Soxa (Nives Sokolić), Bulki (Petra Bulat), Tinana (Martina Šćuric).

Autora ovog teksta u timu već dvadesetak godina zovu Šef (iako to jako ne voli). Zovu ga još i Šćur, rjeđe Šćura (tako su mu zvali tatu). U srednjoj školi zvali su ga Žule, jedno kraće vrijeme Štrukla, a prije Kalimero (radi jako svijetle kose).
ŠPICNAMENI

Špicnameni ili nadimci su uvijek bili i danas još jesu odlika zagrebačkog života. Iako danas su oni više vezani uz imena, a gotovo da nema ovih „standardnih“ nadimaka. Najčešći nadimci bili su Dugi (za jako visoke ljude), Kepec ili Mini (niske osobe), Lima (mlada osoba), Buco ili Bucko (debeljuckasti), Medo, Špeksi i Mrvica (za debele), Žule (za plave ili žute), Crni (za jako tamno crne), Zagi (za zagorce, koji puta zagrepčane), Dalmoš (dalmatinci), Ćoro ili Škiljo (onaj koji nosi naočale), Krpa, Cigla, Šonjo, Đoni, Faca, Špica, Puška, Brzi…

Nadimci proizašli iz imena su Miki (Mirko), Tina (Martina, Kristina), Kika (Kristina), Kiki (Kristijan), Bara i Barica (Barbara), Štef (Stjepan), Štefa (Štefanija), Milka (Elizabeta), Pepa (Josipa), Pep (Josip), Ivo (Ivan), Iva (Ivanka), Mara (Marija), Ana (Anica), Luce (Lucija), Mimi (Mirjana), Kata ili Keti (Katarina), Nela (Mirela, Danijela), Goga (Gordana), Gogi (Goran), Viki (Viktorija), Franc (Franjo), Francika, Franca (Franciska), Moni (Monika), Pero (Petra, Petar), Tomo ili Tom (Tomislav)…

Od milja svoje druge polovice zovemo Ljubavi, Ljube, Mala/Mali, Beba, Šećeru, Bombončić, Draga/Dragi, Miško, Mišiću, Maco, Zlato, Dušo, Zeko, Ribica, Buba… Za rodbinu koristimo šogi (šogor) i šogica (šogorica), buraz (brat), sister (sestra), stari i stara (tata i mama), teči (tetak), striko (stric), ujo, vujec (ujak), vujnica (ujna)…

Najoriginalniji nadimci u timu su bili Čufta (Dajana Borovnjak), Klompa (Valentina Kontek), Ban Jan (Petra Banjanin), Brundo (Ivana Branilović), Franc (Petra Franović), Soxa (Nives Sokolić), Bulki (Petra Bulat), Tinana (Martina Šćuric).

Autora ovog teksta u timu već dvadesetak godina zovu Šef (iako to jako ne voli). Zovu ga još i Šćur, rjeđe Šćura (tako su mu zvali tatu). U srednjoj školi zvali su ga Žule, jedno kraće vrijeme Štrukla, a prije Kalimero (radi jako svijetle kose).




SA DRŽAVNOG PRVENSTVA - 2. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
drzavnovz66554619

drzavnovz66554623

drzavnovz66554624

drzavnovz66554628

drzavnovz66554630
image hosting russia


drzavnovz66554632

drzavnovz66554637

drzavnovz66554643
host images free


drzavnovz66554647

drzavnovz66554652

drzavnovz66554656
public photo upload


drzavnovz66554659

drzavnovz66554663
quick image hosting


drzavnovz66554665

drzavnovz66554672
post pictures online free


drzavnovz66554675

drzavnovz66554677

drzavnovz66554682

drzavnovz66554686
upload images free


drzavnovz66554691
how do i upload a picture


drzavnovz66554695
photo and image hosting


drzavnovz66554697
image hosting for website


drzavnovz66554702
where to upload images


drzavnovz66554707

drzavnovz66554713

drzavnovz66554720

drzavnovz66554721

drzavnovz66554724

drzavnovz66554743

drzavnovz66554748

...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: utorak, 15.10.2024. u 19:04) komentiraj (0)

JOŠ JEDNA AUDICIJA U SUBOTU



Pa ekipa dobro došli. I bez panike na audicijama!

