|
PC servis Zadar - popravak računala i instaliranje programa na Ugljanu, Pašmanu, te u Zadru i okolici.
facebook.com/zdrelac - adresa ovog bloga na Facebooku. Novosti možete pratiti ako izaberete "Sviđa mi se"
Ljetovanje na Pašmanu:
Apartmani Pašman
Apartmani Ždrelac
Apartmani Tkon
Pasman, appartamenti Tkon
Pasman, appartments Tkon
RTL, Dnevnik, HRT, Večernjak, Jutarnji, SD, Aparatczyk, Uspjeh, Testovi, IQ test, Zadar, Vir, Apartmani Hrvatska.
Jadrolinija i Liburnija (bus)
Most Ugljan Pašman - kopno: up-most.blogspot.hr
Aktualni podaci o vremenu
Vrijeme, prognoza:
- slijedeća 4 dana
- za Jadran (3× dnevno)
- za pomorce (3× dnevno)
- bio prognoza
- Zadar 7 dana
- Ždrelac 5 dana
- Aladin - vjetar i tlak
TZ Pašman
Općina Pašman
E-mail: opcina.pasman@zd.t-com.hr
Broj telefona: 023/260-260;
Broj telefaksa: 023/260-402;
Facebook: OpcinaPasman
Javna komunalna ustanova " OTOK PAŠMAN "
Tel: +385 (0)23 260 199
Ravnatelj +385 (0)23 260 400
E-mail: jku-otok-pasman@zd.t-com.hr
Zakrpaj.to - za prijavu komunalnih problema
Karta Pašmana:
HGSS Pašman
Županijski glasnik
i Službeni glasnik Općine Pašman (od 2015.)
Biogradski glasnik - vijesti s Pašmana, iz Biograda i okolice
nasiskolji.hr
kalionline.net
Hrvatski propisi o gradnji i prostornom uređenju:
- Webgradnja.hr
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva:
- Zakon, akti i mišljenja o prostornom uređenju i gradnji
- Prostorni planovi:
- Zadarska županija
- Uredba o uređenju i zaštiti zaštićenog obalnog područja mora
- Kakvoća mora u RH
Ured za Katastar Zadar
Narodne novine:
- Uredba o javnoj raspravi u postupku donošenja prostornih planova
- Zakon o zaštiti okoliša
- Pravilnik o procjeni utjecaja na okoliš
- Uredba o određivanju građevina od važnosti za Republiku Hrvatsku
Novi Zakon o prostornom uređenju i gradnji
i novi Zakon o zaštiti okoliša
Zakon o općem upravnom postupku
Zakon o upravnim sporovima
Zakon o pravu na pristup informacijama
Galerija svjetionika:
Karta Hrvatske:
Karta Zagreba, Karta Splita, Karta Rijeke i
Karta Osijeka
Peljar - Mali Ždrelac:
navigacija i karta.
Propisi o barkama: Nemo-hr
VRIJEME I KLIMA JADRANA:
Meteorološke priče
GOOGLE MAPS:
Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Sv. Mihovil, Preko, Ošljak, Kali, Kukljica,
GLADUŠA, Ždrelac, Banj, Dobropoljana, Neviđane, Mrljane, Barotul,
Pašman, Turanj, Filip&Jakov, Kraj, Ugrinić, Tkon, Biograd..
(ako nije točno fokusirano refreshaj mapu sa F5)
Minimalne dozvoljene
lovne veličine riba
Podvodne fotografije
Ribe Jadrana i ostali živi svijet
ABYSSO - biologija mora, arheologija, povijest, ronjenje..
|
30.11.2007., petak, 01:41
Objavljen je prostorni plan Općine Pašman
22.11.2007. u 16. broju Službenog glasnika Zadarske županije objavljen je novi Prostorni plan općine Pašman: download PDF dokumeta.
Plan stupa na snagu osmi dan od objave, dakle danas.
