Image Hosted by ImageShack.us

27.02.2007., utorak

Vinica (321 m)

Ovaj vikend smo opet proveli na Kozjaku, jer mi je trebalo foto-materijala za dovršetak ovog teksta na stranicama Hrvatskog planinarskog saveza. Tamo možete pronaći puno korisnih i zanimljivih informacija vezanih uz planinarenje po Lijepoj našoj, ali i šire.
Stoga ću danas opisati uspon na jednu od kontrolnih točki koji smo prošli još tamo 07. sječnja, ali eto nikako prigode da stignem i to opisati. Vinica je šumovita kosa dužine svega 3 km, smještena između rijeke Mrežnice i Korane. Sjeverna padina joj je prekrivena bjelogoričnom šumom, dok je južna u donjem dijelu prekrivena vinogradima sela Belaj i Vinica. Po ovom potonjem selu je zasigurno i dobila ime.


Gusta bjelogorična šuma na sjevernim padinama Vinice

S usponom smo Zizi i ja započeli iz Duge Rese, industrijskog gradića na zapadnom podnožju Vinice, udaljenog 11 km od Karlovca. Prolaskom kroz grad, na križanju pred crkvom Sv. Antuna skrenuli smo lijevo i prevezli se preko mosta na Mrežnici, a onda nastavili ravno naprijed uz stadion do mjesta gdje je cesta skretala u lijevi zavoj, a naprijed je započinjala staza označena markacijom i crvenom strelicom na asfaltu. Tu smo na proširenju tik uz početak staze ostavili automobil i uputili se za markacijom. U tim trenucima doduše nismo bili sigurni hoćemo li na povratku zateći automobil u voznom stanju, s obzirom na mrzovoljan pogled iz dvorišta s druge strane ulice. Ali kako nam ništa nije prigovorio, nadali smo se da ipak nismo na privatnom zemljištu, i da ćemo se s našim autićem nekako vratiti do Splita.


Kolni put

Uz šljivik smo krenuli uzbrdo, pa kroz šumu pored vodospreme izašli na kolni put. Njime smo kročili vrlo kratko, jer smo uskoro naišli na lijevi odvojak staze u šumu. Snježnih ostataka je bilo tek na rijetkim mjestima, a mislim da ga u konačnici nije bilo dovoljno ni za jednog solidnog Snješka. Staza je dalje kroz šumu u potpunosti bila prekrivena kestenovim lišćem, pa nije teško za pretpostaviti koji je tijekom jesenskih mjeseci ovo raj za sladokusce. Meni doduše slastica u obliku pirea od tog ploda ni najmanje nije poslastica, posebice nakon što sam jednom zgodom naručio neki kolač od njega kod "Vinceka". Izgleda da sam se od svih onih krasnih kolača odlučio baš na onoga na kojeg nikako nisam smio, ali o okusima se ne treba raspravljati.


Zaravan Bilo

Nakon 15-tak minuta hoda po tom lisnatom tepihu, opet smo izašli na kolni put, a onda s njime naprijed još 10-tak minuta do zaravani Bilo. Na njoj se nalazi pl. dom "Mladen Polović", završen tek prije dvije godine, kojim upravlja HPD "Vinica" iz Duge Rese. Na lijepo uređenom odmorištu smo zatekli veći broj izletnika, ali im se nismo pridružili zbog dogovorenih obveza oko povratka za Split.


Planinarski dom "Mladen Polović"

Od planinara pred domom smo dobili informaciju da je sami vrh svega 5 min. naprijed kroz šumu, a upozorio nas je da je žig na vrhu u očajnom stanju, pa bilo bolje da se poslužimo onim u domu. Meni Dnevnik ionako uspješno odolijeva napastima tinte, pa me to nije obeshrabrilo da što prije pohitam prema vrhu. Teško je za opisati osjećaj kad znaš da si vrlo brzo cilju i kad je jedino o čemu razmišljaš u tim trenucima to kakav je pogled s vrha. A "pogled" s ovog vrha me razočarao. Vrh je doduše kamenit i smješten na malom proplanku, ali je potpuno obrastao okolnim drvećem. Jedino rješenje za njega vidim u podizanju vidikovca, a dotad se svi moramo pomiriti sa činjeničnim stanjem. Vrh je inače označen betonskim stupićem s natpisom vrha i visinom istog. Na stupić je pričvršćena crvena metalna kutija, u kojoj je smješten žig, koji je doista u lošem stanju, te upisna teka. Zizi je ipak u Dnevnik utisnula taj žig, dok sam se po običaju ja zadovoljio fotografijom.


Vrh Vinice

Na povratku smo ispred pl. doma zatekli još veći broj planinara, koji su nas gostoljubivo ponudili da nešto popijemo u domu, te nam srdačno opisivali ljepote obližnje Mrežnice i čarima kupanja u njoj, nakon što su saznali da stižemo iz Dalmacije. Poslije obećanja da ćemo sljedećeg puta doći tijekom ljeta i na taj se način osobno uvjeriti u istinitost njihovih tvrdnji, krenuli smo natrag prema Dugoj Resi.


