Razne teme i razmišljanja, komentari, ideje vezani uz kickboxing kao sport s ciljem približavanja kickboxinga široj sportskoj, ali i onoj drugoj javnosti.
ČLAN
HRVATSKE BLOGERSKE ORGANIZACIJE
MEMBER OF
CROATIAN BLOGER'S ORGANIZATION
Best View:
Ovaj blog najbolje se može vidjeti koristeći web preglednik Opera ili Internet Explorer (bez Zone Alarm zaštitnog programa). Nažalost, kod Firefoxa ne prikazuju se slike.
Večeras, 28. studenog 2010. u Zagrebu, s početkom u 18 sati, u klubu Boogaloo održava se 5. MMA i kickboxing večernja priredba "Bilić Erić Fight Night"
U današnjem finalu Europskog kickboixng prvenstva za seniore, borili su se u full contactu Bojan Mišković -81 kg i Marko Tomasović +91 kg.
Bojan Mišković je za protivnika imao Rusa Ilyu Savlejeva i pobijedio ga jadnoglasnom odlukom sudaca 3:0. Bojan je osvojio prvo mjesto, zlatnu medalju te postao prvak europe u full contactu.
I drugi naše predstavnik u današnjem finalu - Marko Tomasović u apsolutnoj kategoriji pobijedio je Poljaka Wojciecha Jastebskog rezultatom 2:1. Marko je time osvoji zlatnu medalju i titulu Europskog prvaka u full contactu.
Što se ostalih rezultata tiče, valja pridodati da su hrvatski kickboksači i kickboksačice osvojili još i 1 srebrnu medalju (Ana Znaor u semi contactu +70 kg), 2 brončane medalje - Agron Preteni u full contactu -91 kg, i Nives Radić također u full contactu, -70 kg.
Ostvarenim rezultatom smo u svakom slučaju zadovoljni. Hrvatski kickboxing ponovno je dokazao da mu je mjesto na europskom vrhu. Šteta je da su neposredno pred nastup zbog raznih razloga odustali Marko Deša (aktualni svjetski viceprvak), Zvonimir Gribl (višestruki osvajač medalja na svjetskim i europskim prvenstvima), Sanjin Pol Vrgoč (ovogodišnji brončani sa Svjetskih igara borilačkih sportova iz Pekinga) te Boris Mišković (aktualni svjetski prvak u semi contactu). S njima rezultat bi bio zasigurno još uspješniji.
U današnjem finalu - pretposljednjeg dana Europskog kickboxing prvenstva za seniore, Ana Znaor - semi contact +70 kg, borila se protiv Mađarice s norveškom putovnicom Zsofiom Mindom. Ana je izgubila rezultatom 8:18 te tom izgubljenom borbom ostala na prekjučer osvojenom drugom mjestu osvojivši srebrnu medalju i titulu viceprvakinje Europe.
Prvoga i drugog natjecateljskog dana na Europskom prvenstvu - 24. i 25. studenog 2010. ostvareni su sljedeći rezultati:
Semi contact
- 67 kg - Miroslav Grgić (Cro) - Omer Tekce (Tur) - 19:21
Miroslav je ovom izgubljenom borbom u 1/8 finala, ostao na ždrijebom dobivenom 9. mjestu
-94 kg - Pero Gazilj (Cro) - Paolo Niceforo (Ita) - 16:17
Pero je cijelo vrijeme održavao izjednačeni rezultat, da bi u produžecima izgubio za jedan bod. Ovom izgubljenom borbom u 1/4 finala, Pero Gazilj ostaje na ždrijebom dobivenom 5. mjestu
-70 kg - Ana Znaor (Cro) - Lavina Cormack (Irl) - 22:19
Ana se je ovom pobjedom plasirala u polufinale osvojivši brončanu medalju. U polufinalnoj borbi Ana se sureće s Mađarocom Andreom Joni
- Ana Znaor (Cro) - Andrea Joni (Hun) - 16:13
Ana se je ovom pobjedom plasirala u finale osiguravši srebrnu medalu. U finalu u petak susresti će se u borbi za zlato s Mađaricom koja sada nastupa za Norvešku Zsofiom Mindom.
Full contact:
-67 kg - Mario Katić (Cro) - Davyd Aakhahanov (Ukr) - RSC 1.r - pobjeda Aakhahanov
Mario Katić je je u prvoj rundi vodio s 2:1, ali mu je prokrvario nos i sudac je prekinuo borbu. Ovom izgubljenom borbom u 1/8 finala, Mario je ostao na ždrijebom dobivenom 9. mjestu
-71 kg - Luka Tomić (Cro) - Dominik Dellermann (Ger) - 0:3
Luka je s ovom izgubljenom borbom u 1/8 finala ostao na ždrijebom dobivenom 9. mjestu
-75 kg - Manuel Smoljan (Cro) - Gkerekos Alexandros (Gre) - 3:0
Manuel se je ovom pobjedom plasirao u 1/4 finale, a u svojoj sljedećoj borbi susresti će se s nositeljem skupine Norvežanom Andreasom Lodrupom
- Manuel Smoljan (Cro) - Andreas Lodrup (Nor) - 0:3
Manuel je ovom izgubljenom borbom u 1/4 finala ostao na jutros osvojenom 5. mjestu.
-81 kg - Bojan Mišković (Cro) - Machian Gerald (Fra) - 2:1
Bojan se je pobjedom u 1/8 finala plasirao u 1/4 finale gdje će se susresti s Norvežanom Karl Martin Richardsenom
- Bojan Mišković (Cro) - Karl Martin Richardsen (Nor) - 2:1
Bojan se je pobjedom u 1/4 finala plasirao u polufinale, osiguravši brončanu medalju. U polufinalu će se susresti s Grčkim kickboksačem Mountakisom Panagiotisom
- Bojan Mišković (Cro) - Mountakis Panagiotis (Nor) - 2:1
Bojan je pobijedio ovu polufinalnu borbu plasirao se u finale i osigurao srebrnu medalju. U finalu u subotu, Bojan se susreće s Rusom Ilya Savelyevom.
-86 kg - Dino Vidović (Cro) - Richard Kiely (Irl) - 0:3
Dino je izgubivši svoju prvu borbu u 1/8 finala ostao na ždrijebom dobivenom 9. mjestu.