Napokon svi možemo pročitati cijeli tekstualni dio plana, dok karte još uvijek nisu online. [sad jesu: graficki-dio-PPU]Plan je sadržan u elaboratu: "Prostorni plan uređenja Općine Pašman" što ga je izradio Zavod za prostorno planiranje
Zadarske županije, i sadrži sljedeće priloge:
Tekstualni dio :
I. OBRAZLOŽENJE
II. ODREDBE ZA PROVOĐENJE
Grafički dio:
1. KORIŠTENJE I NAMJENA POVRŠINA (mj. 1:25 000),
2. INFRASTRUKTURNI SUSTAVI (mj. 1 : 25 000),
3. UVJETI ZA KORIŠTENJE, UREĐENJE I ZAŠTITU PROSTORA (mj. 1:25 000),
4. GRAĐEVINSKA PODRUČJA NASELJA (mj. 1 : 5 000 ) Ovdje ću izdvojiti neke za Gladušu ključne dijelove.
Članak 69.:Planom se utvrđuju posebni uvjeti gradnje i uređenja područja guste izgradnje (S1) na lokaciji Gladuša unutar građevinskog
područja naselja Ždrelac i to:
- min. površina građevinske parcele je 200 m2
- min. širina građevinske parcele je 10,0 m
- max, koeficijent izgrađenosti građevinske parcele je 0,75
- max. visina vijenca je 9,0 m
- min. udaljenost građevine od međe je 1.0 m. Također, na više mjesta nalazi se i ovakav tekst: "Izuzetak čine interpolacije u starim jezgrama gdje se dozvoljava odstupanje.. ..isključivo u slučaju poštivanja zatečenog stanja."
Za ubuduće: Članak 66.
"U slučajevima interpolacije isključivo unutar stare jezgre naselja Planom se dozvoljava izgradnja građevine iako nisu ispunjeni uvjeti u pogledu minimalne površine građevinske čestice udaljenosti od susjeda ili koeficijenta izgrađenosti, pod uvjetom da se dozvoljenom gradnjom poštuje zatečeno stanje i način gradnje susjednih građevina u pogledu visine vijenca, izgrađenosti parcele i udaljenosti građevine od međe, te da se ni u kom slučaju ne pogorša zatečeno stanje odnosno kvaliteta stanovanja postojećih susjednih građevina." + upozorenje nestrpljivim graditeljima: Članak 82.
Planom se zabranjuje izgradnja i uređenja neizgrađenih dijelova građevinskog područja naselja prije donošenja UPU cjelovite zone.
Pored zajedničkih općih uvjeta za izgradnju i uređenje građevinskog područja naselja prilikom izrade UPU-a potrebno je poštivati sljedeće uvjete:
• riješiti prohodnost i prometnu pristupačnost zone
• osigurati min. 20% površine zone obuhvata plana za javne površine
• osigurati prohodnost i pristupačnost dužobalnog pojasa. Napokon više nema prepreka za legalizaciju onih objekata koji se nalaze unutar S1 - područjima guste izgradnje na lokaciji Gladuša. Neslužbenu kartu na kojoj su označene te S1 zone dobili smo i objavili ovog ljeta: UPU karta gladuse.
Objavom službenog grafičkog dijela PPU Pašman vidimo da je skoro cijelo naselje unutar izgrađenog dijela GP-a, pa i kuće uz obalu koje su izvan S1 također mogu biti legalizirane ako su u skladu s propisima iz plana. Uredba o zabrani gradnje unutar 70m na neizgrađenim područjima možda je primjenjiva na dvije kuće koje izgleda da su ostavljene u neizgrađenom dijelu građevinskog područja.
U Slobodnoj Dalmaciji (3.12.'07.) možete pročitati jedan vrlo šturi komentar novog plana uz naslov Ruši se 30 kuća: Stupanjem na snagu ovog plana omogućit će se legalizacija objekata koji su upali u tzv. zonu S1. Procjenjuje se da je bez mogućnosti legalizacije ostalo samo tridesetak objekata koji su u pojasu manjem od 70 metara od mora. Zanimljivo je inače da je u Ždrelcu stalno nastanjeno samo 10 posto objekata, a u Pašmanu, Kraju i Banju od 40 do 47 posto. Vlasnicima tih kuća fraza "samo 30ak" (ili 20-25) zasigurno nema isto značenje kao novinarima i većem dijelu javnosti. Po kojim kriterijima su dvije kuće uz obalu ostavljene izvan izgrađenog dijela GP-a? Ima li izvan S1 zone neka kuća koja se ne uklapa u plan zbog npr. visine, udaljenosti od ruba terena i sl.?
Zanimljiva rasprava o legalnosti selektivnog rušenja/legaliziranja vodi se na Legalisu još od 2.6.2006. : Rušenje dijela bespravne gradnje - kršenje Ustava RH?
Oni koji prostornim planom nisu zadovoljni možda mogu u zakonskom roku istog osporavati u upravnom drugostupanjskom postupku ili na sudu. Ne znam koliko je to realno. Navodno je jedini pravni put preko izmjene i dopune prostornog plana za što treba podnijeti zahtijev što veći broj oštećenih vlasnika.