Rijetki ostaci snijega uz stazu

Sve u svemu, bila su to lijepo iskorištena dva sata na proputovanju prema Splitu, nakon povratka s izložbe Atlantski kodeks u Muzeju za umjetnost i obrt.

- 13:13 - Komentari (32) - Isprintaj - #

20.02.2007., utorak

Biranj (631 m) - Kozjak

Ovog vikenda nam je u planu bio uspon na Sv. Geru, ali smo zbog Zizine mučnine doslovno u zadnji tren odustali od polaska prema Zagrebu. Nije bilo potrebe da riskiramo, iako se kasnije ispostavilo da se u nedjelju osjećala znatno bolje. Iz tog razloga smo odlučili ipak bar nedjelju iskoristiti za boravak u prirodi. Kako nam je najbliži Kozjak, a ionako su prognostičari najavili kišu za poslijepodne, nismo dugo razmišljali o odredištu. Iz Splita smo se uputili prema Kaštelima i u jednom od njih, preciznije Kaštel Starom, skrenuli s magistrale udesno tzv. "Zagorskim putem" prema Drnišu. Nakon 10-tak minuta vožnje kroz naselje, a u završnom dijelu serpentinama pod samim prijevojem, stižemo na Malačku. Prijevoj Malačka (477 m) je smješten na zapadnom kraju Kozjaka i dijeli Kozjak od Opora (Crni krug, 647 m).


Planinarska kuća "Česmina" i Birnjac (562 m) u pozadini

S desne strane ceste smo na parkiralištu ispod Planinarske kuće "Česmina" (499 m) ostavili auto i u 09.05 h krenuli prema Birnju. S druge strane prijevoja se inače nalazi 12 m visok betonski križ, koji može savršeno poslužiti kao orijentir svima koji po prvi puta dolaze na Malačku. Uokolo pl. kuće smo zatekli veći broj planinara koji su bili zauzeti nekim radnim akcijama. S obzirom da pl. kućom upravlja PK "Split", pretpostavljamo da su to bili njihovi članovi. Ispred kuće se nismo zadržavali, jer smo željeli izbjeći najavljenu kišu, iako nam pogled prema nebu nije davao nikakve naznake da će se ostvariti vremenska prognoza. Malo iza kuće smo stigli na raskrižje staza. Desno u smjeru istoka putokaz je naznačavao da nam do Birnja ima 65 min. hoda. Taj putokaz je inače dio Ekološko-poučne-rekreacijske staze PK "Split" ukupne dužine 3 km i s malim jezerom i izvorom vode predstavlja pravo zadovoljstvo, posebice najmlađim planinarima.


Južna padina Kozjaka

Nas je staza vodila dalje hrptom, s kojeg nam se učestalo s desne strane ispod strmih litica otvara pogled na sedam Kaštela uz Kaštelanski zaljev. Te strme litice, poznatije kao Kozjakova stijena, iako se ne ističu osobito visinom, koja varira između 50 i 250 m, smatraju se jednom od naših najdužih stijena. Protežu se gotovo neprekidno uzduž čitave planine od Malačke na zapadu do Klisa na istoku, u dužini od 16 km. I time ovu planinu čine višom, nego što u biti je. Njen najviši vrh je naime Veli vrj (779 m), ali je zbog vojne radarske postaje nedostupan planinarima.


Sjeverna padina Kozjaka

Kontinentalna, sjeverna strana planine je sušta suprotnost ovoj strmoj južnoj. S hrpta se doimlje poput valovite visoravni prekrivene makijom. Po hrptu i cijeloj sjevernoj strani planine prevladavaju stabla i grmlje bijelog graba, maklena, šmrike i crnog jasena – tipična mediteransko-montana vegetacija. Doduše ta vegetacija je ipak kraška i stoga vrlo oskudna, a jak utjecaj sunca je opet Zizi vratio osjećaj mučnine. Stoga su uskoro stanke u hladovini postajale sve učestalije, a u međuvremenu je Plavi daleko odmaglio od nas, i tako stekao mogućnost da u miru troši karticu na svom foto-aparatu. Tako smo do crkvice Sv. Ivana na Birnju (631 m) stigli u 10.20 h.


Kaštelansko polje

Biranj je dobio ime po tome što su mještani Kaštel Starog na dan. Sv. Ivana tu birali svog župana. Ovo je vrh koji smo već pohodili, te se stoga nas dvoje nismo fotografirali, ali je zato Plavi stekao svoju novu kontrolnu točku. Nadam se samo da će do sljedećeg puta napokon naručiti Dnevnik iz HPS-a. Kako smo ovdje česti gosti, ali eto nikako da opišem vrh, iskoristio sam ovu prigodu da to ispravim. Natpis s imenom vrha i metalni žig su inače smješteni na pragu crkvice, desno od vrata.


Biranj

Sami vrh je smješten tek malo istočnije, ali se crkvica smatra kontrolnom točkom. S nje se pruža prekrasan pogled na Kaštelanski zaljev, Split i okolne otoke iz pravca kojih nam se počela približavati tmurna oblačna masa. U tim trenucima je napokon postalo jasno da prognostičari ipak nisu pogriješili. Srećom u naprtnjačama smo ponijeli kabanice, ali je tad postalo jasno da ipak neće biti ništa od planiranog posjeta i Pl. domu pod Koludarom.