-91 kg - Agron Preteni (Cro) - Umberto Lucci (Ita) - 3:0
Pobjedom u pretkolu natjecateljske skupine u 1/4 finala, Agron se plasirao u 1/4 finale gdje će se susresti s Poljakom Tomaszom Duszakom
- Agron Preteni (Cro) - Tomasz Duszak (Pol) - 3:0
Agron je pobijedio u 1/4 finalnoj borbi te se plasirao u polufinale, osiguravši brončanu medalju. U polufinalu Agron će se boriti protiv nositelja skupine, aktualnog viceprvaka i Svijeta i Europe Ukrajinca Denisa Simkina.
- Agron Preteni (Cro) - Denis Simkin (Pol) - 1:2
Izgubivši ovu polufinalnu borbu Agron je ostao na jučer osvojenoj brončanoj medalji.
+91 kg - Marko Tomasović (Cro) - Kadir Yirdilim (Tur) - 3:0
Marko je pobijedio u svojoj prvoj borbi u 1/8 finala i sljedeću borbu u 1/4 finala ima protiv Slovaka Tomasa Moznyja.
- Marko Tomasović (Cro) - Tomas Mozny (Svk) - 3:0
Ovom pobjedom u 1/4 finalu, Marko se je plasirao u polufinale osiguravši brončanu medalju. U polufinalu, Marko se susreće s nositeljem skupine Damon Jeremyjem iz Francuske.
- Marko Tomasović (Cro) - Damon Jeremy (Fra) - WO - pobjeda Tomasović
Francuz Jeremy nije izašao na borbu te je pobjeda registrirana u korist Tomasovića. Ovom pobjedom Marko se je plasirao u finale, osiguravši srebrnu medalju. U subotnjem finalu, Marko će se susresti s Poljakom Wojciechom Jastzebskim.
-48 kg - Vanja Radetić (Cro) - Valerija Calabrese (Ita) - 0:3
Vanja je ovom izgubljenom borbom u 1/4 finalu ostala na ždrijebom dobivenom 5. mjestu
-56 kg - Antonela Begonja (Cro) - Ivona Nieroda (Pol) - 0:3
Izgubivši ovu borbu u 1/4 finalu Antonela je ostala na ždrijebom osvojenom 5. mjestu.
-70 kg - Nives Radić (Cro) - Natahalie John (Ger) - 1:2
Nives je izgubila svoju prvu borbu u polufunalu te je time ostala na ždrijebom 3. mjestu dobivši brončanu medalju.
Na kraju prva dva dana Europskog prvenstva, ostvareni su zadovoljavajući rezultati - osigurane su 3 srebrne medalje, odnosno 3 finala - Ana Znaor, Bojan Mišković i Marko Tomasović. Osvojene su 2 brončane medalje (Agron Preteni i Nives Radić).
Ono što nas je neugodno iznenadilo jeste veliki broj izgubljenih borbi odmah u prvom kolu (Miroslav Grgić, Pero Gazilj, Mario Katić, Luka Tomić, Dino Vidović, Vanja Radetić i Nives Radić), a među njima je bilo boraca i borkinja od kojih se je realno očekivao visoki, pa i najviši rezultat.
Odmah po dolasku u ponedjeljak (22.11.) navečer, svi naši reprezentativci uredno su prošli težinsku i liječničku kontrolu te je sačinjen ždrijeb:
Semi contact:
- 67 kg - Miroslav Grgić ("Moslavac" - Popovača)
- u 1/8 finala susreće se s Omerom Tekce, borcem iz Turske. U natjecateljskoj skupini je 14 boraca.
-94 kg - Pero Gazilj ("Mornar" - Split)
- kao aktualni Svjetski prvak u svojoj kategoriji nositelj je kategorije i propušta prvo kolo u 1/8 finala, a u 1/4 finalu susreće se s pobjednikom iz borbe Primož Bračić (Slo) i Paolo Niceforo (Ita). U kategoriji je inače 12 boraca
-70 kg - Ana Znaor ("Sušak" - Rijeka)
- u ovoj kategoriji je ukupno 8 natjecateljica, a svoju prvu borbu u 1/4 finalu Ana ima protiv kickboksačice iz Irske Lavine Cormack
Full contact:
-67 kg - Mario Katić ("MOKK" - Kaštela)
- svoju prvu borbu ima u 1/8 finala gdje će se susresti s Davydom Aakhahanovim iz Ukrajine, inače četvrtim nositeljem ove skupine u kojoj je ukupno 14 boraca.
-71 kg - Luka Tomić ("Pit Bull" - Split)
- 1/8 finala susreće se s Njemcem Dominikom Dellermannom. U natjecateljskoj skupini je ukupno 14 boraca.
-75 kg - Manuel Smoljan ("Budokai"
- Rovinj - propušta prvo kolo u 1/16 finala natjecateljske skupine u kojoj je 17 boraca, a svoju prvu borbu ima u 1/8 finala protiv Grčkog borca Gkerekos Alexandrosa.
-81 kg - Bojan Mišković ("Budokai" - Rovinj)
- u ovoj natjecateljskoj skupini je ukupno 16 boraca. Bojan svoju prvu borbu ima u 1/8 finala gdje će se susresti s Francuzom Machiana Geraldom.
-86 kg - Dino Vidović ("Pit Bull" - Split)
- svoju prvu borbu ima u 1/8 finala protiv Irca Richarda Kielyja . U ovoj natjecateljskoj skupini ukupno je 10 boraca
-91 kg - Agron Preteni ("Pit Bull" - Split)
- svoju prvu borbu ima u pretkolu - 1/8 finala ove natjecateljske skupine u kojoj je 9 boraca. Susresti će se s kickboksačem iz Italije - Umberto Lucci.
+91 kg - Marko Tomasović ("Pit Bull" - Split)
- u ovoj natjecateljskoj skupini je ukupno 11 kickboksača, a Marko svoju prvu borbu ima u 1/8 finala protiv borca iz Turske Kadira Yirdilima.
-48 kg - Vanja Radetić ("King" - Poreč)
- u njezinoj natjecateljskoj skupini je ukupno 8 kickboksačica, a svoju prvu borbu u 1/4 finala Vanja ima protiv nositeljice skupine - aktualne Europske prvakinje Talijanke Valerije Calabrese.