Prolaznost: 92-93%
Dobni razredi: 3-7 godina - dječji sastav, 8-13 godina - juniorke, 14-25 godina - seniorke
Redosljed audicija: svi dolaza u zakazano vrijeme, prvi na redu su dječji sastavi, pa seniorke (jer ih ima manje), pa juniorke
Trajanje čekanja: oko 5-20 minuta, maksimalno 45 minuta za one koji dodju zadnji
Trajanje same audicije: 5 do 10 minuta
Broj djevojaka u grupi: 4 (odjednom ulaze na audiciju i rade dio zajedno, a dio zasebno)
Oprema: nije bitna, no pri ulasku skinuti jaknu i odložiti torbe ili ikakve stvari koje sputavaju ruke
Što treba uzeti: kemijsku olovku kako bi ispunili upitnik (i smješak na licu)
Tko su ispitivači: licencirani treneri mažoretkinja u Republici Hrvatskoj (sa zavrsenim strukovnim skolama), a poneki od njih su i suci u mažoret plesu
Informacije o prolasku: idući dan na ovom blogu ili telefonom
Informacije o sastavu i prvim treninzima: dobijate na flajeru koji se djeli svim kandidatima


NAJČEŠĆA PITANJA:

Da li da donesem štap jer sam vec bila mažoretkinja?
Nije nužno, no virtuoznost u tehniciranju sa štapom može vam omoguciti početak treninga u 2. sastavu (svi počinju u početnićkom tj. 3., koji vi preskačete jer već imate osnove tehniciranja)

Hoce li mi prethodno plesanje u nekom drugom timu mažoretkinja pomoći?
U načelu ne. Kod nekih timova čak i odmaže i potrebno je dugo vremena da se isprave greške. No, ukoliko se radi o vrhunskim i najkvalitetnijim timovima može pomoći u napretku (počinje se od 2. sastava, te se brže napreduje u više sastave).

Bila sam predvodnica u nekom timu izvan Zagreba moram li ići na audiciju?
Apsolutno da. U našem S1A sastavu trenutno plešu 3 djevojke koje su došle iz drugih timova. No, morale su proći audiciju. Desi li se koji puta da neka takva djevojka padne? Da! Vrlo rijetko kada, no desi se.

Već sam bila Zagrebačka mažoretkinja. Hoće li mi to pomoći i moram li polagati audiciju?
Ukoliko vas se treneri sjete onda ne morate na audiciju. U protivnom slučaju da. No, ukoliko ste vec jednom prošli audiciju i plesali u timu, svakako ćete proći i ovaj puta. Nema straha.

Hoće li mi pomoći plesanje u nekom drugom plesnom klubu koji nije mažoret-ples?
Najčešće da. No, koji puta i to odmaže. U svakom slučaju prepreka nije (ukoliko nešto treba ispraviti brzo ćemo to napraviti).

Što se ispituje na audiciji?
1. U prvom redu smisao za ritam. Koji se prati kroz cijelu audiciju, ali se maksimalno ispituje, na način da se traži da kandidatkinja ponovi ritam (pljeskanjem) koji isplješće ispitivač.
2. Osnovna predodžba o memoriji i percepciji kandidatkinja (ponavljanje osnovnog koraka kojeg pokazuje jedna od mažoretkinja ispred kandidatkinja).
3. Psiho-fizičke predispozicije za bavljenje mažoret plesom (određeni nedostaci poput teške invalidnosti, ozbiljnih poremečaja isl. prijeće bavljenje ovom aktivošću).

Što ako iz prve ne ponovim ritam ili pogriješim u koraku?
Ništa strašno. Audicija je osnovan klasifikacija. Prave klasifikacije rade se tek nakon par mjeseci treinga (krajem veljače). Svatko ima drugu šansu, a ako vidimo da se radi o tremi, blokadi ili nedostatku koncentracije onda dajemo treću, čak i četvrtu šansu. No, da bi imali više šansi moramo ustanoviti da imate barem osnovnog smisla za ritam (to se vidi i prije "pljeskaja" iz osnovnog koraka i pratnje glazbene podloge).