Povezano:
objavljen-je-i-graficki-dio-prostornog-plana-opcine-pasman
usvojen-je-prostorni-plan-opcine-pasman
|
¤ Komentiraj
19.11.2007., ponedjeljak, 14:39
Novi Zakon o prostornom uređenju i gradnji
Zakon je stupio na snagu 1.10.2007. godine. U cijelosti prenosim članak iz Magazina Deltanet:
Jedna od novosti koje donosi Zakon o prostornom uređenju i gradnji jest decentralizacija izdavanja dozvola odnosno akata potrebnih za građenje i uporabu građevina te obavljanje drugih s tim povezanih poslova, na način da će ove poslove, umjesto ureda državne uprave, obavljati upravna tijela velikih gradova (koji imaju više od 35.000 stanovnika) i gradova sjedišta županija. Zakonom se ujedno povećava uloga i odgovornosti ovlaštenih arhitekata i inženjera u postupcima izdavanja dozvola i drugih akata potrebnih za građenje i uporabu građevina.
Uz postojeće subjekte prostornog uređenja, Zakonom se uvode i dva nova subjekta: fond za gospodarenje nekretninama te zavod za prostorno uređenje velikog grada. Današnji Zavod za prostorno planiranje preoblikuje se u Hrvatski zavod za prostorni razvoj koji je samostalan i čija je svrha izrada propisanih dokumenata prostornog uređenja, te priprema podataka, informacija i druge dokumentacije kojima se osigurava prostorni razvoj RH i provode mjere zaštite prostora.
Umjesto današnje "dokumentacije prostora" uvodi se informacijski sustav prostornog uređenja. Značajnu novost čini i propisivanje slučajeva u kojima je obvezno donošenje urbanističkog plana uređenja. Tako se ovaj plan, osim z a zaštićeno područje mora kako je to danas propisano, obvezno donosi za neizgrađene dijelove i dijelove planirane za obnovu građevinskog područja naselja te za izdvojena građevinska područja izvan naselja. Na tim se područjima lokacijska dozvola, rješenje o uvjetima građenja i rješenje o izvedenom stanju može izdati samo na temelju urbanističkog plana uređenja.
Izmijenjen postupak izdavanja lokacijske dozvole
Dok je pravna priroda lokacijske dozvole ostala ista, postupak izdavanja u potpunosti je izmijenjen - racionaliziran je i detaljnije uređen po uzoru na današnji postupak izdavanja građevinske dozvole. Usto, uvodi se i jedan novi instrument, a to je rješenje o uvjetima građenja koje istodobno predstavlja instrument provođenja dokumenata prostornog uređenja te akt na temelju kojega se smije pristupiti građenju određenih građevina.
Lokacijska dozvola izdaje se za sve građevine, osim za zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m2, zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m2 te jednostavne građevine čijem se građenju može pristupiti bez akta kojim se odobrava građenje, a koje određuje ministar zaštite okoliša prostornog uređenja i graditeljstva.
Za zahtjevnije građevine u tehnološkom smislu (rafinerije, industrijski pogoni i slično) bit će potrebna lokacijska i građevinska dozvola te objedinjeni uvjeti zaštite okoliša. Te će dozvole izdavati Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a za njih će biti potrebna i uporabna dozvola.
Zakonom se ujedno uvodi i više imovinskopravnih instrumenata kao što su:
* zabrana građenja,
* obveza prodaje zemljišta,
* predaja zemljišta u vlasništvo jedinice lokalne samouprave( ),
* pravo prvokupa,
* ugovor o financiranju uređenja građevinskog zemljišta i
* urbana komasacija.
Idejni projekt
Uloga idejnog projekta novim je Zakonom promijenjena, tako da on više nije sastavni dio načelne dozvole već je dio lokacijske dozvole i rješenja o uvjetima građenja. Glavni projekt preuzima ulogu i izvedbenog projekta za zgrade koje se grade na temelju rješenja o uvjetima građenja.
Prema novom Zakonu, građenju građevina ovisno o njihovoj vrsti, veličini i drugim značajkama može se pristupiti na jednom od slijedećih temelja:
* rješenju o uvjetima građenja,
* građevinskoj dozvoli,
* potvrđenom glavnom projektu.