-56 kg - Antonela Begonja ("Croatia" - Zadar)
- propušta prvo kolo u 1/8 finala i svoju prvu borbu ima u 1/4 finala protiv pobjednice iz borbe Monika Petrova (Bul) i Ivona Nieroda (Pol. U ovoj natjecateljskoj skupini je ukupno 13 kickboksačica.
-70 kg - Nives Radić ("Pit Bull" - Split)
- kao nositeljica skupine (brončana s prethodnog i Europskog i Svjetskog prvenstva, a u kategoriji se nisu prijavile osvajačice srebrnih i zlatnih medalja), Nives propušta 1/4 finala i svoju prvu borbu ima u polufinalu, odnosno Nives je po ždrijebu osvojila brončanu medalju. U prvoj borbi susresti će se s pobjednicom iz četvrtfinalnog meča između Turkinje Sureyya Agil i Njemice Natahalie John.
U mjestu Loutraki, kraj Atene, od 22. do 28. studenog održava se Europsko seniorsko kickboxing prvenstvo u disciplinama semi contact, full contact, glazbene forme i kick light. Prijavljen je 501 natjecatelj iz 33 Europske zemlje.
Hrvatski reprezentativci sudjeluju u disciplinama semi contact i full contact. Dana su na put krenuli:
Semi contact:
-69 kg - Miroslav Grgić - KBK "Moslavac" - Popovača
-94 kg - Pero Gazilj - KBK "Mornar" - Split
-70 kg - Ana Znaor - KBK "Sušak" - Rijeka
Full contact:
-67 kg - Mario Katić - KBK "MOKK" - Kaštela
-71 kg - Luka Tomić - KBK "Pit Bull" - Split
-75 kg - Manuel Smoljan - KBK "Budokai" - Rovinj
-81 kg - Bojan Mišković - KBK "Budokai" - Rovinj
-86 kg - Dino Vidović - KBK "Pit Bull" - Split
-91 kg - Agron Preteni - KBK "Pit Bull" - Split
+91 kg - Marko Tomasović - KBK "Pit Bull" - Split
-48 kg - Vanja Radetić - KBK "King" - Poreč
-56 kg - Antonela Begonja - KBK "Croatia" - Zadar
-70 kg - Nives Radić - KBK "Pit Bull" - Split
U pratnji sportaša još je 5 trenera i dužnosnika, i to: Predrag Znaor - predsjednik HKBS-a - voditelj reprezentacije Marko Žaja - izbornik full contact reprezentacije, trener Pero Mišković - trener Miljenko Šarac - trener Edi Milošević - trener
Što zbog ozljeda, što zbog drugih obaveza, u posljednji trenutak iz reprezentacije su izostali svjetski viceprvak u semi contactu (-84 kg) Marko Deša (KBK "Pit Bull" - Zagreb) i svjetski prvak u semi contactu (+94 kg) Boris Mišković (KBK "Budokai" - Rovinj).
Kickboksače do kraja godine očekuje još nekoliko međunarodnih kickboxing turnira. Evo ih, pa ko voli nek izvoli.
A u cijelom ovom spisku koji slijedi naglašavam dva turnira. Sljedeće nedjelje, 14. studenog 2010. "1. Kickboxing kup Grada Vukovara" koji će se održati u Borovu Naselju, kao i 11. prosinca 2010. zadnje ovogodišnje međunarodno natjecanje kickboksača "Croatia Open - Final Fight 2010" u Rijeci,
Subota, 13. studeni 2010. Tokol Kup 2010.
Tokol, Mađarska
Semi i light contact
Mlađi i stariji kadeti, juniori i seniori
Subota, 13. studeni 2010. Sarajevo Open 2010.
Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Light contact za starije kadete i
Low kick za juniore i seniore
Subota, 13. studeni 2010. Bavaria Open 2010.
Schweinfurt, Njemačka
Semi, light i full contact
Kadeti, juniori i seniori
Nedjelja, 14. studeni 2010. 1. Kickboxing kup Grada Vukovara
Borovo Naselje, Hrvatska
semi, full contact i low kick - juniori i seniori
Ponedjeljak, 22. do nedjelje 28.
studeni 2010. Europsko kickboxing
prenstvo
Lourtaki (Atena), Grčka
Semi contact, full contact,
glazbene forme
seniori
Subota, 4. prosinca 2010. Christmas Cup 2010.
Chomutov, Češka
Semi, light i full contact
Mlađi i stariji kadeti, juniori i seniori
Subota, 4. prosinca 2010. Santa Claus Cup 2010.
Szeged, Mađarska
Semi i light contact
Djeca, mlađi i stariji kadeti, juniori i seniori
Subota, 11. prosinca 2010. CROATIA OPEN - FINAL FIGHT 2010.
Rijeka, Hrvatska
Mlađi i stariji kadeti, juniori i seniori - semi, light, full contact i low kick
U nedjelju, 7. studenog 2010. u Kostreni je održano Kickboxing prvenstvo Županije Primorsko - goranske u semi i light contactu za kadete. Nastupio je ukupno 101 natjecatelj iz 7 kickboxing klubova iz Primorsko - goranske županije ("Bura", Rijeka; "Draga", Rijeka; "Kvarner", Rijeka; "Malinska", Malinska; "Mega Centar", Rijeka; "Sušak", Rijeka; "Sveti Matej", Viškovo.
