petak, 14.03.2014.
Nogomet - Nedostaci FIFA/Coca-Cola World Rankinga
Kako su Švicarska i Belgija nositelji na Svjetskom Prvenstvu?
Belgija se zadnji put plasirala na veliko natjecanje 2002 u Koreji i Japanu.
Istina, Švicarska je čest gost velikih natjecanja, ali na njima rijetko prođe skupine.
Kako je Norveška bila nositelj u kvalifikacijama za ovo Svjetsko Prvenstvo?
Pa nisu bili na velikom natjecanju od Eura 2000.!
Ako ste, kao i mnogi drugi navijači zapitali ova pitanja, odgovor se nalazi u tekstu dalje, kao i trenutno najbolje ponuđeno moguće rješenje koje će osigurati da se ovakve pogreške ne ponove.
Da odredili koje će momčadi biti u kojoj jakosnoj skupini na Svjetskom Prvenstvu ili u kvalifikacijama za Svjetsko Prvenstvo dužnosnici FIFE koriste FIFA/Coca-Cola World Ranking tablicu.
To je tablica koja određuje kvalitetu reprezentacija na temelju bodova koje se dodjeljuju momčadima s obzorim na uspjeh u svakoj utakmici.
Sustav dodjeljivanja tih bodova je u najmanju ruku prejednostavan, ako ne i pun grešaka i nepravdi.
Na Svjetskom Prvenstvu se natječu 32 reprezentacije podijeljene u 8 skupina, pa da se nebi dogodio nesrazmjer u kvaliteti u određenim skupinama, FIFA raspoređuje te momčadi u kategorije po kvaliteti gledajući stanje na FIFA/Coca-Cola World Ranking tablici.
Formula kojom se određuju bodovi za tu tablicu, koje reprezentacija dobije na svakoj utakmici je loš.
Taj sustav ignorira gol razliku, prednosti domaćeg terena i realnu važnost utakmica, tako da World Ranking tablica ne daje pravu sliku kvalitete reprezentacija.
Formula koju pritom FIFA koristi je prejednostavna - broj bodova koji se može dobiti za jednu službenu reprezentativnu utakmicu, bilo prijateljsku ili natjecateljsku je sljedeći:
Bodovi = M (Bodovi za rezultat u utakmici) * I (važnost utakmice) * T (kvaliteta protivnika) * C (kvaliteta federacije iz koje je protivnik)
M, tj. bodovi za rezultat u utakmici koje reprezentacija može dobiti su 3 za pobjedu, 1 za remi i 0 za poraz.
I tj, bodovi koje reprezentacija može dobiti za važnost utakmice su 1 za prijateljsku utakmicu, 2,5 za kvalifikacije za Svjetsko Prvenstvo, 3 za Kup Konfederacija ili utakmice na kontinentalnom natjecanju (Euro, Copa America i sl.), te 4 boda za utakmicu na Svjetskom Prvenstvu.
T tj. kvaliteta protivnika se određuje tako da se od 200 oduzme plasman protivnika na FIFinoj ljestvici, dakle ako se igra protiv momčadi koja je druga na FIFinoj ljestvici, to je onda 198 bodova.
C tj. kvaliteta federacije iz koje je protivnik, označuje da se utakmicu protiv momčadi iz Europe ili Južne Amerike dobije 1 bod, za utakmicu protiv reprezentacije iz Sjeverne ili Srednje Amerike se dobije 0.88 bodova, za utakmicu protiv reprezentacije iz Azije ili Afrike se dobije 0.86 bodova, te sa utakmicu protiv reprezentacije iz Oceanije dobije 0.85 bodova.
Kada se pomnože ta četiri elementa dobije je broj bodova koje je reprezentacija dobila za jednu utakmicu na FIFinoj World Ranking ljestvici.
FIFA/Coca-Cola World Ranking ljestvica se mijenja svakih mjesec dana.
Uzimaju se u obzir sve službene utakmice u zadnje 4 godine, tako da bodovi od prije 4 godine množe sa 0.2, bodovi od prije 3 godine se množe sa 0.3, bodovi od lani se množe sa 0.5 bodova, dok se bodovi iz aktualne kalendarske godine množe sa 1.
Nakon toga se bodovi iz te 4 godine sumiraju i dobije se ukupan broj bodova koji neku reprezentaciju pozicionira na FIFA/Coca-Cola World Ranking tablicu.
Formula već na prvi poglem ima mnogo mana.
Ova formula recimo ne uzima u obzir kojom razlikom je momčad pobijedila i to joj je možda i najveća mana.
Nate Silver je svjetski poznati matematičar i fizičar koji je također veliki zaljubljenik u sport.
Stekao je popularnost jer sa nevjerojatnom preciznošću izračuna i tako nepogrešivo predvidi rezultate američkih predsjedničkih izbora i rezultate sportskih događaja.