Reguliran upis građevine u zemljišne knjige
Zakon više ne omogućuje upis u zemljišne knjige građevine izgrađene bez građevinske i uporabne dozvole odnosno drugog odgovarajućeg akta upravne vlasti kao što to omogućava važeći Zakon o gradnji. Prema Zakonu, evidentiranje građevine u katastarskom operatu od strane područnog ureda Državne geodetske uprave provodi se ukoliko je za građevinu izdana uporabna dozvola, završno izvješće nadzornog inženjera, potvrda o izvedenom stanju, odnosno potvrda nadležnog upravnog tijela da se za građevinu ne izdaje uporabna dozvola niti drugi navedeni akti. Osim toga, uvjet za evidentiranje u katastru je i to da je već formirana građevna (katastarska) čestica za građevinu koja se evidentira.
Dakle ne trebamo ponovo tražiti lokacijsku dozvolu, nego rješenje o uvjetima građenja, ali tek nakon što se izradi UPU. Nakon tog rješenja o uvjetima građenja (i građevinske dozvole?), umjesto uporabne dozvole, biti će dovoljno tijelu koje je izdalo spomenuto rješenje dostaviti završno izvješće nadzornog inženjera.
DugirRat Online: Dodatno je pojačano sudjelovanje javnosti u procesu donošenja prostornih planova te je propisano da se planovi moraju donijeti devet mjeseci nakon javne rasprave. U suprotnom javna se rasprava mora ponoviti jer je uočeno da između javne rasprave i donošenja plana prođe tri, četiri i više godina, što je, navodi Ministarstvo, nedopustivo.
Gradimo.hr: Urbana komasacija
# jednaka vrijednost zemljišta bez obzira na namjenu
# dozvoljava se izvlaštenje
# građevne čestice se umanjuju kako bi se gradili javni sadržaji
# svi sudionici dobivaju građevnu česticu ili naknadu u novcu
# osnova za komasaciju je detaljni plan
Deltanet.hr - Gradovi zbunjeni: Urbana komasacija ili spajanje čestica i njihovo jednako vrednovanje bez obzira na namjenu napokon bi trebala osigurati ravnomjernu izgrađenost prometnica, zelenila i objekata javne namjene nasuprot stanova i ostalih komercijalnih sadržaja, a ta bi odredba trebala donijeti sniženje cijena zemljišta, a time i stanova i drugih objekata. No, prilično nezapaženo prošla je zapravo najveća novost zakona, a to je prepuštanje izdavanja građevinskih dozvola, te onog što se danas naziva lokacijskom, jedinicama lokalne uprave i samouprave s više od 35 tisuća stanovnika.
Narodne novine:
ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI
|
¤ Komentiraj
05.11.2007., ponedjeljak, 23:26
Katastarska izmjera - snimanje 15.2.2008.
Upute vlasnicima zemljišta o obilježavanju posjeda (.pdf), kao i Upitnik za vlasnike, posjednike i upravitelje na nekretninama (.pdf) nalaze se na web stranicama Geodetskog zavoda Rijeka: Projekt obnove katastra i zemljišne knjige katastarske općine Ždrelac.
Upitnik je potrebno ispuniti i predati djelatnicima Geodetskog zavoda Rijeka u uredu u prostorijama mjesnog odbora Ždrelac od 19. studenog 2007. godine nadalje. Uredovno vrijeme: 10 do 12 i 15 do 17 sati.
Avionsko fotografiranje će se obaviti 15. veljače 2008. godine, što je i krajnji rok za obilježavanje međa. Sve lomove međa moramo učiniti vidljivim iz zraka i iz velike visine bijelim kvadratima veličine 30×30cm. Iznimke i detaljnija objašnjenja pročitajte u gore navedenim uputama.
Nakon zrakoplovnog snimanja izraditi će se uvećane fotografije snimljenog terena. S njima će geodeti obilaziti teren i utvrditi vlasnika za svaku parcelu.
Karte će se izložiti na javni uvid, pa ćemo pojedinačno dobiti pozive da određenoga dana dođemo na javni uvid i pregledamo sve podatke o vlasništvu nad nekretninom. Tek tada kada se i posljednji podatak sredi i uskladi, izradit će se nove katastarske knjige koje će se čuvati i održavati u katastru.
Vlasnici moraju platiti dio troškova izmjere, a cijena bi trebala biti "znatno niža od 4.000kn". Svi plaćaju isti iznos neovisno o veličini zemljišta.