Kako se odlučuje tko prolazi, a tko ne?
Kada jedan od članova komisije smatra da netko ne treba proći ili nije siguran konzultira se sa kolegama. Odluka se donosi dogovorom članova komisije. Ukoliko neka kandidatkinja ima imalo šanse proći će na audiciji.

Kako da umanjim stres?
Nema potrebe za stresom ili nervozom. Ukoliko ispitivači vide da ste pod stresom pomoći će vam šalama, komunikacijom, ponudit će vam slatkiš. Ne bojte se mi smo profesionalci i nije nam u interesu šokirati vas, nego olakšati vam dolazak u naš tim.

Mogu li roditelji sa mnom u dvoranu za ispitivanje?
Ne! Roditelji samo smetaju i remete koncentraciju. Iznimno, ali jako iznimno, ispitivači mogu pozvati roditelje najmlađih kandidatkinja za dječje sastave. Iskreno, ako djete nije toliko samostalno da dođe na audiciju neće se moći osloboditi niti na treninzima koji se vrše isključivo bez roditelja.

Kome se mogu obratiti za pitanja?
Komisiji svakako ne jer imaju posla preko glave, te se moraju potpuno posvetiti kandidatkinjama da što kraće čekaju. U dvorani i ispred nje biti ce više mažoretkinja (prepoznati ćete ih po uniformama) koje će vam pomoći u ispunjavanju upitnika, te vam moći dati osnovne informcije o timu, audicijama, prvim treninzima, uputiti vas prema WC-u...

Jesam li prestara za tim?
Ukoliko ste mladji od 25 godina niste prestari. Komisija ce odlučiti u koji dobni razred spadate. Pa ukoliko imate npr. 13 godina, a psiho-fizicki ste zreli za seniorke to će vam i predloziti. No, odluka je končano na vama.

Ukoliko padnem, mogu li ponovno polagati na idučoj audiciji?
To vam nitko ne može zabraniti. No 99% djevojaka koje padnu na jednoj, padnu i na drugim audicijama. Previše se posvećuje pažnje procjeni, a komisiju sačinjavaju profesionalci koji taj posao rade već dugi niz godina.

Mogu li se ikako pripremiti za prolazak? Postoji li kakva škola i pripremni tečaj?
Ne i za to nema potrebe jer se procjenjuju samo osnovne stvari i predispozicije. A motorika, smisao za ritam i psiho-fizičke sposobnosti ne mogu se naučiti u školi.

Moj tata ima poduzeće i može biti sponzor, hoće li mi to pomoći?
Nikad, nikako i ni na koji način. To kod nas nema šanse i nemojte niti pokusavati. Tako nesto kod nas se potpuno odbacuje i osuđuje. Iskreno niti ne pokušavajte!

Imate li još koje pitanje slobodno ga postaviti i odmah ćemo odgovoriti. Nema glupih pitanja. Na koncu naše osnovno pravilo je: "Mi smo ovdje radi vas".






Audicije za Zagrebačke mažoretkinje su u četvrtak 10.10. u 20 sati i subotu 12.10. u 11 sati. Dobrodošli!

24-Facebook
post pictures






- subota 12.10. u 9:30 Palmotićeva 30 (audicije), o/o Šef

- subota 12.10. u 12:00 Palmotićeva 30 (13:00 Cjetni trg, humanitarni nastup protiv raka dojke), Šef

- subota 26.10. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Osijek), o/o Šef

- petak 8.11. u 20:30 Arena Zagreb (generalna proba za koncert Novih fosila), o/o Šef

- subota 9.11. u 18:30 Arena Zagreb (koncert 55 godina Novih fosila), o/o Šef

- utorak 12.11. u 18:00 Palmotićeva 30 (canfšrajt u 19:00 i inicijacija u 19:30), o/o Šef

- subota 23.11. u ???? službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Rijeka), o/o Šef

- srijeda 27.11. u 18:00 službeni ulaz Maksimirskog stadiona (Dinamo-Borusija), o/o Šef






NA AUDICIJE DOŠLA JEDNA MAMA

Jedna seniorka koja je došla na audicije ima 24 godine i ima sina starog 3 godine. Bila je mažoretkinja kada je imala 13 godina (trenerica joj je bila Skočka) no morala je otići iz tima radi presljenja iz Zagreba. I rekla je da joj je ponovni dolazak u tim bio velika želja i da joj je ovo bila zadnja šansa da dođe obzirom na godine. I tako mi u S2 imamo mamu. Dobro nam došla!