Crkvica Sv. Ivana

Nakon kraćeg odmora i dužeg fotografiranja, krenuli smo dalje grebenom spuštajući se 10-tak min. između talijanskih bunkera iz II. svjetskog rata do Greblica, a zatim desno požarnim putem u smjeru zapada. Taj požarni put se cijelom dionicom spušta prema onoj istoj cesti kojom smo se dovezli na Malačku i za to nam je bilo potrebno 20 min. hoda. Putem smo uživali u igri Sunca i oblaka, koji su tek mjestimično dopuštali sunčevim zrakama da obasjaju dijelove Splita, dok je kiša nad Šoltom odigravala sasvim drukčiji prizor.


Igra Sunca i oblaka nad Marjanom

Po izlasku na cestu Kaštel Stari – Malačka, krenuli smo desno uzbrdo, uz lijevi rub ceste, prema mjestu gdje smo ostavili automobil. Negdje na pola puta nas je napokon sustigla kiša, pa smo na brzinu izvukli kabanice iz naprtnjača i nastavili dalje. Na prvom desnom zavoju smo napustili cestu i nastavili dalje naprijed teško prohodnim požarnim putem. Teško prohodnim za vozila, da budem precizan. Tim putem smo u 11.40 h praćeni kišom izašli pred Pl. kuću "Malačka" (477 m), kojom upravlja PD "Malačka" iz Kaštela i time okončali naš poludnevni izlet na Kozjak prošle nedjelje.

- 07:26 - Komentari (40) - Isprintaj - #

13.02.2007., utorak

Vranilac (642 m) - Kalnik

Bela donio glavu
Sretno na Dravu,
Zađe dalje gdje vrh brda
Stoji Kalnik, gradina tvrda,
Kao što ljuti vepar stoji,
Ništ' se ne boji
Pa si misli: "Neka! Neka!
Oštri moj zub te, psino, čeka."


Kako smo ovog vikenda zbog potopa bili primorani ostati iza četiri zida, napokon imam vremena napisati post o jednom odredištu kojeg smo obišli prije nekoliko tjedana, a riječ je o Kalniku. Ime Kalnik označava četiri pojma: planinu, gradinu, selo i planinarski dom. Planina Kalnik, odnosno Kalnička gora, se na granici Zagorja, Prigorja i Podravine proteže smjerom jugozapad-sjeveroistok u dužini od 16 km i prosječne visine je 400-500 m.


Greben Kalnika

Kalniku smo pristupili iz istoimenog sela u podnožju planine, do kojeg smo stigli vozeći se prvo autocestom Zagreb-Varaždin, koju smo napustili u Humu Brezničkom, pa zatim uskom cestom kroz brojna sela na južnim padinama Kalničke gore. Ulaskom u selo skrećemo lijevo uzbrdo, a poslije zadnje kuće u selu ostavljamo automobil na jednom proširenju uz cestu i dalje nastavljamo pješice. S obzirom da smo zbog prethodne besane noći dosta kasno krenuli iz Zagreba, pa smo samim tim u selo stigli tek u 15.15 h, nadali smo se da ćemo se ipak prije mraka uspjeti vratiti do automobila. A vrijeme ni u kom slučaju nije bilo na našoj strani. Od mjesta gdje smo ostavili automobil trebalo nam je svega 10 min. do parkirališta pod ruševinama Velikog Kalnika.


Stari grad Kalnik

Ruševine se sastoje od tri dijela, a svaki je građen u drugom povijesnom razdoblju. Najstariji je dio na vrhu stijene, a datira vjerojatno još iz doba tatarske provale. Bio je malen i tijesan, ali tako nepristupačan da su se u njemu sklanjali čak i kraljevi. Ispod njega je poslije dozidan drugi dio s četvorokutnom utvrdom, a u 17. stoljeću najniži dio. Tijekom svoje povijesti promijenio je mnogo vlasnika, a prvi puta se spominje početkom 13. stoljeća kao vlasništvo kralja Andrije.


Poučna staza

Put dalje nastavljamo Poučnom stazom koju je 1996. god. Uredio HPD "Kalnik" iz Križevaca. Kružnog je oblika, dužine 5 km, ali mi nažalost nismo imali dovoljno vremena da je obiđemo u cjelosti, već smo na jednom odvojku skrenuli prema najvišem vrhu Kalnika – Vranilac (643 m) . Putem smo u stijenama mogli uživati u gracioznosti pokreta brojnih penjača u okolnim stijenama, što je samo potvrđivalo činjenicu da ovdje alpinizam ima dugu tradiciju. Nakon kraće šetnje šumom izašli smo opet na asfaltiranu cestu koja vodi do samog TV odašiljača pod vrhom. Njome smo produžili naprijed do odvojka udesno, 50 metara prije zgrade odašiljača, te njime krenuli prema vrhu. Prvo je trebalo prijeći preko desetak metalnih stuba učvršćenih u stijenu, a zatim strmim usponom kroz šumu nakon 5 min. hoda izašli pred paraglidersko uzletište, s kojeg nam se usprkos sumraku otvorio prekrasan pogled na selo Kalnik pod nama.


