Bok!
Najviše vaših pitanja u proteklih sedam dana koja su stizala na moj mail odnosilo se na pojam lustracije kao i na to hoće li Sabor donijeti Zakon o lustraciji.
Učinilo mi se da je najbolje to pitanje postaviti nekom članu HSP-a jer je ta stranka 1997. i 1999. pokušala - neuspješno - progurati taj zakon u Saboru.
- Lustracija znači doslovno pročišćavanje i mi smo po uzoru na Slovačku, Češku, Mađarsku, Istočnu Njemačku i Poljsku pokušali uvesti te standarde u Hrvatsku - tvrdi Tonći Tadić, zastupnik i član predsjedništva HSP-a, ekskluzivno za naš blog. Objašnjava da je prijedlog njihova zakona dva puta dolazio na dnevni red Sabora, ali ga je HDZ-ova saborska većina uz pomoć SDP-a svaki put skinula glasovanjem s dnevnoga reda.
- Dakle, o našem prijedlogu nikad nije provedena rasprava, a znamo i zašto - kaže Tadić i dodaje kako je velik broj hadezeovaca bio na istaknutim mjestima u SKH. - Prijedlog našeg zakona bio je sličan onome koji je donesen u Poljskoj, a predviđao je osnivanje lustracijskog povjerenstva koje bi otvorilo dosjee tajnih službi i onda bi se na deset godina zabranio politički angažaman ljudima koji su bili stupovi bivšega režima - objašnjava Tadić.
- To ne bi bio obračun sa svim članovima KPH ili SKH, nego samo s onima koji su bili kreatori tog režima ili su bili doušnici i nalogodavci. Nije riječ o kaznenom progonu, nego o višegodišnjoj zabrani obavljanja javnih poslova tim ljudima. Zanimljivo je da su to uspjele sve zemlje koje sam naveo, osim Slovenije. I Janez Janša neuspješno je pokušavao u Sloveniji progurati Zakon o lustraciji. No, ono što je najzanimljivije - tvrdi Tadić - za svoj prijedlog nisu dobili potporu Crkve.
Najnovije informacije govore da su i neki svećenici imali ulogu u praćenju svojih kolega. Pitanje je hoće li Crkva imati snage i u svojim redovima provesti lustraciju. No, zanimljivo je da je nedavno biskup ličko-senjski Mile Bogović kategorično tvrdio da takav proces unutar Crkve nije potreban. No, je li baš tako?
|