Ostvareni su sljedeći rezultati:
SEMI CONTACT
Kadeti:
- 25 kg 1. Leon Benedetti - Draga
2. Matej Sarvaš - Draga
- 28 kg
1. Antonio Pelčić - Bura
2. Jan Blažek - Draga
3. Gabrijel Dražić - Sušak
- 32 kg
1. Kristijan Kardum - Kvarner
2. Alen Kozarević - Kvarner
3. Luka Tomljanović - Sveti Matej
3. Toni Smokvina - Draga
- 37 kg
1. Roko Vuleta - Draga
2. Ivan Crnković - Draga
3. Leonardo Radanović - Sušak
3. Roko Orlović - Sušak
- 60 kg
1. Astrid Pibernik - Sušak
2. Barbara Sušanj - Draga
3. Matea Baričević - Draga
Proglašeni najboljima:
Najbolji kadet:semi contact: Dominik Škibola - KBK "Draga“ Rijeka
Najbolja kadetkinja: semi contact: Mara Ikić - KBK "Draga“ Rijeka
Najbolji kadet: light contact: Domagoj Kurteš Salkanović - KBK "Sušak“ Rijeka
Najbolja kadetkinja: Astrid Pibernik - KBK "Sušak“ Rijeka
Najbolji klub: KBK "Sušak" Rijeka - trener Branko Fibinger
U iščekivanju službenih rezultata s Međunarodnog kickboxing turnira 27. "Slovenija Open" evo u nastavku nekoliko izvještaja iz naših klubova:
KBK "Lav" - Pula i "Lav" - Medulin
Izvještava: Rudolf Oliva
Tri pehara za Lavice
U subotu, 6. studenog 2010. godine u Zagorju ob Savi održano je Otvoreno kickboxing prvenstvo Slovenije „SLOVENIJA OPEN 2010.“, u disciplinama semi contact i light contact. Borbe su se odvijale na šest borilišta, a konkurencija je bila izuzetno jaka.
Među 385 natjecatelja iz 53 kluba Austrije, Hrvatske, Mađarske, Italije, Bugarske, Slovačke, Njemačke, Srbije, Švicarske i Slovenije, vrlo uspješno je nastupilo i troje natjecatelja pulskog i tri natjecateljice medulinskog kickboxing kluba „Lav“, koji su nastupili u obje kickboxing discipline i izborili nastupe u pet finala. Sveukupno su osvojili osam odličja (tri pehara i pet medalja).
Zlatne lavice - Diana Tanushaj i sestre Emili i Doris Vitasović
Najuspješnije su bile natjecateljice medulinskog kickboxing kluba „Lav“ Diana Tanushaj te sestre Emily i Doris Vitasović, koje su u disciplini light contact u kategoriji natjecateljica do 16 godina osvojile prva mjesta i pehare.
Zanimljivo je da je Emily Vitasović u finalnoj borbi za protivnicu imala Slovenku od koje je Emily izgubila finalnu borbu na Svjetskom prvenstvu prije mjesec dana. No ovaj put Emily je ušla u borbu bez zdravstvenih poteškoća i s lakoćom savladala slovensku natjecateljicu.
Ekipa medulinskog i pulskog kickboxing klubova "Lav"
Ostvareni su sljedeći rezultati:
Light contact: Diana Tanushaj (KBK „Lav“ Medulin) do 16 godina -55 kg - 1.mjesto Emily Vitasović (KBK „Lav“ Medulin) do 16 godina -60 kg - 1.mjesto Doris Vitasović (KBK „Lav“ Medulin) do 16 godina -65 kg - 1.mjesto Emily Vitasović (KBK „Lav“ Medulin) iznad 16 godina -60 kg - 3.mjesto Neven Gerenčir (KBK „Lav“ Pula) do 16 godina -63 kg - 3.mjesto
Semi contact: Doris Vitasović (KBK „Lav“ Medulin) do 16 godina -65 kg - 2.mjesto Neven Gerenčir (KBK „Lav“ Pula) do 16 godina -63 kg - 2.mjesto Emily Vitasović (KBK „Lav“ Medulin ) do 16 godina -60 kg - 3.mjesto
Od pulskih Lavova nastupili su i Dominik Fontana u semi contactu u kategoriji do 16 godina, težine -32 kg te Sven Gerenčir u semi contactu i light contactu u kategoriji natjecatelja preko 16 godina težine -63 kg, no oba su natjecatelja zaustavljena već u prvoj borbi u osmini odnosno šesnaestini finala.
KBK "Moslavac", Popovača
Izvještava: Dražen Šalković
Jaka konkurencija na Slovenia Openu
U subotu je u slovenskom gradu Zagorje Ob Savi održano Otvoreno prvenstvo Slovenije u kickboxingu na kojem je sudjelovalo 385 natjecatelja iz 10 zemalja.
Na ovom izuzetno kvalitetnom turniru sudjelovali su ponajbolji natjecatelji u semi i light contactu, a posljednji je i turnir pred Europsko prvenstvo za seniore u Grčkoj pa se mogla provjerit i trenutna forma hrvatskih reprezentativaca. Na ovom natjecanju opet su vrlo uspješno nastupili i članovi kickboxing kluba "Moslavac" iz Popovače osvojivši ukupno dva srebra i dvije bronce.
Najuspješniji junior Moslavca - Marko Filipović u borbi
U kadetskoj konkurenciji najuspješniji je ponovo bio sve bolji Hrvoje Stakor koji je u prvoj borbi kategorije do 52 kg pobjedio Mlakara Gašpara 13:5 da bi u polufinalu u zadnjoj sekundi borbe pobjedio Roka Vrtačnika 6:5. U finalu nije bilo dovoljno snage i koncentracije te Hrvoje gubi borbu od Roka Gregurića rezultatom 12:9 i osvaja srebrnu medalju.
U kategoriji do 42 kg Mateo Đudarić pobjeđuje bugarina Matosa Matea 10:9 da bi u polufinalu izgubio od Marina Faragune iz Labina rezultatom 8:4 te osvaja treće mjesto na prvenstvu.
Marko Filipović, inače juniorski viceprvak svijeta u semi contactu i brončani junior sa Svjetskog prvenstva u light contactu, na žalost ni ovaj puta nije se uspio popeti na najviše postolje. Marko je nastupio u dvije natjecateljske skupine - semi contact +69 kg gdje osvojio brončanu medalju, te u paru s Miroslavom Grgićem u skupini "2on2 fight" također osvaja brončanu medalju.
Najbolji športaš iz Popovače Miroslav Grgić nastupio je u semi contactu u kategoriji do 69 kg i pokazao da je spreman za velike rezultate odradivši vrlo profesionalno ovaj turnir. U prvoj borbi za protivnika je imao austrijanca Markusa Blummela i potpuno ga deklasirao rezultatom 10.4 da bi u polufinalu pružio jednu od najboljih borbi na cijelom turniru protiv Gianlucce Pierbona iz Italije. Borba je bila dinamična i neizvjesna do samog kraja da bi u produžecima Grgić pobjedio rezultatom 10:9 i otišao u finale. Iscrpljen i nedovoljno oporavljen nije uspio pobjediti domačeg borca iskusnog Juvana Klemena te gubi 10:8 ali ostaje dojam da je mogao više da je odmor do finala bio duži.