KOMBIJI

Zagrebačke mažoretkinje vrlo često trebaju kombije za odlazak na turneje ili prijevoz robe. Koji puta kombije iznajmljujemo od rent'a'cara, ali masu puta ih posuđujemo gratis od naših sponzora ili institucija za koje radimo i to:
• Sokol Marić (imaju jedan putnički i jedan transportni kombi)
• Hrvatski paraolimpijski odbor (putnički)
• SBO (transportni)
• Vatrogasci (putnički kombi)







INTERNET

Povjerenica za internet je Elena Tašev*. Ona se bavi:
- instagramom
- facebookom
- ažuriranjem web stranice
- izradom stranice wikipedije

Osim toga uređujemo:
- blog (uređuje i administrira Šef)
- youtube kanal (Viki)
- e-mail komunikacija (Viki)
- komunikacija sa članstvom preko WhatsApp (treneri)

Stalne wapp grupe za stalnu komunikaciju:
- svaki sastav ima svoju grupu (osim D1 i D2)
- roditelji svakog sastava imaju svoju grupu (uključujući i D1 i D2)
- Drum line
- Treneri
- Ured
- Krizni zdravstveni stožer

Redovne obveze interneta su:
- svakodnevne objave na instagramu (fotke sa nastupa i drugih aktivnosti se šalju Tinani koja objavljuje)
- tematski storyji na instagramu
- svakodnevne objave na facebooku
- dva puta tjedno objave na blogu i svakodnevno moderiranje
- ažuriranje web stranice i youtube kanala
- svakodnevna e-mail komunikacija
- svakodnevna komunikacija preko wappa sa roditeljima i mažoretkinjama

Povremene i sezonske internet obveze:
- audicije (intenzivna komunikacija preko svih društvenih mreža, čak i plaćanje oglasa)
- grupe za pojedine akcije (npr. grupa za Ljetni kamp, grupa za turneju, navijačka grupa...)
- najave pojedinih projekata (npr. koncerti, natjecanja, turneje isl.)






POVIJESNI MUZEJ
Palača Vojković je barokna palača u Gornjem Gradu na adresi Matoševa 9. Sagrađena je 1764. godine prema projektu zasad nepoznatog arhitekta za grofa Sigizmund Vojković (Vojkffy). U 19. stoljeću palača je došla u ruke prvo obitelji Oršić, a potom i Rauch, po kojima se ponekad naziva i palača Oršić-Rauch. U palači je danas smješten Hrvatski povijesni muzej.

Hrvatski povijesni muzej ima 17 muzejskih zbirki sa preko 300.000 predmeta, koji obuhvaćaju razdoblje od ranog srednjeg vijeka do suvremenosti. Muzej je nastao 1846. kao „historički razdjel“ Narodnog muzeja. Kao Povijesni muzej Hrvatske djeluje od 1951.







KUHINJSKI APARATI

Aparat = stroj
Šparhet, šparet, šporet = štednjak
Rešo = kuhalo
Rol = pećnica
Mikrovalka = mikrovalna pećnica
Frižider = hladnjak
Škrinja, duboko smrzavanje = zamrzivač
Mikser = miješalica
Zmiksati = izmješati mješalicom
Flaišmašina = stroj za mljevenje mesa
Protvanj = četvrtasta plitica za pečenje u pećnici
Širajzl = žarač (kojim se raspirivala vatra)
Gredenc ili kredenc = kuhinjski ormar koji je bio nježno plavi ili zeleni sa bijelom dijelovima i imao nekoliko ladica, većih ili manjih vratima zatvorenih dijelova, te otvoreni dio u kojem su se držali tanjuri i čaše
Stalaža = polica