Paragliding uzletište

Izlaskom na stjenoviti greben se ponajbolje uočava različitost u biljnom plaštu sjeverne i južne padine Kalnika. Dok je tako južna padina gotovo tek rijetko pokrivena šumom, sjeverna je još uvijek pod gustom šumom. Razlog treba tražiti u tome što je okolno stanovništvo s južne strane gotovo u potpunosti iskrčilo šume, kako bi sebi stvorili oranice i vinograde. Inače u tim selima su mnoge obitelji bile oslobođene od kmetstva još za vrijeme provale Tatara u 13. stoljeću, kad im je zbog zasluga u ratu kralj Bela IV. dodijelio plemenitaške titule. Te plemiće su Križevčani posprdno nazvali «šljivarima», jer su 1242. god. Tatari opsjedali stari grad Kalnik u kojem se sklonio i sami kralj, te ih namjeravali glađu primorati na predaju. Međutim, kad je nestalo druge hrane, Kalničani su kralja hranili šljivama koje su rasle unutar zidina, te tako izdržali opsadu. Branitelje Kalnika besmrtnima je učinio August Šenoa u svojoj poznatoj pjesmi "Šljivari", s kojim se eto opet susrećemo nakon posjeta Kamenim svatima na Medvednici.


Vranilac

Po grebenu smo propješačili te posljednje metre našeg "uspona" na Vranilac. Na vrh smo izašli u 15.50 h, nakon samo 35 min. hoda od mjesta gdje smo ostavili automobil. Bez sumnje, to je bila jedna od najlagodnijih šetnji koje smo u posljednje vrijeme poduzeli. Vrh inače ima oblik usamljenog kamenog stošca, što je u svakom slučaju prizor primjereniji nekom vrhu u Dalmaciji , nego u Hrvatskom Zagorju. I to mu daje dodatnu draž, kao i širok vidik koji je izravna posljedica toga. Vrh je najvjerojatnije dobio ime po aromatičnoj biljci Vranilova trava, poznatijoj pod imenima Divlji Mažuran ili Mravinac.


Planinarski dom Kalnik

Do doma (480 m) smo se spustili za 20 min. Smješten je između Vranilca i ruševina Starog grada, uz sami rub prostranih livada Podgrađa. Domom upravlja HPD "Kalnik" iz Križevaca i stalno je otvoren. Pristup cestom mu omogućava da bude jedno od posjećenijih izletišta u ovom dijelu Hrvatske, kako od strane planinara, tako i brojnih izletnika željnih vikenda u prirodi. A tome je zasigurno zaslužna i neposredna blizina ruševina Starog grada, koje se nalaze na svega 100 metara od doma. Obilaskom ruševina primjetili smo još veći broj penjača, koje ni skori mrak nije ometao u njihovom bliskom susretu s okolnim stijenama. Nas je ipak nakon 20-tak minuta kruženja uokolo zidina mrak prisilio da se vratimo natrag do sela i automobilom uputimo natrag prema Splitu. Šteta što nismo došli u subotu, pa da prenoćimo i sutradan malo bolje upoznamo Kalnik. Ali sad imamo izliku da na proljeće, kad procvjeta florom bogat obližnji Mali Kalnik, opet navratimo u ove nama udaljene krajeve.

- 15:27 - Komentari (35) - Isprintaj - #

07.02.2007., srijeda

Žumberak i Samoborsko gorje

Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje je smješten jugozapadno od Zagreba i proteže se na površini od 350 m2. Samoborsko gorje čini sa Žumberačkom gorom jednu izraženu orografsku cjelinu između Save i njenih pritoka Kupe i Krke, te je stoga i u geografskom smislu Samoborsko gorje samo dio Žumberačke gore, odnosno njen istočni nastavak. Iako se iz planinarskih i etnografskih razloga Žumberak i Samoborsko gorje razdvajaju u dvije zasebne skupine. U geološkoj prošlosti, prije otapanja ledenjaka i probijanja Save u posavsku ravnicu, su sačinjavali cjelinu i s Medvednicom.
U nedjelju izjutro smo krenuli iz Zagreba preko Samobora i Smrovišća do sela Dragonoš, koje nam je trebalo postati ishodišna točka za ovu kružnu turu.


Zaleđena staza na Japetiću

Do samog sela nismo stigli zbog zaleđene ceste, ali smo imali sreće da se zaustavimo tik ispod lijevog odvojka za uspon na Japetić, odnosno 15 min. hoda od Dragonoša. Od tog mjesta smo krenuli strmo uzbrdo po snijegom pokrivenoj padini. Markacije su postavljene na električne stupove, ali ionako ne bi bilo orijentacijskih problema, jer su brojne stope u snijegu jasno naznačavale kojim putem naprijed. Nakon 25 min. hoda naizmjence kroz šumu i preko livada, stigli smo na križanje sa stazom koja na Japetić vodi iz pravca Šoićeve kuće, koja je i najstariji planinarski objekt u Samoborskom gorju. Tu smo susreli i dva planinara koje sam priupitao jesmo li na pravoj stazi, a stariji mi je nakon potvrde još mi objasnio da samo pratim "one crvene krugove s bijelim iznutra". Nisam mogao ništa drugo nego ne zahvaliti i nastaviti dalje.