U "2on2 fight" ili "dva na dva" borbama u semi contactu koje je bilo na samom kraju turnira Miroslav Grgić i Marko Filipović pobjeđuju svjetskog prvaka Zvonimira Gribla u paru sa austrijskim borcem te privređuju pravu malu senzaciju na turniru. U polufinalu gube od domaćih natjecatelja te osvajaju treće mjesto u timskim borbama.
Ekipa KBK "Moslavac" iz Popovače
Ovim turnirom Grgić potvrđuje odličnu formu pred predstojeće Europsko prvenstvo u Grčkoj pa njegov trener Dražen Šalković očekuje odlične rezultate iz Grčke.
KBK "Budokai - Labin", Labin
Izvještava: Josip Bepi Faraguna
Dvostruka kruna Labinjanima
Na kickboxing otvorenom prvenstvu Slovenije u disciplinama semi i light contact, u organizaciji Slovenskog kickboxing saveza i domaćeg kickboxing kluba „Pon do kwan“ iz Zagorja ob Savi, nastupilo je 53 kluba iz 10 zemalja sa 385 natjecatelja. Natjecanje je održano za kadete (mlađe od 16 godina) i za seniore (starije od 16 godina).
Na ovom međunarodnom natjecanju koje je organizirano 27. put, labinski natjecatelji su bili znatnije uspješniji nego prošle godine kada su ovojili 4 bronce. Sada su osvojili 9 odličja: 2 zlata, 1 srebro i 6 bronci.
Uspješna ekipa KBK "Budokai - Labin" iz Labina predvođena trenerom Josipom Bepijem Faragunom
Rezultati u konkurenciji kadeta:
Zlato su osvojili:
- Marino Faraguna - u kategoriji -42 kg u light contactu
- Almir Hodža - u kategoriji -69 kg u lightcontactu
Srebro je osvojio:
- Marino Faraguna - u kategoriji -42 kg u semi contactu
Broncu su osvojili:
- Katarina Cukarić - u kategoriji +60 kg u semi contactu
- Domagoj Josip Kubaj - u kategoriji -32kg u semi contactu
- Marino Faraguna - u kategoriji -47 kg u semi contactu
- Almir Hodža - u kategoriji -69 kg u semi contactu
Rezultati u konkurenciji seniora:
Broncu su osvojili:
- Alan Jakupović - u kategoriji +89 kg u semi contactu
- Katarina Cukarić - u kategoriji -65 kg u semi contactu
Kickboxing savez Primorsko-goranske županije
Izvještava: Predrag Znaor
Ana Znaor, Frane Opačak i Josip Kranjčec
zlatni na Slovenija Open
Kickboksači Primorsko-goranske županije uspješno su nastupili na „27. Slovenija Open“, kickboxing turniru u semi i light contactu koji se tradicionalno održava u Zagorju ob Savi.
Ana Znaor, članica KBK "Sušak", Rijeka osvojila je dva prva mjesta u obje kickboxing discipline među seniorkama u skupini preko 65 kg. Frane Opačak, član KBK "Kvarner", Rijeka je prvi među seniorima u semi contactu do 63 kg, a Josip Kranjčec, član KBK "Malinska" je postao prvak u semi contactu među veteranima preko 35 godina starosti.
Zvonimir Gribl, član KBK "Malinska" je nakon 9 borbi osvojio 3 srebrne medalje. Nastupio je u semi contactu u čak 3 kategorije. Medalje je osvojio do 84 kg, do 89 kg i među veteranima preko 35 godina starosti. Kristijan Benac iz KBK "Sušak", Rijeka je nakon 4 borbe zauzeo drugo mjesto u seniorskom light contactu do 69 kg.
KBK "Kvarner", Rijeka je imao 7 natjecatelja koji su osvojili 6 medalja. Pored zlatnog Opačka, dvojica drugoplasiranih su među kadetima Mario Ramzi u light contactu do 63 kg i Alvin Ališić u light contactu preko 69 kg. Brončani su Renato Mujkanović i Edin Kozarević u kadetskom light contactu do 69 kg te Kristijan Kardum u semi contactu među kadetima do 32 kg.
U Zagorju je nastupilo 385 boraca iz 10 država. Malinskare i Sušačane je vodio trener Predrag Znaor, a natjecatelje KBK "Kvarner" treneri Mujo Ališić i Predrag Pašić. Borbe su se odvijale na 6 borilišta, a sudilo je i četvero riječkih sudaca. To su Kristina Pilko, Luka Tuta, Antonio Skladany i Davor Milaković.
Vesela i uspješna ekipa promorsko - goranskih kickboksača i njihovih trenera, a tu je i pokoji sudac.
Kako imam priliku čitati dosta novinskih i raznih drugih napisa o kickboxingu, tako često, nažalost prečesto, imam prilike vidjeti kako i koliko se nepravilno piše.
To me je ponukalo da napišem ovaj tekst o tome i ukažem na nekoliko detalja. Mislim da je vrlo važno da prvenstveno sportaši - kickboksači i kickboksačice, a zatim i novinari i sportski dužnosnici znaju i koriste ispravne nazive svoga sporta i njegovih disciplina te koriste pravilno nazivlje za sportaše koji se bave kickboxingom.
Evo kako se pravilno pišu svi ti pojmovi, pa očekujem i nadam se da će i odgovorne osobe u klubovima, sportski dužnosnici, sportaši i novinari koristiti ispravno napisane nazive u svojim budućim izvještavanjima i komuniciranjima, ne bi li onda sportskoj javnosti i što širem krugu čitatelja ukazali što jeste pravilno napisano i kako koristiti nazivlja iz kickboxinga kao sporta.
Dakle, evo kako se pravilno koriste nazivi:
kickboxing
(ne: kickbox, kikboks, kik box, kick boks, kik boks - dakle, ispravno je kao jedna riječ, bez razmaka ili crtica između)
kickboksač ili kickboksačica
(nikako: kickbokser, ili kik bokser - bokser je hladno oružje za udaranje, boksač i kickboksač su sportaši)
kickboxing priredba ili kickboksačka priredba
(ovo drugo je pravilnije, ali ono prvo se češće koristi)
kickboxing prvenstvo, kickboxing kup, kickboxing natjecanje ...
kada se piše naziv prvenstva onda se piše velikim slovom: Hrvatsko kickboxing prvenstvo u disciplini semi contact ili Hrvatski kickboxing kup u disciplini semi contact, a kada se piše u tekstu, npr. na hrvatskom prvenstvu ili na hrvatskom kupu sudjelovalo je ... onda se piše malim slovom.