“Skini to s šparheta“ = makni to sa štednjaka
“Zgrijal sam si to na rešou“ = prigrijao sam to na kuhalu
"Daj pogleč v rol jel se speklo meso" = Pogledaj u pećnicu je li meso pečeno
"Si to metnul v frižider ili v šrinju" = Jesi li to stavio u hladnjak ili zamrzivač
"Daj proroštaj vatru v šparhetu z širajzlom" = Razgori vatru žaračem u peći
„Si to zmiksala“ = jesi to izmješala
"Zvleči klopu z gredenca" = Izvadi hranu iz kuhinjskog ormara







CUGA NEKAD

Prije su se pila pića koja se danas više ne piju, a bila su vrlo popularna. Klinci su pili himpersaft ili malinovac, sok od malina. Svi su pili malinovac, puno rjeđe sok od jabuka (aplsaft), a ostali sokovi nisu postojali. Klinci su između dva svjetska rata pili i šabeso, potpuno umjetno piće od mliječne kiseline, šećera, boja i soda-vode. Nakon fermentacije šabeso je imao i vrlo mali postotak alkohola.
U kolovozu i rujnu pila se jabučnica, napitak relativno niske količine alkohola koji se dobio prešanjem zrelih jabuka. Jabučnica je bila supstitut za vino, jel bi u to vrijeme u kućanstvima nestalo vina, pa su ljudi morali koristiti ta slabija alkoholna pića da se snađu do novog vina. Kako je jabučnica imala relativno mali postotak alkohola (nešto manje od piva) davali su i klincima da ju piju, a ako ste popili litru ili više jabučnice, a imali 10 godina, fino ste se nacvrcali (napili). Danas se jabučnica počela industrijski proizvoditi, a zove se cider (Somersby idr.), no cider je gaziran što jabučnica nije bila.
Gvirc ili medovina je vino od meda, jedno je od najstarijih napitaka koje čovjek konzumira. Gvirc se dobije fermentacijom otopine prirodnog meda. Gvirc može imati 13-14% alkohola, ali može biti i bezalkoholan. Gvirc je sastavni dio proštenja, pa se kaže „Nisi bil na proščenju, ak nisi gvirc probal“.
Musolini je pio sve do sedamdesetih, a bio je mješavina sirupa od maline (malinovca), bijelog vina i soda vode.
U osamdesetima smo pili traubisodu, gazirani sok od grožđa koji je imao reklamu „Nije vino, nije voda, to je traubisoda“. U to vrijeme najpopularniji napitci su bili Cockta, Nara, Pipi i Inka.
Osamdesetih smo bili i gusti sa šlagom. U gusti sok (najčešće od marelice) stavljala se porcija šlaga. Bila je to energetska bomba, ali opako fino.
Od alkohola u to vrijeme stalno smo pili Vekiju (Vekia Romana), žestica koja je danas potpuno nepoznata, a radila se na jugu Italije. Vekija je bila konjak sa 38% alkohola. Pio se još i Stock, Zrinski, Cezar, badelovi mirogojčeki, a pravi frajeri su pili betoniranu pivu (piva sa rakijom).





SA DRŽAVNOG PRVENSTVA - 1. dio

foto: Željko Bakšaj Žac, službeni fotograf Zagrebačkih mažoretkinja
drzavnovz66554400

drzavnovz66554414

drzavnovz66554428

drzavnovz66554429
images of high quality


drzavnovz66554435

drzavnovz66554476

drzavnovz66554479

drzavnovz66554489

drzavnovz66554502
upload your pics


drzavnovz66554503

drzavnovz66554504

drzavnovz66554508

drzavnovz66554518

drzavnovz66554521

drzavnovz66554530

drzavnovz66554533

drzavnovz66554534

drzavnovz66554535

drzavnovz66554536

drzavnovz66554539
free pic uploader


drzavnovz66554543
host image free


drzavnovz66554544

drzavnovz66554547

drzavnovz66554550

drzavnovz66554554

drzavnovz66554574
upload photo for free


drzavnovz66554575

drzavnovz66554578
upload and share pictures


drzavnovz66554589

drzavnovz66554593

drzavnovz66554617

...nastavak u idućem postu...

(objavljeno: petak, 11.10.2024. u 14:07) komentiraj (0)

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.