ŠTA MI JE PRIVUKLO PAŽNJU?
U eri interneta i maila, mobitela i SMSa, sjeća li se uopće netko kako izgledaju poštanske markice?
Da, u kantunu, na dnu ormara, nekidan sam pronašla album i kutijicu sa poštanskim markama. Nikad nisam skupljala marke. Ja sam bila zainteresirana za razglednice i imam sasvim pristojnu zbirku. Nažalost, to sam u zadnje vrime zapustila.
Ove poštanske marke sakupljao je moj otac i preživile su puno selidbi. I tako, kad sam ja odselila krenule su samnom. I ostale pospremljene.
Prva stvar koju sam morala napravit je sve to nekako dovest u red, posložit. One iz kutijice ubacit u album. Kako sve to dosta dugo nije dirano neke su se ponovno slijepile. Trebalo ih je uronit u vruču vodu, posušit i sad su neke od njih na prešanju, ravnanju.
Druga stvar je bila zalipit se za internet i ponešto pročitat i naučit o poštanskim markama i filateliji. I privrtit malo neke članke koje imam običaj izrezat iz novina i spremit.
Dakle, 6.5. 1840. god. u promet su puštene prve ljepljive marke sa slikom Kraljice Viktorije, crna od 1 pennya i plava od 2 pennya.
Kad službeno nastaje filatelija ne zna se ali ponešto je poznato. U londonskom Timesu je izašao oglas u kojem se navodi da bi mlada dama željela zidove svog budoara prekriti upotrijebljenim markicama. Pomogli su joj prijatelji pa je uspjela sakupiti šesnaest tisuća markica, ali to joj nije bilo dovoljno pa je putem oglasa tražila pomoć kako bi mogla ostvarit svoju zamisao.
Malo je recimo poznato da je idejni začetnik prve poštanske marke u tadašnjoj Austro-ugarskoj monarhiji bio Lovro Košir, poštanski činovnik u Zagrebu, inače porijeklom iz Slovenije.
1836. god predlagao je uvođenje poštanskih maraka. Međutim, njegov projekt nije usvojen. Dok je on čekao da se Austro-ugarski dvor pokrene, englez Hill ga je pretekao i tako je Lovro ostao samo idejni začetnik, bez realizacije.
1950 godine i u Trogiru djeluje filatelističko društvo. 1951. Godine prilikom 10 godišnjice Ustanka u Hrvatskoj Trogirsko filatelističko društvo organiziralo je izložbu maraka u Trogiru. Šta je bilo sa klubom ne zna se, ali odavno već ne postoji.
Trogir odnosno motivi Trogira prikazani su na pet maraka bivše države i na četiri marke hrvatske države.
Trogir – izdana 17.7. 1967. Prigodom Međunarodne godine turizma.
U Republici Hrvatskoj izdana je marka sa motivom slike Blaža Jurjeva Trogiranina “ Gospa u ružičnjaku “, Blažev poliptih “ Madona sa djetetom i svecima “, Augustin Kažotić I Ivan Lučić – Lucius.
Na poštanskim markama pojavljuju se razni motive, predsjednici država, prirodne ljepote, sportski uspjesi, brodovi, motive iz povijesti.
Tako možemo recimo imat tematsku zbirku i sakupljat marke samo određene tematike…. recimo brodove.
Ili samo marke određene zemlje.
I treća mogučnost je skupljanje maraka bez obzira na temu i zemlju. Marke se još mogu razvrstavat po tome da li su korištene ili ne. Ali, ustvari sve je to individualna stvar.
E, kad sam sve ovo lipo pročitala i naučila tribala sam odabrat nekoliko markica i slikat. Naravno nisam se mogla odlučit pa sam slikala puno toga. Kako ovo moje malo čudo ipak ne može sve to lipo slikat, morala sam slike kropirat i posložit u kolaže. Pa sam krenila nekako redom. Od serije Veliki Petar, Demokratske Federativne Jugoslavije, FNRJ, Jugoslavije. Uz ove markice Kralja Petra zanimljive su mi i one iz Deutche Reicha.
A najlipše mi je na markicama vidit cviće i životinje.
Novčana vrijednost ovih markica nije velika ali tu je prvenstveno ona obiteljska, sentimentalna vrijednost.
Razdužija se ovaj moj današnji post.
A ima toga još. I to ćemo ostavit za drugi put.
|