Kada govorimo o rezultatima borbi onda je netko pobijedio:
knockoutom (KO), a protivnik je knockoutiran (mada nije neispravno napisati i nokautiran - riječ se već udomaćila u hrvatskom jeziku).
Kada je borac od udarca srušen, a nakon brojanja suca je nastavio borbu onda je to knock down (KD).
Pojašnjenja vezana uz knock down i knockout:
- knock down je udarac koji je, u pravilu, oborio protivnika na pod, a taj izraz koristi se i za svaki jači udarac kada je borac značajno uzdrman tako da je izgubio ravnotežu ili je na trenutak oslabljena njegova koncentracija i obrana, te bi nastavak borbe mogao ugroziti njegovo zdravlje.
Sudac prekida borbu i započinje s brojanjem (glasno i jasno, pokazujući prstima ispred očiju borca koji je primio snažan udarac, otprilike svake sekunde jedan broj) i ukoliko se borac oporavi do nabrojanih 8 nastavlja se borba. Oporaviti se u ovom slučaju znači biti potpuno spreman za nastavak borbe odnosno jasno dati do znanja sucu da je borac stabilan, čvrst i koncentriran - što sudac i provjerava.
Ukoliko sudac nakon što izbroji 8 utvrdi (pogledom ili pregledom) da borac nije potpuno spreman za nastavak borbe, odnosno da bi nastavak borbe mogao ugroziti sportaševo zdravlje, sudac nastavlja brojanje - 9 i 10 i proglašava knockout, odnosno završetak borbe knockoutom ili nokautom.
Evo nekoliko knockouta:
- brojanje - u borilačkom sportu (kickboxing, boks, tajlandski boks i još nekima) jači udarci koji su opasni za borca ipak ne mogu biti izmjereni nekom objektivnom mjerom ili nekim instrumentom, jer efekt i ocjena težine tog udarca ovisi o oba protivnika - i snazi zadanog udarca, ali i čvrstoći i spremnosti borca da se snažan udarac primi bez većih posljedica, odnosno bez gubitka svijesti, ravnoteže, gubitka koncentracije i gubitka sposobnosti da se s istom spremnošću i istim intenzitetom nastavi braniti i boriti.
Kada sudac primijeti da je zadan, odnosno primljen udarac takvih karakteristika i posljedica, on prekida borbu i pristupa brojanju, odnosno pristupa "mjerenju jačine tog udarca".
Ovdje postoje pravila, ali i nešto različita praksa - pravila kažu da sudac tada "uleti" između dva borca, podigne ruku i pokaže jedan prst i istovremeno glasno i jasno kaže "jedan" te čeka da borac koji je zadao udarac ode u bijeli neutralni kut. Tek kada borac u kutu stane mirno, spuštenih ruku i ne naslanjajući se na konopce ili kutni nosač konopaca, sudac nastavlja brojanje pokazujući prstima broj. U praksi, suci najčešće u takvim situacijama - kada padne takav udarac najprije kažu "stop" pa onda po već opsanom nastave brojati.
Prilikom brojanja, sudac stoji ispred borca koji je primio udarac, gleda ga u oči, promatra jesu li se borčeve zjenice raširile, i da li se vraćaju u normalu, gleda i procjenjuje svjesnost, koncentraciju i spremnost borca.
Ukoliko sudac odbroji do 8 te temeljem svega navedenog što promatra tijekom brojanja te pregledom (čvrstoća garda, stabilnost i uravnoteženost kickboksačevog koraka naprijed) ustanovi da se kickboksač u tih 8 sekundi potpuno povratio, da je spreman, čvrst, koncentriran na nastavak borbe i sposoban na punu obranu, te da nastavak borbe nikako neće ugroziti njegovo zdravlje - tada se zaključuje da primljeni udarac nije toliko snažan da bi oslabio borca i ugrozio njegovo zdravlje ukoliko nastavi borbu. Taj se udarac bilježi kao knock down (KD).
Ukoliko borac na izbrojanih 8 nije spreman, tada će sudac odbrojati 9 i 10, što znači da je primljeni udarac ipak bio prejak i da bi svaki nastavak borbe bio opasan za borca te je to onda knockout. Dakle, brojanjem je sudac izmjerio jačinu udarca.
- knockout ili nokaut je udarac s kojim je protivnik izbačen iz borbe. Nakon udarca koji je značajno uzdrmao borca, sudac prekida borbu i započinje brojanje kako je već prije opisano. Kada odbroji do 10 (oko 10 sekundi) proglašava borbu završenom i bilježi se da je borba završena knockoutom, odnosno borac je pobijedio knockoutom, a poraženi je knockoutiran ili nokautiran.
- klasični knockout je udarac i završetak borbe kada je borac primivši snažan udarac srušen i do izbrojenih 10 se nije digao s poda. Slikovit je slučaj klasičnog knockouta kada udareni borac padne "kao daska" na leđa. Suci najčešće u ovakvim slučajevima odmah prekinu borbu, odbroje samo 1, te prekidaju brojanje i završavaju borbu, pozivaju liječnika - tada sudac u pravilu glasno objavljuje: "jedan - stop - doktor"
- tehnički knockout - je treći knock down u borbi. Borac može primiti više snažnih udaraca tijekom borbe kada sudac odbrojava. Kod trećeg knock downa odnosno trećeg brojanja, sudac se ne zaustavlja na 8 i ne provjerava stanje borca (bez obzira na spremnost borca koji je primio udarac), već odbrojava 9 i 10 i borba završava tehničkim knockoutom.
I još jedno pojašnjenje vezano uz prekid borbe:
Naime, ukoliko trener borca koji je primio snažan udarac, za kojeg se kaže da je "u knock downu" i kojemu sudac broji - baci ručnik u znak predaje, sudac će bez obzira na to normalno nastaviti brojanje do kraja - do 8, pa će provjeriti stanje borca, ili do kraja do 10 (kako je već prije opisano kod brojanja) i zaključiti borbu.