Pogled s Japetića na Zečak i Sv. Geru u daljini

Već nakon 5 min. sam zaboravio "savjet" i ugledavši crveno-bijeli stup na uzvisini s desne strane, pohitao prema njemu preko snježne livade skrativši stazu. Došavši ispod njega jednostavno nisam mogao odoliti ne uspeti se na desetak metara visoki stup, iako moram priznati da sam se nakon pola puta do vrha priupitao radim li pametnu stvar. Skale su se počele ljuljati, a sjeverni vjetar me udario s boka čim sam izašao iznad visine okolnih stabala. Nekako sam se ipak dočepao vrha i osmatračnice s koje je pogled naprosto fantastičan. Pogled se u daljinu proteže sve od magične stijene Kleka, pa preko Sv. Gere i Julijskih Alpi, sve do Kamniških Alpi. Vjerojatno sam vidio i Triglav, ali ga nisam prepoznao. Zizi je u međuvremenu ostala ispod i to vrijeme iskoristila za objed. Nakon silaska sam napravio krug uokolo prizemnog objekta uz stup i shvatio da se nalazimo pored antenskog stupa Zračne luke Zagreb, a ne na promatračnici na Japetiću. Ali me to nije ni najmanje uznemirilo, jer je ovo jedna od onih situacija kad se osjećaš super i usprkos pogrešci.


Željezna piramida na Japetiću

Vidike koju ću sad još dugo nositi u sebi su čak i puno širi i ljepši od onih kojima ćemo uskoro nazočiti s vidikovca na Japetiću (879 m) . Moram ipak pripomenuti da uspon na ovakve stupove nikome ne preporučam, da bi izbjegao moguće sudske tužbe u budućnosti. Nakon povratka na mjesto kod kojeg smo skrenuli sa staze, nastavili smo naprijed po livadi još 10 minuta do ulaska u Posebni rezervat šumske vegetacije "Japetić", lijevo od staze, a zatim kroz njega bukovom šumom još 5 min. do željezne piramide na vrhu. Tu 12-metara visoku promatračnicu je 1960. god. sa Sljemena prenio HPD "Jastrebarsko", jer je trebala osloboditi mjesto TV tornju. Usprkos lijepom pogledu, meni je još uvijek pred očima bio onaj s pogrešnog tornja. Metalni žig je postavljen u konstrukciju piramide. S vrha smo krenuli prema pl. domu Žitnica (832 m) i to tako da smo se istim putem vratili do ulaska u vegetacijski rezervat i zatim lijevo još 5 min. hoda do njega.


Planinarski dom Žitnica

Pl. dom je sagradilo ono isto društvo koje je i na vrh postavilo željeznu piramidu, a nalazi se na travnatoj južnoj padini Japetića. Tu smo zatekli veliki broj planinara i izletnika koji su se odmarali i uživali u pogledu, ali jednako tako je bila velika prometnost i tijekom uspona na Japetić, kao i tijekom silaska s njega. A baš tijekom tog istog silaska od doma i kretanja prema Zečaku, napravio sam grešku što sam umjesto preko zaselka Grabarak krenuo direktno prema ruševinama Višošević mlina (381 m) na makadamskoj cesti od Gorice Svetojanske do Japetića. Naime, spustom niz strmu šumovitu padinu, završili smo na željenoj cesti, ali znatno južnije od ciljanog mlina. Stoga smo po izlasku na cestu morali skrenuti desno i uzbrdo nastaviti istom još 15 min. do ruševina mlina. Cijelim putem nam je s lijeve strane ceste društvo činio ugodan žubor potoka, a naišli smo i na ograđeni izvor iz kojeg možda potječe čak i Zizina omiljena voda "Jana". Po dolasku do mlina malo poviše uz cestu uočavamo i ploču s natpisom parka prirode, a na njemu i markaciju koja vodi lijevo prema Zečaku i desno cestom dalje prema Japetiću. Na livadi s druge strane potoka smo odlučili napraviti pauzu i okrijepiti se prije nastavka puta. A usput sam trknuo i baciti oko na dva jadna vepra koji su bili u ograđenom prostoru i vjerojatno lovcima služe za trening pasa. Šteta što nisu bili fotogenični, jer su se skrili u grmlje čim su začuli zvuk otvaranja objektiva na mom aparatu.


