Ne teku nam uvijek med i mlijeko
Čitajući Večernji list, pronašao sam sljedeći naslov koji nam donosi vijesti iz Promine:
«Od priznanja za eko proizvod se ne živi!”
PČELARSTVO Recesija se uvlači čak i u oklajske košnice
Link: http://www.vecernji.hr/newsroom/regions/dalmatia/3284089/index.do;jsessionid=BC5E1B70D8BEF4E6BA001FEE3A95F882.1
Evo nekoliko navoda iz spomenutog članka:
“Teška su vremena, što će biti s proizvodnjom meda, domaće rakije i propolisa na kanjonu rijeke Krke, ne bih znala reći. Kriza nas je već dobrano pogodila, posla je sve manje, a dugovi se gomilaju.
Pomoći niotkud – požalila se Marija, koja se sa suprugom Miljenkom Čavlinom već pet godina u Marasovinama nedaleko od Oklaja bavi pčelarstvom”.
“U posao smo uložili nešto manje od pola milijuna kuna i ne možemo od toga odustati.
Na svim sajmovima dobivamo pohvale za rad, ali od zahvalnica nitko ne može živjeti.
Proboj na tržište težak je, posebno ako živite daleko od grada – dodao je Miljenko Čavlina.
U poslu im pomažu stručnjaci s Veleučilišta Marka Marulića u Kninu te Agronomskoga fakulteta iz Zagreba”.
Prije skoro pa točno dvije godine (27.04.2009), u dnevnim novinama se mogao pročitati sljedeći članak:
“Oklaj: novi proizvodni pogon za preradu meda”
Link: http://www.kapital-plus.net/index.php?Vijesti&prikaz=vijest&id=571
U Matasima u općini Promina danas je otvorena linija za preradu meda i proizvodnju pripravaka na bazi meda kao što su propolis, vosak i slično.
Vlasnik je Miljenko Čavlina, koji je u opremu i uređenja prostora uložio vlastita, mahom kreditna sredstva, u vrijednosti nešto manjoj od milijun kuna.
Uz 60-ak pčelara te predstavnike javnog i političkog života općine Promina i Šibensko-kninske županije, na svečanosti su bili i profesori i studenti Veleučilišta Marka Marulića iz Knina, te kninskog Centra za poduzetništvo. Liniju za preradu meda simbolično je pokrenuo privremeni kninski dekan dr. Marko Jelić. Vlasnik ovog obiteljskog pogona Marko Čavlina najavljuje i skoru proizvodnju medovače - rakije od meda.
Na ruku prominskim pčelarima, nisu sigurno ni dvije prilično sušne godine-2007 i 2008, ali prema svemu sudeći, ovo bi trebala biti medom bogata godina- jer nam je kiša već svima dosadila.
Polja su bogata rascvjetalim biljkama, i samo još fali lagano zatopljenje, i zujanje pčela će se začuti svuda oko nas.
Nažalost, pčelare osim financijskih problema zbog loše prodaje ili naplate prodanih proizvoda...i ove godine muče sve češća masovna uginuća pčela.
“Mnogi znanstvenici glavnog krivca vide u nametniku Varroi koji parazitira na pčelama i prenosi im virusne bolesti, ali isto tako kao mogući uzroci uginuća se navode stare i nove generacije pesticida, zračenja mobitela i dalekovoda, virusi, GMO, nova generacija hrane za pčele, požari i globalno zagrijavanje”.(link: http://www.radio-varazdin.hr/vijesti/?p=3162).
Koliku zapravo važnu ulogu igraju pčele u našem životu, najbolje potvrđuje sljedeći navod:
“Treba istaknuti da se čovječanstvo hrani sa stotinjak usjeva, a da pčele oprašuju preko 70% tih usjeva. Stoga bi nestanak pčela na određenoj lokaciji uzrokovao ubrzani nestanak preko 20.000 biljnih vrsta što bi se negativno odrazilo na cjelokupnu ekološku ravnotežu.
Bilo bi nerazborito promatrati pčele samo kao ekonomske životinje, već ih moramo promatrati kao ekološka bića važna za cijelu biocenozu”. (link: http://www.pcela.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=322)
Malo sam odlutao od Marasovina, do pčelarskih problema općenito.... ali nadam se da mi ne zamjerate...
Uglavnom, i pred pčelarima, ali i pred pčelama je neizvjesna budućnost....a kad se sve zbroji možda bi se svi trebali zamisliti nad cijelom situacijom?
Oznake: Marasovine
|