Ukoliko je sudac odbrojao do 8 i pregledom utvrdio da je borac spreman i da može nastaviti borbu, onda prekida borbu, šalje borca u svoj kut i proglašava borbu završenom "predajom".
Ukoliko borac nije bio spreman na 8, već je sudac izbrojao do kraja - 9 i 10, tada sudac nakon što je odbrojao 10, prekida borbu, šalje borca u njegov kut i proglašava borbu završenom "knockoutom" ili "nokautom", a u sportsku knjižicu borca se bilježi taj knockout i borac ima zabranu treniranja i borenja neko daljnje vrijeme (mjesec pa do 6 mjeseci, zavisno o jačini knockouta).
I da se vratim osnovnoj namjeni ovoga posta - kako se pravilno piše.
Borba može završiti:
na bodove ili odlukom sudaca (by points - P), knockoutom (nokautom) (KO), prekidom suca (RSC ili RSCH), predajom protivnika (abbandon - AB) ili je netko pobijedio nedolaskom protivnika (walk ower WO).
Kada se piše o borbi koju je jedan protivnik predao, tada treba napisati da je "pobijedio Marko Marković predajom protivnika", nikako se ne može napisati da je "predajom je pobijedio Marko Marković".
Nazivi disciplina pišu se:
semi contact (ne: semi-contact, semi contakt ili semi kontakt, u svakom slučaju odvojeno, bez crtice između) - skraćeno SC, light contact (LC), full contact (FC), low kick (LK), K1 Style ili po K1 pravilima (K1), glazbene forme (GF)
Nadalje, dobne skupine su:
djeca (dječaci i djevojčice) (ovdje ne koristimo muški i ženske, ili muškarci i žene) - skraćeno D - natjecatelji sa 7, 8 i 9 godina, mlađi kadeti i mlađe kadetkinje (Km) - natjecatelji s 10, 11 i 12 godina, stariji kadeti i starije kadetkinje (Ks) - natjecatelji s 13, 14 i 15 godina, juniori i juniorke (J) - natjecatelji sa 16, 17 i 18 godina seniori i seniorke (S) - natjecatelji s 19 i stariji, do uključujući 40 godina, veterani i veteranke (V) - natjecatelji s 41 i stariji, do uključujući 50 godina
Eto, nadam se da ćemo ubuduće pisati manje krivog nazivlja.
Ove se godine Europsko kickboxing prvenstvo za seniore u disciplinama semi contact, full contact, kick light i glazbene forme održava u mjestu Lurtaki kraj Atene, od 22. do 28. studenog 2010.
Planirani sastav je:
Semi contact:
-69 kg - Miroslav Grgić - "Molsavac", Popovača
-84 kg - Zvonimir Gribl - "Malinska", Malinska
-89 kg - Marko Deša - "Pit Bull", Zagreb
-94 kg - Pero Gazilj - "Mornar", Split
+94 kg - Boris Mišković - "Budokai", Rovinj
-70 kg - Ana Znaor - "Sušak", Rijeka
Full contact:
-57 kg - Mirsad Ahmeti - "Budokai", Rovinj
-63,5 kg - Boris Katalinić - "Pit Bull", Zagreb
-67 kg - Mario Katić - "MOKK", Kaštela
-71 kg - Sanjin Pol Vrgoč - "Mornar", Split
-75 kg - Luka Tomić - "Pit Bull", Split
-81 kg - Bojan Mišković - "Budokai", Rovinj
-91 kg - Agron Preteni - "Pit Bull", Split
+91 kg - Marko Tomasović - "Pit Bull", Split
-48 kg - Vanja Radetić - "King", Poreč
-52 kg - Valentina Balažinec - "Škorpion", Zagreb
-56 kg - Antonaela Begonja - "Croatia", Zadar
-60 kg - Marija Kosi - "Mladost", Varaždin
-65 kg - Lana Ješić - "Mornar", Split
-70 kg - Nives Radić - "Pit Bull", Split
+70 kg - Ana Marija Bajić - "Mornar", Split
Kako doznajem, sastav reprezentacije nije potvrđen od Upravnog odbora, ali odabran je od strane izbornika. Do sada nije bilo prakse da je Upravni odbor mijenjao izbor izbornika. Ostaje otvoreno pitanje ozljeda, ali za nadati se da u predstojećih 15-tak dana neće biti ništa lošega.
Opet ti jadni novinarčići nemaju pametnija posla, nego da bi dali na težini svojih pismena, koriste se svime i svačime.
SLUČAJ 1
Povod za ovo reagiranje jeste jučerašnje cjelodnevno objavljivanje da je kickboksaču Veljku Šaponji zapaljen auto. Što je u pozadini toga niti znam, niti me zanima, ali muči me što je u svim tim izvještajima, reportažama, vijestima na prvom mjestu ono "kickboksač", pa čak se navodi i europski, pa i svjetski profi kickboxing prvak, i štotijaznam što sve ne.
I pitam se kakva su to pravila novinarskog izvještavanja? Zašto je u ovome slučaju važno je li on kickboksač, je li on prvak ili nije? Kako bi izgledalo da su napisali da je zapaljen auto vjerniku iz crkve "Svetog Nikole", ili bivšem učeniku Osnovne škole "Petra Preradovića". Ne, u to se ne dira, ali udri po kickboxingu.
A da odmah budemo na čisto - je li provjerena ta informacija o kickboxing titulama? Takve informacije u hrvatskom sportu i hrvatskom kickboxingu nema. U Hrvatskom kickboxing savezu kažu da nemaju o takvim rezultatima nikakvih podataka - niti da je europski, niti da je svjetski prvak. Šaponja je svojevremeno nastupao na nekoliko amaterskih natjecanja, ali to je bilo još davne 2005. godine. Poslije toga - ni glasa, ni vijesti o Šaponji u kickboxingu. Od koga li su baš svi dobili te informacije - od Hrvatskog olimpijskog odbora?
SLUČAJ 2
Događaj je bio relativno davno, ali, eto ga ponovno u prvom planu - link je jednostavan - kažu: vezani članci.
Ista meta, isto rastojanje - rekli bi oni stari vojnici. Opet se nekakav događaj iz crne kronike, koji ni po području, ni po značaju, ni po obimu, ni po bilo kojoj drugoj doticajnoj točki nikako ne može povezati niti sa sportom, a niti s kickboxingom.