Silver je napravio svoju Soccer Power Index tablicu kvaliteta reprezentacija i napisao svoje objašnjenje kako popraviti World Ranking tablicu.
Po Silverovoj računici razlika u golovima veći pokazatelj stvarne kvalitete u odnosu na sustav koji koristi FIFA, gdje se u obzir uzimaju samo pobjeda, remi ili poraz.
Kako su reprezentativne nogometne utakmice jako rijetke, raspolaže se zapravo vrlo malom količinom podataka, što uvelike otežava posao matematici i statistici.
Zbog toga je svaki imalo relevantan podatak od velike važnosti, pa je po Silveru samim time FIFino ignoriranje razlike golova u utakmici kontraproduktivno.
Nisu sve pobjede iste, kao što nisu svi porazi isti.
Na primjer, Njemačka može i izgubiti Brazila rezultatom 1-0, što i nije tako loš rezultat.
Međutim, ako u toj istoj utakmici Brazil pregazi Njemačku sa recimo 5-0, to je već težak poraz.
Silver također smatra da se u sportu kao što je nogomet mora uzimati u obzir i domaći teren, jer, za razliku od nekih drugih sportova, u nogometu je domaći teren stvarna prednost.
Čak i sama FIFA to priznaje kontroverznim pravilom gola u gostima.
Po Silverovim izračunima u reprezentativnom nogometu prednost domaćeg terena donosi domaćinu u prosjeku 0.57 gola na svakoj utakmici.
Svi koji pratimo nogomet znamo da je to jako velika prednost.
Uzmimo za primjer jedan od sustreta sa izraženom prednosti domaćeg terena, koja je još Amerikancu Silveru jako bliska, SAD protiv Meksika.
U tim utakmicama gosti pobjeđuju iznimno rijetko, pa ako SAD recimo odigra 0-0 u gostima protiv Meksika, gdje su samo jednom uopće pobijedili, dobiti će isti broj bodova na FIFinoj ljestvici kao i ako isti rezultat ostvare kod kuće, gdje vrlo često pobjede svoje južne susjede.
Te dvije utakmice nisu nikako iste težine.
Također nije svaki poraz baš ništa, nula.
Svaki fan nogometa, pogotovo onaj tko navija za slabije ekipe zna da tome nije tako.
Kada momčadi odigraju tako malo utakmica, tretirati svaki poraz isto iskrivljuje stvarni prikaz kvaliteta momčadi.
Nije isto ako Argentina izgubi kod kuće od Bolivije rezultatom 3-0 ili ako izgube u gostima od Brazila rezultatom 4-3.
Također pojam "kvaliteta federacije iz koje je momčad" je potpuno nepotrebna informacija, pogotovo kada se već u formuli koristi varijabla koja iskazuje kvalitetu same momčadi.
Samim time FIFA pretpostavlja da su reprezentacije iz neke federacije slabije, bez obzira na plasman na njihovom vlastitom mjerilu kvalitete.
Tako se ošteti momčad koja je pobjedila recimo iz momčad iz Afrike sa 20. mjesta FIFine ljestive u odnosu na momčad koja je pobjedila momčad iz Europe sa 21. mjesta FIFine ljestvice.
Cijeli smisao ove tablice je određivanje kvalitete svih momčadi na svijetu, stoga su neprotrebne dvije varijable koje govore o trenutnoj kvaliteti, od kojih je jedna teško promijenjiva i regionalno pristrana.
Uzmimo za primjer dvije utakmice iz kojih su bodovi na FIFinoj ljestvici utjecali na status nositelja prije ždrijeba Svjetskog Prvenstva:
Finale Eura 2012., Španjolska - Italija 4 - 0 -> 846 bodova za Španjolsku
3 za pobjedu * 3 jer se radi o federacijskom natjecanju * 188 jer je Italija bila 12. reprezentacija svijeta * 1 jer je Italija iz Europe * 0,5 jer je utakmica odigrana u tom trenu lani
Utakmica u skupini na Gold Cupu 2013., SAD - El Salvador 5-1 -> 902.88 bodova za SAD
3 za pobjedu * 3 jer se radi o federacijskom natjecanju * 114 jer je El Salvador bio 86. reprezentacija svijeta * 0,88 jer je El Salvador iz Sjeverne Amerike * 1 jer je utakmica odigrana te godine
Jedno je utakmica gdje je jedna velika momčad pobijedila drugu veliku momčad u finalu Eura, najvažnijoj utakmici reprezentativnog nogometa nakon finala Svjetskog Prvenstva, a drugo je utakmica po skupinama na Gold Cupu, natjecanju koje ne zaslužuje isto bodovanje kao Euro jer večina momčadi igra s rezervnim postavama, kao što je i ovdje bio slučaj.