Višošević mlin

Nakon kraće pauze u 13.20 h nastavili smo onim odvojkom lijevo prema Zečaku. Prvi dio staze je vodio izrazito strmim grebenom kroz bukovu šumu, a posebnu draž mu je činilo mnoštvo raznobojnog cvijeća. Da nije onoliko suhog lišća po šumi, čovjek bi mogao steći dojam da je proljeće. Nakon 40 min. hoda kroz šumu izašli smo na cestu koja iz Sv. Jane vodi prema Brezovcu Žumberačkom. Nakon par kratica stazom smo stigli do kuća u Višoševićima. Iako se selo doimlje napuštenim, očito se neki pojedinci namjeravaju ovdje trajno nastaniti, jer smo zatekli i jednu kuću u fazi izgradnje. Između kuća smo nastavili 5 min. dalje uzbrdo travnatom padinom sve do samog vrha. Zečak (795 m) je inače prostrana zaravan pokrivena travom i mnogi ga s pravom smatraju jednim od najljepših vidikovaca na Žumberačkoj gori. Tu smo dobili uvid u ono što nas tek očekuje s nastavkom puta prema Velikom Lovniku, ali i na to što smo dosad sve prošli. Lijepo se vide i «lažna» i prava osmatračnica na Japetiću, kao i pl. dom Žitnica, a i vodom izbrazdane jugozapadne padine Japetića s brojnim jarugama. Metalna kutija sa žigom je postavljena na stablu bukve. Žig je doduše u očajnom stanju i dio je nekog scoutskog puta, ali se to teško razaznaje.


Pogled sa Zečaka na Japetić

Na vrhu zbog hladnog vjetra ne ostajemo predugo. Tek toliko da Zizi dobije novi žig u Dnevniku, da se slikamo i nadopunimo izgubljenu tekućinu iz tijela. Silazimo istom stazom kojom smo se i uspeli sve do križanja na par minuta hoda od zaselka, gdje se desno odvaja ona staza kojom smo došli iz smjera Japetića, a lijevo idemo prvo kroz šumarak, a zatim preko livade prema Dragonošu. Nakon 10 min. hoda od navedenog križanja smo izašli na makadamsku cestu između Pavkovića i Dragonoša. Mi naravno krećemo desno nizbrdo prema Dragonošu. Nakon toga je uslijedio 1 h hoda većinom makadamskom cestom, a tek pred sam kraj stazom na koju smo skrenuli udesno 1 km prije sela Jarušje. Kad smo u 15.50 h ugledali krovove kuća u Dragonošu već poprilično izmorene noge su nam dobile dodatnu snagu da posjetimo i treću planiranu kontrolnu točku tog dana – Veliki Lovnik (737 m) .


Planinarska kuća Sv. Bernarda

U selu smo na središnjem "trgu" skrenuli lijevo prema Jarušju, a 100 m dalje smo došli do desnog odvojka prema pl. kući Sv. Bernarda (690 m) i skrenuli na taj kolni put, kojeg je nakon 5 min. hoda presjekla staza koja na Veliki Lovnik vodi iz smjera Smerovišća. Tu smo skrenuli lijevo i nakon 15 min. hoda šumom stigli pred lijepo uređenu pl. kuću, koju je 1996. temeljito obnovila Planinarska bratovština Sv. Bernarda iz Samobora. Pred njom nažalost nismo nikoga zatekli, a i sama kuća je bila zatvorena. Doduše ionako nismo imali u planu duže zadržavanje pred njom, pa smo produžili još tih 10 min. hoda gustom bukovom šumom do vrha. Ovdje je kao i na Zečaku žig smješten u metalnoj kutiji postavljenoj na stablu bukve, ali je za razliku od onoga na Zečaku u izvrsnom stanju. Na vrhu se zadržavamo doslovno 5 min. jer je ionako potpuno obrastao gustom šumom, tako da se ne može ni razmišljati o uživanju u pogledu. Jedino rješenje da ovaj vrh dobije svoju dozu atraktivnosti je postavljanje metalne piramide, poput one na Japetiću. Čak se i u obilaznici nudi mogućnost obilaska Noršićke Plešivice (721 m), kao alternativa ovom vrhu, ali nam je Veliki Lovnik ionako sad bio na putu, pa bi usprkos navedenom nedostatku bio pravi grijeh zaobići ga.


Veliki Lovnik

S vrha smo se brzo sjurili natrag u Dragonoš i zatim još 1 km niže makadamskom cestom do mjesta gdje smo ostavili automobil. Tu kao kraj naše odiseje započinje natezanje s pokušajima da pokrenemo motor automobila. Nakon polusatne borbe s tom aždajom napokon je uspijevamo natjerati da počne rigati vatru, točnije sukljati dim iz auspuha. I time je definitivno zaslužio da njemu posvetim brončanu značku HPO-a, koja mi je stigla dan prije polaska na ovaj put. A srebrenu, koja mi je stigla zajedno s brončanom, posvećujem onom klupku dlake koje nas kao i svakog vikenda željno iščekuje da se vratimo doma. Stoga, hvala i autiću i Sonjici na strpljenju!