Prometni prekršaj bivšeg splitskog kickboksača Stipe Stipetića, koji više ne trenira, garnira se s titulom "kickboksač". Pa kakve veze ima Stipin kickboxing s brzom vožnjom po Splitu? Istini za reći, Stipe je dugo godina bio u vrhu hrvatskog kickboxinga, pa ipak to ne daje za pravo tim piskaralima stvarati takve asocijacije.
Kako bi izgledao ovakav naslov "Bivši ministrant crkve 'Srca Isusova' vozio prebrzo po Splitu", ili "Redoviti član gradske biblioteke platio visoku kazni zbog prebrze vožnje".
I još na kraju, uz članak je stavljena slika jednog drugog sportaša - kickboksača, inače sa sasvim drugog kraja Hrvatske. Ajoj, Jutarnji, ako krene tužba, biti će belaja.
Eto, oba slučaja mi otvaraju pitanje: tko to danas upravlja javnim mišljenjem, tko to dirigira informacije? Ne čini li vam se da su sve te informacije, osim što su prepisivane, u stvari potekle iz jednog izvora?
Žalosno. I pitam se na kraju, gdje je tu pozitivno promicanje sporta, rezultata? Je li o sportskim rezultatima tih i mnogih drugih kickboksača toliko i tako s bombastičnim naslovima pisano?
Dok ne stignu službeni izvještaji iz Italije, evo nam izvještaja naših trenera koji su sudjelovali na Međunarodnom kickboxing turniru "Italian Open 2010", koji je održan u mjestu Bagnatica kraj Bergama, u Italiji. Na natjecanju je sudjelovalo oko 500 natjecatelja iz 12 zemalja.
Evo što nam treneri javljaju:
Kickboxing klub "Moslavac" iz Popovače:
U subotu je u talijanskom gradiću Bagnatica održan tradicionalni turnir Italian Open 2010 u kickboxingu pod nazivom Trophy "Flavio Galessi" u semi i light contactu za kadete i seniore na kojem su vrlo uspješno nastupili i članovi KBK "Moslavac" iz Popovače.
Na ovom natjecanju nastupilo je troje kadeta i troje seniora koji su u konkurenciji 500 sportaša iz dvanaest europskih zemalja osvojili tri zlatne medalje.
U kategoriji kadeta do 42 kg Mateo Đudarić pobjeđuje u finalu Davida Pintorea rezultatom 4:3 i osvaja prvu zlatnu medalju. Sjajni Hrvoje Stakor također u kadetskoj kategoriji, pobjedom protiv Simonea De Vita 8:7 otvara niz odličnih borbi i pobjeda. U drugoj borbi pobjeđuje Giannia Di Bernarda 6:4, zatim u polufinalu slovenca Mihaela Pavlakovića 5:3 dok je u finalu potpuno deklasirao Roka Vrtačnika iz Slovenije rezultatom 6:4 te tako osvojio zlatnu medalju u kategoriji do 52 kg u semi contactu.
U seniorskoj konkurenciji odličan nastup imao je iskusni Marko Filipović koji je u polufinalnoj borbi +89kg apsolutno nadjačao Marka Donellia iz Italije rezultatom 3:0 te se plasirao u finale. U finalu Filipović pokazuje svu raskoš light contacta te jednoglasnom odlukom sudaca pobjeđuje talijana Alesia De Tommasa 3:0 te osvaja i treće zlato za sportaše iz Popovače.
Vrlo dobre borbe imali su i Silvio Đudarić i Mario Moravski u light contactu te Tin Turić u semi contactu, ali nisu prošli prve nastupe.
Najveći tragičar cijelog turnira je iskusni Miroslav Grgić koji je trebao nastupiti u timskim borbama semi contacta, ali su domaćini u zadnji trenutak promjenili pravila u svoju korist te tako onemogućili nastup Grgiću na ovom natjecanju.
Sljedećeg vikenda Moslavci će ponovo na sportska borilišta u Slovenskom gradu Zagorju ob Savi na otvorenom prvenstvu Slovenije u kickboxingu gdje će pokušati nastaviti odličan niz dobrih rezultata s velikih natjecanja.
Moslavci na Italia Open 2010.
Dražen Šalković, trener KBK "Moslavac" iz Popovače sa svojim učenicima - Marko Filipović (lijevo) i Miroslav Grgić (desno)
Marko Filipović u finalnoj borbi pobjeđuje Alessia De Tommasa te osvaja zlatnu medalju.
Izvještava: Dražen Šalković
Kickboxing klub "Tigar" iz Karlovca
U vremenu od 30.10. do 1.11.2010. godine održan je Međunarodni kickboxing turnir "Italian Open", u mjestu Bagnatica, kraj Bergama. Na natjecanju je nastupilo oko 500 natjecatelja iz 12 država, a nastupio je i dio tima karlovačkog Tigra.
Od Tigrova, zlatne medalje osvojili su u kategoriji mlađih kadeta Petra Lončar u težinskim skupinama -42 i -46 kg, Petra Miskić u težinskim skupinama -50 i -55 kg, te Lara Despot u težinskoj skupini -42 kg.
Srebra su osvojili u kategoriji starijih kadeta Lucija Cicvara u težinskim skupinama -42 i -46 kg, Elizabeta Bosanac u težinskoj skupini -55 kg, te Sanja Stiščak u težinskoj skupini +65 kg.
Bronce su osvojili u kategoriji starijih kadeta Mateja Kunović, težinska skupina -50 kg i među mlađim kadetima Tena Kunović u težinskoj skupini +47 kg.
Nastupili su među mlađim kadetima još i Leopold Katalinić u težinskoj skupini -32 kg i Mihael Pavlaković u težinskoj skupini +47 kg.
Sljedeće natjecanje koje je pred Tigrovima je Međunarodni kickboxing turnir Croatia Open - Final Fight 2010. koji se održava 11.12. u Rijeci.
Na slici lijevo - osvajačice zlatnih medalja Petra Lončar (lijevo), Petra Miskić (desno) i Lara Despot (sjedi). Na slici desno - trener Zoran Cicvara i Lucija Cicvara osvajačica 2 srebrne medalje (lievo) i Elizabeta Bosanac (desno), također osvajačica srebrne medalje.