FIFA ovdje nema lagan posao, jer se prečesto radi o premalom broju utakmica godišnje, pa je važno ne zanimariti informacije koje bi pomogle izračunati preciznije i poštenije podatke.
Ovo je raspored reprezentacija koje su određene za nositelje na Svjetkom Prvenstvu s obzirom na tadašnje stanje na FIFA/Coca-Cola World Ranking ljestvici:
1. Španjolska
2. Njemačka
3. Argentina
4. Kolumbija
5. Belgija
6. Švicarska
7. Urugvaj
11. Brazil (nositelj kao domaćin)
Silverova Soccer Power Index tablica, za koju je Silver osmislio detaljno konstuiranu i vrlo kompliciranu formulu koja uzima u ozbir i gol razliku, prednost domaćeg terena, ali i igre igrača reprezentacije za svoje klubove, prikazuje drukčiju sliku.
Prema Silverovoj tablici ovo je redosljed kvalitete reprezentacija:
1. Brazil
2. Argentina
3. Španjolska
4. Njemačka
5. Čile
6. Kolumbija
7. Francuska
8. Urugvaj
Ždrijeb u skupinama na Svjetskom Prvenstvu uvelike utječe na uspjeh na natjecanju, a kada usporedimo FIFinu površnu ljestvicu i Silveru detaljniju vidimo da se radi od greški kod čak 2 reprezentacije.
Čudno je da po FIFinoj ljestvici Brazil tek 11. jer ih se time FIFA kažnjava da su domaćini i nisu morali igrati kvalifikacije, pa su imali priliku skupiti puno manje bodova od drugih reprezentacija.
A u tom prediodu su pobjedili 11 od posljednih 12 utakmica, uključujući pobjede nad Španjolskom, Francuskom, Meksikom, Italijom, Urugvajem i Portugalom, dok im je jedini poraz nanjela Švicarska.
Trenutni raspored reprezentacija po FIFA/Coca-Cola World Ranking tablici:
1 Španjolska 1510
2 Njemačka 1336
3 Argentina 1234
4 Portugal 1199
5 Kolumbija 1183
6 Urugvaj 1126
7 Švicarska 1123
8 Italija 1112 0
9 Brazil 1104 0
10 Belgija 1084
11 Nizozemska 1077
12 Engleska 1045
13 Grčka 1038
14 SAD 1017
15 Čile 998
16 Hrvatska 955
17 Francuska 929
18 Ukrajina 911
19 Rusija 889
20 Meksiko 888
Kratke vijesti:
City potpisao Kongola
Trenutno najzanimljiviji mladi talenti iz nizozemskog kluba Feyenoorda, poznatog "proizvođača" megatalenata, su braća Rodney i Terrance Kongolo. Iako su mnogi klubovi pokazali interes za obojicu, Manchester City je izgleda "pred nosom" Liverpoolu preoteo Rodneya Kongola, koji će tako na ljeto nastaviti karijeru u Manchesteru.
Navijači Islandersa planiraju protest
Navijači New York Islandersa, pokrenuti idejom na web stranici Isles Nation blog, odlučili su prije utakmice sa Buffalo Sabresima protestirati zbog načina na koji je klub vođen i kojem smjeru klub ide. Navijači su nezadovoljni primarnom način na koji posao vode vlasnik Charles Wang i generalni menađer Garth Snow.
Sproles u Philadelphiji, Wilfork želi napustiti New England
Darren Sproles potpisao je za Philadelphia Eaglese, nakon što su Eaglesi dogovorili sa New Orleans Saintsima trade u kojem je u New Orleans u zamjenu za Sprolesa otišao izbor Eaglesa u 5. rundi drafta 2014. Jučer je i defensive tackle i ljubimac navijača New England Patriotsa Vince Wilfork nakon 10 godina u klubu tražio da bude otpušten./em>
Rezultati:
Nogomet
Europa Liga
Basel 0 - 0 Salzburg
FC Porto 1 - 0 SSC Napoli
PFC Ludogorets Razgrad 0 - 3 Valencia
AZ Alkmaar 1 - 0 Anzhi Makhachkala
Juventus 1 - 1 Fiorentina
Lyon 4 - 1 Viktoria Plzen
Sevilla 0 - 2 Real Betis
Tottenham Hotspur 1 - 3 Benfica
Hokej
NHL
Los Angeles Kings - Toronto Maple Leafs 2 : 3
Minnesota Wild - New York Rangers 2 : 1
St.Louis Blues - Edmonton Oilers 6 : 2
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5 : 4
Boston Bruins - Phoenix Coyotes 2 : 1
Carolina Hurricanes - Buffalo Sabres 4 : 2
Columbus Blue Jackets - San Jose Sharks 3 : 4
Oznake: nogomet, fifa, nate silver, World, ranking, svjetsko, prventsvo
14.03.2014. u 08:17 •
0
Komentara •
Print •
#