- 07:31 - Komentari (35) - Isprintaj - #

< veljača, 2007 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

ASMA
Bloga mi moga
Borut
Kačić
Kosamja
Mali brat Karlo
Mrvica
Pedeset +
Sick of it all
Podgorani u Dubaiu


Dosad ispenjani vrhovi HPO-a

1. područje
SLAVONIJA
1. Papuk - vrh Lapjak (667 m)
2. Papuk - vrh Češljakovački vis (825 m)

2. područje
MOSLAVAČKA GORA I BILOGORA
1. Moslavačka gora - vrh Vis (444 m)

3. područje
HRVATSKO ZAGORJE I MEĐIMURJE
1. Ivanščica - vrh Ivanščica (1060 m)
2. Ivanščica - Oštrcgrad (746 m)
3. Kalnik - vrh Vranilac (642 m)

4. područje
MEDVEDNICA
1. Sljeme - vrh (1033 m)
2. Medvedgrad (579 m)
3. Kameni svati (489 m)

5. područje
SAMOBORSKO GORJE
1. Plešivica - vrh (779 m)
2. Oštrc - vrh (752 m)
3. Japetić - vrh (879 m)
4. Veliki Lovnik - vrh (737 m)
5. Okić - vrh (499 m)

6. područje
ŽUMBERAČKA GORA
1. Pliješ - vrh (977 m)
2. Ječmište - vrh (976 m)
3. Zečak - vrh (795 m)

7. područje
KARLOVAČKO POKUPLJE, BANOVINA I KORDUN
1. Vinica - vrh (321 m)
2. Martinščak - vrh (346 m)


8. područje
GORSKI KOTAR - južni dio
1. Ogulin (323 m) - Zavičajni muzej - alpinistička zbirka
2. Klek - vrh (1181 m)
3. Viševica - vrh (1428 m)
4. Zagradski vrh - vrh (1187 m)
5. Javorova kosa - vrh (1015 m)
6. Bjelolasica - vrh Kula (1534 m)


9. područje
GORSKI KOTAR - sjeverni dio
1. Skradski vrh (1043 m)
2. Špičasti vrh (702 m)
3. Snježnik - vrh (1505 m)
4. Kamenjak - vrh (837 m)

10. područje
ISTRA
1. Ćićarija - vrh Veliki Planik (1272 m)
2. Učka - vrh Vojak (1396 m)
3. Učka - vrh Knezgrad (612 m)
4. Ćićarija - vrh Orljak (1116 m)
5. Ćićarija - Županj vrh (1138 m)

11. područje
SJEVERNI VELEBIT
1. Veliki Zavižan - vrh (1676 m)
2. Balinovac - vrh (1602 m)
3. Zavižanski Pivčevac - vrh (1676 m)
4. Mali Rajinac - vrh (1699 m)
5. Gromovača - vrh (1676 m)
6. Veliki Kozjak - vrh (1629 m)
7. Krajačev kuk - vrh (1659 m)
8. Vratarski kuk - vrh (1676 m)
9. Golubić - vrh (1650 m)

12. područje
SREDNJI VELEBIT
1. Kiza - vrh (1274 m)
2. Ljubičko brdo - vrh (1320 m)
3. Metla - vrh (1288 m)
4. Bačića kuk - vrh (1304 m)
5. Budakovo brdo - vrh (1317 m)
6. Velinac - vrh (965 m)
7. Zečjak - vrh (1622 m)
8. Šatorina - vrh (1624 m)

13. područje
JUŽNI VELEBIT
1. Visočica - vrh (1615 m)
2. Veliki Sadikovac - vrh (1286 m)
3. Bojin kuk - vrh (1110 m)
4. Crnopac - vrh (1402 m)
5. Anića kuk - vrh (712 m)
6. Debeli kuk(Stap) - vrh (1269 m)
7. Vlaški Grad - vrh (1383 m)
8. Sveto brdo - vrh (1751 m)
9. Vaganski vrh (1757 m)


14. područje
LIKA
1. Kremen - vrh (1590 m)
2. Zir - vrh (850 m)
3. Poštak - vrh (1425 m)
4. Oštri Medvjeđak - vrh (884 m)
5. Lička Plješivica - vrh Ozeblin (1657 m)

15. područje
JADRANSKI OTOCI - sjeverni dio
1. Cres - vrh Sis (639 m)
2. Lošinj - vrh Sv. Mikula (557 m)
3. Pag - vrh Sv. Vid (348 m)
4. Rab - vrh Kamenjak (408 m)

16. područje
JADRANSKI OTOCI - južni dio
1. Brač - vrh Vidova gora (780 m)
2. Šolta - vrh Vela Straža (237 m)
3. Ugljan - vrh Šćah (286 m)
4. Pašman - vrh Veliki Bokolj (274 m)
5. Hvar - vrh Sv. Nikola (626 m)
6. Vis - vrh Hum (587 m)
7. Korčula - vrh Kom (508 m)
8. Mljet - vrh Velji grad (514 m)
9. Dugi otok - vrh Orljak (270 m)

17. područje
DALMATINSKA ZAGORA
1. Dinara - vrh Sinjal (1831 m)
2. Svilaja - vrh Svilaja (1508 m)
3. Kozjak (kod Kijeva) - vrh Bat (1206 m)
4. Promina - vrh Čavnovka (1147 m)
5. Kamešnica - vrh Kruge (1606 m)
6. Dinara - vrh Badanj (1281 m)

