Mjesto koje sam odlučila posjetit kad sam već tako na brzinu, nenadano, krenila put Zadra nalazi se na adresi Poljana Zemaljskog odbora 1, u obnovljenoj i dograđenoj palači obitelji Cosmecendi, na bastionu Moro.
U noći Muzeja nisam bila ni u jednom muzeju. Dijelom zbog toga šta mi se nije išlo samoj a malo i radi gužve. Pratila sam tako posjete muzejima preko blogova i svidija mi se Alanov posjet.Odmah sam zacrtala da prvom prilikom kad opet dođem u Zadar moram tamo poć. I tako smo ovaj put spojili poslovno i ugodno.
Postav Muzeja predstavlja jedinstvenu zbirku od oko 2000 različitih staklenih predmeta iz doba antike koji potječu od 1. stoljeća prije Krista do V. stoljeća poslije Krista. Mnogi muzeji u svojim postavima imaju staklene predmete. Specifičnost ovog muzeja je da se cijeli postav sastoji samo od staklenih predmeta. Izloženi predmeti pronađeni su na lokalitetima u Zadru, Ninu, Starigradu podno Velebita i Asseriji kod Benkovca.
420 antičkih staklenih predmeta koji su se nalazili u Muzeju Sv. Donata 1943. god. su odneseni u Muzej stakla u Muranu.
Na ulazu u Muzej nalazi se info pult i suvenirnica.
U prizemlju se nalazi prva dvorana sa uvodnom temom o općoj povijesti staklarstva. Tu se nalazi staklena sirovina sa potopljenog broda koji je snadbijevao staklarske radionice po Dalmaciji. Iz nje se ulazi u dvoranu u kojoj se vrti stalna projekcija dokumentarnog filma o proizvodnji stakla na antički način.
Na prvom katu staklene posudice su izložene tematski. Pa tako možemo vidit temu, trgovina i trgovački putevi, lokalne staklarske radionice i reljefni žigovi.
Bočice su okrenute naopako tako da se mogu vidjeti žigovi. Preko reljefnih žigova doznaju se imena staklarskih radionica i staklara.
Nakon toga slijedi primjena stakla u kozmetici, farmacijji i medicini.
U glavnoj dvorani predstavljena je antička nekropola. Tu možemo vidit načine pokapanja u antici. Pokojnici su se spaljivali a pepeo se stavljao u kamene i staklene urne.
Nalazi se tu bogata zbirka staklenih urni, poklopaca.
Posebna tema je upotreba stakla za izradu nakita pa tako možemo vidit narukvice, ogrlice od staklenih peril, prstenje, ukosnice.
U sljedečoj dvorani u staklenim veltrinama nalazi se stakleno suđe, vrčevi, čaše, zdjelice, različiti tipovi boca, četvrtaste bočice, boce zvonolikog tijela, poligonalnog, vrčevi kvadratičnog tijela.
Posebnu temu čine minijature, rariteti i unikati.
Posebno su me se dojmile ove minijature. To su male bočice, vrčići od 2-3 centimetra. Prva pomisao mi je bila da se u njima sigurno držao otrov ili možda lijek.
Rariteti i unikati – ima jedna interesantna boca u obliku ribe ( možete je vidit na slici kod Alana ), male bočice u obliku datulje, zdjelica izrađena u tehnici višebojnih staklenih traka.
Boca – riba- je raritet jer uz nju postoje još samo dvije takve. Jedna također potječe iz ovih prostora i nalazi se u Muzeju u Muranu, a druga je u Njemačkoj.
I tako, pomalo smo došli do kraja razgledavanja antičkog stakla.
Na kraju, u prizemlju možete razgledat izložbu nakita.
Nadam se da vas nisam udavila sa svim ovim podacima.
( Podatke koje nisam uspila zapamtit sam potražila i pronašla na internetu. )
Nakon razgledavanja stakla napravila sam još jedan đir uz more.
I pomalo put Trogira. I cilo vrime nas je pratila kiša.
Post je objavljen 26.02.2010. u 08:07 sati.