Drugi Pavlov pratilac i pomoćnik na njegovom 2. misijskom putovanju bio je Timotej. Po onome, kako Pavao o njemu govori u svojim poslanicama i kako mu se obraća u poslanicama koje njemu upućuje ( 1. i 2. poslanica Timoteju), može se zaključiti da je Pavao Timoteja posebno volio i cijenio i da je ta ljubav i poštovanje bilo uzajamno. Kamo sreće da i danas naši svećenici imaju više takvih suradnika!
Timotej je rodom iz Listre u Maloj Aziji, a to je područje današnje Turske. Otac mu je bio Grk , poganin, a majka pokrštena Židovka. Tolika je bila njezina vjera i značaj u kršćanskoj zajednici, da to čak i Pavao spominje u svojoj 2. poslanici Timoteju, navodeći i njezino ime. Ona se zvala Eunika, a njezina majka, dakle Timotejeva baka, isto pobožna vjernica, zvala se Loida. Od pobožne bake i majke postao je i pobožan unuk i sin.To je i onda kao i sada bio najbolji način prenošenja vjere.
Pavao odabire Timoteja za svog suradnika na početku svog drugog misijskog putovanja i to na preporuku kršćanske zajednice Timotejeve rodne Listre. Mladić je tamo bio na dobrom glasu (Dj 16,1-3). Od tada Timotej prati Pavla na njegovim putovanjima i proživljava s njime sve patnje na koje je često nailazio. Bio mu je pratilac, pomoćnik, sin, ljubljeno i vjerno dijete u Gospodinu, produžena ruka, živo pismo, dakle sve u svemu. Sve patnje i napore je izdržao premda je bio slabog zdravlja i bolesnog želuca (1 Tim 5,22). Nakon Pavlovog procesa u Rimu, Timotej se vraća na istok gdje ga Pavao postavlja za
biskupa crkve u Efezu (1. Tim 4,14 i 2. Tim 1,6).
Prema podatku kojeg spominje poslanica Hebrejima ( Hebr 13,23) i Timotej je iskusio zatočeništvo, ali je ubrzo bio oslobođen.
Pavao ga u teškim okolnostima drugog rimskog sužanjstva kao najmilijeg i najvjernijeg suradnika poziva u Rim. Upućuje mu čak dvije svoje poslanice. U prvoj ga kao mladog crkvenog starješinu u Efezu upozorava, da bude budan protiv krivih učitelja. U drugoj poslanici sv. Pavao, predosjećajući skori svršetak, potiče vjernog suradnika Timoteja da sve sile posveti Evanđelju te da čuva pravovjerje. Tu poslanicu mnogi smatraju Pavlovom duhovnom oprukom.
Prema predaji pretrpio je mučeničku smrt za vrijeme cara Nerona.
Zaštitnik je i pomoćnik kod bolesti želuca.
Spomendan sv. biskupa Timoteja Crkva slavi 26. siječnja.