18. područje
DALMACIJA
1. Trtar - vrh Orlovača (494 m)
2. Kozjak - vrh Biranj (631 m)
3. Kozjak - vrh Sv. Jure (676 m)
4. Mosor - vrh Ljubljan (1262 m)
5. Mosor - vrh Veliki Kabal (1339 m)
6. Mosor - vrh Kozik (1319 m)
7. Omiška Dinara - vrh Kula (863 m)
8. Mosor - vrh Debelo brdo (1044 m)
9. Vilaja - Crni vrh (739 m)

19. područje
BIOKOVO I ZAGORA
1. Sv. Jure - vrh (1762 m)
2. Sutvid - vrh (1155 m)
3. Sv. Ilija (kod Gradca) - vrh (773 m)
4. Vošac - vrh (1421 m)
5. Kimet - vrh (1536 m)
6. Drveničke stine - vrh Sokolić (788 m)
7. Matokit - vrh Sv. Rok (1062 m)
8. Šibenik - vrh (1467 m)
9. Sv. Ilija - vrh (1642 m)
10. Šćirovac - vrh (1619 m)

20. područje
DUBROVAČKO PODRUČJE
1. Pelješac - vrh Sv. Ilija (960 m)
2. Sniježnica - Ilijin vrh (1234 m)


DALMATINSKI BISERI
Otok Murter
Skradin
Imotska jezera
Vela Luka


PO PLANINAMA BiH-a
Troglav
Prenj, drugo ime za čeif 2.dio
Prenj, drugo ime za čeif 1.dio
40. Bjelašnički dani
Hranisava (Bjelašnica)
Tušnica

PO PLANINAMA CRNE GORE
O planino, prokleto li si lijepa
Vukovi s Prokletija
Ganga s Prokletija

RAZNI IZLETI
Lokva (Biokovo)
Konj (Kamešnica)
Planina Šibenik
Sv. Ilija (Biokovo)
Sv. Jure (Biokovo)
Motika (Biokovo)
Svilaja nakon požara


OPĆA PLANINARSKA ŠKOLA
1. tjedan - Mosor
2. tjedan - Mosor
3. tjedan - Biokovo
4. tjedan - Omiška Dinara
5. tjedan - Sv. Mihovil
6. tjedan - Vranjača
7. tjedan - Kozjak
8. tjedan - Velebit



Planinarski i sportski blogovi

SAK Extrem - Makarska
HPD Biokovo - Makarska
HPK Dalmacija - Split
PD Sv. Ilija - Orebić
Catvulgaris
Diavola
Ericca35
Gogh
Gogoo
Gojzom po svijetu
Hrvatska cipelcugom
Iris
Ironije
Lastavica
Mali...veliki svijet
Melez
Mijo
Orlalala
Pevci
Planinar
Priroda
Pustolofka
Romanticus
SumarKA
Visokogorci
Welcome2
Zgubidanije

HRVATSKA PLANINARSKA OBILAZNICA



Dnevnik: cijena: 40 kn, posljednje izdanje 2007. g.

U prva dva izdanja dnevnika HPO bilo je 135 kontrolnih točaka. U trećem izdanju, ožujak 2005. naknadno je uvršteno još 13 KT. A u četvrtom izdanju su dodane nove 3 kontrolne točke, te ih je sad ukupno 151.

Za glavninu ostalih KT Hrvatske planinarske obilaznice prilazni putovi su opisani u planinarsko-turističkom vodiču Hrvatske planine dr. Željka Poljaka. Isto tako, za glavninu KT bit će od velike pomoći i Hrvatski planinarski atlas dr. Željka Poljaka (Golden marketing 1996. i 2002.)

Vrsta priznanja:

brončana značka – potrebne KT iz 10 područja s najmanje 25 KT



srebrna značka – potrebne KT iz 15 područja s ukupno 50 KT (obavezna je Sinjal - Dinara)



zlatna značka – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 75 KT



posebno priznanje - potrebne KT svih 20 područja s ukupno 100 KT



visoko priznanje – potrebne KT svih 20 područja s ukupno 125 KT



NOVOST:
najviše priznanje - potrebno 150 KT

Ovakav slijed izdavanja priznanja ne može se preskočiti. Vrijeme obilaska nije ograničeno.


Blogovi koje rado pogledamo:

Aquaria
Big Vern
Bivis
Borovci
Brlje
Brod u boci
Bugenvilija
Čiovka
Darkwolf
Demijan
Domena
Emanuele
Feby
Fidel
Fotoblog
Gugo
Gustirna
Jocker
Juliere
Justawomen
Kašeta
Katrida
Koki
Kratke
Lagrima
Lanterna
Lino
Lipa Mare
Lipota zore
Little Miss G
Lolina
Ljelja
Mima
Mosor2
Neron
Oceana
Objektiv
Ovajonaj
Pea
Pegy
Rozza
Rudarka
Santea
Shrimpy
Siscijanka
Stereokemija
Suncokreta2
Svantevid
Teta u pubertetu
Teeja
Teuta
Tija
Trill
Xiola bleu
Why o why
ZiziMars14
Zvrk
Život na sjeveru

Moj e-mail:
denis.vranjes@public.carnet.hr



od 11.06.2007.