Evo koliko ista stvar košta u susjednoj općini:
Općinsko vijeće Općine Tkon je 9.10. donijelo odluku da katastarska izmjera i obnova zemljišnih knjiga za k.o. Tkon, za fizičke osobe iznosi 800,00 kuna po vlasniku, posjedniku parcela. Taj iznos se plaća do 31.12.2007. godine. Nakon prikupljnih podataka o vlasnicima i broju parcela, uz navedenih 800kn, određuje se cijena kako slijedi:
- za vlasnike koji imaju od 1 do 5 parcele, iznos od 1.000,00 kuna
- za vlasnike koji imaju od 6 do 11 parcela, iznos od 4.000,00 kuna
- za vlasnike koji imaju 12 i više parcela, iznos od 7.600,00 kuna
Mogućnost plaćanja iznosa iz prethodnog stavka je kroz dvije godine, godišnje u 6 (šest) jednakih dvomjesečnih obroka.
Na temelju te Odluke, općinski načelnik sklopiti će Ugovore o sufinanciranju katastarske izmjere i obnove zemljišnih knjiga na području Općine Tkon, sa vlasnicima i posjednicima parcela u k.o. Tkon. Odluka je stupila na snagu osmi dan od dana objave u “ Službenom glasniku” Zadarske županije, a objavljena je 8. studenog 2007.
Točnost mjerenja je takva da se tolerira čak 10% različita veličina površine zemljišne čestice u odnosu na staro katastarsko stanje. Najvažniji dio mjerenja obavljaju sami vlasnici koji bi se trebali usuglasiti oko granica. Mnogi su već plaćali geodete da precizno izmjere granice, a takvi podaci bi trebali biti točni s obzirom da geodeti ne smiju crtati kako im kaže vlasnik nego kako vide na starim kartama. Ako se granice ipak ne poklapaju i susjedi se ne mogu dogovoriti oko granica, onda svatko može postaviti svoju među. Oznake možete postaviti malo iznad ili ispod susjedovih koje po zakonu ne smijete samoinicijativno uklanjati ili pomicati. Kasnije se na sudu mogu dokazivati granice, što naravno nije jeftino. Stoga, pokušajte se dogovoriti sa susjedima oko zajedničkih međa i uštedite si sudske troškove.
U Gladuši još nisu detaljnim ili pak urbanističkim planom uređenja definirane ulice, ali putovi postoje pa ih je potrebno i označiti. Svoje međe postavite na postojeće zidove koji omeđuju teren koji zaista koristite, jer će to biti granice vaše zemljišne čestice nakon vjerojatnog izvlaštenja (uz naknadu?) s rubnog dijela terena preko kojeg ide put. Također, možete postaviti oznake i na sam put ukoliko to smatrate potrebnim, npr. ako je susjed dao manje terena za put u odnosu na vas. U slučaju širenja puta takve naizgled sitnice bi mogle postati važne. Sve oznake bi trebale biti obojani bijeli kvadrati (30×30) i nije preporučljivo besmisleno zabijanje klinova i stupova na sred puta.
Zakon o izmjeri:
Nositelji prava koji ne označe svoje zemljište kaznit će se za taj prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 6.000,00 kuna.
Tko ošteti, uništi ili svojim djelovanjem smanji uporabljivost oznaka izmjere ili ih bez odobrenja ukloni ili promijeni, kazniti će se za taj prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 6.000,00 kuna.
Povezano:
- Izmjera zemljišta od 24.10.2007
- Katastarska izmjera u Ždrelcu
|
¤ Komentiraj
|
|
< |
studeni, 2007 |
> |
P |
U |
S |
Č |
P |
S |
N |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
Kontakt:
Novi list: "Gradovi i općine najveći su devastatori pomorskog dobra..
..još se hvale takozvanim ulaganjima u pomorsko dobro, a zapravo neprimjerenim uređenjem plaža, razbijanjem stijena radi stvaranja novih plaža, izgradnjom lukobrana i nasipanjem, potpuno mijenjaju izgled obale"
Rambo Amadeus:
"..Da se pitam na sred grada ložio bih kazan,
Svako bi mi jeo, zna se, ručak jednoobrazan.
Praznikom bi instalir'o oko glave lovor
I narodu održao slijedeći govor:
Beton, beton, samo beton!
Beton, beton, samo beton!
Beton nama treba,
Jer iz trave opasno nas ljuta zmija vreba!
Beton, beton, samo beton!
Beton, beton, samo beton!
Beton nama treba,
Jer iz trave nonšalantno ljuta zmija vreba!"
|
|